Worsteling met probleem van vaccinatie Bedrijfsstudiegroep Tholen Voedsel opnieuw schaars in Oost Europa Predikant Gereformeerde Gemeente licht standpunt toe BERGEN OP ZOOM Risico's van rundveemesterij niet gering, maar vooruitzichten niet ongunstig Bestaat te weinig aandacht voor organische bemesting en daardoor goede structuur van de grond RAADSVERGADERING SINT-MAARTENSDIJK Barak voor exploitatie bejaardentehuis „ACTIVA" KON MOOI BEDRAG AAN GROENE KRUIS OVERHANDIGEN Een hoogtepunt van de jaarvergadering van de plaatselijke middenstandsvereniging „Activa" was de overhandiging van het bedrag aan het Groene Kruisbestuur, zijnde de baten van de vóór sinterklaas gehouden winkelweek. In één week tijds had tnen f 766.50 voor het Groene Kruis geofferd. De suggestie daartoe was uitgegaan van „Activa" maar het is toch de gehele bevol king geweest, zo concludeerde de voorzit ter, die dit resultaat had gezorgd. Met een winkelweek omzet van f 76.650.door de 49 deelnemende winkeliers was er door spontane bijval van de burgerij f 766.50 voor het Groene Kruis overgebleven. Met een woord van dank aan de leden, maar niet minder aan de inwoners, werd dit bedrag via een stortingsbewijs van de Boe renleenbank aan de voorzitter van 't Groene Kruis overhandigd. Slechts de ene voorwaar de was hieraan verbonden, dat men er allereerst de gewenste 2 ligstoelen voor zou kopen en voor het resterende bedrag die materialen, welke men gewenst acht. In dat opzicht werd het Groene Kruisbestuur volkomen vrijgelaten. Via deze vergadering dankte de wnd voorzitter van het Groene Kruis, de heer A. J. Boogaard de gehele bevolking voor dit meeleven en „Activa" voor het genomen initiatief. Het „Voor allen door allen" doet het heel vaak in Sint An- naland, zo meende de heer Boogaard en het blijkt dat zulks niet in het minst geldt voor het groene kruis. De vergadering werd bijgewoond dogr burgemeester H. J. Smith, de bestuursleden van het groene kruis A. J. Boogaard, C. J. C. Boot en A. A. van Luijk, alsmede door de medisch adviseur dokter A. C. J. Note- boom. Ze hoorden zich een bizonder welkom door de voorzitter van „Activa" toeroepen, die voorts vaststelde, dat ook de plaatselijke middenstand in het bijna afgelopen jaar meeprofiteerde van de hoogconjunctuur. Moeilijker dan om aan de boterham" te komen is echter om nog wat vrije tijd over te houden. Als zakenman is men vrijwel nooit meer klaar. In- en verkoop, maar daarnaast de administratie vergen heel wat meer dan een achturige werkdag. In dit verband betreurde de voorzitter het wel, dat men te weinig eensgezindheid toonde, wanneer het ging om een vrije middagslui ting en vakantieregeling. Uitvoerig werd dit alles nog eens gerele veerd door secretaris A. Scherpenisse in zijn jaarverslag, terwijl penningmeester J. de Goffau meedeelde dat de inkomsten in 1963 f 2557.98 bedroegen, de uitgaven f 2087.86 zodat het voordelig saldo f 470.38 was en de vereniging met de baten van vorige ja ren nog over f 1396.49 kan beschikken, waaronder het basisbedrag voor een volgen de aktie. Bij reglementswijziging werd het aantal bestuursleden teruggebracht van 7 tot 5. Hierdoor was er voor de drie aftredende niet herkiesbare bestuursleden J. Verhoole A. Scherpenisse en W. Pleune slechts één nieuw bestuurslid nodig. Gekozen werd de heer J. Walhout Johzn. Tot lid van de fi nanciële commissie werd benoemd de heer P. Rekker Het bestuur kreeg machtiging éénmaal per jaar een winkelaktie te organiseren, waarbij de sinterklaastijd aijs de beste perio de werd aangemerkt. Deze jaarvergadering werd in hotel „Havenzicht" gehouden en bezocht door 18 stemgerechtigden. JAARVERGADERING IJSCLUB Van jaarvergadering tot jaarvergadering op de schaats, het blijkt geen uitzondering meer te zijn", zo constateerde de voorzitter van de IJsclub Sint Annaland maandagavond 16 december tijdens de door 25 leden bij gewoonde jaarvergadering. „Gelukkig dat er daartussen nog enkele, zij het dan dit jaar wat natte en ook al niet bepaald zomerse maanden tussen lagen" vervolgde de heer A. Burgers Fzn, die behalve de ereleden C. Dijke en W. Rijnberg ook bur gemeester H. J. Smith en raadslid A. J. Scherpenisse een bizonder woord van wel kom toeriep. Die lange winterperiode 62-63 was ook voor de ijsvereniging geen onver deeld genoegen. Vooral niet, vanwege de massa's sneeuw die geruimd moesten wor den. En opnieuw is er vroeg in het seizoen werk aan de winkel. Zaterdag jl kon de baan worden geopend, zij het dat het ijs zich nog niet bizonder sterk toonde. Daarom ook werd ze maandag jl. gesloten en extra geveegd. De voorzitter kon er met name burgemeester Smith van in kennis stellen, dat de IJsclub één der grootste verenigin gen ter plaatse is, met thans een 815 leden. Door verlaging van de leeftijd voor het lidmaatschap van 14 naar 12 jaar zijn er een 100 leden meer dan de laatste jaren het geval was. De lage contributie van f 1. maakte deze leeftijdsverlaging evenwel noodzakelijk. Herhaling van winters als de laatste zou trouwens betekenen, dat men er zelfs met dit ledental niet met deze gulden contributie zou komen. Dat bleek uit het fanancieel overzicht van penningmeester J. Kurvink. Met een overigens record aan ontvangsten van f 1245.90 was er toch f 1446.30 uitgegeven en dus een nadelig saldo van f 200.40. Wel was hiermee ook volledig voldaan aan de gebruikelijke aflos sing van hypotheek en individuele voorschot ten. De vereniging gaat het al begonnen sei zoen in met een kaspositie van f 848.90. Die winter kwam opnieuw uit de verf via het jaarverslag van de secretaris. Daar uit, bleek dat men vorig jaar reeds op 8 december 1962 op de ijsbaan schaatste en op 4 maart 1963 was er de finale. Herkozen werden de bestuursleden Jac. Boon en Iz. de Wilde, alsmede de commis sarissen L. Hage Mzn. D. Bruijnzeel en Jac. Slager Hzn. enEnkele voorzieningen zully aan het terrein met het oog op het aflopen van het water en verlichting nodig zijn. Uit de vergadering werd gesuggereerd de con tributie te verhogen. Na overleg werd be sloten het deze winter nog eens aan te zien om dan tegen volgend seizoen voor opha len van de contributie eventueel een bizon- dere ledenvergadering te beleggen, waarbij dit punt aan de orde zal worden gesteld. Op korte termijn zal worden getracht het vraagstuk van het baan-onderhoud op te lossen. De voorzitter meende in zijn slot woord dat men het al gelukkig mag prij zen, dat er opnieuw een goede schaatsge- legenheid bestaat. Al gedurende 37 jaar een gunstige uitzondering tegenover vele andere gemeenten. Het was en is beslist niet onze bedoeling al hetgeen in vele bladen is geschreven over de polio-gevallen in onze streek, het voor en tegen van vaccinatie, de talrijke polimieken via ingezonden stukken, onder de aandacht van de lezers te brengen. Hoewel al veel geluwd, zou het hele pagina's hebben gevuld. Het lijkt ons echter wel goed hier een uitzondering te maken voor de weergave van het gesprek, dat een der verslaggevers van „Het Vaderland" had met de predikant der Ger. Gemeente te Den Haag, ds. A. Elshout, temeer omdat men bij het lezen daarvan de stellige indruk zal krijgen, dat de mening van deze predikant hier werkelijk juist naar voren is gebracht en niet getracht is ergens sterk de nadruk op te leggen, waardoor de kern van de zaak uit het verband wordt gerukt. Dit „gesprek" was opgenomen in het nummer van 7 december jl. De ernstige ziektegevallen die zich op Tholen hebben voorgedaan, waardoor een aantal kinderen voor hun leven zeer waarschijnlijk minder valide zullen zijn, heeft de aandacht gevestigd op het kerkgenootschap der Gereformeerde Gemeente waarbij een groot percentage van de inwoners van Tholen is aangesloten. Men zegt immers dat dit kerkgenootschap tegen de vaccinatie is waardoor een explo sieve uitbarsting van de poliomyelitis op Tholen mogelijk is geworden. In een onderhoud wat wij dezer dagen hadden met Ds. A. ELSHOUT, hier ter stede predikant bij dit kerkgenootschap, dat in ons land plm. 65.000 leden telt, zette hij het standpunt over de vaccinatie uiteen zoals dat in zijn kerk leeft. CATECHISMUS EN POLITIEK Ds Elshout is een vrij jong predikant die zich als een prettig spreker doet ken nen; iemand wie de humor het gevoel van realiteit en de bezorgdheid, zo men wil de bewogenheid om zijn medemens, verre van vreemd is. We zeggen dit met nadrluk omdat bij velen het denkbeeld leeft dat in ieder geval een voorganger van deze kerk de plechtstatigheid zelve is, die alleen maar rechtlijnig denkt, iemand die onbewo gen is om hetgeen er gebeurt „want God is het immers die het al regeert en zich terugtrekt in de beslotenheid van zichzelf en zijn gemeente. De vaccinatie, aldus ds Elshout, is een probleem, waarmee wij eerlijk worstelen, waarmee wij het moeilijk hebben. Wij zijn heus niet de extremen waar velen ons voor houden Vrijwel de meeste Christenen die tegen de vaccinatie zijn, zijn lid van de ren Hervormden, Gereformeerden, leden Staatkundig Gereformeerde Partij. Deze par tij gesticht door de grondvester van onze kerk, Ds G. H. Kersten, verzet zich prin cipieel tegen de vaccinatie. Tot haar beho- der Gereformeerde Gemeenten, der Oud- Gereformeerde Gemeenten, Chr. Gerefor meerden enz. Er zijn zo kan men stellen, vele leden van die partij die zonder meer iedere verzekering en iedere vaccinatie re soluut afwijzen. Men baseert zich hierbij op zondag 10 van de Heidelbergse Catechis mus, een van onze belijdenis-geschriften. Op de vraag wat verstaan wordt onder de voorzienigheid Gods zegt deze Catechis mus: „De almachtige en alom tegenwoor dige kracht Gods, door welke Hij hemel en aarde, mitsgaders alle schepselen, gelijk als met Zijn hand nog onderhoudt, en alzo regeert, dat loof en gras regen en droogte vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijzen en drank, gezondheid en krankheid, rijk dom en armoede, en alle dingen niet bij geval, maar van Zijn vaderlijke hand ons toekomen." En op een aansluitende vraag antwoordt deze catechismus... „dat wij in alle tegen spoed geduldig zijn... aangezien alle schep sels alzo in Zijn hand zijn, dat zij tegen Zijn wil zidh noch roeren, noch bewegen kunnen" WEL ZORGEN, MAAR NIET ONGELOVIG BEZORGD ZIJN Hieruit vloeit dus voort, aldus ds Els hout, het principiële uitgangspunt: Gods voorzieningheid over het goede en het kwade Niet het kwade werkt, maar Hij laat het wel toe en bestuurt het. In dit verband wees de predikant op een uitspraak van Job: Zou den wij het goede van God ontvangen en het kwade niet ontvangen? Welnu, wij kunnen ons verzekeren en vac cineren tegen allerlei dingen die heel mis schien in de toekomst over ons zullen ko men, tegen slagen die God ons misschien wil toebrengen. Is dat wel juist? God zal toch immers voorzien? In de bijbel staat duidelijk (Math. 6:34) Zijt dan niet be zorgd voor de dag van morgen, want de morgen zal voor het zijne zorgen, elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Dat betekent niet, antwoordt ds Elshout dat wij zorgloos kunnen leven, we moeten zeker zorgen, maar we mogen niet ongelovig bezorgd zijn. En dat menen we wel te zijn als we ons laten vaccineren, waartegen dan ook. De vaccinatie heeft daarenboven soms het bezwaar dat wij gezonde kinderen aan een behandeling onderwerpen, die zeer ernstige gevolgen voor de gezondheid kun nen meebrengen, zelfs de oorzaak kunnen zijn van de dood Hoe vaak is dat niet ge beurd met inentingen tegen pokken. Wij lopen dan vooruit op ziekten die ons mis schien nooit zullen treffen. En als dan zo'n gezondkind voor zijn leven ongelukkig wordt is dan onze wroeging niet groot? Dan kun nen wij alleen maar tegen zo'n kind zeggen: We hebben uit bestwil gehandeld. Dat zeg gen we nu ook tegen de niet-ingeënte kinde ren die polio kergen. GEEN DWANG Maar, zo beklemtoont de predikant, er wordt geen dwang uitgeoefend. Ieder lid is volkomen vrij. Bij de een zal het ver trouwen in God groter zijn dan bij de ander. Maar wanneer u van vertrouwen op God spreekt tegen de gemeenteleden, zullen ve len dat dan niet gevoelen als een morele pressie, ook als men dan officieel volkomen vrij? De eeri zal sterker vertrouwen op God dan de ander. Ik heb mijn kinderen ook niet in laten enten. Dacht u dat er niets door mij heengaat, als ik de poliogevallen zie? Als hier de poliomyelitis uitbreekt zal ik zeker tot vaccinatie over laten gaan We mogen gebruik maken van de mid delen die God geeft maar of we die mid delen mogen aanwenden als de ziekte er nog niet is, nee dat is een andere zaak. En wat het gevaar voor anderen betreft, dat is er toch niet? Zij die ingeënt zijn kunnen immers volgens de medici de ziekte niet, of alleen maar in zeer lichte graad krijgen. Er zijn mensen, aldus ds Elshout die ons verwijten dat wij wel vruchtbomen enz. bespuiten dat zou inconsequent zijn, omdat wij niet weten of de vruchten ook door insecten aangetast worden. In zekere zin is dat misschien inconsequent. Het incon- sequent-zijn vloeit helaas uit het mens- zijn voort, maar ik meen toch te mogen stel len, dat door de bespuiting de vruchten aanmerkelijk beter in kwaliteit worden en dat als onze mensen het spuiten nalaten, dit een gevaar zal betekenen voor de aangren zende percelen. Dit zijn dingen die te be wijzen zijn. BEPROEVING VAAK NUTTIG Laten wij, aldus ds Elshout ook niet ver geten dat vele ziekten en beproevingen van onschatbare betekenis voor de mens kun nen zijn. En als wij die ziekten en beproevin gen al bij voorbaat uitbannen zouden wij dan gelukkiger zijn? Maar toch is en blijft de vaccinatie zie Tholen voor ons een geweldig probleem. eHt laat ons heus niet onverschillig wat daar gebeurt. Wij lijden eronder. Maar het probleem is: mogen wij het bij wijze van spreken God aandoen, dat wij Hem door al onze maatregelen buiten ons leven trachten te sluiten, terwijl vaak in de praktijk is gebleken, dat het kwaad ons opgelegd tot geestelijk nut was. We worstelen ermee. We gaan er bin nenkort met onze artsen ons weer op bezin nen. Het al o niet vaccineren tegen iets wat er niet is, is voor ons een vraagstuk, dat beklemt wegens de verstrekkend'e conse quenties en omdat het voor ons verband houdt met geloofsovergave en geloofsonder- werping. Onder voorzitterschap van de heer M. C. J. Kosten kwam de bedrijfsstudiegroep „Tholen en Sint-Philipsland" in café „De Thol" te Poortvliet bijeen. Sprekers voor deze vergadering waren de hoofdassistent A van de rijksveeteelt- en zuivelconsulent de heren C. den Engelsen en J. M. v. d. Weele, laatstgenoemde als specialist voor bodem en bemesting van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Goes met de onderwerpen, rundveemesterij en structuur en groenbe- werking. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat voor deze onderwerpen grote be- belangstelling bestaat, nu de gemengde en de veehoudersbedrijven voor de keuze gesteld worden van melkveehouder of rundveemes- ter. In verband met de 5 daagse werkweek en de hoge arbeidskosten, is er wel een neiging om het van melkveehouder te gaan zoeken bij de rundveemesterij. Dit is veel minder arbeidsintensief. Gezien de prijzen is het echter een lucratieve bezigheid. Thans bevinden de vleesprijzen zich voor de mees ten op een goed peil. Ze bedragen bijna 1 gulden per kg meer dan een jaar geleden. MESTERIJ GEEN SPECTACULAIR BEDRIJF De heer den Engelsen het woord ver krijgend over de rundveemesterij deelt mee, dat deze bedrijfsstudiegroep enkele jaren ge leden een werkgroep heeft gevormd voor de bestudering van de mesterij. Thans zal hij een uiteenzetting geven van de op 5 bedrij ven -bij 7 groepen mestvee nauwkeurig geregistreerde resultaten Uit het overzicht bleek, dat de winst bij de meeste groepen aan de matige kant is. Bij enkele kwam er nauwelijks een arbeids inkomen voor de boer uit. Twee groepen stieren kwamen daarentegen met een goede opbrengst voor de dag. Maar grotendeels werd dit veroorzaakt door de verschillende prijsniveaus. Wanneer nl. bij aankoop de dieren erg goedkoop waren, terwijl de verkoop dit jaar plaats vond ligt de goede opbrengst niet alleen in de kilo's die er aan gemest zijn, doch grotendeels bij het gunstige prijsniveau van thans in tegenstelling met het slechte prijs niveau (voor de verkoper) op het tijdstip van aankoop. De laatste jaren is de mesterij dan ook geen spectaculaire tak in de be drijven geweest. Het grote prijsrisico was hiervan de oorzaak. Dit is echter geen reden om deze bedrijfstak wegens te klein rende ment te verwaarlozen. Voor de veemesterij beschikt de akkerbouw over goedkope grond stoffen voor omzetting in vlees. Denk maar aan de koppen van suikerbieten, stro, hooi bij de graszaadwinning, krielaardappelen, enz. Deze hebben over het algemeen een geringe handelswaarde. Het weidebedrijf zelf is gevoeliger voor de weersonmstandig- heden. Bij een ongunstig seizoen leveren de wei den te weinig op om ook nog voldoende kuilgras en dergelijke voor de winter op te slaan. Dan komt een grote vraag naar de hierboven genoemde bijprodukten van de akkerbouw met als gevolg een stijging van de handelswaarde daarvan. De laatste jaren is dit steeds het geval geweest. Ook de inkoopprijs van het vee was vrij hoog, circa 2.-per kg. Alleen een jaar geleden bedroeg ze slechts 1.50 tot 1.60 per kg. Bij de rundveemesterij moet vooral op de kleintjes gelet worden. Dat wil zeggen: ver waarloos de bijprodukten niet. Deze maken juist de arbeid goed. Het belangrijkste is hier wel de stalmest, die voor de akkerbouw als goede organische stof kan worden aan gewend. Het aantrekkelijke van de mesterij dat het werk verschaft in de periode, dat de boer weinig te doen had, is thans geen belang rijke factor meer. Met het huidige personeels tekort heeft de boer geen behoefte meer aan wat vee om ook in de winter werk te hebben. VERWACHTINGEN Ten aanzien van de verwachtingen voor de toekomst is de heer der. Engelsen posi tief optimistisch. Voor de komende 10 jaar j ziet hij goede vooruitzichten. Ondanks de moeilijkheden op de thans aan de gang zijnde marathonzitting van de E.E.G. groeit de Europese integratie toch gestadig. Er komt een meer vrije markt en door de loons verhogingen een grotere welvaart. Het ver bruik van vlees blijft daarom toenemen en j vooral de goede kwaliteiten zullen veel ge vraagd worden en daardoor duurder zijn j Thans is er wel enige remming op de stij- I ging van de vleesprijzen gekomen door nieuwe import, doch het niveau en de ten- denz zijn gunstig. De beste resultaten bij de rundveebemes ting moeten verwacht worden bij aankoop van kalveren, graskalveren of jonge pinken en deze lang op het bedrijf zien te houden. Vooral de groei in de jeugd is belangrijk. Om de kosten laag te houden moeten een voudige voedingsmethodes die weinig arbeid vragen, worden toegepast. De werkgoep wil nog een studie maken over de resultaten bij grotere eenheden. Op bedrijven waar de mesterij past en waar gevoel voor dieren is, heeft de rundveemesterij zeker een toekomst. Bij de discussie die op het onderwerp volgde werd nog uitvoerig stilgestaan bij de voeding van het vee. Voederbieten hebben de voorkeur boven snijmais of ander kuil- voer. Een grote afname van ruwvoer be tekent een grotere opname aan drogestof. Dit bevordert de conditie van de dieren. STRUCTUUR- EN GROENBEMESTING Over dit onderwerp sprak de heer van der Weele. Onder structuur wordt verstaan de onderlinge rangschikking en samenstelling van de gronddelen. Een gunstige structuur is er wanneer de grond veel lucht bevat, zodat ook veel water geborgen kan worden. De structuur kan in korte tijd wijzigen. De invloed hierop door het gebruik van zware machines tijdens een natte periode is alge meen bekend. Met de structuur hangt nauw samen de bodemvruchtbaarheid. Voor de structuur is van belang het ge halte aan organische stof. Bij akerbouw is een humusgehalte boven de 2J^ pet vrij goed. Minder dan 2 pet organische stof is gevaar lijk. Bovendien zijn van invloed op de structuur de afwatering (waterhuishouding) en de werkzaamheden van de boer zoals het noodgedwongen rooien van aardappelen en suikerbieten. Wielsporen zijn wanneer het droog is, niet zo erg. Na het ploegen is deze verslechtering weer opgeheven. Er moet daarom naar gestreefd worden vroeg te ploegen en droog. Als het in oktober droog is, dan is dit niet te vroeg. Structuurverslechterend is ook de slemp die op betere gronden kan optreden. In het verstikken onder de bij een ijn zaaibed ont stane korst. De meerdere trekkracht bij het ploegen en het slippen werken structuurver slechterend. WAT IS HIER TEGEN TE DOEN Door het bouwplan en een goede gewas- senkeuze zorgen voor toevoer van organi sche stof. De toevoer van organische stof geschiedt door de restanten van gewassen door groenbemesting stalmest, afvalproduk- ten bijv. van cacao, schuimaarde e.d. Evenals vorig jaar was er al winterpret -.1 Een goede ontwatering door onderhoud van drainage, greppels en sloten. De werk zaamheden onder zo gunstig mogelijke om standigheden uitvoeren. Bijvoorbeeld dit najaar liep het bietenrooien op rolletjes. Wanneer niet meer geleverd mag worden, dan tijdens het goede weer toch doorgaan met rooien en op slaan voor de eerstvolgende levering. Niet wachten tot de nieuwe lcve- ringstijd gekomen met kans op slechter weer met alle gevolgen voor de structuur. Van de diverse methoden voor structuur verbetering behandelde dé heer van der Weele in het bizonder de groenbemesting. Om de grond op peil te houden moet jaar lijks tenminste gemiddeld 3000 kg organi sche stof per ha worden toegevoegd. De groenbemesting geeft bedekking van de grond en levert humus. Op Tholen worden de meeste gewassen voor bemesting wel verbouwd. Een oude bekende is de koprups, Deze lijdt erg onder zwaar graangewas en van machinale bewerking. Ook is hij slecht be- stand tegen chemische onkruidbestrijding Een voordeel is dat hij erg goedkoop is. De klaversoorten zijn beter bestand tegen de zware gewassen en bestrijdingsmiddelen. De rode klaver stelt ook geringe eisen aan het zaaibed en is daarom zeer geschikt om tussen wintertarwe te zaaien. Enkele grassoorten worden tegenwoordig veel als bemesting gebruikt. Ze stellx wei nig eisen aan het zaaibed en hebben geen last van chemische onkruidbestrijding. De Luzerne klaver wordt nog steeds gebruikt. Het hoofdgewas wordt gemaaid en de wor tel en stoppelresten leveren de organische stof. Ook door hoofdgewassen, zoals gra nen en graszaad wordt veel organische stof toegevoerd.. Bij suikerbieten moet worden afgewogen tussen het verkopen van de koppen of zo als bemesting onder te ploegen. Een tussen vorm is het loof onder te ploegen en de kop pen te verkopen: Van alle bemestingen leve ren de bietenkoppen de meeste organische stof. Een zuiver akkerbouwbedrijf komt met de hoofdgewassx en de groenbemesting ge middeld wel aan voldoende organische stof. Voor een gemengd bedrijf ligt dit ongunsti ger. Het toepassx van wisselbouw in een gemengd bedrijf is daarom veel beter. Opnieuw dreigen in Oosteuropese landen grote voedseltekorten te ontstaan. Begin van dit jaar was de toestand critiek door de slechte oogsten van vorig jaar, veroorzaakt door barre weersomstandigheden. Ditmaal j kunnen de regimes geen verontschuldigingen aanvoeren met het oog op het slechte weer. Vooral Oost-Duitsland ziet op tegen critieke tekorten, welke de regering hebben genood zaakt strenge maatregelen op het gebied van de rantsoenering door te voeren. Er is een tekort aan vlees, vis, vetten, melk, boter, kaas en eieren. Ook aardappelen, groente- j soorten en sommige graanproducten kunnen j slechts met mondjesmaat worden verstrekt. In Oost-Duitsland is de landbouw jarenlang stiefmoederlijk behandeld. Alle beschikbare economische bronnen zijn ingezet voor de ontwikkeling van de industrie. Het snelle invoeren van het collectieve kolchossysteem heeft bovendien de opbrengsten per hectare j met afschrikwekkende spoed omlaag gebracht Het afgelopen jaar bijvoorbeeld was de gemiddelde opbrengst bij de graanoogst niet meer dan 2640 kilo per hectare. Dit cijfer ligt ver beneden de productie in West- Duitsland, en nog veel verder beneden het Nederlandse gemiddelde. Op invoer vanuit andere Oosteuropese landen behoeft de Sovjet-zone niet te rekenen. Deze hebben al medegedeeld hun contracten niet te kunnen nakomen. Rusland zelf heeft een groot tekort aan graan, geschat op elf en een half mil joen ton. Rusland kan zich voor graan- leveranties nog tot Westen (Amerika) wen den, Oost-Duitsland behoeft hierop niet te rekenen doordat de regering-Ulbricht niet voldoende deviezen ter beschikking kan stel- len. De voedselmoeilijkheden doen zich voor al voor in Rusland, Polen en Oost-Duitsland. Roemenië staat er wat beter voor. Dit land was zelfs in staat vierhonderdduizend ton graan aan de Sovjet Unie te lenen". Voor wat betreft boter, vlees, vleeswaren en eieren is nu in Oost-Duitsland een verkapt systeem van rantsoenering ingevoerd. De klanten moeten in een vaste winkel kopen. Daar worden alle inkopen op een kaart ge boekt. Deze hoeveelheid mag niet boven een bepaalde grens uitkomen. Volgens de Oost- duitse regering is dit een maatregel, welke is gericht tegen speculaties, zwarte handel en hamsteren Maar hier staat wel wat schril tegenover, dat volgens de cijfers de productie van geslacht rundvee met bijna twaalf en van varkens met bijna zestien procent is gedaald. Vooral nu kerstmis voor de deur staat - in Oost-Duitsland toch nog steeds een fami liefeest - worden de voedseltekorten voel baar. Evenals in andere landen zal de Oost- duitse huisvrouw proberen een zo goed mogelijk kerstmaal op tafel te zetten. De eigen gebakken cake mag daarbij natuurlijk niet ontbreken. Maar ook wat dit betreft zal de huisvrouw in Oost-Duitsland op de rant soenering stuiten. Zij mag namelijk niet meer dan 500 gram rozijnen, 1 ons zoete en een kwart ons bittere amandelen kopen. Cacao is vrijwel niet te verkrijgen. Verder zijn ook de aardappelen op rant soen gesteld. Iedere volwassene kan nu 110 kilo per jaar krijgen, ieder kind (tot 10 jr) 75 kilo. Daarbij zijn ook de prijzen nog verhoogd. Waarschijnlijk voor het laatst in 1963 zal de gemeenteraad van Sint-Maartensdijk van daag donderdag 19 december in open bare vergadering samenkomen. En dat niet alleen voor de plechtige afkondiging van enkele vastgestelde veranderingen in de grondwet, zoals zulks over het gehele land zal plaats vinden, maar daarnaast ook voor afwerken van een, zij het dan niet grote agenda. Daarbij komt o.m. aan de orde het voor stel tot aankoop van de krotwoning Blauw- straat 24, een nieuwe regeling heffing en invordering kleuterschoolgeld, een voorstel tot het aangaan van een rekening courant crediet tot een maximum van 150.000, en overname gronden van het Waterschap Tholen bij de zgn. Nijverheidsdreef en een gedeelte Pluimpotweg. Door burgemeester en wethouders is een bespreking gehouden met een vertegenwoor diging van de in oprichting zijnde Kerkelijke Stichting voor de exploitatie van een bejaar dentehuis, zulks op verzoek van die stich ting. Daarbij is duidelijk geworden, zo schrijven b en w in haar prae-advies, dat door deze stichting wordt beoogd in deze gemeente een bejaardentehuis te stichten, waarin meer dan normaal de indruk zal worden gelegd op verpleging van zieken. Ook zal dit tehuis voor ieder, ongeacht ker kelijke gezindte, toegankelijk zijn. Uit dien hoofde menen b en w, dat bekrachtiging van het destijds genomen principebesluit nodig is, zodat definitief tot verhuur aan voor melde kerkelijke stichting wordt besloten. De voorgestelde huurprijs is 7000,per jaar, waarbij de gemeente het onderhoud van het gebouw aan de buitenzijde voor haar rekening neemt en de kosten of ver nieuwingen aan de centrale verwarmings installatie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 10