WEEKBLDD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST.FlLIPSLflND Dankbaar Goddank (tot dusver) geen polio-uitbreiding Voor de rechtbank WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Vragen over begroting St. Phiiipsland Eén patientje nog ernstig» anderen maken het vrij goed Commissaris der Koningin in gesprek met gemeentebe stuurders openhartig en vruchtbaar Kleuterscholen tot 2 januari gesloten Voor Sabin-vaccin (suikerklontje) grote aanmelding Even tijd voor een kop gezelligheid Ook vragen over polio in Kamer Beslist niet: 3 x daags voeren 1 DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR Streekverbetering Tholen organiseert bijeenkomst schooi en beroepskeuze voorlichting Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet 20c jaargang No. 4 12 december 1963 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Met grote dankbaarheid mag worden vast gesteld, dat zich, terwijl we dit schrijven van medische zijde, werd meegedeeld, sinds vorige week geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan van polio. Daarmee wordt niets afgedaan aan de zorg waarin enkele ouders van thoolse kinderen nog verkeren, ook niet aan de ernst der ziekte, waarmee een enkel kind nog in het ziekenhuis vertoeft. Maar het mag toch worden aangemerkt als het meest belangrijke nieuws, dat we deze week no- gen brengen. En daaraan de hartewens toe voegen, dat zich ook komende dagen geen gevallen meer zullen voordoen. Immers, zo werd het ook door de inspecteur der volks gezondheid gezegd, het door velen nu in genomen zogenaamde Sabin vaccin, houdt niet in, dat de eerstkomende weken de be smetting geen voorgang zou kunnen vinden Maar naast en ook boven het zo zeer ge wenste gebruik der middelen mag er ook de wetenschap zijn, dat God machtig is om die ziekte tot staan te brengen en te genezen. Een tweede reden tot dankbaarheid mag zijn, dat de bevolking is wakker geschud uit een droom van laksheid en nonchalance. Bij gedachten aan de vele dingen die zouden kunnen gebeuren, waren we dit blijkbaar vergeten. Het gevolg was, dat slechts een klein deel gehoor gaf aan terzake gedane me dische adviezen. Vaak om verschillende voor zichzelf geldige redenen vaak ook uit angst en soms ook wel omdat het zo toch ook best ging. Het gevaar dat er overblijft is het snel vergeten zijn. Vooral, wanneer het aan on ze deur voorbijging. Bij de wens, dat de nog zieke patientjes spoedig verder hersteld mogen zijn, dat zich verder geen uitbreiding zal voordoen, mag ook worden verwacht, dat er in de toekomst niet lichtvaardig over gedacht zal worden. In de overtuiging, dat middelen gezegend kunnen worden. Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (p.v.d.a.) heeft de minister van Binnenland se Zaken schriftelijk vragen gesteld over de gang van zaken bij de behandeling van de gemeentebegroting in Sint Phiiipsland. Wanneer zijn de begrotingen 1962-63 en 1963-64 door b en w bij de raad ingediend. ,Is het de gewoonte de begroting wettelijk te laat in te dienen omdat de bepaling hier omtrent in de gemeentewet van 1861 wordt geacht uit de tijd te zijn? Voorts vraagt de heer Scheps of de raadsleden de begroting tijdig ter inzage krij gen dan wel moeten volstaan met een ont werp dat tijdens de begrotingsbehandeling ter tafel komt en derhalve nauwelijks kan worden geraadpleegd. Wordt de begroting praktisch in besloten vergadering van een eenzijdig samengestelde commissie afgedaan verschijnt verslag noch antwoord inzake het in de commissie behandelde en wordt zodoende de openbare behandeling van de begroting afgehandeld door een hamerslag aldus het karelid. Hij wil ook weten of een raadslid hierover heeft geklaagd en of hem daarom door de burgemeester is toegevoegd dat hij eigenlijk geen raadslid zou moeten zijn. Indien een en ander juist is, verzoekt de heer Scheps de bewindsman om maatre gelen ten einde aan deze gang van zaken een einde te maken. Het voornaamste nieuws, dat we sinds ons vorig nummer mogen brengen is wel het feit, dat zich geen verdere uitbreiding heeft voorgedaan van de polio. En wat is dan de werkelijkheid. De doktoren liegen er niet om. Dat van de 5 patientjes uit Tholen, opgenomen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom het er 4 naar omstandigheden goed maken. Dat er één kind nog vrij ernstig aan toe is en dat er drie in Tholen thuisliggende kinderen bij wie polio werd vastgesteld, het uitstekend maken. De twee gevallen uit Stavenisse zijn herstellende en reeds uit bed. Voorts, dat de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. rar A. F. C. de Casembroot in tegenwoordigheid van de wnd. inspecteur der volksgezondheid in Zeeland, dokter S, Lelie uit Goes een be spreking hield met de colleges van burgemeesters en wethouders in het stadhuis te Tholen, dat hierbij ook van de zijde der bezwaarden tegen vaccinatie een openhartig gesprek werd gevoerd, dat er van welke kerkelijke zijde ook geen enkele dwang wordt uit geoefend tegen vaccinatie, ook al heeft men daartegen persoonlijk bezwaren en dat tenslotte in die gemeenten waar reeds werd overgegaan tot uitreiking van het Sabin vaccin, meer bekend geworden als het „suikerklontje", op grote schaal aan de uit nodiging gevolg wordt gegeven. Niet alleen principiële overwegingen Tijdens de vorige week gehouden pers conferentie in de raadszaal van Tholen na de bespreking met de colleges van burge meesters en wethouders der Thoolse ge meenten, bevestigde de commissaris der koningin, hetgeen we vorige week reeds in een hoofdartikel hadden opgemerkt, dat het niet alleen om principiële redenen was, dat de inenting in het merendeel der gemeenten beneden het landelijk gemiddelde lag, maar ook door slapheid, door angst voor ge volgen of om andere redenen, dat met het overigens eerst sinds 1956 gebruikte Salk- I vaccin tegen polio was gesloft. Dit had I en laten we dit niet verbloemen tot ge volg, dat de gebrachte besmetting om zich heen kon grijpen, zoals dat gebeurde bij niet gevaccineerde kinderen in Tholen. De commissaris der koningin verklaarde, I dat de gehele kwestie behoort tot de com- Ppetentie van de burgemeesters en van de bevolkingsgezondheid. Juist omdat zich de fiolen der toorn via de pers over Tholen uitstortten, meende hij zich in het belang der bevolking persoonlijk op de hoogte te moeten stellen en met de gemeentebestuur ders te overleggen en hen met de gehele bevolking voorzover nodig aan te sporen van de middelen tot afweer van uitbreiding gebruik te maken. Zoals men een dijk dicht maakt om erger te voorkomen. Het is met de gemeentebestuurders een openhartig ge sprek geworden. En daarbij was de com missaris der koningin gebleken, dat zich alle burgemeesters achter de maatregelen hebben gesteld, dat het voor enkele S.G.P.wethou- der een niet minder zware slag is geweest en dat er in het algemeen te weinig begrip was voor datgene wat hen van vader op zoon was voorgehouden. Een winstpunt vond de commissaris het, dat van welke kerkelijke zijde ook, geen tucht wordt toegepast op degenen, die hun kinderen laten vaccineren. Dat ook van de zijde der Gereformeerde en Oud Gereformeerde Gemeenten het „die ge zond zijn hebben de medicijnmeester niet van node" wordt gezien als zijnde van een geestelijke strekking. De commissaris der koningin wenste daar mee het bezwaar dat er van somige kerke lijke zijde toch blijft tegen vaccinatie niet weg te cijferen, noch minder de principieel overtuigden te gaan verwijten. Hij vroeg alleen begrip voor de huidige ernstige situatie, die het meer dan ooit nodig maakt, dat maatregelen worden genomen. Daarbij deed hij wel een beroep op de naastenliefde. Immers, zo bleek ook uit mededelingen van de wnd. inspecteur der volksgezondheid dr. S. Lelie, kan men niet zo maar te weten komen of een kind al dan niet besmet is. Het „Suikerklontje" moet dan ook niet in de eerste plaats worden gezien als een voorbehoedmiddel, maar als een afweer tegen uitbreiding. Op maandag 18 november is men in het laboratorium begonnen met het onderzoek van de faecaliën van 75 kinderen uit Tholen en 75 uit Stavenisse. De uitslag daarvan kan op z'n vroegst 14 dagen later bekend zijn. Van de zijde van de gemeentebestuur ders waren er cijfers op tafel gekomen, welke de inenting illustreerden. Zo bijvoor beeld van de gemeente Poortvliet, waar er van de 122 hervormde kinderen 67 waren ingeënt, van de Geref. Kerk 11 tegenover 11 niet, van de Geref. Gemeente 8 ingeënt en 82 niet. Sabin-vaccin Dokter Lelie gaf voorts een uiteenzetting van het Salk-vaccin, waarvan de kinderen vier prikken krijgen. Die eerste prik bezorgt hoegenaamd nog geen afweer, bij de 2e prik, een maand later worden de afweer- stoffen opgebouwd, zonder dat het be smettingsgevaar sterk is verminderd. Na de derde prik komt al een sterke afweer en de vierde prik een half jaar later is het rappel, dat nodig is om die afweer te vol tooien. Dan is de afweer gedurende enkele jaren sterk. Dat nu ook het Sabin-vaccin wordt ge bezigd, komt om een sneller afweer tot stand te brengen. Dit vaccin werkt namelijk reeds volledig na 2 a 3 weken. Het is daar om ook een vaccin oraal. Behalve het advies om via het suikerklontje dit vaccin in te nemen, is een andere maatregel de kleuterscholen tot 2 januari te sluiten. Im mers, op die kinderen heeft men de minste controle voor wat de reinheid betreft en met name via de toiletten ontstaat be smetting. Op een desbetreffende vraag verklaarde dokter Lelie dat het vooralsnog niet in de bedoeling lag ook de lagere scholen te slui ten. Terwijl men aanvankelijk dacht dat een besmettingshaard zich als een olievlak uit breidde is de medische wetenschap later gebleken, dat het meer „overspringt". Darm infectie is daarbij het meest voorkomende, waarom dan ook het Sabin-vaccin wordt voorgeschreven. Een andere maatregel is voorlopig de controle van de schooltandarts stop te zetten. Onderzoek Mede als gevolg van, maar ook zonder de gestelde vragen in de Tweede Kamer, wordt een volledig onderzoek ingesteld naar het ontstaan, mogelijke overbrenging, tijdstip van vaststelling en genomen maatregelen. Dokter Lelie verklaarde te hebben verno men, dat zich dit najaar enkele gevallen van polio in Bergen op Zoom voordeden. Niemand zal hieruit direct kunnen, willen of durven concluderen, dat hierdoor de be smetting op Tholen is ontstaan. Ten aanzien van verwijten inzake te late maatregelen wenste dokter Lelie zich niet verder uit te laten. Hij kon slechts aan de hand van de feiten meedelen, dat het eerste geval zich in Stavenisse heeft voorgedaan, nadat het betrokken patientje voor een been breuk in Bergen op Zoom was behandeld, dat de arts eerst dan polio kan en mag rapporteren, indien zulks na laboratorium onderzoek bewezen is, een procedure, die minstens 2 tot 3 weken tijd vraagt. Het is de inwoners van Tholen bekend, dat er na deze bijeenkomst circulaires zijn uitgegaan, waarin wordt geadviseerd aan de kinderen en huisgenoten van jongere of schoolgaande kinderen om het „suikerklon tje" te komen. In enkele gemeenten gefleurde zulks inmiddels reeds met een goed e op komst. Van medische zijde werd ons, nog gevraagd ook de pendelaars aan te sporen om dit advies op te volgen. Voorzover dat niet mogelijk is op de gestelde uren, kam men zich tijdens het spreekuur vervoegen bij de plaatselijke arts. W Allemaal elke dag Droste Caeao Het belangrijkste nieuws blijft en dat mag nog wel eens herhaald dat zich deze week geen nieuwe gevallen hebben voor gedaan. Het Tweewe Kamerlid de heer Lamberts (p.v.d.a) heeft de staatssecretaris van socia le zaken en volksgezondheid dr A. J. N. Bartels schriftelijke vragen gesteld over de polio-explosie op Tholen De vragen luiden. Is het de staatssecretaris bekend, dat op het eiland Tholen een epidemie van polio myelitis heerst? Is het juist dat reeds geruime tijd geleden het eerste geval van poliomyelitis werd on derkend en dat dit geval niet werd aange geven, met als direct gevolg dat de nood zakelijke poliovaccinatiecampagne te laat werd ingezet? Meent de staatssecretaris dat hier een strafbare nalatigheid heeft plaatsgevonden? Welke maatregelen heeft de staatssecre taris doen nemen en welke zal hij nog doen nemen? De Nederlandse dierenwereld heeft aller minst reden tot klagen, kan immers bogen op een nieuwe dierenbeschermingswet, een die rendag en het bestaan van welhaast even veel dierenbeschermingsorganisaties als hun beschermers politieke partijen „rijk" zijn. Er klinken zelfs luide stemmen vóór een algeheel vivisectieverbod (eeuwige utopie). Wij, de beschermers, moeten bij dit alles op één ding heel goed passen: dat we dóór de dieren de mens blijven zien. We komen anders ook op dit terrein tot (Amerikaanse) excessen. Om bij onze eigen fauna te blijven. Een Nederlandse gemeente signaleerde onlangs het feit. dat een inwoonster (wederhelft van een notabele en lid van de Dierenbescher ming) doelbewust 3 x daags de ratten uit haar omgeving een copieuze maaltijd ser- j veerde. Dat als gevolg van dit exces de ge meente werd overstroomd met klachten uit diezelfde omgeving, scheen de notabele dame minder aan het hart te gaan dan het lot van haar beschermelingen. VIES, SCHADELIJK, GEVAARLIJK Blijkbaar is zij, zelfs als lid van meerge noemde „Bescherming", onkundig van het feit, dat haar hartelappen plegen te verkeren in milieus waarvoor een weldenkend mens hartgrondig de neus optrekt:- riolen, mest vaalten. vuilnisbelten e.d., En ook dat deze bruine (of riool-) ratten vandaar vooral tegen de winter, de woning, boerderij of op slagplaats binnentrekken, waar zij niet alleen aanzienlijke vernielingen veroorzaken, maar ook voorraden opvreten en bevuilen. Voeg daarbij nog het doden van biggen, kippen, kuikens e.d., het overbrengen van besmettelijke ziekten op de mens (ziekte van Weil en paratyfus) en op het 'vee (mond en klauwzeer, varkenspest) èn de aanvallen op kleine kinderen, dan zal de conclusie der weidenkenden luiden deze gevaarlijke vijand moet grootscheeps worden verdelgd. ZONDER VERWIJL Het bovengenoemde voorval werd. aange haald als voorbeeld van (in ons land geluk kig nog zeldzame) actieve rattenkweek. Velen bezondigen zich echer, soms uit onwetendheid, nog altijd aan passieve rat tenkweek door het nalaten van noodzakelijke maatregelen. De boosdoeners maken van de ze nalatigheid een gretig misbruik. Dank zij hun ontstellend snelle voortplanting zorgen zij voor een permanente aanwas die onze samenleving jaarlijks tientallen miljoenen guldens kost. Het recept ertegen? Gezamenlijk verdel gen, met een middel dat pijnloos en feilloos werkt en geen risico inhoudt, mits men het Reden tot dankbaarheid Men Geen verdere uitbreiding polio tot dusver Kleuterscholen tot 2 januari gesloten Velen gingen om het suiker klontje" School- en beroepskeuze voorlichtingsbijeenkomst Oud-Vossemeerse IJsclub krijgt subsidie Protest tegen procedure begrotingsbehandeling te St. Phiiipsland Raadsvoorzitter is niet voornemens het anders te doen In Sint-Annaland wordt Schoolstraat doorge trokken naar Hoenderweg na goedkeuring Zwarte Piet fopte vele ouders Jan Overeenkam volksstam ontdekt Denk om uw nieuwjaarsgroet Vrederust boekte eerste overwinning Nu naar de ijsbaan weet nooit waar men buiten kan, voordat met het probeert. gegeven advies nauwkeurig opvolgt. Na de verdelging: verweringsmaatregelen nemen. Vele woonhuizen en boerderijen zijn op deze wijze al jaren praktisch ratvrij gebleven. In december begint in tal van gemeenten de extra actie tegen de bruine rat. Wend U voor deelneming daaraan tot Uw gemeente, wier deskundige rattenbestrijder U van ad vies zal dienen, ook t.a.v. de ratwering. Hoe groter het aantal deelnemers, des te radikaler de opruiming onder de venijnige belagers. U plukt er de vruchten van. Eenmaal daags voeren is heus voldoende, maar dan met vergif Wageningen, nov. 1963. Pop. Het is alweer geruime tijd geleden, dat er via de streekverbetering Tholen een goed bezochte bijeenkomst werd gehouden, waarbij aandacht werd besteed aan de school- en beroepskeuzevoorlichting De snelle maatschappelijke en economische ontwikkeling, ook van onze provincie is een van de redenen, waarom aan de goede school en beroepskeuze steeds meer aandacht moet worden besteed. Recente gegevens tonen aan dat in onze provincie slechts 25 pet van de leerlingen van de hoogste klasse van de la gere scholen enig advies inzake de verdere keuze mogelijkheden ontvangt. De streekverbeteringscommissie is dan ook van oordeel, dat het gewenst is over dit belangrijke onderwerp opnieuw een bijeen komst te organiseren. Immers in Zeeland vond uitbreiding plaats van onderzoekcapa- citeit, zodat ook de lagere scholen in de ge legenheid komen om de leerlingen van de 6e klasse een test te laten afnemen. Op deze bijeenkomst waarvoor zijn uitge nodigd de colleges van burgemeester en wet houders van de gemeenten op Tholen de HOUDT U ER REKENING MEE...? dat er dit jaar nog twee nummers van de Eendrachtbode zullen uitko men. Het KERSTNUMMER ver schijnt a.s. donderdag 19 december, het OUDEJAARSNUMMER op maandag 30 december. Begrijpelijk wordt op donderdag 2e kerstdag geen nummer uitgegeven. Willen adverteerders en correspon denten, ook wat de predikbeurten betreft voor tijdige inzending van de copie zorgdragen. Advertenties voor het kerstnummer a.s, maandag. Advertenties voor het Oudejaars- nummer maandag 23 december. dames en heren leden van schoolbesturen en oudercommissies, de hoofden en het verder personeel van de onderwijsinstellingen op Tholen zullen de volgen de onderwerpen wor den behandeld. „De betekenis van de Beroeps- en school keuze, speciaal voor plattelandsbevol king door de heer ir J. H. rl. Hasenacht, secretaris van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cu ltareel Werk. en „De praktijk van het schoolkeuze-onder zoek voor leerlingen vatn de 6e "klasse van het L.O. en voor leerlingen van de 4e klas ULO door drs. J. W. Dippel, func tionaris van de Zeeuwse Stichting voor Beroepen Voorlichting en School- en Be roepskeuze Voorlichting". De uitnodiging werd verzonden namens de voorzitter van de Agrarisch Sociale Werk groep van de Streekverbetering Tholen, bur gemeester W. J. van Doorn te Poortvliet en de secretaris daarvan ir J. Prins te Goes. Ongetwijfeld zullen vele genodigden op die avond van hun belangstelling blijk geven. Toen op 20 april 1963 te Sint Annaland burgemeester H. J. Smith werd geinstalleerd en het gros van de inwoners uithuizig was, bleek dat voor de drie gebroeders de K. uit Goes het meest geschikte moment om in de omgeving van Sint Annaland hun slag te slaan. Er werd op drie plaatsen ingebro ken, t.w. bij de heer Joh. Elenbaas, Oude Zeedijk, bij de heer J. v. d. Repe aan de Stoofweg en in da fabriek van de firma L. J. Rijnberg. In het laatstgenoemd gebouw werd een bedrag ontvreemd, elders wat sieraden. Dat nu was de methode van de gebroeders de K. uit Goes, die zorgvuldig de kranten naspeurden en op die wijze ontdekten, wan neer er bijvoorbeeld een voor sportliefheb bers belangrijke t.v. uitzending plaats vond wanneer er plaatselijke festiviteiten waren enz. Dan sloegen ze hun slag en wisten het op die manier tot een 55 inbraken te brengen. Terwijl Sinterklaas de kinderen had ver blijd stonden deze drie gebroeders terecht voor de Middelburgse arrondissementsrecht bank. Men had ze niet zo gemakkelijk te pakken gekregen en later waren er zelfs nog een paar ontsnapt. Maar het „gestolen goed gedijt niet" bleek ook nu weer een in houdsvolle spreuk te zijn. Het kwam er op neer, dat de officier van Justitie, die elk van de heren slechts zes gevallen ten laste had gelegd, als zijnde wettig en overtuigend bewezen, drie en half jaar gevangenisstraf eiste tegen Frans (45 jaar). Bram (43 jaar) en Theo (36 jaar) de K. De rechtbank zal op woensdag 1,8 decem ber vonnis wijzen. De Bredase rechtbank heeft J. v. d. L. te Oud Vossemeer aldus ontlenen we aan het „Brabants Nieuwsblad" wegens joy-riding en verduistering veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De man had te Bergen op Zoom een bromfiets zonder toe stemming van de eigenaar gebruikt en een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1