WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Hoe klein wordt Nederland Thoolse nieuwe scholen in gebruik Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Tholenaren voor het gerecht VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Tips voor Tuinders De redaktie legt u deze week voor DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 21e jaargang No. 21 8 april 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom GROTE ZORG VOOR MORGEN Terwijl politiek Den Haag zich zorgelijk door de haren wreef over de kabinetsver wikkelingen gaf onlangs in Deventer de de missionaire minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs Bogaers, heel wat an dere stof om bezorgd over te kijken. De han den zullen, zo waarschuwde de minister, eens flink uit de mouwen moeten worden gestoken willen wij ervoor zorgen dat onze kinderen nog in een leefbaar land kunnen verblijven. Zelfs al doen wij onze uiterste best, dan nog zal van de Nederlander in de toekomst méér inschikkelijkheid worden gevraagd, aldus de bewindsman. Kort tevoren had op een politiek con gres in Amsterdam de planologische deskun dige dr C. van Galan (voor onze omgeving geen onbekende) ook al de noodklok geluid ,,Wij staan nu voor de keuze in welk Neder land wij morgen zullen wonen zei hij, „het wonen, de recreatie, het verkeer, de zuiver heid van onze bodem, lucht en water vra gen nu alle aandacht.'' Twee ontwikkelingen noemden beide des kundigen als de hoofdoorzaken van de hoofdpijn, waarmee de diverse overheden nu zitten: de bevolkingstoename en de stijgende welvaart. Nederland groeit, wat haar be volking betreft, al sinds het laatste kwart van de vorige eeuw jaarlijks met rond 1.4 procent. Vergeleken met het wereldgemid delde van 1.8 procent valt dit nog wel mee, maar het is toch verreweg het hoogste per centage van de Europese landen. (Het Eu ropees gemiddelde is 0.8 Deze bevol kingsaanwas zal maar weinig afnemen door een daling van het geboorteniveau. Deze daling wordt namelijk weer opgeheven door de verlenging van de gemiddelde levensduur - wij worden vandaag de dag zo n tien jaren ouder dan een halve eeuw geleden en het jonger trouwen. Gevolg is, dat over vijftien jaren in 1980 Nederland veer tien tot vijftien miljoen inwoners heeft, een aantal dat nog snel zal toenemen tot twintig miljoen bij de eeuwwisseling. Het Nederland van onze kinderen en kleinkinderen zal dan viermaal zoveel mensen tellen als het Neder land van onze ouders, zoals minister Bogaers vertelde. Daar zitten wij dan gezellig met z'n allen op een brokje Nederland, dat zich niet kan uitbreiden. De nieuwe polders geven wat ruimtelijke opluchting, maar veel kunnen zij ook niet helpen. Wij mogen ons nu al wat benauwd voelen met onze 2800 vierkante meter grond, die iedere Nederlander ter be schikking heeft in 2000 zal het nog veel benauwder zijn. Tegen die tijd zal de Neder lander het moeten doen met 1750 vierkante metertjes. Op een strookje van 35 bij 50 meter zal hij moeten wonen en werken, aan sport doen, zich ontspannen. „Het probleem is bekendzei dr De Galan, „onze bevol king groeit snel en grond is nauwelijks bij te maken." Er komt hierbij ook nog een andere zaak om de hoek kijken. De technische ontwikke ling zorgt over heel de wereld voor een ver schuiving van bevolking uit de landbouw naar niet-agrarische beroepen. Bij het begin van de eeuw werkte nog bijna een derde van de beroepsbevolking in de landbouw, nu is het percentage al teruggelopen tot tien. Tegen het einde van deze eeuw zullen nog slechts drie of vier op de honderd werkende Nederlanders in de agrarische sector hun boterham verdienen. Nederland krijgt dus wel ruimschoots zijn deel van deze ontwik keling. Wij behoren overigens nu al tot de sterk verstedelijkte landen, zo vertelde mi nister Bogaers. Zestig van de honderd Ne derlanders wonen in degelijke stadjes en steden met meer dan tienduizend inwoners. Nog even en slechts vijf op de honderd wonen nog in kleinere gemeenschappen met minder inwoners. De steden zullen steeds meer ruimte in Nederland opslokken. Negen procent van onze bodem is nu bebouwd (met huizen, fa brieken, wegen, enzovoort) Vergeleken met het deel, dat wij nu voor agrarische zaken gebruiken 77% is dat niet zoveel. Maar niemand twijfelt eraan of het bebouw de oppervlak zal door de stijgende bevol king en toenemende welvaart vóór het jaar 2000 méér dan verdubbelen. Bijna een kwart van ons land zal dan zijn volgebouwd Goed daar is dan nog wel een oplos sing voor te vinden, zou je zo zeggen. Een zorgvuldige planning kan veel goed maken. Maar aan een huis alleen heeft niemand vol doende. Er moet ook wat bos zijn, wat hei, wat water om zich vredig en ontspannen recreatief bezig te houden. Wil de toekoms tigeveel grotere bevolking per hoofd op hetzelfde, toch al geringe, oppervlak re- creatiegrond kunnen rekenen, dan zal zeker een kwart van de Nederlandse grond hier- Zelden heeft een buitenlandse prins door zijn komst naar ons land zoveel internatio nale opschudding verwekt als prins Hughues Charles de Bourbon-Parma. Er ontstond verwarring over zijn naam, over zijn werk en zijn bedoelingen. Ons koninklijk huis dreigde in opspraak te komen. Ministers ver gaderden koortsachtig. De Staten-Generaal kwamen bijeen om een oordeel uit te spre ken, dat neerkwam op een veroordeling. Tegen alle redeneringen in trok prinses Irene partij voor de man harer keuze. Zij zegde een reis af, die zij met haar ouders en haar oudste zuster zou ondernemen naar Mexico. Zij deed afstand van al haar rech ten op de troon en h.k.h. reisde met haar a.s. echtgenoot naar Parijs, van waaruit allerlei tegenstrijdige berichten los kwamen, en naar Rome, waar het huwelijk niet in stilte, maar toch zonder koninklijke pracht en praal, zonder vorstelijke vertegenwoordigers, ja zelfs zonder de ouders van de bruid, werd voltrokken. Welk een verschil met de verloving van prinses Margriet, die geen prins, maar een studerende jongeman tot levensgezel koos... Vandaag 8 april viert prins Hugo zijn 35ste verjaardag. We mogen constateren, dat de goede verstandhouding aan het hof is hersteld. Daarom kan ook ons volk zich verzoenen met de gedachte, dat Prinses Irene nu en dan thuis komt op hoogtijdagen en dat het prinselijk paar met koningin Juliana en prins Bernhard een gezamenlijke vakantie in Oostenrijk doorbrachten. voor moeten worden bestemd. Geen wonder dat de planologen hoofdpijn krijgen. Dan mogen we ons hier nog gelukkig prijzen met de wijde polders, het water, de frisse lucht En met bovenstaande voor ogen wordt het wonen in een kleine gemeente goud waard. Daarom ook prakkizeren we nog maar niet te veel over samenvoeging. Het is er al duurde het lang nog zo maar onverwacht van gekomen, dat het grootste deel van de thoolse lagere school jeugd elders een nieuw onderdak kreeg. El ders, dat is dan aan de Zoekweg, dicht bij de Molenvlietsedijk. Al enkele weken gele den verhuisden de eerste klassen uit de sombere Doelwegruimte naar het nieuwe gebouw, een geweldige overgang en sedert een 14 dagen zijn nu alle klassen van de openbare en de school der Ger. Gemeente in hun nieuwe behuizing, met uitzondering dan van de v.g.l.o. van laatstgenoemde school, die vanwege de ruimte nog in de Doelweg verblijft. Een modern tweeling gebouw, het verschil tussen dag en nacht met de versleten donkere cavalje in de Doel weg. Het heeft een paar jaar geduurd en tijdens de bouw en inrichting waren er nog al wat tegenslagen te verwerken. Nu staat daar de hoekige omgekeerde S in het volle aprilzonnetje. Een gebouw met twee ingan gen, met twee speelplaatsen, met in het mid den een verplaatsbare wand om het aantal schoollokalen van de ene of de andere school gemakkelijk te verwisselen. De schoolgeschiedenis begon vorm te krij gen, toen in juni 1963 de raad een bedrag van 360.000,voteerde, nadat in 1962 het plan reeds was goedgekeurd. Honderd Sla onder glas verdampt op zonnige dagen veel vocht, houd hier rekening mee door regelmatig beregenen. Moet u tomaten zetten op zeer groei- krachtige grond, gebruik dan een z.g. oude plant. Probeer bij tomaten een al te zware groei in het begin, af te remmen door niet te veel water te geven en hoge kaligiften. Moet u nog augurkenzaad betrekken neem dan een virusvrij ras b.v. Hokus of Gunter. Aardbeien onder platglas moeten we tij dens de bloei flink luchten voor de be stuiving. Bij aardbeien onder staand glas gebruiken we bij voorkeur een bijenvolk. Meloenenplanten die 3 a 4 bladeren heb ben gevormd ontdoen we van hun kop. Neem deze zo vroeg mogelijk weg. Nu kunt u sla- of snijbonen uitplanten in uw warenhuis. De plantafstand is bij sla- bonen 50 x 40 cm en bij snijbonen 80 x 45 cm. Twee plantjes bij elkaar. Wees op widofland zuinig met stikstof. Veel stikstof geeft een mindere kwaliteit. Ge eens op de veiling kijken als u pro ducten aanvoert. U kunt daar best iets leren. R.T.V.D. Goes. B. Bayense. en zeventig palen gingen de grond in als begin van de langdurige bouw-weg. Op de foto ziet men de school zo goed als voltooid, maar toen moest het voor terrein nog flink onder handen worden ge nomen, wat ook nu voor elkaar is. Dagelijk gaan de leerlingen nu uit alle thoolse hoeken de richting uit van de Molen, vlietsedijk, moeten de niet ongevaarlijke Ten Ankerweg (provinciale weg) passeren, waar nog geen andere voorzieningen zijn getroffen| zoals men zich dat wel had voorgesteld en komen daarna aan de Zoekweg in hun nieuwe school. Niemand die deze bouw overbodig kon vinden, wanneer men eenmaal een kijkje had genomen in de oude huisvesting aan Dalem- sestraat en Doelweg. Er is weer een scholen krot minder in gebruik op Tholen, er is weer een moderne onderwijshuisvesting bijgeko men. Aan de Zoekweg in Tholen. OP BROMFIETS ONDER INVLOED Voor de Middelburgse politierechter, mr. C. E. Coester, stond vorige week de 70- jarige landbouwer H.C.B. uit Poortvliet. Hem was ten laste gelegd dat hij op 17 nov. in Tholen op een bromfiets had gereden onder invloed van alcoholische drank. Het alcoholpromilage in zijn bloed was 1,6 geweest. Verdachte werd reeds eerder voor een dergelijk feit veroordeeld. Omdat hij door een ontzegging te zeer in zijn be drijf gedupeerd zou zijn - hij doet alles alleen wilde de officier, mr. A. W. Rosingh, het laten bij een voorwaardelijke ontzegging voor de duur van drie maanden en een even eens voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, beide met 'n proeftijd van drie jaar. Daarnaast eiste hij een geldboete van twee honderd gulden of twee maanden hechtenis en toezicht van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme. „Die geldboete vind ik nog al stevig ge peperd," was het commentaar van B. op deze eis. De politierechter deed daar nog honderd gulden van af en vonniste verder conform. ZUURTJES „Het is eigenlijk te gek dat wij, volwassen kerels, ons hiermee moeten bezighouden," vond mr. P. van Empel vorige week toch wel. In een zitting van de economische politierechter in Middelburg stond onder andere de 47-jarige Tholense winkelier G. C. van de Z. terecht. Deze had plastic speelgoedautootjes ver kocht, zonder daartoe bevoegd te zijn. Hij had de wagentjes op een show gezien en had ze later zelf in geslagen. Het ergste was dat in één ervan nog zuurtjes hadden geze ten ook. Voor dit .misdrijf" eiste de officier, mr. Th. Lebret, een geldboete van twintig gul den of vier dagen. Het vonnis was de helft hiervan. „Daarbij zijn dan uw reiskosten in begrepen," lichtte mr. Van Empel toe. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 Wordt ons land steeds kleiner Een opzienbarend slot in de Smerdiekse raad Wat is Maatschappelijk Werk Thoolse nieuwe scholen draaien Geen Paas~kantate in Poortvlietse kerk Bloedtransfusieavond van Roode Kruis Na dapper verweer liet Smerdiek de Meeuwen de eer fan Overeenkam en Eendrachtstad De akkers zijn gevuld Een belofte in dwang duurt niet lang LEDENVERGADERING SCHOOLVERENIGING De schoolvereniging van de Christelijk Na- tipijjde School hield vrijdagavond haar jaar lijkse ledenvergadering in het schoolgebouw. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze door de voorzitter de heer P. J. Droo- ger was geopend kregen achereenvolgens de secretaris en de penningmeester de gelegen heid hun verslagen voor te lezen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Drooger herkozen. In de plaats van de heer H. Jansen werd gekozen de heer A. Vijf- vinkel. De heer J. A. van den Berge zal de plaats innemen van zijn vader de heer A. j. van den Berge, die zich wegens zijn leef tijd niet meer herkiesbaar had gesteld. Vervolgens ontving de heer Jansen bij monde van de voorzitter veel woorden van dank voor het vele werk dat hij als secre taris voor de school heeft verricht. De heer Jansen verklaarde op zijn beurt altijd met liefde voor de school te hebben ge arbeid. „U mag ten allen tijde een beroep op mijn ervaring komen doen", besloot de heer Jansen. Deze matig bezochte avond werd gesloten door de Gereformeerde predi kant ds J. C. van Egmond. HOOGWATER in de week van 11 tot en met 17 april 1,965 zondag 12.00 maandag 0.40 13.15 dinsdag 1.50 14.24 woensdag 2.46 15.15 donderdag 3.35 16.00 vrijdag 4.15 16.40 zaterdag 4.54 17.20 Volle Maan 16 april te 20.2 2uur VEILIG VERKEERSAVOND Aanstaande vrijdag 9 april te 19.45 uur hoopt de afdeling Tholen van het verbond voor veilig verkeer een algemene vergade ring te houden in Hotel Hof van Holland Behalve het huishoudelijk gedeelte worden op die avond de diploma's uitgereikt en zullen daarna films worden vertoond. De vertoning van de films vangt aan na de pauze van plm. 20.45 uur. Deze avond kan worden gezien als een afsluiting van het winterseizoen. Ofschoon geen instructieavond, belooft het wel een leerzame bijeenkomst te worden" BEJAARDENWONINGEN VRIJWEL GEREED De Stichting „Beter Wonen" in deze gemeente heeft het nu zover gekregen, dat de bejaardenwoningen achter „Ten Anker" vrijwel klaar zijn en de toewijzing voor de deur staat. Een verheugend feit en men kan dankbaar zijn voor het in deze genomen initiatief. Met opzet immers werd deze plaats achter* „Ten Anker" gekozen. Eers tens een rustige plaats, tweedens dicht bij het Rusthuis, waar veelal de samenkomsten van de bejaarden worden gehouden en in de derde plaats zit er de mogelijkheid in, dat men voor enige verzorging op „Ten Anker" zou kunnen terugvallen. Verzor ging in die zin, dat er bijvoorbeeld in nood gevallen voor de warme maaltijd gezorgd zou kunnen worden en zo zijn er talrijke andere mogelijkheden. Ook dit was dus wel een factor, die bij het stichtingsbestuur „Beter Wonen" speelde, zonder dat hierover al besprekingen zijn gevoerd met het be stuur van „Ten Anker" wat vanzelfsprekend eerst het geval zou moeten zijn. Wanneer hiervoor dat woord verzorging is gevallen zou dat de onjuiste gedachte nog kunnen verlevendigen, dat deze bejaardenwoningen nu speciaal zijn gebouwd voor (met overi gens alle respect voor de ouderdom) de stokoude mensen in Tholen, die bij wijze van spreken geen voet meer buitenshuis kunnen zetten. Men zou die indruk zelfs krijgen, wanneer men het aantal reflectanten voor zo'n bejaarden woning nader bekijkt. En zonder die mensen te willen uitsluiten, is dit toch wel een verkeerde gedachte van de bestemming voor een bejaardenwoning. De bestemming voor die stokoude, hulpbe hoevende mensen is immers niet meer de zelfstandige bejaardenwoning met daarbij de eigen verzorging, het eigen onderhoud, de maaltijden bereiden, enz., enz. maar veel meer is dat het verzorgingstehuis, dat jammer genoeg nog ontbreekt in deze gemeente, al ligt dit laatste bepaald niet aan het gemeen tebestuur. Bejaardenwoningen zoals ze achter Ten Anker zijn gebouwd zijn in feite echt nog voor de wat we zouden mogen noemen: vita le bejaarden, die nog volledig en in alle opzichten op eigen benen kunnen staan. Maar deze categorie schuift dit nog ver weg Als men als gezond echtpaar op 65 jarige leeftijd al in een be jaarden woning gaat, dat is toch veel te vroeg. In feite is het dan echter de hoogste tijd. Voor eigen gemak, voor de rust van beiden. Men heeft daar en dat is nog een nieuwigheid voor onze streek ook centrale verwarming. De keuze voor de „toewijzingscommissie" ten aanzien van verschillende categoriën bejaarden is dus niet bizonder groot. Het zijn inderdaad merendeels „oudere" bejaar den, die een toewijzing hebben gevraagd. Niet dat er geen genoeg aanvragen zijn. Integendeel, het probleem van de toewijzing zal heus nog niet eenvoudig liggen, maar we menen er toch op te moeten wijzen, dat de gedachte aan een bejaardenwoning syno niem is met stokoude bewoners onjuist is. Ondertussen willen we de gelukkigen, die straks hun naamplaatje op zo'n bejaarden woning kunnen zetten alvast gelukwensen en verder nog een goede oude dag. BENOEMING Als ambtenaar ter secretarie alhier is be noemd in de vacature, die ontstaat door het vertrek van de heer L. van Dijke uit Sint Annaland naar Vlissingen de heer C. H. J. M. Nuyten te Bergen op Zoom zulks met ingang van 1 juli a.s. VERENIGINGS-RUIMTE Nu de oude scholen aan de Doelweg zijn ontruimd zijn er meer mogelijkheden ont staan voor de plaatselijke verenigingen. Zo is de Kon. Muziekvereniging „Concordia" voor haar repetities weer teruggekeerd in de school, waar ook voorheen werd inge studeerd. Verder maken reeds gebruik van de lege scholen de Judoclub een kantoortje voor de toto, de damclub en voor verkeers- onderwijs. De behoefte aan deze ruimte is duidelijk. Het verenigingsgebouwtje in de Brugstraat was immers al te dikwijls bezet. BEJAARDE VOORZITTER NAM AFSCHEID VAN KLEUTERSCHOOLVERENIGING Donderdagavond hield de chr. kleuterschool haar jaarvergadering in de school. De voor zitter de heer T. Dijkslag opende met gebed las vervolgens uit Joh. lp 1 - 17 waarna hij allen welkom heette. Na voorlezing der no tulen volgde het verslag van de penning meester waaruit bleek dat de vereniging er goed voorstaat. Door de controle com missie was medegedeeld dat alles in goede orde was bevonden. Aan de penningmees ter werd dan ook decharge verleend en dank gebracht voor zijn goed beheer. Het bleek voorts dat nog steeds enkele mensen hun aandeel dat al lang inwisselbaar is nog niet hebben ingeruild. Bij acclamatie werden de aftredende leden van de controle commissie resp de heren H. Nelisse, J. Melse, H. Deurloo en W. Geluk herbenoemd. Bij de bestuursverkiezing werden eveneens bij acclamatie herbenoemd de heren J. A. v. d. Berge, C. Boender en H. Cornelisse In de plaats van de heer T. Dijkslag die wegens zijn leeftijd niet meer wenste te wor den herbenoemd werd gekozen de heer P. Janse. In de vacature Ds. van Egmond en J. van Dijke werden resp. benoemd de heer J. Heuseveldt en ds Bakker. Aan de heer van Dijke werd dank gebracht voor het werk dat hij in zijn bestuursperiode had verricht. Eveneens voor het gebaar dat nu er weer een Herv. predikant is, hij zijn plaats be schikbaar stelde. De voorzitter de heer T. Dijkslag sprak daarna enkele afscheidswoor den. Met veel liefde heeft hij dit werk altijd verricht en was er dankbaar voor de pret tige samenwerking met het bestuur. Hij wenste de school veel zegen toe op het belangrijke werk. Hierna verkreeg de heer Boender het woord, die de heer Dijkslag in hartelijke woorden dank bracht voor het vele

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1