Burgemeesters: Is de bevolking gediend met samenvoeging gemeenten Monumentale hervormde kerk te Sint-Maartensdijk ingewijd Vraagstukken eiland Tholen door C.H.statenfractie besproken Bij bezoek aan streekt Na bijna tien jaar restauratie: „God is een God der geslachten BEVRIJDINGSHERDENKING Onder mededeling van het voorlopig pro gramma dat een comité uit de inwoners zich voorstelt op 4 en 5 mei uit te voeren stelt een meerderheid van b en w voor om voor dat doel f 0.25 per inwoner bij te dragen. De voorzitter wijst er op, dat b en w volgens het pre-advies f 1000.vragen maar de uitkomst van de in de gemeente middels enveloppen gehouden inzameling heeft iedere verwachting overtroffen. Er kwamen 380 enveloppen met inhoud terug, waarvan het totaal f 1079,60 bedroeg of per gezin ge middeld f 2.81. De ongeveer 50 plaatselijke verenigingen is ook om een financiële bij drage gevraagd, voorzover hun dat mogelijk is. Tot dusver antwoordden daarop 11 ver enigingen met f 177.50. Waar nog een twin tig enveloppen worden verwacht en de bui tenbewoners nog niet binnen konden zijn raamt de voorzitter de totale ontvangst der inzameling op een f 1400.De royale houding van de inwoners maakt het de ge meente mogelijk om van de aanvankelijk door b en w voorgestelde f 1000.- af te zien en nu te komen tot maximaal f 0.25 per inwoner bij een eventueel tekort OF ER GEEN DANSJE AFKAN De heer Stols (pvda) zegt het ingezamel de bedrag wel aardig te vinden, maar wan neer men nagaat, dat toch nauwelijks de helft van de gemeente hieraan heeft meege daan, is het niet veel. Men zal zich namelijk afvragen, hoe men feest gaat vieren. Er is hier de laatste jaren al meer feest geweest. En wat ziet men dan gebeuren? Dat de jon gelui 's avonds met de dame achterop de brommer naar een andere gemeente gaan, omdat er hier niets meer te doen valt. Er schijnt geen dansje meer af te kunnen voor de jongelui. Daarmee werkt men het feest vieren niet in de hand. Dan kan het een dronkemansboel worden. Hij vindt dat al les moet kunnen feesten op eigen wijze en wanneer nu geen toestemming tot dansmuziek wordt verleend is het niet nodig er duizend gulden van de gemeente tegenaan te gooien Dan profiteert er toch niemand van. De heer P. van Schetsen (pvda) zegt zeer goed te weten, dat toestemming tot dansmuziek een zaak is van het hoofd der politie in de gemeente. Hij zou het daarom de burgemeester nog eens in overweging' willen geven daarover nog eens na te den ken. Persoonlijk zou hij evenals de heer Stols het op prijs stellen dat ook het deel van de bevolking die dat wenst de gelegen heid in eigen gemeente wordt geboden. Het betekent voor hem niet, dat hij het wel of niet geven van dansmuziek afhankelijk wil stellen van het geven van zijn stem aan het voorstel tot een financiële bijdrage voor de feestelijkheden. HET GAAT TE VER Een heel ander geluid kwam er van de zijde van de S.G.P.-fractie. De heer A. Kurvink merkte op in het vier mei program ma wel een passende herdenking te kunnen zien, maar voor wat de vijfde mei viering aangaat zijn er veel dingen, waarmee hij zich niet kan verenigen. Het is toch Gods goedheid, dat we bevrijd zijn en moet dat met o.m. een vuurwerk worden herdacht? Hij zal zijn stem niet aan een financiële bijdrage geven. De heer J. A. den Engelsman zegt het in deze volkomen eens te zijn met zijn collega. De voorzitter, de sprekers be antwoordend, zegt dat dhr. Stols het van de negatieve kant wil bezien, wanneer hij zegt dat een bijdrage van 50 van de inwoners weinig is. Hij echter wil de positieve kant nemen en dan opmerken dat er heel wat is binnengekomen, boven de verwachting althans van de comitéleden. Nu zegt dhr. Stols wel, dat de jeugd hieraan niet wil mee doen, maar tot dusver is spreker daarvan niets gebleken. Geen enkele jeugdgroep is nog bij hem geweest om dansmuziek te vra gen of te zeggen, dat ze niet aan deze be vrijdingsviering willen meedoen. Daarente gen heeft wel een jeugdvereniging gezegd graag aan het programma te willen meewer ken. De voorzitter vindt het verheugend, dat dhr. Kurvink de vierde mei herdenking pas send vindt, maar betreurt 't dat hij met 't 5 mei programma niet kan instemmen. Stel dat we onze blinden sluiten,, zullen dan onze kinderen ons niet vragen of dat nu het bewijs is van onze dankbaarheid, (in de bezettingstijd heeft de bevolking een keer de blinden gesloten, want toen was er geen reden voor dankbaarheid) De voor zitter meent dat we ook twintig jaar na de bevrijdingsdag nog dienen uit te dragen hoe blij we waren van de bezetter te zijn ver lost. Het comité had in haar programma ook opstaan een attentie te doen bezorgen bij de langdurig zieken en hoogbejaarden van de gemeente. Ook daarvoor is door de inwoners gegeven en dit onderdeel zal be slist niet worden afgevoerd, maar het hangt er wel vanaf hoe diep men in de beurs kan tasten of het bijvoorbeeld 2 of 3 sinaasap pelen in het fruitbakje kunnen zijn. Zonder een gemeentelijke bijdrage zal men zich een beperking moeten opleggen ondanks de gulheid van de inwoners. De heer Kurvink vindt dat nu de bevol king zoveel gaf, dat wel voldoende is en de gemeente er dus vanaf kan zien. De heer Van Schtesen herinnert eraan dat de begrotingspost tractatie schoolkinde ren ad f 1.per leerling gebruikt kunnen worden wat de voorzitter bevestigend beant woordt. Wethouder Moerland vraagt stemming over het meerderheidsvoorstel van b en w om een kwartje per inwoner voor de 5 mei viering bij te dragen. Dat wordt door dhr. Kurvink gesteund. Bij stemming zijn weth. Moerland, Stols, Den Engelsan en Kurvink tegen. Alleen weth. J. J. Mosselman (c.h.u.) en P. van Schetsen (pvda) stemmen voor. Het comité moet het dus zonder gemeente lijke bijdrage stellen. De heer Van Schet sen stelt hierna voor om het bedrag voor de schoolkinderen in de pot van het comi té te doen met de voorwaarde, dat het bedrag toch bestemd blijft voor de school kindertraktatie. Daarmee wordt bereikt dat het alles centraal kan worden behandeld. De voorzitter zegt daarvan altijd een voor stander te zijn. Nu kan het zelfs zo zijn, dat de ene school op 30 april trakteert en een ander op 5 mei omdat een bedrag naar gelang het aantal leerlingen aan oudercom missie, lagere- en kleuterschoolbestuur wordt afgestaan. De heer Kurvink vindt het destijds geno men besluit tot die verdeling goed en meent dat men hierin geen verandering moet bren gen. De heer van Schetsen wil het voorstel toch in stemming brengen, dat door weth, Mosselman wordt gesteund. Maar het blij ken de twee enige voorstanders te zijn van een gezamenlijke traktatie. De andere vier zijn tegen. BUSHALTES EN WACHTLOKAAL Een voorstel om (na overleg met Van der Klundert's autobusbedrijf en de rijks verkeersinspectie- de route in de dorpskom te wijzigen andere haltes te maken en een Abri wachtgelegenheid met parkeerruimte aan de Brugstraat zoals in ons vorig num mer nader uiteengezet, kreeg wel algemene instemming bij de raad. De heer P. van Schetsen zag er een goede verbetering in. De heer Kurvink vond de bijdrage van het autobusbedrijf tamelijk laag en de investering voor de gemeente vrij hoog Omdat het evenwel ten algemene nutte is, zou hij er zijn stem aan geven. De voorzitter antwoordt dat het door het autobusbedrijf aangeboden bedrag normaal is. Zo wordt het in overleg door de autobus bedrijven altijd gedaan en men kan hier toch eigenlijk geen uitzondering vragen, om dat er wat meer geld nodig is voor de be strating van het parkeerterreintje. De bijdra ge van de busondernemer moet men zien als een tegemoetkoming in de kosten wachtgele genheid. Getracht zal worden een en ander voor 30 mei a.s. te realiseren. Conform het voorstel werd hiertoe een bedrag van f 7000 gevoteerd. Voor aankoop kachel bijzondere school wordt f 450.beschikbaar gesteld Na wijzi ging van de begroting als gevolg van de aanvaarde voorstellen (dat zijn er niet zo veel in deze vergadering) volgt sluiting, want niemand had iets voor de rondvraag. Teneinde zich nader te doen informeren over de vraagstukken van Tholen bracht vorige week vrijdag de christelijke historische fractie uit de staten van Zeeland een bezoek aan onze streek. De excursie werd afgerond met een persconferentie op het gemeentehuis van Sint-Annaland. Industrie, woningbouw, recreatie, Schelde-Rijnverbinding, Water- schapsbelangen, bejaardenzorg en pendel waren de voornaamste punten, die door burgemeesters en waterschapbestuurders onder de aandacht werden gebracht. Ook een eventuele herindeling der gemeenten werd tijdens de persconferentie aangeroerd, waarbij tegenover een van bezorgd heid getuigende uitspraak door de burgemeesters een meer ge reserveerde uitlating stond van de c.h.leden. In dat laatste kon evenwel worden beluisterd, dat deze fractie de mogelijke voordelen zal accentueren. „Het is steeds meer gewenstzo vond de c.h.u. fractievoorzitter de heer C. F. van der Peijl, „dat de statenleden meer gein- formeerd zijn over de vraagstukken van de Zeeuwse gebieden en daartoe moet men zo nu en dan ter plaatse een kijkje nemen, omdat het van een afstand vrijwel niet meer te overzien is. Reeds eerder maakten de c.h.u. statenleden een trip over Schouwen- Duiveland, nu kreeg Tholen een beurt. Op dit goede eiland zijn we rondgeleid door de burgemeesters met uitzondering van burge meester Sluijmers van Stavenisse, die wegens ziekte verhinderd was en waar burgemeester Smith de honneurs voor heeft waargenomen. We zagen het monumentale stadhuis van Tholen en van Sint Maartensdijk en hebben het bezoek afgerond in het gemeentehuis van Sint Annaland, dat er met zijn moderne vormgeving en practische indeling ook zijn mag. In een bizonder openhartig gesprek zijn de verschillende problemen onder de loep genomen. VERSNIPPERING VEILINGWEZEN STELDE TELEUR. Een belangrijke zaak is voor Tholen de industrialisatie en het is bekend, hoe ook de C.H.fractie de motie steunde van gedepu teerde staten, toen de staatssecretaris van Economische Zaken reeds eind 1964 de gemeenten Goes, Zierikzee en Sint Maar tensdijk als industriekern of subkern wilde afvoeren. In ieder geval werd bereikt, dat de faciliteiten nog tot 1968 doorgaan, dus ook de infrastructurele werken. Dat is niet alleen voor Sint Maartensdijk, maar voor het ge hele eiland van belang en wat er verder nog moet of kan gebeuren, is thans nog niet aan de orde. Dat te Sint Maartensdijk juist de 12e industriehal officieel werd geopend, een bizonder passende metaalindustrie, be wijst dat de ontwikkeling en vestiging hier aardig is aangeslagen. Met de L.T.S. in de onmiddellijke nabijheid lijkt het de staten fractie aannemelijk, dat er nog meer moge lijkheden inzitten. Dat is ook het geval met de Sint Annalandse jachthaven, die vooral in het toekomstige grote Zeeuwse meer van betekenis kan zijn. Eén van de punten die ons hier wel is opgevallen, aldus fractie voorzitter Van der Peijl, is de versnippe ring van het veilingwezen. Op 5 plaatsen in het eiland is er een veilingvereniging met ieder een eigen gebouw en verdere accomo- datie. De fractie heeft zich afgevraagd of het niet de richting moet uitgaan van meer concentratie, maar de burgemeesters hebben er op gewezen, dat iedere veiling zijn speci fieke produkten heeft. De fractie heeft voorts geconstateerd hoe o.m. de herverkaveling heeft bijgedragen tot een verdere modernisering van de landbouw en zag voorts de toenemende tuinbouw-ont- wikkeling waarbij met name rond St. Anna land en Stavenisse de warenhuizen als pad destoelen uit de grond rijzen. De streek is voorts direct betrokken bij de Schelde-Rijnverbinding, waarvan vooral de kanalisatie van de Eendracht en doorgraving Slaakdam ingrijpend is. Vanzelfsprekend kwam hierbij de verdere ontsluiting van Tholen aan de orde, zij het geheel aan de oostelijke zijde door een nieuwe brug bij Tholen, bij O. Vossemeer en over de straks doorgraven Slaakdam bij St. Philipsland. De wat eenzijdige oriëntatie van Tholen op Brabant kwam in het bizonder aan de orde. MET OVERIG ZEELAND Reeds eerder heeft Tholen de wens geuit meer contact te krijgen met midden Zeeland en bij de commissie Deltawerken de wens op tafel gelegd om bij afsluiting van de Oos- terschelde een vast verbinding te krijgen tussen -Yerseke - Gorishoek dan wel via de aan te brengen leiddam voor het Schelde- Rijnkanaal. Maar het liefst zou Tholen nu een verbinding krijgen met Schouwen en daardoor een kortere weg naar de Rand stad. Als een brug over de Oosterschelde tussen Schouwen en Noord Beveland moge lijk is, waarom dan niet tussen Stavenisse en Ouwerkerk. De ch.fractie nam voorts ken nis van de snelle ontwikkeling van de dijkre- creatie op Tholen met lang niet alleen maar voordelen. Itegendeel, er ontstaan beschadi- gingen aan dijken, er zijn overgangen nodig en parkeerruimte. Aan Brabantse zijde is voor de recreatie sector op Tholen grote belangstelling. Men zal als eigen gebied een vinger in de pap dienen te houden. AUTOBUSDIENSTEN Wensen leven er voorts ten aanzien van een hogere busdienstfrequentie met nog wat gunstiger tijden en vooral ook een busver binding Tholen - -Sint Annaland - Sint Maartensdijk. Voor de busondernemers is er vanzelf sprekend de grote factor van rentabiliteit. BEJAARDENZORG Het meest gewenst wordt decentralisatie van bejaardentehuizen geacht. Ieder blijft liever in eigen gemeente, maar voor kleinere gemeenten zal het moeilijk zijn zo'n eenheid ook economisch verantwoord levensvatbaar te houden. Naast het bestaande algemene rusthuis „Ten Anker" acht de fractie een bejaardenoord met confessionele inslag op zijn plaats. Een verdere industrialisatie klemt te meer wanneer weer eens wordt vernomen, dat er nog altijd zo'n 1100 inwoners pendelen, waarvan het grootste deel op lange afstand. Mogelijk dat een verdere ontwikkeling van de tuinbouw daarop ook nog wat invloed kan uitoefenen, nu er voor die tuinbouw met een te verwachten bevolkings-agglomeratie als in Bergen op Zoom als verzorgingsge bied toch steeds meer mogelijkheden komen. GRENSCORRECTIE BIJ KANALISATIE Door de kanalisatie van de Eendracht zal tussen Zeeland en Brabant een grenscorrectie nodig zijn ten gunste van de Brabanders van ongeveer 20 hectare. Die kanalisatie kwam begrijpelijk vooral ter sprake bij het bezoek aan het Polderhuis en daarmee aan het bestuur van het Waterschap. Zowel de gemeenten als het waterschap hebben belang bij de spoedige totstandkoming van de wet Uitkering Wegen evenals op de totstandko ming van rioolzuiveringsinstallaties in elke thoolse gemeente. Tot dusver ontbreken die in het stadje Tholen en in Scherpenisse. Voor beide gemeenten zeer urgent en voor eerstgenoemde gemeente zo langzamerhand catastrofaal, ook met het oog op de volks gezondheid. Er valt eenvoudig niet te wach ten op uitvoering van het zgn. DACW-ver- band, maar op een of andere wijze zal fi nanciering nodig zijn ter uitvoering in de vrije sector. Aangetipt werd de nog steeds hangende bijdrage Deltawerken, waaromtrent het voor lopig verslag is verschenen en betrokkenen een verhouding van 95 - 5 hebben ge vraagd, maar men van overheidswege meer gaat in de richting van 75 - 25 De zee weringen van het Eendrachtkanaal zullen 5 jaar na oplevering worden gegarandeerd, maar dat is dan na de eerste fase van uit voering, dus met een bodembreedte van 55 meter, wat later tot 90 meter wordt opge voerd Voor het grondverlies van 90 hectare of een paar ton in geld is nog geen toezegging gedaan. De plaats van de brug over de Een dracht ten zuidoosten van Oud Vossemeer zou aan de Brabantse zijde bezwaren opleve- veren. Ook van Waterschapszijde drong men aan op een verbinding Yerseke- Goris hoek. In Stavenisse kreeg met name de verbete ring van de havendijken met betonelementen de aandacht. Provinciale Waterstaat kon zich volkomen met deze verbetering vereni gen, maar bij Rijkswaterstaat vond dit geen genade en het gevolg is, dat tot dusver geen rijkssubsidie is ontvangen.' Voor de verbete ring van deze zwakke plaats in de zeewe ring menen zowel Waterschap als gemeente Stavenisse recht te hebben op honderd pro cent vergoeding. WONINGBOUW Dat de woningbouw op Tholen niet aan de aandacht van de fractieleden is ontglipt ligt wel voor de hand, wanneer men door burgemeesters wordt rondgeleid. Met vol doening werd geconstateerd, dat ook aan de Bogaers-woningen wordt gedaan en er plannen zijn om te komen tot de zgn. ratio- bouw. Overigens zal gestreefd moeten wor den naar meer woningen voor de midden groepen. SAMENVOEGINGS-PERIKELEN. De heer Van der Peijl had slechts aan getipt dat er ook gesprekken waren gevoerd over herindelingsplannen. Van de over zijde der tafel kwam nu de vraag of de burgemeesters zich in dit opzicht nader had den uitgesproken. Hierop werd geantwoord, dat de burgemeesters tegenover de C.H. statenfractie hun ernstige bezorgheid hebben uitgesproken met betrekking ook tot een te verwachten verderstrekkend voorstel her ziening gemeentegrenzen Tholen, waar de herindelingsplannen in Zeeland als padde stoelen uit de grond rijzen en daarbij de vraag gesteld of de bevolking van Tholen met dat verderstrekkend voorstel gediend zal zijn. Kan er niet worden gestreefd naar een tussenvorm, welke mogelijk is via de wet op de ruimtelijke ordening, om vandaaruit tot een streekstructuurplan te komen, waarbij het eigen karakter van de gemeenten kan worden gehandhaafd. Gedeputeerde A. J. Kaland vulde de uit spraak van de burgemeesters als volgt aan: „waarbij van de zijde van de C.H.-staten- fractie met het oog op de sterke verstede lijking aan de Brabantse kant (Bergen op Zoom) de vraag rijst of het niet gewenst zou kunnen zijn om ook aan de andere zijde een sterke tegenspeler te hebben", hetgeen voor de burgemeesters weer aanleiding was zich af te vragen of dat tegenspel dan niet veeleer geleverd kan en moet worden op provinciaal niveau, hetgeen gedeputeerde Kaland volgaarne toegaf, maar wat nog niet zou moeten betekenen, dat er op Tholen ze ven gemeenten kunnen blijven. De fractievoorzitter Van der Peijl vond het toen wel hoog tijd worden om na een zo vermoeiende, maar toch zeer leerzame thool se dag aan de maaltijd te gaan denken die in Scherpenisse wel zo ongeveer geserveerd kon worden en vervolgens aan de terugreis. „Daar juicht een toon, daar klinkt een stem Het zo bruisend loflied van Christus' opstanding golfde over de betrekkelijk kleine schare genodigden en belangstellenden op vrijdagmiddag 26 maart 1965 in het zo indrukwekkend hervormd kerkgebouw te Sint-Maartensdijk. Lichtbundels Maartse zonnestralen drongen door de honderden ruitjes van de sierlijke boogramen en speelden op de twee engelen met de bazuinen en over koning David met de harp, die boven op het geheel gereviseerde orgel zijn geplaatst, zoals kunstenaars dat eeuwen geleden hebben gewrocht en die met al het andere in dit kerk gebouw in oude luister zijn hersteld. „Daar juicht een toon". Het was één van de drie liederen door ds. J. van der Haar gespeeld als onderdeel van het inwijdings programma. Hij besloot met „Lobe den Herrn" (Loof de Heer) naar een compositiebewerking van Jan Swart. OVERDRACHT Aan dit orgelintermezzo was een toe spraak van de president-kerkvoogd de heer Jac. Polderman en een herdenkingswoord door ds. J. van der Haar voorafgegaan. De president-kerkvoogd deelde mee, hoe de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen verhinderd was deze dienst bij te wonen evenals de directeuren van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en de vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur de heer J. van den Bos. Ook burge meester D. C. Bouwense was verhinderd, zodat de beide wethouders A P. Geluk en C. Bazen het gemeentebestuur vertegen woordigden. De heer Polderman richtte zich voorts met een welkomstwoord tot de hoofd architect bij de rijksdienst Monumentenzorg, de heer E. A. Canneman, mr A. L. Goedhart van genoemd ministerie en de heer J. W. Lieftinck. Verder de heer ir. L. van de Kloot-Meijburg van het architecten- en ingenieursbureau met dezelfde naam, de hoofdopzichter dhr. Canneman, de directie van de hoofdaannemer firma Huurman te Delft, opzichter M. J. Zweedijk en uitvoerder W. van Geest. De president kerkvoogd was deze allen zeer dankbaar voor hetgeen was gedaan om deze restauratie te beginnen en te vol tooien. „Zowel provincie als gemeente heb ben recht op onze dank, daar zij beide hun volledige medewerking aan de herstelwerk zaamheden hebben betoond", zo vervolgde dhr. Polderman, die verder herinnerde aan de liefde, waarmee hoofdarchitect Canneman zich voor dit historisch bouwwerk inzette. Hij ook kon er mee instemmen, dat de be schikking over het kerkgebouw voor de eredienst in deze bijna tienjarige restauratie onaangetast is gebleven. Niet één zondag behoefde men elders onderdak te zoeken. Het architecten- en ingenieursbureau deed alles wat mogelijk is om de kerk in oude luister te herstellen. De heer van de Kloot Meijburg zorgde ervoor, dat het oude avond, maalsservies een aparte plaats kreeg in de Noorderkoorkerk en dat men nu een prach tig doopvont bezit. Beeldhouwer G. A. Graff te Den Haag restaureerde met bekwame hand preekstoel, grafmonument en het stenen doopvont. De firma Blank te Utrecht reviseerde het orgel tot een nieuwe schoonheid. De drie kronen van de firma Brink en Van Keulen verhogen het luisterrijk aanzien van het bedehuis en verspreiden bij avonddiensten een zachte gloed. De heteluchtinstallatie voldoet uitstekend evenals de bijgekochte stoelen om het aan tal zitplaatsen te verhogen. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma Sakko te Tholen, de elektriciteit door fa. A. J. Ver- jaal te Sint-Maartensdijk, voor de tuinaanleg zorgde de fa. Manneke en inwoner J. de Graaf vervaardigde belangeloos het predi kantenbord dat eveneens een restauratiebeurt kreeg en een plaats kreeg in de consistorie kamer. Dank werd voorts gebracht aan de oud-ouderling F. D. Bentschap Knook voor de geschonken Statenbijbel en het bij revisie van het kerkorgel tijdelijk ingebruik geven van zijn huisorgel, aan de zendingskrans voor de aktiviteiten tijdens de restauratie werkzaamheden, toen elke week de kerk moest worden schoongemaakt en voor de prachtige avondmaalstafel, trouw-meubilair, elektrische kachel voor consistorie, keuken- uitzet en stofzuiger. Dit alles mocht de kerk voogdij van de zendingskrans ontvangen. Tenslotte werd dank gebracht aan het be- Voor mannen modern Voor jongens sportief HEREN- en JONGENSKLEDING Wouwsestraat 7 - tel. 4569 BERGEN OP ZOOM stuur van de Boerenleenbank en notaris W. L. Blindenbach voor de medewerking op financieel gebied, evenals kosteres voor de aanpassing in de voor hen zo moeilijke negenjarige periode van restauratie. De president kerkvoogd was dankbaar voor de aanwezigheid van de afgevaardigden in de classis Zierikzee, de Ringpredikanten, kerkvoogden en kerkeraadsleden van de zustergemeenten. Terugkerend naar het begin van zijn toespraak verklaarde de president-kerkvoogd nogmaal diepe erkentelijkheid en ootmoed jegens God te moeten uitspreken, die dit grote werk zo gunstig deed verlopen. Geen arbeider verongelukte, als was het werk nu en dan niet ongevaarlijk. Het gebouw bleef gespaard, toen op Goede Vrijdagnacht 1963 een hevige brand in een hotel vlakbij woed de. „De Heere heeft grote dingen gedaan, dies zijn wij verblijdOnze bede, als kerkbestuur is, dat tot in lengte van jaren het rijke Evangelie van Gods genade in Christus hier mag worden verkondigd, zo besloot de president kerkvoogd zijn toe spraak om het gevouw vervolgens in gebruik over te dragen aan de kerkeraad. De heer Polderman had ook een brief voorgelezen van de oud-predikant ds. Joh. de Bres, die zelf verhinderd was aan de uitnodiging gevolg te geven, maar zeer verheugd was over dit seiraad in zijn oude gemeente. Ds. de Bres schreef te hopen, dat de vernieuwde tempel dienstbaar zou zijn tot in lengte dagen bij de verkondiging van het zuiver Evangelie en bad de gemeente toe, dat het Gode in alles bevolen zou mogen zijn. KANSELBIJBEL Terwijl de aanwezigen psalm 119:55 zongen ging de dienstdoend ouderling W. J. van Hemert de kansel op en deponeerde daar de geschonken kanselbijbel om na de samenzang Petrus 1 24 en 25 te citeren. BEDE OM GODS TROUW Hierna sprak ds. J. van der Haar een herdenkingswoord naar aanleiding van de tekst uit 1 koningen 8 29a: „Dat Uwe ogen open zijn nacht en dag over dit Huis". We mogen niet tevreden zijn met het gebouw als zodanig, merkte de predikant op, hoe schoon, hoe harmonisch uit architecto nisch oogpunt, in laat-gotische stijl ook gebouwd. De kerk als gebouw is iets van mensen voor mensen bestemd. Mensen heb ben dit gebouw uit haar verval doen her rijzen. Bijna tien jaar is erover gewerkt. Door mensen onder Gods zegen gewrocht en bestemd voor mensen, voor mannen en vrouwen, voor kinderen en grijsaards. We kunnen ons geen stad of dorp voorstellen zonder kerk, maar in de eeuwige heerlijk heid zal er geen tempel, geen kerkgebouw meer zijn. Daarnaar moet ons verlangen uitgaan, al zijn we thans verblijd met dit kerkjuweel. Salomo bad: Heere God, dat Uwe ogen open zijn nacht en dag over dit Huis.. Nacht en dag. Ook in de nacht dreigt er soms gevaar. Dominee herinnerde hierbij eveneens aan de hevige brand op de Markt op Goede Vrijdagnacht 1963, die een zo groot gevaar opleverde voor het toen al bijna gerestaureerde kerkgebouw. Nu kan de Kerk soms slapen, zoals destijds ook de discipelen, maar de Bewaarder Israëls sluimert noch slaapt. Ook dit Huis heeft bewoners nodig, niet alleen maar nieuwsgierigen. Ds. van der Haar wees ver volgens op de twaalf pilaren in dit bedehuis, symboliserend de leer der apostelen en profeten, op de kansel met het eeuwige Woord van God, op het doopvont, het Avondmaalsservies, op het bord met het allervolmaakste gebed en tenslotte op de voornaamste Bewoner: God de Heere. VERKNOCHTHEID Na orgelspel door ds. J. van der Haar volgden enkele toespraken. Ir. Van der Kloot Meyburg verklaarde zich verwonderd te hebben over de verknochtheid der gemeente om ondanks de restauratiewerken in het gebouw te blijven kerken. Hij dankte voorts het college van kerkvoogden en alle anderen die hadden meegewerkt en hoopte dat het gebouw tot in lengte van jaren aan het gestelde doel ten dienste mag zijn. Wethouder A. P. Geluk bracht namens het gemeentebestuur zijn hartelijke geluk wensen bood een elektrische klok aan voor de consistoriekamer, opdat alles „op tijd en met orde zou geschieden." Het was God die dit alles tot stand bracht, want zo Hij het huis niet bouwt, tevergeefs wordt er aan gearbeid, aldus wethouder Geluk. DANKBAAR VOOR BELANGSTELLING KUNSTWERKEN Als lid van het Breed Moderamen der Classis Zierikzee en namens de hervormde Ring Tholen en St. Philipsland sprak ds. L. G. Zwanenburg van Stavenisse. Hij vond het niet alleen een grote dag voor hervormd Sint-Maartensdijk, maar meende dat de ge hele Classis en Ring er zich over mag ver heugen, dat een dergelijk kerkgebouw werd gerestaureerd. Wanneer men nagaat, hoe er zo'n honderd jaar geleden nauwelijks belangstelling voor de kunstwerken was, mag men thans toch wel dankbaar zijn, dat het in onze tijd wel leeft om de monumenten te behouden en te bewaren en daarvoor offers gebracht worden door overheid en particulieren. Met diep respect mogen we voorts terugdenken aan de grondleggers van een gebouw als dit, aldus ds. Zwanenburg, die hoopte dat ook deze kerk steeds dienst baar zou mogen zijn aan de voltooiing van Gods werk op aarde. Hij wenste het college van kerkvoogden en kerkeraad verder kracht toe al het werk te doen wat voor de in standhouding der eredienst nodig is. Namens de provinciale vereniging van kerkvoogden en de Ring van hervormde kerkvoogdijen Tholen sprak de heer A. W. Nortier uit Stavenisse. Hij prees de uit stekende verzorging van zowel ex- en inte rieur. Het is niet maar een verenigingszaal, maar het huis Gods en moge het zodanig tot in lengte van jaren die waardigheid blijven dragen, aldus de heer Nortier. Ds. van der Haar alle sprekers dankend, wees er op, hoe de offervaardigheid in de gemeente ook bizonder groot was. Niet min der dan 67.000 werd aan collecten, giften en andere inzamelingen ontvangen. Er rust thans nog een schuld van 50.000 op dit gebouw en zowel kerkvoogdij als kerkeraad koesteren de hoop, dat ook dit bedrag een maal afgelost zal zijn. Hij dankte voorts nog de heren J. M. Kauffman en J. C. Knuist die veel werk voor de restauratie hebben verzet, evenals de heer W. van Gorsel, die enkele jaren geleden de kerk geschiedenis van Sint-Maartensdijk op schrift stelde en in brochure uitgaf ten bate van het resauratiefonds. De slotzang was ps. 72 11 „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen waarna er voor de genodigden in de bovenzaal van de consistoriekamer koffie werd geserveerd en gelegenheid tot feliciteren werd gegeven. In Sint-Maartensdijk is na het gemeente huis een tweede gigantische restauratie voltooid. De twee monumenten vormen een sieraad in de Smalstad. Moge het huidige en nageslacht waarderen wat vroeger en nu tot stand is gebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 4