WEEKBIDD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Bevrijding Koninginne dag WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Geldige distributiebonnen Onderscheiding en De redaktie legt u deze week voor VOLGEND NUMMER OP VRIJDAG BON 243 algemeen BON 43 melk BON 45B brood BON A 97 reserve BON 265 algemeen 1400 LEVENSMIDDELEN BEDRIJVEN 21e jaargang No. 24 29 april 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom het door de persoon in kwestie nog van grote betekenis worden geacht. Al geruime tijd zijn er ook verschillende meningen over de vorm van onderscheidingen en de variatie daarin. De zaak is in studie. Ter zijner tijd zal hierin verandering komen. Het behoeft thans niet af te doen aan de oprechtheid, waarmee We de vandaag ook in onze streek door H. M. de Koningin onderscheiden inwoners gelukwensen. ~r (i In al onze gemeenten zullen dinsdagavond kwart voor acht de klokken worden geluid. Daarna valt een stilte. Dan denken we aan de jaren van oorlog en bezetting. Dan ge denken we hen die weerloos in de dood zijn gedreven of die welbewust bereid bleken voor de vrijheid van ons volk het kostbaarste te geven. Het zullen gedachten zijn vol van wee moed. Het zijn de gedachten van een vader en moeder, die nog eens het beeld oproepen van hun kind, een kind het beeld van zijn vader of moeder, een vrouw haar man, haar verloofde, een vriend zijn vriend. De gedachten zijn vele en het is naar velen dat zij uitgaan. Maar zij zijn samen gebundeld in ons volk. Vier mei is het een nationaal gedenken. Voor de twintigste maal gaan wij op 5 mei 1965 de bevrijding herdenken. Het ziet er in ons land wel heel anders uit dan op 5 mei 1945. Uiterlijk is dat een grote verandering ten goede. Steden en dorpen zijn herbouwd. Wegen en bruggen lang hersteld. Grote nieuwe kunstwerken uitgevoerd. Van rant soenering werd het overvloed, van honger is het verzadiging, van armoede is het weelde geworden. Van onderdrukking werd het vrij heid. Van angst zorgeloosheid. Ieder kan een eigen mening verkondigen, het politiek steekspel voeren, heftige kritiek leveren. Een welvaartstaat in vele en velerlei opzichten. Is het innerlijk, is het geestelijk ook die richting gegaan sinds 1945? Wanneer we alleen nagaan, op welke manier in onze ge meenteraden subsidieverzoeken van de plaat selijke oranjeverenigingen zijn ontvangen, welke discussie dat opleverde en welk een onverdraagzaamheid daaruit zo hier en daar voortvloeide, dan moet alleen reeds daarom en dat is nog maar een onbelangrijke zaak het antwoord ontkennend luiden. Nergens kan men die eensgezindheid van 1945 meer opbrengen, nergens ook meer die spontaniteit en zeker niet de dankbaarheid. Het is als met een ziekte. De waarde van de gezondheid wordt niet beseft, zolang men niet ziek is. De waarde van het leven en van de vrijheid kan niet worden beseft, zolang de bedreiging daarvan niet wordt gevoeld. Het aantal mensen, dat de bezetting met terreur en de bevrijding bewust hebben be leefd, wordt voortdurend kleiner. Het is twintig jaar geleden en het jongere geslacht heeft het alleen van horen zeggen. En toch is het goed, dat de bevrijding op spontane wijze wordt gevierd. Het ver dient herdacht, ook door het jongere ge slacht, dat God ons de bevrijding schonk, dat dit gegaan is ten koste van vele offers, dat het ook aan die slachtoffers te danken is, dat de vrijheid werd herkregen. En voor en om die vrijheid hoort gepaste blijheid. KONINGINNEDAG Onderscheidingen Stilte na klokgelui Bevrijdingsdag Voormalig streekbewoner schreef boekenweekgeschenk 1965 In Scherpenisse is rioolzuivering dringend nodig Thoolse wensen voorgelegd aan PvdA-Statenkring Stavenisse Boerenleenbank naar 5 miljoen Raad moest straatbelasting verhogen Tips voor tuinders Jan Overeenkam zo kan het óók HerdenkingZij waren eensgezind in strijd Zij blijven leven in de tijd. Twee verjaardagen voortaan in onze koninklijke familie op die blijde 30ste april Op het grote bordes van het hagelwitte Paleis Soestdijk zal voortaan een nieuwe figuur de warme huldebetuigingen van de defilerende verenigingen en afgevaardig den uit alle delen des lands aanvaarden, staande naast Prinses Margriet, die hem haar hart schonk en de toestemming van haar ouders verkreeg voor een huwelijk met deze sportieve en energieke medestudent. Dat wordt een bijzondere koninginnedag en in komende jaren, als onze derde prinses eenmaal met Piet van Vollenhoven gehuwd zal zijn, een dubbele oranjedag. Deze Van Vollenhoven is er, volgens de roemrijke tradities van zijn aloud geslacht, de man niet naar om straks zijn leven te slijten als soojajqwv burger of zich voetstoots in de adelstand te doen verheffen zonder zelf nog ooit de handen uit de mouwen te steken. Zeer waarschijnlijk zal hij actief deel willen nemen in de Nederlandse samenleving zodra hij is afgestudeerd, en even zeker is het, dat wij nog menigmaal met respect naar dit prinselijk paar zullen opzien, omdat de kleine Margriet vroeger ook Piet genaamdal even serieus, even sportief en even zelfwerkzaam is als haar a.s. gemaal. Twee generaties op het bordes op 30 april. De moeder des vaderlands, onze koningin Wilhelmina, zal het tafereeltje niet meer uit een bovenraam kunnen gadeslaan. Maar een nieuwe, jongere generatie staat daar wel boven aan de indrukwekkende traptreden naar de hoofdingang van het koninklijk paleis. Een moeder en vader temidden van hun langzamerhand vol wassen geworden dochters, en naast die grote dochters een aanstaand lid van dezelfde familie. Wat wenst een moederhart nog méér, dan haar eigen dochters gelukkig te zien? Onze beste wensen voor de beide jarigen en dat op deze blijde dag een bede moge opgaan voor een blijvend geluk op Soestdijk! Op de nationale feestdag - woens dag 5 mei - zijn alle bedrijven ge sloten. Daarom zal ons volgend nummer verschijnen op vrijdag 7 mei op de gewone uren. Verstandig is, vanwege de post dienstregeling op 5 mei, uw advertenties (o.a. voor moeder dag) een dag eerder in te sturen. Geef maandag uw advertenties op, dan is u van plaatsing verzekerd DENK OM DE MOEDERDAG ADVERTENTIES (Advertentie) Officiële Bekendmaking De secretaris-generaal, w.n. hoofd van het departement van Landbouw en Visserij maakt bekend, dat gedurende de periode 29 april tot en met 4 mei a.s. de volgende bonnen geldig verklaard zijn: voor 250 gram biskwie voor 16 ct bij een pak Cronivit Koffie. voor een royale ontbijtkoek a 13 ct bij 'n literfles Cronivit koffiemelk. voor een rol beschuit voor 11 ct bij een zak Cronivit Chocoladekorrels. voor een zak Festival Snoep met roltoeter voor 11 ct bij een fles Jus d'Orange. voor een Kroon vlag en muts a 3 ct bij een zak Golden Garden Pruimedanten. Deze bonnen zijn uitsluitend in bovenge noemde periode inwisselbaar bij alle waar nog meer exemplaren van de unieke Kroondistributiekaart gratis verkrijgbaar zijn (uiteraard zolang de voorraad strekt). VRIJHEIDSDAG Een stille landweg, Ergens in het veld, Er bromde 'n vliegtuig Laag en dreigend over, Er scheen wat zon Op 't zwijgend groene lover, En overal Rumoerde het geweld. Heel in de verte Viel er bom na bom En zou nu eind'lijk 't Allerergste komen, Zou het geluk Voorgoed zijn weggenomen, Kwam dan de vrede Nooit en nooit weerom En plotseling Een tank met 'n grote ster Kwam toen de stille Landweg opgereden Naar huizen, waar gewacht werd en gebeden En nog meer tanks Verschenen van heel ver En dan een roep: O, mensen, opgelet, De Canadezen 't Is niet te geloven, Een mannenstem Riep luid: „Oranje boven". En deze stem Klonk als een dankgebed Gebruinde mannen Liepen over 't land Met alle mensen, Die naar buiten kwamen, Gebruinde mannen met soms vreemde namen, Getooid met bloemen, Kind'ren aan de hand I En al die mensen hebben 't geweten Dit was een wonder om nooit te vergeten We staan aan de vooravond van gedenk dagen en van herdenkingen. Morgen viert onze Koningin haar verjaardag en tegelijk ook de verloofde van Prinses Margriet. Ons volk is blij dit met en rondom het Oranje huis te mogen vieren. De vlaggen gaan uit. Ze zouden van huis tot huis moeten wap peren om te getuigen van meeleven met ons Vorstenhuis. Velen zeggen dat het ook zonder die uitwendige getuigenis mogelijk is. Dat willen we niet ontkennen. Maar menig een die dit thans zo zegt, zou er in de bange vijf bezettingsjaren heel wat voor over hebben gehad de driekleur met het oranje te kunnen uithangen. Ook dat wordt spoedig vergeten. Het wordt nagelaten omdat buur man het niet doet, of omdat het wat moeite kost óf omdat men het als een niet gepast feestvertoon ziet. En de betekenis daarvan wordt onderschat. Onderschat vooral ten aanzien van de jeugd, die we zo graag ver wijten alle traditie, alle binding te verbreken. Gaan we er zelf niet in vóór Vandaag zullen weer vele Koninklijke onderscheidingen worden uitgereikt. De veel heid daarvan doet de waarde dalen, al kan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1