WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND En opnieuw beginnen. Nieuwsbrief Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Bronzen medaille voor A0 jaar landbouwwerh RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Voor landschapsschoon de laatste koren molen bewaren - Deelname noodslacht- plaats te Poortvliet - Medewerking voor bouw nieuwe chr. school aan het knip- dorp - Geen centrale verwarming voor uitgebreide kleuterschool - Oefenveld laat lang op zich wachten. DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOORs Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouman - Poortvliet Voor de politierechter THOLEN OUD -VOSSEMEER 19e jaargang No. 41 22 augustus 1963 Uitgevers C. J, ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen De vakantietijd is aan het verlopen. Het is niet zozeer merkbaar aan het weer, al heeft het herfststormpje aan het begin van deze week dat ook wel duidelijk gemaakt, maar ook de kalender wijst voldoende in die 17 -n enkele lagere school deed de L..U.IU ai weer open, van de technische- en huishoudschool, van het uitgebreid lager en middelbaar onderwijs is het ook maar een kwestie van een paar weken en men moet aan de slag. Het bedrijfsleven komt ook weer ongeveer op toeren na een tweemaan delijkse vertraging, waarbij men dan weer eens hier, dan weer eens daar niet terecht kon. Het is de gebruikelijke gang van zaken, al schijnt ze jaarlijks sterker te gaan spreken door de toenemende vakanties in de grote bedrijven en bij de middenstand. Het is een voorrecht, wanneer die toch ook weer bepaalde zorgen meebrengende vakantieperiode denk alleen maar aan de verkeersdichtheid en allerlei andere gevaren in goede welstand werd overbrugd. Tot dusver behoefde gelukkig geen melding te worden gemaakt van ernstige ongelukken, onze streekbewoners tijdens hun reizen, over komen. De ouders zullen dankbaar zijn de kinderen weer terug te zien en zo staat alles gereed om, zoals dat heet, met frisse moed, „uitgerust" (waarbij we toch aanhalings tekens plaatsen) aan de slag te gaan. Er zal opnieuw veel gevraagd worden van leerlingen en leraren, van leidsters en docenten, vanaf de kleuterschool tot univer siteit toe. Onze tijd eist in dit opzicht niet weinig. Niet anders is het in het bedrijfs leven, waar opnieuw getracht moet worden de omzet te handhaven of zo mogelijk te verhogen. Een vakantieperiode is goed, gewenst en vaak prettig. Daarnaar kan echter alleen werkelijk worden verlangd, naar uitgezien, wanneer er arbeid aan voorafging. En arbeid is nog altijd meer natuurlijk dan vakantie. Die arbeid kan eveneens vreugde geven. Dit wensen we ieder in eigen werk toe, nu de vakantietijd is, of bijna is afgelopen. Met goede moed opnieuw aan de slag. Vorige week donderdagavond 15 augustus kwam de gemeenteraad o.l.v. burgemeester Mr. J. J. Versluys bijeen in een vergadering die het karakter van een spoedeisende had door de korte oproeptijd die er aan vooraf was gegaan. Bij de opening sprak de voorzitter zijn blijdschap uit over het herstel van de heren L. Istha en J. Aarnoudse, die in de vorige vergadering door ziekte verhinderd waren. Dhr. P. O. W. Mees was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken was een ver zoek van dhr. P. B. Vogel om een bijdrage van 20% in de kosten van ingrijpend her stel van zijn korenmolen aan de Hikseweg, de enige overgebleven molen in de gemeente. Gelijke verzoeken zijn verzonden aan de Provincie Zeeland en het Min. van O.K. en W. De Rijksdienst voor Monumenten-zorg schat de kosten op 30.000,Volgens een vertegenwoordiger van die dienst blijft 20% ten laste van de molenaar. Het rijk zou dan 40 moeten betalen en de provincie evenals de gemeente 20%. De voorzitter licht toe dat restauratie zeer hard nodig is. Zodra de subsidies rond zijn wordt met het werk begonnen. Monumenten zorg zal voortaan toezien op goed onder houd. Overigens bestaat daarvoor sinds kort een regeling die de molenaar maximaal 1000.bestede onderhoudskosten garan deert het aandeel van de gemeente daarin bedraagt 10%. Men is het wel eens met de uitspraak van dhr. Istha dat afbraak thans nog te ver kiezen zou zijn boven handhaving van de bestaande toestand en met dhr. van Engelen, die meent dat de molen zonder grote sub sidies niet in stand kan worden gehouden. De onderhoudskosten zijn te hoog vergeleken met 'mechanische bemaling, waarover dhr. Vogel in zijn andere bedrijf Onder de Molen ook beschikt. Dhr. Istha ziet als reden van het verval het slechte onderhoud, tientallen jaren achtereen. De voorzitter zegt dat Monumen tenzorg garandeert dat de molen weer prima zal zijn na uitvoering van de restauratie. Thans is ze nog slechts bij één gepaalde wind te gebruiken. Weth. Aarnoudse be twijfelt nog of het herstel deugdelijk zijn zal wanneer het metselwerk beperkt blijft tot een steenbeklamping. Gezien het grote belang van de molen voor het landschaps schoon besluit de raad gaarne 20% in de restauratiekosten bij te dragen. Alle aftredende leden van de Woon ruimtecommissie, t.w. de heren L. Istha, J. Boonman, M. Moerland, N. v. d. Houten en Adr. Aarnoudse worden herkozen. De redactie van de Arbeidsovereenkomst verordening, de Wachtgeldregeling en het Ambtenarenreglement wordt in overeenstem ming gebracht met de bepalingen omtrent kindertoelage voor het Overheidspersoneel. Een wijziging van de Destructieverorde ning beoogt te voorkomen dat andere dan dierlijke afvalstoffen in de z.g. confiscaat- emmers terecht komen. Overigens is er vol gens weth. v. Driel plaatselijk niet over te klagen. Ook voor gepensioneerde ambtenaren en wachtgelders, aangesloten bij de Interim Ziektekostenreg. Ambtenaren (I.Z.A.) zal voortaan gelden dat ze recht hebben op extra vergoeding van ziektekosten die meer bedragen dan 5 van hun salaris. De kwestie bouw van een noodslachtplaats te Poortvliet, waar alleen Oud-Vossemeer zich tegen verklaarde als niet eerst de mogelijkheid van samengaan met Bergen op Zoom was onderzocht, is opgelost nu St. Maartensdijk een afschrift overlegt van een verklaring van de directeur van de Dienst in B.o.Zoom, waarin deze kortweg schrijft bezwaar te hebben tegen ontvangst van noodslachtingen, afkomstig buiten zijn kring. Weth. v. Driel en dhr. v. Engelen vinden dit briefje van enkele regels wel zeer teke nend, en weth. Aarnoudse constateert dat men „bezwaar" heeft, over „niet kunnen" wordt gezwegen en elke motivering ont breekt. Men vindt de situatie wel duidelijk. B. en w. stellen voor nu maar akkoord te gaan met de bouw van een noodslacht- lokaal en de verhoging van het keurloon. Dhr. Droogers zegt dat de gevolgen nog wel zullen meevallen. De betrokken vee houders lijden geen schade. De hogere kos ten komen voor rekening van de gemeenten, die het doorberekenen in een verhoging van het keurloon, dat toch aan de lage kant was. was. Weth. Aarnoudse lijkt de verhoging voor schapen en geiten nogal hoog. De raad gaat met de voorstellen akkoord en machtigt b en w te trachten voor „Far mer's Diepvriesslachterij" alhier vrijstelling te krijgen van de verhoging van het keur loon ingevoerd vlees van 4 op 5 cent per kg. Dit bedrijf voert veel vlees in dat alhier opnieuw wordt gekeurd. Voor de keurings dienst is er i.v.m. de grote hoeveelheden minder werk aan. Voor onderzoek van de gemeentebegroting 1964 e.d., die vervolgens in ontwerp wordt aangeboden, worden de volgende raads commissies aangewezen: Gemeentebegroting: L. Istha, C. P. Tim mermans en A. M. van Engelen; Gemeente rekening 1962: P. A. W. Mees, C. M. Droogers en L. Istha; Alg. Armen rek. 1962 en Begr. 1964: P. v. Driel, C. M. Droogers en A. M. van Engelen; Wezen Armen, Rek. 1962 en Begroting 1963; P. van Driel, C. P. Timmermans en A. M. van Engelen; Fonds Huijssen van Kattendijke, rekening 1962: L. Istha, C. M. Drogers en C. P. Timmer mans. Op 11 juli jl. is van het bestuur van de School m.d. Bijbel een aanvraag ingekomen om beschikbaarstelling van gelden voor de bouw van een nieuwe school. De wettelijke voorgeschreven stukken worden overgelegd t.w. een verklaring tot beschikbaarstelling van een waarborgsom van 15 hand tekening van de ouders van 71 leerlingen, bewijs van aansluiting bij een commissie van beroep voor geschillen en een opgaaf van het aantal lokalen van de nieuwe school (3). Nieuwbouw van deze school was te ver wachten, de school staat op de urgentie- lijst en de aanvraag voldoet aan de wette lijke eisen. Niemand heeft dan ook bezwaar in principe medewerking te verlenen. Wél wordt enige tijd gesproken over de plaats waar de school gebouwd moet worden. Juist vanmorgen hebben b. en w. met de stede- bouwkundige gesproken over een wijziging van het uitbreidingsplan, die daarvoor nodig is. De gedachten gingen uit naar een plaats aan de straat die de Molenstraat vanaf het z.g. Knipdorp verbindt met de Schoolstraat en uitmondt bij brandweergarage en sport gebouw. Indertijd besloot de raad voorrang te geven aan uitvoering van de verbindings straat Kalisbuurt-Raadhuisstraat, doch scho lenbouw aan die straat, waarop dhr. Droo gers aandringt vanwege de fraaie ligging, wordt minder juist geacht vanwege de ver wachte grote verkeersdrukte aldaar. Boven dien beschikt men er maar over bouwrijpe grond tot een diepte van 30 meter. De voorzitter tracht dhr. Istha, die in eerste instantie naar de bouwplaats infor meerde, bang te maken met de verzekering dat diens tiuntje er aan opgeofferd moet worden. Bij het bekijken van de voorlopige tekening blijkt dat nogal mee te vallen. B. en w menen dat bouw aan het uitbreidings plan Knipdorp niet ongunstig is. De be denking van dhr. Istha dat ook hier ver keersdrukte kan ontstaan, zal wel meevallen, denkt men. Tot dhr. Droogers zegt de voorzitter dat het de bedoeling is dat ook de nieuwe openb. lag. school hier t.z.t. wordt gebouwd. Her bouw op de huidige plaats achten de des kundigen onjuist met het oog op de ver- keersdrlkte en het gebrek aan een groen strook. De kwestie van de bouwplaats zal eerst diepgaand aan de orde komen wanneer een uitgewerkte wijziging van het uitbreidings plan ter tafel komt. Een verzoek van het bestuur der alg. chr. kleuterschool om medewerking voor de aan schaffing van centrale verwarming voor hun schoolgebouw achten b. en w. niet voor inwilliging vatbaar. Ook na de uitbreiding van de school zal het gebouw nog slechts 2 lokalen groot zijn en een uitgaaf van 10.000,voor verwarming alleen, en b en w te groot. Daarmee zounden de eisen, die een normaal goed kleuteronderwijs ge steld mogen worden, verre worden over schreden. Juist vanmorgen vernam het college dat dit standpunt hoogstwaarschijnlijk ook door hogere instanties zal worden ingeno men. Met andere kachels is de school op goedkopere wijze deugdelijk te verwarmen. Dhr. Droogers had vernomen dat de gedachte aan centrale verwarming was ingegeven door de slechte restultaten van de huidige kachel in het afgelopen stookseizoen. Hij vraagt zich echter af of abnormale omstandigheden hier normgevend mogen zijn. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag oefent dhr. Istha critiek uit op de uitvoering van de plannen voor een speel- en oefenveld langs het sportveld. Er is nog niets aan gebeurd en de volkstuintjes die er aan opgeofferd moes ten worden vormen een doelloze wildernis. De voorzitter geeft toe dat de uitvoering stagneert als gevolg van het uitblijven van de slootdemping met grond die zou vrij komen bij het uitvoeren van rioleringswerk aan Kalisbuurt, Dorpsweg en Veerstraat. De aannemer had beloofd dat hij de overbodige grond daar storten zou. Ook de andere raadsleden hebben weinig vertrouwen in de afspraak. Er is grond nodig geweest voor demping van een gedeelte sloot langs de Dorpsweg, zegt dhr. van Engelen. Particu lieren hebben een gedeelte gebruikt en dhr. Timmermans weet dat een ander deel is gestort op de gemeentelijke vuilnisbelt aan de zeedijk. Ook de toezegging van de voet balvereniging tot egalisatie van het oefen terrein is een bron van kritiek voor dhr. Istha. Ze hebben er geen idee van hoe groot het werk is dat ze op zich namen. Voor de dragline is het een klein karweitje, niet voor vrijwilligers met spade en kruiwagen. Dhr. Istha zegt dat jaren geleden is be sloten dat de ondercommandant der brand weer telefoonaansluiting krijgen zou, wat nog steeds niet is gebeurd. De voorzitter weet zich zo'n toezegging niet meer te herinneren, maar zal het nagaan. Het is dhr. van Engelen en ook andere raadsleden opgevallen dat het nieuwe trottoir langs de Dorpsweg nabij het voor tuintje van dhr. Rombouts plotseling smaller wordt, wat niet fraai is en zeker zal mis staan wanneer de Dorpsstraat straks klaar is. De tekening is wel gevolgd, zo blijkt wanneer men die bestudeert. Het is jammer dat niemand daar intertijd erg in heeft gehad. De voorzitter zal nagaan wat er nog aan gedaan kan worden. Dhr. van Engelen denkt dat het niet veel is, tenzij „meer- werk" wordt geaccepteerd en de gemeente nog grond van enkele eigenaren van voor tuintjes aankoopt. Dhr. Aarnoudse wijst nog op bestrating van het terrein voor de schuur van dhr. P. Verhees aan de Dorpsweg, waar volgens de voorzitter reeds klinkers voor aanwezig zijn, en dhr. Droogers herinnert aan het veelvuldig plaatsen van bromfietsen op het toegangspad tot de brandweergarage tijdens voetbalwedstrijden e.d. Tenslotte informeert dhr Aarnoudse naar de sloop van de landbouwschuur van dhr. C. M. Dhoogers aan de F.D.Rooseveltstraat. De voorzitter heeft gedacht aan adverten ties voor het oproepen van slopers. Dhr. Droogers zelf zegt zijn uiterste best te zullen doen om de schuur vóór de opleve ringstermijn, 1 september a.s., leeg te krijgen. Daarna sluiting. Met lust aan het werk Scholenbouw in Oud-Vossemeer Zagersspitters voor de Kantonrechter Nieuw sportveld in Poortvliet Koninklijk brons voor trouwe dienst Straks gaat de bal weer rollen Denkt u om de Floratho Ook de augustus-nieuwsbrief in dit nummer Gelukkig is hij die zijn werk met vreugde verricht. Op 15-jarige leeftijd kwam David Noom op „Weltevreden", de boerderij van de heer C. B. Kodde onder Tholen. Donderdag 15 augustus jl. werd deze 40 jarige loopbaan herdacht in tegenwoordigheid van de familie Noom, de familie Kodde en het personeel, maar ook in aanwezigheid van burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, die met een bizon- dere opdracht naar de boerderij was geko men. Voor deze 40 jarige trouwe dienst was de heer D. Noom namelijk een koninklijke onderscheiding toegekend in de vorm van 'n bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Na mededeling van het Koninklijk Besluit werd door de burgemeester de gebruikelijk handeling verricht, waarna hij het echtpaar Noom en de familie Kodde met deze onderscheiding gelukwenste. De heer Noom en de heer Kodde dankten de burgemeester, terwijl laatstgenoemde enkele herinneringen ophaalde uit de 40 jarige trouwe diensttijd van zijn werknemer Noom. Toen hij op 15-jarige leeftijd in dienst trad kwam hij op de boerderij wonen, om na weer 15 jaar in het huwelijk te treden en zich in een woning bij de boerderij te vesti gen. Het is dus al die tijd een vertrouwde omgeving gebleven. De oudste broer van de heer Noom uit Arnhem bracht eveneens dank aan de burge meester en haalde voorts nog wat jeugd herinneringen op, om tevens te wijzen op de grote veranderingen, die zich vooral de laatste tijd ook op Tholen hebben voltrokken Een plechtig moment voor de familie Noom te Tholen Met de Koninklijke onderscheiding ook namens vele lezers gelukgewenst VOORWAARDELIJKE GEVANGENISSTRAF Te Middelburg moest vorige week voor de politierechter mr B. S. Sieperda ver schijnen de grondwerker M.denÈ. uit Sint Annaland, die op 2 maart zich heftig en met geweld had verzet tegen de politie, toen deze de grondwerker aanhield voor dron kenschap en rumoer. Bedreigingen en zelfs messen waren er aan te pas gekomen. Dit misdrijf werd door de rechtbank zeer ernstig opgenomen. De officier van justitie, mr A. W. Rosingh wees er op, dat er van verdachte weinig medewerking valt te ver wachten om weer op het rechte spoor te geraken. Het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme zag er eveneens weinig heil in, dat hulp zou worden aanvaard. Mr Rosingh was van mening, dat M. den E. het deze eerste maal meteen maar goed zou moeten voelen, om zo te trachten dat hij nog meer z'n hoofd zal stoten en eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een week. De politierechter wilde het nog graag eens proberen en maakte het tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en een onvoor waardelijke geldboete van 100. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 25 t.e.m. 31 augustus Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag vm 7.25 nm. 19.38 8.00 8.40 9.26 10.28 11.10 0.12 20.17 21.00 21.53 22.57 13ÏX) 27 aug. Eerste Kwartier te 7.54 uur. OUD-THOLENAAR BIJ ONGEVAL GEDOOD Vorige week donderdagmiddag vond om streeks 4 uur een aanrijding plaats op de Steenbergseweg, dat is de rijksweg tussen Halsteren en Steenbergen. De naar later bleek 60 jarige gehuwde oud-Tholenaar J. Schot, wonende te Roosendaal stak daar per rijwiel de weg over, toen uit de richting Bergen op Zoom een auto naderde, bestuurd door J.v.B. uit Nieuw-Vossemeer. De wiel rijder werd geschept en op de grond ge slingerd. Hij was vrijwel op slag dood. De politie wist aanvankelijk niet, wie het slacht offer was, omdat geen identiteitspapieren op hem werden gevonden. Later bleek het de 60 jarige oud Tholenaar J. Schot te zijn. Het stoffelijk overschot werd door de familie herkend. BURGERLIJKE STAND Geboren: 10 aug. Arendje Cornelia Jacoba dochter van Cornelis Jacobus Kot en Pieternella Jo hanna de Hond. 10 aug. Abrahamina Cornelia dochter van Cornelis Jacoubs Kot en Pieternella Johanna de Hond 11 aug. Jacoba Maria dochter van Adriaan Johannes Schot en Poulina Cornelia Schot Getrouwd: 14 aug. Pieter Willem van den Berge oud 35 jaar chauffeur en Eugienja Stefanja* Da- browski oud 41 jaar zonder beroep beiden wonende te Tholen. Overleden: 10 aug. Cornelia Catharina Polderman oud 75 jaar echtgenote van Wouter de Korte Midden in de verlate graanoogst komt dan de augustus-nieuwsbrief. Het zou kun nen zijn, dat het lezen hiervan door de belangstellenden blijft liggen tot zaterdag of zondag, nu de langdurige dagelijkse arbeid heel wat energie vergt en weinig lust om zich 's avonds nog te gaan verdiepen in dat gene waarmee men direct of indirect de gehele dag toch al bezig is. Dat is ook niet erg, wanneer er de een of andere dag toch kennis van wordt ge nomen, daar de voorlichting via deze nieuwsbrief niet moet worden onderschat. In het eerste artikel wordt doelbewust „nagekaart" over de aardbeienoogst 1963. Het behoeven niet alleen de wat we zouden kunnen noemen „groot-telers" te zijn, die zich hiervoor interesseren, want menig niet- agrariër had er als eigenaar of huurder van een moestuintje evenzeer mee te maken, zij het dat het voor die categorie financieel minder schade opleverde dan voor hen, die o.m. met deze teelt hun boterham verdienen. Die oogst was zonder meer teleurstellend en het zou heel wat minder erg voor het gevoel zijn geweest, wanneer de produktie veel lager had gelegen, dan nu de over het algemeen grote oogst voor een deel waarde loos ,bleek door het zgn. vruchtrot. Zo< zal dit eerste artikel van deze nieuwsbrief, zo zal dit nakaarten over een gedeeltelijk mis lukte aardbeienoogst voor velen interessant en nuttig kunnen zijn, wanneer men er de juiste lering uittrekt. Er is al heel wat gepend over de beroeps keuze. Drs Dippel benadert in zijn eerste artikel de overgang van de landbouw naar het metaalbedrijf. Een interessant stuk, waar van een brede lezerskring in ons gebied kennis kan nemen. De tuinbouwconsulent Bayense geeft ver volgens de uitslag van een proef poot- methode vroege aardappels en de uitslag van de aardbeienselectiewedstrijd. Samenvattend laat hij daarna volgen het geen de afgelopen weken in de tuinbouw sector gebeurde en wat er te doen staat. Met enkele tips voor tuinders besluit dhr. Bayense zijn medewerking aan deze augustus nieuwsbrief. De heer Andringa geeft verslag van de te Poortvliet gehouden demonstratie stro-oogst, terwijl tenslotte de heer M. A. de Hond de bestrijding van klein hoefblad onder de loep neemt, waarmee van de nieuwsbrief lezers ditmaal echt niet te veel wordt gevraagd. CONCERT VAN VOSSEMEER's MUZIEK Het al eerder uitgestelde en opnieuw onder weinig fraaie weersomstandigheden gehou den uitwisselingsconcert op zaterdagavond jl. door de Oud Vossemeerse Muziekvereniging trok geen bizondere belangstelling. Jam mer, dat met zovele andere programma's ook de zomeravondconcerten dit jaar vaak in het water vallen. De goede wil is in elk geval getoond. RODE KRUIS COLLECTE Nu de laatste afdracht binnen is van de Rode Kruis-collecte die in de afgelopen maanden met gebruikmaking van intekenlijs ten werd gehouden blijkt dat nog f 70. méér is gegeven dan vorig jaar. De opbrengst is thans in totaal f 1104.75 wat neerkomt op een gemiddelde van f 0.51 per inwoner. COLLECTE DOUSADJ Het is te hopen dat de collecte die alhier volgende week voor Dousadj zal worden gehouden eveneens de beurzen zal openen. Het werk ligt ongeveer op hetzelfde terrein hulp bij rampen. In dit geval voor de her bouw van het Perzische dorp. dat vorig jaar werd verwoest tijdens de zware aardbe ving in Perzië, die 13000 mensen het le ven kostte en waarbij 300 dorpen totaal wer den verwoest. Nederlandse jongeren onder leiding van Hare Kon. Hoogheid Prinses Beatrix namen op zich één der dorpen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1