WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FIUPSIDND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Van Volkstelling tot opinie onderzoek Is de mens werkelijk meetbaar en in statistieken vast te leggen RAADSVERSLAG POORTVLIET Bij de begroting 1964 handhaafde S.G.P. fractie bezwaar tegen sport veld- en muziekschoolpost Drie leden verklaarden zich tegen subsidie Fokveedag Bogaers-bungalow-type gevraagd VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 1145 SIMCA DEALERS! DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet THOLEN -o Even tijd voor een kop gezelligheid 19c jaargang No. 53 14 november 1963 Uitgevers C. J, ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Kent u de Nederlanders? Zij zijn de spaar zaamste mensen van Europa, zij zijn nuchter maar trouw. Zij zijn huiselijk en matige eters en drinkers. Dat zijn allemaal typische trekjes van de volksaard die men over het algemeen wel weet. Maar er zijn ook veel dingen die men niet weet en om de een of andere reden graag te weten zou willen ko men. En daartoe trekken reeds sinds vele jaren ijverige enqueteurs de wereld in, voor zien van vragenlijst en potlood een onder zoek in te stellen bij een groep personen die men mag beschouwen als het gemiddelde van de groep waarover men het een en ander wenst te weten Dan komen er van die per soonlijke vragen als Hoe groot is de gemid delde bovenwijdte van de Nederlandse vrouw? Hoeveel procent van de gehuwde Nederlandsemannen draagt altijd zijn trouw ring? Maar hoofdzakelijk voor economie en politie is het opinieonderzoek van grote betekenis. Vooral op deze gebieden wor den voorspellingen bijvoorbeeld over ver kiezingsuitslagen van zeer grote nauwkeurig heid gedaan. Zo voorspelden opinieonderzoekers bij de verkiezing van Erhard tot opvolger van bondskanselier Adenauer al maanden tevoren zijn overwinningskansen met ongeveer 70 procent. Later bleek hij te zegevieren met 76 procent van het totaal der uitgebrachte stem men. DE MENS IS ONBEREKENBAAR Het opinieonderzoek ontstond uit de volks telling. Het is niet moeilijk aan de hand van cijfers vast te stellen, hoeveel mensen van 't manlij en vrouwlijk geslacht er in een bepaald land wonen. De problematiek van het opinieonderzoek begint echter daar, waar de mogelijke varianten steeds groter worden. Aangezien zij gebruik maakt van statistische methoden, moet zij de norm han teren, de klassificatie. Daarbij gaat echter het individuele, de nuance verloren. De gren zen van het opinieonderzoek worden duidelijk want de mens ontpopt zich als „onbereken baar". De waarheid wordt soms om be paalde redenen niet gezegd! Wanneer hem bij een onderzoek wordt gevraagd hoe dikwijls hij in een bepaalde periode naar de bioscoop gaat is soms het antwoord gefantaseerd. Vooral bij mensen die heel dikwijls naar de bioscoop aan. Dan schaamt men zich voor het nemen van een zo overmatige hoeveelheid ontspanning en noemt men een lager getal. Vraagt de enquê teur naar het aantal operabezoeken, dan vinden sommige mensen het pijnlijk te zeg gen dat zij nauwelijks de opera bezoeken en verhogen zij het aantal. Nog erger wordt het wanneer de vragen de zeer intieme sfeer raken, zoals bij politiek, financiën, religie en sexualiteit. Dan verschuilen 80 procent van de ondervraagden zich achter verward ge klets. EEN KWESTIE VAN HET STELLEN DER VRAGEN De psychologisch geschoolde opinieon derzoeker voorkomt dit, door de vragen zo te formuleren, dat slechts scherpe alternatieven als antwoord mogelijk zijn. Hfet gevolg daarvan is, dat verrassend veel mensen hele maal geen mening blijken te hebben. Wie daarentegen werkelijk over een vraag nadenkt, zal zich bij de beantwoording slechts zelden aan het schema, volgens het welk deze vraag aanvankelijk werd opge steld houden. „Mij bevalt dit, bevalt dat echter niet...", zal hij antwoorden of: „Ik zou eerder zeggen De opinieonderzoeker voor hem, geroutineerd en beleefd, zal zijn uitspraak beamen, hoewel het antwoord hele maal niet in zijn vragenlijst past. De des ondanks door een kruisje op de vragenlijst gefixeerde mening is dikwijls slechts voor een klein gedeelte juist, de conclusie geeft een verwrongen beeld en de waarde van de vragenlijst wordt op die manier twijfel achtig. Daar waar het onderzoek gaat over intieme dingen, waarvan men mag vermoe den dat de ondervraagden niet graag de waarheid willen zeggen, moet men bij de resultaten van het onderzoek rekening hou den met deze factor en blijft de juistheid van een en ander uiteraard een vraag. Dinsdagmorgen 12 november was de ge meenteraad van Poortvliet in voltallige ver gadering bijeen onder leiding van burgemees ter W. J. van Doorn. Als eerste punt van bespreking kwamen de begrotingen -1,964 ter tafel van gemeente, woningbedrijf en wezen armen. Na hetgeen hieromtrent was neergelegd in het rapport van de commissie van onder zoek en het antwoord van burgemeester en wethouders, zoals dat door ons in het vorig nummer werd samengevat, wenste niemand meer algemene beschouwingen te houden. Zoals bekend hadden de heren Van Houdt en Van der Male opmerkingen gemaakt ten aanzien van de uitgaven voor het sportter rein voor welk bedrag naar hun mening nuttiger bestedingen gedaan hadden kunnen worden. B en w zien het echter als een consequen tie van het besluit tot aanleg van dat sport- terein. Nu moet de gemeente het ook in goede staat houden. Bovendien is het college zelfs verheugd over dit bezit en acht men het wel een nuttige investering Er wordt in Poortvliet nu flink gebruik van ge maakt. De heer Van Houdt zegt. dat hij bij het verstrekken van subsidies ook nut verwacht voor de gemeente, maar dat is lang niet al tijd het ger Neem bijvoorbeeld de Mu ziekschool. Ook ten aanzien van het sport veld onderstreept hij de door hem en zijn collega v. d. Male aangevoerde bezwaren. De heer Uijl is het met b erf w eens, dat uit het besluit tot aanleg van het sportveld destijds genomen de consequentie is ge vloeid, dat het ook in goede staat moet blij ven. Men kan halverwege niet stoppen. Het kost absoluut geld voor de gemeente, maar dat had men dan eerder moeten bekijken, wanneer men daar tegen was. SUBSIDIE THOOLSE DAGEN Ten aanzien van de subsidie voor de Fok veedag wijst dhr. Uijl er op, dat we nog al tijd zitten in een agrarisch gebied met land bouw en veeteelt. In dat verband mogen de Thoolse dagen gezien worden als een alge meen belang. Wanneer de organisatie daar van nu uitging van een machtige en kapi taalkrachtige organisatie, dan was het mis schien nog wat anders, maar het is een or ganisatie van allen bij elkaar, ook de kleine luiden. Met de f100.subsidie toont Poortvliet voor zoiets een positieve belang- steling te hebben en dat is volgens dhr. Uijl juist. Raadslid Geuze merkt in dit verband op de houding van dhr. Bijl niet te kunnen be grijpen, die ook tegen de subsidie is van de Fokveedag Bepaalde groepen zouden daar van voordelen hebben, maar dat is altijd het geval bij subsidie. Dan zou, indien men de mening van dhr. Bijl huldigt, het gehele subsidiebeleid op de helling moeten. Hoogs tens bleef dan nog de bijdrage voor het Groene Kruis over, wat men mag zien als een vereniging in het belang van alle inwo ners, maar bij andere subsidies gaat het meestal maar op bepaalde groepen van het geheel. De voorzitter antwoordt, dat het college van b en w die mening deelt. De heer Bijl meent, dat een Groene Kruis- subsidie, zoals door dhr. Geuze als voor beeld wordt gesteld, wel op een geheel ander vlak ligt dan die voor de Fokveedag. Bij dit laatste wordt het niet aan een vereniging gegeven, zoals bijvoorbeeld de Z.L.M., maar uitsluitend voor een te houden Fokveedag. Spreker zegt niet tegen subsidies te zijn, maar wanneer men een evenement al jaren organiseert zoals de Thoolse Dagen, dan moet men dat ook zonder gemeentelijke sub sidie kunnen doen. Bij het Groene Kruis krijgen we een exploitatierekening en weten goed, waar de gelden blijven. Maar daar weten wij bij de Fokveedag niets van. De voorzitter: wanneer men daarvan een exploitatierekening verlangt, zou men het tekort ook moet bijdragen, zoals bij het Groene Kruis. Hier gaat het echt maar om een positieve belangstelling voor dit gebeu ren. Als meer dan dat mag men de bijdrage van 100.niet zien. BRANDSTOFFENTOESLAG Bij het onderzoek der begroting had dhr. Bijl ook bezwaar gemaakt tegen het ver delingssysteem toekenning brandstoffen. Men dient meer rekening gehouden met de finan ciële omstandigheden van belanghebbenden, maar voor degenen die in zorgelijke omstan digheden verkeren dient een ruimere ver strekking plaats te hebben. De heer Van Houdt is het daarmee eens. B en w hebben er geen bezwaar tegen. Alleen moet dan volgens een norm worden gehandeld, waarbij wordt gedacht aan de richtlijnen in het wet ziekenfondsverzekering voor bejaarden. De smca voorzitter verwacht wel, dat er met het nieuwe systeem meer kritiek zal komen, maar inderdaad is het via de ziekenfonds regeling een peiling, waarvan men kan uit gaan. De voorzitter wijst er op, dat er twee mogelijkheden zijn: of men laat degenen, die brandstoffentoeslag wensen aanmelden, waarna b en w controleren of men in aan merking komt of men doet het volgens de ziekenfondsverzekering, waarvan b en w de opgaven hebben, zodat ieder die volgens die norm in aanmerking komt, de toeslag krijgt zonder aanvrage. De heer Bijl ziet geen bezwaar in aan vragen. Doet men het niet, dan is er geen gebrek. Het is toch geen schande, wanneer ■men het nodig heeft. De heer Uijl meent dat er om het te vragen altijd een zekere schroom bestaat. De voor zitter denkt er ook zo over. De praktijk wijst uit, dat er dan altijd achterblijven, die toch behoeftig zijn. Besloten wordt dat b en w de nieuwe normen zullen hanteren en bezien, hoe dat gaat. j De heer Bijl ziet deze begroting tenslotte niet meer als een zekere richtlijn, want met de komende loonsverhoging, zal men er weinig houvast aan hebben. De voorzitter erkent, dat dit thans meer zal spreken, dan anders, al is een begroting ook andere jaren een richtlijn. Hij hoopt dat in elk geval de regeling wegen-financiering tot stand zal komen, opdat ook ten aanzien hiervan weet waar men aan toe is. Daarna wordt de begroting met algemene stemmen goedgekeurd, waarbij de heren Van Houdt en Van der Male aantekenen, dat de post voor het sportterrein en de muziekschool hun goedkeuring niet kunnen wegdragen, terwijl dezelfde heren de heer Bijl ook tegen de bijdrage zijn voor de 'thoolse Dagen. Het bedrag per leerling voor het lager onderwijs wordt bij een gemiddeld aantal (geraamde) leerlingen van 76 gesteld op 58,37 of in totaal op 4435,87. De voor lopige vaststelling uitgaven openbaar lager onderwijs over de jaren 1958 t.e.m. 1962 wordt bepaald op 18.932,33. Er was 19.893,61 beschikbaar gesteld, zodat geen overschrijding plaats vond. De heer Bijl vindt wel opmerkelijk, dat het leerlingengetal zover is teruggelopen in enkele jaren. In 1958 waren het er nog 120, in 1962 zijn het er 87 en voor 1964 worden er 76 geschat. De voorzitter wijst er op, dat de geboorte- toppen gepasseerd zijn en het in het algemeen is teruggelopen. Ook is het met de 6 leer jaren wel wat anders dan vroeger. De vaststelling uitgaven over 1958 t.e.m. 1962 voor de bijzondere school bedraagt 19.058,61, waarvoor 15.526,22 beschik baar was gesteld, alzo een overschrijding van 3532,39. Waar bij het openbaar lager onderwijs geen overschrijding plaats vond, behoeft geen verrekening te geschieden. Op deze school waren er in 1958 86 leer lingen en in 1962 waren het er 75. De Poortvlietse lichting is dus in zijn totaliteit belangrijk kleiner. Van de ingekomen stukken was alleen de begrotingswijziging 1963 van belang, omdat er uit bleek, dat de kosten voor sneeuw ruimen en gladheidsbestrijding de gemeente 1550,kostte en dat valt nog niet tegen, want men had aan zo 'n 2000,geschat. BOGAERS-BUNGALOW-BOUW De nieuwe politiepostcommandant, opper wachtmeester J. H. Timmermans vraagt bouwgrond voor het plaatsen van een eigen bungalow naar het zgn. Bogaers-type. Daarvoor kan bij voldoende plaatselijke bouwcapaciteit snelle goedkeuring worden verleend. B en w hebben bekeken waar dit mogelijk is, omdat het enigermate dient te passen in het uitbreidingsplan. Die moge lijkheid bestaat echter het Groene Kruis- gebouw, de hoek, waar men dichtbij ook de woning vindt van het hoofd der openbare lagere school, terwijl ook het wijkgebouw laagbouw is. B en w stellen voor aan ge noemde postcommandant 333 m2 bouw grond te verkopen tegen 13.50 per m2. Dhr. Bijl informeert of dan zonder ver gunning mag worden gebouwd. De voor zitter antwoordt hierop ontkennend, maar wel kan men beneden de bouwsom van f 14.000.goedkeuring krijgen van de hoofdingenieur directeur van volkshuisves ting, waardoor de rijksgoedkeuring direct kan loskomen aan de hand van de plaatselij ke bouwcapaciteit. Dhr. van Houdt vraagt in dit verband, waarom de vergunning toch zo lang uit blijven maar daarop kan de voorzitter niet anders antwoorden dan dat dit een kwestie is van het rijksgoedkeuringsbeleid. Alle leden kunnen zich overigens verenigen met de verkoop van deze bouwgrond. Nu deze mogelijkheden er toch zijn wil de voorzitter daarop graag verder inhaken. Er zijn namelijk meer gegadigden voor dat soort bouw en nu had hij gedacht aan het perceel bij de Molenstraat waar bungalow- bouw op het uitbreidingsplan is gepland, zij het dan voor grote bungalows. Met een klei ne wijziging kunnen dat Bogaers-typen wor den. Er zouden daar nog 3 bungalows van het kleine formaat kunnen staan, waarvoor reeds een gegadigde is, nl. een werknemer van de Banketfabriek. De vraag van b en w is dan ook nu of de raad bereid is het bouw plan aan deze gewijzigde omstandigheid aan te passen en te machtigen de bouwgrond aan gegadigden uit te geven Dhr. Bijl wijst er op, dat er nog geen ze kerheid bestaat, dat die woningen ook werke lijk goed zijn, maar dat moet men dan maar afwachten. De raad verleent hierna b en w machtiging tot het aanpassen van het uitbreidingsplan en uitgifte grond aan gegadigden. Is de mens in statistieken vast te leggen Veertig jaar wordt de thoolse waterkraan opengedraaid In Poortvliet ook goedkope bungalows Ambtsdragers vergaderden Het Bijbelgenootschap vraagt uw aandacht Verplaatsing naar het zuiden Ook de juniorencompetitie Denkt u om de dankdag Bezit ge veel, geef dan van uw goed, bezit ge weinig, geef dan van uw hart RONDVRAAG Dhr. Van Houdt informeert of de gemeen tewoningen (woningwetwoningen) al geta xeerd zijn. De voorzitter antwoordt beves tigend maar officieel is de prijs nog niet binnen. De heer van Houdt vreest nu grenswijzi ging van de geemente op zich laat wachten, zoals voor alle gemeenten op Tholen, dat er voor de toekomst toch een samenvoeging inzit. De voorzttier daarover schijnt iedereen wat te weten maar ik niet. Het enige wat officieel bekend is, was hetgeen we allen ge hoord hebben over de samenvoeging van Sint Maartensdijk en Scherpenisse. Dhr. Bijl informeert of de rioolzuiverings installatie nog dit jaar wordt opgeleverd. De voorzitter antwoordt, dat er in feite maar voor 3 weken werk aan is, maar dat de aan nemer van de installatie verschillende zuive ringsinstallaties tegelijk onder handen heeft. Dhr. Uijl zou graag zien, dat het grind pad bij dhr. Overbeeke ook bestrating kreeg wat b en w graag willen bekijken. Tenslotte vraagt dhr. v. d. Male of de poelen bij de Deeweg nog gelijk worden ge maakt. Dat is de bedoeling na een droge of vriesperiode. Daarna sluiting DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 17 t.em. 23 november 1963 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 4.15 4.50 5.24 5.58 6.34 7.08 7.46 16.29 17.05 17.36 18.10 18.46 19.24 20.10 16 november Nieuwe Maan te 7.51 uur 24 nov. Eerste Kwartier te 8.56 uur INLEG In de maand oktober 1963 werd op het PTT kantoor Tholen met inbegrip van de daaronder ressorterende hulpkantoren op boekjes van de Rijkspostspaarbank ingelegd f 83.591,85 en terugbetaald f 81.996,95. GEZELLIG OP TEN ANKER Vorige week donderdagavond heerste op Ten Anker in de conversatiezaal een plezie rig geroezemoes. De Anker-bewoners waren bijeen om te luisteren naar „De Solsleutel tjes" uit Oud Vossemeer onder leiding van dhr. P. Demmers. De presidente van de Bond van Plattelandvrouwen, afdeling Oud' Vos semeer opende met een welkomstwoord, waarna enkele leuke nummertjes ten gehore werden gebracht, afgewiseld door enkele solo's o.a. waarmee Eddy Niemantsverdriet zijn kampioenschap o-p de accordeon behaal de. Voorts bracht dhr. Demmers een potpour ri van oude melodietjes, voor de bejaarde be woners evenzovele oude bekenden. Na een heerlijk kopje koffie met gebak, vertoonde mevrouw Renes dia's van onze streek. Lente, zomer, herfst en winterstem- ming wisselden elkaar in prachtige opnamen af. Toch bleken de inwoners van Ten Anker liever de plaatjes met zon en groen te zien dan met sneeuw en ijs, hoe mooi ook dat laatste was. Een glas bowl met een „strikje" en ook deze avond was weer voorbij. Maar een leu ke avond waarvoor de directrice de afde ling Oud Vossemeer hartelijk dank bracht en wenste: tot de volgende keer. BURGERLIJKE STAND Geboren: 3 nov. Maria Christina Johanna dochter van Marinus Aarnoudse en Cornelia Baaij 4 nov. Cornelis Leendert Marinus zoon van Cornelis van den Berge en Dingena Boude- wijna Nortier 7 nov. Izabella Hendrina dochter van Jacob Moerland en Willemina Anna van der Klooster Getrouwd: 5 nov. Reinier Wijnen oud 35 jaar rijks ambtenaar wonende te Ede en Lucretia de Heer oud 41 jaar zonder beroep wonende te Tholen LEDENVERGADERING „CONCORDIA" Het was een slecht bezochte vergadering welke de voorzitter van „Concordia" op woensdagavond 6 november j.l. moest ope nen. Behalve 6 bestuursleden, 2 commissa rissen en de dirigent hadden n.l. slechts 7 leden het de moeite gevonden om te verschij nen. De vergadering was belegd om te spre ken over de winteruitvoering. Met het be stuursvoorstel op 31, januari 1964 een avond te geven, waarin optreden van „Tremolan- do" en „Concordia" met daarna een toneel stuk en bal na, gingen de aanwezigen ak koord. In verband met zijn aanstaand ver trek uit Tholen moest dhr. Bal tot zijn spijt bedanken als bestuurslid. De voorzitter bracht de heer Bal dank voor het werk door hem gedurende 14 jaar in het belang van de vereniging gedaan. Wegens het be danken van dhr. de Laater zal men ook moeten uitzien naar een vaandeldrager. Desgevraagd door de voorzitter, gaf de diri gent een kort overzicht van de mogelijkhe den en tekortkomingen van de harmonie, waarin hij er op wees, dat nog verschillen de verbeteringen nodig zijn. Zo zijn vooral het thuis studeren en het repetitiebezoek zwakke punten. Hier kan worden gewezen op het goede voorbeeld van elders. Laat men zich ook in uniform steeds behoorlijk weten te gedragen! De voorzitter spoorde REGELING POSTDIENST OP WOENSDAG 20 NOVEMBER a.s. (DANKDAG) Te Tholen wordt het kantoor voor de postdienst gesloten om 12 uur. Telegraaf- en telefoonopenstelling (celge- sprekken) is normaal. Gelegenheid tot kosteloos afhalen van correspondentie van 17.00- 18.30 uur (mid dag bestelling vervalt) Eenzelfde regeling geldt voor de kanto ren op het eiland met dien verstande, dat op deze kantoren het afhalen van corresponden tie is gesteld van 17.30-18.00 uur. Allemaal elke dag Droste Caeao de leden aan om deze aanwijzingen zoveel mogelijk na te komen. Op 23 en 30 no vember a.s. zal een rondgang door de ge meente worden gemaakt, resp. i.v.m. de te houden bazar en het inhalen van Sint Niko- laas. Nadat dhr. Bal bestuur en leden nog heeft dank gebracht voor de prettige wijze waarop hij steeds met hen heeft mogen sa menwerken, volgt sluiting der vergadering door de voorzitter. SCH 64 TOONT TECHNIEK OP VISSERIJGEBIED Op de internationale visserijtentoonstel ling Sch 64 „Rijk is de zee", die van 17 t.e.m. 29 juli 1964 in de nieuwe Schevening- se visafslag zal worden gehouden zal vrij wel het gehele Nederlandse toeleveringsbe drijf voor de visserij vertegenwoordigd zijn.. Dit houdt in, dat de expositie een kompleet overzicht zal geven van wat op het terrein van scheepsmotoren, radar, radio-navigatie middelen en industriële verwerking van vis- produkten aktueel is. Het is de bedoeling dat de bezoekers van de tentoonstelling zoveel mogelijk apparatuur in werking zullen zien. Er zal daartoe o.m. van Radio Holland een komplete radarinstal latie in bedrijf zijn. Op het bij de visafslag behorende buitenterrein wordt een bioscoop zaal opgebouwd, waar films op visserijge- bied zullen worden vertoond. De zee komt onder andere aan bod in een 20-tal grote zee aquaria, dat in een speciaal daartoe in te richten ruimte op de tentoonstelling te zien zal zijn. f GOUDEN JUBILEUM Het echtpaar Jac. Schot Joh. van Sab- ben herdacht woensdag 6 november jl. in huiselijke kring het feit dat het 50 jaren ge leden in de echt werd verbonden. VERKEERSCURSUS Nu de lange avonden weer zijn aangebro ken weten misschien verschillende inwo ners niet deze avonden op nuttige wijze te besteden. Vaak wordt afleiding gezocht door lezen, televisie-kijken, straatslenteren enz. Afgezien van deze veelal aangename vrije tijdsbesteding dient men zich toch af te vra gen of het niet noodzakelijk is om de vrije

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1