lierf Mr aden 1964165 Het laodbouw-egalisatiefonds belang rijk verlicht door gemeenschappelijk landbouwbeleid SÉ® Gemetalliseerde textiel Weerpraatje Landbouwbegroting 1965 Nadelig slot gedaald tot f 166,9 millioen Links uitwijken bij ingehaald worden Nederlandse wereldprimeur ARISTONA 59T 024 A f 998.- BIJ RADIO CRUSIO KRIJGT U ALTIJD IETS GRATIS; ZEKERHEID! „De toneelspelen van William Shake speare" I, III, VI en VII. Zwarte Beer tjes 662/663, 507/508, 505/506, 670/671. Uitg. A. W. Bruna, Utrecht, prijs 2.95 per deel. Het doet mij genoegen, dat ik 4 delen van de complete werken van Shakespeare bij U mag introduceren. Zoals U weet is Shake speare een der grootste toneelschrijvers ge weest, die tot op heden, na zovele eeuwen, nog steeds wordt gelezen. Het initiatief om deze werken in een goedkope editie uit te geven is dan ook werkelijk groots te noemen. Stelt U zich voor, voor enkele gulden in het bezit te zijn van toneelstukken als Hamlet, Romeo en Julia, Othello, Macbeth, Leer om Leer en De Koopman van Venetië. In totaal zijn nu 19 toneelwerken in druk verschenen, verdeeld over bovenstaande 4 delen. Het Jigt in de bedoeling binnenkort de andere vier delen, welke nog ontbreken, aan het geheel toe te voegen. Graag zal ik U hierop attent maken. De vertaling uit het Engels is van Dr. L. J. Burgersdijk, welke nog steeds onover troffen is. De dichter C, Buddingh' heeft deze yertaling grondig bewerkt. W.F.J.v.T. „Puzzel mee" met Evert Wassenaar. Een grote rijkdom aan puzzels is in dit boekje bijeengebracht. De echte puzzelaar kan voor 1.75 dagen lang geboeid puzzelen. „Bijbelse Historiën". Dit bijzonder aardige werkje is een herdruk van een uit 1959 ge dateerde uitgave. Het bezit louter afdrukken van kopergravures uit Oude- en Nieuwe Testament, benevens enkele afbeeldingen uit de Apocriefe Boeken. G. Kromdijk: Van Week tot Week in eigen tuin. Uitg. N. V. Zomer en Keuning, Wageningen prijs f 9.50 Onlangs verscheen van dit boek de 9e druk. Een aanprijzing is dus eigenlijk al overbodig geworden. Voor enthousiaste tuinliefhebbers, die dit boek nog niet kennen graag nog een enkel regeltje. Dit boek is zo ingedeeld, dat U alleen maar de maand behoeft op te zoeken, daarna de week waarin U zich bevindt en U ziet direct wat er in die week gezaaid moet worden, welke bewerking de grond eventueel behoeft. Ook het snoeien van bomen en struiken, de mees te ziekten in de gewassen, en vele andere onderwerpen krijgen van Kromdijk ruim de aandacht. Zowel de bloementuin als de moestuin worden uitvoerig onder de loep genomen. De vele foto's, waaronder ook enkele in kleur maken dit boek tot een waar hand boek waarvan de prijs uiteindelijk dan toch niet zo hoog ligt. W.F.J.v.T. „GOUDEN ZOMER" HAD MIDDELMATIGE CIJFERS Het is wel interessant nog even stil te staan bij de afgelopen zomer, die door zo veel Nederlanders zo zeer is gewaardeerd. Het gebeurt zelden, dat men zulke gunstige geluiden hoort én van de kant van de vacan- tiegangers én van de horeca-onder- nemers én uit landbouwkringen. 1964 heeft ons geleerd, dat een „normale zomer" met zonneschijn op maat en met neerslag volgens het boekje de beste voorwaarde is voor een goed humeur. In het afgelopen meteorologische seizoen was het aantal uren zonne schijn in De Bilt met 584 ruim 20 on der normaal. Een bijzonder kenmerk was de vele zonneschijn in het oosten van het land, waar de zon plus minus 50 uren langer scheen dan in het westen. (Normaliter is het net an dersom De neerslag in juni, juli en augus tus was gemiddeld over het hele land ruim 210 mm. hetgeen ongeveer nor maal is. Plaatselijk kwamen daar vrij grote uitzonderingen op voor. Am sterdam ving 280 tot 290 mm. op en het vliegveld Ypenburg bij Rijswijk tapte zelfs 350 mm. af, tweemaal zo veel als de normale zomersom. Daar entegen had het station Gendringen in het uiterste zuidoosten van Gel derland moeite om de 159 mm. te ha len... Het was zeer gunstig, dat de zomerzon al zo vroeg in touw was. Reeds tijdens de IJsheiligen 11-14 mei) kwam de eerste zomerse lucht naar onze contreien. In de er op vol gende zomerweken beleefden we ver scheidene mooie perioden, die tel kens werden afgewisseld door natte inzinkingen, welke de groei van de gewassen er in hielden. Doorgaans gebeurde het herstel na het depres- sieweer in een bewonderenswaardig snel tempo. NAZOMER September is best begonnen Van de Oceaan kwam een hoge- drukgebied, dat zeer langzaam over de Britse eilanden en de Noordzee naar Oost-Europa bewoog. Het klaarde in ons land de luchten op en er werd met oostelijke tot zuidelijke winden elke dag iets warmere lucht aangevoerd, waarin het kwik geleide lijk een opmars naar 25 gr. C. kon ondernemen. Het is bepaald nog niet te laat voor zomerse warmte. In 1921 kwam het na een legendarisch gewor den droge zomer voor, dat er op 10 oktober nog een record late zo merse dag werd waargenomen. Het kwik bestond het waarden tussen 25 en 27 graden te bereiken. Het is de meest late zomerse dag, die ooit sinds het begin van de waarnemingen in Utrecht en De Bilt sedert 1848 werd geregistreerd. I Met de zon nog in ons gezicht van 1 de zomer '64 hopen en verwachten we eigenlijk ook een beetje, dat de natuur voor een patente nazomer zorgt, ongeacht het feit, dat het le gioen van „vrijetijdsbesteders" inmid dels sterk is uitgedund. (Nadruk verboden) Bij vergelijking van de vermoede lijke uitkomsten 1964 met de ont- werp-begroting 1965 van het Land- bouw-Egalisatiefonds vallen blij kens de Miljoenennota 1965 drie punten in het bijzonder op. Voor 1965 kunnen zowel de uitgaven voor het verlenen van een toeslag per ha voor de op de lichte gronden ge teelde voergranen als de netto-uit gaven voor het zuivelbeleid worden verlaagd. Daarnaast zullen de netto opbrengsten van de heffingen sterk toenemen. Een en ander komt tot uiting in een verlaging van het na delige L.E.F.-saldo met rond 150 miljoen, nl. van 316,9 miljoen in 1964 tot 166,9 miljoen in 1965. Met de verlaging van de graantoe- slag lichte gronden van 175 per ha tot 140 per ha wordt in het kader van het gemeenschappelijk graan beleid de eerste etappe afgelegd naar het volledig verdwijnen van deze toeslag in 1970. Terwijl het gemeenschappelijk zuivelbeleid per 1 november 1964 slechts gedeeltelijk doorwerkt in de vermoedelijke uitkomsten voor 1964 kan voor 1965 volledig met dit be leid rekening worden gehouden. De EEG -verordening voor zuivelpro- dukten brengt een aanzienlijke ver lichting van de lasten van de Neder landse schatkist voor het zuivelbe leid met zich mede, enerzijds door de in die verordening voorgeschre ven verhoging van het binnenlandse prijspeil voor zuivelprodukten, an derzijds doordat een deel van de lasten van de verliesgevende export op de markt van de gemeenschap kan worden afgewenteld. Werden vóór het in werking treden van de zuivelverordening de Nederlandse zuivelproducten veelal met verlies in de lid-staten afgezet, na het in werking treden van deze verorde ning zal Nederland zijn zuivelpro ducten in het algemeen op rendabele wijze naar de partnerlanden kunnen exporteren. Deze verhoging van de opbrengst van de binnen- en de buitenlandse afzet maken het moge lijk dat de schatkist, i.e. het Land- bouw-Egalisatiefonds, zich voor een niet onaanzienlijk deel kan terug trekken bij de verwezenlijking van een redelijke producentenprijs voor de melk, terwijl toch de doelstel lingen, welke de Regering bij het landbouwbeleid voor ogen staan, kunnen worden gerealiseerd. De verhoging van het Neder landse prijspeil voor granen heeft tot gevolg, dat de heffingen op de ingevoerde granen en daarmede de inkomsten van het Landbouw-Ega- lisatiefonds aanzienlijk kunnen stij gen, ondanks de verhoging van de restituties die daartegenover staan. Dit verklaart in hoofdzaak het hoge heffingensaldo 1965, n.l. 152,7 mil joen. dat vrijwel het dubbele be draagt van het saldo volgens de ver moedelijke uitkomsten 1964, De ver hoging van het binnenlandse graan- prijspeil zal, althans tot 1 juli 1965, niet doorwerken in de broodprijzen. Tot deze datum is een verhoging van het subsidie op broodgraan voorzien, waardoor de broodprijzen voor zover deze afhankelijk zijn van de graanprijzen, gehandhaafd kun nen worden op het peil van medio 1964. Nu de zomer op zijn eind begint te lopen en de eerste bladeren in de al wat krachtiger wordende wind naar beneden dwarrelen kan het gebeuren, dat wij op een vroege wandeling door de bossen of onze tuin in aanraking komen met die lastige, vochtige slierten, welke wij herfstdraden noemen. Ware plaag geesten, die echter het hunne bij dragen tot de schoonheid van de herfst als zij enigszins bedauwd in het al wat schaarser worden zon licht schitteren. Zoals dat met zoveel verschijnselen in de natuur het geval is hebben deze herfstdraden lange tijd sterk tot de verbeelding van de mens gesproken. Tot voor een aantal jaren wist eigenlijk niemand waar zij vandaan kwamen en dat gaf aanleiding tot mysterieuze verklaringen. Thans weten wij, dat deze draden worden geproduceerd door kleine spinnen, de zogenaamde jachtspin- nen, die geen web maken, maar op hun draad door de lucht zwevend zich voorzien van het nodige voed sel in de vorm van kleine insecten. In deze zomer houden zij zich op langs de slootkanten en in drassige gebieden, waar zij ruimschoot in de gelegenheid zijn muggen, vliegen en larven te verschalken. In de herfst verplaatsen zij hun jachtterrein en zo houdt het verschijnsel van de herfstdraden dus verband met een soort najaarsverhuizing. In tegenstelling tot vele van hun soortgenoten, die hun draad vast hechten aan een vast punt dan „af te wikkelen" naar een volgend vast punt, beschikken de jachtspinnen over de eigenschap hun draad als het ware te kunnen „afschieten". Als deze draad dan door de lucht zweeft, bewegen zij zich daarlangs voort. In de jaren, waarin men van het ontstaan van de herfstdraden nog geen weet had, vertelde het volks geloof, dat zij het resultaat waren van de arbeid van elfen en dwerg vrouwtjes. Bij de Germanen heette het, dat zij werden gesponnen door de godin Holda, de beschermster van de huiselijke arbeid. Een oude legende verhaalt ons over een meisje, Maria geheten, dat een bekwame spinster was en met dit werk de kost verdiende voor zichzelf en haar moeder. Nu hield Maria erg van een verzetje en zo gebeurde het, dat zij op een avond het spinnewiel terzijde schoof om, tegen de zin van haar moeder, met vrienden en vriendinnen naar een dansfeest te gaan. Toen zij daar van terugkeerden, waren de jongelui in zo'n overmoedige bui, dat zij het bestonden omstreeks middernacht op een kerkhof een lustig dansje uit te voeren. De moeder van Maria, on gerust over het lange uitblijven van haar kind, ging haar tegemoet en vond haar dansend op het kerkhof. .Zij beval Maria onmiddellijk naar huis te gaan, maar het kind verzette zich daar tegen. Maar moeder wond zich hierover zo op, dat zij Maria met haar spinnewiel naar de maan wenste om daar voor straf eeuwig te spinnen. Haar wens ging in ver vulling en volgens de legende zit Maria daar nu nog en spint zij er haar draden, die naar de aarde val len en daar door de wind over de velden en bossen worden gevoerd. (Nadruk verboden) Zou de man, die door de grote zwarte auto naar de middenberm wordt gedrukt, zijn wagen nog in be dwang kunnen houden? Liet is te ho pen van wel, anders wordt er weer een middenberm-ongeluk aan de lan ge lijst toegevoegd. Veel van derge lijke ongelukken op de autosnelwe gen vinden er hun oorzaak in, dat in halende auto's van de weg worden gedrongen door plotseling naar links uitwijkende voertuigen. „Links uitwijken bij ingehaald wor den" is één van de ernstigste fouten die het Verbond voor Veilig Verkeer en de Surveillance-groep Auto Snel wegen van de Rijkspolitie (beter be kend als de „witte Porsche patrouil les") in hun gezamenlijke Actie Zwarte Zes bestrijden. Om ongelukken te voorkomen, is het noodzakelijk alvorens men gaat inhalen er zich door middel van zijn spiegels goed van te overtuigen, dat de achterliggende linkerweghelft vrij is. In Nederland is voor het eerst ter wereld het metalliseringsproces, zo als het al bekend is voor papier en plastic film, toegepast op textielmate rialen. Dit is gebeurd bij Verolme, die ook de machines bouwt die voor het uitvoeren van dit proces nodig zijn. Een staaltje van Nederlands vernuft en vakmanschap, dat eller- wege bewondering zal afdwingen Door de textiel gemaakt uit po lyester garens door een luchtle dige tank te leiden, waar aluminium- draad tot dampvorm wordt verhit, slaat op de textielbaan een zeer dun laagje aluminium neer, dat glanst als een spiegel en zo dun is (ong. 1/10.000 mm), dat de textiel zijn ei genschappen behoudt. Dit spiegelen de laagje heeft een zeer groot reflec tievermogen voor licht- en warmte straling. Deze gemetalliseerde tex tiel kreeg de naam metalon. Er zijn vele toepassingsmogelijkheden waar van, vanaf juni 1.1. als eerste de metalen zonwering op de markt is gekomen. Deze be staat uit drie verschillende weefsels, die warmtereflectie-cijfers geven van 40 tot 80 pet, waarbij tegelijkertijd de lichtdoorlaatbaarheid (en dus het doorzicht) afloopt van 50 tot 10 pet. Wat gebeurt er Door het spiege lende laagje wordt van de in zonlicht aanwezige warmte, die door de rui ten een kamer binnenkomt, van 40 tot 80 pet weer naar buiten terugge kaatst, wdardoor het 's zomers bin nen koel blijft. Dit metalen laagje kaatst 's winters een groot deel van de kamerwarmte die naar buiten wil terug, wat zal schelen in de verwar mingsrekening. De metalen weefsels kunnen wor den gebruikt als vitrage, als schuif gordijn en als rolgordijn. De goed koopste kwaliteit is verkrijgbaar in breedten van 85 en 110 cm. de an dere twee zijn 120 cm breed. De prij zen variëren van f 8.05 tot f 16.75 per meter, waarbij er keus is uit 12 kleuren. VOORDELEN Het uitzicht van binnen naar bui ten wordt niet belemmerd. Het zijn sterke, soepel vallende dunne weef sels, die bestand zijn tegen langduri ge inwerking van zonlicht, licht- en motecht, kreuk- en krimpvrij en ge makkelijk in onderhoud. Aangera den wordt de gordijnen thuis te was sen, maar daarbij vooral geen soda te gebruiken, ook niet voor het we ken of zachtmaken van het water. Soda zou de metaallaag vernietigen. In een badkuip of wastrog (minimale hoeveelheid water ong. 30 liter) wordt een zwak wassop gemaakt. Nadat alle korreltjes van het was- poeder zijn opgelost moeten de meta len gordijnen, zo weinig mogelijk ge vouwen, enige tijd weken en daarna met de hand voorzichtig door het sop worden geslagen. Nat ophangen. Het vervaardigen en ophangen van deze zonwering moet deskundig ge beuren. De metalonweefsels moeten minder ruim hangen dan andere gor dijnen of vitrages. Zowel boven, als onder als aan de zijkanten dienen ze zo goed mogelijk aan te sluiten aan muur of vloer. Raadpleeg dus een deskundige. De rolgordijnen, óf met de hand verstelbare óf automatisch werkende, zijn gebonden aan de breedte van de metalon weefsels. De naam is in vele landen gedepo neerd. terwijl Verolme internatio naal voor vrijwel alle landen ter we reld de exclusieve toepassingsrechten heeft verworven. -•W JIÏ metalon zonwering toegepast in woning 1970" in 't Bouwcentrum. SPIERINKJES 0.75 voordeel bij aankoop van 1 reuze fles shampoo van 1.85 Drog. Tange, Tholen. RUBBERhandschoenen vanaf 0.75 per paar, drog. Tange. GRONDVERF vanaf 1.50 per bus. Plafondverf voor 15 m- f 1.45. Drog. Tange Tholen GROTE dozen gele boenwas van 0.85 nu voor 0.65 per stuk. Drog. Tange, Tholen. TE KOOP i.g.s.z. kinderwa gen, Bierensstraat 20, St. An- naland. TER OVERNAME een z.g.a.n. hoorapparaat. Te be vragen de Toolse courant adres f. J. M. v. d. Linde, Koentjes- weg 19, Oud-Vossemeer. BLOEMBOLLEN KOPEN een zaak van vertrouwen, wij bieden U gegarandeerd le kwaliteit, uit eigen kwekerij, echt iets voor lief hebbers van een mooie tuin. Pakket A 5 rose hyacinten 10 oranje tulpen 7 gele narcissen 10 witte crocussen 10 blauwe druifjes Pakket B 5 witte hyacinten 10 rode tulpen 7 gele tros-narcissen 10 gestreepte crocussen 10 sneeuwklokjes De prijs per pakket is 7.25 en bij afname van beide pakketten is de prijs 13.95, zonder bijkomende kosten franco thuisbezorgd. Levering: begin October Betaling: storten op giro binnen 8 dagen na ontvangst W. A. BAAIJ Bloembollenkwekerij en handel Kanaalstraat 215 Lisse 4-1866/a mui ui in»' RAPID GRUSIO ADVISEERT U DEZE LUXUEUZE Het neusje van de zalm voor de liefhebbers van 'n ruim, rustig beeld; de kostbare eenvoud van 'n superbe vormgeving. Wilt u overgaan op klasse tv? Stap dan eens bij ons binnen en vraag naar de Aristona 59 T 024 A. Wij geven u graag 'n demonstratie. Fraai gelijnd universeel toestel. Geheel geschikt voor ont vangst van alle Nederlandse,Belgische, Duitse en Franse UHF- en VHF-zenders. Met direct-zicht beeldbuis en automatische storingonderdrukking. Geruisloze inschakeling. Kast in licht noten, mat of midden hoogglans. Radio Crusio biedt u zekerheid in service: snelle service (binnen 24 uur) apparaten voor tijdelijke vervanging groot wagenpark (8 service-auto's) ANTWERPSESTR. 14 - GROTE MARKT 36 - BERGEN OP ZOOM - TEL. 4350

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1964 | | pagina 7