WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLONO Plaatselijk Nieuws Poortvlicts scholenbouw afgerond WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Honderdjarige in Scherpenisse DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Vragen aan gedeputeerden over terugtrekken fabriek in Sint Maartensdijk Het slotstuk van de scholenbouw te Poortvliet Een honderdjarige in Scherpenisse Verzet tegen politie Een goede competitieronde Stavenisse in gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst Na dodelijk ongeval voor de Rechtbank THOLEN Mej. M. Bruijnzeel van de Lagemarkt 10 Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet Mooie openbare lagere school officieel geopend Perspectief voor verdwijning resterende oude scholen op Tholen 19e jaargang No. 44 12 september 1963 Uitgevers C. I ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 -f inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Te haastig komt even laat als te langzaam. Voor de Rechtbank te Middelburg werd vorige week het verkeersongeval behandeld dat zich op 6 juni jl. voordeed op de krui sing Bram Groenewegeweg, Paasdijk, Zwar- teweg en Engelaarsdijk en waarbij de hoofdagent van politie uit Bergen op Zoom A. H. op slag werd gedood. Voor dit ernstig verkeersongeval stond terecht de Bergen op Zoomse aannemer P. H., die met zijn perso nenauto dit kruispunt was opgereden en op een bus met Thoolse arbeiders was gebotst. Naast hem zat de 40 jarige hoofdagent van politie, die door deze botsing vrijwel op slag werd gedood. De aannemer wist zich van het ongeluk niets meer te herinneren. De oficier van jus titie mr A. W. Rosing vond dat was komen vast te staan, dat verdachte de bus hele maal niet had opgemerkt. Hij was met onver minderde snelheid het volkomen overzichte lijke kruisingsvlak opgereden. Mr. Rosing eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te be sturen. Mr. M. van Ginneken, de raadsman van de aannemer vroeg zich af of verdachte mogelijk door de warmte bevangen was ge weest. Hij was geschokt door de eis van de Zaterdag 14 september a.s. hoopt mej. Maria Bruijnzeel, Lagemarkt 10 te Scher penisse haar honderdste geboortedag te vie ren. De honderdjarige geniet nog een behoor lijke gezondheid, al kan ze al enkele jaren niet meer lezen en zijn de oren niet meer zo best, al moet het dan met het lopen wat voorzichtig aan, vooral de geest is nog helder. Op 14 september 1863 te Poortvliet geboren, woonde mej. Bruijnzeel 39 jaar lang op de boerderij van vader en moeder in Malland, waar nu haar neef P. Noom pachter is. Haar moeder overleed op 74 ja rige leeftijd en met haar vader verhuisde ze toen naar de Lagemarkt 10 in Scherpe nisse. een huis dat van de toenmalige vee arts werd gekocht en waarin mej. Bruijnzeel nog altijd woont. Op 91 jarige leeftijd over leed haar vader en de dochter is steeds on gehuwd gebleven. In mej. M. Goedgebuur heeft de honderd jarige een bizonder trouwe huishoudster, al gedurende 42 jaar onafgebroken in haar dienst. Zelden wordt ze alleen gelaten, be houdens de zondagmiddagkerkgang van de trouwe huishoudster, die al 2 jaar geleden bij haar 40 jarig dienstjubileum de bronzen medaille kreeg verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Niet zo heel ver af is de honderdjarige nog familie van het Bruijnzeel-geslacht, dat een industrie van wereldnaam in Zaandam en nu ook in Bergen op Zoom wist op te bouwen. Ze noemt „de jongens voor de vuist weg in de juiste leeftijdsvolgorde: Jacob, Kees, Lindert, Pieter, Johannes en Nicolaas „Honderd jaar, het is een hoge leeftijd", zegt mej. Bruijnzeel, „maar als je het bent is DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01,676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 officier. Volgens mr. Van Ginneken was zijn cliënt niet schuldig aan de dood van zijn vriend, waarmee hij die dag was gaan vissen. Er kunnen heel andere oorzaken zijn, dan al leen onoplettendheid zo zei mr. Van Gin neken. Volgens hem zou hier nimmer een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op zijn plaats zijn. De uitspraak volgt a.s. woensdag. Zaterdag a.s. hoopt mej. M. Bruijnzeel, Lagemarkt 10 te Scherpenisse haar honderdste geboorte dag te herdenken. Op de foto Ja, maar dan eerst de nette Thoolse muts opgezet. Gedragen vanaf haar 14e jaar en nog één van de heel weinigen in Scherpenisse, in het Thoolse land, die deze uitstervende hoofdtooi gebruikt. Alleen wanneer ze nog eens (zeldzaam) uitgaat. Of zoals nu: voor de foto. het zo gauw voorbijgegaan". Het lange le ven had een vrij rustig verloop, al trof haar ook met alle andere eilandbewoners in 1944 de gedwongen evacuatie, zodat ze naar Breda verhuisde. „Geloof maar niet dat het ligt aan het sterk zijn, wanneer je oud wordt", merkte mej. Bruijnzeel toen we haar met het vooruit zicht van deze bizondere geboortedag een bezoek brachten. „M n jongste zuster was een heel zwak vat. Als ze maar even op de tocht kwam, was ze dagen ziek, haar le ven lang. En toch werd ze 95 jaar. Nee, het ligt niet aan het sterk zijn en welk een voor recht ook het te mogen beleven, oud zijn valt ook nog niet mee." De oudste inwoonster van Scherpenisse houdt niet meer van drukte rondom haar. Ze troost zich met de gedachte dat de be langstellenden bij een zo belangrijke geboor tedag het in het besef van die hoge ouder dom kort zullen maken bij hun felicitatiebe- zoek. Ze heeft de snelle veranderingen van de tijdsomstandigheden goed gevolgd. Alleen vraagt deze in jaren zo ervaren vrouw zich af of het thans inderdaad een goede of in feite toch een slechte tijd is. Een tijd waarin de weelde zo overheersend is, dat men het niet meer kan waarderen. Al geeft ze grif toe, dat de armoede in haar jonge jaren en ook nog tijdens haar middelbare leeftijd veel groter was en ook veel ellende mee bracht. Dankbaar is mej. Bruijnzeel voor de goede verzorging, die ze op haar zo hoogbejaarde leeftijd nog geniet. Moge de honderdste geboortedag, waarmee we haar namens alle lezers feliciteren, een goede en voor haar niet te drukke dag zijn. HOOGWATER in de week van 15 tot en met 21 september zondag 1..36 14.08 maandag 2.35 15.00 dinsdag 3.20 15.48 woensdag 4.10 16.28 donderdag 4.40 17.05 vrijdag 5.15 17.35 zaterdag 5.48 18.05 sept. Nieuwe Maan te 21.51 uur VEILIG VERKEERSDAG Woensdag 6 september jl. kreeg Tholen een beurt van het Verbond voor Veilig Ver keer, in samenwerking met de plaatselijke afdeling. Op de markt stond de testwagen, waar men zich op het gezichtsvermogen en reactiesnelheid kon laten testen. De uitslag nen maakten daarvan gebruik. De uitslag was dat ongeveer 50 pet niet goed de af stand kon bepalen, wat voor een weggebrui ker toch van belang is. In voorkomende gevallen werd geadviseerd naar een oog arts te gaan. In de zaal van Hof van Holland werden 's middags twee kindervoorstellen gegeven, terwijl ook 's avonds de zaal geheel bezet was, nu met ouderen. De voor zitter van de plaatselijke afdeling, de heer E. D. v. d. Velde kon o.m. een welkomst woord richten tot burgemeester mr A. v. d. Hoeven, die in de pauze de verkeersdi- ploma's uitreikte aan de geslaagden van de cursus ouderen. Hoewel deze uitreiking wat later is dan de bedoeling, is het niet te laat om onder leiding van de heer eWstdorp weer een cursus te gaan volgen, was de aan sporing van de burgemeester. Ook de op perwachtmeester Westdorp wees nog eens op het belang van de verkeerscursussen, welke via de afdeling Tholen voor Veilig Verkeer gratis worden gegeven. Deze afde ling telt thans 183 leden, een verheugend aantal, dat evenwel nog kan worden uitge breid. Tenslotte werd de mooie film over Zuid Afrika vertoond. GESPAARD In de maand augustus werd op het post kantoor Tholen met ressort (eiland) bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 79.047,06 en terugbetaald f 60.540,60. WEDVLUCHT De Trouwe Duif besloot het seizoen met een concours van uit Mons 121 km. In concours 21 duiven gelost 11,45 uur. C. Laban 1 O. Contant 2 C. Moeliker 3 L. Laban 4 J. de Ron 5 A. Burgers 6 eerste duif 1.57.56 uur laatste duif 2.48.33 uur UITBREIDING AMSTERDAMSE BANK De Amsterdamse bank heeft het voorne men het bijkantoor te Tholen uit te brei den. Het pand aan de Hoogstraat zal dan geheel als kantoor in gebruik worden geno men, terwijl nog een gedeelte wordt aange bouwd. Thans is men bezig met grondborin gen voor de berekening van de fundering. Nu de woning van de heer Gorlee wordt geofferd aan kantoorruimte zal voor hem aan de Singel een nieuwe woning worden gebouwd. UITBREIDING CHR. NAT. SCHOOL Het bestuur van het Chr. Nat. onderwijs te Tholen heeft 't architectenbureau Wesselo en van Voorst te Bussum opdracht gegeven voor het maken van een plan tot uitbreiding van de school aan de Hofstraat met 1 lokaal. VERKOPING De hervormde dameskrans alhier hoopt op 4 en 5 oktober a.s. weer een verkoping te houden ten bate van de kerk. Door de be stuursleden zal aan de leden van de her vormde kerk worden gevraagd een stoffe lijke of financiële bijdrage te geven om deze verkoping weer te doen slagen. Het kan ook bij een der bestuursleden worden bezorgd. OPLEVERING PASTORIE Woensdag jl. werd de nieuwe hervormde pastorie aan de Molenvlietsestraat door aan nemer C. Bijl 6 Zoon, in tegenwoordigheid van architect en kerkvoogdij, opgeleverd. Zaterdag a.s. is de nieuwe pastorie te be zichtigen van 3 tot 4 uur. WEER IETS APARTS. Met het vlaggekoord in de hand stond burgemeester W, J. van Doorn dinsdagmiddag 10 september omstreeks 3 uur gereed voor de nieuwe openbare lagere school in de Julianastraat te Poort vliet, En bij hem de kleinste leerlinge uit klas 1 Ina IJzerman met de grootste uit de hoogste klas Piet van der Male. Samen hielden ze het rood wit blauw gereed. Daarbij ook de 78 jarige reeds lang gepensioneerde onderwijzeres mej. M. van Nieuwen- huijzen. Poortvliets vertegenwoordiging, jong en oud symboli seerden deze officiële opening met het hijsen van de driekleur. De scholenbouw was afgerond. Kleuter- en chr. school gingen vooraf. Als bizonder sluitstuk de drieklassige in verticale kubus vorm gebouwde openbare school. Een nieuwe creatie van architect Jobse uit Vlissingen. Een keurige afwerking van aannemer en onderaannemers. Een grote verandering voor hoofdonderwijzer P. J. N, Visser en zijn 2 tallige staf, een blijde verwondering van de schooljeugd. den. En daarmee een verzwaarde taak voor de onderwijzers. De sfeer en gemoedelijk heid van vroeger zijn verdreven door de druk die op de basisschool wordt gelegd, vanwege de voortgezette studie voor vrijwel elke leerling. Het onderwijs wordt door de ouders nog te veel gezien als status-symbool en vergeten wordt dan te denken aan de beste keus voor het kind. Nodig is een goed samenspel tussen ouders en onderwijzers. In paedagogisch opzicht kwam er wel een verbetering. Het lager onderwijs is meer gericht op de noodzaak van een goede sa menleving, op een kritisch verstand, een openstaan voor de medemens en daardoor in opvoedkundige waarde gestegen. De in specteur besloot zijn toespraak met de wens dat alles wat in deze nieuwe school zal gebeuren tot heil van kinderen en geluk van de ouders zou mogen bijdragen. Meerderen waren getuige van deze ope ning. Ze waren vooraf verwelkomd door de heer Visser. Met de burgemeeester ook de wethouders en raadsleden, de inspecteur van het l.o. in Zeeland de heer L. F. J. H. Frantzen, het hoofd van de uloschool te Tholen, de heer G. van Trigt, de directrice van de lagere landbouwhuishoudschool te Tholen mej. A. C. ter Haar, de directeur van de technische- en land- en tninbouw- school, respectievelijk de heren van Vrede- veld te Sint Maartensdijk en A. C. van Heusden te Scherpenisse, de collega's van de heer Visser uit de omliggende gemeenten, ds. J. van Dijk namens de hervormde kerk, het hoofd van de bijz. school de heer R. Weijler, de afgevaardigde van het chr. schoolbestuur de heer H. Uijl, architect Jobse aannemers, technisch ambtenaar J. Blaas het gemeentepersoneel en vanzelfsprekend ook de oudercommissie der openbare lage re school. Het is voor ons een geweldige dag, zo vervolgde de heer Visser, die met het han teren van het oude schoolbelletje zijn oude school had uitgeluid om even later met de nieuwe door de architect geschonken scheepsbel de nieuwe in te luiden. NA ACHT AAR Een feestdag vond'ook burgemeester Van Doorn deze tiende september voor zijn ge meente, nu, nadat een paar jaar geleden een nieuwe chr. school was geopend nu ook een nieuwe openbare school is verrezen. Veel genoegen deed het de burgemeester, dat zo velen van 'hun belangstelling bij deze opening blijk gaven. De Poortvlietse nieuwe scholenbouw dateert vanaf 16 maart 1955. Spreker dankte de inspecteur l.o., evenals zijn voorganger voor de manier waarop aan de tot standkoming van beide nieuwe school gebouwen was gewerkt. Erkentelijk was hij eveneens architect Jobse voor zijn fraaie ontwerp en de aannemers voor het uitste kend opgeleverde werk. „Een blijde dag vooral voor onze kinderen," vond de burge meester, voor wie toch ook dit gebouw werd gezet. Een belangrijk deel van de jeugdperiode wordt daarin immers doorgebracht en het is van belang, dat juist onze jeugd een goede accomodatie wordt geboden. Dankbaar was de burgemeester jegens allen die hiertoe hadden bijgedragen. Voor onze gemeente is het een fraai gebouw, voor het gewest een lokaal en landelijk bezien maar een bouw steen. maar niettemin voor het geheel van belang.. Met de beste wensen voor perso neel en kinderen verrichtte burgemeester Van Doorn de opening door het omhoog- brengen van de nationale vlag. Zonder uniek te mogen gebruiken, is het ontwerp van architect Jobse toch weer iets aparts geweest. Weer iets heel anders dan de chr. school. Uiterlijk fraai, van binnen praktisch. Opvallend is de entree met aan de linkerkant de ook nog bij een moderne school behorende bel en rechts een fraai kunstwerk van de kunstenaar J. de Wit in de vorm van een van natuursteen gemaakt mosaiek, waarin een opgroeiend gezin wordt uitgebeeld. Men treedt vervolgens de ,spil" van deze school binnen, waarop alle lokalen zij het voor wat het ene betreft via een korte brede gang, uitkomen, evenals keuken met centrale verwarmingskachel en de opberg ruimte voor leermiddelen. Een mooie tegel vloer, moderne maar ook sfeervolle lampen doen plezierig aan. De drie ruime leslokalen liggen als het ware trapsgewijze naast el kaar zonder geheel op elkaar aan te sluiten. Vanzelfsprekend ontbreekt ook het nieuwe schoolmeubilair niet, de fraaie garderobe, nette toiletten en de moderne vol oiiestook centrale verwarming, waarvoor geen bedie ning nodig is, behalve het toezien op een vol doende olievoorraad. De dankbetuiging voor de nette afwerking was inderdaad niet overbodig. Poortvliet's jong en oud getuige van de officiële opening der nieuwe openbare lagere school door burgemeester W. van Doorn Foto P.Z.C, VOORAAN OP PRIORITEITSSCHEMA Na bezichtiging van de school werd het gezelschap op de bovenzaal van het gemeen tehuis namens het gemeentebestuur en de ou dercommissie door burgemeester van Doorn begroet. Als eerste spreker werd het woord verleend aan de inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeeland, de heer Frantzen. Hij wees er op, hoe in deze gemeente het scholenprobkem definitief is opgelost en dat op voortreffelijke wijze. Een bizor.der ontwerp van architect Jobse vond de inspec teur. Ik hoop dat nog meerdere produkten van u op dit eiland mogen verrijzen. Mo gelijk zullen de hier aanwezige andere schoolhoofden wat jaloers zijn, meende de heer Frantzen. Begrijpelijk. Met de bouw kundig inspecteur heb ik de scholen op Tho len bezichtigd. Het gevolg is dat er een vier tal scholen vooraan staan op mijn priori teitsschema voor nieuwbouw. In enkele gemeenten is dat namelijk nog een nijpend probleem. Het loopt niet te best met de ver gunningen, maar ik hoop volgend jaar toch weer voor één of twee scholen bouwvergun ning te mogen doorgeven. De allerslechtste zijn dan verdwenen. Tholen zal er in de na bije toekomst klaar voor zijn, daarna is nieuwbouw dringend nodig te Oud Vosse- meer en Sint Annaland, vervolgens in Sint Maartensdijk en Stavenisse. Voor de laatste twee gemeenten is het mogelijk nog wat meer toekomstmuziek, maar ook daar wordt verandering nodig. Er is dus nog wel werk aan de thoolse schoolwinkel. De inspecteur vond een bijeenkomst als deze ook geschikt om even stil te staan bij de waarde van de lagere school, ook van een kleine school als hier in Poortvliet. De betekenis van de lagere school heeft het laatste tiental jaren een belangrijke evolu tie ondergaan. Het is basis-onderwijs gewor- Namens de oudercommissie dankte de heer J. W. Nortier de burgemeester en de raad voor de grote medewerking, feliciteerde per soneel en leerlingen en hoopte dat er via de school veel goeds voor de Poortvlietse gemeenschap tot stand zou komen. Het hoofd van de ulo school in Tholen sprak namens de collega's en namens de Ned. Onderwij zersvereniging, afdeling Tholen. De heer R. Weijler, hoofd van de chr. school ter plaatse wees er op, hoe ook in een nieuwe school kinderen en onderwijzers dezelfde blijven. Architect Jobse tenslotte was het gemeentebestuur dankbaar voor de opdracht ende goede samenwerking en meende de hem toegezwaaide lof ook door te moeten geven aan de aannemers. De heer Visser dankte tenslotte voor de gesproken woorden voor de van architect Jobse ontvangen schoolbel, voor de electri- sche klok van de aannemers en verder voor de ontvangen bloemstukken en goede wensen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1