WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSIAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Eerste wedstrijd op nieuw Poortvliet sportterrein LAMSTE NIEUWS Opening Bejaardensociëteit te Oud-Vossemeer Meer woningen in 1964 Na sportief voorbeeld van burgemeesters: PLEZIERIGE OPENING Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvlie Kantongerecht te Tholen Sint-Anrvalands caféhouder werkt te veel met ondermaats goed Overtreding leerplichtwet Na vissen op verboden perceel toch geen sSraf DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: 19e jaargang No. 46 26 september 1963 Uitgevers C. J, ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Ad™. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 4- inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Inderdaad, een plezierige opening van het nieuwe sportveld aan de Deestraat te Poortvliet, Een bizonder leuk gezicht, toen zater dagmiddag 21 september omstreeks 3.00 uur de genodigden met op kop de Burgemeesters M. J. van Doorn uit Poortvliet en D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk-Scherpenisse tussen de in sport- kleding opgestelde spelers van S.P.S. uit Poortvliet en Scherpenisse en van W.H.S. uit Sint-Annaland de fraaie grasmat kwamen opgelopen. Aan de zijlijn blies „Eendracht" uit Scherpenisse een vrolijke mars. Het splinternieuwe wit-rode vlaggedoek, de kleuren van S.P.S. waren zojuist gehesen, talrijke supporters omzoomden het terrein. En ieder was blij met en voor de jeugd. uit. Van burgemeester Van Doorn, die zich achter de bal plaatste, gelegen op de voor voetballers beruchte strafschopstip en ook van burgemeester Bouwense, die in het doel op de proef werd gesteld. Als een ,,prof" zwaaide burgemeester van Doorn het been, een boogbal vloog in de richting van „Eddy Pieters Graafland" uit Scherpenisse, die een zeldzaam keepers-staaltje weg gaf door de strafschop te keren. Het was een staaltje sportiviteit, zoals men die vroeger kende, toen een strafschop in een vriendschappelijk partijtje zoals dat heette „niet werd geno- „De jas uit burgemeester", riepen die talrijke supporters en het bedoeld in meervoud. Want het ging om twee bur gemeesters, die het nieuwe terrein zouden inwijden. Allereerst de burgemeester van Poortvliet, op wiens bestuursgebied het ter rein is aangelegd en daarnaast de burgemees ter van Sint Maartensdijk-Scherpenisse, vooral als eerste burger van laatstge noemde gemeente, omdat de eerste gebruik- ster van het nieuwe terrein de jonge voet balvereniging „SPS" was, de combinatie Scherpenisse-Poortvliet. En de jassen gingen Het hoorde bij het prettige van deze mid dag in Poortvliet. Bij de fleurige nieuwe shirts van SPS (helder rood met witte kraag) bij de witte broek en de rood-witte kousen. Het hoorde bij de vrolijke klanken van „Eendracht" en bij het rustige weertje op deze eerste herfstdag 1963 Tussen SPS en W.H.S.3 volgde een aar dige partij voetbal, een enthousiaste gastheer en wat meer geroutineerde gasten. De enige veteraan van de 23 spelers was scheidsrech ter Toon van den Hoek uit Scherpenisse. Lang bleef dank zij goed verdedigen van SPS de stand blank, maar voor rust wist de thuisclub na een uitval over links zelfs 't eerste doelpunt in de'ze officiële openings wedstrijd te maken. Uiteindelijk zegevierde wel de routine van de WHS junioren, die met het geringe doelpuntenverschil van 2-3 wonnen. Er volgde hierna nog een tweede ontmoeting, nu tussen de A-junioren van SPS en R.K.F.C.4 uit Bergen op Zoom, eindigend in de wat geflatteerde zege voor de gasten van 5 - 0. Winst of verlies was echter minder be langrijk voor SPS, het is in feite nooit het belangrijkste op een sportveld. Wel de mo gelijkheid van ontspanning en dat is er voor jong en oud van beide gemeenten nu aanwe zig. in het inderdaad bizonder goede veld aan de Deestraat, omzoomd met de zich flink ontwikkelende beplanting en begrensd door een oefenveld naar de wegzijde. Naast het toegangspad is er ruimte gereserveerd voor een toekomstige goede kleedgelegenheid. MET DANK Voor de eerste wedstrijden zich afspeel den, waren de genodigden bijeengekomen op de bovenzaal van het Poortvlietse gemeente huis. Naast de burgemeesters waren er ook de wethouders en raadslid Bijl. burgemeester D. C. Bouwense, raadslid J. Joppe van Scherpenisse, vertegenwoordigers van de Dienst Aanvullende Cultuurtechnische wer ken, de Ned. Heide Maatschappij, een af vaardiging van de plaatselijke gymnastiek vereniging „Excelsior", van de voetbalver „prof"... enigingen uit de omliggende gemeenten, het gemeentepersoneel en andere genodigden. Ze werden allen begroet door burgemees ter Van Doorn, die de ingebruikneming van het nieuwe sportveld een blijde gebeurtenis noemde, waarover ook het gemeentebestuur zich verheugd. Aan de realisering hiervan is heel wat vooraf gegaan, zo vervolgde spre ker. Naast de bereidheid van de raad was California commentaar op het De kersverse regering heeft met haar nieuwe begroting tenminste negentigduizend woningzoeken den aan zich verplicht. Want minstens zóveel huizen zullen er in I9S-I gebouwd worden. Wij zijn blij met dit energieke regeringpian. Want wij weten allemaal dat een gezin pas een gezin is in een èeht, vrij huis. Waar kinderen onbelemmerd kun- nen spelen, waar moeders hun keuken met niemand hoeven te delen Staat li op de nominatie voor een huis, komend jaar? Dan alvast ge feliciteerdEn mocht het w achten u wat lang vallen, bedenk dan dat het niet alléén huizen zijn die het leven prettig maken. Er zijn ook kleinere, alledaagse dingen. Bijvoorbeeld: de glunde rende gezichten van uw man en kinderen als u ze - al is het ook op een huurkamer - verrast met een bordje fijne California groente soep! er de Dienst Aanvullende Cultuurtechnische Werken, waarvan met name het hoofd van het district zuid, ir J. de Jong veel tot de uitvoering heeft bijgedragen, evenals de tech nische ambtenaar van deze dienst de heer A. A. J. Verhagen te Bergen op Zoom. Er kentelijk was de burgemeester voorts de Ned. Heide Mij. yöor de goede uitvoering, waar aan met name de technische ambtenaar J. Scheele een groot aandeel had. Het duurde voor de jongelui bizonder lang, eer het zo ver is, maar we zien nu dat dit wachten no dig was. Voor aanleg van een sportveld is geduld nodig. Ook de heer C. J. Moerland uit Stavenisse, opzichter bij de Ned. Heide Mij had het zijne tot het resultaat begedra- gen. Zich tot zijn collega Bouwense wendend wees burgemeester Van Doorn er op, dat men niet klaar is met alleen 't bezit van een sportveld. Ook een sportvereniging is dan nodig. Dank zij een goed samenspel tussen ouderen en jongeren van de gemeenten Scher penisse en Poortvliet kwam een goede com binatie tot stand, die zich ook in de be stuursvorm openbaarde en welke vereniging als eerste gebruiker van het nieuwe sport veld kan profiteren. Daarnaast is die moge lijkheid er ook voor de plaatselijke gymna stiekvereniging, momenteel door de verbouw van het oefenlokaal in een wat moeilijke positie, maar straks eveneens de beschikking krijgend over even fraai geoutilleerd gymge- bouw. In dit verband hoopte de burgemeester volgend voorjaar op een soortgelijke bijeen komst als deze, maar dan voor de gym. Spreker vond het prettig meelevende afge vaardigden te zien van de zusterverenigingen en bracht voorts dank aan de gemeentewerk lieden voor het al geleverde onderhoud van het terrein. Het deed hem tenslotte genoegen dat de muziekvereniging „Eendracht" uit Scherpenisse aan deze opening had willen meewerken en somde voorts op de bespre kingen met landbouwer Van Dalen, in een tijd dat men nog niet over een terrein kon beschikken. Burgemeester Van Doorn besloot zijn toe spraak met er op te wijzen, dat voor de jeugd van Poortvliet-Scherpenisse door de ze ingebruikneming een belangrijke episode staat te wachten. Hij hoopte dat men aan het nieuwe complex veel genoegen zou beleven, in goede ontspanning en sportieve sfeer. Namens de Dienst Aanvullende Cultuur technische werken dankte de heer J. Schee- Ie voor de prettige opdracht en voor de zorg die de gemeentewerklieden aan het onder houd besteden. Hij bood namens de DACW een nieuwe vlag aan in de SPS kleuren en twee ballen. Mevrouw D. Kugel-Swart was de tolk van de plaatselijke gymnastiekver eniging, toen ze het gemeentebestuur feli citeerde. We hadden gehoopt, zo verklaarde de voorzitster van de gym, dat we deze dag ook een gymdemonstratie zouden kunnen geven op het nieuwe terrein, maar door om standigheden was zulks niet mogelijk. Ze had lof voor het gemeentebestuur, die op zulke soepele voorwaarden al 14 jaar lang een gymzaal in gebruik gaf en herinnerde aan de wens van de jeugd, eens tijdens een optocht gelanceerd via een spandoek: „wij willen een voetbalveld", een wens die thans op bizondere wijze is vervuld. Poortvliet heeft sinds kort 2 prachtige lagere scholen, nu een nieuw sportveld, straks een nieuwe gymzaal en dat alles getuigt van een grote belangstelling voor de ontwikkeling en ont spanning van de jeugd. Het „geen woorden maar daden" werd hier al in praktijk ge bracht voor het bekende lied zijn populari teit kreeg. Moge er prettige ontmoetingen op het sportveld volgen, zo besloot mevrouw Kugel, een terrein waarvan t.z.t. ook de gymnastiekvereniging voor haar openlucht uitvoeringen graag gebruik zal maken.. En bedenk, zo waarschuwde zij de jongeren maar daarbij ook de ouderen, dat het veel 'moeilijker is zich een goed verliezer te to nen, dan een waardig winnaar. Namens de voetbalvereniging „W.H.S." uit Sint Annaland bood voorzitter A. J. Soe- ers bij zijn felicitatie een bekertje aan als een eerste prijs voor SPS. De voorzitter van deze nieuwe sporvereniging, de heer L. Paa- pe bracht dank aan ieder, die op welke wijze ook of in welke vorm tot het resultaat van deze dag hadden bijgedragen. Hij had be wondering voor de jongeren uit de gemeente, die aanvankelijk zonder steun van ouderen al zo lange tijd een zij het dan meer onder ling clubje, staande hadden weten te houden. Daaropafgaande moet het nu toch zeker wel lukken. Hij dankte met name het bestuur van de W.H.S. supportersvereniging voor het on derhoud contact en de geboden gelegenheid aan Poortvlietse voetballers om in Sint An naland wedstrijden te spelen, soms zelfs met busje hier opgehaald. Ik hoop, dat iedereen van het nieuwe sportveld en de nieuwe ver eniging plezier zal hebben en dat het ook met SPS zal gaan als met de betekenis van de naam der plaatselijke gymnastiekvereniging .Excelsior". Betekenis heeft de ingebruikneming niet alleen voor de nieuwe voetbalvereniging, niet alleen dus voor de liefhebbers van Poortvliet en Scherpenisse, maar deze nieuwe sportaccomodatie is ook voor de gehele streek van belang, waar een toene mend aantal jongeren in de verschillende gemeenten zich op deze vorm van ont spanning toeleggen en met deze nieuwe uitbreiding weer een terrein in de omge ving kregen, waar men elkaar in sportieve kamp kan ontmoeten. Aan het terrein zelf kan het niet meer liggen, wanneer dat anders zou zijn. Slechts een viertal zaken moest vrijdag jl. in openbare zitting door de Kantonrech ter tijdens de maandelijkse bijeenkomst te Tholen, worden behandeld. In de eerste plaats de vorig maal aange houden zaak tegen de student M.J.deH. te Halsteren, die na motorpech op verboden visgebied aan de grond was geraakt in af wachting van reparatie en vloed toen de hengel had uitgeworpen. Rond hem waren op de plaat zagerspit- ters bezig geweest, maar de H ontkende zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Getuige a dBecharge was de aannemer A. H. M. uit Bergen op Zoom, die ook in de boot van verdachte had gezeten. Hij verklaarde hoe een persleiding gesprongen was in de machinekamer en de boot toen op de plaat was vastgeraakt. Men had tegenover de verbalisant niet eens gelegenheid gekregen de feiten aan te voeren. Er was zonder meer procesverbaal opgemaakt in de waan, dat men zagers had gespit. Dat was heus niet nodig, want een doosje jagers had men de verbalisant nog getoond. De oficier, mr. J. L. Andreae vond, dat verdachte wel direct het anker had kunnen neerlaten. Nu was dat op de plaat maar gevaarlijk. Hij achtte wel bewezen, dat in verboden gebied was gevist, maar wilde wel aannemen, dat men onverwacht en onge wild in die situatie was verzeild geraakt. Hij verzocht ontslag van rechtsvervolging, waarmee de kantonrechter mr W. E. van Vloten zich kon verenigen. ERNSTIGE WAARSCHUWING VOOR CAFÉHOUDER De Sint Annalandse caféhouder J.Av.H. was op 20 juni 1963 onder St. Philipsland verbaliseerd voor het vervoer van levende schol welke ondermaats was. Een tweede proces verbaal tegen verdachte kwam geJiik Caféhouder kreeg ernstige waarschuwing In Poortvliet gelegenheid voor de jeugd geopend In Oud-Vossemeer voor de bejaarden Stavenisse wil grenzen naar zee weten De Zeeuwse collecte is komende Het loopt niet slecht met de thoolse elftallen Wie kan het voegen, naar elks genoegen 7 van een smal straatje geen voorrang had verleend aan van rechts komend verkeer. Verdachte gaf dit toe, wijzend op de moeilij ke situatie ter plaatse. Hij moet met zijn auto al een halve meter de straat op rijden wil hij daar verkeer van rechts zien aanko men. Tet had hem bovendien al f 200. schade aan eigen wagen gekost. Zowel of ficier als kantonrechter hielden met deze schadevergoeding en de moeilijke situatie ter plaatse rekening, daar anders bij voorrangs overtredingen veel hogere boetes volgen. Het werd nu f 20. De metselaarsknecht C.A.G. te Tholen stond terecht voor overtreding leerplichtwet. Zijn tweede zoon, op de lagere landbouw school te Scherpenisse, was bijna toe aan het einde van zijn schooljaar en leerplichtige leeftijd, toen zijn eerste zoon in moeilijke omstandigheden zat en iemand nodig had op zijn schip. Slechts aarzelend, aldus de heer G., ben ik tot het besluit gekomen. De officier van justitie merkt op, hoe er een tijd is geweest, dat overtredingen van de leerplichtwet in het algemeen laag wor den gestraft, zo maar met boetes van f 5. tot f 7.Dat was in een tijd van een ernstige economische crisis, waarbij het in derdaad om den brode ging. Die situatiq bestaat niet meer en wanneer zulks nu ge beurt, is het meestal overmatige winzucht of onverschilligheid voor de wet. Niet meer uit nooddruft. De officier eiste voor deze overtreding f 50.boete of 10 dagen hech tenis. Nogmaals betoogde verdachte, dat het door uiterste nood gebeurd was. Na raadska mer verlaagde de kantonrechter de boete, rekening houdend met de financiële omstan- gdiheden van verdachte tot f 100.—, waar van evenwel f 60.voorwaardelijk tot de tijd dat G nog leerplichtige kinderen heeft c.q. 12 dagen hechtenis. aan de orde, nl. het feit, dat door deze caféhouder op 11 mei aan de nog geen 16 jaar oude E.v.H. zwak alcoholische drank (bier) was geschonken. Het was voor de kantonrechter aanleiding op te merken: „U doet dus meer aan ondermaats goed". Ver dachte gaf de tenlaste legging van de on dermaatse vis toe, maar wees er ten aanzien van het bier schenken op, hoe hij van mening was geweest dat de jongen 16 jaar was. Hij reed nl. op een brommer. De jongen was later op de avond met zijn bromfiets tegen een hek gereden. De kantonrechter wees er op, dat een vergunninghouder zich op de hoogte dient te stellen van de leeftijd van degene aan wie wordt geschonken, zeker in twijfelgevallen. De officier, hoeveel maal bent u al be keurd voor het geopend zijn na sluitingstijd Verdachte: „tweemaal". De officier: en het hoeveelste proces ver baal is het al in dit jaar Verdachte: twee of drie. De oficier (grimig): denkt u er aan, we zullen u weten te vinden. Ik kreeg gisteren weer een verbaal van u onder ogen. Ik geef u de verzekering dat u er niet meer met een boete afkomt, wanneer dit zo doorgaat. Het staat te bezien of u het café kunt blijven exploiteren. Mr. Andreae eiste een boete van f 2.voor het binnenlaten van een jongen beneden de 16 jaar zonder geleide en f 2.voor het schenken aan hem van zwak alcoholische drank en vervol gens f 10.boete voor het vervoeren van ondermaatse vis, respectievelijk te vervangen door 2x5 dagen en 1 x 2 dagen hechtenis. De kantonrechter merkte op: wanneer u er prijs op stelt uw café te houden zult u an ders voor de dag moeten komen. Het werd 3 x f 25.boete of 3 x 5 dagen hechtenis. MOEILIJK UITZICHT De vertegenwoordiger J.V. uit Tholen was verbaliseerd omdat hij bij het uitrijden Van de voormalige bakkerij van dhr. Jac. Rijstenbil aan de Voorstraat hing woensdag middag de vlag uit ter gelegenheid van de officiële opening van de gemeentelijke Be- jaardensocieteit, die na een ingrijpende ver bouwing in dat pand is gevestigd. Doordat alle tussenmuren werden uitge broken, ontstond één grote ruimte van plm. 50 vierkante meter. Men betreedt het lokaal aan de voorzijde, waar één groot raam uit zicht geeft op de Voorstraat. Achter de toe gangsdeur is een kleine hal, en de gehele verdere ruimte kwam dus voor de soos zelf beschikbaar. Het keukentje ongeveer op de plaats waar vroeger de bakkersoven stond, is geheel nieuw bijgebouwd en voor zien van alle benodigdheden, gootsteen, gas- toestel, doorgeefluik en de kasten bevatten voldoende koppen en schotels om de bejaar den te tracteren. Men waant zich in een gloednieuw gebouw. De wanden zijn geheel betimmerd, 'n nieuw plafond, linoleum-vloer bedekking, T.L.-buizen en een aantal wand- lampen zorgen voor voldoende verlichting. Het grote raam aan de achterzijde biedt uit zicht op de tuin, waar nog wel het een en ander aan gedaan zal moeten worden. Ook het meubilair is geheel nieuw. Mooie tafels en bijzonder gemakkelijk zittende stoelen. Het gebouw voldoet geheel aan de eisen, die de burgemeester in zijn openingswoord citeerde uit het voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad: „Een ruimte waar de bejaarden met genoegen zullen verblijven en waar ook van de entou rage een impuls van vriendelijkheid uitgaat" Want het is het gemeentebestuur geweest dat de bakkerij met woonhuis kocht, de ver bouwing betaalde en ook de exploitatiekos ten voor haar rekening zal nemen. De burge meester richtte zijn dankwoord dan ook in de eerste plaats tot de raad. En gaf er de heren intussen kennis van dat hij hen in een volgende vergadering aan boord zal komen met een kredietaanvraag wegens overschrij ding van de raming. Onmiddellijk daarna komt grote dank toe aan de dames van de Vrijw. Vrouwen Hulp. Zij verzorgen sinds 6 jaren ontspanningsmiddagen voor de be jaarden en heben met grote hardnekkigheid de stichting van de sociëteit bepleit. Op ge- I vaar af het gemeentebestuur van onrecht- vaardigheid te betichten, vergeleek de bur gemeester hun houding met die van de we duwe in de gelijkenis van de onrechtvaardige rechter. Ook voor de stimulerende activi teiten van de Alg. Bejaardenbond was de burgemeester erkentelijk, al zag hij dit ge bouw als een vervulling van de wensen van het V.V.H., dat werkt voor alle bejaarden, niet beperkt tot leden van de Bejaardenbond. De burgemeester overhandigde tenslotte de sleuel van het gebouw aan zijn echtgenote mevr. Versluijs-Sijbrandij met de volgendj wens: „Moge een dagelijks goed gevulde soos de bekroning zijn van alle arbeid, die I u en de uwen in het verleden verricht heb ben en in de toekomst verrichtBen zullen". Mevr. Versluijs bedankte in een geestig gedicht, waarin zij de voorgeschiedenis en 1 de verscheidene vroegere plannen belichtte, zoals de voormalige kleuterschoolbarak, hui ze „Roozeveld", het leegstaande 4e lokaal der Openb. Lagere School en de woning Ring 20. Zij was het gemeentebestuur dank baar dat al die plannen op niets uitliepen, „want dit is echt de beste oplossing". Zij herinnerde aan de grote medewerking, on dervonden van de ambachtslieden, de win keliers en de adviezen van de technisch amb tenaar J. Blaas. Weth. Aarnoudse liet in tusen zijn dichtader vloeien en mevr. Ver sluijs las van de nog natte inkt „Waar vroe ger snoep en ijs werd verkocht, is thans voor de bejaarden een toevlucht gezocht." Namens de bejaarden sprak tenslotte dhr.' L. C. Vroegop. Hij zag het gebouw als een vrucht van de heersende welvaart. De bejaar den zijn vroeger allesbehalve verwend en kunnen nu bijna niet geloven dat de socië teit voor hen is. Dit is wel een geschenk van de gehele bevolking, wat ook tot uitdrukking kwam op de intekenlijst voor de kosten van het meubilair. De opening werd ondermeer bijgewoond door de leden van de gemeenteraad en van het wezen armbestuur, dat f 2000.be schikbaar stelde voor de inrichting. Ook de Maatschappelijk werker, dhr. W. v. d. Stel dokter R. G. Renes en de hervormde predi kant, ds. Ph. J. Leenmans gaven van hun belangstelling blijk. Bakker J. Rijstenbil thans wonende te Baarn kon helaas niet aanwezig zijn. Van pastoor Vermeulen was bericht van verhindering ontvangen. De dames van het V.V.H toonden zich uitstekende gastvrouwen Op de officiéle ope ning volgde een korte receptie. Eerst daarna kwam er wat ruimte in de stampvolle zaal en kregen de talrijke bejaar den gelegenheid hun soos op hun gemak te bekijken. Er waren diverse bloemstukken en planten aangeboden, zoals van de bejaar den zelf, van de winkeliers Duine, Pollie en Lecluijze, van kapper de Ronde, van dhr. Niemantsverdriet, van C. Plandsoen, van dhr. Chr. Plandsoen en van dhr. Rijstenbil De aannemers hadden een electrische klok geschonken, verder was er een koffiepot van dhr. J. J. Vos een gift in geld van dhr. N. v. d. Houten en melkboer A. A. Beve lander nam het melkverbruik van die middag voor zijn rekening. De goede wil is er dus in alle opzichten om ook in de toekomst met de bejaarde in woners mee te leven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1