EENDRACHTBODE K£ï!»D«smpe Het verkeerde slachtoffer E.E.G. deed export belangrijk toenemen Piet van Tilburg Om de juiste wijzerstand Werkgroep Tuinbouw: Sporthoekje 21c JAARGANG No, 14 18 FEBR. 1965 TWEEDE BLAD Niet zo gelukkig met waterleidingtarief van twee kwartjes Nachttarief verkieslijker Subsidies elektrificatiekosten nog niet rond Stemmen van lezers „Vooral op het gebied van de buitenlandse afzet, doen de buiten landse tuinbouwers wel zo een en ander", stelde vorige week de heer G. van Opstelten van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen tijdens de in het Holland Huis gehouden tuinbouwmiddag van de werkgroep Tuinbouw der vereniging voor bedrijfsvoor lichting. Hij adviseerde daarom tot oprichting van een telers- organisatie en een geconcentreerd aanbod. Voorzitter K. J. Drooger uit Tholen had er in zijn openingswoord op gewezen, dat de tuinders nu niet zo bijster gelukkig zijn met het waterleidingtarief van 50 cent per kubiek. Een nachttarief vond hij verkieslijker. Vanuit de vergadering klonk tenslotte een waarschuwing, dat de elektriciteits-subsidies nog niet rond zitten en daarom beter even kan worden gewacht, indien aanleg op dit ogenblik niet dringend nodig is. Er was tamelijk goede belangstelling van tuinderszijde voor deze middag. Voorzitter K. J. Drooger, moest, zoals hij het zelf uit drukte, in tegenstelling met de landbouw een wat somber geluid laten horen, wanneer hij een terugblik wierp op het afgelopen jaar. Weliswaar een jaar van hoge produktie en goede kwaliteit, maar van bizonder lage prijzen. Vooral de vollegronds groenten waren niet lonend, zoals: aardbeien, bloemkool, knolselderij, bonen en gladiolen. De augurken deden het goed, al is er over een reeks van jaren niet over te juichen. De glasteelten gaven een wel beter resultaat. De sla uit de koude warenhuizen bleek prijs houdend zelfs de tomaat waarover dit jaar zoveel is gepraat en geschreven gaf op Tho len nog redelijke uitkomsten. Was het Ne derlands gemiddelde hiervan f 3.50 tot f 4. op Tholen was het met 15 kilo per m2 nog altijd f 5.50. Ook de komkommerteelt en aardbeien onder glas gaven goede resulta ten. De witlofuitkomst was een fiasco, nu de prijzen ver beneden de kostprijs liggen, al trekt de prijs momenteel wat aan. De afzet van de produkten is goed verlo pen, waarvoor de veiling Bergen op Zoom dank werd gebracht. Door verschillende organisaties is gewerkt aan het tot stand komen van een subsidie beleid voor aansluitingen van de warenhui zen op het elektrisch net. De gemeenten op Tholen besloten 20 bij te dragen boven de f 1000.De PZEM heeft 20% toegezegd boven de f 2000.- tot f 10.000.Van het Ontwikkeling en Saneringsfonds kwam nog geen uitspraak. Er werd 20% gevraagd. Het waterprobleem is op Tholen een heel eind opgelost. Toch zijn de tuinders niet zo gelukkig met een tarief van twee kwartjes per kubiek. De teeltkosten komen hierdoor hoger te liggen dan in andere gebieden. Praktisch ie dere tuinder heeft bij zijn kas een waterreser voir en daarom hoopt de werkgroep tuin bouw, dat de waterleiding maatschappij nog eens zal komen met een nachttarief. De werkgroep ontwikkelde afgelopen jaar verschillende aktiviteiten. De studieclub doet het goed met in de winter elke maand een vergadering en in de zomer excursies. Er werd een tomatenmiddag georganiseerd met gasten uit Bergen op Zoom en Steen bergen. Ook de verschillende gespreksgroe pen deden het goed. Alleen in Sint Phi- lipsland bleek er niet voldoende belangstel ling voor te zijn. Er zijn thans 70 tuinders lid van de bedrijfsvoorlichting, maar de heer Drooger vond dit lang niet genoeg. Ieder die met tuinbouw te maken heeft, zou lid van deze vereniging moeten zijn en niet parasite ren op het werk en bijdrage van een ander. ONTWIKKELING De voorzitter wees er voorts op, hoe de laatste jaren de tuinbouw in dit gebied sterk ontwikkelde. Met een areaal van on geveer 40.000 m2 staand glas en 10.000 m2 platglas op Tholen wordt er voor 1965 weer tenminste 10.000 m2 bouw verwacht. De mo gelijkheden op kennis op teelttechnisch ge bied op te doen zijn aanwezig en dan alleen kan er van een gezonde groei van de tuin bouw worden gesproken. Organisatorisch is er minder animo. We kunnen de landbouworganisaties dankbaar zijn voor hetgeen ze willen doen voor de tuinbouwgroep, maar het wordt wel hoog tijd, dat we hieraan zelf de nodige aandacht schenken. Men is niet klaar met het telen van de groente. Een of twee mensen kunnen niet voor een goede organisatie zorgen, daar onder moet ieder tuinderschouder worden ge zet. Het is een algemeen, het is ook uw eigen tuindersbelang organisatorisch mee te doen, mee te leven en door zitting in bestuur of commissie ook metterdaad mee te werken aldus dhr. Drooger, die zijn openingswoord besloot met de wens dat God een voorspoe dig 1965 zou geven aan de nijvere werker, ook in de tuinderij. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN BERGEN OP ZOOM Bosstraat - hoek Lindehaan - tel. 5467 GROTE EXPORT De heer G. van Opstelten stelde eveneens vast, dat het afgelopen jaar voor vele glas tuinders niet rooskleurig is geweest, al is het dan op Tholen nog niet zo erg tegen gevallen. Er waren ook enorme oogsten, maar daarbij ook geweldige export. Alleen waren er lage prijzen, omdat de oogst overal prima was, Vorige jaren lag dat met de ex port veel moeilijker door de velerlei belem meringen als minimum exportprijzen, invoer- kalenders, enz. Was er voor de E.E.G. periode in de ja ren 1956-59 een export van 300.000 ton groenten voor f 190 miljoen, in de periode 1962-64 was het 460.000 ton voor f 410 mil joen. Voor de E.E.G. tijd was er 9600 ton export vers fruit voor f 58 miljoen. De laat ste jaren is het 100.000 ton voor f 61. miljoen. De appelenteelt ziet er minder roos kleuring uit door de Euromarkt maar toch zijn in het algemeen ook de fruittelers in Nederland gebaat bij een zo vrij mogelijke markt. De E.E.G. biedt dan ook meer voor- dan nadelen. Alleen de export naar Frankrijk van groenten zal in 1964 zijn gestegen tot 74 miljoen gulden. En het fruit naar dat land haalt de tien miljoen. Duidelijk is de laatste periode gebleken, dat beperkingen van de handel toch geen stand kunnen houden. Bekijk alleen de zor gen maar eens van de Duitse graanboeren. Maar de vrijheid van het handelsverkeer is maar een derde van het gehele EEG-ver- haal. Het alles gaat gepaard met politiek, met een gemeenschappelijke tuinbouwpolitiek te vens. De nieuwe EEGvoorstellen zijn dan ook om te komen tot een telers-organisatie, die gesubsidieerd kunnen en zullen worden met mogelijkheid tot produktie aanpassing, Tegen oprichting van een telersorganisatie bestaat in Nederland geen bezwaar om daar mee tot een geordende afzet te komen, maar dan geen verplichting om de produktie aan te passen. Ook heeft Nederland bezwaren tegen vaststelling van een minimumprijsre geling waarbij wordt uitgegaan van een rede lijk inkomen voor de producent en niet van het verzadigingspunt van de markt. In het andere geval krijgt men kunstmatige uitbrei ding. Bescherming van de eigen produkten betekent voorts de concurrentiekracht ver zwakken. Tenslotte zal de commissie voor stellen doen met betrekking tot export bui ten de E.E.G.landen. Dhr. van Opstelten wees er op, hoe het buitenland vooral op het gebied van de af zet niet stil zit. Hij waarschuwde de aanwe zigen niet achter te blijven om maatregelen te treffen de afzetpositie te verbeteren. Bij de discussie vond spreker, dat men zich niet al te bezorgd moest maken over de subsidies in andere landen. Dat betekent niet, dat men dat maar zo moet laten lopen, wat trouwens ook de minister niet wil, maar het is anderszijds ook weer niet een staan of vallen met deze subsidies. Zorg maakten de tuinders zich kennelijk ook over de op de markt komende Bul gaarse aardbeien. De heer Van Opstelten wees er op, dat inderdaad ongezonde con currentie moet worden tegengegaan. De be tere geldopbrengst voor de Belgische witlof telers schoof spreker voornamelijk op de re kening van de betere (belgische) kwaliteit van dit produkt. Ten aanzien van de afzet stelde de spre ker, dat een efficiënte afzetorganisatie be langrijker is dan de teeltfactor. Zonder een goed afzetapparaat lijdt de prijsvorming zelfs onder de beste kwaliteit. Dat zal men in Nederland, dat zal men ook op Tholen moeten onderkennen. Na de discussie was er nog uitreiking van een eerste en tweede prijs van de aardbeien- selectiewedstrijd. Nummer één werd de heer A. J. Hage van Scherpenisse, die een tuin- bouwgids kreeg aangeboden en nummer twee was de heer J. Op den Brouw te Sint Maar tensdijk, die ook met een boekwerkje werd bedacht. Tenslotte werden nog dia's vertoond (klank beeld) over de streekverbetering Tholen. Bij de rondvraag werd er door de heer J. J. Mosselman uit Sint Annaland nog op gewezen, dat de subsidies voor de elektrifi catiekosten nog niet geheel rond zitten, zo dat het aanbeveling verdient nog even af te wachten, indien aanleg thans nog niet dringend nodig is. Men loopt dan immers de kans achter het subsidienet te vissen. Het gebouw van de Bejaardensoos te Oud Vossemeer was geheel gevuld toen burge meester M. W. Schakel uit Noordeloos, lid van de Tweede Kamer daar zaterdagmiddag jl. voor de A.R. Statencentrale Tholen sprak over „Om de juiste wijzerstand". In het openingswoord van Gedeputeerde J. van den Bos herdacht deze de overleden Commissaris der Koningin. Deze markante Zeeuw is voor de gehele provincie maar ook voor Tholen van zeer grote betekenis geweest. Woorden van waardering werden ook ge richt tot de scheidende voorzitter van de Sta ten Centrale, dhr. P. Boudeling te Anna-Ja- coba Polder. „De juiste wijzerstand", daarmee bedoel de dhr. Schakel het juiste midden tussen de polen gezag en vrijheid, of politiek uitge drukt de grenzen van de overheidstaak en de zelfwerkzaamheid van de enkeling. Uitgangspunt van zijn beschouwing was het Bijbelwoord „Wat is de mens dat Gij zijner gedenkt". In dezelfde psalm wordt de mens genoemd als heerser over de schep ping. In hoeverre is het nu wenselijk deze beelddrager Gods om der zonde wil een deel van zijn verantwoordelijkheid te ontne men en die onder te brengen in de zorgen van de Staat? Vooropstellend dat er geen voor alle tijden en situaties geldende normen voor de grens bepaling zijn, was de persoonlijke visie van spreker dat de wijzer thans te ver naar het collectieve doorslaat. Hij bewees dat aan de hand van de loon- en prijspolitiek, de sociale voorzieningen, het woningbeleid en de belastingpolitiek. Wat het eerste betreft is er nu een kente ring in de richting van meer gedifferentieer de loonvorming. Het grote nadeel van de prijsbeheersing is dat vele artikelen zich door haar aard aan controle onttrekken (zoals electronische ap paratuur en textiel) en er een wanverhou ding ontstaat t.o.v. de wel controleerbare, b.v. brood en melk. Het ter ziele gaan van vele middenstandsbedrijven houdt hier ze ker verband mee. De op zichzelf waardevolle sociale voor zieningen gaan te ver wanneer de Staat optreedt als de grote weldoener ten koste van de zelfwerkzaamheid der burgers. Het gaat te ver wanneer nu b.v. een fabrikant ook A.K.W. vanaf het 3e kind krijgt. An ders dan bij de A.O.W. wordt hier de over heidstaak, een schild te zijn voor de econo misch niet-zelfstandigen, overschreden. Van het woningbeleid geldt hetzelfde. Zorg voor huisvesting van minderdraag- krachtigen, akkoord; maar daarnaast volle aandacht voor de eigen bouw. Op het gebied van de belastingen wordt te veel naar de middelen voor collectieve voor zieningen gekeken. Sinds de vorige belas tingherziening is de gulden 17 minder waard geworden. De fiscus was d.m.v. de progressie in de heffing de grote slokop van de uit die devaluatie voortvloeiende loons verhoging. Spreker begreep niet hoe men tegenstander van de 1 milliard belastingver laging kan zijn, wanneer men weet dat 0.9 deel daarvan bestemd is voor de verho ging van de belasting vrije voet, (Van 2700.naar f 3600.en de rest voor de verzachting van de heffing in de middengroe pen. Het is de taak ook van de A.R. Partij om achter de zakelijke kwesties de daaraan ten grondslag liggende principiële uitgangs punten te onderscheiden. Bij het beantwoorden van vele ingekomen vragen zei dhr. Schakel o.a, elke vorm van kerkelijke tucht t.o.v. hen die een niet-con- fessionele partijkeus doen, in strijd te ach ten met de vrijheid van een Christenmens. De persoonlijke verantwoordelijkheid is een der rijkste erfgoederen der Reformatie. Tegen de verhoging van de A.O.W., voor zover dit werd bekostigd uit de balastingen, heeft dhr. Schakel zich tegenstander getoond omdat hij daarin de eerste principiële stap zag in de richting van Staatspensioen. Men kan dat ontactisch en niet-propagandistisc'h noemen. Het zij zo, het is in elk geval prin cipieel. Spreker zal zich keren tegen het voorstel van Prof. Vondeling de Wet Vervreemding Landbouwgronden nieuw leven in te blazen. Een wet die, naar publiek geheim, niet werd nageleefd, is een slechte wet en dus volks verlakkerij. De vraag of de winstdeling die een tuin der uit Stompwijk voor zijn personeel in het leven riep, navolging verdient, wilde burge meester Schakel met „ja" beantwoorden, mits vrijwillig. Overigens heeft het rapport Ver dam wel een sluier opgelicht van de grote winsten die in diverse grote ondernemingen werden gemaakt. De aandelen Breedband ste gen van 80 tot boven de 300 miljoen, wat de noodzaak oproept tot een 'herwaardering van de factoren kapitaal en arbeid in de onderneming. Met burgemeester Smit van Sint Anna land was hij van mening dat het markante en stoere dat de oude A.R.Partij kenmerkte als eigen stijl behouden moet blijven. Even als deze zag hij het gevaar dat men zich door het materialisme van deze tijd laat meedrijven. Natuurlijk ontbrak tot slot de gebruike lijke vraag niet naar de wenselijkheid van fusie met de C.H.U. De vraagsteller kreeg het gebruikelijke antwoord: er is veel samen werking en contact maar de vrijage van de A.R.-jongen is nog niet door het C.H.U.- meisje met het jawoord beantwoord. De vol gende generatie zal dat ongetwijfeld tot stand brengen. Burgemeester Schakel sloot de bijeenkomst met dankgebed. SMERDIEK HAALT HET NIET De grootste teleurstelling viel zaterdag in voetballend Smerdiek, dat juist de streep niet kon halen tegen Rillandia en daardoor een derde klasse illusie armer is geworden. De 2-3 nederlaag van Rillandia toont overigens aan, dat er van krachtsverschil in feite geen sprake was. Vanzelfsprekend houdt dit ene doelpunt wel in, dat men hier door 2 punten armer of rijker is en in het onderhavige geval was het zelfs uiterst be langrijk, met het oog op promotiekansen, maar een werkelijk sterkteverschil is er niet uit te halen. En dat was ook op het oog inderdaad het geval niet. Wel een bij Rillandia wat betere windopvatting. En dat was op deze storm achtige zaterdag bizonder belangrijk. Smer diek, dat maanden deze ranglijst 'heeft aan gevoerd, heeft dit over het algemeen tot stand weten te brengen door openspel over de vleugels. Vandaar uit dan een snelle en directe doelbelaging, hetzij met een recht streeks schot van o.m. de gevaarlijke Van der Rhee. Zaterdag bracht het afstandplaat sen de bal door de sterke wind vrijwel steeds uit de richting en dat was wel de voornaam ste oorzaak dat vele aanvallen nu wel zon der verrassing bleven en de daarbij bekwa me verdediging van de gasten voldoende tijd gaf in te grijpen. Na een minuut stilte in acht te hebben genomen in verband met het overlijden van de commissaris der koningin in Zeeland bood de wind krachtige hulp aan Rillandia en dat was de voornaamste oorzaak, dat de bal na een goede minuut spelen al achter keeper Bijl lag voor hij het wist. De druk bleef door die wind voor de Smerdiekse verdedi ging 45 minuten lang of 45 lange minuten zwaar. Toch kon de zich uitstekend weren de Smerdiekse defensie het tot de 40ste mi nuut volhouden, eer de tweede treffer kwam, opnieuw door linksbuiten De Boer. Nu is met zo'n sterke wind een 0-2 ach terstand niet onoverkomelijk. Alle hoop van de Smerdiekse supporters het weer in aanmerking genomen nog niet zo weinig was op de tweede helft gevestigd met de storm in de rug. En het scheen voor elkaar te komen. Aanval op aanval golfde naar de Rillandia veste, maar zuiverheid ontbrak. En de keeper van de gasten stond z'n manne tje. Na 17 minuten 1-2 door van der Rhee Smerdiek kon op z'n vingers natellen, dat het in de resterende, nog altijd 28 minuten de meeste aanvallen zou krijgen, daarvoor waren backs en middenlinie en de wind mans genoeg, zodat er op dat moment noch voor de Smerdiekse spelers, noch voor de supporters al iets verloren was. Maar de mi nuten vestreken en al warrelden de „ah's en oh's" nu en dan boven de storm uit, wanneer opnieuw een vermeende kans om zeep was gebracht, binnen de palen van Rillandia ge beurde er niets verontrustends meer voor die club. Toen enkele tellen voor het einde spil Lambertus van Rillandia bij een botsing nog een lichte hersenschudding opliep, was bo vendien de fut uit het spel en kwam het eindsignaal na een door scheidsrechter Drop uit Sprang goed geleide ontmoeting, die sportief verliep, maar door de sterke wind niet de fraaiste wedstrijd is geworden van deze ronde voor Smerdiek. Bovendien met een wat teleurstellende uitslag, al wist men tevoren, dat het halen of brengen zou zijn tegen een nog steeds met redelijke kans op promotie belust Rilland. Smerdiek toonde het in deze afdeling ver te kunnen .schoppen". Maar de hoop dat er op Tholen een derde klasser zou komen met alle mogelijke opleving van dien voor de voetbalminners in de streek, schijnt in Ril- landse rook te zijn opgegaan. Daarvoor res teren te weinig wedstrijden voor Smerdiek, daarvoor hebben Meeuwen en Rillandia nu al te hoge ogen gegooid. BEKEREN Verder was het een beker-geval op de thoolse velden. Dat SPS van Stavenisse zou winnen, lag voor de hand. Het werd 6-0, zoals het vorige week tussen Stavenisse en Kogelvangers geen 3-4 maar 1-4 verlies was. Tholense Boys had evenmin moeite met Smerdiek 2, dat met 7-1 verloor. Voor de competitie werd in de derde klas gespeeld tussen Tholense boys 3 en Chrislandia 3, dat op een voor Tholen verdienstelijke pun tenverdeling uitliep: 2-2, terwijl Kogelvan gers 2 met 6-0 won van W.H.S. 3. Overigens kwamen geen uitslagen tijdig binnen. DE VERWACHTING Weer een volle competitieronde, al is dan Smerdiek in de vierde klasse KNVB vrij. In de 1ste klasse speelt Olympia tegen HNC met de winst kans voor de thuisclub. Wit Zwart gaat dunkt ons van Kogelvangers winnen en Ro- da van ONI. Tholense boys is sterk genoeg om op eigen terrein Sprang 2 te kloppen en W.H.S. moet ook voldoende aan Vrede rust het hoofd weten te bieden. In de 2de klasse wint Dinteloord 2 van' Chrislandia 2, Good Luck van W.H.S. 2, en verliest Good Luck 3 met grote cijfers van Rust Roest. 3e klasse Chrislandia 3 wint van Dinteloord 3. Ko gelvangers 2 van D.V.O., Smerdiek 2 heeft het niet gemakkelijk, maar zal volledig uit komend wel voldoende kracht kunnen op brengen om al is het maar met één doelpunt verschil te winnen. Vrederust 2 moet sterk genoeg zijn om Thol. boys 3 te kloppen en T.P.O. 3 kan van W.H.S. 3 winnen. AANTEKENINGEN BIJ VERSLAG OPENING „HERVORMDE KAPEL" In de „Eendrachtbode" van 4 februari jl. lazen wij het verslag betreffende opening „Hervormde Kapel" te Sint Maartensdijk. De in de aanhef van het artikel verwerkte gegevens nopen ons tot een enkele kantteke ning. We lezen daar namelijk dat dit nieuwe gebouw tot stand is gekomen op initiatief van de nu 32 jaar oude vereniging „Schrift en Belijdenis". Deze vereniging is pas vele jaren later opgericht. Het kardinale punt is evenwel het volgende. Er staat dat er een overeenkomst was ge maakt dat het gebouw „Rehoboth" door de vereniging kon worden gebruikt voor zon dagsschool en voor kerkdiensten buiten de tweemaal gebruikelijke diensten op zondag in de Nederlands Hervormde kerk. Onze vraag is: „door welke vereniging". „Schrift en Belijdenis'' zou namelijk veel later geboren worden. Mijnheer de redakteur, de werkelijkheid is geheel anders. Toen in 1933 de heer J. M. Boogaard als leider van de zondagsschool in grote moei lijkheden verkeerde betreffende lokaliteit en hij toen bij de toenmalige fungerende kerk voogden aanklopte, is men hem wel zeer ter- wille geweest en heeft men hem met goed keuring van de hogere kerkelijke instanties een stukje grond in erfpacht afgestaan met looptijd van dertig jaar tot het stichten van een gebouwtje, te bestemmen als localiteit voor zondagsschool en verenigingswerk. Dat de heer J. M. Boogaard daar nu reeds jaren kerkdiensten in belegde was dan ook in flagrante strijd met het doel waarvan was uitgegaan. Vervolgens staat er in het ver slag dat de hervormde kerkvoogdij niet be reid was tot verlenging der huur. Ook hier willen we even op inhaken. De huurder waarmee een overeenkomst was gemaakt, is de heer J. M. Boogaard en door hem is nooit een verlenging aangevraagd. Wel door „Schrift en Belijdenis" Was door de oor spronkelijke huurder verlenging aangevraagd en dan voor hetzelfde doel waar het destijds voor uitgegeven was, nl. voor zondagsschool waarschijnlijk ware de verlenging wel tot stand gekomen. Wij hadden over deze pijn lijke aangelegenheid het stilzwijgen liever bewaard, maar voelen ons verplicht „Her vormd Tholen" de juiste toedracht voor te leggen. Met dank voor de plaatsing Kerkvoogdij Nederlands Hervormde Kerk Sint Maartensdijk Naschrift redactie Vanzelfsprekend was er voor de hervorm de kerkvoogdij te Sint Maartensdijk gelegen heid via het ingezonden stukje eventueel onjuiste gegevens in ons verslag recht te zetten. Men heeft intussen bemerkt, dat er spijtig genoeg wat copie-verwisseling plaats vond voor wat het verslag voor onze krant en dat voor dagbladen betreft. Zo werd in ons „originele" verslag niet gesproken over de „geref. bondspredikant", waarop ds van der Haar in het laatste nummer van de kerk bode de aandacht vestigde. Wel in de voor de dagbladen bedoelde copie, omdat daarmee een andere lezerskring wordt bereikt, die on bekend met de struktuur van de streek meer gedetailleerde gegevens daaromtrent nodig heeft om zich een beeld van de ontwikke ling te kunnen vormen. Naar onze mening zit in een ter verhelde ring toegevoegde verduidelijking als geref. bondsdominee" overigens niets denigrerends Maar dat staat buiten het bovenstaande. We hebben slechts collega-dagbladverslaggevers willen helpen, die op de bewuste zondag er graag van verschoond bleven een reis naar Sint Maartensdijk te moeten maken. Ten aanzien van de opmerkingen door de kerkvoogdij willen we onmiddellijk aanne men, dat de aan ons verstrekte gegevens, of hetgeen we daaruit meenden te moeten opma ken, niet overeenstemmen met de originele overeenkomst, zoals destijds opgemaakt. Dat er inplaats van een 32 jaar geleden gemaak te overeenkomst met „Schrift en Belijdenis" gelezen moet worden met dhr. J. M. Boogert maakt in de kern van de zaak niet zo'n groot verschil. Wel ten aanzien van het al of niet overeenkomen van zondagsschool èn kerkdiensten. Dit komt trouwens in ons ver beterd verslag niet voor. Daarin staat „Men maakte jarenlang om precies te zijn 29 jaar gebruik van het hervormd vereni gingsgebouwtje „Rehoboth" waar zondags school werd gehouden en waar nu al weer vele jaren zondagsavonds kerkdienst werd gehouden..." enz. Dat is dus inderdaad an ders dan in het eerste verslag. Het is be grijpelijk dat de kerkvoogdij dit heeft wil len rechtzetten. door FRANK VAN FALCKENOQRT 46 Toen Grada mij dit vertelde, voegde ze er aan toe: Heini is op zijn manier een beetje verliefd op me. Ik maakte toen een fout om daar niet wat dieper over na te denken. En het heeft een paar dagen geduurd, voor ik mij dit realiseerde. In samenwerking met mijn amsterdamse collega, die ook al in verband met de inbraak had laten controleren, of er aan de grens posten naar Duitsland bepaalde wagens waren gepas seerd op oudejaarsavond en -nacht, gingen we de ge gevens, die we hierover gekregen hadden, één voor één verwerken. En wat bleek toen Bij de grenspost Broekheurne-Altstatte, dus dicht bij Enschede, was een citroengele Mercedes gepasseerd in de richting Holland. Diezelfde Mercedes was om circa negen uur dezelfde avond bij de grenspost Glanerbrug-Gronau, nu in om gekeerde richting. De wachtmeester der maréchaussée Wiechers, die hier aanwezig is, had die avond dienst aan de grensovergang nabij Broekheurne en herinnert zich nog goed, dat hij de gele Mercedes, die als ken teken droeg Wi 228 HB, omstreeks zes uur in de avond bij de overgang had. Hij controleerde de papieren van de chauffeur, een jongeman van 22 jaar. Zoals wel meer gebeurd, werd hem gevraagd, wat hij in Holland kwam doen, of hij voldoende geld op zak had en hoe lang hij van plan was te blijven. Waarop de bestuurder antwoordde, dat hij zo maar een rondritje maakte en waarschijnlijk diezelfde avond wel weer naar Duitsland zou terugkeren. U weet verder waarschijnlijk wel, dat de heren van de grensbewaking dikwijls een zesde zin tuig schijnen te bezitten. Als zij een bepaald iemand niet geheel vertrouwen, dan klopt dat in de regel. Wachtmeester Wiechers vertrouwde het niet zo bijster met deze jongeman. Hij had naam en adres plus het nummer van de wagen goed opgenomen en noteerde dit alles. Dank zij zijn oplettendheid, maar ook dank zij de medewerking van de duitse politie hebben wij het volgende kunnen vaststellen: Heini Werner haalde om tien uur oudejaarsmorgen Grada van Andel met de Mercedes uit Mehlem. Ze reden naar Eltville, een afstand van ruim 100 kilometer. Tijdens deze rit werd er genoeglijk gebabbeld en Grada vertelde van haar vriend, waar hij woonde en wat hij van beroep was. Het meisje was in deze zeer argeloos en treft dus geen schuld. Maar Heini Werner hoorde haar opzettelijk uit. Tijdens de rit dit ben ik later te weten gekomen heeft hij geprobeerd Grada te kussen, maar zij heeft hem hiervoor een behoorlijke draai om zijn oren gegeven. Grada verklaarde mij, dat ze hem niet serieus nam. Doch Heini had zijn plan toen klaar. Om kwart over elf 's morgens waren Heini en Grada in Eltville. Er werd om één uur gegeten en Heini vertrok meteen na de maaltijd met zijn gele Mercedes. Waarheen? Hij passeerde om ongeveer zes uur de grenspost Broekheurne en reed om negen uur weer via Glanerbrug terug naar Duitsland. Wat deed hij in die tussen gelegen drie uren Ik zie het al aan uw gezichten, mijne heren, dat u het begrepen hebt. Dat het mysterie rond de dood van mevrouw Goedgeburen in zoverre is opgelost, dat Heini Werner het dodelijk schot loste. Wij hebben in de vooravond een kort epistel ontvangen van de politie uit Wiesbaden, waarin Heini Werner een bekentenis heeft afgelegd. Daarin staat te lezen Gert pakte een vel papier van het bureau dat excuseeer me, ik moet het gelijktijdig vertalen en ik ben niet zo heel sterk in het Duits, dat Heini Werner omstreeks kwart voor zeven in Dorringen arriveerde. Hij reed naar de Park laan en parkeerde daar in de buurt zijn wagen. Om streeks zeven uur zag hij Jan Gillissen zijn mede minnaar het huis verlaten en hij volgde hem. Hij bezat een revolver, die hij in zijn jaszak verborgen had, maar het was steeds te druk op de weg, zodat hij niet in de gelegenheid was zijn slachtoffer neer te schieten, want dat lag in zijn bedoeling. Toen hij langs het park kwam, hoorde hij het vuurwerk afschieten en toen kwam het plan op, om zich in het park te verbergen en daar zijn slachtoffer af te wachten. Want, zo redeneerde de jongen, hij zal wel een keer terugkomen. En als het te lang duurt, kan ik hem altijd nog in huis neerschieten voor het geval hij langs een andere weg huiswaarts zou keren. Maar Heini Werner behoefde niet lang te wachten. Hij had zich in het park verdekt opgesteld, waarschijn lijk niet eens ver van de plek, waar Giel Hendrikse op zijn beurt het slachtoffer opwachtte. Het eigenaardige in deze zaak is dus, dat er op hetzelfde moment twee mensen in het park waren, die Jan Gillissen naar het leven stonden. Beiden uit andere motieven. Het is maar goed, dat de jongeman in kwestie hiervan totaal on wetend was. Om ruim half acht kwam Jan Gillissen met zijn tante aanlopen, op instructie van de vrouw liep Jan aan de parkkant, zodat hij een gemakkelijk doelwit zou vormen voor Giel. Maar dat werd hij automatisch ook voor Heini Werner. Toen zette Gillissen de koffer neer. En net op het moment dat hij zich bukte om zijn veter vast te maken, loste Heini het schot, dat dus niet Jan Gillissen trof, maar instee daarvan tante Anne. Deze zakte waarschijnlijk zonder een kreet te slaken ineen en de beide jongelieden in het park, waarvan de een geschoten had en de ander de kans daartoe niet eens had gekregen, zagen tot hun ontzetting, dat niet Jan Gillissen, doch de oude vrouw neergevallen was. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1