Stichting Zeeland RIPPEN De gulle hand van de aarde ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET ST. PHILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER JORDANS PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS VEILINGEN PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Stemmen van lezers PROCOSGEUR EEN PRIMEUR Boren, boren, alsmaar weer boren GEVRAAGD Autobus Chauffeur SCALDIS' TOURS BLLJZIJN MET KOUDE? DAN EEN HBS OF WMtëk KOELKAST! J. VROEGOP SPIERINKJES Huwelijksaangiften 19 maart de Lang, Leendert Jacobus oud 18 jaar fruitteler en Baaij Leena Josina oud 18 jaar zonder beroep beiden wonende te Tholen 19 maart Sinnema Tjeerd, oud 29 jaar chauffeur wonende te Dinteloord en Prins- land en de Kok Aaltje Pieternella oud 21 jaar zonder beroep wonende te Tholen 19 maart Moerland Leendert oud 23 jaar onderwijzer wonende te Tholen en Lind- hout Dina Francina oud 20 jaar zonder be roep wonende te Nieuw-Beijerland. Overlijden 14 maart Uijl, Dirk Cornelis oud 58 jaar echtgenoot van Jansen Kornelia. MIDDENSTANDERS MODERNISEREN Men kan het wel een tijdje aanzien, maar op den duur kan men niet buiten aanpassing van de tijd waarin men leeft. Dat geldt niet. alleen voor. banken, handelsondernemingen industrieën niet alleen voor land- en tuin bouw, maar evengoed voor de middenstand En juist in de handel is het vaak gewenst de tijd vóór te zijn. Een factor daarbij is van zelfsprekend, dat er financiële en ruimtelijke mogelijkheden moeten zijn. Enige midden standers in deze gemeente hebben zich ook van deze noodzaak overtuigd en zo gebeurde het deze week, dat in de Grindweg een mo derne zelfbedieningszaak werd geopend. Van een eertijds klein winkeltje werd nu de gehele beneden woon-oppervlakte benut om er een moderne, maar daarbij toch ook gezel lige zelfbedieningszaak van te maken. De eigenaar de heer P. C. Hoek van huis uit kruidenier, kent de eisen van deze tijd, was er zich van bewust dat de gemeentelijke uitbreiding rond Ten Anker ook voor deze hoek mogelijkheden opende en pakte 't dan ook meteen goed aan. Woensdag hebben reeds vele inwoners geprofiteerd van de openingsattraktie en tegelijkertijd kennis kun nen nemen van deze fraaie zelfbedienings zaak. Zo kon ook dat gebeurde enkele weken eerder bakkerij Van Oost aan de Bo termarkt na een grondige verbouwing een fraaie winkel aan zijn klanten presenteren. Dat de inwoners het met de tijd meegaan we ten te waarderen, zal de eigenaar de laatste weken terdege hebben gemerkt. Het modern interieur nodigt op zichzelf reeds uit tot het kopen van de banketartikelen, enz. In de Stoofstraat werd de schilderswerk plaats van v-h wed A. Engelvaart thans fa Melse verbouwd tot een nieuwe winkel voor verf- en behangartikelen. Ook hier een grote vooruitgang. Tenslotte wijzigde ook drogisterij Tange de nog nieuwe en moderne winkel enigs zins door een nieuwe indeling te maken, waar bij een sterker accent kwam te liggen op de afdeling corsetterie. De hierbij behorende aparte paskamer werd uitgebreid en verbe terd en het kreeg alles meer een afzonderlijk geheel dan vroeger, wat voor de verkoop van dit artikel gewenst wordt geacht. Een aktieve middenstand is van groot belang voor een gemeenschap waarin het besef moet leven elkaar nodig te hebben. Daarom te meer wensen we de initiatiefne mers van bovenstaande vernieuwingen en verbeteringen verder succes toe en kunnen ons nauwelijks indenken dat ze van deze investeringen ooit spijt zullen hebben. WANDELSEIZOEN BEGONNEN Met deelname aan een wandeltocht te Os- sendrecht is de Thoolse Wandelunie zater dag jl. gestart met het wandelseizoen 1965 Wat de weersgesteldheid betrof was dit be gin minder goed, maar toch waren er geen uitvallers onder de deelnemers, die meelie pen in de 10 en 25 kilometer. ALG. VERGADERING „PRINSES JULIANA" Vrijdagavond werd met een elftal aanwe zige leden de algemene vergadering van de schietvereniging „Prinses Juliana" gehouden. De voorzitter vond het niet prettig dat er zo'n geringe opkomst was. Ieder gaat wel akkoord met de handelingen van het bestuur maar we zien ze toch liever op de vergade ring, aldus de heer L. J. van Popering. Hij dankte de heer Jeroense voor de bizondere medewerking aan de provinciale wedstrijd. Het jaarverslag van de secretaris J. v. d. Klooster was niet rooskleurig. Met andere gemeenten vergeleken is het aantal leden niet hoog. Men heeft 23 leden, intussen al met een vijftal op de alg. vergadering aan gebrachte leden vermeerderd en 16 dona teurs. Het bezoek aan de wekelijkse oefe ning op zaterdagmiddag is niet best. Daar entegen waren er in 1964 behoorlijk veel wedstrijden. De deelname hierbij was goed. Het is hiermee net als bij andere verenigin gen, als er iets belangrijks is zijn ze er alle maal als de kippen bij maar de gewone oe feningen laten ze voor wat ze zijn. Penningmeester J. Th. Kurvink kon met f 1134.96 ontvangsten en f 1132,77 uitga ven een batig saldo van f 2.19 mededelen. Het kassaldo is op 19 maart f 143,25 De wisselmedaille voor 1964 was nog niet uitgereikt. Deze wordt beschikbaar gesteld voor de schutter met 't hoogste gemiddelde in het verenigingsjaar. Het aantal series dat voor dit gemiddelde meetelt moest nog be paald worden. Wanneer men de ene me thode toepaste zou de heer J. v. d. Kloos ter winnaar zijn bij de andere methode de heer J. Kurvink. Na zeker een uur kletsen kwam de vöorzitter met de oplossing. De wisselmedaille zou in het bestuur blijven en aan de beide heren een herinneringsme daille worden uitgereikt. Hiermee was men het eens. Deze herinneringsmedaille wordt uitgereikt, wanneer men de wisselmedaille kwijt raakt. Voor 1960 werd deze uitgereikt aan L. J. van Popering, voor 1961 aan A. Fase, voor 1962 aan J. 9. d. Klooster en voor 1,963 aan J. Kurvink. Voor het jaar 1965 werd het aantal series dat meetelt voor de huis houdelijke wedstrijd vastgesteld op 14 se ries verplicht en de huishoudelijke wedstrijd De wedstrijd kalender: tussen 19 juni en 17 juli een prov. vrije baan wedstrijd te St. Annaland. Verder in Stavenisse de beker wedstrijd van de kring, een gewone kring wedstrijd te Scherpenisse. Besloten werd om deel te nemen aan een korte baan wedstrijd te Domburg. Er was een verzoek van het feestcomité voor de viering van de bevrijding ontvangen met het verzoek een bijdrage, te willen geven. Besloten werd een bijdrage te geven, name lijk het batig saldo van 1964 f 2.19 De heren J. v. d. Klooster en L. J. van Popering werden als bestuurslid herkozen. Als baancommandant-bode werd de heer A. Dake herbenoemd. Op 17 april wil men weer met de oefeningen op zaterdag begin nen De baqn zal dan echter eerst opgeknapt moeten worden, door het Water is déze Win ter veel schade aangebracht aan de baan. De heer Jeroense bood aan de baan met puin te verstevigen. Men was het er over eens, dat niet ieder jaar de baan kan worden verbeterd. Men wil het in één keer goed doen. De secretaris zal daarom een beroep op het gemeentebestuur doen om te helpen bij de verbetering van de baan. Op de korte baan kan de vereniging nooit zijn beste beentje voorzetten omdat men er niet kan oefenen. De behoefte hieraan is groot. De heer Jeroense zal in de komende winter zijn loods beschikbaar stellen voor de korte baan. Daarna sluiting van een lang durige vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN Een bril in etui Een defect damespolshor loge Een auto-antenne Inlichtingen post- commandant der rijkspolitie alhier yOOP- „,(01640) 4803. Steenbergsestraat 45 Berqen op Zoom LEDENVERGADERING GYM De gymnastiekvereniging W.W.V. hield vrijdag haar jaarvergadering met ook nu weer een geringe leden-opkomst. De heren A. L. Hage en C. Post werden als bestuurs leden herkozen en wegens bedanken van bestuurslid M. den Engelsman kwam de heer J. Poot uit Scherpenisse zitting nemen. Ver der waren er niet veel bizonderheden te ver melden. De voorzitter hoopte dat men de oe feningen goed blijft volgen en er in dat opzicht betere opkomst zal zijn dan voor de vergadering, wat tot nu toe ook inderdaad het geval is. Heden donderdagavond haalt „EUTERPE" weer oud papier op vanaf 6 uur. Graag voor de deur geplaatst. Bij voorb, dank, adv.ing.med. NAAR N.C.R.V.-STUDIO Zaterdag 20 maart werd een tocht ge maakt met een 50 personen vanuit Poortvliet naar de NCRV-studio in Hilversum. Er werd omstreeks 8 uur van huis vertrokken en op de Brienenoord in Rotterdam werd het kalm pjes aangedaan om een overzicht te krijgen van dit bizondere kunstwerk. Omstreeks half twaalf werd het gezelschap ontvangen in hotel „De Karseboom" te Hilversum, waar de koffie en boterham het goed deed. In de studio vertelde een gids allerlei bizonder heden en werd een film vertoond van het 40 jarig bestaan van de NCRV en een opname gemaakt voor een steravond voor 25 maart In „de Karseboom" wachtte vervolgens het diner, dat uitstekend was verzorgd. Aan deze Studiotocht namen ook 100 NCRVleden deel uit Goes en 50 uit Wissekerke. Ongeveer half elf was men weer in Poortvliet terug na een interessante en gezellige dag. GEVONDEN Een aluminium schop, een plastic afvoer pijp. Inlichtingen bij de postcommandant te Poortvliet. N.C.V.B. Dinsdag 16 maart hield de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering. Mevrouw Nagel- kerke te Kruiningen was de gaste van deze avond. Het gebed vormde het thema van de bijeenkomst. De spreekster legde vooral het accent op het persoonlijk element in het gebed. Het ge bed begint niet uit ons zelf, maar geeft God de eer aldus spreekster. Christus zelf leerde ons het volmaakte gebed. Als Jezus ons zegt te bidden mogen wij geloven dat God ons zeker zal geven wat wij bidden Spreekster waarschuwde vooral tegen de sleur in ons gebedsleven. Volgende maand hoopt de heer R. Visser te spreken over Alcoholisme. VERGADERING MIDDENSTANDSVERENIGING De middenstand is een belangrijke groep in Nederland met 370.000 bedrijven waarin 1 millioen personen werkzaam zijn aldus de heer Wielenga uit Lochem, op de kontakt en ontspanningsavond van de afdeling St. Philipsland-Anna Jacobapolder van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond die werd gehouden op de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland. Hij vervolgde. Ondanks deze belangrijkheid heeft zij toch weinig invloed in Den Haag Aan de hand van enkele cijfers toonde hij aan dat de middenstander over het algemeen minder verdiend dan de werknemer. Wegens opheffing omdat er geen opvolger is of ander zijds werden het laatste half jaar in Neder land 3.000 zaken gesloten. Hij adviseerde in het algemeen plaatselijk een eenheid te vormen omdat we elkaar nodig hebben. Veel jongeren uit de middenstand worden werkne mer omdat ze dan zeker zijn van een vast inkomen. Hij wekte daarom de jongeren op niet te spoedig uit de ouderlijke zaak te gaan. Omdat de tijd beperkt was bepaalde hij zich tot enkele algemene punten. Vooraf werd door de voorzitter der afdeling de heer C. M. Stouten de vergadering geopend, waarna de sekretaris de heer R. Bosman zijn jaarverslag voorlas. In dit jaarverslag zei hij dat het klimaat in 1964 ongunstig was voor de middenstand. Toch heeft de midden stand zijn strijd moeten strijden. Ook de bonden hebben niets nagelaten. In 1964 is wel meer dan ooit gebleken de noodzaak van georganiseerd te zijn. Hoewel een slecht jaar is in 1964 wel wat bereikt. Zich tenslot te bepalend tot de plaatselijke afdeling zei hij dat de financiële positie hiervan gunstig was. dank zij de kontributieverhoging van f 15.— op f 25.Het aantal leden be draagt momenteel 34. Hoewel, zo besloot hij zijn verslag, het jaar 1965 pas begonnen is kan nu reeds worden vastgesteld dat ook dit jaar niet gemakkelijk zal zijn. De opgave is een goede koers te bepalen voor bond, afde ling en individueel. Voor de ontspanning van deze avond werd gezorgd door de heer Mol uit Roosen daal die.de aanwezigen vergastte op verschil lende goocheltoeren, die door de leden en hun gezinsleden ten hoogste werden gewaar deerd getuige het applaus dat telkens op klonk. Tot slot werd door de heer Wielenga nog een komische voordracht ten gehore gebracht JAARVERGADERING JEUGVERENIGINGEN In het jeugdgebouw hielden de Ned. herv. jeugdverenigingen te weten: de meisjesver eniging ..Tabitha" de kleine meisjesvereni ging „Martha" en de jongenscflub „Jm- manuel" hun jaarvergadering. De algehele leiding berustte bij ds van Donkersgoed. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen wer den verschillende zangstukjes ten gehore gebracht. Tevens werden enkele gedichtjes en samenspraken voor het voetlicht gebracht door de leden der verenigingen. Ook een de- clamatorium en een tableau werden opge voerd. Het uitgebreide programma werd vlot afgewerkt. De heer Bekkering zette in het kort uiteen het doel van de bijbelkioskver- eniging. Er zijn 20 bijbelkioskcentra in Ne derland. De voornaamste uitgave van deze vereniging is het verspreiden van de kinder bijbel. In Nederland zijn er al meer dan 1000 verspreid. Ook werd deze bijbel in verschil lende talen gedrukt. Nadat tot slot ps 150: 1, en 5 was gezongen deelde ds van Donkers- goed nog mee dat de gehouden verloting f 165.had opgebracht. N.C.V.B. De afdeling Anna Jacobapolder van de N.C.V.B. hield haar vergadering in „Ons Dorpshuis" Deze avond hield de huishoudelijke voor lichting ten platte lande een demonstratie on der leiding van mej. Kramer. Er werden lekkere hapjes klaargemaakt en ook werd de film ,Van graankorrel tot brood" vertoond. Een PIANO voor uw leven Muziekhandel t.o. v.m. Postkantoor - Tel. 3461 De betaling wordt prettig met U geregeld zondag 28 maart 1,965 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds E. M. Bakker 3 uur ds E. M. Bakker In beide diensten extra collecte voor het H.G.O.-fonds Geref. Kerk 10 en 5 uur cand. J. M. Mulder te Amsterdam Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Ned. Prot. Bond 5 uur ds H. A. Brouwer herv. pred te Bergen op Zoom Kerkelijk Leven 5 uur ds P. W. Sprayt te Amsterdam OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds Ph. J. Leenmans 5 uur ds Ph. J. Leenmans In beide diensten collecte chr. doelen Geref. Kerk 10 en 3 uur ds Sloot te Rilland Bath Chr. Geref. Kerk 10. 2.30 en 6.30 uur leesdienst Ger. Gemeenten In Ned. 10. 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds D. J. van Dijk te Eemnes- Binnen Viering H. Avondmaal 6 uur ds D. J. van Dijk nabetrachting H. Avondmaal extra collecte Ziekenfonds Geref. Gemeente 9.30 en 6 uur ds A. Kok voorm. bed. H. Avondmaal 2 uur leesdienst Ger. Gemeenten in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds B. A. van Donkersgoed 6 uur ds B. A. van Donkersgoed Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 ur ds J. W. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds J. van der Haar 2 uur ds J. van der Haar Collecte verwarming Bediening H. Doop vrijdag 26 maart 3 uur Overdracht gerestaureerde kerkgebouw Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst dinsdag 30 maart 7 uur ds G. v. d. Breevaart van H. I. Ambacht Oud Geref Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Herv. Kapel 10 uur ds M. C. Koole uit Den Haag 7 uur ds P. W. Sprayt te Amsterdam 11.30 uur zondagsschool SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds P. Kolijn 2.30 uur ds P. Kolijn extra collecte verwarming Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds J. van Dijk Bediening H. Avondmaal 6 uur ds J. van Dijk Nabetrachting H. Avondmaal Geref. Kerk 10 uur ds J. C. van Eg mond Bed. H. Avondmaal 2.30 uur cand J. M. Mulder te Amsterdam Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst (in de hervormde kerk) dinsdag 30 mrt. 2.30 uur bevestiging ds A. Kok door 'ds Chr. van Dam van Werkendam 7 uur Entree ds A. Kok ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur eerw heer Vroegindewey van Middelharnis 2.30 uur eerw heer Vroegindewey Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur ds L. Gebraad ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk geen opgaaf ontvangen POORTVLIET Dinsdag 30 maart hoopt de nieuwe pre dikant van de Geref. Gemeente ds A. Kok in de middagdienst te worden bevestigd door ds Chr. van Dam uit Werkendam en 's avonds zelf voor te gaan in de zgn en- treedienst. Beide diensten zullen in de Ned. hevr. kerk worden gehouden in verband met te geringe plaatsruimte in eigen gebouw Men verkreeg daartoe welwillende mede werking van Poortvliets hervormde kerk voogdij. Ds Kok zal via een classicale verdeling ook consulent zijn van de gemeenten Scher penisse en Sint Annaland. Voor Tholen zal ds A. F. Honkoop uit Goes consulent blijven en voor St. Philipsland ds J. Karens van Nieuwerkerk. SINT MAARTENSDIJK 23 maart aardappelen Bintje 14.3014.80 bonken 16.60 drielingen 6.00 aanvoer 40 ton peen B 9.11 aanvoer 10 ton SINT MAARTENSDIJK Bioscoop zaterdag „Legioen van Zorro" BERGEN OP ZOOM Luxor do vr en za Hercules Samson en Ulysses 14 j zo ma di en wo Kooi der liefde volw. Roxy do tot en met di De rode lampjes 18 j wo Zware jongens onder elkaar 18 j Mijnheer de Redakteur Na het lezen van uw verslagen, van twee Rode Kruis bijeenkomsten in onze streek, in uw uitgave van 18 maart jl. gevoel ik de behoefte mijn instemming te betuigen met uw warme sympathie voor het Rode Kruis. In een der verslagen las ik. dat door het bestuur der Afd. Eiland Tholen het voornemen bestaat om op 29 april a.s. weer een bloedafname avond te organi seren, wat zeer toe te juichen is. Om deze avond echter te doen slagen (las ik) meende het bestuur dat een der beste „reclame's" zou zijn het afleggen van huisbezoek, gezien het niet kunnen doorgaan van een dergelijke avond, nu een goed jaar geleden, wegens een veel te gering aantal donors En dit juist mijnh. de red. zou toch niet nodig moeten zijn op een bevolking van ong. 15.000 inwoners, om hieruit tenmins te een 250 donors te kunnen werven. Zeker niet, wanneer wij het andere ver slag lezen, n.l. der Afd. St. Philipsland waar op een bevolking van ong. 2259 zie len, 2 maal per jaar ong. 250 donors ter beschikking staan (Hulde St Philipslan- ders) Daarom zou ik langs deze weg een ernstig beroep willen doen op alle volwas sen gezonde medebewoners van ons eiland Tholen, geeft u straks spontaan op als donor voor het Rode Kruis. Laat valse schaamte, lauwheid of bang heid varen, en indien u meent het zelf niet te kunnen „missen" raadpleeg dan even uw huisarts, die u gaarne voor deze lief dadige zaak zal adviseren. Leiders, bestuursleden en voormannen van welke groeperingen of organisaties gij ook zijt, waar somtijds wel woorden ge bezigd worden als: Broederlijke liefde, barm hartigheid, kamaraadschap, humaan en so ciaal; ook u kunt hieraan stellig mede werken, door uw leden enz. een voorbeeld te zijn, en hen mede hiertoe te stimuleren. Moge op 29 april a,s. het bestuur der Afd. Eiland Tholen van het Ned. Rode Kruis (die ook belangeloos deze functie's vervullen, een succesvolle avond tegemoet zien. Met vr. dank voor de verleende plaats ruimte Een Donor. (naam en adres bij de red. bekend) Tholen ziet met de geur van de visfabriek Maar een ander lucht hangt boven Smerdiek. Daar verwerkt een fabriek de juun en prei En weinigen in het dorp zijn daarover blij. De aroma van deze fabriek is een dagelijks praatje Maar voor hen, die er werken, brengt het geld in 't laadje Toch geeft het eindproduct een heerlijke geur Dat is nog pittiger dan het fijnste odeur. Loopt men een keertje langs de watergang Men ervaart: ook daar is de toestand bang. Het Procos-afval komt daar terecht En daarom is de Polderhuis-geur ook bizonder slecht. Men proeft er dagelijks de juun en de prei Daarom zijn er toch maar weinigen met Procos blij. Een Smerdiekenaer. :ssrr.ï ::e:or gswtecG. s-o'tsV icbsH bnelasS,. i Isd Even ten noorden van het nijvere Gronin gen jaagt de wind ijskoud door de polders. Het land is hier vlak. Een enkele boerderij, wat tanende bomen en de slingerende linten van de wegen brengen afwisseling in het landschap. Tot plotseling het oog blijft haken bij een vreemd staketsel van stalen binten dat robust omhoog wijst naar de jagende wolken. Aan de voet van de toren is op een terrein van nauwelijk honderd bij honderd meter een wirwar van glimmende buizen en tal van bizarre constructies samen gedrongen. Hier, bij het tot voor kort nog volkomen onbekende Slochteren, is de mens tot bijna drie kilometer diep in de schoot van de aarde doorgedrongen. Op zoek naar mogelijkheden zijn steeds stijgende behoefte aan energiemogelijkheden te bevredigen. Het is gelukt. Hier is een van de grootste aardgasvoorraden van de westelijke wereld ontdekt. Onder het rustige polderlandschap schuilen enorme schatten. Het zijn nuchtere mensen, die hier de rijkdommen aan de aarde ontfutselen. Zij werken met tabellen en formules, met constructietekeningen en hard staal. Maar wie hiermee als leek plotseling wordt geconfronteerd, proeft de romantiek van deze harde, avontuurlijke arbeid. Hij mag, bewapend met een witte plastic helm, die in vergelijking met het zware staal dat hem omringt, niet meer lijkt dan een hoed van krantenpapier, de boortoren beklimmen. Beschut tegen de ijzige stormwind door platen van golfmetaal waant hij zich in een andere wereld. Een ploeg van vier, in door de modder verkleurde overalls geklede man nen werkt koortsachtig, maar met zekere, door de routine aangeleerde handelingen om het boorschema vol te houden. Steeds weer verdwijnen buizen van twintig, dertig meter lengte en slechts een paar decimeter dia meter in het gat, waaruit modder (van het spoelwater) opborrelt. Hier, in de Groningse bodem, is een diepte van bijna drieduizend meter bereikt. Een honderdtal meters van de boortoren af staan, zwaar beschermd door stevig metaalgaas, zes constructies van boomdikke buizen. Hier stroomt het gas al vanuit de diepte naar de zuiveringinstallatie op het terrein. Het aard gas van Slochteren vindt zijn weg al naar de Nederlandse huiskamers. Er moest heel wat gebeuren voor het zover is kunnen komen. Wat nu met een zeer grote kans op succes op de boortoren hier in het Groningse veld wordt gedaan, is de laatste jaren hon derden malen in Nederland verricht. Met kansen die heel wat minder gunstig waren. In totaal zijn in Nederland door de BPM en de NAM tot nu toe 805 boringen ge slagen. Meer dan de helft hiervan (437) had plaats in de noord-oosthoek van ons land, 228 in het westen, rondom de lijn Den Haag- Rotterdam en 140 in de rest van Nederland. In bijna vierhonderd gevallen is tot nu toe de boorbeitel met succes door de onder grondse steenlagen doorgedrongen. Dat is een redelijk cijfer. Maar het is onjuist te zeggen, dat (dus) de kans op succes bij een boring in Nederiand 1 op 2 is. Want het allergrootste deel van de boringen werd gedaan in de onmiddellijke omgeving van de plaats waar een voorafgaande poging olie of gas had opgeleverd en op een plek waar van de geologen met vrij grote zekerheid konden voorspellen, dat het olie- of gas- veld zich tot daar zou uitstrekken. Waarom heeft het zo lang geduurd voor dat men in Nederland wist, dat wij onze eigen, nog onaangeroerde voorraden aan olie en gas hadden 7 Was het ongeloof 7 On bekendheid met de mogelijkheden 7 Waar schijnlijk een kombinatie van beide. Het onderzoek naar de geologische omstandig heden in ons land kwam pas na 1945 op gang. Waarin men vooral belang stelde, was de „structuur van de geplooide ondergrond", een wat wereldvreemde term, die echter duidelijker wordt als men weet hoe olie of aardgas wordt gevonden. De geleerden zijn het er nog niet precies over eens hoe olie en gas ontstaan, maar men neemt aan, dat in ieder geval de micros copisch kleine eencellige wezentjes, die de zee bevplken, het beginstadium vormen van het proces. Na hun dood zinken deze piep kleine organismen naar de bodem. Meestal worden zij daar door de in het water aan wezige zuurstof en bacteriën „afgebroken". Soms echter heeft de zee plaatselijk een zuurstofgehalte, dat lager is dan normaal, in ieder geval te laag om de resten van de organismen „op te ruimen". Deze vermen gen zich nu met het slib dat door rivieren wordt aangevoerd. Laag op laag stapelt zich zo op de zeebodem op. De onderste lagen krijgen het daarbij steeds zwaarder te verduren. Zij komen dieper te liggen, wor den samengeperst, hun temperatuur stijgt. Als de temperatuur voldoende hoog is, wor den de organische resten langzaam omgezet .n het ons bekende olie en gas. Het is vanzelfsprekend geen kwestie van een paar weken. De olie, die in Nederland nu wordt aangeboord, is gevormd in het Krijt, de geologische naam voor een tijdperk, dat rond honderd miljoen jaren achter ons 1 ligt. Het plankton, dat in die tijd rond- zweefde in de zee, die toen een groot deel van het huidige Europa bedekte, stoken wij nu in onze oliekachel. (nadruk verboden) (wordt vervolgd) In december ontvingen we weer een over zicht van de werkzaamheden van het bureau der Stichting Zeeland (Provinciaal Opbouw- orgaan) over het eerste halfjaar 1964. Als statistisch medewerker trad de heer J. H. Groenweg in dienst en ten behoeve van de werkzaamheden voor de Streekcommissie voor de Zak van Zuid-Beveland werd per 1 augustus de heer drs. E. L. J. Plieger be noemd. Een aanstelling die mogelijk werd door subsidie van het Ministerie van Maat schappelijk Werk en van het merendeel der betrokken gemeenten. De achterstand op het bureau voor wat het onderzoek-programma betreft, werd groter door verlies van de tweede onderzoeker. Het bestuur besloot dit jaar nog geen beroep op de gemeenten te doen om een verhoging van de bijdrage per inwoner, ook al bedroegen de tekorten f 12.600.Voor 1965 is het begrote te kort f 32.000.alweer achterhaald. De commissie voor de Bejaardenoorden werd op 17 februari 1964 geinstalleerd. Des gevraagd werden pogingen in het werk ge steld om voor geheel Tholen en St. Phi lipsland te komen tot coördinatie en eventu eel integratie op het gebied van de bejaar- denpensionhuisvoorziening, naar aanleiding van nieuwbouwplannen van de zijde van de Nederlandse Hervormde Kerk. De bedoeling was te streven naar een overkoepelende stichting, waarbinnen be- beheerscommissies zouden worden gefor meerd voor het bestaande en de nog te stich ten tehuizen. Na ampele en veel voorberei dingstijd kostende besprekingen moest deze poging, die had kunnen leiden tot een meer efficiënte aanpak van de bejaardenhuisves ting in dit dun bevolkte gebied, worden op gegeven, daar het bestuur van het reeds be staande tehuis niet bereid was in een der gelijke opzet mee te gaan. Daarna werd ten behoeve van de toen nog in oprichting zijn de „Hervormde Stichting Bejaardenzorg Ei land Tholen en St. Philipsland" desgevraagd een uitvoerig advies opgesteld, onder meer terzake van de stichting van een Nederlands Hervormd bejaardenpensiontehuis op het ei land Tholen. Aan gedeputeerde staten van Zeeland werd advies uitgebracht omtrent de voorge nomen stichting van een bejaardenpension tehuis in een bestaande barak te Sint Maar tensdijk, aldus in genoemd verslag. Voor wat onze streek betreft lezen we ver der nog van de veel omvattende werkzaam heden van deze stichting: „Besprekingen om op Tholen tot een streekcommissie te ko men, leverden nog geen „tastbaar" resul taat op. De wens om tot samenwerking te komen is wel aanwezig, de vormgeving en uitwerking daarvan stuitten nog op moeilijk heden, Op iets langere termijn is er echter geen reden tot pessimisme Wittoucksingel 21 - Tel. 4455-4457-4497 BERGEN OP ZOOM V. ST. ANNALAND Tel. 487 TE KOOP i.g.st.z. kinder wagen, zwart met witte kap, hoog model 50.M. Bazen, Bierensstraat 22, St. Annaland -ytn WIL een ieder die mestkuikens bestelt hebben die voor of op 2 april af komen halen. De I Graaf, Prov. weg 11a, Sint 'Maartensdijk. <e f ..,Y F x

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 2