WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLOND 2eide tuinder WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De gulle hand van de aarde IFc De redaktie legt u deze week voor Olie en aardgas RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK Verdere uitbouw van kerngemeente Ook bejaardentehuis en flinke verenigingszaal- annex sporthal Schetsplan bejaardentehuis voor 50 bedden Maatschappelijk Werk heeft ruimer subsidie nodig Vleeskeuringsdienst met tekorten Grondaankoop en ook verkoop voor bungalowbouw 21c jaargang No. 10 21 januari 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm, Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen NNP Nederland heeft de aarde de hand toegereikt. En de aarde heeft die met gulle gaven gevuld. Van een aan delfstoffen maar zeer arm gebied is Nederland plotseling om hoog geschoten tot een land met verrassende energiemogelijkheden. Hef opent ongekende perspectieven. De lesboekjes voor aardrijks kunde hebben altijd aan de brave leerlin gen van onze scholen verkondigd, dat ons 'land naast een povere hoeveelheid steenkool in het zuiden nog wat olie bezit in de vel den rond Schoonebeek. Veel kon het allemaal niet zijn, zo vertelden de leerboeken, al ging men dan nijver te werk om wat de aarde in haar schoot verborgen hield naar boven te brengen. Dit alles is in de laatste tien jaren wel drastisch veranderd. De grootste klap kwam nog maar kort geleden, nauwelijks ander half jaar terug, toen de ingenieurs van de .NAM, de Nederlandse Aardolie Maatschap pij, die hier de boringen verricht, berekenden dat het bij het Groningse Slochteren aange boorde aardgasveld zeker elfhonderd mil jard kubieke meter aardgas van een zeer goede kwaliteit moest bevatten. Hoe indruk wekkend dit getal is, blijkt als het voluit wordt geschreven: 1.100.000.000.000 m3. Daar kunnen heel wat oventjes op draaien. Maar niet alleen met het aardgas zijn de laatste jaren verrassende ontwikkelingen op gang gebracht. Ook de olieproduktie van Nederland is dankzij verrasende vondsten in het westen van het land op sensationele wijze uitgebreid, in feite zelfs meer dan ver dubbeld. Om nog wat cijfers te noemen: het veld Schoonebeek heeft een dagproductie van rond 2750 m3 ruwe olie, de velden in het westen, die te vinden zijn in de vierhoek Hoek van Holland - Leiden - Gouda - Dor drecht, gaven (in 1961) per dag rond 3400 m3 terwijl het Staatsgasbedrijf hier dagelijks ook nog eens duizend m3 aardgas af kon nemen. In het westen waren in 1961, 120 putten in bedrijf, in het veld Schoonebeek 300. De totale productie van aardolieproduc ten bedroeg in 1963 ruim twee miljoen ton. Dit was voldoende om ongeveer één vijfde deel van de totale Nederlandse behoefte te dekken. In de komende jaren, wanneer geleidelijk aan de aardgasvoorraden, die onder onze oppervlakte zijn opgeborgen, worden aan geboord, zal deze verhouding nog wel aan merkelijk veranderen. In het ingewikkelde bestel van onze economische samenleving betekent dit een belangrijk voordeel. De noodzakelijke invoer van energiemiddelen zal afnemen, de nationale beurs wordt daar door wat dikker, het geen tot uitdrukking komt in een gunstiger betalingsbalans. Uit de nationale portemonnaie kunnen dan weer meer centen worden gehaald voor het beta len van andere voor ons land noodzakelijke voorzieningen. De geschiedenis van de olie- en aardgas vondsten in Nederland is er een vol verras singen en onverwachte tegenslagen. Zij is ook nog jong. De eerste maal, dat in Ne derlandse bodem een boor verdween was in 1904 toen de rijksdienst voor opsporing van Delfstoffen een aantal verkenningen uitvoer de om te zien of ook in ons land een kans aanwezig was om het vloeibare goud, de olie, op de aarde te veroveren. In dat jaar werd in Midden-Duitsland, bij het plaatsje Nienhagen, een olieveld gevonden. De geo logen, meer werkend met kansberekeningen en gokjes dan met serieuze wetenschappelijke onderzoekingen, meenden dat het wel eens heel goed mogelijk kon zijn, dat dan ook in Nederland olie kon worden gewonnen. Zij zouden echter nog twintig jaar moeten wachten tot zij tot de ontdekking kwamen dat hun gok niet tevergeefs was geweest. In 1924 werd bij Winterswijk voor het eerst olie aangeboord. De productie van die aller eerste boring was overigens niet om naar huis te schrijven: welgeteld één flinke melk fles vol werd er naar boven gebracht. Die fles wordt nog altijd, compleet met het drab bige vocht dat toen naar boven kwam, op het ministerie van Economische zaken in Den Haag bewaard. Al was de hoeveelheid dan niet veel bij zonders. één ding was bewezen: er zat olie in de Nederlandse bodem. De hand van de Nederlander kon naar de aarde worden ge reikt, in de goede verwachting, dat de aarde wel zo vriendelijk zou zijn die te vullen. (Nadruk verboden) (wordt vervolgd) Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland De gulle hand van de aarde Sint~Maartensdijk denkt aan bejaardenhuis, verenigingsgebouw en instructiebad Poortvliet kan in 1965 geen grote kapitaalswerken uitvoeren Zitting van het Kantongerecht Voetbalcompetitie met horten en stoten Niet het geweld, maar het goede onderdrukt het kwade. Geen van de raadsleden ontbrak op de eerste openbare vergadering in Sint Maar tensdijk, welke dinsdagmorgen 19 januari jl. werd gehouden. Burgemeester D. C. Bou- wense verbond aan dit officieel begin van 1965 ook een wat uitvoeriger openings woord. Daarbij herinnerde hij er aan hoe in 1964 het oud-raadslid en de oud- wethou der Koopman overleed, die tijdens de lan ge ambtsperiode ook veel voor de gemeente heeft gedaan. De weliswaar geen grote stijging van het inwonertal in het afgelopen jaar vond de voorzitter nietemin belangrijk, omdat men hiermee nagenoeg op het oude peil van 2700 inwoners is gekomen en de sterke terugloop voor de kern-ontwikkeling het ergste deed vrezen. Deze verandering ten gunste schreef spreker dan ook volledig toe als een gevolg van de industrialisatie in de gemeente. Terwijl „Elvina" in 1964 een fraaie be drijfshal opende, kon ook de nieuwe koel- technische industrie van Gebrs. Goedhart haar poorten openen. Met nog meerdere in dustriële gegadigden is men in onderhande ling. Het betekent allemaal een bijdrage tot de verdere ontwikkeling van de gemeente, die zonder dat eerder belangrijk achteruit gegaan zou zijn. Als gevolg hiervan kon ook het aanzien en de accomodatie in de gemeente worden verbeterd. In het afgelo- t pen jaar kwam een behoorlijk aantal wonin gen tot stand. De straatverlichting is uitste kend. Met de sportaccomodatie gaat het niet zo snel, maar haastige spoed kan vooral op dit werk niet juist zijn. De opening van de school voor buiten gewoon lager onderwijs achtte burgemeester Bouwense van groot belang voor de streek. Hij hoopte dat deze school tot een grote ze gen zou zijn voor de kinderen, welke dit soort onderwijs behoeven. MET SISSER AFGELOPEN Uitlatingen van Staatssecretaris Bakker hebben afgelopen jaar in onze provincie wat verwarring gesticht. Het ging ook onze gemeente aan in verband met het aflopen van de kernperiode. Gelukkig is het allemaal met een sisser afgelopen en heeft ook onze gemeente in dat opzicht nog een termijn res pijt. De burgemeester was er van overtuigd dat de werkgelegenheid in 1965 nog zou toenemen, omdat de fabrieken ook hier steeds meer werknemers vragen. Hij vond dat men als gemeente dankbaar mocht zijn dit alles te hebben, omdat het in het belang van de ingezetenen en van het gehele eiland is. Het zal niet altijd hoogconjunctuur blijven en dan zal het te meer van pas komen, dat de ge meente tot deze ontwikkeling is gekomen. Destijds was de Tweede Kamercommissie onder de indruk van hetgeen in deze sub kern tot stand is gekomen, aldus burgemees ter Bouwense, die er voorts op wees dat over verder woningbouwmogelijkheden nog niets is vernomen, zoals er ook verder geen offici ële inlichtingen kwamen over de samenvoe- J gingskwestie. In aller belang hoopte hij, dat men toch spoedig zou weten, waar men aan toe is. Er blijven nog wensen over en ook werk voor 1965. BEJAARDENTEHUIS EN VERENIGINGSZAAL Van die wensen staan thans op de voor grond de totstandkoming van een bejaar dentehuis in deze gemeente en een modern flink verenigingsgebouw annex binnensport gelegenheid. Daarop aansluitend ook een in structiebad. De voorzitter meende, dat de leden ook al iets vernomen zullen hebben over een zgn bouwstroom. De bedoeling is dat ook in onze streek te verwezenlijken. Een dergelijke bouw maakt snelle en economische reali sering mogelijk. Een ploeg begint met in een gemeente de fundering te leggen voor 20 woningen in één blok. Daarna gaat de ploeg naar een volgende gemeente voor hetzelfde werk. In de eerste gemeente komen dan de metselaars en zo vervolgens. Wanneer er in onze streek in 2 jaar tijds 300 woningen op deze wijze tot stand kunnen komen, zou men voor extra toewijzing in aanmerking komen. Vanwege de extra woningwettoewij zing voor deze gemeente is de winst voor Sint Maartensdijk met de ratio-bouw wat minder groot dan voor de andere gemeen ten, maar men moet ook gemeenschapszin kunnen opbrengen en daaraan dus meedoen. SCHOOLRAPPORTEN Hierbij gaat het niet om de rapporten, die aan de leerlingen worden verstrekt, maar de jaarlijkse samenvattingen, welke door de hoofden van alle plaatselijke scholen aan het begin van het jaar worden verstrekt, ter 'nadere oriëntering van het gemeentebe stuur. Zo releveert het hoofd van de bijzon dere lagere school de heer J. B. Aarnoud- se de voornaamste gebeurtenissen in zijn school, het aantal leerlingen dat 149 is. Ook dat een prijs van duizend gulden werd gewonnen bij de aktie „opgeruimd staat netjeswaarvoor bandrecorder en schoolradio werd gekocht. De b.l.o.school heeft een nog te korte levensgeschiedenis om daarvan al iets te kunnen! meedelen. De voorzitter wijst er in dit verband op. dat gedeputeerden de ver bouwing van de barak goedkeurden, zodat het wachten nog is op instemming van de rijksoverheid. De directeur van de lagere technische school deelde mee, dat 33 leerlingen het einddiploma bemachtigden, waarvan er 13 voor timmeren en 20 voor metaal. Zeven daarvan namen een verdere studie op, ter wijl alle anderen in de streek geplaatst konden worden. Er kwamen 38 nieuwe leer lingen bij. De grootste zorg blijft voor de di rectie het lage aantal leerlingen, aldus in dit overzicht eni de heer Van Vredeveld meent, dat de busverbindingen, met name voor leer lingen uit Sint Annaland en Oud Vossemeer aan de inschrijving schade doet. De direc teur vindt dit wel jammer, maar de voorzit ter wijst er op, dat er altijd nog meer leer lingen zijn, dan bij stichting van de school was verwacht. Uit het verslagje van het plv. hoofd van de openbare lagere school blijkt, dat het hoofd al enkele weken ziekte verlof heeft, dat het schoolgebouw er door behoorlijk onderhoud van binnen beter uit ziet dan van buiten en dat er thans een ge deelte van het gebouw in gebruik is bij het b.l.o. Voorts wordt er in aangevoerd het gemis van een oranjevereniging bij voorko mende festiviteiten, waardoor dan het perso neel steeds gedwongen! is er maar iets van te maken op eigen houtje. Tenslotte zijn er ook nog mededelingen over de kleuterschool, waarvan een dank betuiging voor de goede samenwerking wel de voornaamste is. Het gaat daar dus alle maal goed. De voorzitter heeft hiermee het gebruike lijk overzicht weer gegeven. Hij dankt de raad voor de medewerking in 1964, evenals het personeel en de brandweerlieden en hoopt voor allen het beste in dit nieuwe jaar. Weth. Geluk brengt dank, biedt namens de raad wederkeringe wenseni aan en hoopt dat de voorgenomen plannen verwezenlijkt zullen worden. Zowel zijn collega Bazen als de andere leden sluiten zich hierbij aan. De feitelijke agenda vermeldt allereerst een aantal goed gekeurde raadsbesluiten, Daaronder ook een 5 tal besluiten van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid tot vaststelling van de huren van de complexen 10 tot en met 13 op f 12.75 en f 17.85 voor respectievlijk het kleine en het grote woningtype. Afgewezen wordt het subsidieverzoek van de Nederlandse Politie Sportbond, terwijl daartegenover voor een jeugdelftal van de sportvereniging „Smerdiek" ook voor 1965 weer een bijdrage van f 100.wordt ver strekt, waarbij dan echter de heer L. J. Koop man (s.g.p.) zich tegen verklaart. Uit een overgelegde rekening blijkt dat de kosten voor dat jeugdelftal voor de ver eniging jaarlijks op een f 207.komt. BEJAARDENTEHUIS Burgemeester en wethouders hebben con tact opgenomen met het architectenbureau Gouwetor en Mulder te Rotterdam, welk bureau veel ervaring heeft met de bouw van bejaardentehuizen. Behoudens instemming raad en gedepu teerden is aan dit bureau gevraagd een schetsplan te maken voor een tehuis met 50 bedden, zo mogelijk te realiseren in de pre miesector. Het is namelijk bij de huidige voorschriften niet mogelijk, dat de gemeente zelf een dergelijke bouw verwezenlijkt. Daar om wordt gedacht aan de instelling voor maatschappelijk zorg, die ook de bouw van bejaardenwoningen op zich nam. Alles dan in overleg met het gemeentebestuur. Genoemd architectenbureau deelde mee, dat in maart een schetsplan klaar kan zijn. De raad dient daartoe een crediet van f 7000.beschikbaar te stellen. Ook deze kosten kunnen later in de totale stichtings- kosten worden verwerkt. De voorzitter vult het pre-advies van b en w aan, waarin dit voorstel is vervat met op te merken, dat het z.i. een prachtige taak is voor genoemde instelling sociale zorg. De heer Koopman herinnert er aan, dat enige tijd geleden de raad reeds in princi pe voorstemde om tot de bouw van een eigen bejaardentehuis te komen. Hij is er dan ook niet op tegen, wanneer b en w kunnen ver klaren, dat er inderdaad een mogelijkheid in zit. Hij voelt er namelijk niet voor geld op tafel te gaan leggen voor plannen, die toch niet verwezenlijkt kunnen worden door onthouding van goedkeuring of dergelijke. Dat is al meer voor gekomen. De voorzit ter antwoordt, dat men in 1965 leeft. „Dit Tehuis komt er, is het niet dit jaar, dan vol gend jaar of later. Doen we niets, dan komt het er ook niet, maar zal het elders in de streek worden gebouwd. Deze kosten voor het schetsplan moeten eerst wel worden ge maakt, wil men een begin hebben. Maar in het pre-advies staat er duidelijk bij: behou dens goedkeuring ook van gedeputeerden. Wanneer men geen kans krijgt tot zo'n Te huis te komen, dan zal gedeputeerden ook de kosten van het schetsplan niet goedkeu- n. De heer Koopman is daarvan nog niet zo zeker. Hij vraagt vervolgens of het plan daarna ook weer in de raad komt of dat het dan uitsluitend een aangelegenheid wordt voor de instelling Sociale Zorg. De voorzit ter antwoordt, dat het plan in elk geval eerst in de raad komt. Maar om tot de voorde liger premiebouw te komen, is het gewenst dat een instelling zich hiermee belast. De ge meente mag dit niet doen. De heer A. P. op den Brouw (pvda) informeert of het de bedoeling is alles aan de Stichting over te geven. Hebben we dan als raad geen wensen ten aanzien van inrich ting, van plaats waar het gebouwd wordt, hoe we het gaan exploiteren, enz. De voorzitter zegt, dat in het nieuwe ge deelte zo'n gebouw kan komen, waar de bungalows worden gebouwd. Zolang er geen schetsplan is, kan men moeilijk al iets sug gereren. Vanzelfsprekend hebben b en w daarover al van gedachten gewisseld, waar om er ook sprake is van een Tehuis van 50 bedden. De heer A. P. van Zetten (pvda) is het met b en w eens, dat wanneer men iets gaat ondernemen, er altijd wel enig risico in zit. Weth. Geluk bevestigt dat een en ander door b en w reeds van alle kanten is beke ken en dat men ook nog nader zal informeren bij andere Tehuizen omtrent knelpunten en moeilijkheden. De voorzitter maar dan toch eerst het schetsplankrediet goedkeuren, anders kan er niets gebeuren. En daarmee zijn alle le den het uiteraard wel eens, zodat hiertoe wordt besloten. VOOR B.L.O.-SCHOOL Het bestuur van de vereniging voor b.l.o. vraagt vergoeding van de kosten van een assistente, welke door het bestuur op f 5000 wordt geraamd. De inspecteur vindt de aan stelling van een assistente wenselijk, zodat het hoofd der school zich met de minst be gaafde groep kan bemoeien. B en w vin den het dan ook gewenst het verzoek in zo verre in te willigen, dat f 4000.beschik baar wordt gesteld. Daarmee kan men name lijk toekomen, zo is het college gebleken. Hieromtrent worden door de raad nog enke le vragen gesteld, waarna hiertoe, z.h. stem ming wordt besloten. Voor de wethouders zal een ongevallen verzekering worden afgesloten, nu het meer dere werk ook meerdere risico's meebrengt, waarbij de wethouders de gemeente aanspra kelijk zouden kunnen stellen. Tegen een pre mie van f 16.in totaal is de gemeente van dat risico af. Maar de heren op den Brouw Koopman en J. L. M. Geluk (v.v.d.) vinden dit overbodig en stemmen tegen. In clusief wethouders gaat het er evenwel met de stemmen van A. Lindhout (chu) en Van Zetten door. Voorlopige vaststelling vindt plaats van de rekeningen 1962. Voor Maatschappelijke Zorg zijn de bedragen in ontvang en uitgaaf f 36.801,53 met een gemeentelijke subsidie van f 13.865,15. De kapitaaldienst f 18.285,30 Woningbedrijf aan beide zijden f 67.982,72 met een door de gemeente te dekken verlies van f 3377,37. Kapitaaldienst f 206.325,05 De gemeente rekening gewone dienst ont vangsten f 1.896.376,05 uitgaven f 1.897.730,46 alzo een nadelig saldo van f 1354,41. Kapitaaldienst ontvangsten f 4.687.879,25 uitgaven f 4.872.312,23, na delig saldo f 184.432,98. PER LEERLING Het bedrag per leerling voor 1965 wordt bepaald op f 56.12 voor het gewoon lager onderwijs. Ter zijner tijd moet nu ook voor het buitengewoon lager onderwijs een bedrag worden vastgesteld. Een rekening-courant overeenkomst wordt aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten tot een bedrag van f 200.000. Partiële herziening van het uitbreidings plan wordt vastgesteld. Dit betreft de her ziening van de bestemmingen in de zoge naamde Zuidhoek. Door verschillende be zoldigingsmaatregelen in 1964 was ook wij ziging van die begroting nodig. De vleeskeuringsdienst zal voor 1964 waarschijnlijk een verlies opleveren van rond f 6300.—. Voor Sint Maartensdijk be tekent dat een bijdrage in deze gezamenlijke dienst van f 1300.Verder zal de sub sidie aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg wel verdubbeld moeten worden. Voorlopig is daarmee het nadelig slot van de begroting 1964 gebracht op een f 5500.—. MEER SUBSIDIE MAATSCHAPPELIJK WERK Dezelfde wat teleurstellende punten komen ook aan de orde bij een voorgestelde wijzi ging van de begroing 1965. Ook daarbij weer het geraamde tekort bij de Stichting Maatschappelijk Werk. B en w hopen, met het bestuur der stichting, dat in de toekomst hogere werkelijke subsidies worden ontvan gen, nu voor de diaconieën de normale on dersteunen zijn vervallen. Voor 1965 geeft het tekort bij de stichting alleen voor Sint Maartensdijk al een extra uitgaaf van f 2150 Nochtans menen b en w dat dit werk onver minderd moet doorgaan en onmogelijk gemist kan worden. Daarvan is ook dhr. Koopman wel over tuigd, maar wijst er tevens op, dat men enerzijds de kerk (diaconie) wat afneemt, door de Bijstandswet, maar aan de andere kant weer vraagt om bij te dragen voor een soortgelijk doel. In feite is de taak der kerk „de armen christelijke handreiking te doen De voorzitter meent dat dit toch ook een mooie taak is. Hij verwacht bij deze stichting in 1965 in totaal een tekort van een f 12.000 Verder moet de begroting van dit jaar gewijzigd worden vanwege de vergoeding voor vakonderwijs aan de bijzondere lagere school, een meer-opbrengst van de reini gingsrechten door tariefverhoging (dat is dan aan de goede kant). Voorts raming van kosten voor delven van sloten langs gemeen telijke wegen, wat het Waterschap via gebruik delfmachine zal verzorgen, maar door gemeente toch betaald moet worden. Voor Sint Maartensdijk wordt voor 1965 op f 1188.gerekend. Tenslotte zijn ook de kosten voor de Schoolartsendienst laag geraamd. Bij elkaar levert deze begrotingswijziging een hoger nadelig saldo op de dienst 1965 van in totaal f 18.500.—. Weth. Geluk meent, dat er bij de Vlees keuringsdienst ook wel verandering zal moe ten komen. Ook zonder de nieuwe nood- slachtplaats, die nog in aanbouw is, zit men al met een flink tekort, vanwege de geste gen lonen. Onafwendbaar zullen ook de tarieven verhoogd moeten worden. Dit zul len b en w echter nader bekijken. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze begrotings wijziging 1965 vastgesteld. BUNGALOWS Voor de bouw van een drietal bungalows werd bouwterrein gevraagd t.w. door A Scherpenisse, Oudestraat, die 41,0 m2 wil kopen voor een bungalow aan de Ooster- scheldestraat, door H. J. Tazelaar, die in dezelfde buurt wil bouwen en 445 m2 vraagt en door P. W. Priem die een bungalow in de Jacoba van Beierenstraat wil stichten waartoe hij 630 m2 wil hebben. Tegen f 14 per m2 wordt de gevraagde bouwgrond ver kocht. Met nagenoeg alle eigenaren in het plan Zuidhoek is overeenstemming bereikt tot ver koop grond aan de gemeente. B en w stellen daarom voor een elftal percelen aan te ko pen, t.w. van P. M. B. Bijl, Haven alhier, van J. A. D. Gaakeer te Emmeloord, van mevr. J. J. Hage-Bazen, Provinciale weg 5, alhier, van M. Hendrikse, Hogeweg 17a van Wed. C. Koopman-Heijboer, Haven 17 van G. Lindhout Hogeweg 17 van J. P. Lindhout Hogeweg 17b van M. Polderman Hogeweg 19 van J. Ponse Markt 18 en van H. P. van Splunter-Hage te Amsterdam. Het vergt een bedrag van een 35 mille. Bij dit punt vraagt dhr. Op den Brouw of het wettelijk helemaal juist is, dat de eigenaar wel en de huurder van de grond geen schadevergoeding krijgt. Secretaris Th. C. Benou wijst er op, dat tot dusver nimmer direct aan de huurder schadeloosstelling werd verstrekt. Dat ka» later worden bekeken. De heer Lindhout ziet er wel enige morele verplichting in. Dat vindt dhr. Koopman ook, maar hier gaat het om aankoop van de eigenaar. Hierover wordt dan nog uitvoerig gediscussieerd, maar uiteindelijk wordt toch tot de voorgestelde aankoop besloten. Wijzigingen van de rechtspositieregelingen der ambtenaren is een hamerstuk, evenals het voorstel van de volgende krotwoningen: van J. C. van Poortvliet in de Blauwstraat voor 600.en van M. L. Poot, Vijfzinnen voor 700. Laatstgenoemde zal het perceel blijven huren tot aan de sloop tegen 25.per jaar, maar dan als opslagplaatsje. Het onderhoud van de beplantingen wordt ook voor 1965 aan dhr. B. Franke gegund voor 4270, De heer Koopman vindt dit van betrok kene niet te veel gevraagd, wanneer men de voorwaarden naleest, tenzij er veel extra betaald werk uit voortvloeit. De voorzitter zegt dat het ook in 1964 tot tevredenheid is verlopen. Als leden van de woonruimtecommissie worden herbenoemd de heren M. A. van Gorsel, P. Jasperse, M. G. Meerman en C. M. Zwagemaker, terwijl in de plaats van wijlen Scherpenisse wordt benoemd zuster de Smit. RONDVRAAG De heer op den Brouw attendeert op de noodzakelijke verbetering van de Molen dijk. Weth. Bazen zegt toe, dat zodra men op het sportterrein vrij is, aan de Molen dijk begint. Verder herinnert de heer op den Brouw er aan, hoe de voorzitter in 1963 al heeft gezegd, dat hij hoopte dat er hetzelfde jaar nog een sportveld in gebruik kon worden genomen, („meende ik ook", interrumpeert de voorzitter), maar dat men thans in 1965 zit en er dit jaar en mogelijk volgend jaar nog geen kijk op is. Zal het daar ooit wel goed komen, zo vraagt dhr. op den Brouw. De heer Van zetten meent dat men in deze niet ongerust behoeft te zijn. Op het oude sportveld stond in het begin ook veel meer water dan nu, terwijl het er thans zo af is. De heer J. L. M. Geluk is van mening, dat men er beter wat later dan te vroeg op kan gaan spelen. Aan het eind van de vergadering wordt met algemene instemming besloten een tele gram te zenden aan de in het Academisch Ziekenhuis opgenomen commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, waarbij hem spoedige beterschap wordt ge wenst en die welgemeende wens overnemend, kunnen we dit eerste raadsverslag 1965 van Sint-Maartensdijk besluiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1