Eendrachtbode Prettige ervaring van P.v.d.A.-Staten- fractie tijdens bezoek aan Tholen Verdere ontsluiting gewenst naar hart Zeeland en nieuwe zuid-noord verkeersader 21e jaargang No* 24 DERDE BLAD 29 april 1965 Hoofdproblemen werden geëtaleerd In thools pvda-statenlid goed ambassadeur Dat leuke MANTELPAKJE maison YVONNE V OORJ AARSKOLLEKTIE 1965! Exclusive Kostuums en Kombinaties Modieuze Regenjassen Bijpassende Herenmodeartikelen Het aparte vindt U bij „Het was voor ons een prettige ervaring, dat we hier werden voorgelicht door een streek van op eigen initiatief nauw samenwerkende gemeenten", vond de fractievoorzitter drs. Th. J. Westerhout tijdens de slotbijeenkomst in de bejaarden- soos te Oud-Vossemeer, nadat de PvdA Statenfractie een thoolse dag had beleefd. „En die noodzaak van samenwerking moet iedereen wel duidelijk zijn. Niet slechts op het gebied van industrialisatie, tuinbouw en recreatie, maar die noodzaak tot inniger samen werking openbaart zich in alle facetten van het Thoolse leven. Gezamenlijk zijn posities bekijken ten opzichte van de nieuwe industriekern Bergen op Zoom, gezamenlijk ook ten aanzien van een verdere ontsluiting, opdat de thoolse ontwikkeling tegenover die met overig Zeeland niet wordt vertraagd." De thoolse v bestaande uit alle burgemeesters, Waterschapsbestuur en het Pv.d.a Statenlid de heer P. A. Roels van St. Maartensdijk hebben een goede indruk gewekt bij de PvdA Statenfractie, die vorige week een bezoek aan Tholen hebben ge bracht. Om half tien was men daartoe uit alle Zeeuwse windstreken reeds bijeen op de Markt van Sint-Maartensdijk, t.w. Gedepu teerde Jhr. Mr T. A. f. W. Schorer uit Middelburg, drs Th. J. Westerhout uit Mid delburg, fractievoorzitter van de PvdA in Zeeland, voorzitter van de Statenfractie en Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal alsmede de statenleden J. L. Lu- kaart te Goes, A. Schipper te Kruiningen, Mr K. A. Keuning te Zierikzee, J. S. Vis- scher te Goes, A. Berenpas te Middel burg, C. Hoek te Goes, J. Stenvert uit Ter- neuzen en P. A. Roels van Sint-Maartens dijk. Vanaf 1 uur was hierbij ook tegen woordig Gedeputeerde M. J. van Poelje te Vlissingen, wnd. commissaris van de Konin gin in Zeeland. Verhinderd waren nog P. J. Bom uit Colijnsplaat en mevr. E. J. van den Broecke-de Man te Aardenburg. HOOFDPUNTEN Vanaf Sint-Maartensdijk ging het naar het stadhuis van Tholen, waar de koffie werd geserveerd en een ontvangst plaats had door burgemeester en wethouders van Tholen. Na een welkomstwoord, gaf burgemeester J. E. van Boeijen een exposé van de belangrijkste problemen op het eiland. INDUSTRIALISATIE Hij stelde daarbij allereerst vast, dat het spijtig is voor de streek, dat de subkern Sint-Maartensdijk door de regering als zo danig werd afgevoerd. Gelukkig dat de fi nanciële voordelen voor nieuwe vestigingen nog vier jaar gehandhaafd blijven. Misschien zitten er daarnaast nog enige mogelijkheden in een wat gewijzigde regeringskoers. ONTSLUITING Al bijna 40 jaar heeft Tholen een ontslui ting naar het oosten, maar het geeft geen doorstroming. En daarom is ook een ontslui ting naar oosten en/of zuiden dringend ge wenst. Slechts bij een goede doorstroming van het verkeer zou het isolement werkelijk zijn opgeheven. RECREATIE Die neemt steeds groter vormen aan, in zonderheid vanuit Brabant en België. De vormgeving van de recreatie is onderwerp van gesprek. Helaas blijft de accommodatie achter. De mogelijkheden worden ruimer door de Schelde Rijnverbinding en mogelijke realsisering van het Reimerswaalplan in een verdere toekomst. Met name zag spreker in Sint-Annaland mogelijkheden, welke op niet te kostbare wijze geschikt gemaakt kunnen worden. VERBINDINGEN Onderstreept werd de noodzaak van een ring-busverbinding. Er is nu een lijn Sta- venisse-Tholen-Bergen op Zoom en Sint- Annaland-Tholen-Bergen op Zoom. Het slui ten van de ring door een busverbinding Sint- Annaland-Stavenisse, maar zeker ook Sint- Annaland-Sint-Maartensdijk werd nodig ge oordeeld. Scherpenisse bestaan daaromtrent nog grote zorgen. De lozing in Tholen op de Vest is ook uit het oogpunt van de volksgezondheid onaanvaardbaar. Plannen zijn gereed, maar door de spanning op de arbeidsmarkt is de mogelijkheid van uitvoering in DACW- verband uiterst klein. Meer financiële steun is dan ook nodig van de rijksoverheid, zoals dat evenzeer gewenst is voor de ontwikkeling van een betere recreatie-accommodatie. WONINGBOUW De gemeenten zullen zich na onderlinge overeenstemming aansluiten om tot een arbeidsbesparende bouwstroom te komen. Er is niet slechts een woningtekort. Er moeten ook een relatie te hoog percentage oude woningen, worden vervangen. TUINBOUW Ten aanzien hiervan moeten de mogelijk heden, die er vooral in de noordwesthoek van de streek liggen Sint-Annaland en Stavenisse verder uitgebuit worden. HERINDELING De herindeling van gemeenten, wordt als een „dreigend zwaard" gezien. Met name de onzekerheid daarover brengt onrust. Laat men in dit opzicht klare wijn schenken. De onzekerheid doet de kansen bevriezen en plannen zweven. In Tholen werd dat reeds ondervonden bij realisering van uitbreidings plannen vanwege de komende Schelde Rijn verbinding. Als het herindelingsspook een dergelijke onzekerheid te weeg brengt, komt men steeds meer achterop. Dit was dan een samenvatting van de voornaamste punten, die burgemeester Van Boeijen aan de gasten presenteerde. Dat U zo vlot staat Dat zo keurig is afgewerkt Dat zo redelijk in prijs is hangt voor U in vele moderne kleuren ook marine blauw natuurlijk bij Keuze uit honderden stuks Bosstraat 34 Bergen op Zoom BEJAARDENZORG Met het ene rusthuis in de streek „Ten Anker" is men er zeker niet ten aanzien van de bejaardenzorg. Gelukkig dat de plannen voortgang hebben voor een tweede Tehuis in Sint-Annaland en verder wordt gewerkt aan een gemeentelijk bejaarden tehuis te Sint-Maartensdijk. Maar waar kunnen de chronische zieke bejaarden worden verzorgd Deze moeten helemaal naar Zuid-Beveland. Zou daar voor ook op Tholen wat tot stand gebracht kunnen worden RIOLERINGSPROBLEEM Met name in de gemeenten Tholen en AMBASSADEUR Het begroetingswoord beantwoordend, uitte drs. Th. J. Westerhout zijn waardering voor het programma van het werkbezoek dat door de burgemeester van Tholen met de heer Roels was opgesteld. Het programma kenmerkt zich door een grote exactheid en efficiency. De fractievoorzitter zei, dat men ieder jaar als Statenfractie een werkbezoek brengt aan een deel van Zeeland. En de fractie heeft het niet gemakkelijk gehad met de heer Roels, die steeds weer aandrong op een spoedige komst naar Tholen. Hij meende, dat de samenwerking tussen de fractieleden uit alle Zeeuwse delen er een waarborg voor was, dat Tholen ook de aandacht krijgt, die het toekomt en dat zeker de heer Roels wel zorgde, dat Tholen niet werd vergeten. Geen gelegenheid laat hij voorbijgaan, aldus de fractievoorzitter, om de belangen van Tholen te bepleiten. „Een voortreffelijk ambassadeur van Tholen in zijn fractie". Drs. Westerhout hoopte dat het werkbezoek zou bijdragen tot de ontwikkeling van Tholen BEZOEK AAN POLDERHUIS EN INDUSTRIEËN Vervolgens werd door het gezelschap, waarbij ook alle burgemeesters van Tholen, een bustocht gemaakt naar alle gemeenten van het eiland. Om half een was men in het Polderhuis te Sint-Maartensdijk, waar het gezelschap werd begroet door dijkgraaf H. van Gorsel. Mede aanwezig waren de heren A. K. Kievit, griffier en het hoofd van de technische dienst, de heer J. D. Jagt. Drs. Westerhout merkte op, dat het vanzelfspre kend is, dat de Statenfractie ook een bezoek brengt aan het Polderhuis, nu de zorg voor polders en waterschappen bij het Provinciaal Bestuur berust. Verschillende problemen werden hierna besproken, o.a. de wenselijk heid van een aaneengesloten ringweg tussen de gemeenten en dus een provinciaal beheer van het gedeelte Sint-Annaland-Stavenisse, hetgeen ook reeds door de burgemeesters van deze gemeenten was genoemd. De grote problemen, welke dijkrecreatie meebrengt, worden door de betrokkenen onderkend. Men is er zich eveneens van be wust, dat deze recreatie niet te keren is, maar noodzakelijkerwijs in goede banen ge leid moet worden. Daarom dienen bepaalde polderwegen ver breed en versterkt. Parkeerplaatsen en dijk- overgangen moeten worden aangelegd. Al leen, hoe dit te financieren Men was het er over eens, dat hiervoor een oplossing gevonden dient te worden. Verder wees de dijkgraaf op het probleem van rioollozing in de leidingen van het waterschap en de noodzaak van zuiverings installaties in die gemeenten, waar zulks nog niet het geval is. De heer Westerhout was dankbaar voor het prettig contact op het Polderhuis evenals voor de openheid, waarmee de problemen naar voren werden gebracht. NAAR INDUSTRIETERREIN Na een ontvangst op het stadhuis van Sint-Maartensdijk door burgemeester en wet houders werd in de raadszaal een lunch aan geboden en het stadhuis bezichtigd. Ook burgemeester Bouwense tipte de kernpro blemen aan en de noodzaak van een vaste verbinding met overig Zeeland. Op het industrieterrein werden vervolgens bezocht n.v. Mayfair Herenconfectiefabriek en de N.V. Koeltechnische Industrie van gebr. Goedhart. De fractieleden waren het er volkomen over eens, dat het tot een goede ontwikke ling is gekomen met moderne bedrijven. GOEDE SFEER Tc Oud-Vossemeer was mr. J. J. Versluijs in de bejaardensoos gastheer. In een prettige sfeer vonden nog besprekingen plaats met de burgemeesters en wethouders, waarna drs. Westerhout tot de bij de aanhef genoemde slotconclusie kwam van deze thoolse dag. Daar ook werd de wens van de thoolse burgemeester onderstreept om een verbin ding te krijgen van Stavenisse met Schouwen Duiveland. Op het eerste gezicht leek het oude plan Gorishoek-Yerseke drs. Wester hout aantrekkelijker. In ieder geval is een verbinding met overig Zeeland gewenst, zo werd ook door de fractieleider van de PvdA vastgesteld. Hij vond het treffend, dat dit een unaniem verzoek van de thoolse ge meenten was. Burgemeester Versluijs hoopte dat het werkbezoek van deze Statenfractie voor Tholen vruchten zou afwerpen, waarna Tholen werd gedineerd en de Statenleden weer naar alle Zeeuwse delen terugkeerden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 7