WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EX ST.FILIPSLOND Fok- en „Tholen Contrölevereniging en St* Philipsland" •IR WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Hervormde kapel te Sint-Maartensdijk in gebruikgenomen zei de tuinder VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor De oudste streekbewoner 103 jaar u.-'—re c. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 - Giro 124407 Hoger rendement dan van controlekosten is niet denkbaar Produktie gecontroleerde koeien niet ongunstig Plaatselijke premiekeuringen floreren niet overal ■BH 21e jaargang No. 12 4 februari 1965 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Op de hoek Westvest, dicht bij de Markt te Sint-Maartensdijk is in enkele maanden tijd een nieuw kerkgebouw tot stand- gekomen. Eenvoudig, maar bizonder praktisch ingericht biedt het plaats aan desnoods 300 kerkgangers en zondag 31 januari des voormiddags om half elf waren 285 stoelen nodig om leden, genodigden en belangstellenden gelegenheid te geven de openings- dienst bij te wonen. Het nieuwe gebouw kwam tot stand op kinderstemmen op in declamatie van een initiatief van de nu 32 jaar oude hervormde bijbeltekst. vereniging „Schrift en Belijdenis." Een groep Burgemeester D. C. Bouwense wenste het mensen die in deze overwegend hervormde bestuur namens de burgerlijke overheid ge- Bondsgemeente de midden-orthodoxy ver- juk raet dit fraai gebouw en hoopte dat dit kiezen en daartoe jarenlang gebruik maakten voor dat gedeelte van zijn gemeente, dat van een gebouw bij de grote monumentale dit als haar bedehuis ziet, voor velen tot hervormde kerk uit de Smalstad. Een over- een zegen zou mogen zijn eenkomst was destijds gemaakt, dat het ge- j De he£r y Laban wgs de bouwt e „Kehoboth door de vereniginq kon T j van de zustervereniging „Kerkelijk Leven worden qebruikt voor zondaqsschool en voor u u u i uVu c- a, aldaar. Herhaalde malen hebben we in Sint kerkdiensten buiten de gebruikelijke twee maal per zondag in de hervormde kerk te houden diensten, waarin sedert enkele jaren de plaatselijke predikant van de Ger. Bond ds. J. van der Haar voorgaat. Het kleine groepje breidde zich uit en toen de 29 jarige overeenkomst afliep bleek de hervormde kerkvoogdij niet bereid tot ver lenging van de huur. Daarmee werd het voor de vereniging „Schrift en Belijdenis" onmogelijk nog kerk diensten te beleggen met predikanten van de Maartensdijk, gastvrijheid mogen genieten, aldus dhr. Laban. Wij gunnen u dit dan ook van harte, al zijn we zelf dan nog niet zo ver. Hopenlijk zal dat in de toekomst wel het geval zijn. Dhr. Laban wenste de vereniging Gods zegen toe bij haar verdere arbeid. GEBED TOT HERENIGING De voorzitter van „Schrift en Belijdenis", de heer J. M. Boogert dankte in de eerste midden-orthodoxy in de hervormde kerk. .kV Een in december 1963 nog gedane laatste Plaats het 9ehele gemeentebestuur voor de poging tot overeenstemming leverde geen grote medewerking voor de totstandkoming v M i a I van dit gebouw. De wereldlijke overheid resultaat op. heeft meer begrip getoond dan de kerkelijke Toen besloot „Schrift en Belijdenis een overheid, aldus dhr. Boogert. En dat komt eigen kerkgebouw te stichten, welke thans officieel in gebruik werd genomen. Mede aanwezig was hierbij van de plaatselijke burgerlijke overheid burgemeester D. C. Bouwense en wethouder Bazen. Voorts de voormalig burgemeester van Sint-Maartensdijk mr. H H. Schuller, thans te Maartensdijk in Utrecht met echtgenote, afgevaardigden van de zustervereniging „Kerkelijk Leven" te Tholen, architect, aan nemer en allen die aan de tot standkoming hadden bijgedragen. Het liturgisch gedeelte van deze openings- dienst werd verzorgd door ds. C. J. Amesz mentor van dit kerkgenootschap te Rijk en de prediking door ds. P. G. de Vey Mest- dagh te Den Haag. Na het zingen van ps. 84 1 werden achtereenvolgens door kinderen van de leden de kanselbijbel, de zangbundel en het dienst boek van de hervormde kerk aan de mentor overhandigd, waarbij de kinderen deze handeling met een toepasselijks onder streepten. Vervolgens wenste burgemeester D. C. Bouwense namens het gemeentebestuur de vereniging geluk met dit fraaie gebouw en hoopte dat dit bedehuis voor velen de ge- gemeente tot zegen zou mogen zijn. De heer V. Laban uit Tholen was de tolk van de zustervereniging „Kerkelijk Leven" aldaar, die nog dankte voor de vele malen in Sint- Maartensdijk genoten gastvrijheid. Hij hoopte dat men ook in Tholen spoedig zover zou kunnen komen. De voorzitter van de hervormde ver eniging „Schrift en Belijdenis" was het ge meentebestuur ter plaatse bizonder erkente lijk voor de totstandkoming van het gebouw al zag hij het wel als een teken aan de wand dat de wereldlijke overheid plaats te geven. Twee rijen van 8 stoelen per rij met in het midden de looppad, bedekt met warm aandoende rode vloerbedekking. Het een voudig wit plafond met daarin gebouwde verlichting en de onzichtbare centrale ver warming deed alle ruimte praktisch benutten. De galerij aan de voorzijde der kerk biedt plaats aan een zeventig personen. Ook daar was het zondagmorgen vol met inbegrip van voorlopig nog het huisorgel als begeleidend instrument. Van de genodigden waren o.m. aanwezig burgemeester D. C. Bouwense en wethouder J. C. Bazen als vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid. Voorts de voormalige burgemeester van Sint-Maartensdijk, mr H. H. Schuller en echtgenote van Maartensdijk. De architect, de aannemer en onderaanne mers, directeur en leraren van de Technische School, die met hun leerlingen eveneens medewerking verleenden door het uitvoeren van een opdracht. Afgevaardigden van de zustervereniging „Kerkelijk Leven" uit Tho len en andere genodigden ook uit andere gemeenten. „IK ZAL MET VREUGD in het huis des Heeren gaan, om daar met lof Uw grote naam te danken". Met deze Schriftwoorden opende ds. C. J. Amesz het liturgisch gedeelte van de openingsdienst. De openingspsalm was 84 1Daarna werden door kinderen van de leden achtereenvol gens de kanselbijbel, de zangbundel en het dienstboek van de hervormde kerk aan de mentor overhandigd. Daarbij klonken de meer voor. Men kan het zelfs in de bijbel vinden. Hij bracht voorts de directeur van de technische school dank en de andere leraren, waarvan in het bizonder dhr. Zwikker voor de zo prachtige spreekstoel. Voorts de archi tect, aannemers, onderaannemers en allen die op enigerlei manier aan de totstandkoming hadden bijgedragen. Spreker herinnerde er voorts aan, hoe men bijna 25 jaar geleden zo vaak uit het niet bezette Engeland hoorde: Nederland zal herrijzen. En zo mogen we thans zeggen: Rehoboth is herrezen Moge Gods zegen daarop rusten tot in lengte van dagen. Sola fide, sola gratia, er is geen andere belijdenis. Jezus zegt: „Ik ben de Waarheid. Ons gebed zal moeten uitgaan naar een weer verenigd zijn binnen onze oude vaderlandse kerk. Ons hart blijft aan onze kerk hangen. Het ware ons liever ge weest dat het anders had kunnen zijn. Laten we volhouden en niet ophouden daarvoor te bidden en daarnaar te streven." Het verblijdde dhr. Boogert in het bizon der, dat de oude veteraan in het Woord, ds. de Vey Mestdagh in de prediking mocht voorgaan. Hij riep tenslotte alle leden op trouw de dienst bij te wonen. Vasthouden en niet ophouden aan de opbouw en uit breiding van dit werk. „Gode zij dank dat we deze morgen zo op onze arheid mogen terugzien", zo besloot dhr. Boogert zijn wederwoord. Gezongen werd hierna psalm 84 5 en 6, waarna met orqespel, klokgelui en het open slaan van de kanselbijbel op de preekstoel de officiële ingebruikname van het nieuwe qebouw zowel binnen als naar buiten open baar werd. NOOIT ONDERGAAN Ds. P. G. de Vey Mestdagh uit Den Haag had als tekst voor de prediking Nehemia 6:15 „De muur nu was voltooid op de 25ste Elul, in 51 dagen". „Het doet me wel wat", zo begon deze predikant zijn inleiding, dat ik na 35 jaar telkens en telkens weer in deze gemeente te hebben mogen voorgaan, thans ook de openingspredikatie mag houden. Onder vele en verschillende omstandigheden ben ik in die lange periode deze kant gekomen en heb hier mogen preken. In de bezettingstijd, toen een pont me naar de overkant moest bren gen, dan weer eens in die en dan weer in een andere lokaliteit tot in het stadhuis toe. Nu de plaatselijke kerkvoogdij de grond onder onze voeten heeft weggenomen, moes ten wel andere wegen worden gezocht en is dit gebouw tot stand gekomen. Toch hoop ik, dat het weer een eenheid zal worden, aldus genoemde predikant, die zijn tekst zag als een spiegelbeeld van hetgeen hier is ge beurd. Het Schriftgedeelte werd in een dui delijke prediking belicht en toegepast, toen ds. de Vey Mestdagh opmerkte, dat „de muren van Jeruzalem onaantastbaar zijn, al Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland lijkt het zo vaak anders te wezen, al moest Nehemia de brokken voelen. Zo ook zal het op Golgotha volbrachte werk in deze .wereld worden voltooid. Er zullen daartoe wel altijd mensen op de stellingen moeten blijven, zoals destijds de gescheurde muren j van Jeruzalem werden hersteld. Maar zijn Kerk zal blijven en zingen: Het is uw werk o Heere, dat niet kan ondergaan. In aansluiting op deze prediking werd ps. 118: 11 en 14 gezonden en na gebed en dankzegging door ds. Amesz zong de ge- meen te staande Gezang 130. Zo werd deze goede openingsdienst ge sloten. Op een tafeltje naast de preekstoel waren een viertal ontvangen Souquetjes geplaatst. Hangende samenvoegingskwestie remt aktiviteit in Scherpcnisse In Sint-Maartensdijk hervormde kapel in gebruik genomen De oudste inwoner van de streek jarig Deelname fok- en controlevereniging brengt hoog rendement Voor de balie Tuinders krijgen hogere PZEM-bijdrage Voorbereidingen tot lustrum-bevrijdingsherdenking Wisselbeker gladiolenherkenningswedstrijd naar Stavenisse Openbare les l.t.s. Altijd kijken uit het raam, Geeft iemand een slechte naam. Het valt in te denken, dat men bij de betaling van zijn inkomsten belasting het gevoel heeft, dat men min of meer zuurverdiend geld moet weggeven, zonder dat men er iets voor terugkrijgt. Dat gevoel of die gedachte is dan niet juist, want hoe zou men zonder dat belastinggeld in ons land aan goede wegen kunnen komen, het onderwijs aan de kinderen geven, woningwetwoningen bouwen en zo heel veel andere dingen meer om maar te zwijgen van het instandhouden van ambtenaren, die moeten uitrekenen hoeveel belasting u moet betalen. Maar dat gevoel of die gedachte kan er in elk geval niet zijn, wanneer men deelnemer is aan de melkcontróle. De kosten die u daarvoor als veehouder en dan natuurlijk persé als melkvee houder moet betalen, komen meer dan drie dubbel terug. Of men dit wil aanvaarden of niet, de „melklijsten" bewijzen. Het is een van de hoofdtakken van de fok- en contrölevereniging „Tholen en St, Philipsland", met daarnaast ook het belangrijke „stamboekregistratie"-onderdeel. Hoe deze vereniging in 1964 reilde en zeilde of beter: fokte en melkte, kunt u in onderstaand verslag lezen van de vrijdag jl. in „Tolrust" te Poortvliet gehouden ledenvergadering. Voorzitter W. A. de Wilde richtte zich in zijn welkomstwoord inzonderheid tot ir W. L. Harmsen, de rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, tot de heer P. M. D. Stroo, inspecteur van de controledienst en tot de erevoorzitter P. J. Goorden uit Tholen. De heer De Wilde herinnerde er aan, hoe op vele landbouwvergaderingen het gunstig landbouwjaar 1964 al in alle toonaarden is bezongen. Ook voor een goede grasgroei, hooi en bewijding was het een goede klimaat. Toch stelde spreker vast, dat de gestegen opbrengst, hetzij door kilo's of prijs voor het grootste deel wegvallen door de even- hoog gestegen kosten. Alleen de hoge op brengsten (kilo's) in 1964 hebben het tot een goed boerenjaar gemaakt. Dat nut van een hoge opbrengst is dus ook zeer belang rijk voor de melkveehouder. Ook daarvoor is een gunstig jaar nodig en dat gaat buiten de mens om. Maar wat wel mogelijk is de middelen in eigen hand: melkcontrole en fokkerij. Is het, mede met het oog op de E.E.G. ontwikkeling niet uitermate belang rijk voor onze streek, dat op 1 juli 1962 gestart is met deze vereniging.? Degenen, die daarvan nog altijd niet over tuigd zijn, zouden eens een kijkje moeten nemen in onze buurlanden, waar men zich met grote energie en hulp van de regering werpt op een verdere ontwikkeling van land-tuinbouw en veeteelt. Willen we een stap voorblijven op onze E.E.G.partners, dan zullen we met alle mogelijke middelen en in grote samenwerking moeten trachten onze bedrijven te verbeteren en komen tot hogere kwaliteit en kwantiteit. Het middel van de veehouders is om in de eerste plaats aan te sluiten bij deze ver eniging, niet in het belang van bestuurders, controleurs of wie dan ook, maar uitsluitend en allereerst in het eigen belang. En dan verder gaan met de fok van hoog produc tieve dieren, met de slechte koeien uit te schiften. Alleen aankoop van duur kalf vee is de weg, al is bloedverversing wel goed. Vergeet echter niet dat heel voorzichtig te doen, want zeer goed kalfvee is uiterst schaars. Een goede stierenkeuze is bij de fokkerij uitermate belangrijk. En daarmee wordt vaak gevaarlijk spel beoefend. Op bouwen met ondeugdelijk materiaal geeft wrange vruchten. Een goed toegepaste fokkerij is een stuk boerenmuziek en dat is niet op te bouwen zonder gegevens, zo besloot de heer de Wilde zijn openingswoord. BIJ STAMBOEK Meegedeeld werd dat de vereniging is toegelaten bij het rundveestamboek van het Nederlands Rundvee Stamboek. De voor zitter was de leden erkentelijk voor hun goede fokkerswil, wat mede tot dit resultaat leidde en inzonderheid de stamboekhouder dhr. Ista, zodat de vereniging binnen 2 jaar na oprichting erkend is. Een uitvoerig jaaroverzicht van secretaris G. A. de Hond bracht aan het licht, dat het aantal leden met 5 was verminderd tot 93, maar het aantal bij de controle ingeschreven koeien van 780 tot 804 is gestegen. Nog steeds dus een verschuiving naar groter een heden. Er werden 11.082 monsters door het laboratorium onderzocht, maar alles bij elkaar is het toch nog maar 35 dat op Tholen en St. Philipsland aan melkcontrole doet. Het gemiddelde in Nederland ligt op 64.4% en het is een bewezen feit, dat de streken met het grootste percentage controle ook de grootste produktiestijging heeft. De gecontroleerde bedrijven in Nederland liggen nog altijd 500 a 600 kg melkopbrengst per koe per jaar hoger dan de niet gecontro leerde bedrijven. En deze grote opbrengst Maandag 1 februari werd de heer J. Gebraad te Poortvliet 103 jaar. De oudste streekbewoner maakt het, gezien zijn bizonder hoge leeftijd nog vrij goed. Erg doof en een wel steeds verminderd gezichtsvermogen, terwijl ook de benen het niet meer zo goed doen, is de oud-smid geestelijk nog bizonder helder. Het is trouwens nog niet zo veel jaar geleden, dat hij nog aan het aanbeeld stond, een smidse die door zijn zoon werd voortgezet. Op zijn eeuwfeest was er een bizondere belangstelling, waar van we nu alweer drie jaar geleden melding maakten. Toen kwam ook de commissaris der koningin en mevrouw de Casembroot- baronesse van der Feltz feliciteren. Maandag waren er vooral veel schriftelijke gelukwensen, maar burgemeester en mevrouw Van Doorn kwamen de krasse smid persoonlijk feliciteren. En daarop aansluitend willen we dat langs deze weg nog graag doen, namens heel veel lezers, die hopen, dat onze oudste streekbewoner zijn lange levensweg nog wat mag vervolgen. Oud-smid J. Gebraad te Poortvliet, nu 103 jaar aan melkgeld betekent dat de kosten minstens het driedubbele opbrengen, al is dat nauwe lijks zo uit te drukken, omdat het veel en veel meer kan zijn. De produktie van de gecontroleerde koeien in deze vereniging bleek niet ongunstig. Het was gemiddeld 4525 kg melk met 3.99%'vet in 304 dagen, wat neerkomt op 595 vet- grammen per dag. Het eiwit bedroeg 3.30. Het Nederlands gemiddelde was 4385 kg met 3.91 vet in 306 dagen. Er zijn echter al gebieden, die Tholen zijn voorbijgestreefd, o.a. in Drente, waar ruim 80% van de veestapel wordt gecontroleerd. Sinds 1957 is er op Tholen al belangrijke vooruitgang geboekt, daar men toen aan een vetgemiddelde zat van 3,69% en in 1963 al was gestegen tot 3.99 Niet alleen komt er alzo winst uit de controle zelf, maar bovendien krijgen de dieren een hogere fokwaarde en hogere op brengst voor de handel. Er was afgelopen jaar veel export, zo blijkt voorts uit het jaarverslag, waarbij de goede productiepapieren weer een rol speel den bij de verkoop. Voorts werd gepleit voor juiste en duide lijke opgaven voor de stamboekhouder en het goed bijhouden van de dekboeken. 1964 gaf ook een goed geslaagde fokvee- dag te zien met meer uniformiteit in de melk veestapel. Er waren niet minder dan 31 koeien in de produktieklasse. Er kwamen nogal mutaties voor bij de monsternemers. Een 18 jarige St. Philips- lander kwam om het leven. Zijn jongere broer neemt nu de taak in dat gebied waar. De heer A. Suurland stopte er mee vanwege zijn gevorderde leeftijd, in wiens plaats de heer J. Verstelle uit Sint-Maartensdijk kwam. Voor dhr. Abr. Ligtendag te Oud-Vosse- meer kwam A. Aarnoudse aldaar in de plaats, zodat men weer over 5 monster nemers beschikt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1