EENDRACHTBODE Dit zijn dan de prijswinnaars Het verkeerde slachtoffer Piet van Tilburg VOLDOENDE en AFDOENDE, ook voor 1965, Levensmiddelenbedrijf De Toekomst 21c JAARGANG No. 4 10 DEC. 1964 TWEEDE BLAD Raadsverslag Tholen (slot) Verlovingsringen Herbers Jennislcens VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Burgerlijke Standen. STAVENISSE ST. PHILIPSLAND Uw nieuwjaarsadvertentie wordt vóór dinsdag 15 december verwacht PRIJS GELIJK AAN VORIG JAAR Van fl. 1,50 En dit is fl. 3,— FIRMA SPAARGAREN-WOLMAN of van fl. 5,~ Firma Bij de Tijd Zoon STAVENISSE GELUKKIG NIEUWJAAR of van fl. 10,-- De beste wensen voor het jaar 1965 met dezelfde prettige relaties OUD -VOSSEMEER (wordt vervolgd) AANKOOP TUIN De heer C. Bierens alhier is bereid zijn tuin van 38 are en 30 centiaren aan de gemeente te verkopen. Dan kan een verbin ding tussen Julianastraat en Walstraat tot stand komen. B en w willen tot die aankoop overgaan. De heer Boender zegt niet tegen het voorstel als zodanig te zijn, maar toch is er iets wrangs aan, iets vreemds. Jaren lang is men over die grond geheimzinnig geweest. Ze zou aan de gemeente toeval len en men moest er maar niet te veel over- praten. Nu moet toch worden gekocht. Er is geen klare wijn geschonken. Het blijken fabels te zijn geweest van tuin en erfenis Het had veel beter eerder onteigend moe ten worden, gezien de dure riolering die daarvoor moest worden gelegd om de tuin te sparen. Dat heeft vele duizenden gul dens gekost. Dhr. M. v. d. Sande (alg. be lang) merkt op ,dat het al een kwestie is van 17 jaar en had eveneens anders gedacht dan dhr. Boender. De voorzitter kan hierop alleen antwoor den, dat het thans een zakelijke benadering is geworden en het zaak is die grond aan te kopen. Daar kon de gehele raad zich mee verenigen. Van de heer J. J. Geluk kan wat grond worden aangekocht ter verbreding van de Zoekweg. Het gaat om een totaalbedrag van f 2631.Akkoord zei de raad. Ook met de aankoop grond van de erven Vaucquez te Brussel voor een bedrag van f 49.972.—. Besloten werd tot verhuur viswater aan de heer M. C. van Stee, nu niet meer vanaf het gemaal tot aan de Veerweg, maar daar van een gedeelte, nl. vanaf Oudelandsedijk tot aan Veerweg. Aan dhr. J. J. van Gorsel wordt verhuurd het stukje tussen gemaal en Oudelandsedijk en aan dhr. A. Kievit wordt verhuurd het deel, gelegen aan de Broek-, Rooland, Peuke- en Puitpolder. Aan W. A. Gaakeer en M. H. van Oorschot werd verhuur verlengd. Als leden van de commissie tot Wering Schoolverzuim werden in de vacature A. C. ter Haar en- J. L. Geluk benoemd mej. J. A. Wuffing en de heer C. de Bode. In de woonruimte-adviescommissie werd uit het tweetal Jac de Heer en W. Geluk laatstgenoemde gekozen. Meegedeeld wordt dat in de eerstvolgende raadsvergadering de begrotingen 1965 worden aangeboden. AARDGAS-PROBLEMEN Vanwege toekomstige overgang op aard gas wil het gemeentebestuur zich laten voorlichten door deskundigen, vooral met het oog op de gasdichtheid van het net en de in- en uitwendige toestand van de aan wezige materialen. De kosten daarvan wor den geraamd op f 5000. De beer Boender meent, dat dit ook zou kunnen gebeuren door de leiding van het gasbedrijf. Wanneer dit crediet wordt ver leend, zal het naar buiten de indruk wek ken zelfstandig te willen blijven. Is dat wel verstandig? Destijds meende de raad wel dat het voordeliger was eigen instelling te handhaven, maar dat is voor spreker nog een vraag, al heeft hij hieraan zelf ook meegewerkt. Het Zeeuwse orgaan komt nu tot ontwikkeling, waarbij alleen Hulst, Middelburg en Tholen niet zijn aan gesloten. Er is nog ruimte tot toetreding open. Hij meent dat het verstandig is wel toe te treden na overeenkomst. Nu kan het nog. Hij vraagt de f 5000.daarvoor niet uit te trekken, maar zo zaken te doen. Onder handelingen acht hij een belang van Tholen met goed koopmanschap. Wilt u het voor stel terugnemen en eerst contact opnemen met de Zegam. De voorzitter meende, dat het krediet toch nodig is. Wil men gaan praten, dan zal men over de juiste gege vens moeten beschikken. Het is niet zo, dat deze kredietverstrek king persé op zelfstandigheid is gericht, het geen door weth. H. Jansen (a.r.) werd be aamd. Wegens ziekte kon de leiding de ge wenste gegevens niet verstrekken. De heer Boender hield zich bij zijn mening. Uiter aard werd het krediet toch toegestaan maar er zal een gesprek plaats vinden met de Zegam, nadat ook dhr. Berrevoets had opgemerkt het eens te zijn met dhr. Boender Goedgekeurd werd de verhoging van een krediet voor het bouwrijp maken van bouw en industrieterrein tot f 195.350, Vastgesteld werden de voorlopige uitga ven openbaar onderwijs 1963. Bij de rondvraag informeerde dhr. v. d. Sande wat er gaat gebeuren met de lokalen van de openbare lagere school, wanneer die straks leegkomen. Daarover kon de voorzitter nog niets meedelen. Wel hebben enkele verenigingen aanvragen gedaan. Daarna sluiting. Er is weer volop meegedaan aan de puzzels van de Eendrachtbode-sinterklaas. Dagelijks waren er briefkaarten met oplossingen in postbus 5, Sint-Annaland. Belangrijk meer dan vorig jaar, nu er wat meer tijd was voor de inzendingen. Zoals altijd weer het grootste aantal van de puzzel voor de jeugd. Vooral de jeugd van Sint-Philipsland heeft bizonder goed zijn best gedaan. Bij de puzzel voor de ouderen waren het Tholen, Sint- Maartensdijk en de postabonné's elders in den lande, die wat het aantal inzendingen betreft, aan de top kwamen. Zoals een paar inzenders onder de op lossing vermeldden, waren er inderdaad nog een paar foutjes in de opgave geslopen. Dat is altijd vervelend. We zien ze toch al niet graag in een krant, maar zeker niet in een puzzel-opgave. Gelukkig dat het kruiswoord zélf (cliche) voldoende duidelijk maakte wat het moest zijn. Bij de opgave stond er 2 maal nummer 52 afgedrukt, de eerste keer met het woord „zuivelproduct", de tweede maal daaronder met „zuivelbewerking". Ieder heeft begrepen, dat het hier om het laatste ging, zodat ook door allen het juiste woord „karnen" was ingevuld. Verder was nummer 26 uitgevallen, wat het woordje „in" als oplossing moest zijn. Wanneer dat niet in de opgave was vermeld, hoewel het merendeel dat wel heeft gedaan, is het niet fout ge rekend. De rest kon dan immers toch goed zijn ingevuld. Anderzijds waren er ook nogal foutieve inzendingen. Een inzendster uit Tholen schrijft, dat „lotto" met twee „t"s moet. Dat is ook ons wel bekend, maar er werd niet naar dit spel gevraagd. Er werd ge vraagd naar een soort loterij en de oplossing daarvan was „toto", wat dus wel met één t moet. De inzendster heeft zich hiermee dus vergist. Verder bleken nog niet alle inzenders op de hoogte met het feit, dat de P.T.T. sinds 1 juli jl. eist, dat er op een briefkaart 10 ct. wordt gefrankeerd. De strafport hebben we dus maar voor lief genomen. DE KINDERVRIEND Ja, van de jeugd kwam er heel wat bin nen. En alle jongens en meisjes hebben ge vonden, dat er op het spandoek „kinder vriend" moest staan. Om het toch wat moei lijker te maken, heeft Zwarte Piet aan jullie gevraagd de volledige opgave in te sturen, dus „Lampion - maan - mijter - lampion - trui - kiel en schoen. Uit die woorden kwa men immers de ontbrekende letters. En die volledige opgave is lang niet door allen ingezonden. Zo vielen er nogal wat af. Maar toch blijven er nog negen flinke stapeltjes over met goede oplossingen, waaruit dan een prijs is getrokken. Voor elke gemeente uit onze streek één prijs en ook één uit het stapeltje van jongens en meisjes, die elders in het land wonen, maar toch de Eendracht bode lezen. Zo is er voor onderstaande jongens en meisjes een prijs uit de bus gekomen, waar mee allen worden gefeliciteerd. En allen die er ditmaal nog naast zijn gevallen, be dankt voor de medewerking aan de Een- drachtbodesinterklaas. lste prijs (trekbiljart) Dirk Uijl - Paas- dijkstraat 25 - Poortvliet. 2e prijs (dambord met stenen) Jaap Priem - Bos 31 - Stavenisse. 3e prijs (portemonnaie) Annie v. d. Jagt - Pr. Hendrikstraat 9 - Sint-Philipsland. 4e prijs (een voetbal) Leen Deurloo - Wal 17 - Tholen. 5e prijs (een toilettas) Ineke Geuze - Markt 14 - Scherpenisse, 6e prijs (een verfdoos) Frank Ketting - Hekbootstraat 11B - Rotterdam-7. 7e prijs (toiletgarnituur) Ineke Geuze Bonenblokstraat 5 - Oud-Vossemeer. 8e prijs (een poëzie-album) Lianne van Oeveren - M. A. de Ruytcrstraat 6 - Sint- Maartensdijk. 9e prijs (kleurpotloden) Annelies Heyboer - Tuinstraat 18 - Sint-Annaland. Oplossing Sint Nicolaas letterpuzzel voor kinderen De aangegeven voorwerpen of personen zijn: Lampion (5) I. Mijter (5) R. Maan (4) N, Lampion (7) N, Trui (2) R. Piet (2) I. Schoen (5) E. We hebben dus de letters I.R.N.N.R.I.E. Als we die letters goed op hun plaats zetten tussen de letters die al op het spandoek stonden, dan krijgen we het woordje: „KINDERVRIEND". BERGEN OP ZOOM Boutraat - hoek Lindebaas - teL 5467 OP DE HOGE, HOGE DAKEN De oudere puzzelaars hadden nogal wat moeite met een „tapuit". Zoals reeds opge merkt kwam de grootste stapel van de post abonné's. Bij het trekken van de prijzen werd nummer één een inzender uit Rotter dam. Hij en de anderen drie winnaars even eens gefeliciteerd. De prijzen zullen inmiddels al zijn ontvangen. Alle inzenders bedankt. Hopenlijk had u er ook dit keer weer een prettige bezigheid mee. lste prijs H. van Popering - Tonnekreek 34 - Rotterdam-26 (zakschaakspel). 2e prijs A. de Leeuw-Vis - Grindweg 26 - Tholen (fruitschaal). 3e prijs J. den Braber - Deldenscstraat 6 - Sint-Philipsland (een scheeretui). 4e prijs H, Keur Hoenderweg 50 - Sint- Annaland (nylon sjaal). En de juiste oplossing was: Van links naar rechts: 1. plateel; 8. dringen; 14. aar; 15. steigeren; 18. ole; 19. steppe; 21. keg; 22. tapuit; 24. nl; 25. ri; 27. re; 28. uw; 29. ander; 32. netto; 35. stern; 37. ion; 38. hut; 39. trots; 41. dolen; 44. belet 47: ee; 48. ar; 49. ut; 51. ei; 52 karnen; 55. ara; 57. oester; 60. ega; 61. stapvoets; 64. ede; 65. nalatig; 66. noteren. Van boven naar beneden: 1. pasta; 2. lat; 3. arend; 4. esp; 5. eter; 6. Ie; 7. agent; 8. dr; 9. rete; 10. ina; 11. gouwe; 12. eli; 13. neten; 16. ik; 1,7. eg; 20. pleiten; 23. puttees; 26. in; 27. ro; 30. nor; 31. ros; 33. ego; 34. toe; 35. sub; 36. roe; 39. teken; 40. oeral; 41. dr; 42. larve; 43. nu; 45. liter; 46. teren; 48. anti; 50. toto; 53. aga; 54. est; 55. ap; 56. ao; 58. est; 59. ede; 62. ag; 63. en Geboren: 14 nov. te St. Annaland: Catharina, doch ter van Marinus Hout en Wilhelmina Johan na Reeders 19 nov. Neeltje Jacoba dochter van Abel van Haaften en Neeltje Antonia de Rijke 30 nov. te Bergen op Zoom Johannes Liza Ferdinand zoon van Johannes Moerland en Cornelia Wilhelmina Baak Huwelijksaangiften 25 nov. Adriaan Arend Dane oud 25 jaar schipper binnenvaart wonende alhier en Christina Wilhelmina Takken oud 20 jaar hulp in de huishouding wonende te Den Hel der. Ingekomen: Neeltje Geertruida van de Graaf echtge note van Pieter Potappel van Poortvliet naar Bos 43 Jacobus Wesdorp en echtgenote van C.B. R. naar Oudelandsedijk 4 Vertrokken: Marinus Cornelis Knuist en gezin van Prinses Irenestraat 15 naar Vlijmen. over de maand november 1964 Geboorten: Johanna Maria Jacoba dv M. J. Verwijs en C. M. J. Schoonen Francien, dv F. Hooglander en J. H. Plandsoen. Elizabeth Pieternella dv S. Mol en K. E. Reijngoudt. Overlijden: W. Quist oud 86 jaar wedn. van M. Ver wijs J. Joppe oud 66 jaar wedn van J. J. Luijk Vertrokken: S. F. de Ronde naar Vlissingen M. L. Maas naar Assen. is het inderdaad voor alle lezers op Tholen en Sint- Philipsland, ook voor de honderden familieleden elders in den lande, wanneer u, uw NIEUWJAARSWENS voor ons laatste nummer van 1964 opgeeft. Misschien doet u het voor de twintigste maal en dan zult u het zeker niet nalaten, misschien ook voor het eerst na dit jaar pas in onze streek te zijn gevestigd. Maar voor iedereen is het voldoende en afdoende de nieuwjaarswens in de Eendrachtbode geplaatst te zien. Daarmee worden duizenden gezinnen, daarmee worden vrijwel alle bewoners van de streek Tholen en Sint- Philipsland bereikt. Geen zorg, dat die of die werd vergeten met een kaartje. Er staat toch een nieuwjaarswens in de Eendrachtbode. Maar dan ook zorgen, dat die niet wordt vergeten. Onze bezorgers zijn al bezig, maar loop geen risico en geef uw nieuwjaarswens maar direct door. De postabonné's kunnen dat doen aan Eendrachtbode - Tholen". Na sinterklaas is het kort dag. Het is vandaag al 10 december. Na deze datum garanderen we niet, dat uw opgave nog onder eigen gemeente kan komen. Het betekent niet, dat deze advertenties dan al worden afgedrukt. Eventuele mutaties kunnen nog plaats vinden, maar wel moet met het zetwerk worden begonnen. Zie ook onderstaande voorbeelden. En u weet dat er ook voor het Oudejaarsnummer van de Een drachtbode de grootste aandacht is. De Eendrachtbode wordt gelézen. C. LOOS D. LOOS-VAR EN Bloemweg 13 g.n. Familie, vrienden, kennissen en klanten een voorspoedig 1965 toegewenst H. PAS Tholen T. PAS—LOOP Marsstraat 30 St. Maartensdijk wenst bekenden en klanten een voorspoedig 1965 toe Scherpenisse - Damweg 34 Wilt u het maar direct doen? Dan voorkomt u inderdaad, dat u toch weer te laat zou zijn. Alles voor a.s. dinsdag binnen En uw nieuwjaarswens wordt op 31 december gelezen in duizenden gezinnen door FRANK VAN FALCKENOORT 36 De jongeman knikte en het volgende ogenblik was Gert al in de gang. Hij bladerde in de telefoongids en nadat hij een nummer gevonden had, draaide hij vier cijfers. Even later meldde garagehouder Vriens zich. ,,Met Hoolwerf van de recherche. Zeg, meneer Vriens, het gaat nog om tante Anne, weet u wel Die vorige week woensdagavond bij u was met die Ford Consul. In gezelschap van een nozemachtige jongeman. U hebt toch met die jongeman gesproken, nietwaar Ja? Is u toen helemaal niets opgevallen? Niets bizon- ders Gert luisterde naar de stem aan de andere kant van de lijn. ,,Ja, het gaat om die jongeman. Had een amsterdams accent, nietwaar? Verder niets bizonders opgevallen? Ja? wat dan?" Weer een poosje stilte. „Juist, meneer Vriens, dat wilde ik nu net weten. Het past namelijk precies in mijn onderzoek, ziet u Prach tig, prachtig. Hartelijk dank. Tot ziens Knikkend legde Gert de hoorn op de haak, keerde terug naar de kamer en bleef halverwege staan. Hij keek Jan Gillissen aan, die nieuwsgierig zijn terugkeer had afgewacht en knikte: „Die ruziemakende meneer bij tante Anne was de chauffeur van de Ford Consul, waarmee ze vorige week bij garage Vriens kwamen om te tanken. De jongeman sliste." Hoofdstuk 14 Een kwartier later was Gert op het politiebureau, waar hij een gesprek had met de inspecteur. „Ik heb waarschijnlijk een spoor, meneer. Daarop ga ik door, maar ik zal weer de medewerking moeten hebben van mijn amsterdamse collega Veenstra. Ik kan onmogelijk voor ieder aspect in deze zaak naar Amsterdam rijden. Zal ik hem maar bellen en hem verzoeken de jongeman op te sporen Zullen we er een officieel opsporings bevel van maken? Als ik die man te pakken heb, kom ik allicht wat meer te weten vooral wat betreft dat avondlijke uitstapje naar hier. Wat dunkt u Inspecteur Harde knikte. „Doe dat. Ik hoop, dat hiermee wat schot in de zaak komt, want er is nu al bijna een week verstreken en nog loopt de dader vrij rond." Gert haalde zijn schouders op. „Dit is een heel in gewikkelde zaak, meneer. Dat zal te zijner tijd wel blijken. Als u het goed vindt, ga ik nu Amsterdam bellen." Veenstra was er nog en Gert vertelde, dat hij belang stelling had voor een jongeman, die maandags ruzie had gehad met tante Anne, waarschijnlijk over door hem geleend geld. En die haar woensdags naar Dorrin gen had gereden. „Wil je eens controleren, of onder degenen, die geld schuldig waren, iemand voorkomt, die slist? Een jongeman, nozemachtig gekleed." „Weet hij er meer van?" „Dat is te veel gezegd. Ik wil alleen wel eens met hem praten. En als hij onder de schuldenaars zit, pro beer dan eens te weten te komen, of hij beschikt over een alibi op oudejaarsavond." „We zullen het proberen. Er waren enkele jongere mannen bij, waarvan wij de papieren hadden. En er waren er ook bij, die nu niet bepaald over een water dicht alibi konden beschikken. Ik ga meteen aan het werk. Misschien kan ik de hele troep vanavond nog wel optrommelen, dan hoor je het wel. Tot hoe laat kan ik je bellen „O, mijn privénummer desnoods de hele nacht." „Kom nou, om een uur of zeven is moeder aan de beurt, hoor, om met mijn gezelschap op te vrolijken. Je krijgt in ieder geval vóór die tijd een telefoontje." „Mooi. Daar houden we het dan op. Bij voorbaat dank." Na dit gesprek stak Gert een sigaret aan en haalde een grote loep te voorschijn. Daarmee gewapend ging hij bij het raam zitten en haalde de brief van tante Anne uit zijn zak. Met het vergrootglas bestudeerde hij het poststempel en hoewel het nauwelijks te ontcijfe ren was, kon Hoolwerf na lang turen uit het stempel opmaken, dat de brief in Ruurlo gepost was en als datum droeg: 30 december 06.00 uur. Dat betekende dus, dat de brief al in de zak van tante Anne had gezeten, toen ze op 29 december uit Amsterdam vertrok, dat ze eerst met een bepaald doel in Dorringen was geweest en toen via Ruurlo was teruggereden naar huis en daar in dat stadje ergens de brief had laten posten. Of ze had de brief geschreven in de auto na haar bezoek aan Dorringen met hetzelfde gevolg gepost in Ruurlo. Maar wat betekende haar bezoek aan Dorringen Dat was natuurlijk erg belangrijk geweest. Anders maakt een oude vrouw twee dagen vóór ze er toch heen zou gaan, niet expres nog de lange autotocht van Amsterdam af en weer terug. Doch waarom Hij had vooralsnog geen idee. Het stond wel vast, dat tante Anne die avond niet bij Jan was geweest. De verbazing van de jongeman was ongekunsteld en oprecht, toen hij het hem had meegedeeld. Bovendien zou hij het dan wel eerder verteld hebben, bijvoorbeeld kort na de moord. Maar Jan Gillissen had gezegd, dat zijn tante nog niet eerder hier was geweest.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1964 | | pagina 3