WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FIL1PSUIND Nieuwsbrief WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Burgemeester A, Sluijmers van Stavenisse: veertig jaar overheidsdienst Waterschap Tholen „Nog wat meer doen voor de jeugd" Havenaccommodatie verbeteren Even tijd voor een kop gezelligheid DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet Dijkgeschot 1964 gestegen tot f57.- per hectare - Delfwerk in 1964 be ginnen - Basis-gesehot op Tholen ligt nog niet hoog - Soepel tegenover dijktoerisme. 19e jaargang No. 50 24 oktober 1963 Uitgevers C. J> ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.60 4- inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Sinds 16 juni 1956 wordt de gemeente Stavenisse op rustige wijze geleid door de zestig jaar geleden te Wijk en Aalburg geboren heer A. Sluijmers. Zeven jaar kennen de Stavenissers burgemeester Sluijmers en omgekeerd. Men weet wat men aan elkaar heeft. Men maakt het elkaar heus niet lastig. En samen tracht men te doen, wat de hand vindt te doen. Gekomen in een tijd, dat de wederopbouw van Stavenisse bijna was afgesloten, restte burgemeester Sluijmers in eerste instantie consolidatie. Nu staat hij voor zijn 40 jarig ambtenaarsjubileum. Op 1 november a.s. Op het gemeentehuis zal de huldiging plaats vinden. Daarna blijft er voor burgemeester Sluijmers nog een 5 jarig rukje over. Waarvan hij hoopt, dat het een voor Stavenisse rustige periode zal zijn. Opdat nog enkele noodzakelijke plannen uitgevoerd kunnen worden. Met name wordt daarbij gedacht aan meer mogelijkheden voor de jeugd tot ontspanning. Onder meer aan een sportveld. Daaraan wil burgemeester Sluijmers nog graag het nodige bijdragen. Evenals aan de verbetering van de haven accommodatie met recreatieve bestemming. Nog wensen voor Stavenisse De veertig jaar Zoals vrijwel alle bijna oud-gedienden, be gon burgemeester A. Sluijmers zijn ambte naren loopbaan als volontair in zijn ge boorteplaats Wijk en Aalburg. Later werd het daar ambtenaar en werden de 8 jaar volgemaakt. Al studerend kwam er sinds 1921 ook het plaatselijk leiderschap bij van de Bijzonder Vrijwillige Landstorm, maar op 1 oktober 1931 vertrok de heer Sluijmers naar zijn tweede gemeente Woudrichem. Daar werd het een verblijf van niet minder dan 25 jaar,achtereenvolgens als ambtenaar ter secretari, wnd. gemeentesecretaris, admi nistrateur woningbouwvereniging, admini strateur dienst sociale zaken, ambtenaar van de burgerlijke stand, tijdelijk gemeenteont vanger. En sinds 1954 gemeente-secretaris. Zo doorliep ambtenaar Sluijmers alle ran gen om in het gemeente apparaat thuis te geraken. Benoemd met ingang van 16 juni 1956 als burgemeester-secretaris van Stavenisse (waar hij tevens ambtenaar is van de bur gerlijke stand) werd de nieuwe burgemees ter 21 juni d.a.v. geïnstalleerd. De inwoners bezorgden hun eerste burger en zijn gezin een vriendelijk onthaal. En burgemeester sluijmers beloofd: „Ik zal niets nalaten om Stavenisse te dienen." Hij deed en doet dat als burgemeester, hij deed en doet het ook via tal van neven functies in plaatselijke en streekorganisaties. Benoemd bij raadsbesluit van 27 juni 1959 wegens verdienstelijk werk als Vrije Poorter van de gemeente Woudrichem, onttrok hij zich ook in zijn nieuwe gemeente niet aan de vaak bij het burgemeester-ambt behoren de functies in kleine gemeenschappen: voor zitter Groene Kruisafdeling, voorzitter Van der Lek-de Clercq-bewaarschool, voorzitter Stichting Dorpsgemeentschap Stavenisse, voorzitter commissie gemeentelijke sociale werkvoorziening en werkvoorziening hoofd arbeiders, bestuurslid van de thoolse stich ting „Ten Anker", lid van het algemeen bestuur der thoolse waterleiding maatschap pij, van de commissie bevordering werkge legenheid Eiland Tholen, van de kringraad Bescherming Bevolking, van de vereniging B.S. en-ei op Tholen, van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Tholen en van het Zeeuws Genootschap van Wetenschappen. Gevecht on? de haven Zo begon gemeente en eerste burger aan een nieuwe periode. De wederopbouw werd voltooid. Er kwam een rioolzuiverings installatie, er kwam verbetering van straten, die in het kader van de wederopbouw geen beurt kregen, zoals Bosstraat, Kerkstraat, Stoofdijk, Molendijk, Oudelandsedijk en Poststraat. Het havenplein kreeg een beurt, het torenuurwerk werd verlicht, een nieuw wijkgebouw kwam tot stand, de openbare school kreeg een nieuwe verwarmingsinstal latie, er kwam een verenigingslokaliteit in het oude gemeentehuis, er kwamen badhok jes aan de zeedijk, elk voor zich geen in grijpende veranderingen maar als totaliteit een opvoering van het verzorgingspeil der gemeente. Daartoe behoorde ook de aan schaffing nieuwe brandspuit en de bouw van een ambtswoning. Een bizondere teleurstelling kreeg èn bur gemeester èn gemeente te verwerken, toen rijkswaterstaat besliste dat de haven, aan gemerkt als een der zwakke plaatsen in de thoolse zeewering moest worden afgesloten. Aanvankelijk bestond er geen hoop in dat besluit enige verandering te kunnen brengen. Naarmate echter de uitvoering hiervan werd vertraagd, naarmate ook de Deltawerken de verwezenlijking meer nabij kwamen, groeide in Stavenisse het verzet tegen deze voor de gemeente zo ingrijpende beslissing. Zelfs al nam het nut van de haven voor het handels verkeer, zoals in elke andere plattelands gemeente met het jaar af door het toenemend vervoer per as en al stond vooral in deze gemeente de veiligheidsvoorziening aan de zeewering hoog genoteerd, men zag deze afsluiting toch in zekere zin als een dood steek voor de gemeente, waarin het toch al moeilijk was in een tijd van gebrek aan werkgelegenheid, de welvaart te handhaven. Als één man schaarde men zich achter initiatieven van de middenstand en andere organisaties, als één man achter het ge meentebestuur tot het behoud van de haven. De tijd en het hardnekkig volhouden hebben dan ook een beslissende rol gespeeld voor het behoud van de haven. Toen het ge meentebestuur in welwillende samenwerking met het waterschap Tholen en gesteund door een loyaal provinciaal bestuur verbetering van de havendijken er wist door te drukken, was de haven „gered". Het ligt voor de hand, dat eer het zover was, met name bur gemeester Sluijmers menigmaal de telefoon hoorn heeft gepakt of een reis gemaakt naar de bevoegde instanties. De havendijken zijn nu verbeterd en Stavenisse behield zijn haven. Toch nog wat gebeuren Er blijven altijd nog wensen over. Mense lijk bekeken resten burgemeester Sluijmers nog een -vijftal ambts-jaren. Hij wil ook in die betrekkelijk korte periode Stavenisse nog graag dienen. Zo kwaA er een bungalow plan en vandaar ook in de laatste raads vergadering het voorstel tot verbetering van de havenaccommodatie. Een nieuwe be schoeiing, twee drijvende pontons en het oog verder gericht op de recreatieve ontwikke ling. Ook de geringe mogelijkheden, welke de jeugd van Stavenisse heeft voor gepaste vrije tijdsbesteding, zinnen burgemeester Sluijmers niet erg. Hij ziet in de omliggende gemeenten een toenemend aantal goed ge outilleerde sportvelden en nu in Stavenisse een aantal jongeren al naar elders trekt om te gaan voetballen, nu men graag zou over gaan tot oprichting van een vereniging, maar er dan ook accommodatie moet zijn, nu leeft de wens ook daarin te kunnen voor zien, bewust van het feit, dat een gezonde ontspanning onder toezicht van ouderen heel wat verkieslijker is dan een tot ledigheid ge doemde straatlenterende jeugd. Burgemeester Sluijmers is er zich daarbij van bewust, dat niet ieder inwoner een dergelijk initiatief enthousiast zal begroeten, maar hij wil ook graag een burgemeester zijn voor alle in woners. Voorts zou hij graag zien, dat de Oude landsedijk nog eens een asfalt wegdek kreeg, terwijl het naar zijn mening hoog tijd wordt, dat nu ook Stavenisse weer eens in aan merking gaat komen voor de bouw van een aantal woningwetwoningen. De wederop bouw van de gemeente was oorzaak, dat de woningnood kon worden opgelost, maar in tien jaar staat toch ook in Stavenisse de ontwikkeling niet stil. Tenslotte en dit hoort in feite bij de jeugdpassage ontbreekt ook in deze ge meente (en dat niet als uitzondering) een behoorlijk gymnastieklokaal, waardoor met het op school verplichte leervak noodwendig de hand moet worden gelicht. Allemaal elke dag Droste Cacao Stavenisse moge dan niet een als het ware stormachtige ontwikkeling beleven wensen büjven er altijd nog. Ook bij de als zijn buurgemeente Sint-Maartensdijk, 40 jaren in overheidsdienst werkzame burgemeester A. Sluijmers. Hij hoopt dat de hem resterende ambtsperiode vol doende zal zijn, een groot deel van die wensen te helpen vervullen. Daartoe mogen we hem namens de inwoners en ook wel namens de gehele streek de krachten gezondheid toewensen, temid den van het eigen gezin, temidden van Dijkgeschot Thools Waterschap opnieuw gestegen Cordiale samenwerking tussen Schelde-Rijn-gewesten Thoolse raad: Gedeputeerden hebben doel verzorgingstehuis niet begrepen Jubilerende burgemeester te Stavenisse heeft nog wensen Accelerando" bereikte de ere-afdeling Accordeon-virtuoos in Oud-Vossemeer Een machtige inzameling voor de Vluchtelingen Er komt een donorsavond Tholense boys-elftallen ongeslagen aan kop En dan nog de oktober-nieuwsbrief Het staat er met de kudde slecht voor, wanneer ook de herder een schaap is. het Stavenisse-gezin, dat hij met de hem geschonken gaven ook in de finale van zijn ambtsperiode nog graag wil dienen. En hem ondertussen met de bereikte mijlpaal feliciteren. Een vriendelijke ontvangst van de volking op 21 juni 1956 voor de nieuwe burgemeester van Stavenisse, de heer A. Sluijmers De toenmalige eerste wethouder J. Hage, hangt de ambtsketen om, een plechtigheid die wnd. burgemeester J. van den Bos gaarna overlaat aan een inwoner van Stavenisse Terwijl voor 1963 het basisgeschot van 47,65 per ha achteraf nog moest worden verhoogd met 3,50 per ha voor ongebouwd en 0.7 van de belastbare opbrengst gebouwd, zal voor 1964 het geschot nogmaals worden verhoogd met 6.per ha (ge middeld) voor de ongebouwde eigendommen, met 1.5 van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen en met 1.— per hectare voor de dijken. Het resultaat van deze stijging zal voor het waterschap Tholen een vermeerdering van het geschot betekenen van in totaal 73.000,—. En daarmee kon dan een sluitende begroting worden gemaakt, al is daarbij nog geen rekening gehouden met salarisverhogingen per 1 januari 1964. Deze feiten vormden de hoofdschotel van de begroting 1964, welke dinsdagmiddag 22 oktober 1963 in het „Holland Huis" te Scherpenisse tijdens een algemene vergadering van het waterschap Tholen, werd vastgesteld. Het is ook het voornaamste voor de ing,- landen en eigenaren van bebouwing, omdat deze verhoging zal blijken wanneer de hef fing 1964 in de brievenbus valt.. „Noodwendigheid", om het toch maar Ne derlands te houden, was uit het openings woord van dijkgraaf H. van Gorsel uit Oud Vosemeer te reconstrueren, toen het over deze begroting 1964 ging. De dijk graaf kon op deze vergadering 23 hoofdin gelanden en 7 gezworenen verwelkomen. Hij wees er voorts op, hoe ongeduldig wordt uitgezien naar een hogere uitkering voor het wegenplan, hoe aankoop van een plas tic zogenaamd veegbootje ad f 2500.dus danig goede resultaten opleverde voor scho ning watergangen, dat een tweede apparaat zal worden aangeschaft. Door Ged. Staten is een nieuwe regeling in voorbereiding met betrekking tot de vereveningskosten der herverkaveling, zodat voor het gehele ei land eenzelfde geschot kan worden geheven. Na1 het openingswoord werd dhr. J. A. de Wilde te Sint Maartensdijk beëdigd als hoofdingelande. Overeenkomsten onderhoud sloten in ver band met het aanbrengen van beplantingen en bebouwingen langs waterleidingen wor den aangegaan met de heren Jac. van Dienst te Oud Vossemeer voor bouw warenhuis J. M, den Braber te Stavenisse (tuinbouwkas en schuurtje aan de Buurtweg, H. Hooger- brugge te Poortvliet (windscherm langs Hogeweg, gebr. C. en M. v. d. Berge te Tholen (windscherm Geerweg) en C. v. d. Repe te Sint Annaland (bouw warenhuis Oudelandpolder) Aan de heer A. Ligtendag te Oud Vosse meer wordt het grasgewas wegberm Hollare polder verkocht en aan de heer L. A. Hage te Poortvliet een perceeltje grond bij zijn schuur. Aangegaan wordt een rekening courant overeenkomst met de Nederlandse Water- schapsbank te Den Haag en de Boerenleen bank te Sint Maartensdijk tot een maximum van f 500.000. Het basis geschot voor 1964 wordt ver hoogd tot f 57.per ha voor de onge bouwde eigendommen, tot ll.4 pet van de belastbare opbrengst voor de gebouwde ei gendommen In vergelijking met de andere grote waterschappen in Zeeland komt Tho len nog gunstig uit de bus. Het plafond is nog niet bereikt, dat zo tussen de f 60.en f 70.per ha ligt in de meeste Zeeuwse waterschappen. Gemiddeld wordt gerekend naar een derde van de pachtwaarde. Het wa terschap heeft 225 km wegen in onderhoud en dat vraagt geen gering bedrag. Verwacht wordt dat het financierings plan wegen dit jaar de volksvertegenwoordiging nog zal bereiken. Reeds is door verschillende orga nisaties, o.a. ook door Gedeputeerde Staten aangedrongen op tot standkoming van deze wet. Voor 1,964 wordt nog geen rekening ge houden met delfwerk van waterlopen, het geen in de toekomst nog eens aanleiding zou kunnen zijn tot lastenstijging. De uitga ven zijn toch al krap geraamd. De vergadering kon zich met de voorge stelde verhoging dijkgeschot 1964 verenigen. Ook de gehele begroting 1964 kreeg de goedkeuring van de aanwezigen. Deze sluit voor wat de gewone dienst betreft aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.236.674,71 met een onvoorziene post van f 14.519.98. Kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f 11.433,93. NAJAARSWERK. Daarop komt het neer in de niet zo veel meer resterende tijd van het jaar 1962. Hetzelfde ademt de geest van de oktobernieuwsbrief. Met toch nog vele andere wetenswaardigheden en artikelen. Graskanten zijn voor de boer ondingen. Maar ze zijn van het platteland niet weg te denken, al is reeds een drastische verminde- riing tot stand gebracht door riolering en verkaveling. Heel vroeger was het sloot op sloot, greppel op greppel. Wat er nog van over is, moet echter nog voldoende worden geacht om akker-vervuiling te bevorderen, indien de bestrijding niet behoorlijk wordt aangepakt. Hoe dat moet, schrijft de heer P. Verhage. De melkveehoude zal ook wat meer tijd krijgen voor de theorie, welke dan in de praktijk moet worden toegepast. Blijkens het artikel van de heer C. den Engelsen zit die melkveehouder thans in de duurste periode van het jaar. Veehouders zullen er graag kennis van willen nemen. Terwijl men nog doende is met de laatste produkten in te zamelen, ook de bietencampagne is al druk doende, staat men al weer voor toekomst plannen: de behandeling van pootaardappelen die komend voorjaar de akker in moeten. Drs J. W. Dippel vervolgt zijn reeks met „De sfeer van het metaalvak". Het lijkt ons toe, dat er evenals voor zijn eerste artikel ook nu weer grote belangstelling zal zijn voor deze belichting. Tips voor tuinders, ontbreken ook ditmaal niet. Ook daarvan kan men komend jaar de „vruchten" dan letterlijk plukken. Ir. H. J. M. van Multenberg schreef het tweede artikel over de arbeidskern op het eiland Tholen. Weliswaar kan geen volledig beeld worden gegeven van de velerlei akti- viteiten van deze kern, maar wel een indruk die de belangstellenden wat meer inzicht zal verschaffen, wat nu eigenlijk zo'n kern wel is. Een opsomming van wat de laatste weken gebeurde onder auspiciën van de streek- verbetering komt ook in deze nieuwsbrief voor. En dan nog iets voor de kleinfruittelers van dhr. Bayense: „Bessen, rood en zwart' Tenslotte vindt men nog een uit nodiging tot bijwoning van een voorlichtingsavond ten behoeve van de veehouders op 29 nov. a.s. Het zal voor de meeste Eendrachtbode- lezers overbodig zijn er nog weer eens op te wijzen, dat het doorsnuffelen van de de nieuwsbrief, zo men althans geen belang stelling voor het geheel zou hebben, nuttig genoemd moet worden, omdat het een of ander altijd wel in eigen akker, weide of tuintje, in eigen vak of eigen gedachten, kan worden toegepast. De heer J. J. van Gorsel uit Tholen prees de loonregeling voor de kantonniers. De voorzitter anwoordde, dat men nu wel toe is aan het minimum aantal kantonniers nl. 2 per district of in totaal 14. Hoofdingelande H. H. Rijstenbil weet zich de tolk van zijn mede-controleleden wanneer hij lof toezwaait aan de technische en administratieve diensten. De voorzitter wijst er nog op, hoe reeds in 1964 met het delven van waterlopen een begin gemaakt zal moeten worden, wil niet alles tegelijk komen. Daartoe zal materi aal moeten worden aangeschaft, waarbij aan een dragline wordt gedacht, ook te gebrui ken als bulldozer in de winter voor sneeuw ruimen. Nu de aannemers nog zoveel werk hebben zal het wel die richting uitmoeten Hoofdingelande J. J. van Gorsel hoopt, dat er nog aandacht zal worden besteed aan uitbreiding der beplanting in de streek, ook al weet hij dat zijn mening niet door ieder wordt gedeeld. De voorzitter antwoordt, dat de Broek- sedijk met populieren wordt beplant en ach ter schrikdraad nog struikgewas wordt aan gebracht. Het is echter niet de be,doeling tot verdere beplanting over te gaan van de wegen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1