WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIFSLAND Urgent Floratho 1963 kreeg zestienhonderd bezoekers WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse telervan huis uit aanleg Fhratho-kanttf kening Gladiolenpracht met brik en bruid en groentekeur DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet 19e jaargang No. 42 29 augustus 1963 Uitgevers C. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Nu reeds om en nabij de twintig jaar over woningnood wordt gesproken, ligt het voor de hand, dat de kracht van dit woord, de kracht ook van die nood aan sterkte inboette. Daarbij dient toegegeven, dat de nood in de loop van de jaren ook enigermate is ver minderd. Zovele en zulke onbeschrijflijke woningtoestanden als onmiddellijk na de oorlog komen hoegenaamd niet meer voor. Zeker niet in onze streek. Die nood bestaat echter nog wel. Landelijk'en regionaal. Ook onze betrekkelijk kleine streekgemeenten zouden direct toehappen, wanneer hun een toewijzing van 20 woningen werd aange boden. Een uitzondering daargelaten. Nog altijd heeft vrijwel iedere gemeente een vrij lange lijst met namen van woning zoekenden. Nog steeds kan men niet toe komen aan de zo gewenste krotopruiming in de mate als nodig is. En ieder persoonlijk, die een aanvrage deed, voelt de eigen (wo ning) nood als het hoogst gestegen. Redelijk zal echter ook ieder moeten erkennen, dat er toch verschillen zijn. Het meest eenvou dige voor de niet benijdenswaardige leden van de woonruimtecommissie zou zijn: af werking volgens datum van aanvrage. Maar die commissies worden dan tegelijk met de aanvragers geconfronteerd met tussenschie- tende urgente gevallen. Een hard gelag, wan neer men hierdoor weer naar een latere datum wordt verschoven. En niet altijd is men het eens met de genomen beslissing van commissie of het college van b en w, welke uiteindelijk het besluit neemt. Toch dient er begrip te zijn voor urgente gevallen. Afge zien van door bizondere omstandigheden in bizondcrc (wening) nood geraakte gezinnen, zijn daar in iedere gemeente personen, die, wat we kunnen noemen, een sleutelpositie innemen. Een gevolg van hun ambt of be roep. Wanneer men het de bevolking zelf zou vragen, zou het merendeel het er on getwijfeld over eens zijn, dat men niet graag een dokter zou missen in de gemeente, al heeft men hem dan persoonlijk liever niet nodig. Zou een dokter wegblijven omdat geen woning beschikbaar was, dan zou die bevolking het er over eens zijn, dat daar voor een woning moest komen. Een zeer uigent geval dus. Omdat het hierbij gaat om de. zorg voor de gehele gevolking. Weinig anders ligt het voor een burgemeester, predi kant, politie. Opvallend is echter, dat in verschillende gemeenten heel wat lager op de ranglijst het onderwijs staat geklasseerd. Komt dit omdat daarbij maar een deel van de bevolking de jeugd is betrokken Dat is dan niet juist. Voor de ouders is het van niet minder belang, dat hun kinderen dagelijks naar .school kunnen. En toch is het lang niet ■overal zo, dat men de op zichzelf al geringe aantrekkingskracht voor onderwijzeressen en onderwijzers om deze kant uit te komene trachtte te verhogen door beschikbaar stellen (hebben) van een bij de stand passende wanning. In het algemeen is daarin nog wel voor zien voor de hoofden der scholen, maar veel minder voor het lager (zonder diskwalifi catie) personeel. Het moge dan niet aan trekkelijk zijn, dat in een tijd van nog heer sende woningnood een huis geruime tijd leeg kan staan, omdat nog niet in een vakature is voorzien, anderzijds is het van groter bielang, dat er onmiddellijk iets beschikbaar is, wanneer sollicitanten opdagen. Bij het onderwijs zijn plaatsingsmogelijkheden in clusief mooie woninen te kust en te keur, in of nabij grote steden, in mooie omgeving met alle daaraan voor een onderwijzers gezin verbonden voordelen. Wanneer in onze omgeving dan niet voldoende de urgentie wordt aangevoeld en de benoemden met een kamer genoegen moeten nemen, dan is de kans al heel klein, dat die benoeming wordt geaccepteerd of dat het verblijf lang duurt. Het onderwijzerstekort is niet van gisteren of eergisteren en met name onze streek kampt al jaren met benoemingsmoeilijkheden door gebrek aan sollicitanten. Met deze zekerheid voor ogen, moet worden vast gesteld, dat hier en daar wel tekort is ge schoten in het woningvoorzieningsbeleid ten aanzien van het onderwijs. En dat wreekt zich in die zin, dat de moeilijkheden worden verhoogd. Terwijl ook de al lang op de wachtlijst staande woningzoekenden met ons zullen erkennen, dat onderwijzerswoningen onder „algemeen belang" gerangschikt mo gen, ja moeten worden. Van het niet be schikbaar zijn op het moment, dat zulks nodig was, heeft men zo hier en daar de wrange vruchten geplukt. Het is goed gegaan op en met de Floratho 1963. Al zat men dan tijdens de officiële opening nog met een wat lawaai g verladen van aardappelen, al was de eerste prijswinnaar dan niet aanwezig op het moment dat ir J. Vellekoop met de grote wisselbeker in de hand de nieuwe bekerhouder opriep, de zaterdag heeft ondanks regen en wind veel goed gemaakt. Zestienhonderd personen waren eenparig in hun oordeel: pracht boeketten en keurig gerangschikt, een mooie Floratho 1963. Een overzicht van de Floratho 1963 in de grote veilinghal te Scherpenisse met op de voorgrond de bestuursleden van de K.A.V.B. afd. Stavenisse en Omstreken. In goede handen Een zeventig genodigden waren bij de officiële opening aanwezig op vrijdagmiddag 23 augustus. De voorzitter van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur, afdeling Stavenisse en Omstreken, de heer M. Neele richtte zich met een bizon der welkomstwoord tot dr ir C. W. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van de landbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland, tot dr. ir D. W. Stolp en ir J. Vellekoop, als mede tot de aanwezige burgemeesters en wethouders uit de streekgemeenten, de stand houders en arrangeur Th. van Gurp uit Bergen op Zoom. De heer Neele liet het hierbij om voor de officiële opening van de Floratho 1963 het woord te geven aan dr ir C. W. C. van Beekom. De H.I.D. maakte allereerst een compliment voor de goede samenwerking, die tussen de verschillende organisaties tot stand was gekomen: De Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afdeling Stavenisse en omstreken, de werkgroep tuin bouw van de Bedrijfsstudiegroep Tholen en Sint-Philipsland en de eilandelijke afdeling van de Nederlandse Fruittelers organisatie. „Men kan het zich in deze tijd niet meer permiteren om gescheiden op te trekken", aldus dr ir van Beekom. Met 600 hectaren heeft Zeeland nu het derde deel van het Nederlandse gladiolenareaal en daarvan weer een derde deel is op Tholen en Sint- Philipsland te vinden. Spreker wilde er niet te veel van zeggen, maar het toch wel zo De ijverige Floratho-secretaris P. C. Steendijk van Stavenisse had het nog beter gewild. Een wat soepeler organisatie bij de officiële opening. Slechts een dertigtal uitnodigingskaarten waren teruggekomen, terwijl een 70 personen toch de opening bijwoonden. Dan kan het wat in de war lopen. Het was ook wat rumoerig. De Veilingvereniging te Scherpenisse, waarvan met name de heer Jagt, had al het mogelijke gedaan om de Floratho een goed onderkomen te verschaffen, maar op die vrijdagmiddag moesten noodwendig nog aardappelen worden verladen en zo gingen sommige speeches wat verloren in motorengeronk. Maar bij deze kleine opmerkingen mag worden geconstateerd, dat de Floratho 1963 een beste beurt maakte, wat niet in het minst te danken was aan de prachtige ruimte, die men in deze ruime hal had. De opschik kwam zo veel beter tot haar recht, het geheel deed veel meer aan een tentoon stelling denken dan bij de vorige gelegenheden. De gedachte leeft bij het Floratho bestuur om eens over te gaan tot wisseling van de gemeenten, waar men de tentoonstelling houdt. Zo langzamerhand telt men uit alle streekgemeenten leden en telers. Vanzelfsprekend zou dit de jaarlijkse belangstelling ten goede komen. Vanuit de gemeente waar in dat jaar de tentoonstelling wordt gehouden zou er dan meer belangstelling zijn, dan wanneer men naar elders moet rijden. Toch gaat onze voorkeur uit naar een vaste plaats (gemeente) voor de jaarlijkse evenementen, zoals Thoolse Dagen en Floratho genoemd mogen worden. In dat geval zal men eerder kunnen rekenen op toenemende belangstelling van buiten af. Voor beide methoden valt wat te zeggen, maar het traditionele van de Thoolse Dagen te Poortvliet en de Floratho te Scherpenisse wanneer daartoe voldoende accommodatie aan wezig is heeft ook zijn propagandistische waarde. Mogelijk kan op den duur iedere gemeente zijn specifiek streek-evenement hebben. Een feit is dat de Floratho 1963 het in Scherpenisse best heeft gedaan. stellen, dat die teelt in vakbekwame handen is op Tholen en Sint Philipsland. Van huis uit heeft men er hier aanleg voor. Er zijn in Zeeland een 1000 telers met gemiddeld elk een halve hectare. Men kan de gladiolen- cultuur dus op vele kleine landbouwbedrij ven aantreffen, waar men zoekt naar meer arbeidsintensieve gewassen. Men is hier ge wend aan de fijnere teelten, aan individuele verpleging van de gewassen. Belangrijk noemde dr ir van Beekom het onderwijs en daarom ook is het een voorrecht, dat er in de naaste omgeving twee bloemteeltvak scholen staan, dat er in Scherpenisse een land- en tuinbouwschool is. Voorts kan men veel ervaring opdoen door onderzoek en veldproeven. Ten aanzien van de bewaring is er ook op Tholen nog wel een en ander te doen. De teler dient er van bewust te zijn, dat de schuurbehandeling even nood zakelijk is als een goede zorg op de akker. Bij de hoofdassistent de heer Spruijt achtte hij de voorlichting in goede handen. Op deze vierde Floratho staan voor het eerst ook andere zaken, artikelen die overigens geheel in de tuinbouwsector horen: de groenten, het klein fruit en ook reeds vroege appelen. Tot voor kort was hier de groenteteel nauwelijks bekend. Twee jaar geleden stond er nog maar een warenhuis te Sint-Anna- land; verwacht wordt dat er dit jaar 30 op Tholen zullen staan. Het moge dan nog niet indrukwekkend zijn, het is toch wel een stormachtige ontwikkeling. Met de wens dat de Floratho ook in de toekomst een zuiver ■beeld zou mogen geven van de tuinbouw- ontwikkeling op Tholen verklaarde dr ir Van Beekom de Floratho 1963 voor ge opend. Klank bij handel is goed Ir J. Vellekoop van de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeland merkte op, dat het een gelukkige gedachte is geweest, toen men 4 jaar geleden voor het eerst een Floratho organiseerde. Evenwel naast de tentoon stelling van mooie bloemen, is het nog belangrijker een goede knol te leveren. Kwaliteit en prijs bepalen immers het in komen van de teler. De thoolse gladiool heeft bij de handel een goede klank en die kwaliteit is nog op te voeren door een nog betere schuurbehandeling. Het verheugde Oók urgent Floratho 1963 trok grote belangstelling De W.S.V. Tholen organiseert weer oester- en mosselwandeltochten Er zijn in Tholen taxi's genoeg, vinden de ondernemers De oude en nieuwe voetbalcompetitie belicht V eilig~verkeer-test Vergeet u de collecte niet voor de kankerbestrijding Het nut van het E.T.I. openbaart zich in het jaarverslag Jan Overeenkam eenmansschuld Moed is het bescheiden aanvaarden van onafwendbare smart spreker, dat er jaarlijks meer inzendingen op de Floratho komen en als jurylid ben ik getroffen, aldus ir Vellekoop door de kwali teit van de aangevoerde bloemen. Gaarne zeg ik u verdere medewerking toe van het 'rijkstuinbouwconsulentschap, zo besloot ir Vellekoop zijn toespraak. Afzetgebied Z.L.M. kringvoorzitter P. W. C. van Westen vond het een goed idee ook bij de buitenstaander belangstelling te wekken voor de tuinbouw-ontwikkeling op Tholen. Dat kan middels de Floratho bizonder aantrek kelijk. Met een paar duizend hectare tuin bouwteelten, een gestage fruitteeltontwikke ling zit er toch echt weer leven in op Tholen. Tracht ook op het gebied van de afzet tot goede samenwerking te komen. Er mag dan met een dichtgroeiende randstad Holland, een toenemende bevolkingsagglo meratie in Brabant en de verdere ontwikke lingen in de omgeving goede hoop bestaan, dat Tholen het als verzorgingsgebied wel zal maken, zo meende de Kringvoorzitter. De heren J. Tanis namens het Hollands Opvallend op de Floratho 1963 in het landbouwcentrum „De Houwer" was de bruid temidden van de gladiolenpracht, groente en fruit met de rode koolbladeren en gladiolenbloesems als waterlelies in het „plastieke" vijvertje. Bloembollenhuis en de heer P. Oosterveer namens de H.B.G. lieten eveneens optimis tische geluiden horen en achtten het geluk kig, dat er thans zo'n 190 hectaren gladiolen zijn, een artikel dat door het publiek wordt gewaardeerd. De bekers Ir Vellekoop reikte vervolgens de prijzen uit, voorzover de winnaars daarvan aan wezig waren. Dat was met het geval bij de kampioen van de Floratho 1963, de firma Keur-Bruijnzeel uit Sint-Annaland, voor wie de wisselbeker met placquette was, na het behalen van 155 punten voor de beste vaas van de tentoonstelling met de gladiool „Are de Triomph". De gebr. Wessels te Sint- Annaland kregen 150 punten voor de beste licht rose. 145 punten behaalden de firma Keur-Bruijnzeel te Sint Annaland voor de beste rode en de gebr. Wessels voor de beste witte en de op één na beste gele. Met 140 punten kwam de heer C. v. d. Berge te Tholen in aanmerking van een beker door inzending van de beste oranje-rode, de firma Keur-Bruijnzeel voor de beste donker rose. 138 punten voor C. Rademakers uit Kruis land met de beste zalmkleurige en met even zoveel punten voor de beste blauwe J. Jansen uit Tholen. De beste purper was van J. M. van Dijke te Tholen (130 pt). De beste zwarte van J. Jansen te Tholen (130 pt.). De beste gevlekte van Gebr. Wessels te Sint-Annaland (135 pt). Op één na beste gevlekte voor fa. Keur- Bruijnzeel te Sint-Annaland (135 pt). De beste oranje eveneens voor deze firma met 129 pt. De beste donker blauwe idem met 120 pt. De beste lila voor J. C. Rademakers te Kruisland (124 pt). De beste roomkleurige P. C. J. Steendijk (110 pt). Op één na beste roomkleurige Gebr. van Oeveren, Stavenisse (110 pt). Groepen Van 11 en meer inzendingen: Fa. Keur- Bruijnzeel te Sint-Annaland (130,55 pt). Van 6 t.e.m. 19 inzendingen: C. Rade makers te Kruisland (125,42 pt). Van 3 t.e.m. 5 inzendingen: C. v. d. Berge te Tholen (129,50 pt). Twintig prijzen, bestaande uit bekers, stan daards, vazen en andere cadeaux, terwijl eveneens een presentje werd uitgedeeld aan mevr. Ad Kooijmans uit Tholen voor de gemaakte Floratho uitbeelding, aan de heer Kooijmans voor het gedane werk en aan de secretaris van de KA VB, de heer P. C. J. Steendijk. Zaterdagavond werd de tentoonstelling opgeluisterd door de muziekvereniging „Eendracht" te Scherpenisse en zagen honderden bezoekers de keurig door arrangeur Van Gurp uit Bergen op Zoom geschikte gladiolen, de bloemkool en de tomaten, de appelen en de komkommers, de keurige bruid (zoals op deze foto) de oude brik en een ploeg uit het ver leden, ze zagen hetgeen de standhouders naar voren brachten en ze vonden dat de Floratho 1963 echt de moeite waard was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1