EENDRACHTBODE Dampo bevrijd* Piet van Tilburg Het verkeerde slachtoffer 21c JAARGANG No. 5 17 DEC. 1964 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG POORTVLIET Hondenbelasting, een onprettige heffing vindt dhr. Bijl Waarom katten en duiven wel vrij „Euterpe" kreeg met algemene instemming subsidie Denk aan de rattenbestrijding Kolenpakhuis naar Paasdijk Opheffing armbestuur per april 1965 RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK (slot) Begrotingstekort dwingt tot soberheid Een raadslid had liever het Smerdiek van vroeger terug PvdA fractie hoopt op bouw instructiebad, sporthal en verenigingsgebouw, alsmede bejaardentehuis Kritiek op gang van zaken openbare school In een laatste openbare raadsvergadering in dit jaar op donderdag 10 december jl. waren alle leden aanwezig, toen burgemees ter W. J. van Doorn de raad nog eens dankte en met hen de gehele bevolking voor de zo verrassende huldiging bij zijn koperen ambtsjubileum. Het deed de voorzitter bizon der goed, dat hierbij alle raadsleden aan wezig waren. In een vlot tempo werden hierna de 15 agendapunten afgewerkt. De voorlopige vaststelling van de rekening woningbedrijf, gemeenterekening en die van het Armbestuur over 1963 gaf geen aanleiding tot discussie. Wel maakte de heer P. j. van Houdt (sgp) nog de opmerking, dat de verhuizing van het hoofd der openbare lagere school een flink bedrag had gevorderd, waarmee ook de andere collega's het eens waren. De voorzitter wees er op, dat het bedrag binnen het kader ligt van de daarvoor geldende regeling. Met de verhuiswagen overbrengen is altijd duurder en in verhouding tot de betrekkelijk korte afstand, nu het om een verhuizing in een gemeente zelf ging, is het inderdaad heel wat meer dan men het „op eigen gelegenheid" doet. Maar wettelijk is het toelaatbare in acht genomen. GROND VOOR BOUW KOLENSCHUUR VERKOCHT Van het voorstel dienaangaande hebben de lezers in het vorig nummer reeds kennis kunnen nemen. Aanvankelijk zou een nieuw kolenpakhuis voor „Ons Belang" worden gebouwd op het perceel waar voorheen de schuur van Ista stond, grond die door de gemeente was overgenomen. Maar daartegen heef de rijksoverheid bezwaar. In het uit breidingsplan wordt dat deel als bouwterrein voor woningen aangemerkt en dan moet er geen pakhuis komen. Een voor alle partijen bevredigende oplossing is echter gevonden, nu naast de te bouwen noodslachtplaats aan de Paasdijkweg nog ruimte over is. Meer ruimte zelfs dan in de Noordstraat. B en w stellen daarom voor daar 840 m2 aan „Ons Belang" te verkopen voor in totaal 7140.-. De heer Uijl (ar) vraagt enige nadere toelichting, in verband ook met de overeen stemming van het kolenbondbestuur. De heer van Houdt vindt deze oplossing een flinke vooruitgang. Het is niet gek, dat het kolen pakhuis niet zo in het centrum komt en voor het vervoer zal het ook nog gemakkelijker zijn. De heer C. Bijl (pvda) vraagt of er van hogerhand geen bezwaar is, dat een kolen pakhuis naast een noodslachtplaats komt, waarop de voorzitter ontkennend antwoord. Er is geen enkel gevaar door de goede afsluiting van de noodslachtplaats. De heer Bijl vraagt voorts of de sloot daar tevoren gedempt wordt. De voorzitter antwoordt dat het voor een gedeelte het geval is. Aan de straatzijde zal het perceel bouwrijp worden opgeleverd. In hoeverre er dan ook aan de achterzijde een dam of uitweg moet komen, wordt aan „Ons Be lang" overgelaten. Alle leden kunnen zich hierna met deze grondverkoop verenigen. De bank voor Ned. Gemeenten wil een kasgeldlening geven van 60.000,met een rente van 3% Daartoe wordt be sloten. Voor het jaar 1965 wordt het een max. van 100.000, Voor 1965 wordt per leerling voor het openbaar lager onderwijs 67,98 beschik baar gesteld. Zo'n 12 jaar geleden was het een 25.per peerling. De „loonronden" gaan dus ook bij dit onderdeel van het gemeentelijk beleid, behoorlijk mee. ER IS OOK GEEN KATTENBELASTING Het voorstel van b en w om de honden belasting te verdubbelen, t.w. 20.voor een zgn. luxe hond en 10.voor de be- drijfs- of waakhonden ontmoet bij de heer Bijl bezwaar. Hij vindt dit een ongelukkige belasting. Waarom is het een luxe als men een hond houdt en waarom kan men katten en duiven wel zonder meer houden. Laat iemand die voor een hondje voelt zo'n dier zonder verdere gevolgen kunnen houden. Hij zal zich tegen deze verordening ver zetten, al vindt hij het op zichzelf begrijpe lijk, dat er een voorstel tot verhoging kwam. De heer Uijl meent dat een dierenlief hebber er dat best voor over heeft. Het is ook een zekere rem om maar niet onge breideld tot hondenbezit over te gaan. De heer P. J. van Houdt vindt het wel een drastische verhoging. De heer M. Geuze (chu) vindt het verschil tussen luxe en bedrijfs- of waakhond nogal groot. Er zijn hoegenaamd geen bedrijfs- en maar heel weinig waakhonden meer, die persé als zodanig worden gebruikt. De voorzitter is het met dhr. Uijl eens, dat er wel enige remming moet zijn. Een hondenliefhebber zal het voor de belasting niet laten, maar men ziet er zo nu en dan toch ook overlast door. Wethouder Krijger informeert wat deze verhoogde belasting kan opleveren. Met de stem van de heer Bijl tegen wordt de voorgestelde nieuwe hondenbelasting heffing aangenomen. Hamerstukken worden een wijziging van het ambtenarenregelement, verplaatsings verordening en een nieuwe regeling voor premiesparen. neus, keel,borst van vastzittend slijm OPHEFFING ALGEMEEN ARMBESTUUR Dat vanwege de Algemene Bijstandswet de taak voor het Algemeen Armbestuur komt te vervallen werd in ons vorig num mer aangehaald. Om het jaar 1964 naar be horen te kunnen afwikkelen stellen b en w voor de opheffing te bepalen op 1 april a.s. De voorzitter wijst er op, dat nog steeds geen richtlijnen omtrent de juiste toepassing is ontvangen. De heer Van Houdt vraagt of hiermee ook de kerkelijke armbesturen ophouden te bestaan. De voorzitter zegt dat niet precies te weten, maar de taak daarvoor ondergaat wel een grote wijziging. Omtrent de ver- delingsschaal kan dus thans nog niets wor den meegedeeld. In elk geval heeft men per 1 januari a.s. recht op bijstand. Het zai er daarbij waarschijnlijk om gaan, welke in komsten men tevoren genoot. Wanneer de diaconieën een aanvullende taak zouden toe passen, is het natuurlijk weer de vraag of dat niet wordt gekort op de algemene Bijstand. Maar dat alles is nu nog onzeker. De mensen die bij het Armbestuur zijn inge schreven zullen van de gemeente zo spoedig mogelijk formulieren krijgen, want per 1 jan. zijn ze voor gemeenterekening. Er zal wel een minimum en maximum bedrag worden vastgesteld, zo meende de voorzitter, maar van belang is wel, dat voor een gehele streek eenzelfde regeling geldt. Dat zou zeer verstandig zijn. Nog even wordt daarna geborduurd over de overname van deze taak door de ge meenten van de kerken. De heer Uijl vindt dat de kerkelijke bedeling door de kerk on voldoende is begrepen. De voorzitter meent, dat men daarmee toch voorzichtig moet zijn. Dat wordt zo vlug verweten, maar de vraag is ook, was er de mogelijkheid. Nu is die er misschien wel, maar vroeger zaten ook vele kerkelijke instanties zeer krapjes. Dan kan al te gemakkkelijk worden gezegd, dat de kerk het fout deed, maar kon ze anders. Nu het wet is, wordt er belasting voor betaald en is men dus wettelijk verplicht om mee te helpen die mensen te steunen. Wan neer een land evenwel 80% armen heeft, zal het voor de de andere 20 toch heel moeilijk worden. En die tijd is er toch geweest. De heer Van Houdt meent, dat de kerk toch allereerst moet bijstaan. Dat is het bevel des Heeren. Overigens kunnen alle leden zich verenigen met het voorstel tot op heffing van het Armbestuur per 1 april 1965. SUBSIDIE VOOR „EUTERPE" In overleg met de andere betrokken ge meentebesturen en met het bestuur der muziekvereniging, stellen b en w thans voor om per inwoner per jaar 0.50 te sub sidiëren. De voorzitter voegt aan het voor stel toe, dat er in b en w ook zwaar over is geboomd. Het is uiteraard een flink bedrag, wat men zo maar niet doet. Het college be treurt eveneens, dat het plaatselijk korps geen stand kon houden. Thans is er uit de drie gemeenten een goed muziekkorps te voorschijn gekomen. Daarbij hebben de ge meenten gelijke rechten, dus wat het open baar optreden van het korps betreft. De voorzitter zou het betreuren, wanneer Poort vliet de gevraagde subsidie niet zou toe staan, niet alleen omdat de andere betrokken gemeenten het wel hebben gedaan, maar omdat het van belang is, dat er een muziek korps, zij het dan op deze wijze, in stand kan blijven. Zou men de subsidie hier weige ren, dan zou men tegelijkrtijd ook niet meer een gelijke partner zijn met Scherpenisse en Sint-M aartensdij k. De heer Van Houdt merkt op niet tegen de muziek te zijn. Wel betreurt hij het dat het plaatselijk korps er niet meer is. Hier door zal het toch een „leentje bure spelen" worden. De voorzitter zegt dat dit laatste niet het geval is. Immers, van Poortvliet is eenzelfde bestuursvertegenwoordiging aan wezig als van de andere gemeenten. Dat gaat gelijk op. De heer Van Houdt hoopt dan, dat men bij verjaardagen van het Kon. Huis op „Euterpe" zal kunnen rekenen. De heer Uijl vindt het toch wel een zware opgave voor Poortvliet, 800.is een bonk geld voor deze gemeente om aan een mu ziekvereniging te gaan geven. Zijn vraag is wat de leden zelf doen om tekorten te be strijden. Hij weet dat oud papier wordt op gehaald in Scherpenisse en Sint-Maartens dijk, dat er, zoals de voorzitter ook heeft gezegd, een donateurswerving plaats vond, maar neemt men het toch niet te gemakke lijk op. Wordt tegenwoordig niet te gauw op de overheid geleund. Vroeger hebben we onze hobby's toch ook zelf moeten bekostigen. De voorzitter meent dat er ten aanzien daarvan wel iets is veranderd. Een muziek vereniging kan moeilijk alles betalen, al is de contributie voor velen al knap hoog. Wel is hij het met dhr. Uijl eens, dat men er in het algemeen, dus niet persé deze vereniging, wel te gemakkelijk over denkt en op de overheid leunt. Vandaar dat subsidie-aan vragen ook nauwlettend worden bekeken. Daarbij speelt een rol of er inderdaad zelf werkzaamheid bij de leden is. Ten aanzien van „Euterpe" meent hij dat toch wel te mogen zeggen. Dat men hier geen oud papier ophaalt en in de twee andere gemeenten wel, komt omdat er hier al wordt opgehaald en men dat niet wil doorkruisen. Euterpe zorgt toch zelf voor zo'n 900.oud papier opbrengst. In totaal zorgen de leden zelf voor 3300,wat nog niet kinderachtig is. De heer Uijl vraagt of het een éénmalig bedrag zal zijn. De voorzitter zegt dat het in elk geval jaarlijks wordt bekeken, maar men mag niet gauw op vermindering rekenen Er is afschrijving uniformen, instrumente". enz. Weth. Krijger vreest dat met een eigen korps een hoger bedrag op tafel gelegd zou moeten worden. De andere gemeenten zijn daarvan het bewijs. De heer Bijl wil deze jonge vereniging dit jaar wel helpen. Maar behoudt zich voor het volgend jaar toch onafhankelijk te willen bezien. De heer Geuze is het opgevallen, dat van alle verenigingen sinds de komst van de burgemeester alleen de muziek is verdwenen. Hij wil dit liever subsidiëren dan de Zeeuwse muziekschool en hoopt dat er steeds meer in Poortvliet gevonden zullen worden, die „Euterpe'"s gelederen gaan ver sterken. Daarna wordt het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. RONDVRAAG Dhr. Van Houdt attendeert op het schil derwerk van de gemeentewoningen, wat de voorzitter een algemeen probleem noemt. Men krijgt de vaklui er niet gauw bij. Ver der vindt de heer Van Houdt het brommers- lawaai een voortdurend euvel. De voorzitter zegt dat het toch al is ver minderd. De politie is terzake bizonder aktief. De heer Bijl zegt er geen hinder van te hebben. De heer Uijl spoort aan tot intensieve rattenbestrijding, waarop wordt gezegd, dat zulks vooral tijdens een vorstperiode effect oplevert. Voorts vraagt dhr. Uijl of iemand met een premie in een andere gemeente ook hier een huis kan bouwen. De voorzitter zegt, dat de toekenning voor de gemeente is en die dus niet bereid zal zijn dat aan een andere gemeente over te dragen. Nadat dhr. van der Male nog op de slechte situatie van de Stoofstraat heeft ge wezen, volgt sluiting. Om de draad van het raadsverslag weer te vervolgen, herhalen we nog even de 5 laatste regels uit vorig nummer. Bezwaar komt er tegen het voorstel om aan het gezin P. Polderman bij wijze van renteloos voorschot 1500.beschikbaar te stellen voor inrichting woning, hetgeen wekelijks met f 6.moet worden terug betaald. Met name de heren J. L. M. Geluk en Koopman vinden het niet de juiste weg. Ook b en w en trouwens de gehele raad zitten er mee in de maag, maar zoals dhr. Lindhout het opmerkt, dat men het moeilijk zo kan laten betijen voor de kinderen, zo willen b en w het ook zien. Men heeft dan althans getracht een behoorlijke mogelijk heid te openen. Met de stemmen van dhr. J. L. M. Geluk en Koopman tegen kan men over dit netelig punt heenstappen. Ook de onbewoonbaar verklaring van een zevental woningen in de Vijfzinnen levert nog commentaar op. De heer J. L. M. Geluk is er over verwonderd, dat dit met zo'n snel tempo tot stand is gekomen. Dat de mensen er echter binnen 6 maanden uit moeten vindt hij wat cru. Sommigen hebben het nog kortelings zelf wat opgeknapt. In dien de gemeente ze toch niet afbreekt en weer gaat verhuren voor pakhuis, kan men die termijn ook wel verlengen. De voor zitter antwoordt, dat die ontheffingsmoge lijkheid wel bestaat, maar daarvan zou hij liever niet te grif gebruik maken. De heer Koopman vindt ook, dat er overal in de gemeente nog te veel krotten blijven staan, die als pakhuis of dergelijke worden ver huurd. Veel beter is direct afbreken. De voorzitter wil ook zo vlug mogelijk van de krotten af, vandaar ook dit voorstel, wat trouwens op verzoek van de raad is ge beurd. De heer Van Zetten is het met een grondige opruiming roerend eens. De heer Koopman herhaalt: kopen van krotten, goed, maar dan ook weg er mee. De voorzitter ziet zeker geen kans toewijzing voor krot opruiming te krijgen, zonder dat men onbe woonbaar verklaarde woningen heeft. En dit is toch wel hard nodig. De voorzitter moet dan nog al eens hameren om de regel maat te handhaven en het geen over en weer gesprek wordt. Bij stemming zijn de heren Op den Brouw en raadslid Geluk tegen. Door verbouw kunnen er op eenvoudige wijze bij Parallelweg 17 en 18 twee garages komen, waarvoor de gemeente dan 1500, beschikbaar zou stellen om daarvoor 2.— per week meer huur te krijgen. De heer A. P. op den Brouw (pvda) en J. L. M. Geluk (vvd) vinden het maar een geringe verhoging. Na toelichting blijft alleen dhr. op den Brouw tegen. De andere leden stemmen voor. In dit verband informeert dhr. J. L. M. Geluk of de technisch ambtenaar zijn auto gratis in een gemeentelijke garageruimte stalt. De voorzitter antwoordt bevestigd. Dat is zo gegroeid, toen dhr. Jasperse hier op zichter was. Overigens is het maar een ruimte van zozo. Om geen onderscheid te maken, meent dhr. Geluk te moeten voor stellen daarvoor toch 2.50 per week te vragen. De voorzitter vindt dit gepeperd, maar de gehele raad kan er zich mee ver enigen. Bij het volgende punt komt dan weer dhr. Lindhout wat in de oppositie. Het betreft de plaats van het buswachtlokaal op de gedempte haven. De heer Lindhout vindt het punt uit verkeerstechnisch oogpunt niet de geschikte plaats. Na toelichting en meningen over en weer, wordt ook dit voorstel in stemming gebracht. Tegen de plaats van het wachtlokaal is dhr. Lindhout. De andere leden hopen dat het er nu spoedig zal komen. Exploitatievergoedingen lager onderwijs en wijziging rechtspositieregelingen ambte naren zijn hamerstukken. VERLAGING BOUWGRONDPRIJS Met het voorstel tot verlaging grondprijs voor de bouw kerk door „Schrift en Be lijdenis" kan de raad zich unaniem ver enigen. Dhr. Koopman vindt dat deze ver eniging gegronde bezwaren aanvoert, het was een al te dure aankoop. Dhr. J. L. M. Geluk vindt het een flinke opmerking van vorige spreker, maar dhr. Koopman zegt dat hetgeen de waarheid is, ook gezegd mag worden. Het doel daarvan staat hier buiten. Van dhr. J. A. Vroegop wordt de krot woning Vijfzinnen 14 voor 600.- gekocht. Het aanbieden van de rekeningen 1962 is een formele zaak. Ook de wijziging onder handse aanbesteding b.l.o.school vergt stil zwijgende instemming. Voor een lokaal van het stadhuis in ge bruik bij de rijksbelastingen en een ander bij de herverkaveling wordt nu 20.per week gevraagd. PARKEREN Met het oog op parkeer-excessen wordt de algemene politieverordening gewijzigd. Voortaan kan men de openbare weg niet meer als een soort „werkplaats" misbruiken en ook niet langer dan 48 uren parkeren in straten, waar geen parkeerverbod geldt. In feite is het er om te doen, excessen tegen te gaan, zoals bijvoorbeeld plaats vond met geladen bietenwagen en aanhangers, die nog zaterdagmiddags werden geladen en dan tot maandagmorgen ergens voor de woningen bleven staan. Voor dergelijke gevallen, ook de busjes, moeten maatregelen genomen kun nen worden. Er ontstaat een discussie over. Wanneer echter duidelijk wordt dat onthef fingen mogelijk zijn, waarbij dan bepaalde plaatsen voor dit soort parkeren aange wezen zullen worden, kan de raad zich met deze wijziging verenigen. In dit verband wijst de heer J. L. M. Geluk ook op het gevaarlijke van de provinciale weg, waar geen maximum snelheid van 50 of 70 km is opgelegd en het vooral bij de rijwieloversteekplaats uiterst gevaarlijk is. Hij stelt voor de provincie te vragen een snelheidsmaximum van 70 km aan te vragen. De voorzitter zegt dat het dan wel 50 kan worden, maar allen zijn er toch voor dat te doen, waarbij dat maximum dan moet gelden vanaf voor de veiling tot en met de Bellevue.. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN BERGEN OP ZOOM Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 ONDERHOUDSPOSTEN TE LAAG Vervolgens wordt de gemeentebegroting 1965 aan de orde gesteld. Reeds eerder hebben b en w daarover uitvoerig aan de raad geschreven, een begrotingsbrief, die ook in ons blad werd opgenomen. De gemeentebegroting heeft een nadelig saldo van 15.625,03 op de gewone dienst en 310.929,21 op de kapitaaldienst. B en w stellen voor om aan de minister van bin nenlandse zaken te verzoeken een aanvul lende bijdrage uit het gemeentefonds be schikbaar te stellen van tenminste 30.000.- Afgaande op de presentielijst krijgt dhr. Lindhout als eerste gelegenheid tot een algemene beschouwing. Hij verklaart daar aan na de door de secretaris tijdens het onderzoek gegeven toelichting, weinig be- behoefte te hebben. Hij betreurt dat de be groting niet sluitend is, maar kan geen posten aanwijzen, waarop nog besnoeid zal kunnen worden voor een behoorlijk beleid. En dat maakt dus ook kritiek moeilijk of weinig zeggend. Hij zal zijn stem aan deze begroting geven. Dat is ook wel het geval bij de heer Koopman, die namens de rechtse groep het woord voert. Hij dankt de secretarie voor de gegeven toelichting en het verheugt hem, dat deze begroting kan worden vastgesteld in het pas geopende raadhuis. Jammer daar bij is, dat er een tekort op de begroting van het woningbedrijf is van ruim 4000. Hij meent dat er vlot wordt gebouwd en er over de nieuwe woningen weinig klachten zijn. De onderhoudsposten op de gemeente begroting voor het raadhuis en de openbare school vindt hij aan de lage kant. Dhr. Koopman informeert voorts of het in de bedoeling ligt van b en w om het onder houd plantsoen weer uit te besteden of daarvoor een derde gemeentewerkman te nemen. In de nog oude kom is een nieuwe riole ring urgent Hij bepleit een goed onderhoud op de openbare school, ook al is het dan een oud gebouw of juist te meer omdat het oud is, dient het zoveel mogelijk schoon te zijn. In principe had hij voor de aanleg van de sportvelden gestemd, maar nu daar reeds een vereniging op zondag van gebruik maakt, kan hij daaraan verder zijn stem niet meer geven. Gods geboden dienen te prevaleren boven geneugten van de mensen. Bij de waardering, die spreker had voor het liefdewerk op de stichting Vrederust, hoopte hij, dat er meer aandacht geschonken zou kunnen worden aan een zeer behoorlijke kleedij voor de patiënten. De heer Koopman besloot met de wens, dat onder Gods Zegen deze begroting ko mend jaar ten goede van de gemeente zou mogen worden toegepast. NIET MEER ALS VROEGER Een ander geluid kwam er van de heer Op den Brouw. Er zijn mooie woorden gebruikt bij de opening van het raadhuis en als we dat maar willen aannemen zijn we hier over het dieptepunt heen. Maar de oude Churchill zei, ondanks de zo gunstige be richten via de Engelse zender, dat hij alleen maar bloed en tranen kon aanbieden. Is het ook hier zo Vroeger hadden we hier een gemeente, waar nog wel eens iets kon gebeuren. Men kwam graag naar Smer diek. Nu zijn we dan kerngemeente, maar ik meen, dat we toch aan de verliezende kant zijn. Andere gemeenten hebben ook fabrie ken. De loswalkans is één op een miljoen en de haven zijn we kwijt. Zou het geen pracht object zijn geweest voor de jachten, wan neer we de pluimpot in oude toestand nog zouden hebben Zo'n 50 a 60 jaar geleden betekende Sint-Maartensdijk heel wat méér. Er mocht dan ook wel geroddel zijn, wel eens ruzie, wel eens teleurstelling, maar wanneer er bijvoorbeeld vejaardagen waren van het Koninklijk Huis, dan feestte de bevolking, dan feestte het dorp. En wanneer er nu een bizonderheid plaats vindt, als zelfs de opening van een gerestaureerd gemeentehuis, dan komt er geen feestcomité op de proppen. We hebben nu vreemdelingen gekregen, beste mensen, met vanzelf ook goede en slechte eigenschappen, maar de gemeen schapszin is er uit. We doen het met t.v. en zonder gemeenschap. Vroeger deden we het ook met één kerk. Nu zijn de kerkgenoot schappen niet meer te tellen. Dat brengt dan weliswaar „geen moord en doodslag met zich mee", zo vervolgde de heer op den Brouw, maar men kan er toch ook moeilijk een opvolging in zien van het Bevel tot eenheid van de kerk. MOOIE LEUZEN BIJ VERKIEZINGEN Ook op het gemeentelijk vlak ligt het allemaal anders dan vroeger. In de huidige raadssamenstelling stellen we voor de derde maal een begroting vast. In de verkiezings tijd weten we het allemaal best. Dan moet dit gebeuren en dat gedaan. Maar heeft men de zetel eenmaal, dan is het lusteloos gedoe, twee jaar geleden is gepraat over een bus- wachthokje. Het zal er nu dan van komen, beloofde de voorzitter. De plaatselijke dien sten, de Centrale Dienst en de gemeente blijken bij elkaar niet in staat om z'n wachtlokaal te plaatsen. Het besluit tot het plaatsen van een verkeersbord, wordt niet uitgevoerd. En zo zijn er meer dingen, waarover wordt gepraat, maar niet uit gevoerd. Spreker wijst vervolgens op het euvel van te veel stortplaatsen in en rondom de ge meente. Ga er eens wat beter achter Dat verhoogt de „leefbaarheid". Na de brief van b en w waren we al voorbereid op een sobere begroting. Daarom heeft een „verlanglijstje" ook geen zin. Men kan alleen van mening verschillen over wat harder nodig is, zoals bijvoorbeeld sanering krotten, enz. De heer Op den Brouw besloot zijn algemene beschouwing met te zeggen, dat hij maar één algemeen voorstel had te doen: let ook eens op de kleine dingen. Fabrieken, goed Maar maak er geen af goden van. Er is nog zoveel anders, nog door FRANK VAN FALCKENOORT 37 En wat betekende die insinuaties in het briefje, dat Jan op oudejaarsmorgen moest hebben ontvangen ,,Ik weet, dat u het op mijn ondergang hebt voorzien Dat het om m'n geld te doen is, heb ik al lang be grepen ,,Ik neem wat mee en ik hoop, dat je het zult aannemen Had Jan Gillissen soms chantage willen plegen Je geeft me zoveel geld en ik houd mijn mond Maar dat leek hem toch onwaarschijnlijk. Om half acht die avond kreeg Gert thuis de telefo nische mededeling van Veenstra, dat er onder de schudenaren niemand was, die sliste, geen mannelijke en geen vrouwelijke. „We hebben ze allemaal opge trommeld vanavond en ze zijn er op één na een vrouw geweest. Maar niemand heeft een spraak gebrek en niemand was er bij, die ook maar enigszins de s en de z gek uitsprak." ,,Dat is jammer," antwoordde Gert. ,,Dan zal ik m'n baas vragen een opsporingsbevel uit te vaardigen. Ik moet die snuiter hebben." „Dus het is toch wel belangrijk?" „Ja, hij was de chauffeur van de wagen, waarmee tante Anne woensdagsavonds in Dorringen was. Ik wil weten, wat de oude vrouw hier kwam doen." „Heb je een draad te pakken?" „Een kabel. Ik heb nu een vermoeden over de hele zaak. En als dit vermoeden juist is, dan is het hele geval enerzijds behoorlijk georganiseerd op touw gezet en anderzijds heeft de dader een dosis geluk, als je het zo mag noemen, mee gehad." „En past die inbraak in jouw schema?" „Ja, zeer zeker. Het een staat niet los van het ander." „Mag ik een onbescheiden vraag stellen, Hoolwerf. Die Gillissen, he? Is die ook verdachte?" „Ja en nee. Je weet zelf wel, zolang je niet een stevig bewijs hebt tegen één persoon, zijn alle belanghebben den verdacht. Dat meisje incluis. Dat is waar ook. Je had het er vorige week over, dat je zou laten contro leren, of er auto's de grens gepasseerd waren in de oudejaarsnacht." „Ja, dat heb ik inderdaad gedaan. In Babberich, Beek en nog een paar andere grensovergangen. Maar toen bleek, dat het meisje een alibi had, heb ik het verder laten rusten." „Heb je nummers opgekregen?" „Enkele. Hoezo „O, zo maar. Het past in m'n schema, zie je Het gaat om een Mercedes, met een duits kenteken. Letters waarschijnlijk Wi, willem izak. Als je het kunt nagaan, probeer er dan achter te komen, of een Mercedes met die twee letters op oudejaarsdag laten we zeggen tussen 16 uur en nieuwjaarsdag omstreek tot 3 uur in de morgen een of meer grensovergangen is gepasseerd. En dan nog liefst hoeveel keren." „Nou, ik zal het proberen. Je vraagt nogal wat." „Ik kan het natuurlijk zelf doen, maar jij hebt nu een maal al een begin gemaakt, hé „Ja, ja, afschuifpolitiek. Je bent er wel achter." „Kom, kom, vanuit Amsterdam kun je dat veel beter dan wij van hier uit." „Dank je voor het compliment. Past dat ook in je onderzoek „Ja, Veenstra. Heb je er wel eens van gehoord, dat iemand tegen wil en dank medeplichtig kan zijn „Ik heb het nog nooit in mijn praktijk meegemaakt, maar er zijn me gevallen bekend." „Nou, dit zal waarschijnlijk oudejaarsdag ook het geval geweest zijn. Drie dingen zijn me nu opgevallen, zie je „Mag ik ze weten?" „Waarom niet? Tante Anne komt oudejaarsavond naar Dorringen, maar bezoekt twee dagen eerder al Dorringen per auto, zonder dat haar neef daarvan op de hoogte is. Waarom Dat is de eerste puzzel. De tweede is ze schrijft haar aankomst op oudejaarsavond in een brief aan haar neef, die ze woensdagavonds in Ruurlo post. Bovendien staan er gekke dingen in die brief, die Gillissen bizonder bezwaren. Hij heeft me de brief gegeven en die is vol raadsels. In de derde plaats en dat is het belangrijkste viel het schot net, toen Jan Gillissen zich bukte om zijn schoenveter vast te maken. Juist tevoren had had hij.de koffer neergezet, die tussen haakjes behoorlijk zwaar was. Nu kan dat een teken geweest zijn voor de moordenaar, maar het kan ook wat anders geworden zijn. Let wel; geworden zijn. Iets, waarop de moordenaar niet verdacht was. En dit laatste vermoed ik. Denk jij daar nu maar eens over na. Een goeie rechercheur moet hieruit zijn con clusies kunnen trekken." Veenstra grinnikte. „Ik zal er eens over piekeren. Misschien ben ik toch nog een goeie rechecheur. En de inbraak „Die past in het kader van het geheel. Maar ik moet eerst die slissende nozem hebben. Kam Mokum uit en laat iedere politieman iedere nozemachtige jongeling, die hij tegenkomt, wat laten zeggen. Slist-ie, laten ze hem dan stevig in zijn kraag pakken, want dan hebben we waarschijnlijk de sleutel tot dit mysterie te pakken.' „Jeetje, Hoolwerf, het klinkt geweldig geheimzinnig. Nou, ik wacht het opsporingsbevel wel af. Dan gaan we meteen aan de slag. Alle jongens desnoods. Af gesproken (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1964 | | pagina 3