WEEKBLQQ VOOR HET EILBND TH8LEN EN SIFILIPSIAND Verderstrekkend voorstel I Be trokken (Schelde-Rijn)gemeenten eens over brugtracé's in onze streek Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Eerste bedrijfsverzorgingsdienst in Zeeland gestart De redaktie legt u deze week voor m êêsëèëm weep QRoen Na vragen aan minister: Maatregelen tegen eventuele postver- traging op Tholen SLRAkS IS Alles Honderd en twee 11 RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Tholenaars ol Stavenissenaars Laatste fase rioleringsplan op papier Verbetering r.k. kleuterschool Jubileum-colleete 40 jaar SIMAVI DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 21e jaargang No. 19 25 maart 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Eerdere berichten wezen reeds in die richting, maar het laatste schrijven van het Provinciaal Bestuur van Zeeland aan de gemeentebesturen op Tholen laat aan duide lijkheid niet te wensen over: het toegezon den ontwerp van een regeling inzake de her ziening van de gemeentegrenzen wordt in getrokken en een nieuw en verderstrekkend voorstel is in voorbereiding, waarmee het eiland wellicht binnen afzienbare tijd zal worden geconfronteerd. Wie het toch nog duidelijker wil: de samenvoeging van Scher- penisse en Sint Maartensdijk (alléén) gaat niet door, maar het wordt, naar gelang men er over denkt, erger of beter. In elk geval een verder strekkend voorstel! Dat is onge twijfeld naar groter eenheden. Uitspraken van voorraanstaande politici wezen reeds in die richting. De brief van het Provinciaal Bestuur is daarvan slechts een bevestiging. Een verder strekkend voorstel kan alleen maar betekenen, naar meerdere samenvoe ging van gemeenten. In welke omvang? Dat komt ter zijner tijd. Nu kan het nog maar een gok zijn. Gesproken wordt over 3 ge meenten, waarbij dan wordt verwacht, dat Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Annaland overblijven, maar even hardnekkig is het ge rucht dat het één thoolse gemeente gaat wor den. Denkt men aan één gemeente per eiland (of schiereiland)? Is men al zover, dat voor zien wordt, dat Brabant en Zeeland ook tot één gewest samensmelten of dat Nederland wordt ingelijfd bij Duitsland of één Bene lux-land? Ja, zoiets houdt niet op. Als het begin maar is gemaakt Een motief daartoe ligt ergens altijd wel voor de hand Voortshands leek het ons wel enigszins naief, dat een Zeeuws Dagblad een zodanige conclusie trok uit een in Zeeuws Vlaanderen gehouden hearing door het Provinciaal Bestuur, waarbij men evenals Scherpenisse liever één gemeente zag dan een kleinere samenvoeging, dat de tijd nu echt wel rijp was voor de grote eenheid. Het kwam er op neer, dat de gemeenten in die richting zouden stuwen. Maar achter dit laatste moet toch wel een groot vraag teken worden geplaatst. Het lijkt meer op dat oude spreekwoord: liever Turks dan Paaps of duidelijker: als het dan toch moet, dan maar één gemeente, maar niet ingelijfd bij de buurman. "Zoiets valt (betreurenswaardig) ook in middenstandskringen te beluisteren: liever naar een andere stad dan bij m n col lega in dezelfde plaats. Naar groter eenheden. De bestuurskracht versterken! We durven de noodzaak niet zonder meer ontkennen. Integendeel maar voorbeelden als een waterschap en het re sultaat van een hearing zoals in Zeeuws Vlaanderen zijn ons niet voldoende om sa menvoeging van gemeenten met kracht te verdedigen. Een burgemeester in Zeeuws Vlaanderen was van mening, dat er naast allerlei argu menten als betere ontwikkelingskernen, gro ter bestuurskracht, industralisatiemogelijkhe- den en dergelijke, te weinig rekening wordt gehouden met de mens-zelf. We vonden het nog niet zo'n gekke conclusie. Het is onjuist uit het vorenstaande te concluderen, dat we zonder dat er al ergens officieel sprake van is zouden verzetten te gen groter eenheden. Van een herverkaveling en waterschapsconcentratie zagen we de noodzaak zeer wel in. Evengoed van het feit, dat in bevolking teruglopende gemeenten uiteraard niet te handhaven zijn. Op zeker ogenblik is de mogelijkheid tot zelfstandig heid niet meer aanwezig en het is dan beter dat tijdig wordt ingegrepen. Maar toch lijkt het ons reëel er op te wijzen, dat het samenvoegen van gemeenten misschien heel eenvoudig lijkt, maar in de praktijk op tal van moeilijkheden kan stuiten Het bestaan der gemeenten vindt zijn oor sprong in het grijze verleden. De gemeenten waren er reeds, voordat er sprake was van een Staat der Nederlanden. Het begrip staat dan opgevat in de staatsrechterlijke zin van eenheidsstaat. In de Grondwet worden de ge meenten niet met name genoemd. Als dat wel het geval was, zou het onpraktisch zijn, omdat dan bij iedere ontheffing van een ge meente de Grondwet gewijzigd zou moeten worden. De Grondwet houdt zich echter met deze materie wel bezig. In art. 3 staat namelijk: „De wet kan provinciën en gemeen ten verenigen en splitsen en nieuwe vormen. De grenzen van het Rijk, van de provinciën en van de gemeenten kunnen door de wet worden veranderd." Het al of niet voortbestaan van een ge meente is dus niet afhankelijk van het oor deel van de raad der gemeente, doch hangt af van het standpunt dat Kroon en volks vertegenwoordiging innemen. Naar Zeeuwse maatstaven wordt een ge meente met 5000 zielen evenmin klein ge noemd als naar landelijke maatstaven. Moeilijk is in een definitie of een formule vast te leggen hoe groot een gemeente moet zijn, wil zij voldoende bestuurskracht kun nen opbrengen, maar zeker is, dat in een kleine gemeente met een zielental van minder dan 1000 of 2000 heel wat voorzieningen niet aan de orde komen of niet voldoende tot oplossing kunnen worden gebracht. Pa rallel met deze moeilijkheid loopt dikwijls een betrekkelijke onmacht op financieel ge bied. Bij samenvoeging van gemeenten kan men volstaan met één burgemeester, één secretaris, één ontvanger, minder kosten aan de dienstgebouwen en een reeks andere versoberingen, die verband houden met de locale omstandigheden. Er zijn de laatste halve eeuw al heel wat kleine gemeenten verdwenen. Het is niet zo, om nog even een juridisch aspect aan te snijden, dat de wetgever het alleen maar voor het zeggen heeft, of een gemeente al dan niet zal blijven voortbestaan. In formele zin wel, maar toch moet een procedure worden gevolgd, die in de Gemeentewet is neergelegd. Daarbij hebben inderdaad Gedeputeerde Staten een belangrijke stem in het kapittel. Veel hangt af van hun advies aan de Rege ring, maar toch speelt het oordeel van de gemeenteraden ook een rol. De ervaring leert onze omgeving heeft daarvan al iets geproefd bij het voorstel inzake de sa menvoeging Sint Maartensdijk-Scherpenisse dat de gemoederen danig in beroering gebracht kunnen worden. Voor ditmaal moeten we hiermee vol staan. Het is nodig na de brief van gede puteerden aan de gemeentebesturen, dat men zich verder gaat bezinnen. Niet in het emo tionele vlak, maar met een degelijk afwegen van een „voor" en „tegen". En zekerheid is er: een verder strekkend voorstel van gede puteerden. Laat onze streek tonen daarop te zijn geprepareerd. En daarbij dat welzijn van de streek voorop te stellen. Zoals reeds in ons nummer van 25 febru ari jl. werd gemeld stelde ir M. A. Geuze (c.h.u.) lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal aan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen in verband met de in het rayon Tholen aangebrachte wijzigingen bij de P.T.T. Als antwoord op de eerste vraag welke beweegredenen ertoe hebben geleid het post kantoor te Tholen per 1 februari jl. om te zetten in een hulppostkantoor, antwoordde de minister, dat dit verband houdt met vorig jaar tot stand gekomen herziening van de algemene norm voor de bepaling van de bedrijfsvorm van postinrichtingen. Al is de PTT kamer daarvan tevoren op de hoog te gesteld, advies is haar niet gevraagd, antwoordde de minister op de tweede vraag van de heer Geuze. In de derde plaats attendeerde de senator de bewindsman er op, dat deze reorganisatie tussen de gemeenten onderling vertraging meebracht in vergelijking met de situatie voor 1 februari jl. De minister is het met ir Geuze eens, dat de reorganisatie niet tot gevolg mag hebben, dat de service inzake het postverkeer belangrijk vermindert, nu tegelijk met de nieuwe bedrijfsvorm ook een Naar welke Thoolse samenvoeging In Sint-Maartensdijk draait nu officieel de koeltechnische industrie De oudste Sint-Philipslandse jarig In Scherpenisse aandacht voor Procos-bezwaren Bij Sint-Annaland se jachthaven animo voor bouw restaurant Verkeersovertreders voor de groene tafel Eerste bedrijfsverzorgingsdienst in Zeeland opgericht Smerdiek haalde vlot beslissingswedstrijd Volgende week: Simavi-collecte Spreken leren we gauw, luisteren pas na vele jaren. gaan, omdat de toegangswegen dan het in dustriegebied van de Theodorushaven bij Ber gen op Zoom zouden doorkruisen. Daarom is de gedachte uitgegaan naar een punt tussen Tholen en Oud Vossemeér. Voor een en ander is overleg geweest met de Provin ciale Planologische Diensten van Zeeland en Noord Brabant. Maar het zijn thans nog slechts eensgezinde wensen, die zullen wor den voorgelegd aan Rijkswaterstaat. wijziging werd aangebracht in het postver voer op Tholen. Daarom zo deelt de heer Van Aartsen mee, zijn intussen maatregelen getroffen de uit de wijziging voortvloeiende bezwaren weg te nemen. En dat was meteen ook het ministerieel antwoord op de laatste vraag van ir Geuze. In hetzelfde nummer van 25 februari jl. maakten we reeds melding van die maatre gelen bestaande uit het bij wijze van proef weer afzonderlijk bundelen voor de eiland gemeenten en het tegelijk afgeven van de post die uit Tholen komt, enz. voor de an dere gemeenten. Dat is vanzelfsprekend al leen mogelijk bij de ochtendbestelling, om dat 's avonds de post niet per PTT auto maar per bus wordt vervoerd. Aan de Brabantse kant zal de oprit in de Beertjespolder komen en aansluiten op de Molenweg. De brug bij de stad Tholen zou eerst ten Zuiden van de gemeente komen vanwege het industrieterrein. Dat kon echter niet door- Dinsdag 23 maart vierde de oudste inwo ner van Sint Philipsland, mevrouw I. Beur- kens-Mol haar 102e geboortedag. Het ge meentebestuur, talrijke familieleden en vele inwoners gaven middels een persoonlijke of schriftelijke gelukwens blijk van hun belang stelling. Opoe Beurkens, die nog bij de tijd is en lichamelijk nog een redelijke gezondheid geniet, liet het alles gelaten over zich heen gaan. Ze weet zich bij haar zoon en doch ter in goede handen, wat de verzorging be treft, maar weet ook dat ze al zeer oud is Een uitzonderlijke leeftijd. Namens alle le zers met deze bizondere verjaardag onze ge lukwensen. Tijdens een door de vereniging voor Be- 1 drijfsvoorlichting en de werkgroep Veehou derij van de ZLM kring Tholen en St. Phi lipsland gehouden vergadering in café „Dc Tol" te Poortvliet kwam men met 24 leden tot definitieve oprichting van een bedrijfs verzorgingsdienst in onze streek. De eerste in Zeeland. Ir. W. Harmsen, de rijksveeteeltconsulent voor Zeeland vond dat er van uit deze kring opnieuw victorie kon worden geroepen. Na een eerste samensmelting van een fok- en controlevereniging heeft Tholen en St. Philipsland met deze bedrijfsverzorgings dienst opnieuw de primeur. Hij vond het een gelukwens waard, omdat het betekende een bij de tijd zijn. Reeds eerder hebben we het doel van zo'n verzorgingsdienst belicht. Het gaat er om met een schaarser worden aan arbeidskrachten een moeilijker tot stand te brengen buren hulp vanwege te grote eigen beslommeringen dat gezamenlijk een betaalde kracht wordt aangesteld, die kan „invallen", waar dat ge wenst is. Bij ziekte, ongeval, bij een excursie een uitstapje tijdens het weekend of tijdens vakantie. Uitvoerig werd tijdens deze oprichtings vergadering het ontwerp regelement bespro ken en nog wat praktische aanvullingen of wijzigingen aangebracht. De 24 leden, die zich daarna definitief opgaven betekenen een goede start. Men kan er nu nog wel bij aansluiten, maar later gelden weer speciale voorwaarden, opdat het niet zo wordt als iemand, die onverwachts het Groene Kruis nodig heeft en dan eerst tot de ontdekking komt dat hij nimmer tevoren voor dit ge meenschappelijk doel, heeft willen betalen. In de heer W. van der Male te Poortvliet heeft men de eerste bedrijfsverzorger aange trokken. Als contactadressen treden op de J. Ooms te Oud Vossemeer en bij diens afwezigheid de heer G. A. de Hond jr. te Tholen. De „kinderschoenen" van een dergelijke jonge dienst kunnen aanvankelijk nog wat knellen, maar ook voor dit samenwerken geldt, dat er al doende wordt geleerd. Voorzover het de gemeentebesturen van Nieuw- en Oud Vossemeer, van Halsteren en Tholen betreft, zijn er geen moeilijkheden te wachten ten aanzien van de plaatsen waar de twee bruggen moeten komen over het toe komstige Schelde-Rijnkanaal of om 't wat dichter bij huis te trekken over 't Eendracht- kanaal. Iets van deze Eendrachtigheid werd bekend tijdens een raadsvergadering te Nieuw Vossemeer, waar burgemeester F. Twaalfhoven daaromtrent enige mededelin gen heeft gedaan, zo ontlenen we aan het Brabants Nieuwsblad. De brug te Nieuw Vossemeer komt veertien meter boven het gemiddeld waterpeil. Er zijn dus zeer lange opritten nodig. De oprit op Thools gebied zou langs de Hikse Kreek komen, zodat het verkeer over de brug komend op de provin ciale weg kan in de richtingen Sint Anna land en Tholen. Dinsdagavond jl. kwam de gemeenteraad in korte vergadering bijeen. De voornaamste reden van de bijeenroeping was het aangaan van een geldlening met de Bank voor Ned. Gemeenten van f 130.000. Onder de ingekomen stukken bevonden zich reeds de goedkeuringsbewijzen van Ged. Staten op de besluiten tot grondaankopen van Jac. P. J. van Trijen aan de Cornelis Frankenstraat en van de stroken voortuin grond langs de westzijde van de Molenstraat voor troftoirverbreding. Een hernieuwd verzoek begunstiger te wor den van de Europese Beweging werd voor kennisgeving aangenomen. Dhr. Anth. Verhees berichtte zijn benoe ming tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aan te nemen; en van de heer J. W. Slotboom was bericht ontvangen dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de Openb. Lag. School per 1 mei a.s. aan neemt. De voorzitter deed mededeling van het bekende bericht van Ged. Staten dat het eerste plan tot herziening van de gemeente grenzen op Tholen van de baan is en dat een nieuw en verderstrekkend ontwerp thans in voorbereiding is. Hoe die nieuwe plannen er uit zien is uiteraard nog niet be kend. Dhr. Timmermans denkt dat er kans voor is Tholenaars te worden. „Misschien wel Stavenissenaars", meent de voorzitter. Onder de voorwaarde dat de bouw bin nen twee jaar moet aanvangen wordt aan een 5-tal aspirant bouwers in totaal 1520 m2 bouwgrond langs de Oostzijde van de Cor nelis Frankenstraat verkocht. De prijs be draagt f 15'.per m2. De kopers zijn: P. F. van Meel te Leerdam 230 m2; Anth. Quist, I. L. Moerland alhier en M. van Hees te Bergen op Zoom elk 260 m2 en aan M. P. Polderman alhier 510 m2. Voor de financiering van kapitaalswerken stellen b en w voor gebruik te maken van de toewijzing door Ged. Staten van een lening uit het leningscontingent over de peri ode feb. t-m- april 1965. Met de Bank voor Ned. Gemeenten is overeenstemming bereikt over een lening van f 130.000.rente 5J4% koers 100)4 af te lossen in 25 jaar. De raad kon er mee akkoord gaan. Een begrotingswijziging op de dienst 1965 voorziet in een krediet voor de uitvoering van de laatste fase van het rioleringsplan dat de Ring en de Voorstraat met zijstraten de Molenweg en een gedeelte van Onder de Molen zal omvatten. VERBETERING KLEUTERSCHOOL Met toepassing van artikel 50 der kleu teronderwijswet vroeg het R.K. Kerk en Schoolbestuur medewerking van de raad tot verbetering van de vloer en het dak van de onder haar beheer staande kleuterschool. Van dit nieuwe gebouw, pas sinds oktober 1959 in gebruik, zouden ook de muren en de schoorsteen vocht doorlaten. Volgens een ingekomen deskundig rapport is hier geen sprake van onvoldoende onderhoud maar van constructiefouten, de aan te brengen voorzieningen zouden dus inderdaad voor re kening van de gemeente komen. Volgens weth. J. Aarnoudse ontbreekt goede ven tilatie onder de vloer, er hoopte zich veel vocht op, waardoor de codevenyltegels in de lokalen loslaten. Spreker betreurde het in hoge mate dat deze fouten ondanks toe zicht bij de bouw konden plaatsvinden. Met de gevraagde medewerking ging de raad in principe akkoord. De voorzitter kon dhr. Timmermans echter nog niet mededelen op welke wijze men de fouten denkt te verbete ren. Dit zal dus door het schoolbestuur in overleg met b en w opgelost moeten worden. Bij de rondvraag deed de voorzitter mede deling van een op 2 april a.s. in het Thool se Stadhuis te houden voorlichtingsavond voor raadsleden over de problemen rondom de watervoorziening. Deze vergadering is belegd door de N.V. Waterleiding Mij „Tholen". Desgevraagd kon de voorzitter dhr. Mees mededeling doen van de uitslag der onlangs gehouden aanbesteding van het riolerings- en straatwerk in Coentjesweg en Molenstraat. Het werk is inmiddels gegund aan de laagste inschrijver1 „EJk's Aannemingsbedrijf" te Geleen voor f 177.600.Aan de sugges tie van dhr. Mees voortaan de aanbestedin gen onderhands te houden kleeft een groot bezwaar, aldus de voorzitter, want daar voor geldt voorwaarde dat aan ged. staten duidelijk moet worden gemaakt dat dit fi- In de week van 29 maart tot 3 april a.s. wiordt ook in onze gemeente weer de jaarlijkse SIMAVI-collecte gehouden Een JUBILEUM-COLLECTE, want het is thans 40 JAAR geleden, dat SIMAVI werd opgericht. Helaas is de medische nood in vele tropische landen nog ontstellend groot. GEEFT LI in dit jaar een JUBILE UMGIFT Geeft dubbel want Uw hulp is zo broodnodig Laat Uw barm hartigheid groter zijn dan de vertwij feling van vele moeders, vaders en kinderen. Die SIMAVI dubbel red den en helpen 1 Zó alleen kunnen rijen van wachtende patiënten bij polikli nieken en de in ziekenhuizen en lepra kolonies opgenomen zieken behandeld worden. Mensen met slopende tropi sche ziekten, die hoopvol genezing zoeken. STEUNT dus de a.s. SIMAVI-col lecte. IEDERE gift is welkom. SIMAVI-Comité. nancieel voordeliger voor de gemeente zou zijn. Tenslotte vestigde dhr. C. Aarnoudse de aandacht op de gebreken in de raadzaal, waar het stucwerk ernstige scheuren ver toont. De voorzitter zegde voorziening oe. dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C, Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 P. J. Valkenburg, Dinteloord tel. 01672-673 HOOGWATER in de week van 28 maart tot en met 3 april zondag 0.20 13.00 maandag 1.35 14.00 dinsdag 2.30 14.55 woensdag 3.15 15.35 donderdag 3.48 16.08 vrijdag 4.20 16.45 zaterdag 4.55 17.18 Nieuwe Maan 2 april te 6.52 uur BURGERLIJKE STAND Geboorten: 12 maart te Bergen op Zoom: Cornelia Maria dochter van Ossendorp Johan en van van Nieuwburg Cornelia Maria 15 maart Marus Marinus zoon van Vos hol Marus Marinus en van de Klerck Ester Jannie

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1