EENDRACHTBODE Piet van Tilburg De mobilisatie van 1914<m> Ds, P. Alblas naar Boven-Hardinxveld Jan Overeenkam J 20e JAARGANG No, 38 13 AUGUSTUS 1964 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG STAVENISSE Financiële medewerking aansluiting electra tuinbouwbedrijven Akkoord met herziening gemeente grenzen Voor drie jaar deelname aan Muziekschool VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Om brandkast en broodtrommel Samenvoeging Scherpenisse nam zondag afscheid van bemind predikant Wegens vakantie van burgemeester A. Sluijmers was de leiding van. de openbare raadsvergadering te Stavenisse op vrijdag avond 7 augustus jl. in handen van wet houder C. J. Moerland. Ook de heer Nortier was verhinderd. De 20 ingekomen stukken, voornamelijk provinciale goedkeuringen, werden voor kennisgeving aangenomen. Ook de toekenning huurcompensatie ge- meentepersoneel werd een hamerstuk. Sedert het vertrek van de heer Eckhart was mevrouw Rentjes, de echtgenote van het hoofd der openbare lagere school, in tijde lijke dienst als onderwijzeres werkzaam ter plaatse. Oproepingen voor sollicitanten ble ven zonder succes. Gezien de gunstige uit spraak voor mevrouw Rentjes van inspec teur en oudercommissie wordt voorgesteld haar in vaste dienst te benoemen met ingang van 1 juli jl. De schriftelijke stemming wees uit, dat alle leden zich met dit voorstel konden verenigen. Dokter H. Zoeteman wordt per 1 juli eer vol ontslag verleend als gemeentegeneesheer. Zijn opvolger, dokter J. J. Kok wordt in tijdelijke dienst benoemd als zodanig voor het tijdvak 1 juli t.e.m. 31 dec. 1964. De functie van gemeentegeneesheer is in de loop der (vooral) laatste jaren sterk veranderd en zal nog meer veranderen bij de inwerking treding van de Algemene Bijstandswet. Daar mee komt immers een eind aan de zgn. geneeskundige armenzorg. De positie van de gemeentegeneesheer moet dan opnieuw wor den bezien. Voorzitter Moerland is wel van mening, dat men toch wel een gemeentege neesheer nodig heeft voor adviezen, bij calamiteiten, inentingen, enz. De heer C. Priem informeert wat tot dus ver dan precies het werk was van de ge meentegeneesheer. De voorzitter antwoordt, dat deze functionaris tegen een vast bedrag per jaar ook de armlastigen gratis behandel de. Alle leden kunnen zich overigens met deze tijdelijke benoeming verenigen en bij de schriftelijke stemming krijgt dokter Kok alle leden op zijn hand. Subsidiëring electra tuinbouwbedrijven Zoals reeds in vorig nummer werd be kendgemaakt, werd in de streek een com missie benoemd, teneinde de moeilijkheden te bezien van tuinders, die hun warenhuis van stroom moeten voorzien. De zgn. onrendabele aansluitingen, zoals men die tijdens de herverkavelingsperiode kende voor woningen en bedrijfsgebouwen buiten de gemeentekommen. In die commissie heb ben zitting vertegenwoordigers van de ge meentebesturen, van Z.L.M. en C.B.T.B. Ze kwam tot de conclusie dat subsidiëring bij aansluitingen van warenhuizen, enz., waar van de aanlegkosten boven de 1000.uit komen voor de betrokken tuinbouwer ge wenst is. In die kosten boven de 1000,— zou het Ontwikkelings- en Saneringsfonds van de Landbouw mogelijk 20 bijdragen, hopen- lijk de provincie 10% en de gemeente 20%. Ook dan blijft er dus voor de tuinder (boven de 1000.nog 50% voor eigen rekening, wat al voldoende beperking heeft om onnodige investeringen, c.q. subsidierin gen te voorkomen. j Van 12 bekende gevallen op Tholen (niet alleen in Stavenisse, zoals in ons vorig nummer was opgenomen) met name rond 1 Sint-Annaland bleek dat de aansluitings- kosten varieerden van 41.tot ruim 9400.—. B en w verwachten, dat de kosten voor de gemeente wel zullen meevallen. De heer Steendijk zegt zich geheel met het voorstel van b en w om hierin mee te doen, te kunnen verenigen, unaar vraagt wel om de regeling van terugwerkende kracht te laten gelden. Hij zou het anders enigermate onbillijk vinden tegenover degenen, die juist voor deze regeling van kracht wordt, meer dan 1000,voor dit doel bekostigden. Hem is bijvoorbeeld een geval bekend, waar bij het tot een 5000,aanlegkosten werd. De voorzitter is dat geval ook bekend, maar hij wijst erop, dat dit nog in her- verkavelingsverband (en financiering) tot stand is gekomen. Hij is er niet zeker van, dat het mogelijk zal zijn deze regeling van terugwerkende kracht te maken, al is hij met dhr. Steendijk en de andere raadsleden van oordeel, dat het billijk zou zijn het zo te doen. Ook de heer Smits zegt zich met het voorstel te kunnen verenigen. Inderdaad zijn voor sommigen de aansluitingskosten onre delijk hoog, temeer, waar het merendeel ook nog met verwarmingsaanleg ook zit. Hij voelt eveneens voor de opmerking van dhr. Steendijk om de regeling ook voor reeds gevestigde warenhuizen van toepassing te verklaren. Hoewel hij uit het voorstel van b en w heeft opgemaakt, dat er nog geen zekerheid is, dat Saneringsfonds en provincie hieraan meewerken, lijkt het hem gewenst dat de gemeente daartoe nu reeds een besluit neemt, mogelijk ter stimulering ook voor de andere instanties. De heer Priem informeert of er enig denk beeld is van de totale kosten voor de ge meente. De voorzitter antwoordt ontkennend. Dat ligt namelijk van geval tot geval ver schillend. Bovendien weet men niet, hoeveel warenhuizen er nog komen en evenmin of die ver van of dicht bij een hoofdkabel worden gevestigd. Wethouder Klippel stelt vast, dat het bij de tot dusver gevestigde warenhuizen wel meevalt. In het algemeen is men nu ook weer niet zo gauw boven de duizend gulden kosten. Hij merkt voorts op, dat er in Sint- Maartensdijk al een plaatselijke regeling bestond, welke evenwel nog niet is toe gepast. Daarna wordt zonder hoofdelijke stemming besloten aan deze subsidieregeling volle medewerking te verlenen. Muziekschool Op 8 mei 1964 besloot de raad toe te treden tot de Stichting Zeeuwse Muziek school omdat leerlingen uit Stavenisse in groepsverband de gelegenheid zouden krijgen tot muziekonderricht. De restrictie werd daarbij gemaakt het voor een jaar te pro beren. Dat blijkt echter niet mogelijk. Een toetreding is algemeen en geldt voor ten minste drie jaar. Wel kan jaarlijks de maximumbijdrage worden vastgesteld. Daar bij kan worden bepaald, dat leerlingen in groepsverband voorkeur hebben, maar voor individueel onderwijs kan men toch niet ge heel uitsluiten. Het bedrag voor 1 uur les per week moet voor 1964/65 worden be paald op 300.Wil men het onderwijs in Stavenisse doen geven, wat bij een rede lijke groep (een 15 leerlingen) mogelijk is, dan dient de gemeente een verlicht en ver warmd lokaal beschikbaar te stellen en in strumenten aan te schaffen. Ook zal een piano beschikbaar moeten zijn. Het aan schaffen van instrumenten vinden b en w wel wat bezwarend, maar daar dit op ongeveer 10.— per leerling zal komen (het gaat meer om blokfluiten), wil het college daaraan nog wel tegemoetkomen. Aankoop piano lijkt het college evenwel te duur, temeer omdat men er niet zeker van is, ook volgend jaar weer voldoende be langstelling te krijgen voor de muziekschool. Is het niet beschikbaar zijn van zo'n instru ment een onoverkomelijk bezwaar, dan zullen de leerlingen naar Sint-Maartensdijk moeten gaan voor het muziekonderricht, waar een afdeling is gevestigd. B en w stellen dan ook voor om voor drie jaar toe te treden, de maximumbijdrage te bepalen op 300.voor 1964/65, mee te delen, dat groepsonderricht boven individueel onderwijs gaat, de bovenzaal van het voor malig gemeentehuis beschikbaar te stellen en voor 150.instrumenten aan te kopen. De heer Smits wijst er op, hoe reeds vorig maal slechts aarzelend door de raad was besloten toe te treden. Men zou het uit eindelijk eens voor 1 jaar proberen. Zelf betoogde hij toen reeds te vrezen dat het niet bij die kosten zou blijven. Nu blijkt dat bezwaar reeds te bestaan, want men kan niet voor 1, jaar meedoen. Het gaat nu al 300.per jaar kosten plus 150.instru menten en een zaal beschikbaar stellen. Spreker gelooft, dat men er daarmee nog niet zal zijn en is erg huiverig om hieraan te beginnen. BERGEN OP ZOOM Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 De voorzitter erkent dat dit onderwijs duur is. Het gaat er evenwel om of men als gemeentebestuur de gelegenheid wil bieden. Er zijn aanvragen van een 15 tal ouders, waarmee dan toch rekening mag worden gehouden. Dat was voor b en w dan ook aanleiding om dit voor te stellen. De heer Priem vraagt, waarom men persé voor 3 jaar moet meedoen. De voorzitter antwoordt, dat dit in de statuten van de Stichting staat en het ook wel enigszins te begrijpen is, anders is het fundament op losse schroeven. Hij voegt er aan toe, als antwoord op een vraag van dhr. Priem, dat de leerlingen zelf ook 24.per jaar bijdragen. De heer Smits durft het nog niet aan. Hij ziet er nog een nadeel in, nu men niet kan overgaan tot aankoop piano, namelijk dat die 15 leerlingen nu naar Sint-Maartens dijk zullen moeten. Het is dan de vraag of het er inderdaad 15 blijven. Hij juicht dit muziekonderwijs toe maar het moet toch een verantwoorde uitgaaf blijven. Meerdere ge meenten in Zeeland klagen over het te hoge bedrag. De voorzitter herhaalt, dat die piano aankoop te riskant is, omdat het maar voor 1 jaar zou kunnen zijn. Mocht blijken, dat er jaarlijks voldoende animo is, dan zou hij persoonlijk wel voor aankoop piano voelen, omdat men de leerlingen dan ook ter plaatse zou kunnen houden. De heer Priem zegt de aansluiting voor drie jaar te willen proberen. Hoe moet het echter, als het volgend jaar bijvoorbeeld 1000,moet gaan kosten en men kan niet uittreden. De voorzitter zegt, dat er wel een maximum bedrag kan worden bepaald voor elk jaar. De heer Smits verlangt stemming over het voorstel en krijgt daarbij steun van dhr. Steendijk. Het aantal tegenstemmers blijft tot deze twee raadsleden beperkt, zodat het voorstel b en w met 4-2 wordt aangenomen. Het rapport met bijlagen betreffende de reorganisatie van de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken wordt voor kennisgeving aangenomen. Wel vraagt de heer Priem of Stavenisse niet wat minder bedeeld is met de technisch ambte naar dan Sint-Annaland. De voorzitter ant woordt dat zulks niet het geval is, daar het per inwoner werd omgeslagen. De heer Smits acht het een vooruitgang na die lange lijdensweg, dat er althans wat meer klaarheid in de opzet is gekomen. Gemeentegrenzen Zoals reeds in vorig nummer meegedeeld is de door gedeputeerde staten voorgestelde grenscorrectie voor Stavenisse weinig ingrij pend. B en w stellen daarom voor daarmee akkoord te gaan. Wel vraagt de heer Priem zich af, waar om niet meer de dijk als grens werd aan gehouden. Nu lijkt het grillig te blijven. De voorzitter zegt, hoe toch veelal watergang (als ook natuurlijke grens) of dijk is aan gehouden. De heer Smits zegt met het voor stel akkoord te kunnen gaan en hoopt dat het zo tot in lengte van dagen zal blijven, dus geen samenvoeging van de gemeenten zal worden. De zelfstandigheid is heel wat waard. Hoewel het Stavenisse minder aangaat, dan betrokkenen, kan hij evenmin veel nut zien in de voorgestelde samenvoeging Sint- Maartensdijk-Scherpenisse. De voorzitter zegt het ook niet te zien als een bijster gelukkige oplossing, maar als gemeente Stavenisse staat men daar toch buiten. Tenslotte wordt voor de woningwetwoning Prinses Irenestraat 12 een bedrag van 1250.- uitgetrokken voor het maken van een overdekte serre. Het wordt de wnd. voorzitter verder ge makkelijk gemaakt, zoals dat reeds het geval was bij de behandelde punten, want niemand' heeft meer iets voor de rondvraag. Daarom sluit de heer Moerland de vergadering met dank voor de op prettige wijze gevoerde besprekingen. Niet alleen de gedachte aan dreigend oorlogsgevaar brengt in die warme zomermaand augustus van 1914 de bevolking van Neder land in paniek. Men maakt zich zorgen om de levensmiddelenvoorziening en men maakt zich zorgen om zijn spaarcentjes. De sluiting van de beurs, een noodmaatregel om catastrofale verliezen te voorkomen, draagt er toe bij de bezorgdheid van de bevolking te verminderen. De stormloop begint Duizenden mensen, bewaakt door martiaal gesabelde politie-agenten, staan dagenlang in file voor de bankgebouwen. Men vertrouwt het bankpapier niet meer, iedereen wil baargeld. Handige lieden proberen van deze situatie, van dit wantrouwen, te profiteren. Zij bieden aan tientjes en biljetten van hogere waarde te verzilveren met een zeer aanzienlijke reductie Wie zilver heeft, pot het op. En het resultaat is natuurlijk al meteen: een benauwende schaarste aan baar geld en zelfs zilveren pasmunt. Gemeentebesturen gaan over tot het laten drukken van noodgeld, soms een simpel be drukt papier met het stempel van de ge meente. Ook de bedrijven, die aan het einde van de week hun mensen moeten uitbetalen, moeten hun toevlucht nemen tot waarde bonnen, soms door de boekhouder in fraai krullend handschrift geschreven en voorzien van het stempel van de zaak. Dat alles onderstreept nog de noodsituatie. Al heel gauw gaat de regering ertoe over in dit gemis te voorzien door het uitgeven van muntbiljetten van 1.2.50 en 5.Zoveel haast heeft men, dat de eerste series niet eens kunnen worden genummerd. Het „vijfje" is nooit populair geworden, maar de biljetten van een gulden en een rijksdaalder hebben nog heel lang meegelo pen en beleefden een wederopstand tijdens Wereldoorlog II. STORMLOOP OP DE WINKELS Ook de winkeliers komen handen tekort. Duidelijk gaat het hierbij niet alleen maar om de zorg, te voorzien in het noodzakelijke levensonderhoud, want vooral artikelen zoals suiker, koffie en thee worden bij balen tege lijk besteld. De regering denkt er nog niet over tot distributie over te gaan. Wellicht verkeert ook zij in de door velen gedeelde, en vanuit Duitsland gevoede mening, dat dankzij het snelle karakter van dé Blitzkrieg de oorlog binnen enkele weken afgelopen zal zijn. TDaarom distribueren de winkeliers op hun eigen houtje. Zij voeren niet alle bestellingen tot het volle pond uit. Zij maken onderscheid tussen vaste klanten en gelegenheidskopers. Zij werken alvast een deel van hun voorraad „onder de toonbank" om straks niet met een lege winkel te zitten en velen van hen on getwijfeld de prijsstijgingen voorziende, die van dit alles het gevolg zouden zijn. Want van prijsbeheersing is in 191,4 nog geen sprake. Vanzelfsprekend zijn de slachtoffers van deze hamsterwoede de kleine burgers, die van de ene dag in de andere moeten leven op een bescheiden loon, en die geen kans zien voorraden in te slaan. h AAS TI GE REGERING Maakte de regering dan geen haast met een distributie systeem dat zou eerst later komen op het Binnenhof werkte men in koortsachtig tempo. De man, die hier de spits afbeet, was Minister Treub. De regering vergadert „aan de lopende band" en onderhoudt contacten met leidende figuren en groepen uit het zakenleven en de bankwereld om te proberen alles zo spoedig mogelijk weer „gewoon door te laten gaan". In ijltempo moeten bepaalde wetten er wor den doorgejaagd. Daarvoor is de mede werking van de volksvertegenwoordiging onontbeerlijk. En dan vraagt natuurlijk iedereen zich af: wat zullen de socialisten doen De groep in de oppositie, de groep, die zich tegen de oorlog kant In dit uur spreekt de leider van de S.D. A.P., Pieter Jelles Troelstra, in de Kamer het verlossende woord, dat „de nationale gedachte de nationale geschillen moet over heersen". Ook de S.D.A.P. erkent, dat geen zucht tot oorlogvoeren, maar de vastbeslo tenheid tot handhaving van de neutraliteit, de regering geen andere weg openlaat dan de mobilisatie, met alle gevolgen daarvan. In één etmaal worden acht wetsvoorstellen behandeld. De leden van de Raad van State worden uit hun bed gebeld en vergaderen te middernacht. Treub jaagt hen allemaal op. Tijd gewonnen is veel gewonnen. Men moet de chaos vóór zijn. En hij weet achter zich koningin Wilhelmina, die zich niet stoort aan het uur van de dag of de nacht, die zelfs (en dat zei in die dagen wat voor deze vorstin) afstand deed van het haar toekomend protocol. Haar raadslieden, vond zij, konden hun tijd nuttiger gebruiken. HULP IN NOOD Groot is plotseling de nood. Men had deze oorlog niet zien aankomen. Men kan niet putten uit vorige, recente ervaringen. Men moet improviseren, men moet vooruit denken. Kostwinners liggen aan de grenzen. Bedrijven liggen stil of werken moeizaam voort met een onderbezetting. Door dit alles dreigt het economische leven te worden ontwricht. Om de eerste stoot op te vangen wordt het Koninklijk Nationaal Steuncomité opge richt, tot leniging van deze bijzondere noden. Maar dan komen de eerste tekenen, dat de „militaire wandeling naar Parijs" niet zo vlot verloopt. Het ongedacht krachtig verzet van de Belgen onder aanvoering van „sol- datenkoning" Albert, de slag aan de Marne, dat alles roept een halt toe aan de tot nu toe zegevierende Duitse strijdkrachten. Het zal niet vóór de winter afgelopen zijn. Het zal nog vier jaren duren, maar dat weet nog niemand. De winkelier, de ambtenaar, de landbouwer en de fabrieksarbeider, zij zingen aan Neer landsgrenzen: „Als ik op schildwacht sta met duizenden gedachten, dan denk ik bij mezelf: hoelang moet ik nog wachten Het wachten duurt nog héél lang (Nadruk verboden) Slot. HET „LOTEN" De milicien uit het begin van deze eeuw kwam via het lot in dienst. Dat ging als volgt in z'n werk: Alle dienstplichtigen moesten achter eenvolgens op het gemeentehuis ver schijnen. In een van de vroedvader- lijke kamers stond de beroemde goud vissenkom met de lootjes, opgerolde en met een elastiekje omwikkelde papiertjes. Een voor een kwam men naar voren, volgens traditie zo on verschillig mogelijk. Een greep in de kom en het papiertje werd overhan digd aan de voorzitter van de lotings commissie, die het openmaakte en het getal van het papiertje hardop voor las. Een hoog nummer betekende „vrijgeloot", een laag nummer „die nen" een twijfelnummer „rustig af wachten". Zo'n lotingsdag had meestal een rumoerig verloop. De lotelingen staken het briefje voor de pet, of op de hoed en trokken broederlijk de stad door, waarna het helemaal niet zeldzaam was, dat men de dag op het politiebureau beëindigde. Weg met samenvoeging Scherpenisse apart Weg met deze dolksteek, In ons eigen hart. Joppe, Kleppe, Hage, Kievit, van der Jagt, hebben hun bezwaren, grondig ingebracht. Polderman, Bijnagte allen toonden aan: Met die samenvoeging, is het niets gedaan. Ieder op z'n eigen, dat is eerste eis. En op samenvoeging, stellen we geen prijs, 't Is en blijft tenslotte, Toch maar kruimelwerk. Dood voor Scherpenisse, En Smerdiek wordt sterk. Ja, wat zal 't nu worden Gaan de plannen door Dan is Scherpenisse Wees- en stiefkind hoor. Dan gaat veel verloren Men komt achteraan Waren al die plannen, toch maar van de baan. Ja, de rust was stellig, Vlug teruggekeerd. Dat mag juist op heden, toch ook wel begeerd. Scherpenissenaren: Strijdt en hou het vol En liefst nuchter blijven Nimmer kop op hol. Rustig, beminnelijk, arbeidszaam, begrip tonend. Kenmerken van de persoon ds. P. Alblas. Het kwam zondagmiddag 9 augustus nog eens duidelijk naar voren bij het afscheid van deze hervormd predikant van zijn gemeente Scherpenisse. Een vierjarige periode. De minimum tijd voor een hervormd predikant. Voor de gemeente en ook voor de streek een te korte tijd. Men had van ds. Alblas nog meer mogen en kunnen verwachten. Niet alleen zijn eigen kerkelijke gemeente, niet alleen de (kerke lijke) Ring en de Classis, maar ook voor het maatschappelijk leven, de bejaardenzorg, het Streekorgaan, gezinszorg en zo meer. Maar de roeping lag elders. In een gemeente, die nu ook al zeven jaar vacant is. In Boven-Hardinxveld. En Scherpenisse moest haar predikant node laten gaan. Dat „node" dan niet als een te doen gebruikelijke uitdrukking, maar naar waarheid, in volle oprecht heid. Zo werd het ook door talrijke sprekers opgemerkt. Een volle kerk, deze zondagmiddag in Scherpenisse. Vol vanwege grote opkomst uit eigen gemeente, aangevuld ook met velen uit de Ring Tholen en Sint-Philipsland. Alle ringcollega's met uitzondering van ds. J. van der Haar, uit Sint-Maartensdijk die wegens vakantie uitstedig is. Om dezelfde reden moest burgemeester D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk-Scherpenisse verstek laten gaan. Ouderling J. van der Jagt van de Ger. Gemeente kon om gezondheidsredenen niet aanwezig zijn. Daarnaast echter ook kerkeraadsleden van de naburige gemeenten, ook van Sint-Philipsland. En vele belang stellenden ook uit Tholen, waar ds. Alblas consulent was. Iedereen kreeg een plaats van koster van der Werff, die deze middag assistentie had van de kerkvoogdij. En de organist peilde met het zo mooie orgel de stemming bij deze afscheidsdienst. Een goede afscheidsdienst voor het predikantsgezin, dat wist vele vrienden achter te laten. Een .goede afscheidsdienst voor de aanwezigen, juist omdat deze scheiding niet prettig was. In vier jaar waren banden gesmeed. Vier jaar. Dominee P. Alblas sprak er over aan het begin van zijn preek, nadat de dienst was begonnen met het zingen van Ps. 51 9, het lezen van deze psalm en de tekst was gekozen uit het twintigste vers: „Doe wel bij Sion naar uw welbehagen, bouw de muren van Jeruzalem op". Immers, vier jaar geleden had ds. Alblas uit dezelfde psalm de entreetekst gekozen, nl. het 17e vers: „Here, open mijne lippen, zo zal mijnen mond uwen lof verkondigen". Een aansluiting en een voortzetting van de en tree-tekst noemde ds. Alblas dit af scheidswoord. Hij gaf een tekstverklaring aan de hand van twee punten: 1ste een gebed vol zelfkennis en 2e een gebed vol liefde. Het ene hangt samen met het andere, zo stel de de scheidende predikant. Zo was het im mers ook bij David' in deze boetepsalm. Wanneer echter dat gebed vol zelfkennis en vol liefde tot.God opklinkt dan zal het troostwoord neerdalen „Hebt goede moed. Ik heb de wereld overwonnen". Dan stemt de gelovige in met de woorden van psalm 65 3 (zo eindigde ds Alblas zijn afscheids preek): „Daar zal ons 't goede van uw woning. Verzaden, reis op reis. En 't heilig deel, o grote Koning, Van Uw ge ducht Paleis. Gij, Gij zult vreselijke dingen Ons, in gerechtigheid, Doen horen, en ons blij doen zingen. Van 't heil voor ons be reid". Een psalmvers, dat door de gemeente hierop aansluitend werd gezongen. Afscheidswoorden Hierna richtte ds. Alblas zich in een persoonlijk woord tot het gemeentebestuur van Scherpenisse. Niet zo heel vaak raakten onze werkvlakken elkaar, maar was dat wel het geval, dan was er wederkerig een goede verstandhouding, waarvoor dominee de bur gerlijke vertegenwoordigers dank bracht Ook de afgevaardigden van de Classis Zierikzee verzocht hij zijn dank over te brengen voor het goede overleg. Enkele jaren was dominee Alblas assessor van de Classis. Zich tot de Ringcollega's richtend, merkte hij op, dat men als vrienden en als broeders met elkaar was omgegaan. Moge het ook in de toekomst zo blijven en de nog bestaande vakature te Sint Annaland spoedig zijn ver vuld. Ook de andere ambtsdragers uit de Ring was hij dankbaar voor het in liefde verrichte werk. Een speciaal woord van dank bracht hij ds. van Dijk van Poortvliet, die voor korte tijd het consulentschap op zich neemt, terwijl hij het van belang achtte dat ook met de hoofden der lagere scholen goede samenwerking mogelijk was. Kerkvoogdij, koster, organisten en kerkeraadsleden wer den hierna toegesproken en dank gebracht voor de ontvangen vriendschap en mede werking. Zich tot de gemeente richtend zei ds. Alblas, dat de Heere het in de af gelopen 4 jaar wel heeft gemaakt, ondanks soms ook de halfslachtigheid der gemeente. Anderszijds kon hij gewagen van veel mee leven en vriendschap. Ik hoop dat u in eens gezindheid mag voortleven in Scherpenisse. Ik weet niemand, die ik m'n vijand zou moeten noemen en ben blij, dat zo snel in deze vakature zal worden voorzien met de komst van ds. Kolijn. Tenslotte richtte ds. Alblas zich tot de velen uit Tholen, waar hij een tijd consulent was en tot de afvaar diging uit zijn nieuwe gemeente Boven Hardinxveld. Node zien we u gaan Wethouder D. C. Kleppe namens de bur gerlijke gemeente sprekend dankte dominee Alblas voor hetgeen hij als predikant voor deze gemeente had willen doen en willen zijn. Node zien we u heengaan, aldus spreker, want veel en velerlei was uw werkkring hier, waar u vele vrienden hebt gemaakt. Hij dankte dominee ook voor zijn mede werking aan het zangkoor en wenste het gezin Alblas alle goeds toe en bovenal Gods zegen in de nieuwe gemeente. Ds. L. G. Zwanenburg van Stavenisse, sprekend namens de Classis Zierikzee stelde vast nu pas goed te weten, hoe veel functies zijn scheidende collega in de thoolse periode had. Ook voor het vele werk, dat hij buiten dat in eigen gemeente mocht doen, was de Classis bizonder dankbaar. Dominee Van Dijk van Poortvliet sprak bij afwezigheid van de Ringvoorzitter ds. v. d. Haar namens de collega's en kerkeraden uit de streek Ken merkend noemde hij de grote collegialiteits- zin van ds. Alblas, herinnerde voorts aan het werk dat hij heeft gedaan met betrekking tot het Rapport hervormde kerken op Tholen en voor de stichting bejaardenzorg. Bewon dering had hij voor de wijze, waarop hij bij andere werkzaamheden de studie voltooide en dat het u bij dat alles volle ernst was, heeft Scherpenisse deze vier jaar mogen ondervinden. Daarna spraken nog zowel de heer G. J. Steenis, hoofd van de chr. school en de president-kerkvoogd de heer J. Dijke afscheidswoorden, terwijl ouderling M. Slager de rij sloot namens kerkeraad en gemeente. Ook na het aanvaarden van het beroep naar de nieuwe gemeente was u niet los van Scherpenisse, stelde ouderling Slager vast, wat o.a. bleek uit de warmte en overtuiging, waarmee u de gemeente bij ds. Kolijn hebt aanbevolen. Dank bracht hij ook mevrouw Alblas voor de gastvrijheid in pastorie en verzocht tenslotte de gemeente de scheidende predikant te willen toezingen Ps. 121:4. Een kort dankwoord door ds. Alblas, het dartkgebed en voor het laatst de zegen over de gemeente, de slotzang uit ps. 135 12, waarna men nog persoonlijk afscheid kon nemen van een predikantsgezin, dat men graag in Scherpenisse, in de streek had willen houden. JAARVERSLAG ZEVIBEL In het jaarverslag 1963 van de Zeeuwse Vereniging Visserij Belangen wordt opge merkt, dat een bewogen jaar passeerde. Met enerzijds zeer bevredigende resultaten in de garnalen- en mosselsector en anders zijds de grote tegenslagen door strenge vorst met de voor het oesterbedrijf zo ernstige gevolgen en het niet doorgaan van de door de Overheid toegezegde proeven. De Zeeuwse Vissersvloot verminderde in het verslagjaar met 2 schepen tot in totaal 257, waarbij Tholen zich met 21 (883 pk) hand haafde. Bij de garnalenvisserij kwam er 1 vaartuig bij en wel in Tholen, waar het van 10 op 1.1 schepen kwam. Door de strenge vorst in de winter 62/63 zijn praktisch alle oesters dood gevroren en de aanvoer bedroeg met 5.830.600 stuks ter waarde van 2.070.196 slechts een fractie van vorige jaren. Aan mosselen werd voor 16.093.214 geëxporteerd en de garnalen- aanvoer bedroeg 1.921.403 kg voor 3.674.231,—. Een geprikkelde vinger wordt opgeheven ten aanzien van de niet doorgaande oester- proeven. En dat kan niemand bevreemden. LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT In de loop der jaren is het L.E.I. geleide lijk uitgegroeid van bureau voor het samen stellen van jaarlijkse kostprijsberekeningen ten behoeve van het landbouw prijsbeleid tot een instituut dat een zeer gevarieerd programma van onderzoekingen heeft. Dat staat als inleiding tot het jaarverslag 1963. En die onderzoekingen hebben zowel betrek king op de landbouw als op de tuinbouw, de bosbouw en de visserij. Het verslag omvat 96 pagina's en men komt er heel wat wetenswaardig in tegen. Zo bevoorbeeld de vermindering van de agrarische beroepsbevolking in de wereld. Tussen 1950 en 1960 verminderde die be roepsbevolking in de Ver. Staten met 5.7 in Nederland met 2.3%. Uitgaande van 100 bedrijfshoofden in 1947, waren dat er in 1960 niet meer dan 88, meewerkende zoons 100 in 1947 tegenover 55 in 1960, land arbeiders 100 in 1947 en nog maar 51 in 1960. Verwacht wordt dat de agrarische be roepsbevolking ook in de komende 10 jaar nog aanzienlijk zal dalen. De knelpunten zullen vooral te vinden zijn in de bedrijfs- groottestructuur, de arbeidsvoorziening, het bedrijfstype en de bestaande bedrijfsgebou wen. Van de 21 onderzoekingen die eind 1963 in uitvoering waren noemen we „land arbeiders in de zeeklei- en weidegebieden „Samenwerkingsvorming in de landbouw „Modernisering van de fruitteelt". De tuin bouw in het zuiden van ons land. ZEEUWSE STICHTING VOOR REVALIDATIE Nu het revalidatiewerk na 3 jaar arbeid enigszins gestabiliseerd is, meende het be stuur er goed aan te doen deze periode in een overzicht samen te vatten. Op 1 februari 1962 startte het team voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philips- land, later nog weer gesplitst, zodat Tholen en St. Philipsland een eenheid vormen. In het jaar 1962 werden 300 patiënten ingeschreven, waarvan 19 uit Thoolse ge meenten afkomstig waren. Tholen heeft geen eigen werkplaats, waarin wordt voor zien door de werkplaats in Bergen op Zoom, hetgeen ook geldt voor St. Philipsland. In 1963 werden 260 nieuwe patiënten ingeschre ven. Na deze 3 jarige beginperiode mag worden gesteld, dat het werk van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie in de provincie weerklank vindt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1964 | | pagina 3