WEEKBLOD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSIflND Spontaan caballero Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Tien mei a.s. komen 47 stede lingen het thoolse platteland verkennen De redaktie legt u deze week voor De modieuze MANTEL maison YVONNE Werkweek Amersfoortse Lyceïsten Vlag voor Thoolse Dagen Examen Kraamverzorgsters anders dan andere THOLEN OUD -VOSSEMEER SINT-ANNALAND STAVENISSE 21e jaargang No. 23 22 april 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het is voor vrijwel iedereen bekend: 5 mei 1965 zal een nationale feestdag zijn. Dan immers is het twintig jaar geleden, dat de bevrijding van ons land een feit werd. En daar is besloten dit om de vijf jaren natio naal te vieren zal dit vierde lustrum inder daad tot een feest moeten worden. Gemeenschappelijk feestvieren is voor ons Nederlanders geen gemakkelijke opgave. Vooral niet in dit geval. Er is ook nog een Koninginnedag tevoren. Al eerder is overwogen om naar het En gelse voorbeeld de Koninginneverjaardag een vaste gunstig liggende datum aan te houden, waarbij dan wordt gedacht aan 31 augustus. Een meer traditionele datum voor een feestdag na de ruim halve eeuw rege ring van wijlen Koningin Wilhelmina. Im mers, Koninginne moet nu -eenmaal in die vijf jaar wat in het gedrang komen. En dat zal het zeker zijn, nu men de 20 jarige bevrijdingsdag herdenkt en tegelijk 25 jaar dat de Duitsers ons land zijn binnengevallen Een toch wel heel andere inval als op deze pasen 1965. Het is trouwens te merken, dat men er wat aan wil doen. In onze gemeenten zijn nu reeds verschillende groepen personen druk bezet met de voorbereidingen, hetzij als comitéleden, hetzij in zang-, muziek- of andere vereniging. Men zal er in elk geval goed aan doen, na 29 april en vóór 6 mei heel weinig andere bijeenkomsten, vergade ringen, enz uit te schrijven, want een groot deel van de gemeenschap zal dan voor een laatste hand aan het programma druk bezet zijn. Wat soms wel wordt vergeten door de ou deren? Dat een generatie van jonge mensen tot 25 jaar geen of nauwelijks enige herinne ring aan de bezettingstijd hebben. Zij moeten het hebben van de overlevering. Daarnaast zijn er ouderen, die het liever maar vergeten. Waarom al die narigheid weer op te halen? Waarom bijvoorbeeld zekere buitenlandse toeristen voor het hoofd te stoten? Waarom oude wonden openrijten? Dan beseft men echter niet, dat het bij een herdenking als deze helemaal niet gaat om deze negatieve zaken. Het gaat er om in het herdenken van de bevrijding 't besef te verlevendigen welk een groot goed de vrijheid is. In een periode waarin negativisme nivellering materia lisme zich duidelijk demonstreren, is dit nog te meer belangrijk. Het gaat niet om het verleden, maar om heden en toekomst. Het gaat er niet om thans nog iemand te gaan aanwijzen, die twintig jaar geleden niet zo best uit de bevrijding te voorschijn kwam. Als men daarop wenste te reageren, had men dat 22 jaar geleden moeten doen. Nee, de gemeenschappelijke viering van de bevrijdingsdag, voorafgegaan door de gemeenschappelijke dodenherdenking, zal al leen een blijvend karakter behouden indien de positieve waardering van vrijheid, de mocratie en gemeenschapszin daarin de boventoon voert. Laat dat maar tot uiting komen. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat geldt zelfs bij het uitsteken van de vlaggen. Dat symboliseert reeds een gemeen schappelijk beleven. Vijf mei 1945 gingen in geheel Nederland de vlaggen uit, stroomden alle Nederlanders de straat op, gesierd met het plotseling over al verkrijgbare oranje. Toen is er spontaan zonder enige organisatie ook zonder enige schroom voor een ander, feest gevierd. Iets van die spontaniteit, iets van dit ge meenschapsbesef zullen wij twintig jaren na de bevrijding moeten hervinden in onze her denkingen, in onze feestviering. Dat levert méér goeds op, dan een negatief terzijde staan. die U zo mooi staat die zo keurig is afgewerkt die zo redelijk in prijs is hangt natuurlijk bij Keuze uit honderden stuks Bosstraat 34 Bergen op Zoom De Kring Tholen en St. Philipsland der Z.L.M. wil ook dit jaar voor de tweede maal haar bijdrage leveren om de jonge stedeling een beter begrip voor het platteland bij te brengen. Vorig jaar werd de eerste werkweek georganiseerd voor een groep leerlingen van het Amersfoortse Lyceum. Het werd een wederzijds groot genoegen en stonden beide „partijen" er voor die eerste maal wat vreemd tegenover, nu heeft men ervaring. Die ervaring leerde, dat deze adoptie zonder enige twijfel heeft bijgedragen tot een beter begrip van de jonge stedeling voor het leven en werken op een moderne boerderij. Tussen 10 en 15 mei a.s. wordt deze tweede werkweek gehouden. Vijf en twintig logeeradressen zijn beschikbaar. Daar zullen leraren en leerlingen een gastvrij onthaal krijgen. Welkom in onze streek „Amersfoorters". Als het weer het zo doet als vorig jaar, zal het ook voor deze tweede groep een geslaagde werkweek zijn. Het bestuur van de ZLM kring is er terecht van overtuigd, dat voortzetting van dit contact voor het aanzien van de land en tuinbouw in het algemeen en voor ons gebied in het bijzonder van groot belang geacht moet worden. Het is ook nu weer de bedoeling de scho lieren een inzicht te geven van het leven en werken op boerderij en platteland en daarom moet op de bedrijven, waar de gasten worden ondergebracht, ook niet van het normale werkschema worden afgeweken. PROGRAMMA Maandag 10 mei worden de gasten tussen 2 en 4 uur in Tholen verwacht. Ook ditmaal zal een kaart van de streek ter hand wor den gesteld, waarna ze op eigen initiatief hun logeeradres ergens op Tholen moeten opzoeken. Dinsdagmorgen wordt dan op de bedrijven meegewerkt en om 2 uur een vergadering bijgewoond van het dagelijks bestuur van het Waterschap in het Polderhuis te Sint Maartensdijk. Om half vier wordt een be zoek gebracht aan het gemaal „De Noord" en om 7 uur is er op het thoolse sportveld een voetbalwedstrijd tussen gasten en gast heren. Woensdagmorgen zal men de logé's weer bezig zien op de bedrijven en om 2 uur wordt een bezoek gebracht aan Veiling en Cavetho te Sint Annaland. 's Avonds volgt dan kennismaking aan huis met de op het bedrijf werkende arbeiders. Donderdag 13 mei is het vroeg appèl, van wege het maken van een vaartocht met een vissersvaartuig naar de weervisserijen en Oosterscheldebrug. Vrijdag is men de gehele dag op het be drijf en omdat de leerlingen een werkstuk moeten maken over deze week zullen de gast heren er op moeten rekenen, dat verschillen de vragen worden gesteld. Die avond is er op een nog nader te bepalen plaats een afscheidsbijeenkomst te verzorgen door de 47 leerlingen en leraren van het Lyceum. Zaterdagmorgen gaat het weer op Amersfoort aan. De commissie „Thoolse Dagen' is druk doende om het programma voor 1965 uit te werken. Zoals bekend worden de „thoolse dagen" dit jaar gehouden op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli a.s. Het is nog niet helemaal zeker of het dit jaar 'n terrein zal worden in de gemeente Scherpenisse dan wel het oude terrein aan de Schapenweg te Poort vliet. Dit jaar zal er weer concours hippique zijn terwijl de foto-wedstrijd nieuw leven in wordt geblazen. Verder is het de bedoeling, dat men over een eigen vlag gaat beschikken. De lezers worden uitgenodigd daarvoor een ontwerp te maken en dat in te zenden voor eind mei aan de heer J. van Dalen 1500 gem. polder 77 post Poortvliet. De inzender of inzendster van het ontwerp dat zal worden gekozen wordt met een prijs beloond. Voor het diploma kraamverzorgster zijn geslaagd de dames J. J. Geschiere te Lewe- dorp; P. A. van Poortvliet te Oud Vosse- meer; M. A. Sinke te Rilland-Bath; W. M. den Toonder te Kloetinge en J. Rouw te Ka- pelle, alle werkzaam bij het Centrum voor Kraamzorg van 't Groene Kruis voor Zuid en Noord-Beveland en Tholen te Goes. CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 P, Magnus, Steenbergen tel. 01670-3270 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 HOOGWATER in de week van 25 april tot en met 1 mei zondag 1,0.45 23.25 maandag 12.00 dinsdag 0.46 13.24 woensdag 1.45 14.14 donderdag 2.35 14.54 vrijdag 3.10 15.35 zaterdag 3.48 16.14 Nieuwe Maan 1 mei te 5.31 uur BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in verband met Koningin nedag door de reinigingsdienst tonnen en huisvuil zullen worden opgehaald op de vol gende dagen: Tonnen, woensdag 28 april 1965: Huisvuil, donderdag 29 april 1965. Tholen, 20 april 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd. PAASZANGDIENST De Paaszangdienst die op 2e paasdag te Tholen is gehouden had ook ditmaal weer grote belangstelling. De Ger. Kerk was tot de laatste plaats bezet toen ds van Egmond na de voorzang deze dienst met gebed opende. De samenzang, schriftlezing, declamatie, koor, solozang en kinderkoor getuigden van de opstanding van Jezus Christus uit de do den. Ds van Egmond sprak in de meditatie over „Houd u ook zoveel van het leven?" Maar vervolgde spreker, het is zo jammer dat er zo'n spelbreker gekomen is in ons leven en dat is de dood door onze zonde. Maar wij kunnen het leven behouden door tot Jezus te gaan met al onze schuld. Want Hij heeft gezegd „Ik ben de opstanding en het leven, wie in mij geloofd zal leven, ook al is hij gestorven." Na het dankgebed werd met het zingen van Ps. 150 deze mooie Paaszangdienst be ëindigd. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Tholen van de N.C.V.B. hield woensdagavond 14 april onder leiding van mevrouw T. Reith-Slotema haar maan delijkse vergadering in het Verenigingsge bouw in de Brugstraat. De gewestelijke presidente mevrouw J. H. de Jonge-de Jonge uit Yerseke hield een inte ressante lezing over„Jeugdproblemen in de Bijbel". Op 20 mei gaan de dames naar Scherpe nisse, waar in het „Holland Huis" een streekvergadering wordt gehouden met als spreker dr E. de Vries uit Amsterdam over het onderwerp: „Mens en arbeid". Verschillende dames zullen 1 juni a.s. de landdag bezoeken die dit jaar in Vlissingen zal worden gehouden. VERKEERSEXAMEN Na op 9 maart aan het schriftelijk ver- keersexamen te hebben deelgenomen, hebben de leerlingen van de Openbare Lagere School, de Christelijke School op Gerefor meerde Grondslag en de Christelijk Natio nale School dinsdagmiddag het geleerde in praktijk gebracht. En met succes! Van de 50 deelnemende scholieren behoefde namelijk niemand te worden afgewezen. Er waren er zelfs acht, die zowel in het schriftelijk als in het praktische gedeelte geen enkele fout maakten. Deze leerlingen, die een diploma met lof ontvangen zijn: van de Openbare Lagere School: Zoetje Berrevoets, Kees v. d. Klun-, dert en Ebina de Regt. Van de Christe lijke School: Jo Bout, Gerda van Iwaarden en Paulina Melse. Van de Christelijk Natio nale School Piet Geene en Maaike van Rijs wijk. De diploma's zullen te zijner tijd door bur gemeester J. E. van Boeijen worden uitge reikt. GESLAAGD Voor de akte no. 19 1ste deel slaagde mej. J. L. van Dalen PROGRAMMA KONINGINNEDAG Nog even een herinnering aan het pro gramma voor Koninginnedag op vrijdag 30 april Wandeltocht om half tien. Twaalf uur muziekwedstrijd via het carillon 's Middags een opdrachtspel voor de jeugd, 's Avonds populair concert van „Concordia". INTERKERKELIJKE PAASZANGDIENST Onder goede belangstelling, het Geref. Kerkgebouw was voor twee derde bezet, werd vorige week woensdagavond een In terkerkelijke Paaszangdienst gehouden met medewerking van het Gemengd koor .Cres cendo" te Poortvliet en de plaatselijke chr. gemengde zangvereniging, beide onder lei ding van de heer A. H. Ridderhof, alhier. Het muzikale hoogtepunt werd gevormd door de uitvoering van de cantate „Kruis en Kroon" van Herman de Wolff. Een goed gebracht en niet gemakkelijk stuk, waar aan de koren zich beslist niet hebben vertild. Een prestatie te meer wanneer men bedenkt dat de voorbereidingstijd na een gelijke uit voering van een kerstcantate deze winter, eigenlijk maar kort was en de koren het stuk eerst afzonderlijk en daarna tijdens ge zamenlijke repetities onder de knie moesten zien te krijgen, vooral voor de dirigent vormde dit een zware belasting. Er moet Spontane herdenking Vlag voor Thoolse Dagen Aanbesteding Sint-Annalandse jachthaven Weer of geen weer, men trekt van leer in Sint-Philipsland Wie wijs is, bewake zijn gedachten dan ook de laatste tijd bijzonder hard zijn gewerkt. Het optreden van een sterk bezet koor van plm 60 personen met een groot geluidsvolume was er de beloning van. Vooral het slotkoor was indrukwekkend. Bo vendien bleek de accoustiek van dit kerkge bouw uitstekend te zijn, waarschijnlijk door het boogvormige gewelf en het ontbreken van klankvervormende zijruimten. De heer P. B. Vogel zorgde op verant woorde wijze voor de „sprekende stem" de verbindende teksten tussen de verschillende zangnummers, waarin ook 5-maal gemeen tezang, enkele prachtige en bijzonder goed in 't geheel passende gezangen voorkwamen Dit laatste gold niet alleen van de cantate doch het gehele programma van deze avond was met bijzondere zorg samengesteld. De Schriftlezing, samenzang van de gemeente, het optreden van de koren en de meditaties het sloot alles zeer goed op elkaar aan. De passiemeditatie werd uitgesproken door mr. J. J. Versluijs, ouderling der Ger. Kerk, en de paasmedidatie door de N.H. predikant ds Ph. J. Leenmans. Hoewel in deze 2 uren durende zangdienst de klemtoon uiter aard op de zang viel, vormde de Woord verkondiging van tweemaal een kwartier toch een centraal deel. De muzikale begeleiding van cantates is voor dorpskoren, die het zonder een orkest moeten doen, altijd' een moeilijk punt. Het mooiste is dan het kerkorgel in te schakelen maar in de praktijk is die oplossing onbruik baar omdat de afstand tussen het zingende koor en het helemaal aan de andere zijde van de kerkruimte opgestelde orgel te groot lis voor de noodzakelijke samenwerking'. Een doodgewoon harmonium, het gebruike lijke instrument tijdens de repetities, is ook verre van ideaal. Men gebruikte ditmaal een gehuurd elektronisch orgeltje, bespeeld door de voormiddag organist der N.H. Kerk dhr. J. Bos te Tholen. Velen vinden het geluid mooi, anderen kunnen de bevende ingehou den juichtoon, karakteristiek voor deze in strumenten maar matig waarderen. Hoe het zij, de muzikale begeleiding kan bij cantates en bij een stuk als de bewerking van Psalm 16, uitgevoerd door het Vosmeerse koor, met de vele invallen stemmen niet worden ge mist. Dat het wel kan worden gemist bij gewone koorzang, bewees Crescendo een koor dat beschikt over goede basstemmen toen ze aan het slot van de avond een 3-tal liederen a capella uitvoerde. Het konk be slist beter dan het lied „Als Jezus is er geen" dat het ook goed zingende Vosmeerse koor in het begin van de avond met begeleiding van het orgeltje uitvoerde. Ds Ph. J. Leenmans sloot deze dienst met dankgebed. Dhr. P. J. Droogers vaste organist der Ger. Kerk bespeelde het kerkorgel. DUIVENSPORT De duivensportvereniging „De Zwaluw" heeft op 2e paasdag het vliegseizoen inge zet met een wedvlucht vanaf Putte. Gelet op de matige deelname moet het maar een voor ronde zijn geweest en zal de uitslaglijst van de a.s. zaterdag opnieuw vanaf Putte te houden vlucht heel wat langer zijn. Maan dag jl. waren maar 5 prijswinnaars t.w. 1 J. Vaders 2 G. Hoek 3 P. C. van As 4 J. Voormeulen en 5 P. de Wilde EMMABLOEMCOLLECTE Er werd ook voor de Emmabloem, de collecte voor de t.b.c. bestrijding van het Groene Kruis méér geofferd dan vorig jaar De opbrengst van f 310.41. is een bedankje waard. BEEN GEBROKEN De eerste Paasmorgen zette voor de 78 jarige J. Slager Hzn niet best in. Tijdens de verzorging van zijn vee, gestald aan de Hoenderweg, kreeg hij een klap van een koe en bleef met gebroken been liggen. Kreunend van pijn werd hij daar later door de heer J. Scherpenisse gevonden. Dokter van der Bel uit Sint Maartensdijk verleende eerste hulp en liet dhr. Slager overbrengen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. HET VERVOER STAAT KLAAR De commissie welke zich de laatste dagen bezighoudt met het organiseren van de vier- vijf mei herdenking, stond ook voor de vraag of het mogelijk zal zijn de belangstellenden voor het avondprogramma op 5 mei in het Dorpshuis te bergen. Dat is vooraf moeilijk te bekijken. Een rekensommetje leerde wel, dat er zo'n 150 verenigingsleden bij zijn be trokken door het optreden van „V.Z.O.S." „Accelerando" en „De Nachtegalen". Reken daarbij man-vrouw-verloofde-moeder of vader van betrokken oudere of jongere leden dan zou men al tot een 300 personen kunnen komen, zonder dat aan belangstel ling buiten deze categorie is gedacht. En noch het comité, noch de belangstellende zou het leuk vinden wanneer men door een te volle zaal verder toegang moest belem meren. Het comité hakte dan ook de knoop maar door en besloot het veilingsbestuur te vragen de veilinghal voor dat avondpro gramma beschikbaar te willen stellen. Zelfs bij gunstig weer zullen ouderen of minder- snelvoetigen dat nog een heel eind vinden. Ook daarvoor is een oplossing gevonden. Er komt vervoer voor ieder die dat wenst. Allereerst voor degenen, die daar wel graag tegenwoordig willen zijn, maar niet zover kunnen lopen, daarnaast krijgt ook ieder inwoner van 65 jaar en ouder de kans voor autovervoer (heen en terug). Schroom maar niet en geeft u zich op bij A. J. Scherpenisse (postkantoor) voor maandag 3 mei. Laat ieder, die er wat tegenop ziet naar de vei ling te lopen (behoudens toestemming tot gebruik door het veilingbestuur) de knoop maar direct doorhakken. Uw mede-bewoners auto-bezitters hebben het er heel graag voor over, opdat iedereen de gelegenheid heeft daar als gehele samenleving de eigen vereni gingen te horen. Hoe meer dat er zijn, hoe gezelliger de avond, hoe prettiger ook voor de medewerkende verenigingen. Voor mannen modern Voor jongens sportief HEREN- en JONGENSKLEDING Wouwsestraat 7 - tel. 4569 BERGEN OP ZOOM JAARVERGADERING N.C.V.B. Maandag 12 april jl. hield de N.C.V.B. afdeling Stavenisse onder leiding van de pre sidente mevr. Leune-Stoel haar jaarvergade ring in het dorpshuis. Begonnen werd met het zingen van Ps. 75 1 en 4. De presidente ging voor in gebed en heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder de echtgenoten van de dames. Haar meditatie, welke aandachtig beluis terd werd, was getiteld: „En Petrus stond zich te warmen" Hierna volgden het jaarver slag over 1964, gedichten, verhalen en zang, door het koortje begeleid door mevr. van der Slikke-Leune. Aan het einde sloot de presidente met dank zegging deze mooie geslaagde avond. Opgemerkt mag hier wel worden, dat er in onze gemeente nog genoeg dames zijn, die lid van deze vereniging kunnen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1