BLHD VOOR HET EILAND THOLEM EN ST.FILIPSLDND Winston Churchill „Cavetho "-jaarvergadering OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Finale gladiolcn-herkenningswedstrijd zaterdag in Stavenisse WERELDVENSTER De laatste John Buil De redaktie legt u deze week voor VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Record aanvoer granen Omzet meststoffen kan beter Bestrijdingsmiddelenverkoop steeg met 80 °/0 „Op je eentje is weinig meer te bereiken" 21e jaargang No. 11 28 januari 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen De negentig levensjaren van Winston Churchill omspanden een beslissende periode in de geschiedenis van het land, dat hij, met inspanning van al zijn krachten, in tal van leidende functies heeft gediend. Op het moment van zijn heengaan voerde Engeland in het verre Oosten een achterhoedegevecht tot het behoud van zijn positie; een positie, die slechts een schimmige overeenkomst vertoonde met die van het Engelse Imperium ten tijde dat de jonge Churchill zijn loopbaan aanving. Churchill, hoewel zonder titel, afkomstig uit een oud adelijk geslacht met de grote Marlborough (Malbroek sal vaeren ten oor- logh, zong men eens in de lage landen) als voorvader trok als huzarenofficier met Enge- lands legers mee toen het in alle wereldde len zijn macht deed gelden. Hij streed in In- dië en in de Boerenoorlog, stond als goed en populair officier te boek tijdens wereldoor log I. Zijn gedurfde ontsnapping uit Mafe- king, de door de Boeren belegerde stad, droeg tot zijn populariteit bij. Oorspronkelijk behorend tot de Conserva tieve Partij, de „blauwbloedige Tories", sluit hij zich later aan bij de liberalen. Hoe wel in zijn hart nog immer Tory, kan hij zich met het conservatisme in de partij niet verenigen. In deze jaren heeft hij een open oog voor sociale misstanden en wijdt zich in het bijzonder aan het werkloosheidsvraag stuk. Later gaat hij toch weer naar de con servatieven terug, komt in de regering en het oude krijgersbloed kruipt waar het niet gaan kan... hij wordt Eerste Lord van de Admiraliteit. Minister van Marine. Hij vindt daar een ander ongemakkelijk mens, de Eer ste Zee-Lord Fischer, die Engeland geen rust gunt op zijn lauweren en klaar wil zijn voor een eventueel conflict. In Churchill vindt hij zijn man. En in de eerste wereld oorlog behoudt de Engelse vloot, ondanks zware slagen, de overmacht. Tussen de twee wereldoorlogen valt een periode van tien jaren, waarin Churchill zijn politieke draai niet kan vinden. Dan ook ontpopt hij zich als schrijver, hij, die als oorlogsverslaggever reeds toonde het vak te verstaan. Een indrukwekkende lijst meer delige werken staat op zijn naam. BLOED, ZWEET EN TRANEN Hij is 65 jaar en dus aan1 zijn A.O.W. toe, wanneer de periode aanvangt, die hem voor altijd een plaats in de historie zal verzekeren als staatsman en leider van zijn volk in het uur van zijn grootste nood. Wanneer het Ministerie Chamberlain, na het faillissement van de München-politiek, moet aftreden, wordt Winston Churchill de premier van het oorlogskabinet. En reeds terstond toont zich de werkelijk heidszin van deze man, die leuzen en kreten verafschuwt, het begrip voor de werkelijke aard van de Brit, de trage bulldog, die maar moeilijk tot actie is te brengen, maar, een maal begonnen, zich vastbijt en volhoudt tot het laatste. Daaraan appelleert hij in zijn onvergete lijke rede, waarin hij zijn volk geen triomf, maar slechts „bloed, zweet en tranen" be looft. Daarmee weet hij zijn landgenoten duidelijk te maken dat het gaat om een „zijn of niet zijn", niet van het Britse Impe rium, maar van hun eigen eiland en alles wat daarmee voor 'nen verbonden is, aller eerst: de vrijheid!. Hij spaart niemand en allerminst zichzelf. Hij moet samenwerken met de altijd ach terdochtige Stalin, met de soms wat irreële idealist Roosevelt, met de trotse en koppige Dè Gaulle. Hij leidt zijn volk door de zwarte nacht van Duinkerken, door de vlammen van Londen en Coventry, door de ontmoedigen de periode van de Duitse opmars in Afrika. Hij weet de natie tot ontzaglijke inspannin gen op te zwepen, hij verenigt conservatie ven, liberalen en socialisten in de regering. Hij denkt niet aan wapenstilstand, het is overwinnen of sterven voor deze verper soonlijking van Engelands oude symbool: John Buil. Ieder verwondert zich over zijn uithoudingsvermogen. Van de blauwe knoop is hij nimmer geweest. De dikste en zwart ste sigaren waren zijn onafscheidelijke met gezellen... zijn „eeuwige" sigaar werd tot een mascotte, het V-signaal zijn herken ningsteken. De laatste dag van de maand januari is voor het Nederlandse volk welhaast een even belangrijke dag geworden als vroeger de laatste dag van augustus en op het ogenblik de laatste dag van april. Op deze 31ste januari hoopt onze kroonprinses 27 jaar te worden. Onze oudste prinses heeft zich deugdelijk voorbereid op haar toekomstige taak als landsvrouwe. Reeds neemt zij in veel gevallen deel aan bepaalde representatieve taken, hiermede haar moeder, onze koningin, vervangend. Op deze dag gaan onze gedachten uit naar de jarige prinses en wij wensen haar nog veel geluk en voorspoed toe onder Gods onmisbare zegen. (Nadruk verboden) Hij spaart zichzelf niet, zoals hij zich nimmer heeft gespaard. Als hij denkt, dat zijn persoonlijke verschijning de mannen aan het front, de burgers in de gebombardeerde steden nieuwe moed kan geven, is hij pre sent. Hij maakt lange reizen naar de fronten, naar de conferentie-oorden, waar de leiders van de vrije wereld de toekomst ontwerpen. AFGEDANKT Wanneer de oorlog voorbij is, is de staats man Churchill een man van het verleden Labour, wint de verkiezingen. Churchill weigert de Orde van de Kousenband, wil niet vervreemden van het parlement, waar voor hem altijd het hart van Engeland heeft geklopt. En dan wordt „Good Old Winnie" lang zamerhand tot een symbool, zoals eens, vóór hem, koningin Victoria dat geworden is. Het komt er niet meer op aan of men het politiek met hem eens is, zijn inzichten deelt. Naarmate Engeland zijn vroegere positie verliest, teruggedrongen wordt op zijn eiland, wordt hij steeds meer de levende herinne ring van het verleden, waarin Engeland zich op zijn best toonde. Hij moest het aanzien hoe India, waar hij eens als luitenant het Britse gezag hielp handhaven, zelfstandig wordt, hoe Zuid- Afrika, waar hij tegen de Boeren vocht, zich losmaakt, hij ziet Engelands posities in Afri ka verdwijnen, ziet de Dominions steeds zelfstandiger worden. Niet Engeland, maar Amerika beheerst de zeeën. Roosevelt is dood, Stalin is dood. Aan de overkant van het Kanaal staat nog slechts één herinnering aan die grootse tijd: de lastige, koppige gene raal De Gaulle, nationaal symbool gewor den, zoals hij. Dan is er af en toe nog een schim voor de ruiten. Een oude hand moeizaam opgeheven, de vingers gespreid, het aloude teken van de victorie. Nog altijd krinkelt de blauwe rook van een sigaar... Dan is ook deze eik geveld. Met Churchill is een tijdperk afgesloten. En niet slechts Engeland, maar geheel de vrije wereld zal in eerbied de man ge denken, wiens stem, over duizenden mijlen, telkens weer bezielde tot volhouden in de strijd om de grootste waarden. De jonge officier, de ambitieuze politi cus, de begaafde schrijver, de verbeten vech ter, de grote staatsman en tenslotte „Good Old Winnie"... negentig jaren barstensvol met activiteit voor zijn land, voor de vrijheid, voor de wereld. Zijn leven was zijn monument. „Wanneer meer boeren achter hun eigen zaak zouden staan, zou dat de vaste kosten belangrijk drukken en in weinige jaren de toplast van het bedrijf zijn weggewerkt", zo besloot de voor zitter van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tholen", meer bekend onder de afkorting „Cavetho" donderdag middag 21 januari jl, zijn openingswoord voor een zestigtal leden, die in hotel Sturris te Scherpenisse bijeengekomen waren. De heer H. van Gorsel had zich tevoren met een bizonder welkomstwoord gericht tot het erelid B. G. Friderichs te Tholen, tot de sprekers ir M. A. Geuze te Poort vliet (bestuurslid van de Cavetho) en de heer J. H. Blank, Inspecteur van Cebeco te Rotterdam. Verder tot de directeur van de land- en tuinbouwschool, de heer A. C. van Heusden en de heer M. A. de Hond van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Een landbouwjaar met goede opbrengst ligt achter ons, stelde de Cavetho-voorzitter vast, uitstekend oogstweer, maar prijzen, waarover men voor deze tijd nog niet kan juichen. Toch kan in het algemeen van een goed jaar worden gesproken, al kwam men voor enkele produkten zoals erwten en vlas nauwelijks aan de kostprijs. De arbeidskos ten zijn belangrijk gestegen, wat ook bij de Cavetho merkbaar is. Maar de vereniging beschikt over een goede outillage en de vaste werkkrachten waren dan ook opgewas sen tegen de record opbrengst granen 1964. Zonder moeilijkheden werden de aange voerde 6900 ton granen geborgen, tegenover 5700 ton omzet aan granen, zaden en peul vruchten in 1963 voor een bedrag van f 2.085.751.—. De totale omzet in geldswaarde over het boekjaar 1963/64, zo bleek uit het aan de le den toegezonden jaarverslag, bedroeg f 3.203.455.Na behoorlijke afschrijvin gen was er nog een winst van ongeveer f 4500.overgebleven. De omzet aan meststoffen bedroeg in het boekjaar f 598.544.De omzet bestrijdings middelen kwam op f 171.307,— een stijging van 80% in vergelijking met het vorige boekjaar. De omzet van aardolieprodukten gaat naar de miljoen liter. In dit boekjaar kwam men reeds aan 901.474 liter. De verkoop van landbouwbenodigdheden als touwwaren, ge- riefhout, boompalen, teer en carbolineum bleef met f 81.533.op ongeveer gelijke hoogte. Het totaal bedrag van de verlies- en winstrekening bedroeg f 391.237.met aan afschrijvingen f 62.770,16. Op de balans vertegenwoordigen de ge bouwen een waarde van f 954.390,09. De totaalcijfers waren f 1.794.436,60 met een algemene reserve van f 85.675,99 overige reserve f 8.662,44 en een voordelig saldo 1963/64 van f 4510,05. Leden van de Cavetho zijn de landbouw- verenigingen van Tholen, Oud Vossemeer, Sint Maartensdijk, Sint Annaland, Poort vliet, Scherpenisse en de Coöp. Groenvoeder- drogerij te Scherpenisse. Ereleden zijn de heren C. J. J. Kooijman te Sint Annaland en B. G. Fride richs te Tholen. Het bestuur bestaat uit de heren H. van Gorsel te Oud Vossemeer, voorzitter, ir M. A. Geuze te Poortvliet, Zijn leven was een monument De Kroonprinses jarig Cavetho kan zijn leden vlot bedienen Stavenisse blijft op rijkssubsidie havendijken wachten Nu de finale van de gladiolenwedstrijd Première van een ,,rare familie" Komt er voorbeeld-stookwarenhuis Karakter zonder kennis heeft vaker tot succes geleid dan kennis zonder karakter. vice-voorzitter, J. C. Kooijman te Sint Anna land, secretaris en leden B. M. Suurland, Stavenisse - C. van Dalen Scherpenisse (trad af) A. L. Hage, Sint Maartensdijk - H. N. F. P. Brooijmans Sint Annaland M. C. Frederichs en P. W. C. van Westen te Oud Vossemeer. De commissie van toezicht: I. C. Hage te Oud Vossemeer: M. C. J. Kosten te Tholen, J. de Rijke te Poortvliet; J. Hage JHzn, Scherpenisse; M. A. Stouten te Sta venisse; L. J. Vermaas te Sint Maartensdijk; en J. J. Mosselman te Sint Annaland. In dé vakature door het bedanken van de heer C. van Dalen te Scherpenisse werd op voordracht van de afdeling Scherpenisse gekozen de heer J. J. Hage Malland. De voorzitter bracht de heer Van Dalen dank voor zijn werk als Cavetho bestuurslid. Door beëindiging van het bedrijf stelde hij zijn mandaat na 10 jaar deze functie te hebben vervuld, beschikbaar. Het nieuwe bestuurs lid werd een welkom in het college toege roepen. Herkozen werden voorts de heren H. van Gorsel en N. H. F. P. Brooymans. Het niet herkiesbare lid van de Commissie van Toezicht C. J. Gaakeer te Scherpenisse werd door de heer M. A. Stouten vervangen met C. van Putte als plaatsvervanger. Voor de afdeling Sint Maartensdijk trad dhr. L. J. Vermaas af in wiens plaats de heer Chr. Burgers werd benoemd met W. A. de Wil de als plaatsvervanger. E.E.G. EN COÖPERATIE Over dit onderwerp hield de heer ir M. A. Geuze een praatje. De heer Geuze begon met er op te wijzen, dat Nederland een af wijkend patroon heeft in coöperatief opzicht tegenover de andere Europese landen. Met name in de Scandinavische landen zijn de coöperaties sterk. In Engeland is er vooral een sterke consumentencoöperatie. In het E.E.G.gebied overheerst op dat punt het Raiffeisen-credietwezen. Er was immers een grote drang van de boeren naar een zelf standig credietwezen. In de zuivelwereld zijn de bedrijven coöperatief, in de aardap- pelmeelsector voor 90 de groenvoeders twee derde en de meststoffen voor een derde. Behalve zuivel komt men dit in de andere nabuurlanden minder tegen dan hier, el zijn er ook wel aan- en verkoopcorporaties. De heer Geuze stelde vervolgens een paar vragen, zoals die bij de nog afzijdige, maar ook bij de deelnemende boer kunnen opko men: „Waarom moeten wij ons vandaag nog druk maken over de coöperatie? Men mag toch tevreden zijn met de huidige toe stand. Een monopoly is nooit goed. Spre ker wenste bij deze vragen toch een paar opmerkingen te maken. Onder andere ten aanzien van de controle. Het gaat om marktcontrole, want waar moeten we anders onze inlichtingen krijgen over de afzetsituatie over de markt en hoe kunnen we anders aan marktverkenning doen? Men is als produ cent bij de afzet betrokken. Dan pas kan men een goed inzicht krijgen. Kijk maar naar de conservensector. Vele landbouwers 'heb ben enorme investeringen gepleegd, niet alle maal onverantwoord, maar wel tegen de draad in, wanneer men coöperatief veel ster ker staat. Door de uitstekende outillage zit de Cavetho nu met een toplast, maar 5 jaar samengaan is reeds voldoende om de zaak glashelder te krijgen. Hoe zit het dan met de middenstand? Huldig maar gerust het standpunt van leven en laten leven, maar het dan ook samen doen, samenwerken. In 's Scandinavia is dat ook heel gewoon. Maar dan niet te veel zeuren over principes. Weet dat economische principes keihard zijn. Men hoeft niet tegen de middenstand te werken, maar het moet er wel om gaan de portemonnaie van de agra rische zelfstandige ondernemer te verbete ren. Bent u er wel zo zeker van, dat de eigen investeringen lonend zijn? Rekent u wel goed? Vraagt u zich maar af of we op deze manier toch wel goed in de markt blijven liggen. Het wordt zo vlug gezegd: de Ca vetho leverde voor zoveel en ik kon zoveel meer krijgen. Is er in de bietenwereld met een volledig coöperatief optreden dan niets bereikt? Men zal waakzamer dan ooit moe ten zijn met de E.E.G. voor ogen. Frankrijk gaat meer dan de helft van de benodigde landbouwprodukten leveren. De Franse boe ren zijn volledig georganiseerd in producen tenverenigingen. En eerst wanneer ze zelf tekort hebben, mag er van andere landen wat komen. Denken we als Nederlandse boeren zake lijk genoeg? Weet men, dat economie een schaakpartij, is waarbij de juiste zet op het juiste moment een voorsprong geeft? Op je eentje valt er hoegenaamd niets meer te bereiken. Wanneer u buiten de Cavetho om aan der den levert, straft u uw eigen zaak. Dat is geen goed voorbeeld. En, zo besloot de heer Geuze zijn causerie, „het gaat er om wat we zijn, niet wat we schijnen." VERRASSENDE TARWE-ONTWIKKELING De tweede spreker van deze middag was de inspecteur van de Centrale Coöperatie te Rotterdam. (Cebeco, de heer J. H. Blank, die hier en daar een (handels) greep deed. Hij wees er o.a. op, dat de looninvloed het afgelopen jaar een gemiddelde stijging bracht van 10%, maar dat de centrale het met 114 opving. Door automatisering kunnen 5 mensen bij de Cozo het bedrijf aan. Over springend op de ontwikkeling van de tarwe- prijs in dit seizoen, wees hij op de grote verrassing voor vriend en vijand". Toen de oogst voor de deur stond, was iedereen pessimistisch over de afzetmogelijkheid. De meelfabrieken waren evenmin happig, me nend, dat er toch volop zou blijven. Het deed de Cebeco besluiten een contract met de meelfabrieken te maken om een kwantum te leveren tegen interventietarief of hoger. En op dat moment meenden we een beste koopman te zijn. Met 475.000 ton voor eigen gebruik zou er immers nog zo'n 150.000 ton surplus zijn. Zo dachten ook de meelfa brieken. Plotseling bleek toen eöhter, dat West-Engeland goedkoper van uit Rotter dam kon importeren dan de tarwe van Oost- naar West Engeland vervoeren. En de vraag nam toe. De meelfabrieken werdén onrus tig en de prijs kwam drie kwartjes hoger te liggen dan de buitenlandse tarwe die Ne derland binnenkwam. Spreker wees er voorts op, hoe in 1967 de E.E.G. graanovereenkomst al realiteit wordt. Ook voor gerst en rogge krijgt men interven tie en bovendien een staffeling. De kwali teitseisen zullen veranderen, strenger wor den, ook voor de zelfbewaarders zal het dan een stuk moeilijker worden. Voor brouwgerst die in de put zat, zit er meer toekomst. Er zal groter verschil komen tegenover de voer- gerst. Ook ten aanzien van de bemesting is er een stukje aan het veranderen, merkte dhr. Blank in een andere ,„greep" op. Via de nitro- injectie wordt de stikstof in vloeibare vorm aan de grond toegediend. Is veel goedkoper maar er is een geheel andere apparatuur voor nodig. Spreker kon niet verzekeren, dat deze methode voor Nederland juist zou zijn Proeven worden genomen. Ten aanzien van de erwten moest dhr. Blank de teleurstellende mededeling doen, dat er grote hoeveelheden, zowel groene erw ten als schokkers zullen overblijven. Met de zachte winter en de vermindering van zware arbeid o.a. ook in Duitsland zit er in deze teelt weinig perspectief. Voorzitter Van Gorsel, beide sprekers dankend, nadat nog enkele vragen waren beantwoord hoopte dat de adviezen ter harte genomen zullen wor den en men gezamenlijk ook in 1965 zal wil len trachten het eigen belang te dienen. Hij wenste alle telers een goed landbouwjaar toe. De kans is groot, dat de finale van de Gladiolenherkenningswedstrijd a.s. zaterdag in Stavenisse zal worden gehouden. De be slissing daartoe kan eerst hedenavond val len, wanneer als laatste gemeente de te lers van Stavenisse aan de beurt zijn. Het hangt er maar vanaf, hoeveel deelnemers er in hotel Zeeland vanavond aanwezig zijn. Het moet voor Stavenisse niet zo bizonder moeilijk zijn om het aantal van de andere gemeenten te overtreffen, want noch in Sint Annaland, noch in Tholen kon men van grote opkomst spreken, laat staan in Sint Maartensdijk, waar het dinsdagavond bij zeg ge en schrijve een deelnemer is gebleven, die dan ook beslist in de finale zal komen. Er zijn namelijk voor iedere voor deze wed strijd in aanmerking komende gemeente (te lers uit Tholen, Sint Maartensdijk, Sint An naland en Stavenisse) 2 medailles beschik baar. In Sint Maartensdijk was het teler J. Pot uit de Veersehoek die 15 punten haal de. In Tholen waren er 5 deelnemers en een 10 tal supporters. Nummer één werd J. van Dijke, 2 C. Overbeeke, 3 J. Jansen, 4 T. Jansen en 5 C. Kleyn. Ze zullen allemaal in de finale uitkomen. Te Sint Annaland waren er 7 deelnemers en een 15 tal supporters. Nummer één werd de bekerhouder aan 41 punten kwam, 2. C. Bruijnzeel met 33, 3 J. van Dijke 30 en 4 J. A. Hage met 22 stuks. En vanavond wordt de plaatselijke wedstrijd in Stavenisse beslist. Het ziet er naar uit, dat alle deel nemers voor de finale worden uitgenodigd om 'het kampioenschap te gaan betwisten. Dat is a.s. zaterdag het geval, waarschijnlijk wordt het Stavenisse, waar zich dat gaat afspelen. Zoals bekend worden deze gla- diolenherkenningswedstrijden georganiseerd door de K.A.V.B., afd. Stavenisse en Om streken. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R, C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1