WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Bevestiging en entree ds. A. Kok te Poortvliet WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse tweelingzusters VIJF EN TACHTIG jaar Belangstelling uit alle streekgemeenten Paastijd - Verlovingstijd Wisseling voorzitter bij Bond van Muziekgezelschappen THOLEN Ook die mag men niet vergeten Uitvoering Johannes Passion De redaktie legt n deze week voor OUD -VOSSEMEER 21c jaargang No. 20 1 april 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Met de zo om en nabij 450 zitplaatsen, die de hervormde kerk te Poortvliet telt, moeten het wel een 700 personen geweest zijn, welke dinsdagavond 30 maart de entreedienst bijwoonden van ds. Abr. Kok uit Leerdam. Belangstellenden uit alle streekgemeenten waren op deze mooie maartse voorjaarsavond naar Poortvliet getrokken om te zien en te horen, hoe een herder en leraar van de Ger. Gemeente zich aan het kleine Poortvliet (voor wat althans dit kerkgenootschap betreft) verbond. Met de Apostolische Boodschap uit 1 Johannes 15-7 maakte ds. Kok zijn entree in deze gemeenschap, waarmee ook de andere Ger. Gemeenten op Tholen gediend kunnen zijn. De bejaarde ds Chr. van Dam uit Wer- omstandigheden het kerkelijk leven steeds kendam verzorgde in het middaguur de moeilijker maken en mede daarom hoopte hij bevestiging van de nieuwe Poortvlietse her der en leraar met een prediking uit Open baringen 2 5: „Gedenk dan, waarvan gij uitgevallen zijt, en bekeer u, en doe de eerste werken: en zo niet. Ik zal u haastiglijk bij op een goed contact met de catechisanten. „Kom met al je levensvragen bij ons aan", zo vervolgde ds Kok tot de jongeren. Hij hoopte voorts op een prettige samenwer king met de scholen, dankte ook koster en WerKtril. CXI mei. AXV iai v* uuuouy.-j., J komen en zal uw kandelaar van zijn plaats vo£ ™f_r weren, indien gij u niet bekeert." Ds van Dam verklaarde dat het hem een voorrecht was om ds Kok, die hij al zoveel jaren kende te mogen bevestigen. Al was er ook deze middag een bijna gevuld kerkge bouw toch was er voor ieder ruim plaats, terwijl er voor de entreedienst de nodige stoelen moesten worden bijgehaald. VELE COLLEGA'S Bij de entreedienst zagen we o.a. als ver tegenwoordiger van de burgerlijke gemeente burgemeester W. J. van Doorn. Voorts de predikanten der ger. Gemeente ds J. Karens van Nieuwerkcrk, ds Chr. van Dam van Werkendam, ds. J. van Gilst, ds Zijdervcld en ds Weststrate. de hervormd predikant ds J. van Dijk van Poortvliet en ds J. C. van Egmond te Tholen, predikant der Ger. Kerk van Tholen en Poortvliet, kerkeraadsleden van de andere Ger. Gemeenten uit de streek en van de vorige gemeente van ds Kok. t.w. Leerdam alsmede de hervormde kerkeraad en kerkvoogdij van Poortvliet. Zoals bekend werden deze diensten in de hervormde kerk gehouden vanwege plaatsgebrek in het ge bouw van de Ger. Gemeente. De opmerking, vooraf dat de organist op dit toch wel mooie orgel in deze oude kerk de aanwezigen door de begeleiding wist te boeien is niet overbodig. De entreedienst werd begonnen met het zingen van ps. 27 7, terwijl nog verschillen de bezoekers een plaats kregen toegewezen. Ds. Kok hield een predikinq naar aanleiding van 1 Johannes 1 :5-7: „En dit is de ver kondiging, die wij van Hem qehoord hebben en wij u verkondigen, dat God een licht is. en gans geen duisternis in Hem is. Indien wij zeggen, dat wij gemeenschap met Hem hebben, en wij in de duisternis wandelen, zo liegen wij. en doen de waarheid niet: maar indien wij in het licht wandelen, gelijk Hij het licht is, zo hebben wij gemeenschap met elkander, en het bloed van Jezus Chris tus, Zijnen Zoon, reinigt ons van alle zonde" Een „Apostolische Boodschap" was de ti tel van de prediking, onderverdeeld in a. de oorspronq; t>. de leerzame onderwijzing en c. de lieflijke vertroosting. Ds Kok noemde het voor de Poortvlietse ger. gemeente een bizondere dag. Het tekent Gods grote da den voor een kleine gemeente, maar het legt ook meteen groter verantwoordelijkheid op. In het tekstverband moest Johannes een boodschap doorgeven, die ook nog voor deze tijd geldt, nl. dat God licht is en gans geen duisternis in Hem is. Het was het eer ste onderdeel van de prediking. Maar wan neer christenen doen... „alsof" liegen ze en doen de waarheid niet, was het volgende thema. „Maar indien wij in het licht wande len"... dan volgt ook de lieflijke vertroosting „zo hebben we gemeenschap met elkander" maar dat niet alleen, waijt dan ook reinigt het bloed van Jezus Christus van alle zonden en. zo besloot ds Kok de tekstuitleg: „dan leef ik onbevreesd". BROEDERLIJKE LIEFDE In zijn toespraak richtte hij zich allereerst tot de bevestiger ds Chr. van Dam, die hij reeds een hele reeks van jaren kende. Het verblijdde spreker, dat de bevestiger op zo hoge leeftijd dit werk nog mocht doen. Met de classis Tholen had hij reeds ken nisgemaakt en het was veelbelovend voor een samenwerking in broederlijke liefde. Ds Kok dankte vervolgens de burgerlijke over heid voor de tot dusver verleende medewer king, inzonderheid voor wat de behuizing betrof. In dit verband viel ook de naam van dhr. Meertens en de kerkeraad en echt genotes. Dat het hier maar een kleine Ger gemeente is zegt op zichzelf niets, vond spreker. Wel wees hij er op, dat de tijds- merkte daarbij tevens op, dat het niet alleen de orgeltonen moeten zijn, maar de echte levensmuziek die in het hart moet klinken. Hij was de hervormde kerkvoogdij zeer dankbaar voor de spontane medewerking tot beschikbaarstelling van het kerkgebouw voor deze diensten en was voorts de pre- kanten ds van D' ,c et: ds van Egmond dank baar voor hun aanwezigheid op deze dag. De gemeente spoorde hij aan tot een trouw bede uit ps. 134 te willen toezingen, kerkbezoek en ds Kok besloot met de wens j Na een kort dankwoord werd deze en- dat alles tot Gods eer zou mogen strekken, treedienst beëindigd. TOESPRAKEN Als consulent namens de Classis Tholen en namens de particuliere Synode Zuid sprak ds J. Karens van Nieuwerkerk. Har telijk welkom in Zeeland, riep deze predi kant uit en gebruikte de naam van de Poort vlietse predikant in symbolische zin door er 'de wens aan te verbinden, dat ds Kok ook in de Goddelijke keuken zou mogen proeven en mede door zijn prediking parels gehecht zouden worden aan de Middelaarskroon. Hij hoopte voorts dat de gemeente Poortvliet haar predikant „leeg zou bidden om Gods volheid te accentueren. Ds. van Gilst herinnerde er aan, dat hij sinds 1948 hier 74 maal preekte, met name ook op de bid- en dankdagen en een verte genwoordiger van de kerkeraad uit Leer dam liet na een toespraak de gemeente zin gen Ps. 134:4. De hervormd predikant ds J. van Dijk sprak ook namens de Ger. Kerk van Poort vliet en verklaarde in de prediking hetzelfde beginsel te hebben waargenomen. De ver schillende modaliteiten en kerkgenootschap pen zijn in ons land niet weg te denken, maar zodra men gehoorzaam is aan de Heere Jezus Christus is het een kerk. Onenigheid vloeit voort uit de menselijke ongehoorzaam heid. Burgemeester van Doorn riep ds en mevr. Kok een welkom toe in zijn gemeente en was blij dat het in deze tijd niet zo gemakkelijke vraagstuk van de behuizing snel kon worden opgelost. Geboren in de wereldstad Rotter dam. ging ds Kok naar de provinciestad Leerdam en is nu naar een Zeeuws dorpje gekomen. Een grote overgang, vond de bur gemeester. Hij hoopte dat het geen beletsel zou behoeven te zijn voor samenwerking. Namens kerkeraad en gemeente sprak ten slotte ouderling P. J. van Houdt die ver klaarde dat allen bizonder blij zijn met de komst van ds Kok. Maar het kan ook strijd betekenen, meende deze bejaarde inwoner van Poortvliet. Hij verzocht de gemeente te zingen ps. 25 7 nadat tevoren de Leerdamse afgevaardigde had gevraagd ds Kok de zege- Voor uw verlovingsringen naar Fa. B. WOLF Fortuinstraat 13 - Bergen op Zoom op graveren kan worden gewacht Zomerprogramma vastgesteld St. Philipsland was aan de beurt voor de tatieve bijeenkomst de waarde van dit cul- jaarlijkse bijeenkomst van het bestuur der tureel leven accentueerde. Bond van Muziekgezelschappen op Tholen In deze vakature werd voorzien door be en St. Philipsland. noeming van de heer M. van Damme uit De vergadering werd zaterdag in „De Sint Maartensdijk. Ook het secretariaat wis- Druiventros" gehouden met vertegenwoordi- selde door bedanken van de heer A. J. Boc- gers (bestuurders) van de korpsen uit Tho- gaard uit Sint Annaland Zijn plaats werd len, St. Annaland, Oud Vossemeer, St. Phi- ingenomen door de heer A. Geertse uit Oud lipsland en de combinatie Poortvliet, Scher- penisse Sint Maartensdijk. Een minder prettige zaak was, dat de heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse vanwege drukke werkzaamheden als voorzitter van deze bond meende te moeten bedanken. Men wist de reden te billijken, maar het gevolg daarvan werd toch betreurd. De heer Elen baas dankte de besturen en de leden van de aangesloten verenigingen voor de goede samenwerking de medewerking en de in de afgelopen vijf jaar ondervonden vriendschap. Dat de gemeentebesturen de plaatselijke korpsen willen steunen, betekent dat de be staansmogelijkheid belangrijk wordt ver hoogd. Er kwamen wederkerige dankwoor den van alle afdelingsafgevaardigden Ieder liefhebber weet maar al te goed op welk een onbaatzuchtige manier de heer Elenbaas in zijn 5 jarig voorzitterschap de belangen van de Bond diende en daarvoor op de bres stond maar ook bij elke represen- Vossemeer, De voorzitter van de Koninklijke muziek vereniging „Concordia" uit Tholen, de heer A. F. Goedemondt hoopte dat de nieuwe bestuursleden de voetsporen van hun voor gangers zouden volgen, hetgeen met name voor wat het voorzitterschap betreft belang rijk is. Voor wat het programma voor komend seizoen betreft, werd besloten om in Oud Vossemeer een festival te houden in verband met het veertig jarig bestaan der vereniging terwijl het voor Sint Annaland dit jaar een muziekavond zal zijn. Bij die gelegenheden zal als ensemble mars „For the friends" van C. N. Cori worden gespeeld, wat nu ook Oud Vossemeers muziekvereniging nieu we instrumenten krijgt, door alle korpsen in de lage stemming gebracht kan worden. Datum van het festival te Oud Vossemeer is 29 mei en de muziekavond te Sint An naland wordt 4 september gehouden. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 P, Magnus, Steenbergen tel. 01670-3270 P. J. Valkenburg, Dinteloord tel. 01672-673 HOOGWATER de week van 4 tot en met 10 april 1965 zondag 5.30 17.50 maandag 6.00 18.25 dinsdag 6.35 19.00 woensdag 7.15 19.40 donderdag 8.00 20.30 vrijdag 9.00 21,38 zaterdag 10.20 23.10 Eerste Kwartier 8 april te 9.51 uur Er is ook a.s. week weer een collecte De bekende Emmabloemcollecte voor de t.b.c. bestrijding. Na een wat rus tige wintertijd krijgen we nu inder daad weer de collecte-periode. Maar wees er toch maar blij mee. Blij dat men nog in gezondheid anderen kan helpen door een gave. Daartoe be- hoort ook de Emmabloem. Voor de tiende achtereenvolgende maal hoopt de Christelijke Oratorium Vereniging te Bergen op Zoom dinsdag a.s. een uitvoe ring te geven van Bach's „Johannes Pas sion". Zoals vele van onze lezers en leze ressen uit ervaring weten, staan deze avon den op een zeer hoog peil, zowel geestelijk als muzikaal. Wij hopen en twijfelen er niet aan of vele van onze eilandbewoners zullen ook a.s. dinsdag weer in de Grote Kerk te Bergen op Zoom aanwezig zijn.. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat het ingevolge artikel 92a der Algemene Politieverordening Tholen ver boden is, gedurende een telken jare door burgemeester en wethouders vast te stellen periode, postduiven anders dan opgehokt houden. Deze ophekperiode is voor 1965 door hun college vastgesteld voor het tijdvak 5 april tot en met 15 mei. Op grond van artikel 7 van genoemde verordening is van het verbod, vervat in artikel 92a, ontheffing verleend ten aanzien van: a. jonge duiven, broed 1965; b. postduiven, eigendom van georganiseerde duivenhouders. na 18.00 uur. alsmede ge durende deelname aan opleer- en wed vluchten. Tholen 24 maart 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd. GOEDE RHEUMA-COLLECTE Het Rheumafonds is met de initiatiefneem ster van de collecte 1965 de inwoners bizon der dankbaar voor de gulheid, waarmee ook nu weer voor de bestrijding van deze ziekte is geofferd. Men kwam aan f 555.en dat betekende weer een hoger bedrag dan vorig jaar. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Tholen van de N.C.V.B. kwam donderdagavond voor haar maande lijkse vergadering biieen in het verenigings gebouw in de Brugstraat. Deze avond, die geleid werd door mevrouw T. Reith-Slote- ma werd geheel verzorgd door de Bruyn- zeelfabrieken met een praatje over keukens en vloeren, toegelicht met dia's De volgende vergadering werd vastge-, steld op 14 april De gewestelijke presidente Mevrouw De Jonoe uit Yerseke zal dan een spreekbeurt vervullen. VERBINDING WAL- EN JULIANASTRAAT Tijdens een dinsdagavond jl. gehouden openbare raadsvergadering, waarbij wethou der J. en Raadslid D. J. van der Velde ver hinderd waren werd de aanleg van een straat tussen Wal- en Julianastraat onderhands aanbesteed. Het werk werd gegund aan de laagste van drie aannemers, de heer A. Klip- pel te Stavenisse voor f 25.814,waar mee deze aannemer ruim f 2000.beneden de begroting bleef. Het werk omvat samengevat het bouw rijp maken van de „tuin Bierens", om daar aan in de toekomst 11 Bogaersbungalows te bouwen. De heer J. M. Berrevoets (gem. belang) was blij dat deze aannemer het werk kreeg, daar hij steeds goed werk kreeg. Voorts werd een overeenkomst aange gaan met de heer J. M. F. Goorden als pach ter van gronden in de Dalemsepolder. toe behorend aan de Sociéte en nom Collectif Jules Qucquez en Co te Brussel. Volgens de schattingscommissie moet die pachters vergoeding f 14.000.bedragen. De vraag prijs ligt er f 1500.boven maar dit lijkt b en w voor de bijkomende kosten redelijk Bovendien kan meteen na het roven van de oogst 1965 over de grond worden beschikt. De heer Berrevoets informeerde of de onder handelingen via een commissie waren ge voerd daar hij van mening was dat dit te voren wel eens gebeurde door een wethou der alleen. De voorzitter antwoordde dat vanzelf sprekend wel onderhandelingen zijn gevoerd, maar dat aan de hand van het schattings- Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom In Sint-Annaland discussie rond restaurantbouw C.H.statenfractie op bezoek Thoolse tweeling vijf en tachtig jaar Entreedienst in Ger. Gemeente Poortvliet Zomer pro gramma Bond v. Muziekgezelschappen Vijf-mei vieringen De blauwen' succes gewenst LenteIs de hemel heden grauw Morgen is hij blauw. Toegegeven, het is een zeldzaamheid, maar toch geen aprilmop. Het is trouwens niet op 1 maar op 4 april dat de wed. J. M. Schot-van der Male en de wed. C. Goede- gebuure-van der Male te Tholen hun 85ste geboortedag hopen te herdenken. Ja, die zijn er meer En nog wel ouder ook dan 85, maar deze dames zijn bizonder nauw aan elkaar verbonden, want het zijn zusters en bovendien is hun verschil in ouderdom in luttele minuten uit te drukken. Vijf en tachtig jaar gaan de dames Van der Male gelijk op en nog steeds mogen ze zich beiden in goede gezondheid verheugen. Nu ook beide weduwe zijn zoeken ze el kaar vaak op, want ze wonen ook maar enkele minuten gaans uit elkaar. Ook hun ouders hebben een hoge leeftijd bereikt, ja zelfs het 65 jarige huwelijksfeest nog gevierd waarna hun moeder op 87 en hun vader op 95 jarige leeftijd is overleden. Vijf en tachtig jaar geleden sprak iedereen in Nieuw-Vossemeer waar de tweelingzus ters zijn geboren, over deze gebeurtenis. En nu staan ze beiden weer in de krant, maar daartussen ligt dan toch een lang le ven met al het lief en leed dat daarbij in het algemeen hoort. We rekenen er vast op, de tolk van heel wat Eendrachtbode lezers te zijn, wanneer we deze hoogbejaarde tweeling een goede verjaardag toewensen op 4 april met vanwe ge de zondag de volgende dag 'n feest voor de kinderen, klein- en achterkleinkinderen en hopen dat er nog meerdere jaren in ge zondheid zullen volgen. Bergen op Zoom rapport door de hiervoor aangestelde com missie. Weth. Jansen vulde aan, dat hij wel eerder besprekingen voerde maar inderdaad zoals de voorzitter heeft opgemerkt aan de hand van het schattingsrapport. Overigens kon de raad zich met het voorstel verenigen. Een derde punt was wijziging van de be groting in verband met voornoemd besluit plus f 235.voor aanschaffing schoolradio in de nieuwe ulo-school. De inspecteur ad viseerde tot inwilliging. Op een vraag van dhr. Berrevoets of er in de oude school wel radio was antwoordde de voorzitter dat men daar radiodistributie had, wat thans niet meer mogelijk is. Ook hiermee kon de raad zich verenigen. De heer Berrevoets informeerde vervol gens wat b en w van plan zijn te doen met de gemeenteschuur die in gebruik is bij dhr. Hoogerheide. Het is daar een chaos. De voorzitter antwoordde dat dhr. Hoogerheide is aangezegd deze schuur per 1 mei a.s. te ontruimen. De heer M. v. d. Sande (gem. belang) wenste opnieuw te weten cf de toewijzing bejaardenwoningen al in zicht is. De voor zitter hoopte dat dit een volgende vergade ring het geval zal kunnen zijn. De heer W. Quist (c.h.u.) informeerde wat gebeurde met uitgegraven grond, waar het gymlokaal wordt gebouwd. Hij zag dat die grond werd afgevoerd. Kan de gemeente die niet zelf gebruiken. De voorzitter wist het niet precies, maar weth. Jansen meende dat deze grond ongeschikt was. Daarna slui ting. HERSENSCHUDDING De 18 jarige bromfietser H.I.v.D. alhier liep zaterdagavond jl. een hersenschudding en diverse verwondingen in het gezicht op ten gevolge van een botsing tegen een onverlicht stilstaande bromfiets nabij smid Kint op de weg naar Halsteren. Beide bromfietsen werden vanzelfsprekend ook flink beschadigd. VOORLICHTINGSAVOND KANKERBESTRIJDING A.s. woensdagavond 7 april wordt om half acht in de zaal van dhr. P. A. W. Mees een voorlichtingsavond gehouden over de kankerbestrijding. Dokter R. C. Renes zal een medische cau serie houden over deze gevreesde ziekte, die in ons land elk jaar 20.000 slachtoffers eist. Dankzij het steeds intensiever wetenschap pelijk onderzoek waaraan ook in ons land door de beste geleerden wordt deelgenomen kan er een vooruitgang in de behandelings methoden van kankerpatiënten worden ge constateerd. Daarvan zal de film vele beelden laten zien Dhr. H. van Wijck spreekt over het Ko ningin Wilhelminafonds en over de beste ding van de ingezamelde gelden. Daarna is er gelegenheid tot het stellen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1