WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Meeleven Hulde Hulde Onderscheidingen uitgereikt WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT (2) Eén en twintig jarige Sint- Annalander op slag gedood bij verkeersongeval De redaktie legt u deze week voor Er werd veel werk gemaakt van de bevrijdingsherdenking 1965 (O Vijf gewonden naar het ziekenhuis Wandelend paar geschept AFSCHEID VAN ARMBESTUUR Grote belangstelling ia onze streek voor de verschillende programma's 21c jaargang No. 25 6 mei 1965 Uitcjevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het tragisch gebeuren op zaterdagavond 1 mei te Sint Annaland heeft onze streek doen ontstellen en de betrokken gemeente tot verslagenheid gebracht. De dood brengt altijd leed en smart, maar wanneer een jon geman in de kracht van het leven zo plots wordt weggerukt is dat toch heel anders dan wanneer oudere mensen na een ziekbed ko men te overlijden. En als een zo ernstig verkeersongeval plaats vindt, gaat men onwillekeurig zoeken naar oorzaak, komen vragen over het waar om en hoe het voorkomen had kunnen wor den. Het is voor de gevolgen van het on derhavige geval zinloos, omdat die in geen enkel opzicht meer ongedaan gemaakt kun nen worden. Het kan alleen zin hebben wanneer er ook in verkeerstechnisch opzicht uit wordt geleerd. Immers, in dit geval is de schuldvraag zo dubieus, indien ze al moet worden gesteld. Daar was een verloofd paar, dat aan de rechterkant liep van de weg bij avond. Op een donkere weg, na een re genbui. Met dus een natte berm, met moge lijk plassen aan de kanten. Misschien wat ver op de rijbaan gewandeld. Daar waren een viertal jongelui die met een auto naar huis reden. Op een rechte weg. Met de dorpskom-verlichting in het zicht. Een flinke snelheid. Er is daar geen maximum aange geven. Dan plots die niet verwachte wande laars. En het is gebeurd. Geen moment kan vooral in onze tijd de aandacht op de weg verslappen. Wat een gevolgen! Een dode en vijf gewonden. Wat een tragiek en wat een leed. Groter nog door de kleine gemeenschappen waarin we verkeren en waar we iedereen zo kennnen en zo goed van eikaars gedragingen op de hoogte zijn. Het is onvoorstelbaar dat na een dergelijk gebeuren in bijvoorbeeld Rotterdam het pro gramma van de 5 mei viering zou worden afgelast. Maar dat is wel het geval als dat in één van onze dorpen plaats vindt. En ieder staat daar volkomen achter. Lijden met de mede-leden. Het meeleven was groot. Het kan de smart van de nabestaanden nauwelijks ver lichten. Maar het is goed dat het zo is. Het is van waarde. Moge dat meeleven dan toch bijdragen tot troost. Moge de gewonden spoedig herstellen, ook ja vooral van de geestelijke schok. Moge het ons allen be palen bij het grote gevaar op de weg, waarin we meer dan ooit tevoren, verkeren. Niet minder dan 570 donors gaven vorige week donderdagavond in Sint Maartensdijk een halve liter bloed. In onze streek moes ten we in dit opzicht wel eens met beschaam de kaken staan, wanneer we het zo goede voorbeeld van Sint Philipsland zagen. Gelukkig dat het ditmaal anders was. Een bizonder grote deelname. Ook in verhou ding tot het landelijk percentage. Hulde aan degenen die initiatief namen, aan degenen die zich er (huis aan huis) voor hebben be ijverd, hulde tenslotte vooral aan zij die de daad bij 't woord hebben gevoegd. Het kan een middel zijn een medemens in grote nood te helpen. Van levensbetekenis. Een waar dig, óók een waardevol offer. Onze streek tot eer. Niet om op de borst te slaan maar om met dankbaarheid de waarde van de gemeenschapszin te erken nen. Een pluspunt Op 3 en 4 mei avond hebben enkele ge meenten een programma kunnen beluisteren dat heeft ontroerd en gesterkt. Het was een declamatorium, uitgevoerd door een grote groep van onze streekbewoners. Zolang onze streek mensen heeft die moeite willen doen om een dergelijk programma in te stu deren mogen we ons niet te bezorgd maken over het bestaansrecht en de bestaanswil. Er zijn wel groter agglomoraties die hieraan een voorbeeld kunnen nemen. Laat men de waarde van deze opvoering niet onderschat ten. Minder noch vanwege de op zichzelf bizondere inhoud dan wel omdat men dat nog weet op te brengen in een tijd, waarin zoveel anders de aktiviteiten doet verslappen In een tijd waarin het ons via een toestel zo gemakkelijk wordt gemaakt, dat we niet meer toekomen aan zelfwerkzaamheid en de daaruit voortvloeiende voldoening. Ge lukkig maar, dat men zich niet laat weerhou den door gemakzucht, door op zichzelf inder daad wel gerechtvaardigde redenen maar zich er eenmaal voor ingezet, ook voor wil geven De waarde van een dergelijk streven reikt verder dan die ene avond. Hulde! m Het meest ernstige verkeersongeval, dat ooit in de gemeente Sint- Annaland heeft plaatsgehad, gebeurde zaterdagavond even na elf uur aan de Langeweg enkele tientallen meters voor het veiling gebouw. Zes personen waren daarbij betrokken, waaronder 5 jon gens uit Sint-Annaland. Voor de 21-jarige Jan Elenbaas uit de Julianastraat werd het een plotselinge overgang van leven naar dood. Zijn verloofde, de 20 jarige gezinsverzorgster I. de Kok uit Nieuwland brak haar linkerarm op drie plaatsen en liep een hersenschudding op. De bestuurder van de personenwagen, de 18 jarige M. Rijnberg uit Sint-Annaland, liep evenals de 19 jarige P. Dekker een hersenschudding op en vleeswonden. Dat laatste was ook het geval bij de andere inzittenden de 18 jarige H. van Dijke en de 20 jarige J. den Braber, die na onderzoek in het ziekenhuis nog zaterdagnacht naar huis mochten. Dat de auto geheel werd vernield was na dit tragisch gebeuren slechts een onbetekende bijkomstigheid. De streek in het algemeen en de gemeente Sint-Annaland in het bizonder was door de vreselijke gevolgen van dit ongeval ontsteld. Een ongekend bewijs van meeleven werd betoond tijdens de be grafenis van het slachtoffer op woensdag 5 mei jl. NIET TIJDIG GEZIEN De heer Jan E'-nbaas was omtreeks acht uur met zijn verloofde naar zijn broer in de Oostweg gewandeld en kwam rond elf uur, na nog even te hebben gewacht voor een bui naar huis terug. Het paar liep in de Lange weg aan de rechterkant. De vier Sint- Annalandse jongens kwamen op dat ogenblik met de auto, bestuurd door M.R. terug na bioscoopbezoek in Bergen op Zoom. (Van alcoholge bruik door de bestuurder is geen sprake geweest). In de niet afgeba kende, donkere, maar 2 kilometer Langeweg werd, naar uit de gevol gen moet worden aangenomen met flinke snelheid gereden. Het schijnt dat de bestuurder tevoren had moe ten dimmen voor een tegenligger en met in de verte 2 lantaarns van het Idorp in het zicht niet meer op de grote ongedimde lichten is overge schakeld. Te laat kwam het wande- a lend paar in het zicht om nog te kunnen uitwijken. De gevolgen waren vreselijk. De bij de Scheepvaartver. Zuid werkende havenarbeider Jan Elen baas werd gegrepen en in de langs de weg lopende sloot zijn geslingerd na op slag te zijn gedood. Zijn verloofde lag enkele meters verder ernstig ge wond. De auto kwam geheel onderste boven op een dam terecht. De be stuurder werd uit de wagen geslin gerd. De twee op de achterbank ge zeten H. v. D. en J. den Br. konden er op eigen kracht uitkomen. De vierde jongeman P.D., die naast de chauffeur zat, moest later uit de auto worden bevrijd. De eerste die alarm kon slaan was een achteroprijdende fietser, de 14- jarige Han van der Jagt, die de be woners van de enkele tientallen meters van de plaats van het ongeluk staande woning waarschuwde, vanwaaruit politie en dokter telefonisch werden gewaarschuwd. Opperwachtmeester Slot was met zijn collega Van Zwe den uit Stavenisse in motor spoedig aanwezig, nadat tevoren al een enkele passerende bestuurder van een auto was gestopt om hulp te bieden, evenals de bewoners bij de veiling de heer G. Hage en zijn zoon. Even daarna kwam ook dokter Kok uit Stavenisse, die elders in de ge meente Sint-Annaland was geroepen. Jan Elenbaas werd levensloos in de sloot aangetroffen. Eerste hulp werd de overlevenden geboden en daarna werden het meisje en de vier jongens per Rode Kruis- auto en particuliere auto's naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ge bracht. Mej. I. de Kok werd daar met P.D. en M.R. opgenomen, terwijl J. de B. en H. van D. na onderzoek weer thuisgebracht werden. VERSLAGENHEID Toen het vreselijk nieuws voor een deel van de inwoners nog dezelfde nacht en in elk geval zondagmorgen bekend werd, was de verslagenheid groot. De vader van het slachtoffer, de heer Joh. Elenbaas, ouderling bij de Ger. Gemeente, was die avond juist in St. Philipsland om de andere morgen in de kerkelijke gemeente daar in leesdienst voor te gaan. Burgemeester Smith was evenals nog verschillende inwoners niet lang na het ongeluk ter plaatse. Het stof felijk overschot werd naar het Groene Kruisgebouw gebracht, maar reeds zondag naar de ouderlijke woning vervoerd. MEELEVEN GROOT Bij de begrafenis van Jan Elenbaas, een in leven rustige, plichtsgetrouwe en hulpvaardige jeugdige inwoner, op woensdag 5 mei was er een over weldigend meeleven vanuit Sint- Annaland en naburige gemeenten. In het kerkgebouw van de Ger. Ge meente werd een rouwdienst gehouden waarbij voorging ds. J. C. West- strate uit Meliskerke, welke de zon dag tevoren het slachtoffer als lidmaat had bevestigd. Aan de groeve werd gesproken namens de Scheepvaartver. „Zuid" te Rotterdam, waar het slacht offer werkzaam was en door de con sulent van de Ger. Gemeente alhier ds. A. Kod uit Poortvliet. Tenslotte dankte een oom van Jan Elenbaas, de heer H. van Laar uit Barneveld voor het zo door velen en op velerlei wijze getoonde medeleven en de bijstand. Een voor de gehele gemeente zeer droeve vijfde mei 1965. met een bizondere gebeurtenis. Het heeft namelijk H.M. de Koningin behaagd om de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen aan de secretaris-ontvanger, de heer J. Jan sen, die als zodanig het Armbestuur ruim veertig jaar heeft gediend. Na het opspelden van de ere-tekenen verklaarde burgemeester Van Doorn, dat het hem zeer verheugde dit afscheid nog te mogen doen. Hij feli citeerde de heer Jansen en dankte nogmaal allen die deze instelling hadden gediend. De voorzitter van het vml. Armbestuur de heer G. K. J. Krijger sloot zich bij de felicitatie aan en herinnerde aan de uitste kende samenwerking tussen bestuur en perso neel. Het was voor dat personeel vaak hare1 werken, evenals voor het bestuur, die hij met mej. van Dijke dank bracht voor hetgeen gezamenlijk was gedaan. Wethouder J. J. van der Slikke, was de volgende die de heer Jansen complimenteerde terwijl vml. Armbestuurder Deurloo dat nog eens onderstreepte gevolgd door raadslid P. J. van Houdt. De heer Jansen dankte in de eerste plaats H. M. de Koningin voor de verleende on derscheiding, vervolgens ook zij die hiertoe hadden bijgedragen en tenslotte het Armbe stuur voor de zo goede samenwerking. Het afscheidsuur werd in onderlinge gezel ligheid nog enige tijd verlengd. BIJ P.T.T.-ER 1ST A Ten huize van de heer W. A. Ista was het in tegenwoordigheid van enkele genodig den en de familiekring, dat de adjunct di recteur van het postdistrict Middelburg de heer G. S. Vis dezelfde morgen de ereme daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitreikte aan de heer W. A. Ista, besteller 1ste klas der PTT te Poortvliet. Mede aanwezig was burgemeester W. J. van Doorn, de directeur van het postkantoor Bergen op Zoom, de heer H. A. E. van Oos ten, de personeelschef van het postdistrict Middelburg, de heer A. Th. M. Maessen, de heer A. M. van Ginderen, vml. directeur van het kantoor Tholen. evenals de plaatse lijk kantoorhouder M. K. Speijer en de colle ga van de heer Ista. Na bevestiging van de versierselen schets te de heer Vis, hoe deze PTTer ruim 40 jaar met een prima taakopvatting en grote bereidwilligheid zijn dienst heeft vervuld. Burgemeester Van Doorn zag er bij zijn felicitatie een waardering in voor al hef PTTpersoneel in deze gemeente en was vol lof over de wijze, waarop ze hier allen hun taak verrichten. De echtgenote van de onderscheidene kreeg I van de plaatselijke PTTers een bloemstuk. Voor de heer Ista was het alles een vol komen verrassing. Hij vond het al vreemd dat hij om negen uur die morgen thuis moest komen, maar begon eerst enig vermoeden te krijgen toen hij daar ook de familie aantrof. Nee, de gelopen kilometers in die ruim veer tig jarige periode heeft dhr. Ista niet geno teerd. evenmin als de talrijke brieven ,die hij met goede of minder goede berichten bij foortvlietse ingezetenen bezorgde. Er waren ook in deze dienst, zoals hij dat ver klaarde goede en minder prettige ervaringen. Maar als men 40 jaar besteller is in een gemeenschap als die van Poortvliet kent men die van haver tot gort. Omgekeerd is da! niet anders, zodat dit keer de stroom feli citaties niet via dhr. Ista bij de inwoners is bezorgd, maar nu kwam die stroom van de inwoners naar dhr. Ista. Het was voor de nieuwe onderscheiding dragers een goede dag. Toen vorige week donderdag 29 april in Poortvliet twee koninklijke onderscheidingen werden uitgereikt, was er tegelijk afscheid van het Algemeen Armbestuur. Dat gebeurde op de bovenzaal van het gemeentehuis te Poortvliet, waar burgemeester W. J. van Doorn behalve de voltallige gemeenteraad ook het armbestuur begroette en inzonderheid de secretaris-ontvanger de heer J. Jansen en zijn echtgenote. Burgemeester Van Doorn herinnerde er aan, hoe was afgesproken, dat nog afscheid genomen zou worden van het Armbestuur nadat deze instelling sedert april jl. had opgehouden te bestaan. Een instelling, aldus de burgemeester, die in onze gemeenschap een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Niet alleen omdat het Armbestuur belast was met uitvoering van de Armenwet en daarbij dienen we de beperkte mogèlijkheden van die tijd niet te vergeten, maar ook vanwege al lerlei andere zaken, die behartigd werden, heeft het bestuur goed werk gedaan. Hij was daarvoor degenen, die zich belangeloos moeite, kritiek en zorg getroosten zeer er kentelijk. Daarom te meer ook verheugde het spre ker, dat dit afscheid kon worden afgesloten Als één lid lijdt Van levensbetekenis Van grote waarde Dodelijk verkeersongeval Toerisme te Sint-Annaland Bevrijdingsviering in de streek Een reorganisatie in Poortvliet Veilingen doen een fusie-stap Het Thoolse vee was best Einde aan een ongelijke strijd Thools elftal speelt tegen Brabants team Plannen Thoolse veiling Zou u moederdag willen vergeten Hij die zijn eigen hart doorziet Veroordeelt zijnen broeder niet. Burgemeester W. J. van Doorn controleert even of hij zijn opdracht goed heeft vervuld: de versierselen zitten keurig op de revers van de heer J. Jansen. Na de plechtigheid mag het echtpaar Ista te Poortvliet wel even voor de fotograaf. De eretekenen zijn bevestigd en de bloeme tjes overhandigd. In alle gemeenten van onze streek is dit keer ook veel aktiviteit ontplooid rond de bevrijdingsherdenking. Dat gebeurde zowel voor wat de 4e als de 5e mei betreft. Het was in allerlei opzichten duidelijk, dat een lustrumviering op komst was. Co- mité's werden gevormd of kwamen tot nieuw leven. De burgerij stond er zowel wat de financiële medewerking betreft als het daad werkelijk meedoen, vrijwel geheel achter al kon dit van gemeente tot gemeente wel wat verschil geven. Alleen het weer was niet te best, al is het op de bevrijdingsdag nog niet tegengevallen gerekend naar de hoeveelheid hemelwater, die op de voorafgaande dag is gevallen. Enkele onderdelen van het programma zijn er elders in dit nummer uitgelicht in een afzonderlijk verslag, zoals Koninginnedag Tholen, het door een groot koor gebracht declamatorium op 3 en 4 mei en de medede ling dat in de gemeente Sint Annaland de feestelijkheden na het ernstig verkeersonge val zijn afgelast. WAT GEBEURDE ER IN THOLEN Op de avond van de 4e mei werd na klokgelui door een muzikant van „Concor dia" op de toren van de hervormde kerk „The Last Post" gebracht, gevolgd door de 2 minuten stilte, waarna de Kon. muziekver eniging „Concordia" het Wilhelmus speel de. Voor acht uur werd bevrijdingsdag 5 mei 1965 aangekondigd door klokgelui, gevolgd door koraalmuziek vanuit de toren, dat werd uitgevoerd door leden van „Concordia" en altijd weer een attraktief onderdeel is van het feestprogramma. Het brengt sfeer. Het brengt de stemming. Om half tien volgde er in de hervormde kerk een druk bezochte herdenkingsdienst waarin ds Bakker voor ging. Als uitgangspunt werd ps. 126 gekozen ,De blijdschap over Gods grote daden". De dienst werd beëindigd met staande het eerste en zesde vers van het Wilhelmus te zingen. Om 1 uur maakte .Concordia" een muzi kale rondgang onder gunstige weersomstan digheden en met veel volk op de been. De rondgang eindigde op de Markt waar bur gemeester Van Boeijen een toespraak hield. Na gewezen te hebben hoe de vrijheid was verkregen, stelde de burgemeester de vraag of we daar met zijn allen een verantwoord gebruik van maken. Op de kiosk volgde koor- en massazang onder leiding van pastoor Van Rijsloo met begeleiding van „Concordia" Verschillende vaderlandse liederen werden ten gehore ge bracht. Er was een goede medewerking van de talrijke aanwezigen. EEN TEGEN ALLEN In de middaguren was een door het comité aardig programmapunt voorbereid. Een op- drachtenspel voor jong en oud „Een tegen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1