30% Piet van Tilburg KORTING Fotowedstrijd Wat komt er kijken bij het kleiduiven schieten? Tips voor Tuinders Tips voor de landbouwers OPRUIMING ^lOaf er te doen ió wat er gebeurd ió SINDS IK NIET MEER ROOK ROOKIK Verlovingsringen Herbers Jenniskens VERBOUWINGS CcyVice modes RAADSVERSLAG STAVENISSE Minderheid raad kon zich niet met plaats voor sportveld verenigen Tracht een goede oplossing te vinden voor schoolartsendienst Geen „bedeling" meer door Algemene Bijstandwet Oud Geref. Gemeente: Volgens Gods Woord sportbeoefening niet geoorloofd I VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN heeft die gemeente ook wat het spelpeil, de animo en de publieke belangstelling betreft gedomineerd. Afwisselend werd het zaterdag en zondagvoetbal en het laatste is sedert enkele jaren weer het geval, waarmee het ook de uitzondering is van de eilandclubs. De voetbalontwikkeling in de gemeenten Tholen, Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland volgde einde van de twintiger en begin van de dertiger jaren. Zowel in Sint-Maartensdijk als Sint-Annaland wist de vereniging zich sinds de oprichting te handhaven, in Tholen was er nu en dan een onderbreking, mede als gevolg van terrein- moelijkheden. Voort dook vroeger een tijdelijk clubverbond op in Scherpenisse en Stavenisse, maar men kon zich toen niet hand haven. Voor de gewone en vaak van de nodige hoogten en laagten voor ziende weide, omringd door sloten, waarin elk ogenblok de bal ver dween, is er in de na-oorlogse periode en vooral ook na de ramp een belangrijke verbetering gekomen in de terreinen-accommodatie. Opnieuw had daarbij Oud-Vossemeer de primeur gevolgd door Tholen en inmiddels ook Poortvliet, waar een gecombineerde ver eniging is ontstaan (sedert vorig jaar) uit de gemeenten Poortvliet en Scherpenisse met een prachtig sportveld in eerstgenoemde ge meente, vorige zomer is gebruik genomen. De aanleg van een nieuw gemeentelijk veld in Sint-Annaland is bijna voor het gebruik gereed, één der nieuwe sportvelden in de Sint^Maartensdijkse Pluimpot is ingezaaid en inmiddels kwam zelfs te Stavenisse weer een voetbal club op de been, die een te klein terrein in gebruik heeft aan de hoofdverbinding Stavenisse-Sint-Annaland. Door dit alles telt de streek nu een aantal voetbalverenigingen als nooit tevoren en is de laatste paar jaar met name ook de jeugd daarbij in competitieverband betrokken. Na deze feitelijke gegevens nog eens de vraag: waarom voetbal Mogelijk is de individuele overgave voor dit spel thans in mindere mate aanwezig dan vroeger, toen er hoegenaamd geen andere ont spanningsmogelijkheid bestond en zowel de vervoersaccommodatie als het zakgeld op belangrijk lager peil lag. Maar het aantal deel nemers aan deze tak van sport is beslist toegenomen. Verenigingen met 2 of 3 senioren en daarnaast nog 2 junioren-elftallen zijn geen uitzondering. Voorts zijn er ook schoolvoetbaldagen (zoals ook deze „derde" pinksterdag in Tholen weer georganiseerd) en de jaarlijkse schoolsportdag te Oud-Vossemeer, waarbij eveneens wordt gevoetbald. Naar onze mening een gezonde ontspanning. Zelfs in wedstrijd verband, al schuilt er dan enig gevaar dat winstdrang uitgroeit boven het spelelement. Ook ten aanzien hiervan heeft met name de jeugdleiding een opvoedende taak, die niet onderschat moet worden. Maar en dat is dus wel het concreet antwoord op de vraag daarom voetbal, omdat het een gezonde ontspanning betekent in het vrije veld, ontspanning naar lichaam door een vereiste spier- ontwikkeling, ontspanning naar de geest omdat zich de aandacht op het spel concentreert. Voetbal, omdat de jeugd er ook in een vrij uurtje in de week niet door tot ledigheid is gedoemd, voetbal omdat het principe uitgaat van een samenwerking met elkaar, omdat een goed moreel, een goede teamgeest, spel en mentaliteit ten goede komt, voetbal omdat er bij iedereen een zekere drang is zich buiten de normale werkzaamheden van school, kantoor of waar ook, wel eens uit te leven of daarvan te verpozen. Voetbal niet in verdwazing of overschatting, maar om de geest voor de dagelijkse arbeid te activeren. G.H. Evenals vorig jaar zal er ook nu weer tijdens de Thoolse Dagen een fotowedstrijd worden gehouden. Een ieder, die meent leuke of originele kiekjes te hebben gemaakt van het eiland of van vorige Thoolse Dagen, kan hieraan meedoen. In aanmerking komen zwart-wit, kleurenfoto's en kleurendia's. Het formaat van de foto's moet minstens 6 x 9 cm zijn, met op de achterzijde naam en adres van de afzender. Per deelnemer mogen maximaal 5 foto's worden ingestuurd. Foto's waarmee vorig jaar een prijs is gewonnen, dingen vanzelf sprekend nu niet meer mee. Een jury zal de inzendingen beoordelen, terwijl een aantal foto's tijdens de Thoolse Dagen zullen worden tentoongesteld. Alle foto's blijven eigendom van de inzenders en worden weer aan hen teruggezonden. Het fotomateriaal kunt U toezenden aan de heer J. Blaas, Singel 73 te Tholen, graag voor 30 juni aanstaande. Voor de beste foto's worden prijzen beschikbaar gesteld. U moet dan ook eerst weten, dat een kleiduif een soort schoteltje is, gebakken van een soort klei. Dus een kleiduif is geen vogel. Die wordt dan weggeschoten door een soort machine, die we werp- machine noemen. De kleiduif kan op verschillende snelheden en hoogten weggeschoten worden. Nu is de bedoeling om, voor bv. beginnende jagers of wedstrijddeelnemers, die duiven in de vlucht, hetzij inkomend of afgaand kapot te schieten. Het is dan ook voor beginnende jagers zeker aan te bevelen, om eerst goed te oefenen op voornoemde kleiduiven. Nu behoeft echter een goed kleiduivenschutter nog geen goed wildschutter te zijn of omgekeerd. Het neemt echter niet weg, dat er met kleiduiven schieten veel te leren valt. U krijgt de gelegenheid daarvan kennis te nemen op de tweede Thoolse Dag. M. J. B1JS. Botrytis in tomaten kunnen we het beste tegengaan door teelt maatregelen We proberen een hoge luchtvochtigheid te ver mijden. „Bladplukken en dieven" doen we niet bij regenachtig weer, beregenen bij voorkeur bij sneldrogend weer. Als deze ziekte optreedt door rotte plekken op de stengel dan smeren we deze plekken in met een T.M.T.D.-papje of v.b.c. Tomaten zijn gevoelig voor TEPP. Bladluizen bestrijden we met parathionstuif of een rookmiddel. Winterbloemkool zaaien we eind juni-begin juli 100 gram zaad geeft plm. 10.000 planten. Stamslabonen als nateelt kunnen we zaaien tot half juli. De plantafstand is 60 x 40 of 50 x 40 cm. voor 1 are hebben we 600 gram zaad nodig. Bij knolselderij moeten we vroegtijdig, dus nu, beginnen met te spuiten tegen bladvlektenziekte. We kunnen hiervoor het beste een organische tinverbinding nemen. Bv. 200 gr Brestan per 100 liter water. Behandel uw aardbeien bij het plukken voorzichtig. Sorteer ze netjes en breng een mooi produkt op de veiling. Brandplekken in augurken kunnen we tegengaan door bespuitin gen met 300 gr maneb op 100 liter water. Bij nevelen gebruiken we dezelfde hoeveelheid op 10 liter water. Meeldauw bestrijden we met 50 gr karathane op 100 liter water. Winterprei kunnen we planten tot eind juli. De plantafstand is 35 x 20 cm. met het oog op de nateelten moet u vroege aardeappelen niet te laat rooien. De grond behoudt dan meer vocht en er kan nog een nateeltgewas geplant of gezaaid worden. Vergeet niet uw aardbeienselectieveldje enige keren te spuiten tegen meeldauw met spuitzwavel of SM55. R.T.V.D. Goes. M. BAIJENSE. Bij L, Hage te St. Annaland ligt een chemische onkruidbestrijdings- proef in winterwortelen. Bij L. v. As in Poortvliet in knolselderij en bij K. J. Drooger te Tholen in spruiten. Bij P. Roggeband te Tholen ligt een plantafstandenproef in knol selderij en bij F. J. Rijnberg te St. Annaland een rassenproef van augurken. De werkgroep tuinbouw doet natuurlijk weer mee aan de Floratho 1964. De eerste besprekingen hebben reeds plaats gehad. Op 2 juli hopen we, bij voldoende deelname, met een groep tuinders naar de Wehaté te gaan te Honselaarsdijk. Werkgroep Tuinbouw. Brandnetels aan slootkanten zijn goed te bestrijden met 4 liter 2.4.4 T.(ester) per ha. Wees bij het spuiten van slootkanten en wegbermen uiterst voor zichtig. Door overzwaaien van de spuitvloeistof kan schade aan de op het land staande gewassen komen. Blijft de phytophthora bestrijding regelmatig en goed uitvoeren met een tin of koper bevattend middel. Door uw aardappelen regel matig en op tijd te spuiten komt de kwaliteit ten goede. Door de waarschuwingskaarten voor plantenziekten die door de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting aan de leden verzonden worden goed te lezen, kunt U uw voordeel mee doen voor de bestrijding van diverse ziekten in uw gewas. Tracht bosvorming in uw grasland te voorkomen door een goede beweiding en bemesting toe te passen. Komt er ondanks een goede beweiding en bemesting toch nog bosvorming voor, maai deze dan tijdig af. M. A. DE HOND. - '.i - - GROTE MARKT 11 - BERGEN OP ZOOM te hebben verwonderd, dat het sportveld in dit uitbreidingsplan zo ongelukkig is ge projecteerd. Op een zo geringe afstand van het kerkgebouw der Oud Ger. Gemeente, op slechts 120 meter van de begraafplaats en ook op niet meer dan 175 meter van de hervormde kerk. Het aangevoerde bezwaar is o.m. geluidshinder. Spreker gelooft dat men er zelfs in de hervormde kerk nog last van zal hebben. Buurtbewoners hebben weliswaar geen bezwaar gemaakt, zo ver volgt dhr. Smits, maar dat is meer omdat men niet zo vlug naar de pen grijpt, omdat men schroomt te schrijven of onwetend is, ook al is de ter inzage ligging volgens voor schrift gepubliceerd. Hij is er van over tuigd, dat ook de buurtbewoners overlast worden aangedaan. De kerkeraad voert voorts aan, dat godsdienstoefeningen ver stoord zullen worden. Ik vraag me dan ook met ernst af, aldus dhr. Smits, hoe b en w er bij komen daar het sportveld te projec teren, of daar nu een roomse of deze kerk stond, doet niet te zake. Dan was ik er ook tegen. Het is daar totaal onverantwoord. Ik doe dan ook een beroep op het geweten van de raadsleden om dit geprojecteerde speelterrein zo dicht bij 2 kerken, niet te aanvaarden. Ik zal er althans mijn stem absoluut niet aan geven, aldus dhr. Smits. Hij wijst er voorts op, hoe er tegenwoordig al velden zijn met geluidsinstallaties. Mis schien duurt dat hier nog even, maar het kan er over 50 jaar ook zijn en wat zal ons nageslacht daarover zeggen. In onze streek is me geen geval bekend, dat een sportterrein zo temidden van de bebouwing ligt en ik hoop niet dat b en w noch de raad dit bezwaarschrift zo maar van de tafel zullen vegen. De voorzitter vraagt hierop de heer Smits of hij zou voorstemmen indien het sport terrein ergens anders in de gemeente ge projecteerd was. De heer Smits meent dat dit hier niet terzake doet, al wil hij wel verklaren princi pieel altijd tegen een gemeentelijk sportveld te zullen stemmen. Maar hier gaat het over het bezwaarschrift van de Oud Gereform. Gemeente. Dhr. Nortier: ik hoor dhr. Smits een be roep doen op het geweten van de raad. Ik zou zo zeggen, dat men nooit iets tegen het geweten in moet doen, dus ook niet voor of tegen stemmen wanneer het een of het ander tegen het geweten indruist. Maar daarover moet ieder dan voor zich oordelen. Dhr. Joppe: als de Planologische Dienst de plaats geschikt vond, kan ik er mee instemmen. Dhr. Steendijk herinnert er aan, hoe de vorige plaats van het sportterrein op de grond van Heijboer ook niet door de raad werd geaccepteerd. Weth, Moerland vult hierbij aan, dat de raad toen geen bepaald bedrijf in zijn geheel wilde duperen. Overigens is dit sportterrein er nog niet, het kan nog wel eens wijzigen als zich onverwacht een goed terrein voordoet. Dhr. Steendijk zegt het bezwaar van dhr. Roozemond ongegrond te vinden, maar van de Oud Ger. Gemeente vindt hij wel gegrond. Ook dhr. Smits is van mening, dat het bezwaar van de Oud-Ger. Gemeente veel sterker is, dan wanneer het gaat over het duperen van een bedrijf. De voorzitter meent dat ieder zich hier over voldoende heeft kunnen uitspreken en brengt het voorstel van b en w om het bezwaarschrift van de Oud Ger. Gemeente ongegrond te verklaren in stemming, zulks op verzoek van dhr. Smits. Tegen zijn de heren Klippel, Steendijk en Smits. De vier andere raadsleden steunen de meerderheid van b en w. INSINUATIE Dat is afkomstig van dhr. A. P. Heijboer alhier, waarvan ook grond voor dit sport terrein beschikbaar moet komen. Het gaat ten koste van mijn enige tuingrond, aldus de heer Heijboer en hij voegt er aan toe, dat het ontwerp-uitbreidingsplan sterk de schijn wekt, alsof persoonlijke belangen een rol hebben gespeeld, daar enige percelen tuingrond van bebouwing zijn gevrijwaard. Op dat laatste antwoorden b en w dat architect Wesseloo het daar een juiste plaats achtte voor een doorbraak en dat persoonlijke belangen helemaal geen rol speelden. Dergelijke insinuaties zijn zeer laakbaar, aldus b en w, temeer daar wel in het bizonder aan de belangen van de heer Heijboer is gedacht bij het eerst gepro jecteerde voetbalterrein. Weth, Moerland maakt er zich zelfs nijdig over. Een be lediging Zelfs terwille van zijn bedrijfs- uitvoering is destijds het eerste plan in getrokken. voorlichting hieromtrent de indruk hadden gekregen, dat het maar in totaal op 5. per kind zou komen. Wethouder Moerland vertolkt dan ook de gevoelens van 't college als antwoord op de interuptie van dhr. Priem, dat b en w ook helemaal niet ge lukkig zijn met deze gang van zaken. Allen zijn het er echter over eens, dat dit een „putje" voor de gemeente moet zijn. het 19.000 kinderen worden, waarvoor dan minstens 3 schoolartsen moesten zijn. De voorzitter wijst er op, dat er ook op Zuid- Beveland maar één schoolarts is. Dhr. Nortier meent dat dan ook daar half werk wordt gedaan. Hij zou graag zien, dat er op een of andere manier nog eens aan gewerkt kon worden om dit te ver beteren. BEZWAREN TEGEN HET UITBREIDINGSPLAN Na het besluit tot herziening uitbreidings plan in hoofdzaak en onderdelen, lag dit geschrift volgens voorschrift de vastgestelde termijn ter inzage. Daarop kwam een 4-tal bezwaarschriften binnen. Zo maakte de heer L. Roozemond be zwaar tegen de ligging van het sportterrein. Daarmee wordt aan klein-grondbezitters de inkomstenbron ontnomen, zo vindt dhr. Roozemond. Landelijk bestaat toch het stre ven de sportvelden zover mogelijk buiten de bebouwde kom te brengen en hier komt het temidden van de bebouwing. B en w merken naar aanleiding van dit bezwaar op, dat het geprojecteerde sport veld op eigendom van dhr. Roozemond on geveer 1 ha 75 aren groot wordt. Dat land wordt echter niet door dhr. Roozemond zelf bewerkt, maar in deelbouw. Betrokkene is timmerman en geen landbouwer. Hij kan dus niet als landbouwer in zijn bestaan zijn getroffen, temeer waar hij een behoorlijke waarde voor zijn land krijgt. Planologisch gezien is het terrein daar goed gelegen, zoals ook de planologische Dienst mee deelde. De heer Nortier verklaart volkomen achter het prae-advies te staan van b en w om het uitbreidingsplan volgens concept aan te nemen. Men is met deze herziening van het uitbreidingsplan als het ware meege groeid. Zoals het er nu ligt, is het voor spreker wel het meest aannemelijke plan. Bij verschuivingen zullen weer andere moeilijk heden ontstaan. De voorzitter is daar ook van overtuigd. BEZWAAR OUD GER. GEMEENTE Een tweede bezwaarde was de kerkeraad van de Oud Gereformeerde Gemeente. Die is namelijk van mening, dat ten eerste sportbeoefening volgens Gods Woord niet geoorloofd is, in de tweede plaats dat de afstand tussen sportveld en kerkgebouw (met 70 meter) veel te gering is en de gods dienstoefeningen, catechisaties, vergaderin gen, enz. op ernstige wijze verstoord zullen worden. Tenslotte ziet de kerkeraad het als een aantasting van de vrijheid van gods dienst volgens artikel 182 van de Grondwet. De meerderheid van burgemeester en wet houders is het niet met de kerkeraad eens, dat volgens Gods Woord sportbeoefening niet geoorloofd zou zijn. Dit is, aldus het college, evenwel een aangelegenheid van principiële aard, zodat discussie geen zin heeft, omdat voor en tegenstanders elkaar niet zullen vinden. Ook kan de meerderheid van b en w niet aannemen, dat er geluids hinder zal zijn. De afstand tussen terrein en kerkgebouw is weliswaar 70 meter, maar tussen kerkgebouw en speelveld is 110 meter, omringd door dichte hoge beplanting. In het aangevoerde artikel grondwet staat slechts, dat er volkomen vrijheid van geloof is voor alle godsdienstige gezindten, zodat het er naast is zich op grond van overlast op dit artikel te willen beroepen. B en w stellen dan ook in meerderheid voor om ook dit tweede bezwaarschrift on gegrond te verklaren. BEROEP OP GEWETEN De heer A. J. Smits merkt op zich er over ringen heeft gevraagd te onderzoeken naar een mogelijk samengaan met Zuid-Beveland, omdat het thans in feite met één schoolarts voor zo'n district maar half werk betekent. Een schooarts voor 8000 leerlingen op 85 scholen is niet te doen. Op Tholen zijn er 29 scholen met 2800 leerlingen. Met Zuid- Beveland mee zouden het twee schoolartsen kunnen zijn en dat zou beter kunnen gaan. Hij betreurt wel, dat zulks niet is gebeurd, nu er weer een nieuwe regeling komt op betrekkelijk oude voet. In 1961 is dat al door spreker naar voren gebracht en hij meent te weten, dat men het er in de vereniging van b, s en o mee eens was, dat het zo niet goed ging. Wordt het nu toch weer blauw- blauw-gelaten De voorzitter wijst er op, dat uittreding vanzelfsprekend mogelijk zou zijn, indien alle thoolse gemeenten dat zouden wensen. Maar de vraag is of er een betere regeling voor in de plaats komt. Dat is wel degelijk onderzocht. SCHOOLARTSENDIENST Voorgesteld wordt een nieuwe regeling voor de schoolartsendienst op Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Het zijn de sinds de oprichting in 1946 nood zakelijke aanpassingen. De heer Nortier zegt daartegen zichzelf geen bezwaar te hebben, maar herinnert er aan, hoe hij in één van de vorige vergade- Op Zuid-Beveland zijn er 11.000 kinderen, op Tholen 2800, maakt dus bijna 14.000. Dat betekent bij 2 schoolartsen nog altijd een 7000 kinderen per arts. Nu zijn het er 7700 in Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Veel maakt dit toch weer niet uit. Weth. Moerland meent dat er een betere oplossing te vinden is, wanneer Zuid-Beve land, Schouwen, Tholen en St. Philipsland in dat opzicht samengingen. Dan zouden In de voltallige raadsvergadering te Stave nisse, vrijdag 19 juni om 8.00 uur gehouden onder leiding van burgemeester A. Sluijmers kwam wethouder Moerland bij de vaststel ling der notulen nog even terug op de in vorige raad gebezigde uitdrukking van het raadslid A. J. Smits, voor wat de speeltuin betreft. De heer Smits had toen namelijk gezegd, dat het resultaat van nul en gener waarde is, omdat de jeugd er toch niet in gaat spelen. Weth. Moerland had echter intussen vastgesteld, dat er dit jaar wel degelijk animo bij de jeugd bestond. De min der fraaie zomer vorig jaar moet daar af breuk aan hebben gedaan, want nu is er volop belangstelling. Het bleek dat dhr. Smits dat inmiddels ook had geconstateerd. Vastgesteld werd de jaarrekening woning stichting „Stavenisse" met aan baten en lasten over 1963 een bedrag van 1570,44 een exploitatie-overschot van 22,97 en balanstotalen van 21.562,32. De kapitaals inkomsten en uitgaven bedroegen 1106,95. Een wijziging van het Alg. Ambtenaren reglement en de Arbeidsovereenkomstver ordening was een hamerstuk. Evenzo een redactionele wijziging van de verordening heffing keurlonen. GEEN UITZICHTBELEMMERING De heer J. den Braber, Oudelandsedijk 2 vraagt naast zijn huis een slaapkamer te mogen bouwen. Een gedeelte van de grond is echter van de gemeente, waarom dhr. den Braber vraagt 8 m" grond te mogen over nemen. B en w stellen voor dat te doen tegen de prijs van 3.per m2. Een soort gelijk verzoek is er van dhr. L. Neele Mzn., Molendijk West 1 voor een perceeltje van 19 m2 naast de diepvrieskluis voor het maken van een uitrit aan zijn weiland. B en w willen daarvoor 2.50 per m2 vragen. De heer C. Priem vindt dat eenzelfde prijs gevraagd moet worden als destijds de ge meente moest betalen, nl. 3.50 per m2, in elk geval zou hij liever geen onderscheid willen maken. De voorzitter vraagt zich af of men voor een uitrit eenzelfde prijs moet vragen als voor bouwgrond. De heer C. Priem vraagt voorts of door het maken van de slaapkamer bij de woning Oudelandsedijk het uitzicht niet belemmerd zal worden. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. Dan heeft dhr. Priem er ook geen bezwaar tegen. De heer Nortier deelt echter dezelfde vrees. We hebben daar als gemeente eerst een paar oude woningen gekocht voor 3400,om de bocht te verruimen en nu zouden we weer toestemming gaan geven om te bebouwen. Bovendien moet de ge meente die grond in de toekomst bij even tuele sanering soms weer veel duurder over nemen. Spreker vindt het vervelend voor aan vrager, die hij de verbetering van zijn woning wel gunt, maar acht dit toch geen gemeentebelang. De voorzitter ontkent, dat hier van uit zicht- en daardoor van verkeersbelemmering sprake zou zijn. De tekening geeft zulks duidelijk genoeg aan. Ook wethouder Moer land stelt vast dat er van uitzich belem- bering geen sprake is. Nu men telkens tever geefs aanklopt bij de provincie voor een woningtoewijzing kan men als gemeente niet meer doen, dan trachten de bestaande wo ningen te helpen verbeteren. De heer Smits vraagt of er geen tussen weg is, namelijk door het gevraagde per ceeltje in erfpacht uit te geven, zodat men het later niet behoeft terug te kopen. Na nog enige discussie brengt de voor zitter het verzoek den Braber in stemming. De heer Nortier stemt tegen, de overige leden voor. Ten aanzien van het verzoek Neele in formeert dhr. Joppe of bij inwilliging van zijn verzoek de mogelijkheid voor de diep vrieskluis tot uitbreiding wordt verhinderd. De voorzitter zegt dat dienaangaande geen enkel bezwaar is gerezen. Men zal daar zeker geen tweede kluis zetten. Wel kunnen b en w de mening van raad delen om BERGEN OP ZOOM Boastraat - hoek Lindebaan - teL 5467 BEROEPSKEUZE-ONDERZOEK Ook ten aanzien hiervan voelt men zich weer „genomenDat blijkt uit de opmerking van de heer C. Priem. Op 22 april jl. zijn namelijk 21 kinderen van de openbare lagere school onderworpen aan een onder zoek voor studie- en/of beroepskeuze. De kosten daarvan bedroegen voor de ouders 5.per leerling. De kostprijs van het onderzoek blijkt nu evenwel 16.66 per geval te bedragen. B en w menen daarvoor de ouders niet aansprakelijk te kunnen stel len en gezien het belang, wordt voorgesteld om daartoe 11,66 per kind of 244,86 te voteren. Het blijkt dat ook b en w uit de voor de gevraagde grond 3.te be rekenen. Het verzoek Neele wordt hierna zonder hoofdelijk stemming ingewilligd. DEELNAME BESTUURSSCHOOL De gemeenschappelijke regeling oprichting bestuursschool Zeeland kreeg de raad via een dikke bundel papier toegezonden. Het gaat hierbij om de vorming en opleiding van administratieve ambtenaren, in het bijzonder dan van gemeente-ambtenaren. In een drie tal provincies in ons land is ook al zo'n school. Aansluiting bij de gemeenschappe lijke regeling zal (voorlopig) op 0.10 per inwoner of voor Stavenisse op 149,80 komen. B en w stellen voor om toe te treden. De heer Nortier erkent, dat het bijna niet anders kan of men moet tegenwoordig iets gemeenschappelijks doen. Vandaar ook, dat de gemeenschappelijke regeling ook op de gemeenten toerollen. Aan het nut van een regeling als voor deze bestuursschool en aan die van de bestuursschool zelf, twijfelt hij geen moment. Maar het wordt weer wat te rooskleurig voorgesteld. Behalve immers de destijds aangenomen studiekostenregeling en de thans voorgestelde 0.10 per inwoner zal men de ambtenaren toch ook weer ver lof moeten geven om de lessen te volgen. De financiële consekwenties zijn dus niet gering. Dit betekent voor spreker evenwel niet, dat hij tegen het voorstel van b en w wil ageren, slechts dit (dure) feit voor ogen stellen. De heer Joppe is het met zijn collega eens. Er moet altijd meer betaald worden dan eerst wordt voorgehouden. Dat bevredigt hem helemaal niet. Later komt men dan voor een feit te staan en alla, dan wordt het maar geaccepteerd. Waarom geen juiste begroting en niet over een half jaar vijftig procent meer betalen dan eerst geraamd. Hij vindt het overigens wel de aange wezen weg om een bestuursschool in Zee land te krijgen, want zoals weth. Moerland opmerkte: het bedrijfsleven is hierin reeds voorgegaan. De heer Priem vindt ook, dat het altijd eerst als een laag bedrag wordt voorgesteld, opdat men er „in zou lopen". Alle leden steunen b en w in het voor stel om aan deze gemeenschappelijke rege ling mee te doen, maar vrezen dat het niet bij deze kosten zal blijven. Weth. Moerland vult nog aan, dat zoiets zeker niet valt te zeggen, want indien er bijvoorbeeld loons verhogingen komen, stijgen ook automatisch de kosten. Als vertegenwoordiger van de gemeente in deze stichting wordt burgemeester A. Sluij mers aangewezen met wethouder C. J. Moerland als plaatsvervanger.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1964 | | pagina 4