WEEKBLAD VOOR HET EILOHD TKOLEN EN ST. FILIPSLOND John F. Kennedy Z.L.M. afdeliogsvcrgadering Sint-Maartensdijk WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT IDEAAL EN WERKELIJKHEID N) Even tijcl voor een kop gezelligheid Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet Twee mogelijkheden opmaken nienwe pachtkontrakten Misgroenng door grondprijzen DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: 20e jaargang No. 2 28 november 1963 X Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 fraako p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Een onvoltooide symphonie, zo zou men het levensverhaal kunnen betitelen van de man, die menselijkerwijze gesproken, te vroeg, veel te vroeg uit dit leven werd weggenomen. Tragisch, dramatisch zijn de omstandigheden, waaronder dit geschiedde. Dit verschrikkkelijk gebeuren heeft vrijwel niemand onberoerd gelaten. Maar met nog groter bezorgdheid vragen allen zich af: „Wat gaat er nu gebeuren John F. Kennedy kwam uit een gezin, waarin „succes" als het doel van het leven werd gezien. Nooit tevreden zijn met 99 altijd de 100% be,halen. Van jongsaf wer den de kinderen Kennedy daarin getraind: altijd trachten nummer één te zijn, nooit ge noegen nemen met de tweede plaats. Dit streven werd bekroond toen de jonge John het allerhoogste ideaal van iedere Amerikaan bereikte: het Witte Huis. Op zeer zakelijke wijze werd dit doel nage streefd. Op zeer zakelijke wijze voerde John F. Kennedy zijn verkiezingscampagne. Noch de handicap van een lichaamsgebrek (een zwakke rug, overgehouden uit een oorlogs- avontuur, waarin zijn naam met ere mag worden genoemd), noch die van zijn katho lieke overtuiging (hij was de eerste r.k. president van de Verenigde Staten) kon hem weerhouden. Hij bereikte, zij het met een uiterst minieme meerderheid, zijn doel. Alles was hem voor de wind gegaan. Tegenslagen waren overwonnen. Op zeer jeugdige leeftijd had hij de top bereikt. Men kon zich hoogstens nog afvragen wat hierna? Hij zou waarschijnlijk niet zijn leven lang president van de Verenigde Staten kunnen blijven, de kans was groot, dat hij het veld zou moeten ruimen voor een politieke tegen stander. Hoewel het niemand zou hebben verwonderd wanneer John F. Kennedy in zijn hart de eerzucht koesterde, te bereiken, wat voor hem slechts Roosevelt (onder bijzondere omstandigheden) bereikte. Langer dan de maximale acht jaren president der U.S.A. blijven. Deze vragen doen inmiddels niet meer ter zake. Zijn eerste ambtstermijn was nog niet verstreken toen John F. Kennedy viel door moordenaarshand. TEVEEL GEWILD? Wanneer wij zien naar het programma van Kennedy is hij een der grote, visionaire presidenten van Amerika geweest en hope lijk zal de toekomst hem als zodanig erkennen. Gaan wij na wat hij in zijn ambtsperiode heeft bereikt, dan is hem veel meer mislukt dan gelukt. Het is hem niet gelukt te komen tot een volledige samenwerking met Senaat en waardige situatie, door het Amerikaanse kiesstelsel mogelijk gemaakt, dat een demo cratische presidentscandidaat won, terwijl Die nederlaag werd bij de tussentijdse ver- Congres. Dat zal voor een deel in de merk- zijn partij verloor en aan kracht inboette, kiezingen nog eens onderstreept. De president was de partij vooruit en strikt genomen is dat steeds het geval ge weest. Het program van Kennedy ten aanzien van de buiten- en binnenlandse politiek was ambitieus, het was helder doordacht en ge tuigde van visie. Het was het programb»van een scherpzinnig, verziend man, die zich echter niet kon indenken, dat iemand het vanzelfsprekend scheen aan te nemen, dat ieder het als juist zou moeten erkennen als hij zijn verstand gebruikte. Het hield niet voldoende rekening met al die andere factoren, welke tezamen „de publieke opinie" helpen vormen, hoe bekrompen of onjuist deze soms ook moge zijn. En de senatoren en congresleden, die van die publieke opinie afhankelijk waren, steeds moesten omzien naar de kiezers, volgden hem niet. Zij bekritiseerden hem, weigerden zijn wetsontwerpen aan te nemen, besnoeien er niet mee eens zou kunnen zijn, die als zijn begrotingen. Was John F. Kennedy te spoedig presi dent geworden? Had het hem ontbroken aan die voorbereidingsperiode in het politieke leven, die de politicus leert hoe ver zijn polsstok reikt Hadden de opvoeding in het ouderlijk huis en het opzienbarende succes, waarmee die opvoeding was bekroond, hem teveel losgemaakt van de „gewone man" en degenen die hem vertegenwoordigden DE IDEALIST Merkwaardig is in deze man de ver menging van begeerte naar succes en idea lisme geweest. Het ging hem er niet alleen maar om de top te bereiken, hij wilde de verantwoordelijkheid dragen, hij wilde zijn land leiden, hij wilde de wereld vrede, vrij heid, voorspoed brengen. Hij zag duidelijk hoe het. mcv -(., Jiij zag ook waar het ver keerd zat. Wanneer hij al begrepen heeft, dat vele dingen veel tijd vragen, dan heeft hij zich toch bezorgd afgevraagd of de men sen de tijd nog wel zou worden gelaten zich in eigen tempo op de nieuwe verhoudin gen in te stellen. Hij heeft dat tempo willen verhogen, de pas willen versnellen, maar hij was de mensen te ver vooruit, hij stond niet temidden van hen, hij verstond hen niet zij verstonden hem niet. Dat is de tragiek van Kennedy's leven, dat daarom een onvoltooide symphonie mag worden genoemd. Een symphonie inderdaad, een samenklank van vele voortreffelijke eigenschappen, hoge idealen, van moed, be leid en trouw. Anderen, die aan de spits stonden, hebben hem erkend voor wat hij was. De neger leiders bijvoorbeeld zagen in hem de man, die hun recht zou verschaffen, Chroetsjov verstond hem, wist, dat hij met „een vent" te maken had, De Gaulle herkende in hem de strijdbare soldaat, die inderdaad trouw bleef tot in de dood. Erhard wilde met hem praten, zag kansen voor samenwerking. Zeer grote macht is gelegd in de handen van de president der U.S.A.; is hij een krachtige persoonlijkheid dan kan hij veel bereiken. Kennedy heeft veel bereikt, nog veel meer echter niet bereikt, doordat hij het .thuis front" niet voldoende achter zich had. De fout ligt gedeeltelijk bij dat thuisfront, ge deeltelijk echter ligt de oorzaak in Kennedy's gebrek, zijn te verstandelijke, te cerebrale benadering der problemen. Het is een schul deloze schuld, het waren de gebreken van zijn kwaliteiten. EER DE GEVALLENE Voor zover men het op dit ogenblik kan bekijken is Kennedy's visie op de problemen, binnens- en buitenslands, juist geweest. Hij heeft de moed getoond voor zijn idealen te strijden. Hij is er zelfs voor gevallen. En daarmee heeft John F. Kennedy toch een hoogte bereikt, waarvan hij zelf nooit had gedroomd. Nu zijn alle persoonlijke animositeiten, alle partijschappen wegge vallen. Nu is vergeten wat hij fout heeft gedaan, verkeerd heeft beoordeeld. Zijn per soon en zijn werk zijn gelouterd door zijn martelaarschap. De geschiedenis zal hem recht doen wedervaren. Het heden moet hem dankbaar zijn. Allemaal elke dag Droste Cacao Voor leden en belangstellenden van de afdeling Sint-Maartsendijk der Zeeuwse Landbouw Maatschappij werden maandagavond jl. in hotel Steketee een paar aktuele onderwerpen behandeld door de heren ir W. J. J. van Lent uit Zierikzee en C. Paauwe te Goes. Zowel de vernieuwing der pachtkontrakten als de problemen rond de grondprijzen staan immers in het middelpunt der agrarische belangstelling. Pachter en verpachters zijn er ten nauwste bij betrokken. Vandaar ook wellicht de behoorlijke op komst voor deze vergadering, waarbij de voorzitter A. C. Breure zich in zijn wel komstwoord inzonderheid richtte tot de spre kers voor deze avond, notaris E. D. van der Velde uit Tholen, de kringvoorzitter der Z.L.M. P. W. C. van Westen, de kring- secretaris M. C. J. Kosten en de heer A. C. van Heusden uit Scherpenisse. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de landbouwgewassen en concludeerde zowel voor opbrengst als prijzen een matig geheel. Hij gewaagde van de moeilijkheden tijdens de natte oogstperiode en van de meevaller door het droge najaar, waardoor een grote achterstand werd ingehaald. Ten aanzien van de prijzen heeft de landbouw in deze welvaartsstaat geen reden tot juichen.. De nieuwe regering schijnt een hogere pri oriteit aan de landbouw te geven (zij het dat zulks nog niet direct is waar te nemen) en komt deze sector wat vriendelijker tegemoet. Gevolgen hiervan zijn de verhoging melk prijs, de exporttoeslag aardappelen, verho ging graanprijzen, enz. Zo stijgt de tarwe- prijs met 6 of f 37 a f 38. De gerst zal een verhoging van 15 belopen. De sui kerbieten van f 11 tot f 13, zodat de ver wachting ise dat het f 65.per ton- gaat worden. Deze nederlandse prijs illustreerde de heer Breure met enkele vergelijkingen uit de buurtlanden. Frankrijk f 59.België f 67.35, Italië f 70.Duitsland f 73.30 per ton suikerbieten. Dit echter zijn de prijzen van 1963 en in dit jaar is de garantieprijs in Nederland f 54.het allerlaagste dus. Ook de verhoging tot f 65.voor volgend jaar ligt nog te laag om tot een voldoende bieten areaal te komen, waarnaar dc overheid wil streven teneinde dure suikerinkoop te voor komen. De loon en prijsmutaties zouden onze con currentiepositie wel eens kunnen verzwak ken. Zo blijft het een hard bestaan in de land bouw om in deze tijd mee te kunnen komen. Zo zullen we blijvend moeten streven naar 'n nog meer verantwoorde mechanisatie en ra tionalisatie in onze bedrijven om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, aan de problemen die in een snelle opeenvolging op ons afkomen, aldus de afdelingsvoorzit ter der Z.L.M. te Sint Maartensdijk in zijn openingswoord. PACHTREGELING In een van de laatste fasen der herverka- ling dient de nieuwe pachtregeling tot stand te komen. De verandering van gronden voor eigenaar en verpachter, de geheel gewijzigde omstandigheden nopen tot algehele pacht- vernieuwing. Herverkaveling en Grondkamer staan thans voor de periode zo'n dikke twee duizend pachtkontrakten voor Tholen te verwerken. Gedagtekend 1 november 1963 hebben alle verpachters en pachters van de thoolse gron den een schrijven ontvangen van de Her verkaveling scommissie Zeeland waarin de nieuwe pachtregeling wordt uiteengezet. Met name dan de twee mogelijkheden die er zijn voor het opmaken van de nieuwe kontrakten. Deze zaak werd op deskundige wijze belicht door ir van Lent welke o.m. met de uitvoering daarvan is belast voor de Herverkaveling Zeeland, een collega dus van zijn op Tholen bekende voorgangers de heren De Koning en Per 1 december 1963 worden nagenoeg alle bestaande pachtkontrakten opgeheven. Omdat nog enkele aan de raad van beroep voorgelegde bezwaarschriften tegen het plan van toedeling behandeld moeten worden, kon de akte van toedeling nog niet worden ge passeerd. Niettemin wordt de pachtregeling volgens de bepalingen, uitgevoerd. Voor 1964 zal de verpachting dus gebaseerd zijn op de nieuwe toedeling. Voor wat de eigenaarslasten betreft, zal voor 1964 nog moeten worden voldaan aan de thans bestaande kadastrale eigendomstoe stand. Immers, de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat het plan van toedeling naar ge lang de ontvankelijk verklaring van de be zwaarschriften nog een wijziging ondergaat. Aangezien dit evenwel (en eventueel) tot een enkele wijziging beperkt zal blijven, is het niet nodig noch gewenst met de pacht regeling te wachten. TWEE MOGELIJKHEDEN Nu zijn er twee mogelijkheden geschapen om tot de nieuwe pachtkontrakten te komen. Ten eerste: de verpachter en pachter maken in onderling overleg een pachtkontrakt. Men zou dit kunnen nemen de vrijwillige basis En in de tweede plaats laten de partijen (verpachter en pachter) dit over aan de herverkavelingscommissie die dan voor beide partijen een bindend pachtkontrakt zal ma ken volgens de voorwaarden, die ter inzage hebben gelegen als onderdeel van het plan van toedeling. Ir van Lent belichtte in de eerste plaats Door de wereld betreurd Timpa's nieuwe industriehal Gemeente Sint-Maartensdijk heeft meer nodig om verzorgingspeil ontwikkelingskern bij te kunnen houden Water in Mbuma Een dikke tweeduizend pachtkontrakten voor Tholen Infrastruktuur valt in kleine industriekern moeilijk bij te houden Afscheid dominé van Doorn in Tholen Jan Overeenkam leven door geven De Eendrachtbode-sinterklaas met prijzen En de Sinterklaas-aanbiedingen van onze adverteerders Wie 't onkruid één jaar laat staan Kan zeven jaren wieden gaan. de onderlinge regeling. Dit verzoek kan zo wel uitgaan van pachter als verpachter. Wanneer één van deze partijen dit verzoek doet (waartoe een invulformulier bij het voornoemde schrijven was ingesloten) te adresseren aan het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen, Loskade 29 Mid- 's; jajtped jo j3;iped.i3A nu jep jo (Bjnqpp worden aan beiden de gegevens van het plan van toedeling toegezonden. Een voorbeeld? Stel dat een Domein, Ambachtsheerlijkheid Gemeente of eKrkbestuur voorkeur heeft om dit onderling te regelen, dan vult zo'n instantie (en hetzelfde geldt voor een parti culier verpachter) het formulier in, waarna niet alleen de verpachtster dus in dit geval Domein, Ambachtsheerlijkheid en ga zo maar door, de gegevens ontvangt, maar óók alle pachters van die instantie. Omgekeerd krijgt die instantie de gegevens toegestuurd, wan neer een der pachters dat aanvraagt. Welke gegevens men dan toegestuurd krijgt? Naam en adres verpachter en pachter, kavelnum mer grootte van de kavel, soort van eigen dom, ligging en de pachtverhouding. Wanneer de partijen op deze onderlinge basis de kontrakten gaan (of liever via de notaris laten) opmaken, behoeft men geen zegelkosten te betalen, terwijl de goedkeu- ringskosten van de Grondkamer door de Herverkaveling worden betaald. Het voordeel van deze onderlinge over eenkomst is, dat de voorwaarden en de pacht prijzen (uiteraard te voldoen aan de bepalin gen van de Pachtwet en goedkeuring Grond kamer) door beide partijen kunnen worden 't Heerlijk avondje staat te komen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1