WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIIIPSLAND Streven in regionaal verband naar drie bejaardentehuizen LAATSTE NIEUWS Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Wanneer dertien? VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Goedkeuring onthouden aan Thools raadsbesluit inrichting verzorgingshuis California commentaar op het Voor uw meubelen Fa. Poiter-Bouman - Poortvliet THOLEN Even tijd voor een kop gezelligheid DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: ST. ANNALAND OUD -VOSSEMEER STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 19e jaargang No. 49 17 oktober 1963 Uitgevers C. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Enthousiast steunden alle raadsleden vorig jaar het voorstel van burgemeester en wethouders van Tholen om te trachten een verzorgingstehuis voor bejaarden te stichten met een capaciteit van 20 bedden. Daartoe werd de voormalige pastorie van de Ned. Hervormde kerk aan de Dalemsestraat aangekocht van de Amsterdamse Bank, tegen de kostprijs van 26,700. Maar gedeputeerde staten van Zeeland hebben hun goedkeuring aan dit raadsbesluit onthouden. „Te duur" menen gedeputeerden, welk college overigens overtuigd van de noodzaak, dat er ook iets voor de thoolse bejaarden dient te gebeuren, aandacht vragen voor een regionale voorziening, waartoe het bestuur van „Ten Anker" tracht te komen. „Ten Anker" wil geleidelijk aan tot een tweede en zo mogelijk tot een derde tehuis elders op het eiland komen. TELEURSTELLING Ongetwijfeld zal het besluit van gedepu teerden de thoolse raad een teleurstelling bezorgen. Men stond destijds unaniem achter het voorstel van het dagelijks bestuur. Weliswaar werd ook toen al geinformeerd naar de kosten, werden ook vragen opge roepen ten aanzien van de personeelsvoor ziening, maar niemand deed iets af aan de noodzaak om tot deze voorziening te komen. Men kent het verloop. Na het leegkomen en na het verkopen van de voormalige pastorie aan de Dalemsestraat door de hervormde kerk aan de Amsterdamse Bank bleek dat ook laatstgenoemde stichting niet datgene met het perceel kon doen, wat de bedoeling was. Hierdoor rees er bij het dagelijks be stuur der gemeente Tholen de gedachte aan een te stichten verzorgingstehuis voor be jaarden. Men wist in eigen gemeente een „Ten Anker" te bezitten, wat op zichzelf al een stap in de goede richting was. Maar men onderkende de nood van sommige in woners, welke noch financieel, maar vooral lichamelijk niet in aanmerking konden komen voor behuizing in „Ten Anker". Alleenstaanden of echtparen, mensen die zichzelf niet meer volledig kunnen behelpen en verpleging nodig hebben. Een begin van de oplossing voor een aantal hunner werd gezien in de stichting van een verzorgings tehuis met een capaciteit van 20 bedden. Wie zou aan de goede bedoelingen van de thoolse raad in dit opzicht willen twijfelen Gedeputeerden zeker niet. Wel echter aan de (financiële) mogelijkheden daarvan. Immers de beslissing van gedeputeerde staten berust op (en hier citeren we de aan het gemeentebestuur van Tholen gezonden brief a. bezwaren van financiële aard (aankoop, verbouw en inrichting van het pand ver gen een zodanige uitgaaf, dat - mede in verband met bezwaren tegen het exploitatieschema - moet worden ver wacht, dat de kostprijs per bed van het te stichten bejaardentehuis tot een on aanvaardbare hoogte zal stijgen), b. bezwaren van sociale aard (de verbouw van een oud pand tot bejaardentehuis moet - mede gezien de ingevolge de wet op de bejaardenoorden te stellen eisen - ernstig worden ontraden). De statistiek zegt het: ergens in Nederland is de twaalf miljoenste staatsburger geboren. Luidkeels pro testerend, zoals babies dat doen. Wij begrijpen dat protest. Want liet wordt vol in Nederland. T-w-a-a-J-f m-i-l-j-o-e-n mensen En wanneer dertien? Enfin, geen zorgen voor de tijd. Als we maar proberen ons lieve land lééfbaar te houden. Met Grote Be langrijke Daden. Maar ook met kleine genoeglijke dingen. Wij-van-California zijn geen mees ters in het eerste. Maar wèl in het laatste. Wij maken namelijk een ver rukkelijke soep. California soep! Al eens geprobeerd? REGIONALE VOORZIENING Gedeputeerde Staten vragen vervolgens aandacht voor een regionale voorziening, waartoe het bestuur van het bejaardentehuis „Ten Anker" tracht te komen, in eerste instantie door uitbreiding van haar inrich ting te Tholen en vervolgens door stichting van een tweede en eventueel een derde tehuis elders op het eiland. Bij een bundeling van krachten zal langs deze weg - aldus gedeputeerde staten - op een meer doeltreffender wijze een voor ziening tot stand kunnen komen, waarbij aan bedrijfseconomische eisen kan worden vol daan en ook het sociale en financiële aspect beter behartigd kunnen worden. Tenslotte hebben gedeputeerde staten ge wezen op de mogelijkheid van hulpverlening aan bejaarden door middel van zogenaamde part-time krachten bij de stichtingen voor gezinszorg (met subsidie door tussenkomst van het ministerie voor Maatschappelijk Werk). Deze wijze van hulpverlening kan wellicht worden geïntensiveerd bij een langere wachttijd voor opname in het be jaardentehuis, aldus gedeputeerde staten van Zeeland. DRIE TEHUIZEN Terzake nader geinformeerd, bleek, zoals reeds eerder bekend was trouwens, dat het bestuur van „Ten Anker" al vergevorderde plannen heeft met betrekking tot uitbreiding van het bestaande Tehuis in Tholen. Het definitief plan van het achitectenbureau Wesselo en Van Voorst uit Bussum wordt dezer dagen verwacht. Met het oog op het streven tot twee of drie tehuizen te komen, werd deze uitbreiding bewust niet te groot genomen. Het plan zal dan ook voorzien in uitbreiding van 30 bedden. Wel is het meer aangepast aan de huidige wensen ten aan zien van bejaardenhuis-bewoning, dat wil zeggenin de richting van zgn flateenheden en eenkamer-woningen met een minder col lectief karakter. Dus een eigen w.c., enz. Aangenomen mag worden, dat deze uit breiding binnen afzienbare tijd zal worden verwezenlijkt. Daarnaast vond reeds een ge- dachtenwisseling plaats om elders in de streek een tweede Bejaardentehuis te bou wen en uiteindelijk staat het doel voor ogen om dan in nog een andere gemeente op het eiland te komen tot een derde Tehuis. Het ongetwijfeld weloverwogen besluit van gedeputeerden moge enerzijds een teleurstelling inhouden voor het gemeente bestuur van Tholen, het zal anderzijds die nen aan te sporen de door dat college aan geduide richting te volgen en nog meer (of meer) dan tevoren de krachten te bundelen om uiteraard hetzelfde te bereiken: collec tieve bejaardenbewoning, zij het dan in de geest van flateenheden, maar daarnaast toch ook een vorm zien te vinden, opdat degenen, die verpleging behoeven, opgenomen kun nen worden. De stijgende nood van het laatste zal iedereen erkennen en nog altijd is men aangewezen op een verblijf ver buiten de streek, vaak na grote moeite verworven. Het zal velen bekend zijn, hoe telkens opnieuw ook in de raad van Sint-Maartens dijk wordt aangedrongen op zo'n verzor gingstehuis en ook daar zal men uit deze beslissing van gedeputeerden lering willen trekken. Uiteraard is daar ook nog de aan wijzing van ons gewestelijk bestuur ten aan zien van hulpverlening door middel van de stichtingen voor gezinszorg. Tenslotte is er de laatste tijd ook sprake van initiatieven in die richting door de ker ken. Dat is alles nog vaag. Het verwijt dat er geen schot in zou zitten, zoals reeds opgemerkt, lijkt ons wat voorbarig, wanneer men ook maar enig idee heeft wat hieraan vast zit. Niettemin zal men ook daar lering kunnen trekken uit het door gedeputeerden genomen besluit, zelfs al ligt dat wat meer in de particuliere sector, dat bundeling van kracht noodzakelijk is. Temeer, omdat het bij allen gaat om hetzelfde goede doel ja zelfs plichtsbetrachting: zorg voor onze bejaarden. Of het dan (slechts gaat om bewoning dan wel met inbegrip van ver pleging, de noodzaak is er. Dat probleem móeten we ook in onze streek aankunnen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOG WATER in de week van 20 t.e.m. 26 oktober Zondag vm 5.24 uur en nm 17.35 uur Maandag 5.56 18.05 Dinsdag 6.17 18.36 Woensdag 6.53 19.06 Donderdag 7.24 19.45 Vrijdag 8.10 20.33 Zaterdag 9.02 21.37 17 oktober Nieuwe Maan te 13.43 uur 25 oktober Eerste Kwartier te 18.21 uur. AKTIE VLUCHTELINGENHULP 1963 Met H.M. de Koningin als Beschermvrou we heeft het Nederlands Comité Vluchtelin genhulp 1963 onder voorzitterschap van Dr. W. Drees een geld inzameling geor ganiseerd ten behoeve van duizenden vluch telingen in Griekenland en Turkije, die al 10 jaren en langer in de meest ongunstige omstandigheden leven en node uitzien naar leniging \lan hun nood. Er wordt naar ge streefd in Nederland in de kortst mogelijke tijd een bedrag van 3 millioen gulden (waar van Zeeland f 70.000.bijeen te bren gen om daarmede althans een duizendtal van deze vluchtelingen definitief uit de ellende te halen. Tholen zou Tholen niet zijn, wanneer het in genoemde f 70.000.voor geheel Zee land ook niet zijn aandeel zou bijeenbrengen. Op maandag 21 oktober a.s. des avonds zal de gehele bevolking van Nederland over radio en televisie in een speciale uitzending tussen 20.20 en 20.50 uur op de hoogte wor den gebracht van de verschrikkelijke nood der genoemde vluchtelingen. Onmiddellijk na afloop der uitzendingen zullen een groot aantal kollektanten ook over onze stad uitzwermen om uw gift op te halen. Wacht dus die bijzondere avond met naar bed gaan tot men aan uw deui; heeft aangeklopt. Dezerzijds zal alles in het werk worden gesteld om te zorgen dat Dm 22 uur de gehele inzameling is voltooid. Burgers van Tholen het woord en de daad zijn maandagavond a.s. aan U. De Burgemeester van Tholen, A. J. van der Hoeven ZEEUWSE COLLECTE WAS GOED Met vriendelijke dank aan gevers en col lectanten en de kon. Harmonie „Concordia" Allemaal elke dag Droste Cacao die middels een rondgang zorgde dat de aan dacht op de Zeeuwse collecte werd geves tigd, kan worden meegedeeld dat hiervoor het mooie bedrag van f 950.90 werd inge,- zameld. NOG EEN MUZIKALE RONDGANG De Kon. Muziekvereniging „Concordia" is voornemens om ter afsluiting van het seizoen a.s. zaterdag om half acht een rondgang door de gemeente te maken, wel ke op de markt zal worden besloten met het spelen van het Zeeuwse en het Nederlandse volkslied. BEJAARDENMIDDAG Dinsdagmiddag was er weer een bejaar denmiddag in het verenigingsgebouw onder leiding van mevr. van der Hoeven. Een bizonder welkomstwoord kreeg ds. Mooij die vervolgens een causerie hield over het land Israël, verlucht met dia's. Een altijd weer boeiend onderwerp. Mevr. v. d. Hoe ven dankte ds Mooij voor het boeiend ge heel en hoopte dat hij nog menigmaal voor de thoolse bejaarden zou mogen spre ken. Geen goedkeuring op Thools raadsbesluit tot stichting verzorgingstehuis Scherpenisse verbetert Langeweg In Stavenisse twee pontons voor jachten Brand in Sint-Philipsland Deze week werd mild gegeven Denkt u ook om (financiële) hulp aan vluchtelingen S.P.S. gaat eerste competitiewedstrijd spelen Een kilometer beloften is minder waard dan een millimeter daadwerkelijke hulp (BATIG) SLOT ACTIE N.H. VROUWENVERENIGING De bazar verkoping van kleren, speelgoed en handwerken plus de grote verloting ge organiseerd door de N.H. Vrouwenver. heeft een batig saldo opgeleverd, dat alle records van vorigè jaren sloeg. De dames hebben een bedrag kunnen afdragen van ruim f2100 verdeeld in f 1700 voor de Kerk en f 400 voor de Diaconie. Het hoge eindcijfer wordt voor een flink deel verklaard door particuliere giften, in gezameld door ds. Leenmans en waarmee een groot aantal prijzen kon worden gekocht Vorige week donderdag vond in het Ver enigingsgebouw de trekking plaats van de grote verloting. De eerste prijs, een pop in klederdracht, ging naar M. J. C. Geluk. De tweede een kinderdriewieler, was voor Adr. Deurloo. Abr. Lindhoud won een sprei, P. van Overbeeke een lakenset. De reiswek- ker ging naar M. Rombouts en een lederen bal naar J. Goudzwaard. Verder waren er nog wat kleinere prijzen en div. troostprijzen zo merkte de voorzitter op na de verkiezing en het schijnt, dat er een kans inzit Voorts werd meegedeeld, dat het bestek was ontvangen voor het maken van een ver binding tussen de School- en de Zuidstraat (achterom het Dorpshuis). Het gevraagde crediet van 36.000,werd door de raad gevoteerd. Een op de agenda vermeld tweede punt was bespreking van het uitbreidings plan gedempte haven. Maar daartoe ging de voorzitter over in besloten zitting en tot heropening is het niet meer gekomen, zodat hierover niets kan worden meegedeeld. RECLASSERING Hiervoor werd 93,35 ingezameld. VERKEERS-QUIZ De plaatselijke afd. van de Ver. v. Veilig Verkeer hield in het begin van dit jaar een verkeers-quiz waaraan werd medege werkt door het personeel van 4 plaatselijke bedrijven, nl. expeditiebedrijf Adr. v. Poort vliet, aardappelhandel Abr. Duine, Auto busbedrijf v. d. Klundert en de chauffeurs van N.V. Hommel, aannemer van Grondwer ken. Voor dit initiatief bestond indertijd veel belangstelling en de bedrijven kwamen met flinke ploegen naar voren. Men besloot toen de strijd te doen beslissen gedurende een tweede quiz en de behaalde punten aan te houden. Deze tweede wedstrijd wordt a.s. dinsdagavond 22 oktober om 8 uur gebo den in de zeaal van dhr. Mees. Het zal er dan om gaan of de ploeg van Adr. van Poortvliet haar kleine puntenvoorsprong zal weten te behouden. Gelukt dit, dan is de beschikbaar gestelde overwinningsbeker voor hen. De wedstrijd is vanzelfsprekend openbaar en men verwacht flinke publieke belangs'el- ling. BENOEMING In de plaats van mej. J. M. van Poort vliet, die naar elders vertrekt, benoemde het bestuur der chr. school tot tijdelijk onderwij zer dhr. C. Breggeman te Maastricht. BLOEDTRANSFUSIE-AVOND Op donderdag 7 november a.s. verzorgt het Rode Kruis weer een bloedtranfusie- avond te Sint Maartensdijk. Voor gratis vervoer per autobus wordt gezorgd. Zij die willen medewerken aan deze toch wel bijzon der sterk sprekende hulp aan de naaste, kun nen zich opgeven bij de burgemeester of op het gemeentehuis. WERELD-VLUCHTELINGEN AKTiE De burgemeester heeft het initiatief ge nomen tot een grote inzamel-actie ter gele genheid van de Wereld Vluchtelingeu-cag volgende week maandag 21 oktober. In het gehele land wordt die dag gecollecteerd v.;or de vluchtelingen en ontheemden, die nog nu in 1963 vertoeven in kampen o.a. in Tur kije en Griekenland. Plaatselijk worden circa 60 vrijwillige! s ingeschakeld, die 's avonds na tien voor 9 elk een klein aantal adressen bezoeken. Dank zij het grote aantal medewerkers kunnen alle gezinnen die avond in staat worden gesteld hun bijdrage te geven. Het tijdstip toen voor 9 en later is gekozen omdat dan juist de- radio en televisieuitzending is afgelopen, ge wijd aan de Vluchtelingen. Men wordt verzocht deze uitzending te zien of te beluisteren. Zij duurt van twintig over 8 tot tien voor negen. NAAR HET CONCOURS Zaterdag 19 oktober gaat de Kon. Fan. „Accelerando" naar Den Haag om daar deel te nemen aan een muziekconcours. Voor de tweede maal komt „Accelerando" nu uit in de afdeling Uitmuntendheid. De laatste jaren werd dit systeem door de landelijke Federatie ingevoerd. Tweemaal uitkomen in de hogere afdelingen kan leiden tot promotie, mits ook twee keer een eerste prijs wordt behaald. Na het succes vorig jaar in Val- kenswaard, staat dus „Accelerando" opnieuw voor een zeker niet minder zware opgave: die eerste prijs prolongeren. Dat zou be tekenen een overgaan naar de Ere-afdeling. Het concours wordt gehouden in het gebouw „Op Gouden Wieken" aan de Scheveningse weg. Daar zullen die dag talrijke muziek korpsen goede prestaties trachten te leveren, ieder in de afdeling waarin het staat ge boekt. Voor de afdeling Uitmuntendheid schreven 5 korpsen in, welke omstreeks 3 u. bij loting zullen starten. Het zou bij een ongunstige trekking dus kunnen zijn, dat „Accelerando" eerst om 6 uur aan de beurt is. De verplichte concoursnummers zijn de „Alberta Suite" van Jack Harvey en „Con test Day van Ball-Mol. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal .Accelerando" met 29 leden kunnen optreden onder leiding van dirigent M. Gijzen uit Bergen op Zoom. Hoe de verwachtingen zijn Er is druk en ijverig gerepeteerd. Maar er zijn heel wat factoren die een dergelijk optreden naar beide zijden kunnen beinvloeden. Meer dan het korps „veel succes" toewensen, kunnen we niet doen. Van het meeleven der bevol king kan men overtuigd zijn, nu al zo'n hoge sport werd bereikt op de muziekladder, rekening houden met de grootte van deze gemeente. EEN GOEDE COLLECTE VOOR „BEATRIX" Na een ontvangen schrijven van de bur gemeester, gaf de bevolking met gulle hand voor het door een ramp getroffen Perzië, met name dan voor Dousadj of zoals dat dorp zal gaan heten „Beatrix". Ijverige col- lectrices leverden maandagavond de lijsten in op het gemeentehuis. Het resultaat was 923,10. BENOEMING ONDERWIJZER In spoedeisende vergadering bijeen, werd door de voltallige gemeenteraad maandag avond voorzien in de vakature van een onderwijzer aan de openbare lagere school door benoeming van E. Meurs te Hilversum zulks met algemene stemmen. Zoals bekend ontstaat een vakature wegens vertrek van de heer J. den Hollander. Er was uit 25 sol licitanten, waarvan zich later velen terug trokken een voordracht van drie gemaakt, t.w. 1. E. Meurs te Hilversum, 2. A. C. Molewijk te Zutphen en 3. J. C. Teeuwen te Gorinchem. De benoemde is sinds enkele dagen in militaire dienst, evenals de andere op de voordracht staande kandidaten. Met alle mogelijke krachten willen we nu proberen de benoemde uit dienst te krijgen, OPENING NIEUWE WINKEL Vorige week donderdag 10 oktober j.l. vond te Stavenisse aan de Voorstraat de opening van de nieuwe „Sparwinkel" plaats. Na een verbouwing die ongeveer drie weken heeft geduurd is de oude winkel omgetoverd in een zelfbedieningswinkel die een bezoek alleszins waard is. Alles in de winkel is naar de eisen des tijds ingericht en uitgestald. De heer W. Priem is de eerste winkelier in Stavenisse, die er toe is overgegaan een zelfbedieningswinkel in te richten. Het heeft hem dan ook op die dag aan belangstelling nfet ontbroken. Vele felicitaties mocht hij in ontvangst nemen en ook ontving hij diver se bloemstukken van kennissen en collega's Ook de ingezetenen hebben er op die dag een druk gebruik van gemaakt om de win kel te bezoeken. Wij wensen de heer Priem met het genomen initiatief veel succes toe. De heer Priem zei voorts vol lof te zijn over de medewerking, die hij van de plaat selijke overheid had verkregen tot het beko men van de vereiste bouwvergunning. Ook over de medewerking van de plaatselijke am bachtslieden was hij zeer tevreden. Hier door was alles veel vroeger klaar gekomen dan aanvankelijk gedacht was. En dat is in deze tijd een uitzondering. TRACTOR UITGEBRAND Vorige week werd de gemeente opgeschrikt door het loeien van de sirene. Bij onderzoek naar de brandhaard, bleek dat er in de schuur van de heer A. Heijboer, staande aan de Stoofdijk een tractor bij het aanslaan in brand was geraakt. De heer G. M. Steen- dijk, die hiermede bezig was, trachtte het vuur te doven door jutezakken op de trac tor te werpen. Toen dit niet gelukte zag hij kans de tractor naar buiten te rijden en waarschuwde hij de brandweer. Deze was spoedig op de plaats des onheils en had het vuur binnen enkele ogenblikken geblust. De tractor werd flink beschadigd. PONTONS GEARRIVEERD De pontons van de Amerikaanse Marine die de gemeente vorige week heeft aange kocht zijn reeds te Stavenisse gearriveerd. Hoewel het lossen van de 3.5 ton wegende gevaarten geen peuleschilletje is geweest, kwamen zij toch na ongeeer drie uren ar beid op hun plaats in de haven terecht. COLLECTEN De collecte die in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse ten bate van de Hervormd Gereformeerde Jeugdbonden gehouden werd heeft opgebracht de som van f 117,48. De collecte die gedurende het tijdvak fe- bruari-augustus 1963 in de Oud Gerefor meerde Gemeente te Stavenisse ten bate van de aanleg van een centrale verwarming ge houden werd, bracht op de som van f 21.427,86 DAMMEN Uitslage van 8 oktober 1963 F. Bout P. Knuist 1-1 H. v. Houte L. Heijboer 2-0 H. v. Akkeren J. v. d. Reest 1-1 L. Heijboer J. Quist 0-2 J. Quist L. Heijboer 1-1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1