EENDRACHTBODE Sporthoekje Predikantenruil te Sint-Annaland in 1620 2.L.M. kring-vergadering Jan Overeenkam kepstlieö J 21c JAARGANG No. 6 24 DECEMBER 1964 DERDE BLAD Nulsaansluitingen zware druk op tuinbouw Houdt de provincie zich buiten subsidie Over bedrijfsopvolging Tijdige maatregelen gewenst Gedeputeerden verklaarden beroep chr. school A.J. Polder gegrond Gelden voor drie nieuwe kachels beschikbaar stellen THolenaren voor 't gerecht Een ogenhUk van onbedachtzaamheid Studieclub gtasluinders Tholesi Tijdens een dit keer niet bizonder druk bezochte kringvergadering, jl, vrijdagmiddag te Oud-Vossemeer in hotel Mees, gewaagde voorzitter P, W, C. van Westen met dankbaarheid van een gunstige landbouwuitkomst 1964, maar was overigens wel bezorgd over een gevraagde provinciale medewerking ten aanzien van subsidiëring in de aanlegkosten elektriciteit van warenhuizen. Uit gesprekken in de provinciale „wandelgangen" zag hij zijn vrees versterkt. Als er nu een Sloeplan in Zeeland wordt uitgevoerd, als er nu een Oosterscheldebrug kan worden gebouwd, zou er dan ook geen tien procent subsidie afkunnen in de aanlegkosten elektrificatie (boven de 1000 gulden) voor de tuinders? De Kringvoorzitter had zich tevoren met een bijzonder welkomstwoord gericht tot kantonrecht mr A. Berkhout uit Middelburg, die bedrijfsopvolging zou behandelen en tot de aanwezige ambtenaren van de voor lichtingsdiensten. Terugziende op het oogstjaar 1,964 meen de de heer Van Westen, dat men dat niet licht zal vergeten. Een recordjaar wat op brengsten betreft inclusief een mooie zomer met tijdig regen. Een goede bedrijfswinst is het gevolg, als is dan een gedeelte van de oogst (late aardappelen) nog niet helemaal geruimd. Dankbaar voor dit resultaat liggen de prijzen van verschillende produkten nog altijd op het niveau van 15 jaar geleden. En in welke ondernemerstak zal men nog werken met prijzen uit die tijd Met name de erwten en gerstprijs ligt laag, terwijl ze nog altijd een belangrijk deel van het bouw plan uitmaken. Bij een normale opbrengst met de thans geldende prijs komt men er niet uit. Vastfe grondprijzen zijn nodig. Een jaar met goede en slecht opbrengsten horen bij het risico van de ondernemer, maar zeker is, dat het kostenpeil steeds omhoog gaat. Stijgende lonen, duurdere machines en on derhoud daarvan zijn daarvan evenzovele onvermijdelijke oorzaken. Spreker waar schuwde voor te grote investeringen en spoorde aan tot samenwerkingsvormen, waarvan de arbeidsrationalisatiekern op Tholen een voorbeeld kan zijn. Ook dat is niet altijd mogelijk door verschillen in bedrijfsgrootte. Loonbedrijf De heer Van Westen wees in dit ver band op de zeer belangrijke groep van loon werkers. Het zou interessant zijn van die groep te weten, welke een totale oppervlakte ze dit jaar op Tholen en St. Philipsland bewerkten inclusief het vervoer. De loonwerker dient men in ere te hou den, vond de heer Van Westen, die voorts het nut van een bedrijfseconomische boek houding belichtte. Hij vond niet dat de lonen in de landbouw te hoog lagen. Eerder gaat het er om, wat de mensen presteren, wat er tegenwoordig van wordt verlangd. Met de dure machines in bedrijf is ijverig, goed geschoold perso neel het loon tenvolle waard. Men kan niet maar zo meer landarbeider of hoe men dat noemen wil worden. Misschien wel zo naar de plantsoendienst maar de goede krachten in de landbouw dienen behoorlijk te wor den betaald. Veehouderij Ook hierin kwam een verandering ten goede, al brengt de vleesimport de laatste tijd weer wat afbraak. De soms sterke prijs- schommelingen zijn lang niet altijd merkbaar voor de consument, maar wel bij de produ cent van vlees. Een gelijkmatig prijsniveau achtte hij voor alle partijen gewenst. In deze kring hebben verschillende veehouders zich vooral toegelegd op het houden van melkvee. Zou men niet kunnen nagaan of het instellen van een hulpdienst mogelijk is, zodat ook de veehouder een weekend vrij kan hebben, eens vakantie kan nemen of een snipperdag. Mogelijk een studie voor de veehouderij- commissie. Tuinbouw Dit onderdeel mag wel eens extra worden benadrukt, vond dhr. Van Westen. De fruit teeltsector had overvloedige oogsten en de prijzen zijn vooral voor appels laag. Be perkte uitplant kan verantwoord zijn, mits op een goedkoop kwaliteitsprodukt wordt gewerkt en het afzetapparaat zich weet aan te passen. De voorzitter toonde in dit ver band aan, dat veilingen met kleine omzetten geen toekomst meer hebben. Concentratie zal kracht en behoud betekenen. Aan het prijsbeleid zal ook nog wel een en ander gedaan moeten worden. Op de glaswarenhuizen komend, zag spre ker een gestadige uitbreiding. Daarom ook was de dit jaar gehouden tuinbouwmiddag belangrijk, evenals de besprekingen te Sint- Annaland over waterleiding en elektra kos ten. Voor degenen, die tijfeit aan het nut van het lidmaatschap van standsorganisaties werd dat hiermee toch wel anders bewezen. Er zijn niet geringe problemen voor de warenhuis-bezitters. De kosten waterleiding aansluiting vormen nog niet het grootste knelpunt. Dat is bekend 750.aanleg en voorts 50.per hectare. Wel komen nu weer andere waterleidingtarieven. Ten aan zien van electra ligt het heel wat moeilijker. Daarbij variëren de aanlegkosten tussen de 43.— en 9400.—. Dat is voor de tuinder niet te doen. De ondernemersgeest van de tuinders dwingt respect af, maar dit laatste bedrag is toch onverantwoord. Via een ingestelde com missie van de landbouworganisaties en na overleg met de gemeentebesturen werd een regeling voorgesteld, waarbij de tuinder bij kosten boven de 1000.voor de electri- citeit 50% blijft dragen, maar voorts 20% van de gemeenten, 20 van het Sanerings- en Ontwikkelingsfonds en 10% subsidie van de provincie. Ziet er niet zo best uit Met erkentelijkheid gewaagde de heer Van Westen ervan, dat alle bij de kring behorende gemeenten de subsidie hebben toegezegd. Van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds bestaat ook gegronde verwach ting, dat de bijdrage er komt, maar voor wat de medewerking van het Provinciaal Bestuur betreft, was spreker ongerust. Weliswaar is daaromtrent officieel nog niets bekend, maar toch is wel uitgelekt, dat Gedeputeerde Sta ten er weinig voor voelen hieraan mee te doen. Spreker vroeg zich af, of g.s. die ver antwoording zou durven nemen. De tuin ders moesten noodgedwongen omschakelen, wilde men nog bestaansrecht overhouden. Het ontbreekt hen niet aan durf, moed en werklust, evenmin aan de de bereidheid tot investering. Maar ten aanzien van de nutsaansluitin gen komt men toch voor onbillijke" be dragen te staan. Het mag dan geen Sloehavengebied zijn of Reimerswaalplan, waarvoor alles wordt gedaan en dat is goed maar waarom dan hier steun te onthouden, waar het even zeer nodig is? De organisaties zullen alles in het werk moeten stellen om dat deel te bereiken. Dat mag tegelijk een erkenning zijn van het res pect, waarmee de tuinders vol ijver hebben aangepakt. Tenslotte wees de heer van Westen nog op de totstand gekomen Landelijke Con- tracttelersvereniging, welke zich ten doel stelt het opstellen en beoordelen van con tracten en dienstverlening omtrent naleving daarvan. Ontwerpen en voorstellen inzake collectieve contracten en voorlichting in al gemene zin. Kosten zijn f 7.50 voor het lid maatschap en f 5.per ha contractteelt. Ook in 1964 zullen nog verschillende vragen en wensen overblijven, meende de beer Van Westen. Maar er zal toch ook dankbaarheid en in deze laatste weken van het jaar ver trouwen en naastenliefde moeten zijn, om alzo gesterkt 1965 weer met vertrouwen te beginnen. Dat wenste hij tenslotte alle aan wezigen van harte toe. Voorts werd medegedeeld, dat er een vakature is van een voorlichtingsambtenaar en de organisatie alles in het werk zal stel len, dat een nieuwe benoeming kan bevor deren. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. M. C. Ooms te Tholen, terwijl in de plaats van de heer B. G. Friderichs zijn zoon M. C. Friderichs uit Oud Vossemeer werd benoemd. De heer Friderichs senior was ge durende 30 jaar lang bestuurslid van deze kring geweest en had daarnaast nog velerlei functies vervuld in commissies. De Kring zal erkentelijk blijven voor de eerlijke en op rechte adviezen van dit zo getrouwe ZLM lid en de naam zal in het register van het kringbestuur gegrifd blijven, aldus de voor zitter. In zijn dankwoord merkte de heer B. G. Friderichs op dit werk altijd met liefde te hebben gedaan. Zijn leeftijd maakt het no dig daarmee op te houden en ook de avon den thuis hebben hun bekoring. Zover dat hem nog gegeven wordt, zal hij evenwel het wel en wee der ZLM kring gaarne blijven volgen. Bij de rondvraag werd er nog eens op ge attendeerd. dat waar de streek Tholen ook niet deelt in de Delta-aansluiting, de aan het provinciaal bestuur gevraagde 10 subsidie voor de tuinders niet te veel ge vraagd is. De voorzitter zag er als het ware een morele verplichting in. Een informatie omtrent het aardgas bracht als antwoord, dat waarschijnlijk in 1965 de primaire leiding zal worden gelegd over het eiland met een reservoir in Sint Maartensdijk De dorpskernen zullen ongetwijfeld worden aangesloten, maar buiten zullen er weer „onrendabele" gebieden overblijven. Alleen spreekt dat wat minder dan bij elektrici teit, omdat er ook andere verwarmingsmoge lijkheden zijn. Tenslotte werd geinformeerd of voor het v.g.l.o. wel reiskostenvergoeding wordt ge geven en voor de huishoudschool niet, wat als een onbillijke concurrentiemogelijkheid werd gezien. De voorzitter moest hierop het antwoord schuldig blijven en hoopt dat nader te onderzoeken. Bedrijfsopvolging Daaover sprak kantonrechter mr A. Berkhout nadat zulks vorig jaar ook was behandeld voor een gedeeltelijk ander pu bliek door notaris W. L. Blindenbach te Sint Maartensdijk. Destijds hebben we daar bij uitvoerig stilgestaan. Ook ditmaal een heldere uiteenzetting, een benadrukken van de noodzaak tot een tijdig overwegen en niet pas bij overlijden daaraan door de nabe staanden gaan denken. Mr. Berkhout be lichtte het Nederlandse erfrecht en de mo gelijke wijzigingen wanneer (wellicht over jaren) het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal zijn aanvaard. Verder noemde spreker een aantal moge lijkheden de bedrijfsopvolging te regelen, zoals verkoop, pachtovereenkomst en vor ming maatschap. Aan dit laatste gaf spreker de voorkeur. Ook hierop kwamen nog een aantal vra gen los, die door mr Berkhout uitvoerig werden beantwoord. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 7 december 1964 uitspraak gedaan in het beroep, dat door het Bestuur van de Vereniging tot Stichting en instand houding ener school met de Bijbel op gere formeerde grondslag te Anna-Jacobapolder was ingesteld tegen het besluit van de raad der gemeente St. Philipsland d.d. 31 augus tus 1964 waarbij onder andere de beschik baarstelling van gelden voor de vervanging van versleten kachels werd geweigerd. De raad der gemeente St. Philipsland had overwogen, dat de kosten voortvloeiende uit de vervanging van versleten kachels bestreden moeten worden uit de exploitatie vergoeding. Gedeputeerde Staten hebben in aanmerking genomen, dat ingevolge de lager-onderwijs- wet 1920 medewerking ten aanzien van de aanschaffing van schoolmeubelen, waartoe schoolkachels moeten worden gerekend, al leen mag worden geweigerd, indien de nor male eisen aan het geven van lager onder wijs te stellen, zouden worden overschreden, hetgeen in casu niet het geval is. Het besluit van de raad der gemeente St. Philipsland is dan ook vernietigd onder bepaling, dat de raad wordt geacht mede werking te hebben verleend tot be schikbaarstelling van de gelden, nodig voor de aanschaf van nieuwe kachels in drie les lokalen. Sinds het vertrek van ds. P. Westland in 1961 zijn er door de Ned. Herv. Gem, te Sint-Annaland tal van beroepen uitgebracht. Tot nog toe evenwel met een negatief resultaat. Het beroepingswerk is menigmaal een lange lijdensweg; wat een arbeid en moeite moet een kerkeraad zich hierin getroosten. Dat het ook veel moeite kan geven om een predikant weer kwijt te raken, komt eigenlijk niet meer voor. Dat dit vroeger wel eens het geval was, daarvan geven we hier een voorbeeld. Die in 't eerste bouwden De eerste predikant die na de Hervorming St. Annaland gediend heeft was Mathias van den Broecke. Deze was in 1583, gelijktijdig met ds. Johannes Martini naar Tholen ge komen. Drie jaar later, in 1586 nam hij de roeping naar St. Annaland aan om als eerste daar Gods Kerk te bouwen. Al mogen we aan nemen dat ook hier door rondreizende predikers de „nieuwe leer" wortel had gey schoten, toch zal ds v. d. Broecke de handen vol hebben gehad om het volk uit de verstarde bijgelovige gebruiken los te maken. Na negentien jaren in deze gemeente werkzaam te zijn geweest, stierf hij in 1605. In hetzelfde jaar werd de proponent Samuel Schepens als predikant bevestigd. In de eerste jaren van zijn bediening horen we niets over hem. Toch schijnt heel de loopbaan van ds. Schepens één grote mis lukking te zijn geweest. Wat daar de oorzaak van was? We weten het niet precies. Was hij niet zuiver in de leer? Leidde hij een onchristelijk leven Niet één keer wordt hij hiervan beschuldigd. Uit alles blijkt echter dat de gemeente weinig of niets met hem ophad. Hoe eerder hij maar vertrok hoe liever ze het had. Ook de classis die er in betrokken werd, oor deelde dat dit de beste oplossing was. Zij stelde zelfs een ruiling met de predikant van Reymerswaal voor. Al de betrokken partijen nemen met deze regeling genoegen maar tot teleurstelling van Annalands gemeente ging de classis niet tot uitvoering van de zaak zelve over. Na een langwijlige procedure Van 14 tot 28 februari 1620 vergaderde de Prov. Synode binnen de muren van Goes. Op een der laatste zittingsdagen verschijnen Jacob Cornelissen als baljuw en Lowijs Adriaenssen namens de regering van St. Annaland ter synode. En „hebben versocht dat noch eenmael „de verplaetsinghe hares predicants Samuelio „Schepensi mochte worden bevordert, die „nu veele jaren van de classe was belooft „ende bij haere kerke verwacht. Hebben „oock eenighe schriftelij cke requisten over- „gegheven, welcke den miserabelen staet der „kereke tot St. Annalant te kennen ghe- „vende, versuchten dat haere predicant „mochte worden verplaetst ende eenen be- „quaemer dienaer in plaetse van dien ge- stelt." De afgevaardigden van St. Annaland ver zoeken een bekwamer dienaar en spreken van de miserabele staat der kerke. Zal ds. Schepens de gaven tot zijn ge wichtig ambt gemist hebben en daartoe totaal ten leste afgehandeld Bij zulk een deemoedige houding leverde het voor de synode weinig moeilijkheden meer op hoe te handelen. Zij besloot „de classe van Tholen ernst- „licken te vermaenen, binnen den tijd van „ses maenden de verplaetsinghe te be- „voorderen en te sien, off sij de verwisse- „linghe tusschen den predicant van Reymers ongeschikt geweest zijn We kunnen niet „walle ende van St. Annalant zouden konnen „te weghe brighen." Zo is ook gebeurd, ds. Schepens vertrok naar ,eene gansch geringe plaetse," het ten ondergang gedoemde Reimerswaal. Negen jaren lang woonde hij er nog, „onder een gering hoopje volks." Toen was het niet langer veilig meer in de stad en ds. Sche pens kwam in Schakerloo wonen. Hij stierf in 1639 en werd in Tholen begraven. St. Annaland kreeg nu in zijn plaats Herbertus de Ridder van Reimerswaal tot predikant. Zes jaren heeft hij daar nog ge arbeid, tot 1626 in welk jaar de dood hem uit dit leven wegnam. S. anders denken, temeer daar ds. Schepens zelf die na het overlezen van deze klach ten wordt binnengeroepen zich zijner onbekwaamheid bewust was. Hoor zijn antwoord, zo het in de synodenotulen voor komt. Hij zei „bedroefd te zijn, dat sulcken „clachte teghen hem in desen ynode was „ghedaen, aenghesien dat in der classe deze „saecke niet was 'seenemael afgehandelt, „welcker oordeel hij hem ghewillich hadde „onderworpen ende also noch onderwierp, „tevreden synde (nae het goetvinden der „classis) verplaetst te worden, al waer het „in eene ghansch gherige plaatse." Een ogenblik naar rechts gekeken en het ongeluk was gebeurd. De 48-jarige Joh. C. de R. uit Stavenisse reed op 20 juli op de nieuwe weg van Stavenisse naar St. Maartensdijk. Op het land rechts van de weg was een combine aan het werk en de heer De R. liet zich er even door afleiden. Als Laret uit Bergen op Zoom. Hij adviseerde de politierechter bij het bepalen van de straf maat de persoon van de verdachte te be trekken, „Hij rijdt al 30 jaar zonder ooit een bekeuring te hebben gehad." aldus mr Laret. Bovendien vertelde hij dat zijn cliënt in het maatschappelijk leven in Stavenisse gevolg hiervan kwam hij op de toch al een belangrijke plaats inneemt. Hij is voor- smalle weg iets over de linkerweghelft. Een zitter van de veilingvereniging, waarnemend tegenligger botste tegen hem op, de bestuur- voorzitter van de boerenleenbank, hoofd in- der liep een hersenschudding en een knie gelanden en bestuurslid van de Z.L.M. blessure op. Ook de zoon van De R. be- Volgens de raadsman was hier geen sprake 1 1 1i. 1-. n ri /"11 o f~1 t~~\ T* 1 P 1 kwam een lichte hersenschudding. Voor de Middelburgse politierechter erkende de man zijn fout volledig en betuigde zijn spijt over het gebeurde. De officier noemde het een geval van „grovelijke onvoorzichtigheid en onoplet tendheid". Hij zei: „Men hoort in het ver van grove roekeloosheid, maar had zijn cliënt op de smalle weg een geringe ver- keersfout gemaakt, die anders nauwelijks ge volgen zou hebben. Ook de politierechter vond het door de officier ten laste gelegde wel wat te zwaar. keer constant op te letten." Hij eiste een geld- Hij liet de straf ongewijzigd, maar gaf boete van f 100.subsidiair 20 dagen hech- deze alleen voor het subsidiair ten laste tenis. Als raadsman voor De R. trad op mr gelegde: Het rijden op de verkeerde weghelft Deze studieclub hield op 16 december om 7.30 uur haar 4de vergadering van dit sei zoen in de zaal van Moerland te Stave nisse In zijn openingswoord gaf de voorzitter de 'heer K. J. Drooger een overzicht van de afzet van onze glasprodukten in het afgelo pen jaar. Over de afzet via de veiling Ber gen op Zoom kunnen we tevreden zijn. Van het eiland Tholen zijn daar in 1964 340.000 kg tomaten geleverd en van de omgeving van Bergen op Zoom 510.000 kg. Bij el kaar is dat een gced kwantum om expor teurs aan te trekken. De middenprijs was in rgelijking met andere gebieden zeer goed Vervolgens sprak de heer B. Baijense van de R.T.V.D. over „Wat kunnen we nog meer telen als tomaten?" Deze vraag is bij vele tuinders opgekomen aldus spreker toen de tomatenprijzen deze zomer slecht waren, ofschoon door een „betere" staart in de herfst deze vraag weer wat op de ach tergrond is geraakt. Spreker waarschuwde er voor om van alles te gaan telen. Tot nu toe telen we op Tholen bijna allemaal sla en tomaten, daardoor krijgen we een behoor lijk kwantum en kunnen we ons speciali seren in deze produkten. In andere gebieden van Zeeland komt het voor dat men 20 teelten onder glas uitoefend, op die manier kan men geen exportveiling opbouwen en kan men nooit specialist worden. Speciali seren is nodig om de kwaliteit op te voe ren wat we nodig hebben i.v.m. onze con- curentiepositie in het buitenland. Minder goede prijzen in het huidige jaar mag niet de reden zijn om te veranderen, het volgende jaar kan het wel weer anders zijn. Vervolgens behandelde spreker nog en kele gewassen zoals komkommers, meloenen snijbonen en aardbeien. Zonder praktische ervaring is het zeer moeilijk om met komkommers of meloenen te beginnen. Snijbonen is geen moeilijke teelt, hierbij bestaat echter het gevaar dat er op een bepaalde veiling te veel van komt het is geen exportprodukt. Aardbeien telen in plaats van sla is mogelijk. Glasaardbeien is een goede teelt, de prijsvorming zal, met enkele telers op een veiling, tegenvallen. Tholen heeft voor sla gekozen, laten we het dan volhouden. Op vrijdag 15 januari zal er in samenwerking met de Z.G.V. te St. Annaland 'n „tomatenmiddag" zijn waar o.a. Dr. Ir. G. P. Termohlen. van het proef station uit Naaldwijk zal spreken over „Er varingen met tomatenrassen." SMERDIEK HAALDE HET De uitslagen: Smerdiek Yerseke 1 -0 Rillandia VCK 10-1 Meeuwen Krabbendijke 5-3 Kats Nieuwland 0-3 lste klasse W.H.S. HNC 2-2 ONI Vrederust 9 0 Roda -Thol. boys 1 - 4 2e klasse The Gunners 2 Good Luck 2 2-1 Good Luck 3 W.H.S. 2 6-1 T.S.C. - Rust Roest 1 - 8 3de klasse Stavenisse Chrislandia 3 2-8 Smerdiek 2 - Thol. boys 2 T.P.O. 6-1 - Dinteloord 3 10-2 SMERDIEK YERSEKE 1 - 0 Opnieuw werd het voor Smerdiek, nu dan op eigen veld, een benauwde overwinning. Maar de punten kwamen er door het ene .doelpunt van de nog altijd uitstekende voorhoedespeler van der Rhee. En die pun ten betekenen toch weer een stapje in de goede kampioensrichting, ook al zit Meeu wen en zelfs Rillandia met 4 wedstrijden achterstand de leider nog steeds behoorlijk op de hielen. Men kon niet zeggen, dat het zo bijster vlotte aan weerskanten. Yerseke had na het begin het heft zelfs een tijd in handen maar miste produktiviteit. Zo ging het tot ruim een half uur door, toen de nog altijd vaardige van der Rhee vanaf de vleugel een kans kreeg en die prompt benutte: 1,-0. Juist dat ene doelpunt was voldoende, omdat Yerseke tot het eind toe steeds schaarser kansen niet benutte. Daarentegen kwam Smerdiek er steeds beter in maar nu was het de beurt aan de Yerse ke verdediging om stand te houden, wat prompt gebeurde. Het bleef 1 - 0, hcewel Van der Rhee met een omhaal nog eens dicht bij een doelpunt kwam. Men had in scheidsrechter Leyten een uitstekend arbi ter en Smerdiek kon na het eindsignaal te vreden de kleedkamer opzoeken, terwijl Yer seke zeker geen schandelijke nederlaag mee naar huis nam. RODA THOL. BOYS 1 - 4 Het schijnt dat men in Oosterhout niet tegen verlies kan. En erger nog dan de spe lers gaat daar het publiek te keer. Dat heeft ook ditmaal Tholense boys weer moe ten ondervinden, die er al niet zo gerust cp waren om het tegen Roda op te nemen. Men heeft immers al eerder ondervonden, dat het in Oosterhout niet zo plezierig voet ballen is en ook wel van andere elftallen vernomen. In feite was er geen vuiltje aan de lucht. Tholense boys was sneller, doortastender en geraffineerder, waar tegenover Roda niet voldoende weerstand had. Men had al snel een voorsprong, gevolgd door een tweede doelpunt en alles leek nog koek en ei bin nen de lijnen, al ging het daarbuiten al wat morrelen. Toen Menheere er nummer drie van maakte, waren de Roda-spelers en sup porters er van overtuigd dat het buitenspel was. Het moge zo zijn geweest, daarmee was de thoolse voorsprong nog niet wegge werkt en bovendien dacht de scheidsrechter er anders over. De Roda-spelers wilden toen opgehitst door het publiek, het veld maar direct verlaten. Het zag er door de uitroepen aan de lijn voor scheidsrechter De Rooy uit Tilburg nog het slechtste uit. Ook de Thool se spelers bleven niet geheel onbesmeurd met scheldwoorden, maar liepen dan toch geen direct gevaar. Het bestuur van Roda wist de spelers toch binnen de lijnen te houden en zo werd de wedstrijd toch weer hervat. Tholense boys maakte er 40 van, waarna het er minder op aankwam, dat tegen het einde Roda de eer nog redde. Maar eervol hebben de sup porters het veld deze middag niet verlaten.. WHS—HNC 2—2 Dat in de laatste minuut WHS nog een strafschop tegen zich kreeg voor een ver meend handsgeval, was een grote teleur stelling voor de thuisclub, die zich voor rust naar een 20 voorsprong had gewerkt via Adri de Wit. HNC was weliswaar niet minder, maar het leek er toch op, dat het bij het ene tegenpunt zou blijven. Wel was er sprake van een slordig plaatsen door beide partijen. Toen spil Piet Mosselman met de borst op de bal viel, floot de scheidsrechter. Het gebeurde in het schrafschopgebied en aangezien de scheidsrechter er wel van over tuigd was, dat de bal ook een hand had geraakt of andersom, werd het 22. Oni speelde een oefenpartijtje tegen Vrede rust en won met 90. Het doelpuntgemid- delde wordt er voor de leider groter door, al betekent dat niet zo heel veel. Wel is van groot belang, dat ONI uit 's Gravenmoer al 4 punten boven nummer twee staat, wat nu Tholense boys is geworden. Er moet na de winterse rust nogal een en ander gebeuren, wil ONI het dit jaar niet halen. DE JUISTE LEIDER In de tweede klasse is Rust Roest uit Eind hoven nu aan kop gekomen, een elftal dat dit tenvolle verdiend. Het won zaterdag jl. met 18 van TSC. The Gunners 2 kon net voldoende scoren om de punten in Breda te houden tegen Good Luck 2:2-1 en Good Luck 3 won onbegrijpelijk, zoals WHS 2 daar onbegrijpelijk van verloor met 61. OP DE VOET GEVOLGD Nog altijd volgen Tholense boys 2 en Smerdiek 2 elkaar op de voet. De eerste won zonder moeite met 102 van Dinteloord en de laatste met 61 van TPO. Stavenisse moest in Chrislandia 3 z'n meerdere erken nen en verloor met 28. En nu gaan we voor de rest van 1964 maar rusten. Daar zal niemand met deze feestdagen bezwaar tegen hebben. Hopenlijk „rendez vous" in het volgend jaar. En in de Kerstnacht staat de kathedraal. De hoge ramen lichten door het duister, En over haar de wonderlijke pracht Van 'n avondhemel in zijn volle luister. Daarbinnen zingt een groot en machtig koor Een jubelend loflied doen de zangers horen Van herders, die aanbiddend verder gaan. Van n Kindeke, dat eenmaal werd geboren. Er is een kamer in 'n eenvoudig huis, En moeder gaat de Kerstvertelling lezen Van 'n Kindje in een kribbe neergelegd. Dat heel de wereld liefd'rijk wil genezen. Blij klinkt haar stem, een meiske ziet haar aan. De held're oogjes naar het licht geheven. Dan gaan ze zingen, 't wordt zo echt verstaan. Wat tot een schat is in hun beider leven! Er vaart een scheepje langs de wijde zee. En door het donker zoekt het naar zijn wegen, Er zijn wat mannen in de roef bijeen, Verweerde mannen van „op hoop van zegen". Een kaarsje flakkert ergens in een hoek. De stille nacht brengt wonderlijke dingen, Men denkt aan veel, wat soms vergeten is, De zee golft voort en schepelingen zingen. Er is een kerkje ergens in het veld, Bescheiden, wat vergeten langs de wegen, Een orgel ruist, er is een stem, die spreekt, In diep geloven klinkt die stem ons tegen. Gewone mensen zingen er een lied. Vol overgave met gevouwen handen, En sommigen, ze kwamen óók van ver. Een ster staat stralend boven stille landen De Kerstzang zingt de hele wereld door, In kleine kerkjes en in kathedralen, In scheepjes, zo maar midden op de zee, In vele kamers bij de Kerstverhalen. Die zang zwijgt nooit, hij zingt zijn eeuwig lied Van liefde en vrede en voor alle mensen. En telkens weer zien w'in een licht verschiet, Wat wij geloven, zoeken, hopen, wensen!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1964 | | pagina 5