lernorsc 150 JAREN GELEDEN SCHERPENISSE POORTVLIET MODERNE PERMANENT WAVE ALBERT STOETZER Dames en Heren Kapsalon Engelsestraat 6 - Tel. 5743 Bergen op Zoom „Anker" ,Fridor" - „Eterna' TEL., ST. PHILIPSLAND PREDIKBEURTEN PAK EVEN UW ZAKBOEKJE REGENKLEDING U slaagt bij 1795 -1813 GEEN VERLOREN JAREN Einde van de Republiek betekende einde van veel misstanden De Fransen hebben van ons land een moderne staat gemaakt COIFFEÜRT HAAR Kapsalon VERMAAT BERGEN OP ZOOM VEILINGEN UITBREIDING MAYFAIR Het fabrieksgebouw van Mayfair's Kle dingindustrie zal opnieuw worden uitgebreid. De begroting daarvan bedr. zo n 18.500, BOUWERIJ Door architect J. H. Kooreman te Delft werd voor rekening van de heer J. H. v. d. Pol de bouw van een woning met praktijk ruimte gegund aan de firma H. Vriens te Terheijden. Namens de heer G. L. Wielaard heeft bouwkundige M. Giljam te Scherpenisse de uitbreiding van een pakhuis aan de Veer- hoekseweg opgedragen aan de firma P. M. Geluk alhier. De verbouw van een woning voor de heer A. Boogaard werd bij onderhandse aan besteding opgedragen aan de firma A. Rijn berg alhier. Architect H. Weertman te Goes zal binnen kort namens b en w aanbesteden het lood- gieterswerk voor 23 woningwetwoningen aan de Radda Barnenstraat. BURGERLIJKE STAND Geboren: 9 aug. Willem Abraham Frans zoon van Jan Marius van der Weele en Helena Janna Buijs adres D 120 10 aug. Nathanaël zoon van Cornelis Anthonie Slager en Pieternella Helena Lind- hout adres Stenepad 6 15 aug. Helena Marina dochter v. Adriaan Leendert Polderman en Jozina Scherpenisse adres Keethil 4 15 aug. Johanna Willemina dochter van Dinant Johan Bentschap Knook en Janna Dirkje Geuze adres Haven 22 24 aug. Bastiaan Leendert zoon van Jaco bus Cornelis van Poepelen en Jannetje Dirkje Pot wonende te Tholen 27 aug. te Bergen op Zoom Margaretha Catharina dochter van Pieter Jacobus van Houdt en Catharina Janna Bijnagte adres Noordpoort 8 Ondertrouwd: 16 aug. Pieter Nelewart van den Hoek oud 21 jaar landarbeider en Hendrika Ca tharina Hartog oud 19 jaar zonder beroep beiden wonende alhier. Getrouwd: 22 aug. Johannes Cornelis Jacobus van der Werf oud 22 jaar rijksambtenaar wonende te Breda en Pieternella ohanna van Haaf- ten oud 20 jaar zonder beroep wonende alhier. Ingekomen: Maatje C. Bolier ev Rottier van Poort vliet naar Oostsingel 14 Abraham van Belsen en gezin van Nieuw- vliet naar Beatrixstraat 9 Dirk Vrucht en gezin van Leens naar Cornelis Vermuydenstraat 1 Vertrokken: Paul Goedegebuure en gezin van Oost singel 37 naar Stavenisse Cornelis van Rijswijk Provinciale Weg 8 naar Scherpenisse Marinus Kooman en gezin van Schoolstr. 17 naar Westerschouwen (Rennesse) Jacob J. Priem en gezin van Beatrixstraat 5 naar Stavenisse Jacoba van de Reest wv Lindhout van Provinciale Weg 56 naar Halsteren Adriaan C. de Graaf van Blauwstraat 28 naar Breda. MUZIEKAVOND De muziekliefhebers hopen, dat de depres sies as. zatedrag 'n andere richting zullen uitgaan. Eerstens omdat de akkers en daar mee de gehele landbouw bizonder goed een droogteperiode kunnen gebruiken en tweedens omdat er dan ook heel wat meer belangstelling verwacht mag worden voor de te houden muziekavond die a.s. zaterdag wordt gehouden en waarvan het plaatselijk korps de organisatie kreeg. Zo worden om half vier de afgevaardigden van de deelne mende verenigingen ontvangen in de boven zaal van „De Gouden Leeuw". Om kwart over vier wordt een begin gemaakt met een rondgang door de deelnemende verenigin gen. Tot besluit daarvan wordt rond de muziektent opgesteld voor het brengen van de ensemblemars „Scheldegalm" van A. J. Maas. Om kwart over vijf beginnen de concer ten, onderbroken voor een koffiepauze tot 7 uur. De verenigingen die hebben toegezegd te zullen meewerken, zijn naast het plaat selijke korps „Eendracht" onder leiding van de heer J. C. Geluk uit Sint Maartensdijk, „Concordia" van St. Philipsland (dirigent C. W. Delhez), Kon. Harmonie „Concordia" te Tholen (dirigent E. Witte), Oud Vosse- meers muziekvereniging (dirigent C. W. Delhez) en de Kon. Fanfare „Accelerando" van Sint Annaland (dirigent M. A. Gijzen). VERKEERSONGEVALLEN Vorige week had in de Smidstraat een botsing plaats tussen een bromfiets en een volkswagenbusje. De heer P. v. d. M. be stuurder van de bromfiets, die bijna tegen een personenauto reed, keek daarna om en zag hierdoor het volkswagenbusje van dhr. D. niet aankomen. Gelukkig bleef het bij deze botsing beperkt tot materiele schade. Zondagmiddag had in de Straafstraat bij de boomgaard van dhr. Murre ook een on geval plaats. Mevr. v. d. J. uit Scherpe nisse wilde de weg oprijden aan het eind van het fietspad, waar enige jongens en meisjes stonden te praten. Zij raakte met het stuur van haar fiets het groepje, raakte haar evenwicht kwijt en sloeg tegen het wegdek. Een lichte hersenschudding en enkele hoofd wondjes, wat schrammen aan handen en benen was het gevolg. Per auto werd ze naar dokter Hellaman in Scherpenisse vervoerd. VERBOUWING De aannemer A. W. Nortier zal voor eigen rekening zijn woning Markt 16 gaan verbouwen. BURGERLIJKE STAND over de maand augustus 1963 Geboren Jacomina Johanna, dt. van M. J. de Wit en J, Uijl. Jannetje Cornelia dt van C. Andriesse M. Uijl. Hendrik zn. van C. Meertens en C. Wisse te Bergen op Zoom Cornelia Kaatje Bijl. Huwelijksaangiften Cornelis Koning 39 jr en Paulina Maria van der Kolk, 29 jr. Jacob Abraham van Dijke 24 jr en Maria Jannetje Uijl 25 jr. Arie Cornelis Niemantsverdriet 68 jr en Maaike Bervoets, 65 jr. Huwelijken Cornelis Jan Rottier 23 jr. en Maatje Cornelia Bolier 19 jr. Overleden Marinus van der Maas, 86 jr. weduwnaar van Johanna Tichem. Ingekomen personen Catharina J. Burgers van Rotterdam naar Schoondorpseweg 1 Johanna W. Dekker wv. M. Koolaard en zoon van Bruinisse naar Stoofstraat 4. Cornelia J. Polderman ev. J. K. Lindhoud van Molenstraat naar Engelaarsdijk 3. Vertrokken personen M. Bolier, ev. Rottier, naar St. Maar tensdijk. OPENING NIEUWE SCHOOL dinsdag 10 september a.s. des namiddags om 3 uur zal de nieuwe openbare lagere school officieel worden geopend. Inmiddels werd de nieuwe school reeds in gebruik genomen vanwege werkzaamheden ten behoeve van het nieuwe gymnastieklo kaal in het oude schoolgebouw. WINTER-LEESSEIZOEN De plaatselijke chr. bibliotheek „Jacob Revius gaat zijn tweede winterleesseizoen beginnen. Wekelijks worden donderdag avond tussen 7 en 8 uur op het bekende adres de boeken weer uitgeleend. De jonge bibliotheek bewees het afgelopen seizoen in ruime mate haar bestaansrecht. Er was zelfs in de zomermaanden nog goede belangstel ling voor het in korte tijd zo ruime sorti ment boeken voor jong en oud. Voor het nieuwe leesseizoen werd een flink supple ment boeken gekocht. Een aanvulling van zo'n 150 nieuwe boeken telt mee. Er zijn mooie werken onder. Onder andere een mooie aanvulling spannende jongens boeken, waarbij naast goede ouwe bekenden ook van schrijvers uit deze tijd. Bij de meisjesboeken zit bijvoorbeeld de veelgevraagde Gloria reeks. Voor ouderen zijn boeken te kust en te keur. Van Visser-Roosendaal, van Nijnat- ten Dofegnius, m ar ook het mooie van Louis de Wohl „De boodschapper", van Soderholm „Wolken boven Hellesta", Mon te Christallo" van Hans Kades. Vele verha len ook over de tweede wereldoorlog, zoals „De nacht van de Generaals" (Kirst), het nieuwe boek van Norel „Vliegers in het vuur" of „Dokter in Siberië", de Soldaten- zender Calais., enz. Ook deze herfst en winter zal menig in woner de weg naar de bibliotheek vinden om met wekelijks een of meerdere mooie boeken gezellige uurtjes door te brengen. (OJ64-0) 4503. Steenbergsestraat 45 BERGEN OP ZOOM UITBREIDING WINKEL Het uitbreiden van een winkel met woning aan de Voorstraat voor rekening van de heer W. D. Faasse is gegund aan de firma M. E. Feleus alhier. OPDOOI-SCHADE De Centrale Dienst Noord Zeeland te Zierikzee zal binnenkort namens b en w van St. Filipsland aanbesteden het herstellen van opdooischade aan de Oostdijk, Voorstraat en Zuiddijk. ORIENT ATIERIT De vierde orientatierit van de „M.A.C. Sint Philipsland" wordt op 14 september verreden. Er wordt bij hotel „Concordia" te Steenbergen gestart om 4.00 uur nm. waar later ook de prijsuitreiking zal plaats vinden. De eerste prijs bestaat ditmaal uit een rond vlucht boven West Brabant. WEDVLUCHTEN Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De eRisduif" te St. Philipsland vanaf Orleans. In concours waren 90 dui ven. De snelheid van de eerste duif was 1286.75 en van de laatste 882.43 m-m. J. C. Verwijs 1 5 12 16 18 23 C. Verwijs 2 3 4 6 8 9 11 14 15 21 24 25 A. Faass!e 7 Abr. Verwijs Jzn. 10 W. Neele 13 19 A, Verwijs 17 26 27 H. Kaashoek 20 22 Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Creil In concours waren 34 duiven. De snelehid van de eerste duif was 1389.04 en van de laatste 755,31 m-m L. Vermeij 1 2 4 6 11 A. den Braber 3 8 9 10 P. Wagemaker 5 7 A. Verwijs 12. zondag 8 september 1963 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds P. Alblas Bediening H. Avondmaal 3 uur cand. J. Boogaard, Baambrugge Geref. Kerk 10 en 5 uur ds Visser, Zwijndrecht Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst Ned. Protestanten Bond 10.30 uur ds H. Brouwer herv. pred. te Bergen op Zoom Kerkelijk Leven 5 uur ds J. Dol te Fijnaart OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst o.l.v. de heer B. v. d. Graaf Theol. cand. 3 uur ds Cortleve van Klundert Extra collecte Kerkvoogdij Geref. Kerk 10 en 3 uur ds Bouwman van Heemstede Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Ger. Gemeenten in Ned. 10, 2.30 en 6. 30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds Ph. J. Leenmans 6 uur ds Ph. J. Leenmans Bediening van de DHoop Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur cand. J. Karens, Zoeter- meer Ger. Gemeenten in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur ds Ligtenberg van Utrecht STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds P .Westland van Groot-Ammers Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur ds J. W. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds J. van der Haar 2 uur ds J. van der Haar Extra collecte Kerkvoogdij Bediening H. Doop Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rehoboth geen opgaaf ontvangen SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur cand. J. Bogaard 2.30 uur ds P. Alblas Collecte Studiefonds Geref. Bond Qeref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst dinsdag 10 september 7 uur stud. Weststrate van Borssele POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur cand. Gebraad van Yerseke 3 uur cand. Gebraad donderdag 5 september 3 uur Huwelijksbevestiging van Jaap van Dijke en Marie Uijl Geref. Kerk 1,0 uur leesdienst 2.30 uur ds Visser van Zwijndrecht Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst dinsdag 1 Oseptember 7.30 uur stud. Harinck uit Goes ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds B. A. van Donkersgoed 2.30 ur ds B. A. van Donkersgoed Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 ,30 en 6 uur ds Gebraad ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds W. Heverkamp SINT ANNALAND 4 sept. Doré gewone 19.15 bonken 10.00 drielingen 8,20 Eigenheimers gewone 17.45 bonken 9.20 drielingen 6.60 Bintje gewone 14.10 bonken 15.50 drielingen 7.00 aanvoer 4000 kisten SINT MAARTENSDIJK 3 sept. Zaaiuien maat 40-70 15.7415.28 Stutgarter maat 40-70 15.01 drielingen 15.69 picklers 26.20 stek 8.51, aanvoer 30 ton Bintje gewone 12.707.00 bonken 14.30 Eigenheimers gewone 15.008.1.0 aanvoer 2200 kisten BERGEN OP ZOOM Roxy van zaterdag t.e.m. donderdag a.s. 8 uur West Syde Story 14 jaar Luxor: vrijdag t.e.m. maandag „De onover winnelijke gladiator" 14 jaar dinsdag 10 sept Toneel Aula woensdag en donderdag „Tederheid in de nacht" 18 jaar KREMERSTRAAT 11 BERGEN OP ZOOM Wanneer wordt herdacht, dat 100 jaar geleden ons land weer zijn vrijheid herkreeg na een Franse provincie te zijn geweest, dan is het zonder meer duidelijk, dat dit een vreugdevol herdenken zal zijn. „Wij leven vrij, wij leven blij..." zingen de kinderen nu nog op school. En degene, die in 1945 de bevrijding van het Duitse juk meemaakte, weet, dat vrijheid en blijheid wel degelijk samengaan. Toch zou men het aan een waarlijk her denken van het jaar 1813 te kort doen wan neer ook niet de positieve dingen van de „Franse tijd" naar voren werden gebracht. Want al hebben „Franse tijd" en „Duitse tijd" veel gemeen er is toch ook sprake van zeer grote verschillen. Het gaat niet aan om bijvoorbeeld de Patriotten landver raders te noemen of om de Franse overheid dezelfde eigenschappen toe te kennen als de Nazi's, die in de tweede wereldoorlog ons land bezet hielden. Het is genoeg bekend wie Napoleon was en wat hij beoogde. We weten ook hoe zijn politiek ons land veel nadeel bezorgde. Hoe armoede onze landge- DAMES voor prima is het adres Grote Markt 21 Tel. 4324 Bergen op Zoom Maandag de gehele dag gesloten noten ten deel viel. Hoe talloze jongemannen werden weggehaald om op de vele slagvel den van Europa te vechten en te sneu velen Dit alles weten we maar al te goed Het herdenken van 1813 is daarom een blij herdenken omdat in dat jaar een einde kwam aan al die ellende. Er kon opnieuw begonnen worden. Opnieuw, maar toch ze ker voortbouwend op de fundamenten, wel ke de Fransen reeds hadden gelegd VOORGESCHIEDENIS We hebben allemaal wel eens gehoord over de „Pruikentijd", een periode, die na de zo roemrijke „Gouden Eeuw" in de ge schiedenisboekjes staat genoteerd als „De eeuw van verval". Dit .verval" is eigenlijk een natuurlijke reactie op het tijdvak, waar in ons volk naast opbloei ook tal van oorlo gen moest meemaken. In de Pruikentijd vond ons volk eindelijk rust en zekerheid. En met dat verval viel het uiteindelijk ook nog wel mee. Inderdaad, in 1718 werd be weerd, dat als de gehele republiek werd ver kocht, dan nog de staatsschulden niet konden worden afbetaald. Geen wonder, dat er een sterke neiging tot neutraliteit ontstond. Onze regering hield zich ver van de Europese conflicten en daardoor nam de welvaart zo langzamerhand weer toe en leefde men rus tig en genoeglijk verder. Oranje regeerde niet. Een centrale rege ring, bijvoorbeeld een Raad van State, met THOLEN 3 sept. Doré gewone 17.60 poters 6.60 Koopmans blauwe 1,0.00 Bintje bonken 14.80 gewone 10.9013.00 Witte eigenh. bonken 8.00 gewone 12.8016.10 poters 6.50 aan voer 1400 kisten 4 sept. Doré gewone 19.00 poters 9.00 Koopmans blauwe 10.1010.40 Bintje bon ken 16.2016.30 gewone 11.6013.50 Wit te eigenh. bonken 8.50 gewone 13.2016.70 aanvoer 2200 kisten STAVENISSE 3 sept. Bintjes gewone I 12.70 bonken 14.40 kriel 6.40 eigenheimers gewone 13.70 14.80 aanvoer 1700 kisten enige bevoegdheid bestond niet. De regenten regeerden. Zij waren lang niet altijd onbe kwaam, maar voerden toch veel misbruiken in. Zo was er een levendige handel in amb ten. Iedere regent zorgde niet alleen voor zichzelf maar ook voor zijn familie. Zo ontstonden de familieregeringen. Aan pasge boren baby's werden al ambten geschonken, 'die zo'n slordige 15.000 gulden per jaar opleverden. Toen een zeer rijk inkomen. Eigenlijk kregen de regenten geen salaris. Zij moesten het hebben van emolumenten, de extraatjes dus. En ook dit gaf aanleiding tot onregelmatigheden, want de regenten hadden vaak geen inkomsten uit bedrijf of handel, dat was voor die deftige lieden te min, maar toch wilden zij graag een goede stand ophouden. De Oostenrijkse successie-oorlog maakte een einde aan de Pruikentijd. Franse troepen vielen de zuidelijke Nederlanden binnen. Ons land werd danig in het nauw gedreven En zoals in 1672 gebeurde het ook in 1747. cHt volk riep om Oranje. Willem IV werd Stadhouder en kreeg grotere macht dan welke voorganger ook. Willem IV bestreed echter niet genoeg de missstanden, welke in de Pruikentijd waren ontstaan en waartegen men meer en meer in verzet kwam. Op 22 oktober 1751 stierf de stadhouder, van wie men tevergeefs zoveel had verwacht. Zijn opvolger Willem V was een conserva tief man, die weinig in zijn tijd paste. Hij regeerde over een volk, dat steeds kriti scher kwam te staan tegenover de zeden en gewoonten van de „oude" tijd. Er was geen armoede, er was zelfs welvaart. Maar velen van de gegoede burgerij en van de vooral jonge regenten waren vol studie zin. Zij onderzochten alles en discussieer den met elkaar over vele onderwerpen, óók staatkundige...! Bij aanzienlijken, maar ook bij de rijkere burgerij zag men bibliotheken en laboratoria. In tal van plaatsen werden wetenschappelijke genootschappen opgericht. In 1770 bijv. het „Bataafse Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte" te Rot terdam, Utrecht, Leiden en Haarlem volgden Nu nog bekend is de „Maatschappij tot nut van het algemeen", opgericht in 1784. Het doel hiervan was het stichten van een maat schappij die zoals Siinon Stijl, een bekend Patriot, schreef de eer des vaderlands, het geluk van de burgerstaat en de verbetering onzer zeden in het groot bedoelde, door vermeerdering van gezond verstand over de ganse menigte onzer landgenoten, door het zuiveren van hun smaak. „Tot dat doel" zo schrijft Simon Stijl in zijn veel gelezen brochure verder „moet men zoeken ook in de weeshuizen, naar de edelste verstanden om die te leiden, juist zoals men in een mijn naar diamanten zoekt..." Een wel zeer democratische opvatting, welke door de schrijver en veel van zijn aan hangers ernstig werd gemeend. Natuurlijk hebben de Franse schrijvers grote invloed op dergelijke uitspraken gehad. Men las veel Franse auteurs: Voltaire, Rous seau, Montesquieu. De Franse taal was om gangstaal in de betere kringen en bovendien werden veel Franse boeken vertaald. ,En nieuwe ideeën vonden in ons land grif aanhangers. Vooral op godsdienstig gebied begon er iets te veranderen. Het rustige aanvaarden van Opperwezen en Overheid maakte ruimte voor heel andere denkbeelden Men werd minder bijgelovig, minder naief, meer optimistisch ten aanzien van de mens, meer kritisch tegenover kerk en staat. Maar men werd ook verdraagzamer tegenover andersdenkende, tegenover Joden en katho lieken en doopsgezinden, waarvan de laatsten een zeer actief aandeel hadden in de geeste lijke strijd van die tijd. Steeds meer boeken werden uit het Frans vertaald. Steeds hef tiger werd de strijd tussen de nieuwe geest die hoewel niet atheistisch zo geheel anders was en het oude vaderlandse Calvi nisme. Maar op den duur spitste de situatie zich toe tot een staatkundig conflict. Patriotten en Prinsgezinden kwamen steeds scherper tegenover elkaar te staan. De Franse ideeën wonnen terrein, maar de Franse legers ook... De oude Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden verdween: de Bataafse Repu bliek kwam er nu voor in de plaats. „De Franse tijd zou een einde maken aan de glo- die en waardigheid van de Republiek der Verenigde Nederlanden, maar ook aan de vele versteende verhoudingen en bedorven toestanden...." VAZALSTAAT KONINKRIJK PROVINCIE De Bataafse eRpubliek werd geen succes De Patriotten hadden wel geweten hoe het niet moest maar - toen het zover was zagen zij geen kans om te laten zien hoe het wèl moest. Natuurlijk moeten we dit alles zien tegen de achtergrond van de Europese gebeurtenissen. Ons land had de zijde van Frankrijk gekozen, met alle gevolgen van dien. Toch waren het goedwillende lieden, die probeerden het schip van de staat ver der te loodsen. Zij wilden een nieuwe een Engelse of liever nog een Amerikaanse regeringsvorm invoeren. Tenslotte echer was het Raadspensionaris Schimmelpenninck die alleen regeerde. De Europese gebeurte nissen hadden hun invloed laten gelden. Napoleon wilde een éénhoofdig bestuur... Het federalisme was verdwenen... Het koningschap was in ons land niet po pulair. Het volk dacht teveel aan Philips II en aan Lodewijk XIV. Het koningschap van Lodewijk Napoleon is ons volk dan ook opgedrongen. Maar alles went: ook een koning. Zonder een Lodewijk Napoleon zou het Willem Fréderik van Oranje veel moei lijker geweest zijn om in 1813 de titel van souverein vorst en in 1915 die van koning te aanvaarden. Onder Lodewijk Napoleon is veel goeds tot stand gebracht. Nadat onder Schimmel penninck reeds in 1801 een wet op het la ger onderwijs tot stand kwam en in 1806 een nationaal belastingstelsel, werden door de Franse koning de verschillende gods diensten officieel gelijkgesteld: „Er bestaat geene heerschende kerk. eHt Gouvernemeent verleent gelijke bescherming aan alle Kerk genootschappen..." Onder Lodewijks rege ring werd de dienstplicht ingevoerd, werden verschillende wetboeken van gracht: Het Criminele Wetboek in 1809, „Code Pénal" in 1811 en het eerste Nederlandse Burger lijk Wetboek in 1809. Vandaar de uitspraak „Napoleon gaf ons een naam..." Centralisa tie was het streven van de koning, maar daarnaast werden provinciale en gemeentelij ke besturen geinstalleerd. Ook aan de kunst besteeedde Lodewijk Napoleon aandacht. Het Koninklijk Museum en de Koninklijke Bibliotheek zijn daarvan bewijzen. De kerk torens werden eigendom van de overheid. Deze maatregel heeft geleid tot het behoud van vele torens, die nu nog fier boven een stadsbeeld uit prijken. „Hollanders! Nimmer zal ik een goed en deugdzaam volk vergeten zoals Gij zijt..." Dit waren de afscheidswoorden van koning Lodewijk Napoleon. Nog lange tijd zou hij corresponderen met vooraanstaande Ne derlanders. In 1813 toonde hij zich verheugd over het herstel van onze onafhankelijkheid. Hij bood zelfs ons land zijn diensten aan. Napoleon zelf was ook niet slecht over de Nederlanders te spreken. Tijdens zijn be,- zoek aan Amsterdam in 1811 zei hij: „De Hollanders zijn goede mensen. De Vereni ging van Holland en Frankrijk zal onbe rekenbare gevolgen hebben. Met de onze vernietigt de Hollandse zeemacht die van Engeland Binnen weinige jaren zullen wij meesters ter zee zijn... Daarom is het nodig dat de Hollanders zich geheel en al bij mij aansluiten..." De inlijving van ons land bij Frankrijk had dus een bepaalde bedoeling. Napoleon wist maar al te goed, dat oorlog voeren op zee een kwestie van ervaring was. Hij wist ook, dat de Hollanders die ervaring hadden en goede zeelieden waren. Maar Napoleon was nu eenmaal niet nautisch of commercieel ingesteld. Daardoor mislukte het doel van de inlijving. Niettemin waren er veel voor aanstaande Nederlanders, die de inlijving bij het Keizerrijk toejuichten. De Bataafse Republiek en het Koninkrijk Holland wer den beide zwakke vazaltstaten. Inlijving zou wellicht verbetering brengen. De samen voeging met Frankrijk had echter plaats op een tijdstip, waarop de macht van Napoleon reeds begon te tanen; het oorlog-voeren had toen het Keizerrijk reeds economisch verzwakt. Niettegenstaande dat, is er zelfs over de inlijving nog veel positiefs te ver tellen. Het is bepaald niet zo, dat Napoleon ons land alleen maar leegzoog. Veel geld werd er voor het welzijn van ons volk uitgegeven. In de tijd van Napoleon 'zijn vooral veel wegen aangelegd. Van Amster dam uit in vele richtingen: Amsterdam- Utrecht, Amsterdam-Apeldoorn-Munster, Amsterdam-Parijs, Amsterdam-Antwerpen, Amsterdam-Den Helder en zelfs Antwerpen- Gorishoek bij Scherpenisse. Deze wegenaan leg, hoewel ook van militaire waarde door Napoleon voltooid of begonnen, en door Willem I waar nodig voortgezet, heeft veel bijgedragen tot de opbloei van onze handel. Nóg meer wetten werden bekrach tigd. Een goede overheidsadministratie ver lichtte de taak van het landsbestuur. In 1811 verscheen o.m. de eerste goed ingerichtte gemeentebegroting. Een doel matige rechterlijke organisatie en een strenge maar onpartijdige politie gaven het volk een gevoel van zekerheid. Gelijkheid aan alle burgers voor de wet werd realiteit. Bede laars, waarvan er alleen in Amsterdam al zo'n 800 waren, verdwenen in tehuizen. Holland is voor de Fransen een dure pro vincie geweest. Zeker, er was conscriptie, maar wij behoefden lang niet zoveel sol daten te leveren als andere Franse gewesten. Er was censuur, maar kansel en podium werden ongemoeid gelaten. -Er was tiër- cering, maar er werd tenminste rente be taald. Liberté was verdwenen, van fraternité was geen sprake meer, égalité bleef De suikerbietenindustrie werd gevestigd nu er geen rietsuiker meer werd aangevoerd. Er was een verplaatsing van de bevolking van de steden naar het platteland als gevolg van het Continentaal stelsel, waardoor onze handel en scheepvaart waren lamgelegd. Een stad als Amsterdam had bijvoorbeeld in 1795 221.000 inwoners, maar telde in 1815 195.000 zielen. Met Napoleon ging het inmiddels al slechter, tenslotte verdween de keizer van het Europese toneel. Mèt zijn verdwijnen eindigde voor ons land de Fran se tijd. Oranje was weer in het land en er heerste overal vreugde. We mogen echter nooit vergeten, dat de huidige Constitutionele Monarchie veel te danken heeft aan de Fransen en aan de Franse denkbeelden, welke van de oude republiek een moderne staat maakten. (nadruk verboden) REEDS 104.000 TREKKERS IN DE LANDBOUW 64.000 MELMACHINES Naar het Centraal Bureau voor de Statis tiek mededeelt beschikte in mei 1,963 de Nederlandse land- en tuinbouw over ruim 104.000 trekkers tégen bijna 95.000 in 1962 een toeneming van 8.206 trekkers (plus 8.6 pet). Het toenemingspercentage schommelt sinds 1960 steeds rond 8 pet, hetgeen erop wijst dat de landbouw nog steeds doorgaat met zijn motorisatie. De totale capaciteit van het trekkerpark bedraagt nu bijna 2.580.000 pk, een stij ging ten opzichte van 1962 met bijna 11 pet. Het aantal trekkers ingebruik bij loonbe drijven nam van 9.629 tot tot 10.632, een stijging van 7.6 pet. Bij de Landbouwtelling mei 1963 werd ook het aantal melkmachines (installaties) geteld; dit bedroeg 64.211. Dit betekent een stijging ten opzichte van 1962 van 7.104 installaties (plus 12.4 pet). LANDBOUWTELLING MEI 1963 1962 1963 Land- en tuinbouwtrekkers Aantal trekkers eigendom land- en tuinbouwbedrijven 82.957 90.229 'combinaties 2.572 2.762 coöperaties 726 717 loonbedrijven 9.629 10.362 Totaal aantal trekers Totaal aantal pk Melkmachines Aantal installaties 95.884 1,04.090 2324353 2579832 57.107 64.211

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 2