WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Nieuwe studie van industrialisatie kansen LAATSTE NIEUWS Twee gehuwde Belgische opvarenden door gasverstikking omgekomen Plaatselijk Nieuws Raiffeisen Spaarweek WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Spaarbankmaand en Wereldspaardag geen feest, maar wel feestelijk Feest in Perzië X) VERSCHIJNT ^IEDERE DONDERDAG California commentaar op het Motorjacht op Pluimpotdijk omhooggelopen Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Even tijcl voor een kop gezelligheid THOLEN OUD -VOSSEMEER 19e jaargang No. 48 10 oktober 1963 t Uitgevers C. J, ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen De nieuwe minister van economische zaken, prof. Andriessen, is van plan het industriealisatiebeleid in Nederland aan te passen. De minister meent, dat het zo lang zamerhand tijd wordt de door 4e vorige regering gevolgde beleidlijnen nog eens op hun waarde te toetsen. Hij heeft daarom zijn deskundigen opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de manier, waarop het beste een verantwoorde spreiding van de industrie over het gehele land kan wor den nagestreefd. Het doel van de industri alisatie is steeds tweeledig geweest. Sprei ding van industrie moet in sommige gebieden werkloosheid voorkomen. Maar industrie vestiging betekent ook een zekere stimulans voor een bepaalde streek om zich te ont wikkelen tot een verantwoord sociaal geheel. Op het ogenblik kent Nederland een aan tal probleemgebieden, zoals bijvoorbeeld delen van de drie Noordelijke provincies en Zeeland. In deze streken wordt de vestiging van nieuwe fabrieken gestimuleerd door premies en prijsreductieregelingen. In vele gevallen moet de industrie de mensen op vangen, die door de veranderingen in de landbouw niet meer hun bestaan in het agrarische terrein willen zoeken. Prof. Andriessen wil nu naast probleemgebieden ook zogenaamde „spreidingsgebieden" in voeren. Onder dit laatste verstaat hij die streken, die „door een verdere industriali satie een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de spreiding van de industrie over het gehele land, zonder dat in die streek op dit moment gevreesd zou moeten worden voor een structurele werkloosheid." Aan welke gebieden de minister denkt, is duidelijk uit de opdracht, welke hij zijn deskundige gaf. Naast de probleemgebieden moeten zij hun aandacht besteden aan de kop van Noord-Holland, de Noordoost polder, de IJsseldelta, de Achterhoek, West- Brabant en Midden en Zuid-Limburg. Al deze gebieden hebben, zonder tot probleem gebied te zijn verklaard, toch hun moeilijk heden. De kop van Noord-Holland bijvoor beeld heeft weinig industrie, terwijl men ook op ander terrein een geduchte achterstand heeft op bijvoorbeeld het nabijgelegen Wes ten. Voor West-Brabant gaat dit nog meer op. Al jaren schreeuwt men hier om ont wikkelingsmogelijkheden, met name om industrie. Het grootste deel van de West- Brabanders pendelt nu naar de grote indu strieën in de buurt van Rotterdam. In het huidige beleidspatroon zijn er weinig moge lijkheden de industrievestiging in deze stre ken te bevorderen.. Prof. Andriessen wil nu een mogelijkheid scheppen de soepele premie- en prijsvoor- waarden voor uitbreiding of vestiging van industrie ook voor deze „spreidingsgebieden" geldig te maken. Voorlopig schijnt de minis ter daarbij alleen te denken aan de prijs reducties. De premieregeling zou zeker in de aanloopperiode alleen bestemd moeten blijven voor de probleemgebieden, dat wil zeggen voor die gebieden, waar een acute structurele werkloosheid dreigt. De defini tieve beslissing moet wachten op het rapport, dat de deskundigen van het ministerie van economische zaken zullen opstellen. Ver wacht wordt, dat de nieuwe opzet bekend zal worden gemaakt in de begroting voor 1965, düs over een jaar. De lioge gasten uit Nederland zijn in I'erzië luisterrijk ontvangen. En ook het programma voor de komende dagen vermeldt weer tal van grootse ontvangsten en feestelijke diners. Wij - in Nederland - volgen de ge beurtenissen met belangstelling. En we denken stiekem: „Ik zou best eens zo'n galadiner willen mee maken Enfin, dat gaat natuurlijk niet. Maar er is één troost. Wij weten dat wij ook thuis vorstelijk kunnen dineren, door onze maaltijden te beginnen met. een bordje verrukkelijke Cali- fornia-soep! Het leek aanvankelijk op een misdrijf, maar het werd gereconstru eerd tot een eveneens verschrikkelijk ongeval, toen daar vrijdag middag 4 oktober omstreeks half één op de nieuwe Pluimpotdijk een motorplezierjacht werd aangetroffen met twee dode mannen uit Antwerpen, de 67-jarige machinist Francois E. de Gres en de 58-jarige varensgezel Karei G, de Weerdt. Donderdagmiddag 3 oktober om 4 uur uit de Sint-Annalandse haven vertrokken zijn beide gehuwde mannen door koolmonoxyde omgekomen, als gevolg van het uit een kapotte uitlaat stromend dodelijk gas. Een op de slachtoffers verrichte sectie in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom door de gerechtelijk anatoom- pathaloog, dr P. Voortman bracht dit aan het licht, evenals het nauwkeurig onderzoek door de rijkspolitie, justitie en recherche ,De Dolfijn", het jacht waarop beide mannen zich bevonden. van Gasvergiftiging Die sectie wees op gasvergiftiging. Hoe was dat ontstaan Het kleine op het jacht aanwezige gasflesje bleek volledig intact te zijn. Maar onder de vloer van de stuurkap vond men naast de motor een kapotte uit laatpijp. Alle uitlaatgassen kwamen hierdoor het kajuitje binnen, waarin beide mannen zich hebben bevonden. De 67-jarige machinst werd gevonden buiten het roefje en mogelijk is die er zich nog 'n moment van bewust ge weest, dat er iets verkeerd was. Hij lag over het motorhuis met een verwonding aan het hoofd. De vergiftiging zal al te ver zijn geweest om dit leven nog te redden, ook al heeft hij zich niet meer in het afgesloten roefje bevonden. Naar uit verdere mede delingen van de familie bleek, waren er al eerder moeilijkheden geweest met de uitlaat. Omstreeks Pinksteren was de uitlaatbuis ge repareerd en het lek voorts met asbestkoord omwikkeld. Door de hitte moet dit asbest koord in de loop van enkele maanden geheel zijn verpulverd, waardoor het aangebracht binnenmofje kon verschuiven en de uitlaat gassen weer vrij in het roefje konden stromen. Het leek op misdrijf Aanvankelijk was er voor dit alles weinig aanwijzing. Daarvoor had o.m. ook eb en vloed gezorgd. En de zuidwester met wind kracht zeven. Voor het begin van de vaartocht met de zo noodlottige afloop moeten we naar de Sint-Annalandse haven, waar „De Dolfijn" van de heer R. O. Hillegeer uit Antwerpen, lid van de „Centrale Jacht Club" (C.Y.C.) te Hoboken, deze zomermaanden ligplaats had. De schoonvader van de eigenaar, de 67-jarige F. E. de Gres zou het jacht voor winterberging naar Antwerpen brengen, sam'en met de 58-jarige varensgezel K. G. de Weerdt. Omstreeks 4 uur vertrok men donderdogmiddag uit de Sint-Annalandse haven. Vrijdagmiddag twaalf uur zag men in Antwerpen tevergeefs uit naar het jacht. Toen was het al ontdekt op de Pluimpotdijk, waar het half de glooiing was omhoog gelopen voor het daar bekende strandje. Het eerst was het jacht daar ontdekt door het 5 jarig zoontje van dhr. J. de Graaf, die even verderop aan de Gorishoekse dijk woont. Hij was, zoals hij dat vaak doet, de zeedijk daar in de buurt eens langs gelopen, had het jachtje ontdekt en daarop ook een man, die voor het oog van het knaapje leek te slapen. Maar wel vreemd slapen. Hij ver telde het later tegen zijn moeder, die aan een late sportvisser dacht, die in zijn bootje zat te dommelen. Zelfs hield ze het voor kinderpraat, toen het ventje zei: „die man is half dood." Het bleek nog erger te zijn. De varkenshandelaar A. M. Beeke zet daar in de buurt vaak fuiken. Ook deze vrijdag morgen was hij rond half negen aan de zee dijk, op ongeveer 250 meter van het jacht verwijderd. Hij zag het liggen, maar op die afstand toch niet zo ongewoon om niet zijn normale werkzaamheden te verrichten aan de fuik. Het zoontje van De Graaf kwam bij hem een kijkje nemen en zei, dat er een man in die boot daar lag. Beeke sloeg er verder ook geen acht op en dacht aan een sport visser. Maar het knaapje kwam later weer en zei, dat die man er nog net zo lag. Toen Beeke omstreeks twaalf uur huiswaarts ging, is hij langs het jacht gelopen. Niet zo heel dicht bij, maar wel zo, dat ook hij de man zag liggen. Slapend, dacht hij en riep hem toe zo ongeveer in het Vlaams, „moete ge niet gaan vissen, jongen.'. Er kwam geen antwoord en na herhaald roepen, vond dhr. Beeke het toch verdacht worden. Laat ik de politie waarschuwen, meende hij en spoedde zich naar zijn woning, vanwaar hij wacht meester Caljouw opbelde, die er zich direct per fiets heenspoedde. Het was deze politie man, die de schrikkelijke ontdekking deed. Een aan het hoofd verwonde dode man over het motorluik en in het roefje een tweede slachtoffer. Sporen van geweld waren niet te zien, maar vreemd was het allemaal wel. Twee doden op een aangespoeld jacht. Via de groepscomandant in Tholen, adjudant J. Bos kwam het politieapparaat toen verder in werking. Het parket te Middelburg werd gewaarschuwd en de rijkspolitie te water in Wemeldinge. Per auto kwamen o.a. de officier van justitie te Middelburg, mr. A. -W, Rosingh, die de leiding had van het onderzoek, in gezelschap der rechter-com- missaris, mr T. W. Attema. En vanuit Wemeldinge een politieboot, die er na vloed echter toen niet bij kon komen. Na een onderzoek ter plaatse, waar de papieren van beide overledenen waren gevonden en de scheepspapieren was het niet moeilijk zich via de Antwerpse recheche nader op de hoogte te brengen. De schoonzoon van het oudste slachtoffer, tevens eigenaar van het jacht, die de beide opvarenden donderdag middag per auto naar Sint-Annaland had gebracht, was die vrijdagavond weer op het politiebureau te Tholen om de gestelde vragen te beantwoorden en eerst goed ken nis te krijgen van het schrikkelijk ongeval. In de loop van de avond werd ook de sectie verricht en werd de oorzaak vast gesteld, welke de andere morgen bij een nauwkeurig onderzoek van het jacht werd bevestigd. Hoewel het juiste tijdstip van het over lijden niet kon worden vastgesteld, moet dit alles zich donderdagavond nog wel voor zonsondergang hebben afgespeeld, waarna het jacht stuurloos op de Pluimpotdijk is terechtgekomen. De slachtoffers werden zaterdagmorgen naar Antwerpen overge bracht. Beide mannen waren gehuwd. Verleden jaar hebben de Bondsspaarbanken Leden van de Nederlandse Spaarbank- bond -voor het eerst de maand oktober bestemd tot Spaarbankmaand. Ook dit jaar is dat weer het geval. In deze weken vieren de hier bedoelde spaar banken dus hun Spaarbankmaand, met straks op 30 oktober als waardig sluitstuk de Wereldspaardag. Betekent dit nu, dat er op het ogenblik in de spaarbanken dag aan dag feest wordt gevierd Neen want feestvieren is iets dat de spaarbanken niet bepaald in het bloed zit. En dat is maar goed ook 1 Want hoezeer het een feit is dat men van bijeengespaard geld enorm veel vreugde kan beleven, toch is en blijft sparen een ernstige aangelegen heid van bedachtzaam een gedeelte van het inkomen afzonderen voor beraamde be stedingen in de toekomst en voor het be strijden van onverwachte financiële tegen slag. Van nog meer gewicht is het veilig be waren en beheren van al die spaargelden. Daar dit nog altijd de eerste en voor naamste taak is van de spaarbanken, kan men zich voorstellen dat spaarbankbestuur ders belangrijker zaken aan 't hoofd hebben dan het organiseren van feesten. Toch hebben de Bondsspaarbanken met hun Spaarbankmaand en de Wereldspaardag natuurlijk een bedoeling. Over enkele jaren in 1967 zal het anderhalve eeuw geleden zijn, dat de eerste spaarbanken, die zich later in de Neder landse Spaarbankbond zouden verenigen, werden opgericht. Lang niet alle spaarbanken in ons land zijn reeds meer dan een eeuw oud. Maar een zeer respektabele leeftijd hebben de meeste toch wel. Bijna overal, waar Bonds spaarbanken zijn gevestigd, bestaan zij reeds zo lang dat zij geheel met de gemeenschap zijn vergroeid. De spaarbank is er, en men kan zich de eigen woonplaats of streek zonder die spaarbank nauwelijk meer voor stellen. Dit volledig tot de gemeenschap behoren, is voor de spaarbanken uiteraard een eer volle zaak. Maar toch schuilt er in het aanvaarden van een bestaande toestand als iets, dat vanzelf spreekt, ook een gevaar voor de spaarbanken. Namelijk het gevaar dat men aan hun bestaan geen aandacht meer zou schenken. Pas als de spaarbank er eens niet meer zou zijn, zou men in volle ernst ervaren welk een nuttige en onmisbare instelling er uit de samenleving was verdwenen. Gelukkig behoeft men nergens te vrezen dat de spaarbank inderdaad van de ene op de andere dag zal ophouden te bestaan. Daarvoor nemen de spaarbanken overal een te vast in de maatschappij verankerde plaats in. Maar niettemin is het goed dat de Bonds spaarbanken gezamenlijk hun Spaarbank maand hebben en hun Wereldspaardag vieren. Juist dan willen zij als het ware iedereen toeroepen dat zij er zijn sommige zelfs al bijna anderhalve eeuw 1 Dat zij al de jaren van hun bestaan geheel belangeloos het sparen hebben willen bevorderen en slechts de belangen van de spaarders hebben willen dienen. Dat zij niet anders van plan zijn dan daar mee nog tot in lengte van jaren door te gaan, geheel volgens de bedoelingen van hun oprichters. Dat zij openstaan voor ieder die spaar geld veilig en rentegevend wil bewaren. Het is een boodschap, die zij ook in andere tijden van het jaar van harte verkondigen. Ook dan verspreiden zij hun folders, voe ren zij hun propaganda-campagnes en bren- hun medewerkers dit naar voren in per soonlijke gesprekken met belangstellenden. Maar in deze weken doen zij het eendrachtig tezamen en op de Wereldspaardag zelfs tegelijk met ontelbare spaarbanken in tal van landen, verspreid over de gehele wereld. Dat zij in alle werelddelen in staat zijn hun sociale taak ten dienste van de mens heid uit te voeren, hoeft dan geen aanleiding te zijn tot uitbundig feestvieren, maar het mag wel degelijk tot een feestelijk gevoel van voldoening en dankbaarheid stemmen. Daarom si er op de Wereldspaardag geen feest in de Bondsspaarbanken, maar een feestelijke dag is het. Het is de liefste wens van de spaarban ken dat zoveel mogelijk mensen deel heb ben aan die feestelijkheid. Hoe dat kan Door op Wereldspaardag te sparen Donderdag 17 oktober a.s. is het weer International Credit Union -Day. In de Verenigde Staten wordt deze dag altijd op grootse wijze gevierd. Dit jaar doet men er daar in verband met het derde lustrum, nog een schepje bovenop. 17 oktober a.s. is namelijk de 15e Credit Union Day. In Amerika staat de Credit Union Day zo zeer in de publieke belang stelling, dat president Kennedy, evenals zijn voorgangers, een speciale boodschap uitgeeft Op Credit Union Day wordt het feit her dacht, dat Raiffeisen in 1849 zijn eerste coöperatieve bank stichtte. Het begin van van alle coöperatieve bankorganisaties ter wereld. Hier te lande staat de Credit Union Day bekend als de Raiffeisendag. De nagedach tenis van Raiffeisen, de grote pionier, kan Nog méér industriespreiding Smerdiekse raad gaat oude gemeentewoningen vervangen Tragisch gebeuren op Pluimpotdijk ontdekt Twee Belgen het slachtoffer van verstikking Wat is het kernverschil tussen een gedwongen en vrijwillige (waterleiding)gast? We zitten in de spaarmaand Jan Overeenkam belicht de moderne tijd Vrederust boekte eerste punt Verbetering Langeweg in Scherpenisse Wie over de gebreken van anderen zwijgt, kent zichzelf. het best worden geëerd door juist op Raif feisendag de spaarzin te bevorderen. Daarop zijn de activiteiten van de raif- feisenbanken-boerenleenbanken dan ook gericht. Door praktische «mstandigheden is de Raiffeisendag langzamerhand uitgegroeid tot een Raiffeisenweek. Zo velen geven gevolg aan de oproep om iets extra's in te leggen, dat de drukte een voudig niet op één dag is te verwerken. Het is bekend, dat er in Nederland flink wordt gespaard. In de Raiffeisenweek (14-19 okto ber) zullen de raiffeisenbanken-boerenleen- banken weer vele grote en kleine bedragen verwerken van hen die reeds spaarder zijn, maar ook van nieuwe spaarders. Van het leven van Raiffeisen is onlangs een interessante beschrijving gegeven door de Oostenrijkse professor Braumann. Een Nederlandse vertaling verscheen bij de uit geverij Van Gorcum te Assen onder te titel „Raiffeisen, levensroman van een groot pionier". Allemaal elke dag Droste Cacao DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 13 t.e.m. 19 oktober 1963 Zondag vm uur nm 12.32 uur Maandag 0.13 13.46 Dinsdag 2.18 14.38 Woensdag 302 15.22 Donderdag 3.40 16.00 Vrijdag 4.17 16.34 Zaterdag 4.50 17.05 17 okt. Nieuwe Maan 13.45 uur REIS BEJAARDEN Met 2 bussen zijn woensdag 2 oktober de thoolse bejaarden op reis geweest. Men ver trok om half 2 naar Antwerpen, waar het gehele haven parcours werd afgereden met de grote drukte, die daar heerst. Na de thee ging het naar Gent over Lokeren, waar men de grote begonia-kweke rijen zag, de vele kassen en bloeiende velden. Men had het inmiddels onder elkaar al reuze gezellig. Bij salzate ging men weer over de grens en van Sas van Gent over Sluiskil naar Hulst. Daar werd een fijne maaltijd gebruikt en van de gelegenheid ge profiteerd om de organisatoren hartelijk dank te brengen voor dit georganiseerde uitstapje. In Bergen op Zoom nog even „aangelegd", waarna men om half elf weer in Tholen terug was. Een gezellige dag was voorbij. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: 3 okt. Huibrecht Bout oud 22 jaar, suur- man grote handelsvaart, wonende te wemel dinge en Saartje Suzanna Sakko oud 24 jaar apothekers-assistente wonende te Tholen. Overleden: 28 sept. Cornells Boudewijn Bijl oud 73 jaar echtgenoot van Janna Christina Ge braad 5 okt. Martinus Janse oud 69 jaar echt genoot van Johanna Pieternella Quist Ingekomen: z Ellen J. Maquelin van Vlissingen naar Hoftraat 25 Johan H. Bogert van Middelburg naar Bosstraat 7 Christianus J. C. M. M. Ooms van Nieuw Ginneken naar Broekpolder 2 Marinis Mol en echtgenote van Stavenisse naar Verl. Singel 1. Marinis L. van Ast van Poortvliet naar Schakerloopolder 5 Huibrecht Bout van Wemeldinge naar Kerk straat 3 Simina A. P. de Korte van Breda naar Singel 61b Johanna H. Baaij van Bergen op Zoom naar Oudel. Poort 17 Vertrokken: Willem Goedegebuure van Grindweg 64 naar Delfzijl. Leendert C. Moeliker van Oudel.str. 30 naar Culemborg Maria Jansen van Molenvl.str. 30 naar Vlissingen. Johannes J. Melse van Markt 24 naar Dusseldorf (Duitsl.) Catharina J. de Rijke van Oud Strijen- polder 3 naar Breda Johanna Withagen van Hoogstraat 18 naar Rotterdam Fenneken W. P. van Dijke-Slijkhuis van Polderstr. 21 naar Roosendaal Jan C. de Korte van Dalemseweg 3 naar Arnhem Josephus E. de Goffeau en echtgenote van Oudel. poort 17 naar Geertruidenberg Mattheus Verkamman van Ten Ankerweg 2 naar Weeldinge. BEJAARDENMIDDAG D.V. volgende week dinsdag zal er een bejaardenmiddag worden gehouden in het Ver. Gebouw. Als spreker zal optreden Ds. Mooij, met als onderwerp Israël, toe gelicht met dia's. Zij die gehaald willen worden kunnen zich opgeven bij mevr. v. d. Velde, Markt. GESLAAGD Dhr. J. L. Rijstenbil J. L. zn alhier, ge meente-ambtenaar te St. Maartensdijk slaag de vorige week vrijdag voor het eerste ge deelte van het examen Gemeente-Admini stratie n. „Oud- Vossemeer's Muziekver" waarvan dhr. Rijstenbil lid is, maakte zaterdagmid dag een muzikale rondgang door de Gemeen te en vergat daarbij haar muzikant Rijstenbil niet: tot zijn verrassing bracht men hem een muzikale hulde. GESLAAGDE BAZAR N.H. VROUWENVER. De vorige week vrijdag en zaterdag in het Verenigingsgebouw gehouden bazar der N.H. Vrouwen ver. is weer een groot succes geworden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1