WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLDND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN OE THOOLSE COURANT Contract met visfabriek (in gemeentekom) noodgedwongen verlengen „Voelen ons eigenlijk wat bedrogen/' vinden raadsleden „Ga vanaf heden uitkijken naar een goede plaats buiten de gemeente" Nieuw huurcontract in volgende raad Belastingen werden verhoogd Beter Wonen" houdt woningbezit VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor RAADSVERSLAG THOLEN ^Prinóeó '^Ttlar griet nu verloo}d DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 21e jaargang No. 17 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom ii Voor de openbare raadsvergadering van vrijdag 5 maart was de heer D. J. van de Velde verhinderd. De andere van der Velde, de wethouder J. was weer wel aanwezig en de voorzitter, burgemeester J. E. v. Boeijen wist zich de tolk van de leden, toen hij zijn vreugde over deze terugkeer uitte en daar aan de wens vastknoopte, dat wethouder Van der Velde's krachten verder zouden toenemen tot algeheel herstel. De toegespro- kene dankte de voorzitter en ook alle leden voor de tijdens de opname in het ziekenhuis en terugkeer getoonde blijken van meeleven. Het voornaamste ingekomen stuk was het schrijven per 1 februari jl. van de N.V. Pearlessence International of zoals Tholen dat beier kent de „visfabriek" om de huur van de industriehal in het Kaaijbosje voor een termijn van tenminste 5 jaar te verlen gen. Dit verzoek was in vorige vergadering aangehouden voor nader onderzoek door burgemeester en wethouders. Het is niet voor de eerste maal, dat in de Thoolse raad de visfabriek iter sprake komt. Het was op 1 juli 1964 dat de huurovereenkomst afliep, maar per 2 september 1964 besloot de raad om nog in zoverre aan Pearlessence tege moet te komen, dat ze tot 1 juli 1965 de gelegenheid zou krijgen het bedrijf naar een andere plaats over te brengen. Als motief voor de beëindiging van de huurovereen komst werd gewezen op het feit, dat een dergelijke industrie in dit deel van de stad niet thuis hoort en op de hinder samen hangend met de verwerking van vis en de produktie van vismeel. In het aan de raad gerichte verzoek om nu opnieuw met 5 jaar te verlengen wijst de directie er op, hoe zij grote financiële offers heeft gebracht om de hinder tot het uiterste te beperken, voorts op de econo mische belangen die er zowel voor haarzelf als voor de gemeente op het spel staan en op het feit, dat binnen de gemeente Tholen een andere vestigingsplaats voorhanden is. Bovendien attendeert de directie er op, dat zij aanspraak kan doen gelden op de huur- bescherming en als gevolg daarvan de ge meente aansprakelijk zal stellen voor door haar te lijden schade bij eventuele sluiting van haar bedrijf. Intussen is het b en w gebleken, dat, als gevolg van een speciaal voor de fabriek ontworpen en gebouwde vacuumdroger zo goed als geen stank meer wordt verspreid en dat het voor b en w, zolang niet vaststaat waar de inrichting van een nieuw industrie terrein zal worden toegestaan, geen andere plaats van vestiging valt aan te bieden. Hoewel b en w ook graag gezien zou heb ben, dat de visfabriek op korte termijn uit de kom der gemeente verdwenen was, ziet het college daartoe voorlopig geen kans. Zij heeft namelijk ook deskundig advies ingewonnen en daaruit is haar wel geble ken, dat bijvoorbeeld sluiting van het be drijf voor de gemeente kwalijk zou uit komen, tenzij er inderdaad een andere vestigingsplaats kan worden aangewezen. Nu dat niet zo is, stellen b en w voor een nieuwe huurovereenkomst te sluiten voor een termijn, eindigende een jaar na de datum waarop elders in de gemeente een plaats voor vestiging van haar visfabriek is aan gewezen en uiterlijk niet langer dan de gevraagde periode van vijf jaar. In die tussentijd zal er naar worden ge streefd, dat de visfabriek nog verdergaande maatregelen treft om ook de nog bestaande hinder weg te nemen, waarbij het college opmerkt, dat de directeur reeds toezegging deed afdoende voorzieningen te treffen met betrekking tot het zogenaamde reservoir nabij de Vest. ER IN GELOPEN De heer J. M. Berrevoets (alg. belang) zegt er niet zo heel veel over te willen zeggen. Het spijt hem, dat de Visfabriek daar staat en ook wel zal blijven staan en dat het de raad thans niet mogelijk is een andere plaats aan te wijzen. „We zijn wat bedrogen geworden, vooral omdat het des tijds allemaal zo vlug moest gebeuren. Maar laten we nu de schaapskleren maar afgooien en openlijk zeggen, dat we er niets aan kunnen veranderen tot er een andere vesti- gingsplaats is aangewezen. Ik heb wel een andere plaats op het oog, maar dat kost geld, dan moeten we in de Mosselhoek zo n 15 hectaren aankopen. In eerste instantie wil ik het hierbij laten" aldus de heer Berre- voets. EEN POSITIEF „JA" BLEEK NEE TE ZIJN De heer C. Boender (sgp) meende er eerst op te moeten wijzen, in tegenstelling met allerlei praatjes, dat hij de directie Visfabriek wel een goed hart toedraagt. Ik hoop dat het ze goed gaat, maar'de plaats van vestiging ifi uc gemeente is totaal ver keerd. Ik erken, dat het afgelopen jaren belangrijk is verbeterd met de hinder. De eerste tijd was het ook erg, dat het niet te doen was om hier te blijven wonen. Dat is gelukkig veel ten goede veranderd. Wat de zaak zelf betreft heb ik er vanaf het eerste ogenblik, dat ik hierin m'n stem kon laten horen gezegd, dat getracht moest worden ze daar weg te krijgen. Bij herhaling heb ik gevraagd of dat het gemeentebestuur ook mogelijk was, welke vraag met een positief ja werd beantwoord. Die beantwoording blijft nu wel te positief geweest te zijn. Tij dens een bespreking met de directie is ons wel gebleken, dat hier ook van huurbescher- ming sprake is en dat zelfs economische schadevergoeding gevraagd kan worden. Het antwoord van het college van b en w op dit moment komt overeen met hetgeen des tijds de directie van de visfabriek heeft ge zegd. Ik betreur dat het college het ons anders heeft voorgehouden. Nu hebben we met de feiten te maken. En dat is een ge bruikmaken van de Visfabriek van haar recht. Dat is logisch. Het vraagt weer regelrecht 5 jaar verlenging en voelt zich blijkbaar sterk genoeg om dit te doen, hoe wel geen van de andere gemeenten in Ne derland bereid is ze binnen haar grenzen te nemen. B en w stellen nu voor, zo ver volgde de heer Boender om de fabriek één jaar nadat een andere plaats is toegewezen gelegenheid tot verplaatsing te geven. Daar mee kan ik me wel verenigen. Men kan begrijpen, dat een dergelijke installatie niet in een handomdraai is overgebracht. Maar dat b en w direct ook met het ver zoek om een verlenging van 5 jaar willen instemmen, gaat me te ver. Als de huurwet de bescherming heeft aan de Visfabriek om te blijven waar ze is, zolang geen andere plaats is aangewezen, zal dat uiteindelijk wel zo zijn, maar er is ook een verdere ont wikkeling bij het rechtswezen. Ik heb daar over diep nagedacht en wil erkennen, dat de hinder van 7 jaar geleden niet meer te ver gelijken, is met nu, maar blijft toch vol houden en dat zegt de directie zelf dat de plaats daar niet deugt. Een andere plaats is op heden niet aan te wijzen. Dat wil echter niet zeggen, dat niet ingespan nen gezocht dient te worden naar een andere plaats. Is dus een nieuwe periode van 5 jaar niet te lang. Zou de plaats binnen 2 jaar niet gevonden kunnen zijn, dan kunnen we altijd weer verlengen. Ik herinner me nog, aldus dhr. Boender, dat in 1953 de toen malige voorzitter van de raad zei: het duurt heus geen 5 jaar meer of de visfabriek is daar weg. Nu zal de directeur het ook niet prettig vinden, dat hierover steeds opnieuw wordt gepraat. Ik wil me dus noodgedwon gen neerleggen bij deze verlenging, maar zou niet verder willen gaan dan voorlopig met 2 jaar en ga dan vanaf vandaag uit kijken naar een andere plaats, zo besloot dhr. Boender zijn betoog. De heer M. van der Sande (alg.belang) zou liever helemaal geen datum in het con tract willen noemen. Is er een andere plaats, dan een jaar later hier verdwijnen. De heer A. te Pas (gem.belang) zegt dat het hem vooral interesseert of er in bij het opmaken van een nieuw contract ook nog schadevergoeding geëist zal kunnen worden door de fabrikant. Bij verlenging zou hij de voorwaarde willen opnemen, dat zulks niet mogelijk is. De voorzitter antwoordt, dat de termijn van 5 jaar door de deskundig adviseur is genoemd en b en w dit zo hebben over genomen. Maar het huurcontract zal in extenso aan de raad worden voorgelegd. De heer W. K. Quist (chu) zegt nog altijd medewerking te willen verlenen bij grondverkoop. VERBAND MET AANLEG EENDRACHTKANAAL De voorzitter is van mening, dat men er de laatste tijd niet op vooruitgegaan is om een andere plaats voor deze fabriek te kun nen vinden. Het bestaande industrieterrein is vol en zou in dit verband mogelijk ook al de geschikte plaats niet zijn, terwijl men voor het overige afhankelijk is van de uit voering van het Eendrechtkanaal, vtat neer komt op een internationale aangelegenheid. Het gemeentebestuur zou graag spoedig we ten, waar men in deze aan toe is en ver zekert de raad alles te zullen doen om zo spoedig mogelijk een plaats te krijgen. Wethouder Jansen meent er de leden toch nog even op te moeten wijzen, dat ook de wethouders van mening waren, dat het wel mogelijk was om het huurcontract op te zeggen en dat hier de huurbescherming van toepassing zou zijn. Vaak is het zo, dat het pas uitkomt, welke rechten men heeft als het er op aan komt. De heer Boenders vindt het dan toch maar te betreuren, .dat de raad een zo posi tief antwoord kreeg. Een ambtenaar ter secretarie die voor G.A. 1 studeerde maakte z'n twijfel destijds al kenbaar of deze zaak wel zo sluitend kon zijn, als b en w voor hield. De heer Berrevoets: laat dat ding nu maar staan, er is niks aan te doen en de last is gelukkig belangrijk minder. Verder zal dan afgewacht worden, welk huurcontract straks aan de raad zal worden voorgelegd, waarbij rekening zal worden gehouden met de mening van de raad ten aanzien van een 2 jarige verlenging en voor waarden met betrekking tot de schadever goeding. „OUDE SCHULD" Ook het volgend ingekomen schrijven vraagt nogal wat tijd. Het betreft een ver zoek van de heer W. Geluk om alsnog de door hem bewoonde woningwetwoning Sin gel 10 te mogen kopen. De heer Berrevoets vindt, dat men dit nu aan de Stichting „Beter wonen" moet over laten, die deze woningen in exploitatie heeft en begrijpelijk niet tot verkoop wil over gaan. Daar wil hij het op houden. De heer C. Boender wijst er op, dat het bestuur van genoemde stidhting na ampele overweging besloot om niet tot verkoop over te gaan, omdat dan een precedent is geschapen. Via gedeputeerden wendt betrokkene zich nu tot de raad om aankoop. Hij kan als voor zitter van de Stichting slechts hopen, dat de raad dit verzoek niet zal inwilligen, omdat zulks gezien de gehele voorgeschiede nis van deze stichting niet wel mogelijk is, daaraan te voldoen. Men kan geen onder scheid gaan maken. Wethouder H. Jansen (ar) zegt zich met dit standpunt te kunnen verenigen, ware het niet, dat hier van een „oude schuld" sprake is bij het college. Al in 1961 is min of meer de toezegging gedaan dat dhr. Geluk de woning kon kopen. Er ging echter drie jaar overheen, eer de taxatieprijs bekend was en inmiddels was de stichting „Beter wonen" ontstaan. Wanneer het destijds niet aan dhr. Geluk was beloofd, zou hij zich achter dhr. Boender kunnen scharen. Nu wil hij deze belofte alsnog inlossen, wat niet be tekent, dat hij thans ingediende aanvragen zou willen steunen. Inderdaad zou dit nu een voordeeltje voor betrokkene zijn, maar hij is eerst benadeeld, omdat het zo lang heeft geduurd. Degenen, die destijds niet de gelegenheid aangrepen, zoals dhr. Geluk deed, hebben nu ook geen enkele aanspraak. De kans is voorbij, maar de stichting staat of valt niet met deze ene woning. Wethouder J. v. d. Velde (chu) zegt zich geheel met de woorden van zijn collega te kunnen verenigen. De heer Boender ziet hier geen sprake van oude schuld, omdat b en w nimmer een werkelijke toezegging hebben kunnen doen. Het moest immers eerst in de raad komen of die in principe bereid was tot verkopen en dat is nooit gebeurd. Zonder de raad er in te kennen is een schattingsprocedure op gang geholpen. Spreker tilt hieraan niet zo hoog, maar moet er toch op wijzen, dat van een verplichting geen sprake kan zijn en dat weet aanvrager ook wel. Weth. Jansen wijst er dan nog eens op, dat voorbereidend werk toch altijd door b en w gebeurd. Ook de voorzitter ziet het wel als een billijkheid om alsnog de woning aan aanvrager te verkopen. Niemand kan er wat aan doen, dat de schatting zo lang aan liep. Maar ook de heer van den Berge (sgp) kan het niet zien als een oude schuld van b en w, want het college kon wel voor bereiden. maar niets toezeggen. Ook dhr. Verduit wil de woning aan de stichting houden. Bij stemming blijken alleen beide wethouders voor de verkoop te zijn, waar mee zij dan in elk geval de „oude schuld" hebben vereffend, al is het resultaat daarbij voor aanvrager bizonder gering. BELASTINGEN Een zestal agenda-voorstellen kunnen worden samengevat in de definitie: verho ging gemeentelijke belastingen. Het is reeds uitgebreid onder de aandacht van de lezers gekomen bij behandeling van de begroting 1965. Tholen zit met een tekort van 60 mille, wat op een of andere manier, althans voor het grootste deel gedekt dient te worden. En daarom zijn, ook door b en w, zeer ncde de belastingverhogingen aan de orde ge steld, zoals invoering brandassuratiebelas- ting, verhoging leges, precariorechten, op- i centen personele belasting, straat- en riool belasting en reinigingsrechten. De thoolse inweners kunnen er nu nog snel overheen lezen, maar zullen het t.z.t. toch bij de aan slagen ontdekken. Niet dat ook één van de raadsleden hiermee gelukkig is. Integendeel: Dhr. Berrevoets: onder pro- .st de heer Boender: niemand is er ge lukkig mee, maar gezien de begroting moet ik het college toegeven, dat het niet anders kan. De heer M. v. d. Sande: wil soepel zijn met de ontheffing voor minder be- hoeftigen. De heer M. Verduit (kvp.): we kunnen er niet onderuit. En alle andere leg gen 'het de inwoners met pijn op. De brand- assurantiebelasting zal een 10.000,moe ten opleveren, opcenten personele belasting 3400.straat- en rioolbelasting 15.000,- Voor reinigingsrechten gaat men 14. per emmer betalen en voor de privaatton 18.waardoor men weer 2775, bij elkaar hoopt te krijgen. Kortom: noodge- dwongen. En daar legt men zich bij neer, waarbij de heer Berrevoets het „tegen" uit roept met betrekking tot de brandassurantie- belasting. j Dat een wijziging in het reglement van orde, zodat het de voorzitter mogelijk is bij voorkomende gebeurtenissen een vrij ambts gebed uit te spreken, maar een formaliteit is, laat zich verstaan. Ook een voorstel tot wijziging van de begroting 1964 is een hamerstuk. Met garandering geldlening voor stichting van een woning via het Bouwfonds Ned. Gemeenten door de heer G. M. Minheere, Venkelstraat 1,8 kan de raad zich eveneens verenigen, maar de benoeming van een technisch ambtenaar bij de Centrale Dienst „Noord Zeeland" vergt weer wat meer tijd. Zeven gegadigden reflecteerden, maar vol deden niet aan de eisen. Daarna werd con tact gezocht met de 'heer J. W. Ringelberg, werkzaam bij de dienst gemeentewerken te Numansdorp. Voorgesteld wordt de heer Ringelberg te benoemen, die de plaats zal innemen van de heer Vinjé. De heer van den Bergen blijkt zich nau welijks te kunnen indenken, dat alle 7 sollicitanten ongeschikt waren. Men sollici teert toch alleen maar als men de vereiste papieren heeft. En nu zit men toch weer met betaling van verplaatsingskosten. Hoewel met name de heer van den Bergen niet zo gelukkig is met deze gehele gang van zaken, krijgt de heer Ringelberg toch volop de meerderheid voor deze benoeming. RONDVRAAG De heer Berrevoets informeert of er reeds aanvragen zijn krachtens de bijstandswet. De voorzitter antwoordt dat er 39 binnen zijn en dat omtrent algemene richtlijnen of streekuniformiteit nader overleg plaats vindt. Ondertussen wordt volgens de oude normen uitgekeerd. De 'heer Te Pas wil liefst 's avonds ver gaderen, maar de voorzitter wil terzake de „kerk in het midden" houden. De heer De Jonge (sgp) wil de banken voor de bejaarden graag verbeterd zien, wat wordt toegezegd. De heer Boender ontdekte op het wacht lokaal en lunchroom een bord met „volle dige vergunning". Hoe valt dit te rijmen met de verplichting voor de eigenaar om alle mensen toe te laten die op de bus moeten wachten en het verbod voor per sonen beneden de 16 jaar om een lokaliteit met volledige vergunning te betreden. Het blijkt dat b en w zich daarover ook reeds verwonderde, want door het college is geen toestemming gegeven, zodat deze zaak nader zal worden onderzocht. Daarna sluiting. Verloving Prinses Margriet! Thoolse raad moest visfabriek binnen veste handhaven Schelde-Rijnkanaal kost 130 hectare grond in de streek Naar groter eenheden was de vraag op CBTB familieavond Boerenleenbanken groeiden ook in 1964 Thoolse elftallen profiteerden niet van kansen Nog een stoot verenigingsverslagen Naar de akker: Luiheid verarmt. Arbeid verwarmt (zie ook pagina 2) dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01,676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 P, Magnus, Steenbergen tel. 01670-3270 P. J. Valkenburg, Dinteloord tel. 01672-673 HOOGWATER in de week van 14 tot en met 20 njaart 1965 zondaq 0.45 13.30 maandag 2.05 14.35 dinsdag 3.05 15.30 woensdag 3.50 16.18 donderdag 4.35 17.00 Vrijdag 5.15 17.38 zaterdag 5.50 18.15 Volle Maan 17 maart te 18.49 uur OUDERAVOND Woensdagavond 3 maart werd in het Verenigingsgebouw in de Brugstraat de jaar lijkse ouderavond van de Christelijke Natio nale School gehouden. Ter opening van deze goed bezochte avond zong een koortje uit de hoogste klassen de canon „Zingt een loflied" waarna door alle aanwezigen enkele verzen van Ps. 89 werden gezongen. Vervolgens las het hoofd der school, de heer W. van de Velde Ps. 100 en Ps. 22 4 De heer Van de Velde hield over dit laatste vers een korte meditatie met als thema: „Waar woont God?" Het zingen op de lagere school is een belangrijk vak. God woont immers onder de lofzangen Is raels, Spreker noemde in dit verband de Christelijke school een onmisbare schakel bij de opvoeding. Nadat het koortje tweesteming het „Er ruist langs de wolken ten gehore had ge bracht, was het de beurt aan de leerlingen van klas 1 en 2 om op te treden. Vervolgens bracht elke leerkracht met een gedeelte van zijn klas een gevarieerd programma van lied jes, toneelstukjes en declamatie. Na de pauze hield het hoofd der school een lezing over het basisonderwijs. Na in het kort een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van het lager onderwijs, behandelde de heer Van de Velde achtereenvolgens enkele problemen als het zittenblijven, de zwakbegaafden, de oplei ding voor de toelatingsexamens en de ver ouderde leerprogramma's Hij liet ook een waarschuwend woord horen over wat betreft de zeer begaafde kin deren. Laat ze vooral geen klas overslaan, want dat brengt die begaafde leerlingen in een uitzonderingspositie. Spreker was meer geporteerd voor extra oefenstof voor derge lijke leerlingen, niet in die zin, dat ze meer sommetjes zouden moeten maken dan een ander, maar met leerstof die oorspronkelijk in het geheel niet tot de lagere schoolstof behoort als b.v. inleidende wiskunde, kosmo grafie en algemene geschiedenis. Verder gaf het hoofd der school een over zicht over het afgelopen schooljaar waarin de gemaakte schoolreisjes en verschillende door de leerlingen gevoerde akties ter spra ke kwamen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1