WEEKBLAD VOOB HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Sint-Annalandse raad zag maquette bejaardencentrum BEDRAG PER LEERLING Verbetering voor personeel en inwoners VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT a. verkocht 12.000 m2 grond aan hervormde stichting b. stelde zich garant voor stichtingskostenv die op 2 miljoen gulden zijn geraamd Complex voor honderd bejaarden P.T.T. weer op oude voet? De redaktie legt u deze week voor STATEN-GENERAAL UITBREIDING EN MODERNISERING GEMEENTEHUIS SINT-ANNALAND 21e jaargang No. 15 25 februari 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm. - Spierinkjes t/'m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Te pas en ook wel te onpas wordt de be kende spreuk, die men aan het begin van onze Afsluitdijk kan lezen ge- en misbruikt. Niettemin valt het gezegde van een volk dat leeft aan z'n toekomst bouwt, in ge dachten, wanneer men een onderwerp wil aansnijden waarmee de jeugd van doen heeft. Immers de jeugd vormt de toekomst en daaraan te bouwen betekent ook te bou wen aan het onderwijs, waarvoor we dan hier even uw aandacht willen vragen. De jeugd moet het onderwijs kunnen volgen, waardoor zij gevormd wordt voor de toe komst. Dit onderwijs moet gegeven kunnen worden in een omgeving, waar de jeugd zich thuis voelt, in gebouwen die passend zijn bij de tijd, waarin de jeugd leeft. De oude schoolgebouwen, waar de oude ren zich voorheen thuis voelden, passen niet meer in deze samenleving. De tijden zijn veranderd en ook de eisen en de omstandig heden op het gebied van het onderwijs. De jeugd 'heeft andere opvattingen, andere me thoden, leer- en speelmethoden leren ken nen. Wil men de jeugd opvangen, iets le ren, dan heeft men daarmee rekening te houden. En dat hiermee rekening wordt gehouden, op de ene school wat meer dan in de andere, blijkt wel, nu men de ouderavon den weer zo ongeveer heeft gehad en het werk van de leerlingen heeft kunnen bezich tigen. Ten aanzien van de gebouwen zijn er ook in onze streek nog enkele urgente gevallen, die al te lang moeten wachten op het zo verbeide nieuwe schoolgebouwencontingent. Het gaat telkens weer hun neus voorbij. En men zal moeten erkennen, dat het niet eenvoudig is dat landelijk toch ook maar schaarse contingent billijk te verdelen. Wanneer hier en daar steden zich zo uit breiden, dat er bijkans twee van onze dorpen per jaar bijkomen, dan ligt het wel voor de hand, dat er niet zo heel veel voor „ver vanging" overblijft. Toch moet op een ander terrein wel eens de vraag worden gesteld of men inderdaad zo bewust is van die „jeugd en die toekomst" Of men daaraan inderdaad wel met alle krachtsinspanning, welke mogelijk is, bouwt. Volgens art. 55 bis der L.Ó.-wet 1920 stelt de gemeenteraad jaarlijks voor 1 maart het bedrag vast, hetwelk in dat jaar per leer ling voor het openbaar onderwijs zal wor den besdbikbaar gesteld ter bestrijding van de materiële exploitatiekosten. En die be dragen gelden dan ook voor de bijzondere lagere scholen, waarbij aftrek voor bruik leengebouwen algemeen wordt toegepast. Deskundigen beweren, dat overigens een ex ploitatieregeling zoals bij het kleuteronder wijs bestaat, meer zou bevredigen. Dan zou worden voorkomen dat de ene school drie maal zoveel exploitatievergoeding ontvangt als een school die toevalling in een naburi ge gemeente ligt. Maar afgezien daarvan kan men zich in onze streek afvragen of de „bedragen per leerling" inderdaad met de tijd (hoogconjunctuur met evenredige kosten stijging) zijn meegegaan. Misschien dat een overzichtje de beant woording gemakkelijker maakt. Met name in de grote steden blijkt het bedrag per leerling de laatste vijf jaren behoorlijk te zijn geste gen. In plaatsen van meer dan 100.000 in woners kwam het van f 61.17 in 1960 op f 84.95 in 1964. In dorpen van 2000 - 3000 inwoners (waar mee wij dan van doen hebben) was het ge middeld van f 53,96 in 1960 gestegen tot f 72.41 in 1964. Eerstens kan men zich af vragen waarom het in de kleinere plaatsen persé minder moet zijn en tweedens kan men vergelijken of onze streekgemeenten wel aan dat gemiddelde 1964 komen: Aan die vergelijking kunnen wij u hel pen. In volgorde dan maar naar de grootte van het bedrag per leerling voor 1964 vastge steld, zoals uit de raadsverslagen viel op te maken: Poortvliet Oud Vossemeer Sint Annaland Sint Maartensdijk Stavenisse 58,37 56,25 50,80 49,25 44,77 Sint Philipsland Scherpenisse Tholen f 81.33 63,98 63,61 We komen dan aan een gemiddelde in onze streekgemeenten van f 58,54. Het lan delijk gemiddelde is f 72.41 zodat we daar in onze streek altijd nog f 13.87 beneden lig gen. Nu is het voldoende bekend, dat het voor de ene gemeente voordeliger ligt dan voor de andere. In Stavenisse bijvoorbeeld is maar één lagere school en dat werkt van zelfsprekend voordeliger dan wanneer in dergelijke kleine gemeenten meer dan één lagere school is. Maar dat zit evengoed in het landelijk gemiddelde en daarom is het bedrag voor Stavenisse toch wel zeer weinig voor deze tijd, terwijl St. Maartensdijk daar nauwelijks boven komt. Nu is ons eveneens bekend, dat het me rendeel der gemeenten die bedragen voor 1965 hebben verhoogd, maar dat is landelijk eveneens het geval, minstens met 10%. Trouwens alleen St. Philipsland haalt meer dan het landelijk gemiddelde en de ove rige gemeenten liggen er belangrijk (of in mindere mate) beneden. Of men dan inderdaad bouwt aan de toe komst, zoals dat voor de jeugd gewenst is, mag hier toch wel als een vraag (en niet als een beschuldiging) worden voorgelegd. Een vraag, het overwegen voor die toe komst waard. Een van de belangrijkste punten, welke de Sint-Annalandse gemeenteraad vrijdagavond kreeg te verwerken had te maken met de stichting van een bejaardencentrum in deze gemeente. De plannen hiertoe van de hervormde stichting voor bejaardenzorg op Tholen en St. Philipsland hebben vaster vorm gekregen. Het architectenbureau irs Rothuizen en 't Hooft te Middelburg- Goes had het schetsplan klaar en één der medewerkers aan dit bureau de Sint-Annalandse tekenaar Jacob Gunter had aan de hand van de tekening een maquette gemaakt. Ze lag vrijdag levensgroot in de raadszaal en na een toelichting daarop kwam de raad unaniem tot het besluit de gevraagde bouwgrond in het uitbreidingsplan „achter de molen" voor dit gebouwencomplex beschikbaar te stellen en daarbij in principe garant te zijn voor de stichtingskcsten van een paar miljoen. VAN ALLE GEMAKKEN VOORZIEN NOG WAT GEDULD Een belangrijk plan voor deze gemeente en niet minder belangrijk is de totstandko ming hiervan voor de bejaarden op Tholen en Sint Philipsland. Voldoende bekend is dat „Ten Anker" in Tholen niet aan de vraag kan voldoen, dat er onveranderlijk een behoorlijke wachtlijst blijft. De behoefte aan een tweede bejaardencentrum in ce streek is dan ook volop aanwezig. En die behoefte neemt eerder toe dan ze verminderd Een accomodate van 100 bedden zal voor de toekomst dan ook een welkome aanvul ling zijn in het geheel van de bejaardenzorg Dat is ook de mening van de vorig jaar opgerichte hervormde stichting bejaarden zorg, die uitgaat van de diaconieën der her vormde gemeenten te Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Sint Maartensdijk, Stavenisse, Sint Annaland, Oud Vossemeer en Sint Philipsland. Ds. J. van Dijk van Poortvliet is voorzitter van deze sichting, drs L. G. Zwanenburg van Stavenisse tweede voorzit ter en de heer P. Douw te Oud Vossemeer secretaris-penningmeester. Voorts uit de an dere gemeenten ook een bestuurslid. In de keurig opgeknapte raadszaal gaf één der medewerkers van genoemd architec tenbureau de heer J. D. Poley een toelich ting op het ontwerp. Het bejaardencentrum wordt gebouwd op een perceel grond, dat een hoofdtoegang krijgt naar de F. M. Boogaardweg, aan de overkant waarvan Bogaers woningen zijn gebouwd. Aan de rechterkant ligt de Van den Bosstraat. De achterzijde wordt be grensd door de Tienhoven, indien deze zo ver zal zijn doorgetrokken. Vanaf de Bie- rensstraat is er in de richting van de wo- nig van Ew. Goedegebuure nog een voetpad naar het Tehuis als de kortste richting naar het centrum van het dorp. Het Tehuis zelf bestaat uit een laag- bouwentree waarop drie blokken met kamers uitkomen. De hoogste van deze drie blokken komt tot twaalf meter van de grond. De na bijgelegen molen van dhr. Breas, die rechts van het complex staat, zal de omgeving blijven domineren, waardoor temeer ieder kazerne-achtig uiterlijk van het Tehuis wordt weggenomen. Het geheel wordt geschikt gemaakt voor 100 bejaardenbedden. Voorlopig wordt daar bij gedacht aan 80 éénpersoonskamers en negen kamers voor echtparen. De éénper soons bejaardenkamers krijgen een eigen halletje als entree, een aanrecht, toilet en kasten. De opervlakte van deze zitslaapka- mers is ongeveer 3 bij 4 meter. Voor de echt paren is er een woonkamer en een kleine slaapkamer met eveneens een afzonderlijke aanrecht, toilet en kasten. Zowel de één persoonskamer als die voor echtparen zul len worden voorzien van een balkon. De hoofdtoegangsweg loopt vanaf de F. M. Boogaard achter de molen langs naar het laagbouwgedeelte. Via deze hoofdingang komt men in de entree met receptie- of admi nistratiekamer. Met rechts daarvan de keu ken en naar links toe een conversatie- of re creatiezaal, waar 150 stoelen te plaatsen zijn. Het blok dat parallel loopt met de Van den Bosstraat is bestemd voor de echtparen. Het andere blok dat het meest naar de rich ting van de Tienhoven wijst is het hoogste (12 meter) en bestaat uit 4 lagen of verdie pingen met per laag 20 éénpersoons appar tementen. Nee, men behoeft niet vier hoog te klimmen, want er komt ook een zgn lift- toren met twee liften. Op deze hoogste verdieping zal er een bizonder mooi uitzicht zijn over het water in de richting Zijpe en anderszijds over de pol ders. Het derde blok, wat haaks op de verleng de Tienhoven staat is dat voor het perso neel met 11 kamers en een flat voor de direc trice. Ook voor het personeel is er in dat blok een kleine conversatiezaal. Op elke verdieping is er nog een keuken tje met bergruimte voor het bestek, zodat dit op elke verdieping kan blijven. Ook voor wat de bejaardentehuizen be treft staat de ontwikkeling niet stil. Heeft het architectenbureau er uiterlijk een com plex van gemaakt dat ook in stedebouwkun dig opzicht volledig verantwoord is, intern kan er van een moderne en praktische in deling worden gesproken. Op de begane grond treft men niet alleen aan de administratieruimte, de converstatie- zaal en keuken, maar ook de ziekenzaal met een 6-tal bedden, de linnenzaal, de naai kamer en het centraal trappenhuis, dat naar alle blokken voert, maar ook tot in de kel der doorloopt met de ruimte voor de centrale verwarming en een restant voor goederen, welke de bejaarden niet in hun kamer kun nen bergen. Voor de grote conversatiezaal wordt een aardig terras aangelegd, zodat het ook bui ten goed toeven zal zijn. Vanaf ieder blok is er ook een nooduitgang met trap, terwijl de keuken ook achterlangs kan worden be naderd voor aanvoer van levensmiddelen, De langste gang is 36 meter, wat toch wel een indruk geeft van het flinke com plex dat eertijds .achter de molen" tot stand zal komen. Vanzelfsprekend gaat daarover nog wat tijd heen. Reken op een jaar of drie, maar dat is niet zo lang, wanneer men het tevoren toch ook niet had. Het wordt al gauw lang, wanneer men er op zit te wachten. Inzonderheid voor een bejaarde. Dit jaar is nog wel nodig voor de admi nistratieve voorbereiding, het definitief plan enz. De provincie Zeeland moet over een contingent beschikken, waarin dit bouwplan kan passen. Zou men in 1966 niet kunnen be ginnen dan moet toch nog wel anderhalf jaar worden gerekend, eer zoiets klaar is. Maar zonder dat een eerste, al is het dan maar administratieve stap, is gezet, komt er zeker niets van. Burgemeester H. J. Smith dankte ook na mens de raad de heer Poley voor zijn toe lichting en heropende de openbare raadsver gadering om na de toelichting spijkers met koppen te slaan. Hij gaf daarbij de leden Sedert maandag jL is het de hulpkantoren van de P.T.T. weer toegestaan, zij het voorlopig bij wijze van proef, de post voor de eerste bestelling, die bestemd is voor de andere gemeenten in onze streek, afzonderlijk gebundeld, mee te geven buiten hetgeen voor het kantoor Bergen op Zoom is ingepakt. Daarmee wordt bereikt, dat bijvoorbeeld de post die vóór de eerste lichting in Tholen in de bus is gedaan en bestemd is voor Stavenisse, diezelfde morgen nog in de eerste bestelling Stavenisse meegaat. Daarmee zijn we dan weer teruggekomen op de „oude service", zoals die er was voor 1958. Vanaf die tijd was dat niet meer mogelijk en moesten de stukken eerst naar Tholen. Sedert 1 februari jl. werd het inplaats van Tholen zelfs Bergen op Zoom, waardoor er nogmaals vertraging kwam voor de post die uit de andere eilandgemeenten voor Tholen was bestemd. Daarover hebben we reeds uitvoerig geschreven en werden inmiddels ook vragen aan de minister gesteld vanuit de Eerste Kamer. Hopenlijk kan deze proef worden omgezet in een definitieve regeling, zoals ook de vraag wel eens kan rijzen, waarom ook de avondbestelling niet per postauto vanuit Bergen op Zoom over de eilandgemeenten wordt gedistribu eerd. Tenslotte was onze bevolking er deze week niet helemaal op ingesteld, dat ook weer de bekende biddagregeling zou gelden. Jaren achtereen werd daarvan via een bericht van de PTT-directeur te Tholen mededeling gedaan in ons blad. We kunnen zonder meer aannemen, dat men daar in Bergen op Zoom deze eerste maal geen erg in had, zodat men er ook eerst dinsdag jl. op de hulppostkantoren kennis van kreeg, dat ook ditmaal weer de gebruike lijke biddagregeling zou gelden. Het was ook niet zo'n groot bezwaar, dat de bevolking daarvan niet op de hoogte was, omdat deze zich al automatisch aanpast aan het gebruik op dergelijke dagen. Voor menigeen buiten de streek, die er via onze uitgave kennis van neemt en voor de industrieën in deze omgeving kan het echter wel van belang zijn het tijdig te weten. Het bedrag per leerling bekeken Schetsontwerp bejaardencentrum Sint-Annaland wekt hoge verwachtingen Gemeente stelt zich in op watersportrecreatie Vragen over Thoolse PTT-regeling aan minister Stavenisse gaat havenplateau verbeteren In Tholen vroeg visfabriek verlenging Bedrijfsvereniging nam bietenteelt en oogstmethoden onder de loep SPS wrong zich naar de top Voor de balie Een droge maart is goud waard, Als 't in april, maar regenen wil. Vragen over postverkeer op Tholen in De senator ir M. A. Geuze (c.h.u.) van Poortvliet heeft op 18 februari 1965 aan de minister van Verkeer en Waterstaat onderstaande vragen gesteld 1. Kan de Minister mededelen welke beweegredenen ertoe geleid hebben het Postkantoor te Tholen per 1 februari jl. om te zetten in een hulppost kantoor 2. Is omtrent deze omzetting de betrokken PTT-kamer gehoord en, zo ja, hoe heeft te dezer zake het advies geluid 3. Is het de Minister bekend, dat door deze reorganisatie het postverkeer op het eiland Tholen, in het bijzonder tussen de gemeenten onderling, ernstige vertraging ondervindt, zulks vergeleken bij de situatie ter zake vóór 1 februari jl., en is de Minister voorts niet van mening, dat, indien efficiëncy-over- wegingen aan het besluit tot voormelde reorganisatie ten grondslag hebben gelegen, deze niet tot gevolg mogen hebben, dat de service inzake het postverkeer belangrijk vermindert 4. Wil de Minister zodanige maatregelen nemen, dat in ieder geval voor noemde vertragingen zo spoedig mogelijk zullen worden opgeheven volledig gelegenheid het voorstel, dat eerst nu ter tafel kon komen, aan te houden voor een nadere bestudering. Maar de raad bleek geen behoefte te hebben om al te beginnen met de zaak te rekken. Laat het maar in Middelburg terecht komen, zodat de ambte lijke molen kan gaan draaien om het Tehuis zo spoedig mogelijk achter de molen te krij gen. Zo werd het voorstel van b en w toch direct behandeld, waarbij het ging om: 1ste het uitbreidingsplan in onderdelen te herzien zodat andere bouwaanvragen dit plan niet meer kunnen doorkruisen, 2e aan genoemde stichting 11.980 m2 grond te verkopen tegen f 15.50 per m'- en ten derde dat de gemeen te Sint Annaland in principe garant is voor een nader vast te stellen percentage der netto stichtingskosten van het bejaardencen trum, mits volgens de premieregeling tot stand gekomen. De voorzitter gaf hierop nog een nadere toelichting en volledig opening van zaken. Hij was het bestuur van de stichting dank baar voor het genomen initiatief en prees de voortvarendheid, waarmee te werk wordt gegaan. De heer P. van Schetsen (pvda) wil slechts zekerheid, dat iedereen in het Tehuis kan worden toegelaten, welke overtuiging men ook is toegedaan en dat ook ieder de door hem of haar gevraagde geestelijke bijstand kan krijgen De voorzitter is er wat het eerste betreft van overtuigd, dat zulks het geval is. De statuten van de stichting geven te dien aanzien alle ruimte. Ten aanzien van ge vraagde geestelijke bijstand, van welke zijde dan ook, is hij er evenzeer van overtuigd, dat zulks mogelijk zal zijn, waarvan hij per soonlijk trouwens ook een groot voorstan der is. Gaarne zal hij met instemming van de wethouders namens b en w daartoe een schriftelijk verzoek indienen bij het stich tingsbestuur. Het geheel vergt dan geen verdere toe lichting of discussie, zodat de voorstellen al gemeen door de raad worden aanvaard. En daarmee is toch een belangrijke stap gedaan in de richting van het tweede be- 1 jaardencentrum op Tholen. Het is de afgelopen maanden wel voorgekomen, dat er nauwelijks of geen stoelen beschikbaar waren om de getuigen een zitplaats te bieden bij een trouwpartij in de Sint-Annalandse raadszaal. De Sint-Annalandse zetel bood toen geen fraaie aanblik en zag er overal naar uit, behalve dat ze representatief was. Men had zich ongerief kunnen besparen, door de plechtigheid in die tijd naar het Dorpshuis te verplaatsen, al was de pijn maar van korte duur. De oorzaak van de rommel was begrijpelijk: verbouwing. En ver bouw in een pand, waar het normale werk moet doorgaan is een beproeving. Dat was het voor degenen, die er dagelijks werken, dat was het ook voor het publiek. Maar het leed is geleden, voor alle partijen. Kom er nu eens kijken. Een flinke verbetering, een behoorlijke uitbreiding van de werkruimte, een opgeknapte raadszaal, een nette b en w kamer en ruim burgemeestersvertrek. Bovenal een verdubbelde secretarie. Eer vrijdagavond jl. de eerste raadsver gadering werd gehouden, kregen de raads leden de gelegenheid deze verbeteringen te bekijken. Deze verandering had trouwens de raadsvergadering vertraagd. In de verbou wingsperiode was alles in de raadszaal samengebald: de secretarie, gemeente-ont vanger, burgemeesterszetel en b en w ver gadering. Een enkele maal moest de gehele

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1