WEEKBLQO VOOR HET EILAND THOIEN EN ST. FILIPSLOND Niet vanzelf sprekend Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redaktie legt u deze week voor GLADIOLEN HERKENNINGS WEDSTRIJD 21e jaargang No. 9 14 januari 1965 VERSCHIJNT A.s. ZATERDAG wordt oud papier opgehaald SlNT-ANNALAND OUD -VOSSEMEER Tholenaren voor 't Gerecht DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Dinsdag 19 januari a.s. hoopt h.k.h. prinses Margriet haar 22ste verjaardag te vieren. Het gehele Nederlandse volk zal deze dag op traditionele wijze mee beleven, zoals alle verjaardagen in ons vorstenhuis. De verjaardag van prinses Margriet Francisca geeft echter altijd een blijde herinnering. De geboorte van deze prinses, ver van het vaderland, in dat donkere bezettingsjaar 1943, betekende voor Nederland een licht uit de verte, dat hoop en vertrouwen in de toekomst gaf. Onze prinses werd het petekind van de koopvaardij en een symbool van de vrijheid. De jaren verstrijken en nu is onze prinses een volwassen, jonge vrouw, die studeert en rustig haar weg gaat. Maar we hopen, dat op 19 januari allen even uit de sleur van alledag kunnen breken, om gezamelijk deze verjaardag te vieren, al is het meer door het uitsteken van de nationale driekleur. Is het eigenlijk niet treurig, dat er afgelopen jaren zoveel vlaggestokken leeg blijven op de verjaar dagen van onze prinsessen Laten we daar dit jaar eens verandering in brengen Wij wensen prinses Margriet nog vele jaren in gezondheid en voorspoed toe, temidden van ons allen. Gezamelijke taak Nadere analyse van de streekbevolking 1964 Gaat u meer of minder aan de thoolse waterleiding betalen Samenwerking bedrijven en reclame voor Alvantho-produkten Dronken toeristen zijn niet welkom Jeugdkoor in Sint-Maartensdijk IJsclub in Sint-Philipsland Het nieuwe jaar is alweer oud nieuws. Er vloeit 20 nu en dan nog een kaartje als nakomertje binnen, maar het leven van alledag eist weer alles op. Men kan er nog op rekenen, dat zo successievelijk de nieuw jaarsredes afkomen van de raadsvoorzitters maar daarbij wordt vrijwel tegelijkertijd het werkprogramma 1965 aangekondigd, In feite is men er dan al mee bezig. En toch kan er in de enkele dagen van het nog zo jonge jaar 1965 al veel gebeuren. Reeds de eerste dag werd de Bijstandswet van kracht. Heeft u er al eens over nage dacht wat dit betekent? Moet u even de ge schiedenis nabladeren uit de tijd van Euri- pedes en het tijdperk, waarin Vondel schreef, maar ook uit de tijd, waarin onze ouders of grootouders werken moesten voor een be staan. Niet, dat er nu niet, mogelijk niet eens minder gewerkt wordt. Maar daarbij zijn er nu wel sociale voorzieningen. Wie even de moeite wil nemen zich in die „oude" tijd te verdiepen, zal moeten erkennen, dat de Bij standswet 1965 van veel groter waarde is, dan de Electra van Euripides en de Gijs- brecht van Vondel. Beseffen we dit? Of ne men we alles al weer als vanzelfsprekend? De Armenwet van 1854 en 1912 werden omgezet in de Algemene Bijstandswet 1965. De Bijstand is Overheids plicht gewor den. Het verhaalrecht is zeer belangrijk be perkt. We spreken nu over de „noodzake lijke kosten van b e s t a a n", niet over de noodzakelijke kosten voor levensonder houd;" het eerste is een veel ruimer begrip. Deze Bijstandswet is niet- alleen voor de grote steden, maar voor het gehele land. Niet voor een bepaalde categorie, maar iedere Nederlander, die hier te lande in zo danige omstandigheden verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet over de middelen be schikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, wordt bijstand ver leend door burgemeester en wethouders naar richtlijnen van de rijksoverheid. Men wordt niet meer eerst verwezen naar de kerkgenoot schappen. Sommigen, niet in de eerste plaats de be- hoeftigen, achten het een vervlakking, een teruggang, dat kerk- of armbestuur nu ge passeerd kan worden. Maar het geloof is niet verbonden aan het steun geven of ont vangen. Het is een plicht, een gebod de naaste te helpen. Het afglijden van de kerk wordt niet in de ware zin tegengegaan door een aalmoesbinding. Dan is het ook geen oprechte binding. Iemand die tegen brand is verzekerd, zal bovenal hopen, dat nimmer uitbetaling nodig is. We hebben het hier over redelijke mensen. En wanneer er voorts als bezwaar wordt aangevoerd, dat de verantwoordelijkheid met al die sociale voorzieningen niet meer of niet voldoende meer bestaat, dan moeten we tegenwerpen, dat dit ook weer een kwestie is van het per soonlijk moraal. De uitzondering, dat iemand toch wel van die brandverzekering onnodig wil profiteren, bevestigt niet de regel. En wanneer in 1953 een gulle hand aan de rampslachtoffers werd toegestoken, dan waren er daaronder ook, die zich wel teveel die zich wel onrechtmatig hebben toege- eigend. Maar moest daarom die hulp uitblij ven. En ongetwijfeld zullen er onder de 13 miljoen Nederlanders ook zijn, die de Bij standswet zullen trachten te misbruiken, maar moet daarom de goede kreperen? Eerder moeten we de vraag in dit nog jonge jaar stellen, of we erkentelijk zijn voor dit en voor alles wat in de loop der jaren door anderen voor ons bereikt werd. Het nieuwe jaar is al weer een vanzelfspre kend iets. Beschouwen we de Bijstandswet ook als vanzelfsprekend? Laten we waardering hebben voor wat we nu bezitten. Laten we niet alles klakkeloos aanvaarden. Laten we ook waardering heb ben voor wat in onze streek op verschillend terrein is bereikt. Laten we niet in trooste loze buien alles afbreken. Laten we op de paats in de omstandigheden, die ons nu een maal gegeven zijn, opbouwend blijven wer ken. Samenwerken, binden, juist bij ons is dat zeer nodig. Verantwoording dragen, jong en oud, voor alle terreinen: kerk, woningbouw, cultuur, onderwijs, verkeer, recreatie, sport, zieken- jeugd- en bejaardenzorg en vul zelf maar verder in. Geen holle frasen, overdre ven verwachtingen, schreeuwpartijen zonder inhoud. Met beide benen op de grond. Dan kan ook 1965 voor onze streek zeer belang rijk zijn. Met elkaar de schouders er onder. Geen minachting, maar onderling begrip en waardering. Daaraan hopen we wekelijks te mogen bijdragen, met u. Als gezamelijke taak! Het succes van de opvoeringen is in niet geringe mate te danken geweest aan de goe de uitbeelding van de verschillende types door de juiste personen. Alle spelers waren voor hun rol geknipt en onderling was men goed ingespeeld. adv.ing.med. NA VEERTIG JAAR EEN PUNT Meer dan veertig jaar heeft de heer J, Nuts zijn werk als koster bij de St. Willi- brordusparochie alhier trouw gedaan, maar nu gaat hij er een punt achter zetten. De 67 jarige is weliswaar nog vitaal, maar het nauwgezet paraat zijn gaat hem toch zwaarder wegen en de heer Nuts is er de man niet naar om risico te nemen, dat hij eens niet om kwart voor zeven aan het klokketouw zou trekken. Dat gebeurde niet alleen om kwart voor zeven, maar ook om twaalf uur en 's avonds wanneer het lof was. Vroeger was het vast driemaal per dag waarvan alleen het middagluiden nog over bleef. Zijn langdurige kostersperiode lever de hem acht pastoors op, waaronder hij dien de. Vele jaren had hij de zorg ook voor de kolenkachel. Nu is er centrale verwarming. Trouwens in dat opzicht is er al meer ver anderd. Vroeger gebeurde het wel, dat hij er 's nachts om 3 uur uitging om de kachel te controleren en daarom weet hij nu pas, welke zorg er aan moest worden besteed. Pastoor Vermeulen bracht hem zondag na de prediking hartelijk dank voor het vele wat hij voor de parochie heeft willen doen. En met die erkentelijkheid tegenover koster J. Nuts zullen alle parochianen zeker in stemmen. BURGERLIJKE STAND Geboren 13 dec. '64 Biesheuvel Jan Gerrit zn van Bastiaan Biesheuvel en van Anna Büchner 27 dec. '64 Aarnoudse Janna Adriana dr van Arend Aarnoudse en van Jacoba den Haan 29 dec. '64 Houke, Adriaan Huibrecht zn van Adriaan Machiel Houke en van Neeltje Poot 31 dec. '64 Hol Nico Johannes zn van Jo hannes Hol en van Cornelia Maljerina Va ders Overleden: 16 dec. 64 van den Houten Jacobus oud 91 jaar echtgenoot van van Dienst Elisa beth Cornelia Gehuwd: 11 dec. '64 Heijboer Adriaan Leendert oud 30 jaar en van Driel Maria oud 24 jaar bei den wonende te Oud Vossemeer Ondertrouw: 23 dec. '64 Graver Cornelis 19 jaar met selaar te Wouw en Bosters Anthonetta oud 19 jaar zonder beroep te Oud Vossemeer Ingekomen: Zwagemaker, Cornelia H. echtge van Jo- han P. van Dijke uit St. Maartensdijk. Quist Laurens en echtgenote ingekomen van Poortvliet Kooien Cornelia echtgenote van Pieter J. L. Etienne uit Nw. Vossemeer Vertrokken: de Graaff Marinus P met echtgenote en zoon naar Steenbergen Stokman, Jannetje, ongehuwd naar Poort vliet van Poortvliet Vincent A met echtgenote en 2 kinderen naar Zoetermeer Lecluijze Gaston J met echtgenote en 2 kinderen naar Hoofdplaat N.V.V.-AVOND Voor de drie afdelingen van Sint-Anna- land, die bij het N.V.V. zijn aangesloten wordt op 22 januari een feestavond georga niseerd met medewerking van het Gezellen- toneel uit Bergen op Zoom, die zal opvoeren „De rare familie". Klasse 1 oude doffers A. de Jonge 1 15 16 J. Tholenaar 2 13 14 L. Laban 3 4 5 A. Laban 6 C. Praat 7 A. Voormeulen 8 M. Speijer 9 M. Moeliker 10 A. Burgers 11 W. Burgers 12 A. van Dalen 17 Klasse 2 Oude duivinnen J. Tholenaar 1 A. Burgers 2 C. Soomers 3 H. Cornelisse 4 L. Soomers 5 A. de Jonge 6 9 A. van Da len 7 11 M. Laban 8 10 Jac. van Dijke 12 M. Moeliker 13 Klasse 3 jarige doffers A. Voormeulen 1 M. Moeliker 2 11 L. Soomers 3 C. Lisseveld 4 A. Burgers 5 J. Tholenaar 6 M. Tazelaar 7 A. v. Dalen 8 L. Laban 9 L. M. de Heer 10 C. Soomers 12 C. Boogaart 13 Klasse 4 jarige duivinnen J. Vaders 1 15 L. M. de Heer 2 16 A. v. Dalen 3 14 18 G. de Kok 4 J. de Ron 5 J. Tholenaar 6 9 17 A. Voormeulen 7 L. Jansen 8 W. Burgers 10 Moeliker 11 L. Soomers 12 A. Burgers 13 C. Praat 19 Klasse 4 jarige duivinnen A. v. Dalen 1 A. Burgers 2 P. de Boef 3 A. Laban 4 6 C. v. Meer 5 L. Laban 7 Klasse 6 jonge duivinnen J. Tholenaar 1 3 J. Praat 2 M. Laban 4 L. M. de Heer 5 L. Laban 6 J. v. Dijke 7 H. Cornelisse 8 A. Burgers 9 A. van Dalen 10 A. de Jonge 11 13 M. Moeliker 12 J. de Ron 14 15 18 A. Voormeulen 16 Otto Contant 17 Klasse 7 Late Jonge A. Burgers 1 A. de Jonge 2 Klasse 8 Late jonge duivinnen D. Uil 1 Schoonheid klasse doffers J. Tholenaar 1 3 J. Vader 2 A. van Dalen 4 A. Voormeu len 5 Schoonheid klasse duivinnen J. Tholenaar 1 C. Lisseveld 2 J. Vaders 3 J. Praat 4 Mooiste doffer A. de Jonge Mooiste duivin J. Tholenaar KRINGPOSTDUIVEN- TENTOONSTELLING De in december in de zaal van dhr. J. W. Vroegop gehouden Ktingpostduiven- tentoonstelling trok veel belangstelling. In totaal waren 365 duiven ingezonden waar van het merendeel afkomstig was van de leden van de organiserende plaatselijke ver eniging „De Zwauw" 36 waren van andere plaatsen afkomstig en 1 uit St. Philipsland De opbrengst van de kleine bazar die men had ingericht voor het dekken van de onkos ten was bevredigend. Keurmeester was dhr. A. Underhorst te Rotterdam, De uitslagen luiden als volgt: Oude doffers VI klasse J. B. Tholenaar 1 10 11 17 L. v. d. Berg St. Maartensdijk 2 A. van Daalen 3 4 P. de Wilde 5 L: Laban Tholen 6 J. Praat Tholen 7 M. Speijer 8 14 J. v. d. Hoek St. Maartensdijk 9 A. Voormeulen 12 A. Rijberg 13 D. Havermans 15 C. de Heer 16 W. Burgers 18 Oude duivinnen VI klasse J. Tholenaar 1 4 A. Voormeulen 3 P. de Wilde 5 8 L. v. d. Berge St. Maartensdijk 6 A. Douw 7 C. v. Meer 9 A. v. Daalen 10 J. W. Vroegop 1.1 A. Rijnberg 12 1 jarige doffers (VI klasse) L. Laban Tho len 1 A. Voormeulen 2 14 L. M. de Heer 3 D. Havermans 4 5 G. D. C. Daelemans 6 C. Timmermans 12 A. Douw 13 P. v. As 15 1 jarige duivinnen (VI klasse) A. Rijn berg 1 C. v. Meer 2 K. v. Dijke Tholen, 3 A. Labvan 4 7 P. v. Hout 5 A. v. Daalen 6 9 P. de Wilde 8 M. Laban 10 UITVOERINGEN REDERIJKERS De vertoning van het stuk „O, oom Albert toch" is voor de Rederijkers een groot succes geworden. Zoals eerder gemeld was de zaal van dhr. P. A. W. Mees bij de eerste opvoering stampvol. De tweede opvoering vorige week vrijdagavond was er een waardig vervolg op. Vele bejaarden hebben genoten van de generale repetitie, die ze donderdagavond gratis konden bijwonen. Ook van de zijde der Thoolse bejaarden was er veel animo. Mijn collega-erwten zeggen dat ik een verwaand schepsel ben. Dat is ook zo. Maar terecht. Of niet soms, als je waardig bent bevonden om een zeer dienende functie te vervullen Ik mag in de California- soepDaar ben ik reuze trots op. Dat is voor een erwt de aller hoogste onderscheiding. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat het badhuis met ingang van 15 januari 1965 als volgt zal zijn open gesteld: vrijdag van 17.30 21.00 uur zaterdag van 8.3013.00 uur Burgemeester en wethouders voornoemd. BEJAARDENMIDDAG Begin februari zal door de V.V.H. Tholen weer een bejaardenmiddag worden georga niseerd in het verenigingsgebouw, waarom trent nog nadere berichten volgen. BURGERLIJKE STAND Geboorten 5 jan. Sya Pieternella dochter van van Ast Gommert en van Schot Catharina Wil- helmina Huwelijksaangiften: 8 jan. de Wild Arie oud 22 jaar rijks ambtenaar wonende te Sliedrecht en Donken Adriana Pieternella oud 22 jaar zonder be roep wonende te Tholen Huwelijken: 7 jan. Goedegebuure Cornelis oud 26 jaar dragline-machinist, wonende te Stavenisse en Baaij Maatje Maria oud 21 jaar zonder be roep wonende te Tholen Ingekomen: Jannetje C. Westdorp van Eindhoven naar Hofstraat 6 Maria L. Schot-Dijkema van Sint Anna land naar Bebouwdendam 8 Abraham Baxhoorn, echtgenote en 3 kin deren van Bergen op Zoom naar Simon Lindhoutstraat 18 Jannie J. v. d. Zande van Halsteren naar 1500 gem. polder 75 Jacobus de Leeuw, echtgenote en kind van Halsteren naar Grindweg 25 Jacob Boelhouwers van Slenaken naar Oudelandsestraat 11 Johannes J. Melse van Dusseldorf naar Markt 24 Vertrokken: Margaretha L. van Kooyk-van Soest en 3 kinderen van Kaaij 9 naar Enschede Cornelis J. Adriaansen van Markt 9 naar Bergen op Zoom Janna Dronkers-de Vriend en 2 kinde ren van Simon Lindhoutstraat 18 naar Cu- lemborg Adriaan P. van Stee van Hofstraat 28 naar Rotterdam Cornelis W. Coomans en echgenote van Bebouwdendam 7 naar Halsteren Adriana E. van Dijk-van der Peijl van Singel 75 naar Delft. Cornelia P. van Leeuwen-Bijl van Beb. dam 14 naar Steenbergen. Franciscus A. T. W. B. H. Lustermans en echtgenote van Ten Ankerweg 15 naar Bergen op Zoom Maria A. Geluk-Geluk van Ten Anker- weg 19 naar Steenbergen Klaas C. Barten van Kruittoren 17 naar Oudorp (NH) „DE TROUWE DUIF" Zaterdag 9 januari j.l. hield de Postdui venvereniging „De Trouwe Duif" haar jaarlijkse tentoonstelling in de zaal van de heer J. van Boven ingezonden waren er 253 duiven. Als keurmeester fungeerde de heer F. Frijsburg uit Rotterdam. DRONKE TOERISTEN ZIJN NIET WELKOM „We stellen het vreemdelingenverkeer op hoge prijs, maar hier zijn we niet erg op ge brand", aldus sprak vorige week mr. van Empel tijdens een zitting van de Middelburg se rechtbank. Hij doelde hiermee op het gedrag van de Belgische accountant G. L. de D. die op 19 september op de weg van Sint Annaland naar Oud Vossemeer een ongeval veroor zaakte waarbij het zestienjarige meisje G. uit Oud Vossemeer een hersenschudding op liep. Nadat de verdachte voortdurend met groot licht had' gereden was hij plotseling uiterst links van de weg komen te rijden. Volgens zijn eigen verklaring was hij uitgeweken om dat hij bang was in het water te komen. Een bloedproef na het ongeval wees uit dat hij gereden had met ex promillage van 2.25 alcohol in zijn bloed, of, vrij vertaald, zwaar beschonken was geweest. De D. gaf ook wel toe flink wat jenever te hebben gedronken. Hij was eigenlijk naar Tholen gekomen om zijn daar liggende boot te repareren, maar zijn gereedschap was in het water gevallen. Nu moest hij wachten op laag water en om de tijd te doden was hij een paar glaasjes gaan drinken. „Onver antwoordelijk gedoe" vond mr Van Empel het. Ook de officier, mr. Rosingh stelde dit gedrag niet erg op prijs. Hij .honoreerde' het in zijn eis met een gevangenisstraf van zes maanden en een ontzegging uit de rijbe voegdheid voor de duur van twee jaar. Als getuige trad op de postcommandant der rijkspolitie te Oud Vossemeer, opper Staas, die om zijn snelle reactie na het ge beurde door de rechter ,een voortvarend man' genoemd werd. De advocaat van de Belg mr F. Adriaan- se, vond de eis buitengewoon hoog. Hij wees in zijn verdediging op de voortreffelijke staat van dienst van zijn cliënt. Daar deze in zijn beroep voor een belangrijke promotie staat pleitte mr Adriaanse voor alleruiterste clementie. „We moeten de hele gang van zaken zien tegen de achtergrond van zijn persoon. Dan komt het in een heel ander licht te staan." besloot de verdediger. Uitspraak volgt op 2 januari. WISSELBEKER OP DE WIP Voor de derde keer gaat de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, afdeling Stavenisse en Omstreken een streek-gladiolensoorten herkenningswedstrijd organiseren. De finale wordt op 30 januari gehouden. Vooraf zijn er tussen dinsdag 19 januari en 28 januari plaatselijke wedstrij den in de gemeenten Sint-Annaland, Tholen, Sint-Maartensdijk en Stavenisse. De finale wordt gehouden in de gemeente, waarvan tijdens de plaatselijke wedstrijd de meeste deelnemers waren. Naast verschillende an dere prijzen is de 'hoofdinzet een wisselbe ker. De twee vorige jaren werd deze ge wonnen door bollenteler B. M. Keur uit Sint-Annaland. Die prijs staat dus nu op de wip. Slaagt de heer Keur erin voor de derde maal het grootste aantal gladiolensoor- ten thuis te brengen, dan wordt hij defini tief eigenaar van deze fraaie beker. Begrij pelijk zullen de deelnemers alles op alles zetten om de koploper te onttronen. Dat is reeds mogelijk tijdens de plaatselijke wed strijd, wanneer de heer Keur niet tot de vijf best geplaatsten zou behoren. Gezien evenwel de resultaten in vorige jaren moet wel worden aangenomen, dat hij opnieuw zal doordringen in de finale. Dan belooft het een spannende herkenningskamp te worden. dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 P. J. Valkenburg, Dinteloord tel. 01672-673 HOOGWATER in de week van 17 tot en met 23 januari zondag 3.15 15.45 maandag 4,10 16.35 dinsdag 5.00 17.30 woensdag 5.55 18,16 donderdag 6.40 19.05 vrijdag 7.25 19.45 zaterdag 8.05 20.30 zondag 17 jan. Volle Maan 16.46 uur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1