WEEKBLQD VOOR HET EILAND TOOIEN EN ST.FIUPSLAND Primes Margriet verloofd Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Plechtige overdracht Een bloem in de zon De redaktie legt u deze week voor THOLEN DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG OUD -VOSSEMEER 21e jaargang No. 18 18 maart 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het jaar 1943 zette somber in. Nederland was door de Duitsers, Neder- landsch Indië door de Japanners bezet. De Duitse oorlogsmachine scheen onstuitbaar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruines van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet geworden tot de eer ste mijlpaal op de weg naar de ondergang van het Derde Rijk. De onbeperkte duik bootoorlog vergde grote offers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koop vaardij. Hier in ons land waren de Joden deportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Toen kwam het bericht van de geboorte van Prinses Margriet en bracht een glim lach op de sombere gezichten. Een glim lach, meer niet. Want zou deze dochter van het Huis van Oranje wel ooit de vaderland se bodem betreden? Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin vertoefde in Ottawa. Prinses Margriet zou, in Canada geboren daardoor automatisch Canadees staatsburge res worden. Men moest zijn toevlucht nemen tot bui tengewone maatregelen. De vleugel van het ziekenhuis in Ottawa, waar Prinses Juliana haar derde kind ter wereld zou brengen, werd tijdelijk tot Nederlands gebied ver klaard en zo werd Prinses Margriet Fran- cisca toch als Nederlandse geboren. Enke le maanden later werd zij gedoopt in de St. Andrews Church te Ottawa en het was de Nederlandse koopvaardij die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo be sliste Prinses Juliana, en de margriet, de witte bloem met het gouden hart, symboli seerde voor haar het offer door zovelen aan het front, in het verzet en voorzeker ook op zee door marine en koopvaardij voor de vrijheid van hun land gebracht. Een flauwe zonnestraal was door de wolken gebroken en bleek een voorbode van de zon der vrijheid, die twee jaren la ter weer zou gaan schijnen Prinses Margriet en haar zusters Beatrix en Irene kwamen te rug in Nederland. Prinses Juliana nam de taak van haar koninklijke moeder over en het leek of zij van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wilhelmina noemde de gouden kooi" waarin zij haar leven lang opgesloten had gezeten. Haar kinderen genoten zoveel mo gelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar school in „De Werkplaats" van Kees Boeke. met andere jongelui bezoch ten zij later de universiteit. Zij leefden temid den van het volk. Dat gold zeer zeker voor Prinses Margriet die tussen de zusters een bescheiden plaats innam. Aller ogen waren gericht op Beatrix de kroonprinses, Daar naast eiste Prinses Irene de aandacht op. een aandacht, die on gezonde aspecten kreeg toen zij door haar huwelijk met een Spaanse troonpretendent zover bleek te zijn verwijderd geraakt van de denkbeelden van het volk, dat haar zijn genegenheid had geschonken en haar on danks dat alles niet vergeten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang. Zij manoeuvreerde haar auto door het druk ke verkeer van de universiteitsstad, zij volg de de colleges, zij vierde feest met de stu denten en bleek een al even enthousiast be oefenaarster van de wintersport als haar familieleden. En zo kon ook de thans 24-jarige prinses vrijwel ongehinderd door publieke belang stelling de vriendschap met haar mede-stu dent, Pieter van Vollenhoven, laten rijpen tot een inniger verstandhouding. Het is een unieke gebeurtenis in ons Vor stenhuis, dat een Prinses zich verlooft met een Nederlander en dan nog Nederlander zonder titel of adelijke staat. Veel is er ge speculeerd, Prinsen van regerende of ge wezen vorstenhuizen liet men de revue pas seren. Daardoor wellicht ook schonk men geen aandacht aan de vriendschappelijke verhouding tussen de twee die als „gewo ne" mensen met elkaar omgingen. Prinses Margriet staat nu opeens in het volle licht van de publieke belangstelling. De sterke voorliefde voor het vorstenhuis, die dreigde iets van haar glans te verlie zen tengevolge van recente smartelijke ge beurtenissen, bloeit weer op. Het feit, dat Prinses Margriet zo zelfstandig haar oncon ventionele keuze deed, he't feit, dat haar ouders daarmee van harte instemmen, heeft ons doen beseffen, dat Koningin en Prins zowel als hun kinderen mensen zijn van de nieuwe tijd en hun democratische beginse len beleven tot in de sfeer van hun parti culiere leven. Straks, als Prinses Margriet is afgestu deerd gaat zij nog enige tijd „in de ver pleging" een morele ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep dat tegelijk een roeping is hebben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het verbor gene gebloeid. Nu staat zij in de volle zon. De zon der genegenheid van het Neder landse volk Nadruk verboden HOOGWATER in de week van 21 t'm 27 maart 1965 zondag 6.25 1,8.45 maandag 7.00 19.26 dinsdag 7.35 20.00 woensdag 8.10 20.40 donderdag 9.00 21.35 vrijdag 10.06 22.50 zatedrag 11.30 De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk heeft het voornemen om het zo fraai geres taureerde kerkgebouw op vrijdag 26 maart a.s. in gebruik over te dragen aan de kerke- raad Daartoe zal de te houden bijzondere dienst om 3 uur in de kerk aanvangen. Na de overdracht hoopt ds J. van der Haar een korte rede te hou den. Naast een aantal zitplaatsen voor de genodigden zijn op die middag alle plaat sen vrij, zo wordt ons door de kerkvoogdij meegedeeld. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 0166(3500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 P, Magnus, Steenbergen tel. 01670-3270 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 Laatste Kwartier 25 maart te 3.18 uur BEJAARDENMIDDAG Begunsttigd door zonnig lenteweer werd op 9 maart jl. door de V.V.H. een be jaardenmiddag in „Ten Anker" gehouden. Uit naam van mevr. van Boeijen heette de directrice de zeer vele aanwezigen van harte welkom. Na de thee werd een programma van voordracht en zang door verschillende dames van de N.CV.B. gebracht. Ook mevr. Steketee zong enige liederen uit de bundel van Joh. de Heer. Na afloop bracht Zr. Engelvaart onze hartelijke dank over aan alle medewerksters voor deze mooie mid dag. SCHOOL WERD UITGEBREID De Christelijk Nationale School in de Hofstraat, gebouwd in 1959, is reeds te klein gebleken. Vandaar dat er door het aan nemersbedrijf C. H. van Terheijden uit Steenbergen een vierde lokaal is aange bouwd. Het ontwerp hiervoor werd gemaakt door het architectenbureau Wesselo en Van Voorst uit Laren. Tevens werd de garderoberuimte uitge breid, terwijl ook een leermiddelenberg- plaast werd gecreëerd. Het nieuwe lokaal, dat één dezer dagen in cebruik zal worden genomen, is bestemd voor de leerlingen van de le en 2e klas. Tot nu toe werden deze kinderen ondergebracht in de hoofdenkamer, wat gezien de beperkte ruimte allerlei bezwaren met zich bracht. De hoofdenkamer zal nu worden gefat soeneerd, zodat het hoofd der school de heer W. van de Velde binnenkort weer in zijn eigen "domein,, zijn bezoekers zal kun nen ontvangen. BURGERLIJKE STAND Geboorten: 9 maart Pieternella Wilhelmina dochter van Quist Willem Machiel en van Jeroense Pieternella Isabeth Huwelijken: 5 maart Schot, Adriaan Jacobus 21 jaar havenarbeider wonende te Tholen en Bo- tlier Leuntje oud 19 jaar zonder beroep wo nende te Bruinisse. NED. HERV DAMESKRANS VIERDE HAAR 10 JARIG BESTAAN In het verenigingsgebouw aan de Brug straat kwam woensdagavond 10 maart de Ned. Herv. Dameskrans bijeen voor het hou den van de jaarvergadering. Op deze druk bezochte avond vierde men tevens het tien jarig bestaan. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van ps 77 7 en gebed. De schrift lezing was uit Joh. 9:1- 12. Na het zingen van ps. 25 3 sprak de presidente, mevrouw Franke-Walpot een welkomstwoord tot de aanwezigen. Op deze avond waren afge vaardigden aanwezig van de N.C.V.B., de geref. vrouwenvereniging Trifosa, de kerk voogdij en de kerkeraad der Ned. Herv. kerk evenals ds en mevr. Bakker. Na de notulen hield mevr. Zachariasse- Dieleman een onderwerp over „de blind geborene op de Sabbat genezen" Hierna brachten vijf dames een schetsje getiteld „bestuursvergadering dameskrans". De oprichtingsvergadering van de vereniging en het wel en wee gedurende de tien jaren van bestaan kwamen hierin tot uitdrukking. In de pauze hield men een verloting. Na het jaarverslag voerden 5 leden het toneel stukje. „Als het avond wordt" op. Dit jje.elde „de oude dag" van de mens uit. Het stukje viel bij de aanwezigen goed in de smaak. Bij een jubileum horen felicitaties, en zo ook hier. De dameskrans werd geluk ge wenst door de N.C.V.B., de zustervereniging Trifosa, de kerkeraad en kerkvoogdij en door ds Bakker. Na het spelletje „Wie het weet mag het zeggen werd er een stukje proza voorge dragen in het Zeeuws dialect. De bijeen komst werd besloten met het zingen van en kele liederen en gebed door mevr. Bal. JAARVERGADERING De Gereformeerde Vrouwenvereniging „Tryfosa" hield donderdag 11 maart haar jaarvergadering in de consistorie van de Gereformeerde Kerk. Deze vergadering stond onder leiding van mevrouw J. Heuseveldt-de Vos. Nadat zij op de gebruikelijke wijze de avond had geopend en een kort welkomst woord had gesproken, las de secretaresse mevr. H. Laban-Dijkslag het jaarverslag Daarna hield mevrouw C. van den Berge- de Groot een zeer interessante lezing over Scherpenisse wordt geen Smerdiek Een verder strekkend voorstel van g.s. te verwachten Resultaat Rode Kruisdorp St. Philipsland officieel bevestigd Van daaruit weer hulp aan Griekse kinderen Op Tholen een donorsavond Wilt u van het aardgas gebruik maken Denkt u om de Rheuma-collecte 1 Voorbereidingen bevrijdings~herdenking Tholenaren voor de balie Nog heel wat plaatselijk nieuws Smerdiek en de promotiekans Wijze lieden weerleggen meer met zwijgen dan met zeggen „Geloof en Wetenschap" waar met grote aandacht naar werd geluisterd. Ook de huisvrouw komt regelmatig in aanraking met de prestaties van de moderne wetenschap, die in strijd lijken met de Bijbel, zoals b.v. de ouderdom van de aarde. Aan de hand van enige voorbeelden lichtte me vrouw van den Berge toe, dat de Bijbel niet moet worden gezien als een leerboek voor wetenschap en techniek maar als de Godde lijke Openbaring. Verder werd medewerking verleend door de dames Contant en Van Egmond met declamatie en door mevrouw W. Steketee- Geelhoed met solozang op gitaar begeleid door haar dochter. Na de pauze werden drie aktuele vragen in discussiegroepen behandeld. Over het voor en tegen van een zelfbedieningswinkel over Bijbelse toneel- en hoorspelen en over de verloving van Prinses Margriet werd uit voerig van gedachten gewisseld. Namens de Provinciale afdeling werd het woord gevoerd door mevrouw Versluys uit Oud Vossemeer Nadat nog enkele huishoudelijke zaken ter sprake waren gekomen, eindigde mevrouw Verton-Van Dort uit Bergen op Zoom met dankgebed. De volgende vergadering werd vastgesteld op 8 april a.s. „ONZE TIJD ONZE ROEPING" De Gereformeerde Jeugdvereniging „On ze tijd, onze roeping" hield vrijdag 12 maart haar jaarvergadering in de zaal van hotel „Hof van Holland" Nadat de voorzitter, de heer W. van Kempen, de vergadering had geopend, kwa men de jaarverslagen van secretaris en pen- ningmeesteresse aan de beurt. Ondanks het geringe aantal leden kon toch melding wor den gemaakt van een batig saldo van f 89,34 Vervolgens werd een podiumgesprek ge houden over het onderwerp: „De weg naar eenheid" Een vijftal leden hielden een korte inleiding, waarna door alle aanwezigen ge discussieerd kon worden over een aantal uitgereikte vragen, betreffende de oecumene Na de pauze vertoonde de heer A. C. van Heusden uit Scherpenisse een aantal voortreffelijke dia's over Israël, die hij van 'n vlot commentaar voorzag Dit alles onder het motto „Israël, zoals het leeft en werkt" Ondanks de geringe opkomst kan de jeugd vereniging op een geslaagde avond terug zien. JEUGDWERELDGEBEDSDAG Als onderdeel van de Vrouwenwereldge bedsdag kwam een gedeelte van de Thoolse Jeugd 's middags bijeen in de zaal van de Ned. Protestanten Bond om een kinderdienst te houden. Aan deze dienst werd deelge nomen door leerlingen van de Openbare La gere School en de Ohristelijk Nationale School. De liturgie werd gelezen door de dames Ottevanger en Van Elsacker, terwijl ook verschillende kinderen hierin een daad werkelijk aandeel hadden. 's Avonds kwamen in hetzelfde gebouw ongeveer 80 vrouwen bijeen voor de Vrou wenwereldgebedsdag. De liturgie werd ver zorgd door de dames Reith, Deurloo, Fran ke en Heuseveldt. In beide diensten werd het orgel bespeeld door de heer W. van de Velde. BENOEMING Tot onderwijzeres aan de Christelijk Na tionale School Hofstraat 50 is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd me juffrouw S. Kolff uit Bergen op Zoom Mej. Kolff bezoekt momenteel nog de chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg. Zij zal de plaats innemen van mevrouw B. M. Fondse-de Waal, die het onderwijs gaat verlaten. N.C.V.B.-BESTUUR Tijdens een gehouden bestuursvergadering van de N.C.V.B. werd het bestuur voor het komende jaar als volgt samengesteld: me vrouw Reith, presidente, mevrouw Fondse vice-presidente, mevrouw Van Rijswijk, se cretaresse, mevrouw Ottevanger, penning- meesteresse, mevrouw Blaas, algemeen-ad- jüncte en mevrouw De Laater propagandiste SCHIETVERENIGING „EENDRACHT" Op 11 maart werd de jaarvergadering gehouden in hotel „Zeeland" Bij de be stuursverkiezing werd de heer D. Melse herkozen, maar de heer V. Laban stelde zich niet herkiesbaar in wiens plaats de heer J. v. d. Heuvel werd benoemd. De ver eniging bezocht verschillende wedstrijden, waar ook enkele prijzen werden behaald. De zomerwisselprijs ging voor de tweede maal naar J. de Heer met 48.9 punt. De winterwisselprijs was voor dhr. J. Praat met 48.6 punt. Nieuwe leden kunnen weer worden ingeschreven via de heer J. v. d. Heuvel, Oudelandsepoort. ARJOS THOLEN OVER ZEELANDS ONTWIKKELING Op vrijdag 19 maart a.s. houdt de Arjos in Tholen een bijeenkomst in de consistorie van de Geref. Kerk. Aan de hand van kaar ten zal een uiteenzetting worden gegeven over de ontwikkeling van Zeeland op het gebied van industrialisatie, recreatie, visse rij, landbouw enz. Dit onderwerp wordt ingeleid door de heer H. Ramaker, sekretaris van het provinciaal verband van Arjos. BENOEMING In de plaats van mej. I. Caljouw die per 1 maart jl. is vertrokken naar Steenbergen heeft het bestuur der Alg. Chr. Kleuterschool tot kleuterleidster benoemd mevr. N. G. Slager-den Engelsman, alhier, die reeds 1 Yz jaar in gelijke functie werkzaam is te Poort vliet. In de tussenliggende maand maart zal mevr. M. Fijfvinkel-Jansen te Tholen tijde lijk waarnemen. 45-JARIG BESTAAN THOOLSE PAARDENFOKKERS Met een uitgebreid diner in de zaal van dhr. P. A. W. Mees te Oud Vossemeer vierde de Thoolse afdeling van de Bond van Paardenfokkers vorige week het 45-ja- rig bestaan. Het gezelschap omvatte circa 40 leden met hun dames. De leiding van de bijeen komst berustte bij dhr. A. L. C. Brooijmans. In de feestrede van de voorzitter dhr. B. G. Friderichs te Tholen kwamen de za kelijke onderwerpen van nu, zoals wijze van voorbrengen op de keuringen e.d. slechts zijdelings aan de orde. De hoofdmoot vorm de natuurlijk het wel en wee der Vereniging gedurende 45 jaar. En daar wist de thans 73 jarige voorzitter veel over te vertellen omdat hij vanaf het begin nauw bij het werk der vereniging is betrokken geweest. Men kan spreken van een dubbel jubileum omdat dhr. Friderichs 40 jaar de voorzittershamer hanteert. De grote oprichter en stimulator is zeker de alom bekende Jonkheer van Vredenburgh geweest. Een moeilijke tijd vormde natuurlijk de be zetting. Met grote volharding en vinding rijkheid trachtte men de kostbare fokdieren uit handen van de bezetters te houden. Zo dreef men het aantal veulenkeuringen in 1944 omhoog tot 4 om de Duitsers, vaak met suc ces van het belang van vrijgestelde stam- boekers te overtuigen. De uitgeloofde prijzen waren zeer aan de magere kant, maar daar ging het natuurlijk niet om. Hoofdzaak was dat de dieren in Nederland bleven. Dhr. A. L. C. Brooijmans bracht hulde

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1