'IK Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT zei de tomaat VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDUK Drastische verhoging begrafenis-tarieven Klokgelui bij begrafenissen om praktische redenen beperken Procos dient reukloos te draaien Raadslid Op den Brouw na 35 jaar partijloos De redaktie legt u deze week voor POSTBUS 128 BERGEN OP ZOOM BEKLEDE TRAPPEN DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 21e jaargang No. 16 4 maart 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 4- inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Alle leden waren aanwezig voor de dins dag 2 maart jl. gehouden openbare raads vergadering te Sint Maartensdijk, waar burgenieed er D. C. Bouwense allereerst een korte toespraak hield in verband met het overlijden van wijlen jhr mr A. F. C. de Casembroot. Wat is er hierover de laat ste weken al veel geschreven, zei burgemees ter Bouwense en geen wonder bij een zo groot verlies voor deze provincie. Dat ver driet was niet alleen bij de eenvoudigen, maar ook zij voor wie het beoordelen van mensen een wetenschap is. hadden dezelf de mening over de mens de Casembroot. Het was wel een bizonder voorrecht om hem zijn vriend te mogen noemen. Spreker wenste de woorden van herinnering eenvou dig te houden als deze mens De Casembroot was. We hadden hem graag nog vele jaren j in ons midden gehad, maar het heeft niet zo mogen zijn. In grote dank zullen wij hem I blijven herinneren. Moge God mevrouw de Casembroot troosten en sterken, aldus bur gemeester Bouwense. Bij de ingekemen stukken is een schrijven van Gedeputeerde staten dat vooralsnog geen snelheidsbeperking voor de provinciale weg bij de kom' van deze gemeente zal worden ingesteld. Door de minister van Volkshuisvesting is de huur vastgesteld van de gebouwde 23 woningwetwoningen. HOE NU? Bij de mededelingen van gedeputeerden, dat de herziening van de gemeentegrenzen op Tholen nader in beraad wordt genomen, vraagt de heer L. J. Koopman (s.g.p.) wat er nu met die grenzen zal gaan gebeuren. Wordt het soms één gemeente op Tholen? In dat geval kan Scherpenisse de schuld weer krijgen, daaraan te hebben gewerkt. Spreker vindt dat Scherpenisse dit er bij zijn protesten trouwens wel buiten had kun nen houden. De voorzitter zegt officieel niets naders te kunnen meedelen. Misschien zit het er wel in, wat door dhr. Koopman wordt verwacht, maar dan zal dat nog wel even duren. Raadslid J. L. M. Geluk informeert of nu ook de overige herziening wordt opge schoven, namelijk van de wat men zou kunnen noemen „verkavelingsgrenzen". De voorzitter weet dit ook niet zeker. Mis schien doet men het nu wel in 2 fasen, al is dat wat omslachtig. Men zal weer moeten afwachten. GEEN LID MEER De woordvoerder van de PvdA-fractie, de heer H. P. van Zetten had al lang genoeg gewacht op een mededeling van dhr. op den Brouw Nu deze niet los kwam, wenste hij namens de pvda mee te delen, dat de heer A. J. op den Brouw geen lid meer is van de PvdA en daarom ook deze fractie niet meer vertegenwoordigen kan of daar voor zitting heeft. „Wat ben je dan nu wel? informeerden glimlachend de collega's van het partijloos raadslid en raadslid Geluk nodigde dhr. Op den Brouw uit nu maar bij de VVD te komen. De heer op den Brouw heeft vanaf 1937 deel uitgemaakt van de gemeenteraad voor respectievelijk de SDAP en PvdA. waarvan een periode als wethou der. Vanaf 1930 was hij bestuurder in de gewestelijke raad van deze provincie tot vcor enkele jaren. Aan de heer J. L. Rijstenbil, adjunct commies ter secretarie wordt per 1 maart eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Rijstenbil is naar Goes vertrokken. Door aanpassing van een groot aantal posten blijkt het nadelig slot van de begro ting 1964 gunstig te zijn beinvloed. Er is een besparing van rond f 3000.verkregen waardoor het nadelig slot maar eenzelfde bedrag meer aangeeft. De raad verleent op voorstel van b en w een bijdrage van f 370.in de onrendabele kosten elektriciteitsaansluiting woning voor dhr. L. A. van den Berge aan de Kadte- leinsweg. Voor een bedrag van f 1000.is de heer B. Franke bereid het grasmaaiwerk en onderhoud paden op de begraafplaats te verrichten in 1965. De prijs wordt door b en w alleszins aan vaardbaar geacht, waarom wordt voorge steld bij wijze van proef dit werk voor 1 jaar aan betrokkene aan te besteden. Daarmee kan de raad zich verenigen. REORGANISATIE BEGRAAFPLAATS De Centrale Dienst „Noord Zeeland" heeft een plan ontworpen om een nieuwe indeling te maken voor de algemene begraafplaats. Twee mogelijkheden zijn aangegeven. Dé ene voorziet in een aula en een bergplaatsje dicht bij de ingang van de begraafplaats. De andere mogelijkheid is om voor deze ge bouwen ruimte te laten achter op de be graafplaats. B en w vinden een aula, gezien 'het gebruik, dat daarvan zal worden ge maakt, te kostbaar, waarmee de raad het eens is. Dan geven b en w er de voorkeur aan om het lijkenhuisje achter op de be graafplaats te bouwen. De Centrale Dienst heeft er verder op gewezen, dat de bcgraafrechten reeds lang zijn verouderd en veel te laag. De CD stelt voor om de prijs van een eigen graf te stel len op f 90.en die van een koopgraf voor tien jaar op f 45. Voor begraafrecht en vergoeding graf delver wordt in de laagste klasse voorgesteld r spectievelijk f 35.en f 26. Met de voorgestelde tarieven voor ver koop van graven en zogenaamde huurgra- ven kunnen b en w akkoord gaan. Maar een klasse-indeling, zoals door de Centrale Dienst wordt voorgesteld is hier niet aanwezig en acht men ook niet gewenst om die in te voeren. B en w willen een minder drastische verhoging, al erkent het college dat het nog slechts een geringe bij drage is in de werkelijke kosten. Het stelt daarom de raad voor 1b en w te machtigen een plan te doen uitwerken voor een herindeling van de begraafplaats stiet een lijkenhuisje achter cp de begraafplaats. 2. De rechten te wijzigen, zodat een koop graf op f 90.komt, een koopgraf voor 10 jaar op f 45.en de normale be- graafrechten op f 25.plus f 25. vergoeding grafdelver. De heer Koopman informeert of de inde ling van de begraafplaats ook zo verandert dat er moeilijkheden kunnen ontstaan met reeds aanwezige graven. De voorzitter ant woordt hierop ontkennend. De heer Op den Brouw vindt de verho ging veel te drastisch. Hij zou f 30.in totaal al ruim genoeg vinden, terwijl b en w er f 50.voorstellen. Dhr. Koopman is het met dhr. cp den Brouw eens. Ook ten aanzien van de zgn. koopgraven vindt hij de verhoging gepe perd. Men doet daar steeds meer aan maar gaat nu minder draagkrachtigen die kans ontnemen. De voorzitter herinnert er de leden aan, dat hier een tarief wordt veranderd dat reeds vanaf 1948 van kradht is, wat dhr. Van Zetten doet inzien, dat hier geen sprake is van onredelijkheid. Na nog enige discussie volgt hierover stemming, waarbij de heren Koopman en Op den Brouw tegen de verhoging van de rechten zijn, als door b en w is voorgesteld. De andere leden stemmen voor: 5-2 KLOKLUIDEN Er is nog een onderwerp wat met het begraven in verband staat en thans aan de orde komt, nl. het luiden van de klok voor en tijdens begrafenissen. Sedert 1 januari jl. is de betrekking van klokluider vakant en in deze vakature schijnt niet te voorzien. Het klokluiden, zoals dat nu bij begrafenissen gebeurt, vergt veel tijd voor betrokkene, zodat ook mede daar om de liefhebberij voor dit baantje bizonder gering is, ja zelfs nihil. Otn praktische redenen willen b en w dan ook verandering aanbrengen in het klok luiden bij begrafenissen. Zo vindt men het een uur en een half uur vóór de begrafenis luiden weinig zinvol zijn. De betekenis daarvan is het college niet duidelijk. Daarom vinden b en w het luiden te moeten beperken tot de begrafenis zelf, dus vanaf het tijdstip van vertrek van de lijkstoet tot de aankomst op de begraafplaats. B en w willen echter eerst wel de mening van de raad horen. De heer Van Zetten vraagt of het niet vanuit het gemeentehuis kan gebeuren, maar ook dat is bezwaarlijk. Dhr. Koopman gelooft niet, dat b en w het om financiële redenen willen veranderen haar hij ziet geen voldoende argumenten om dat klokluiden te beperken. Er gaat zoveel op aan andere dingen, dat hiervoor ook maar tijd gedaan moet worden. Het is of dient althans voor ieder een roepstem te zijn telkens weer. Waarom heeft men bij de res tauratie van het gemeentehuis alles in het werk gesteld om de oude vorm te laten en waarom gaan wij weer 'n traditie wegnemen In Bergen op Zoom luidt men zowat een gehele dag bij een begrafenis, aldus dhr. Koopman. De heer J. L. M. Geluk (v.v.d.) acht het wel beter om zowel tijdens de tocht naar de begraafplaats als terug te luiden en wethouder Geluk zegt dat hij daarvoor ook het meeste voelt. De andere raadsleden blijken eenzelfde mening te hebben. Alleen dhr. Koopman wil de huidige gang van za ken handhaven. Nu de instelling voor Maat schappelijke Zorg haar werkzaamheden per 1 januari jl. heeft beëindigd, kan aan de secretaris-penningmeester W. J. de Korte eervol ontslag worden verleend, waartoe wordt besloten. Aangegaan wordt een geldlening van f 250.000.van de Bank van Ned. Gemeen ten tegen 5,1-2% rente 's jaars met een loop tijd van 25 jaar. De twee oude schuren voofheen van Quaak zullen door het slopersbedrijf Jeroense voor f 500.tegen de vlakte gaan. Dhr. Koop man wil ook het restant stoomgemaal ge lijkertijd liquideren, maar weth. Bazen zegt dat dit straks wel met wat grond overdekt wordt. Het bedrag per leerling vcor de b.l.o. school wordt gesteld op f 130. RONDVRAAG De heer Van Zetten vraagt, waarom er voor de bejaarden geen vaste dagen zijn, dat ze het verenigingsgebouw kunnen gebruiken voor de soos. Nu moet telkens worden ver zet voor andere aanvragen. De voorzitter antwoordt, dat juist vanmor gen een brief kwam van de bejaardenbond, waarin dat verzoek wordt gedaan en verder om enkele voorzieningen te treffen in het verenigingsgebouw, maar dat is nog niet in b en w behandeld. Weth. Bazen meent dat een en ander toch zal moeten gebeuren in overleg met de Stichting Dorpsgemeen schap. De heer J. L. M. Geluk had ook willen attenderen op het verenigingsgebouw, wat ook intern aan een opknapbeurt toe is. Verder vraagt 'hij of de put bij het sport veld wordt gehandhaafd. Het zal daar een weggooiplaats worden. De voorzitter ge looft dat het zal meevallen, wanneer het klaar is. .De heer Lindhcut (c.h.u.) attendeert nog eens op de nog steeds niet perfect werkende verlichting van het torenuurwerk. De voor zitter erkent het volmondig. De leverancier blijft in gebreke, zodat het plaatselijk ver holpen moet worden. Het is wel jammer, dat het met elektrische verlichting van torenuur werken zo moeilijk schijnt te gaan. Dhr. Koopman betreurt het, dat één der premiehuisbewoners ruim 100 meter grond meer moet kopen dan nodig is. Betrokkene kreeg een hoekhuis en komt nu tot de ont- dekking dat hij er de resterende grond van een bepaald blokje bij zal moeten nemen, I terwijl hij helemaal geen behoefte heeft aan tuingrond. J Wethouder Bazen licht nader toe, hoe j aannemer Muller destijds de grondaanvrage heeft gedaan voor de bouw van een aantal i woningen. Om tweemaal overdrachtkosten- beschrijving te besparen werd overeengeko men, dat na afwerking van de woningen de aannemer zou opgeven, hoeveel grond iedere bewoner 'had afgenomen. Dat er nu op die j hoekwoning een extra stuk overblijft kan de gemeente niet helpen. 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juistik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' VOORSCHRIFTEN NALEVEN De heer Koopman informeert vervolgens of de industrie Procos (een verwerkende industrie) alles nakomt wat is voorgeschre ven met betrekking tot het reukloos fabri ceren. Laten we terzake attent blijven, advi seert hij het dagelijks bestuur. De voorzitter wijst er op, dat er door de leiding van deze industrie alles wordt gepro beerd om de fabricage ongestoord te doen verlopen voor omwonenden. Dat is niet een voudig en terzake hebben b en w zonder mankeren de puntjes op de i gezet, maar men moet betrokkenen toch even de tijd gunnen om dat voor elkaar te krijgen. De heer J. L. M. Geluk dacht dat het met betrekking tot de Hinderwet een aangele genheid was voor de gemeente Scherpenisse wat inderdaad het geval is, maar b en w van Sint Maartensdijk hebben voorwaarden ge steld, die moeten worden nageleefd. De raad is overigens -we! zo soepel, dat men enig Zelfs Smerdiekse industrieën niet uitsluitend vozegeur Poortvlietse raad nam verkeersmaatregelen In Stavenisse weer twee drijvende pontons Thoolse raad behandelt vrijdag visfabriekverzoek Veehouders willen bedrijfsverzorgingsdienst Smerdiek schepte zich nieuwe promotiekansen Beter is 't teruggegaan Dan een kwade sprong gedaan. respijt wil geven, maar dan moet het tcch wel voor elkaar komen. Dhr. Koopman vindt plaatsing van het wachtlokaal voor buspassagiers toch wel min of meer een aanfluiting. Twee jaar geleden is daarop door het voormalig raadslid Kamp man reeds geattendeerd en het moet er nog altijd komen. De voorzitter geeft tce, dat het aanvankelijk stagneerde en dat thans wordt gewacht op goedkeuring door gedepu teerden. De heer op den Brouw vraagt of het de bedoeling is, dat de lichtmasten op de Mo lendijk, waar de bomen zijn gerooid nu naar de kant worden „geschoven". Hrt blijkt te wachten cp het definitieve verbeteringsplan om te voorkomen dat het dure verplaatsen geen twee keer nodig is. Verder vraagt dhr. op den Brouw of de tuintjes Achter Bos nog ingezaaid kunnen worden op eigen risico. De voorzitter vindt beantwoording van die vraag niet eenvoudig, omdat het niet zeker is, wanneer de gemeente die grond ncdig heeft voor aanleg straat. Weth. Bazen wil liever wachten tot het tracé van die straat bekend is. Voorts vraagt dhr. op den Brouw of er nu bouwgrond is voor woningen. Een aan vrage is weer binnen. B en w wordt gemach tigd verdere stappen te ondernemen om aan vrager aan de benodigde grond te helpen. Ook dhr. Koopman wil wel weten of er nog bouwgrond aanwezig is. Weth. Bazen zegt, dat er een aanvrage is uit Tholen van iemand, die 11 Bogaers wo ningen zou willen bouwen. Bij elkaar is het dus wel zaak, dat er weer bouwgrond be schikbaar komt. Daarna sluiting. Door de omzetting van het postkantoor Tholen in een hulppostkantoor wat o.m, betekent, dat de stukken uit de eilandgemeenten in Tholen een be stelling later worden uitgevoerd, waren we genoodzaakt in Bergen op Zoom een postbus aan te vragen. Adverteerders doen er verstandig aan voortaan te adresseren EENDRACHTBODE POSTBUS 128 BERGEN OP ZOOM Dit adres komt voortaan wekelijks in de kop van de krant te staan. Het naar Tholen sturen van adverten ties, enz. zou wel eens kunnen beteke nen, dat de opdrachten te laat binnen zijn. komen steeds meer in gebruik. En geen wonder: het onderhoud is mak kelijk en beschadiging is eigenlijk uit gesloten. Vooral Belton en Balatred zijn - practisch en ijzersterk - voor dat doel geschikt, maar ook Karaat of Tredfort worden met succes toegepast terwijl voor zakelijk ge bruik vanouds linoleum favoriet is. Als U voorgoed van lopers kloppen en trappen schilderen af wilt zijn vraag dan Fa. POTTER-BOUMAN - Poortvliet om advies over de bekleding van uw trap Dan weet U zeker dat het goed gebeurt. dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 HOOGWATER in de week van 7 tot en met 13 maart 1965 Dhr. Op den Brouw is er van overtuigd dat wanneer destijds 2 meter was opgescho ven er een woning meer had kunnen staan. Maar dat moet allemaal zo officieel en eco nomisch en ambtelijk, dat de een of ander toch de dupe wordt. De voorzitter: we dienen ook de bouw voorschriften in acht te nemen. Aan de gedachte van dhr. op den Brouw zit meteen ook een wijziging vast van het uitbreidings plan. Allen betreuren het wel, dat de hoek huisbewoner nu voor extra grondaankoop- lasten komt te staan, maar er is toch wei nig aan te veranderen. zondag 6.25 18.40 maandag 6.55 19.20 dinsdag 7.30 19.55 woensdag 8.14 20.40 donderdag 9.04 21.40 vrijdag 10.20 23.00 zaterdag 12.00 Eerste Kwartier 10 maart te 10.18 uur t BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat aan de Molen- vlietsedijk een aantal volkstuintjes voor ver huur beschikbaar is. De uitgifte draagt een tijdelijk karakter. Zij, die voor een dergelijk volkstuintje in aanmerking wensen te komen moeten een daartoe strekkend sdhriftelijk verzoek vóór 17 maart a.s. ter gemeente-secretarie indie nen, waar desgewenst ook nadere inlichtin gen kunnen worden verkregen. Tholen 1 maart 1965 Burgemeester en wethouders vooroemd. IN DE KAPPERSFINALE Bij het te Delft gehouden kappersconcours herenvak plaatste orize stadsgenoot Simon de Korte Chrzn zich voor de finale, welke 6 april te Arnhem wordt gehouden. Dan gaat het dus om het kampioenschap van Nederland. RAADSVERGADERING De leden van de gemeenteraad zijn opge roepen vrijdagmiddag a.s. om half vier een openbare raadsvergadering bij te wonen, waarbij naast de voorstellen, die betrekking hebben op de verhoging der gemeentelijke belastingen en welke eerst in commissiever gadering zijn onderzocht, aan de orde zullen komen, evenals een voorstel op het verzoek van de n.v. Pearl Essence (de visfabriek) om een 5 jarige verlenging. BEJAARDENMIDDAG De V.V.H. hoopt a.s. dinsdag om half drie weer een bejaardenrniddag te houden in „Ten Anker" Deze bijeenkomst wordt ver zorgd door de Ned. Ghr. Vrouwenbond. Briefjes voor het afhalen en thuisbrengen graag weer aan het bekende adres Markt 17 GESLAAGD Te Tilburg slaagde voor het diploma A. VV. inej. Anneke van Dijke alhier BURGERLIJKE STAND Geboorten: 12 febr. Hendrika Janna Elizabeth dochter van Blauza, Josef Benjamin en van Kleppe Hendrina 16 febr. te Bergen op Zoom Maria dochter van Kurvink Willem en van Brevet Aleida Cornelia Hendrika H uwelijksaang iften 18 febr. Sdhot, Adriaan Jacobus oud 21 jaar havenarbeider wonende te Tholen en Bolier Lcuntje oud 19 jaar zonder beroep wonende te Bruinisse 26 febr. Maarschalkerweerd Gerardus Ma- jella oud 19 jaar stuurman wonende te Am sterdam en van Poepelen Cornelia Pieternel- la oud 19 jaar zonder beroep wonende te Tholen Overlijden: 15 febr. Bout, Willem oud 82 jaar ge huwd geweest met de Klerck. Adriana Ma ria 25 febr: Smits, Urbanus Cornells oud 91 jaar gehuwd geweest met Guequiérre Neel- tje Wilhelmina GESLAAGD CONCERT VAN CONCORDIA Op 27 febr. hield Concordia voor een goed gevulde zaal in hotel ,,'t Hof van Holland" haar jaarlijkse winteruitvoering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer A. F. Goedemond, de aanwezigen, waaronder burgemeester J. E. van Boeyen en wethouder H. Jansen, van harte welkom en deelde mede, dat door het overlijden van I Jhr. Mr. de Casembroot, de volgorde van het programma enigszins gewijzigd was. Begonnen werd met het Wilhelmus, ge volgd door de „Jhr. Mr. Casembroot-mars", welke nummers door de toehoorders staande werden beluisterd. Hierna begon het eigenlijke concert met een selectie uit Donizetti's opera Linda di Chamounix". Verder behelsde het program ma een selectie uit de „Vogelkoopman" van Zeiler en „The long day closes" van Sullivan. I Zoals gewoonlijk gaf de dirigent, de heer E. Witte uit Bergen op Zoom, een korte j uiteenzetting over de uit te voeren stukken. Alle nummers van het programma werden goed en beschaafd uitgevoerd. Vooral de klank van het zware register was zeer mooi. Er werd zeer attent en gevoelvol gemusi ceerd onder de strakke en toch soepele lei ding van de dirigent, die het orkest vol ledig in z'n macht had en het als het ware scheen te bespelen, j De nuances, zoals crescendi, decrescendi j en kleur- en tempowisselingen waren precies op hun plaats. Jammer dat de hoorns en clarinetten iets aan de magere kant bezet waren, waardoor het houtregister een ietwat scherpe klank I kreeg, wat vooral in de „Vogelkoopman" I tot uitdrukking kwam. j Ook de marsen, waaronder de „Festival- mars" met drumband (een compositie van D. Burgers, een lid uit het korps) in een bewerking van E. Witte., werden zeer gaaf en in een vlot tempo gebracht. I Na het concert dankte de voorzitter I dirigent en orkestleden en vroeg de dirigent 1 op de ingeslagen weg voort te gaan, daar I deze, voor harmonie „goedkope" muziek, bij het Thoolse publiek beter in de smaak viel dan de „moderne", die tegenwoordig veel op de programma's voorkomt. Ook deed hij een beroep op de bevolking, de muziek te blijven steunen, niet alleen financieel, doch ook door daadwerkelijke medewerking; dit voornamelijk aan het adres van de jongeren. „Tholen let op uw zaak", zo zei hij, „het zou jammer zijn, dat een dergelijke mooie vrijetijdsbesteding niet kon blijven voortbe staan en dat in de toekomst, bij de opening van de nieuwe brug, een ander korps zou moeten worden verzocht deze feestelijkheid op te luisteren."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1