WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Wie schrijft, die blijft „V.Z.O.S. met solist Riedijk uit Sint-Maartensdijk opnieuw eerste prijs op zangconcours Plaatselijk nieuws Nieuwsbrief WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Diploma uitreiking Landbouwhuishoudschool Draagt elkanders lasten VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG VOOR DE MIDDENSTAND Bovendien de wisselbeker voor het hoogste aantal punten Dodelijke val in nieuwe silo Cavetho Sint-Annaland 23 jarige H. Uijl uit Poortvliet overleden Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouwman - Poortvliet Veertig voor de primaire opleiding Twaalf assistenten in de huishouding DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: THOLEN 19e jaargang No. 36 18 juli 1963 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 inkassokosten Abonnementen 3.00 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Als uw huisarts medicijnen voorschrijft bijv. zoveel druppels en-of pillen per dag, dan houdt u zich nauwkeurig aan zijn voor schrift. Zeer verstandig uiteraard, want het gaat om uw gezondheid. Een kostbaar bezit. Krijgt men bijv. als middenstander van zijn economisch adviseur de raad om de be drijfsadministratie doeltreffender in te richten dan staat het nog te bezien, of dit advies even nauwgezet zal worden opgevolgd, als dat van de dokter. De administratie krijgt vooral in het middenstandsbedrijfsleven, lang niet altijd die aandacht die zij verdient. Schrijfwerk, zoals dat dan wordt genoemd kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de midenstander. Maar al te gauw is men geneigd deze werkzaamheden te be schouwen als een karweitje, dat men t.z.t. wel eens in een verloren halfuurtje zal op knappen. Onbegrijpelijk is dit, want hierme de is de „gezondheid" van uw onderneming gemoeid. Eveneens een kostbaar bezit. Het is aan de dag van vandaag niet meer mogelijk een onderneming efficiënt te leiden zonder dat daarbij op ieder gewenst ogenblik uw administratie u zegt wat er wel en niet gebeuren moet. U kunt niet alleen maar te werk gaan op uw geheugen en uw feeling Er is bij de huidige ingewikkelde constellatie veel meer nodig. Het is bovendien noodzakelijk, dat uw ad ministratie aangepast aan uw bedrijf en uw bedrijfstak, om nog maar niet te gewagen van een uniforme administratie. De admini stratie moet aan hoge eisen voldoen en u op een bepaald moment precies kunnen ver tellen hoe uw zaak er voorstaat. Het kan echt niet genoeg worden benadrukt hoe be langrijk een volwaardige administratie voor uw bedrijfsvoering is. Er zijn voorbeelden genoeg te geven waarbij een onvoldoende ad ministratie het bedrijf belangrijke schade heeft berokkend. Deze eisen zijn niet van deze tijd hoe wel die zijn bijzondere eisen stelt, toch ook vroeger was men al de mening toegedaan, dat een onderneming het niet zonder „cij fers" kon stellen. Vader Cats dichtte destijds al: „Wie nimmer rekent, nimmer schrijft, 't Is Lak, als hij een koopman blijft". nl de moderne scheepvaart koerst men op radar. In uw bedrijf dient uw administratie zo'n radar-installatie te zijn, waarop u vei lig kunt koersen. Nu is het niet onze, bedoeling u in deze korte beschouwing een volledig inzicht te- geven in de eisen waaraan uw administratie moet voldoen. Er bestaat voldoende gelegen heid voor U om daarover te worden voorge licht. We noemen maar uw accountant, uw organisatie, het Economisch Instituut voor de Middenstand, de Rijksmiddenstandsconsulent in onze provincie (A. Korstanje, Hofplein 7 Middelburg) enz. Toch willen wij wel enkele belangrijke punten aangeven, waarop uw administratie u beslist volledg moet kunnen informeren. Laten we beginnen met de omzet. Het ver loop daarvan moet u uit uw boeken kunnen aflezen. Het omzet-verloop moet u nauw keurig kennen, want dat moet u o.a. de ge gevens opleveren voor uw verdere inkooppo- litiek. En dan gaat het niet alleen om de to tale omzet, doch ook om die van de verschil lende artikelen of artikelengroepen. Met het oog op de te behalen winst moet u niet te veel, maar ook niet te weinig inkopen. Uw voorraad moet niet te groot, maar ook niet te klein zijn. Uit de omzetcijfers moet u kun nen vaststellen welke gangmakers onder de door u gevoerde artikelen zijn en tevens moet u kunnen bepalen welke artikelen een zeer lage omzetsnelheid hebben. De kosten vormen eveneens een zeer be langrijk bedrijfseconomisch gegeven. Ook daarover moet u administratie u volledig kunnen inlichten. En dan ook weer niet alleen over de verschillende soorten van kosten en het verloop daarvan. Deze bepa len immers mede het bedrijfsresultaat. De financiële positie van uw bedrijf, het contante geld waarover u op een bepaald moment kunt beschikken moet ook zon der veed moeite uit uw administratie kunnen worden vastgesteld. De stand van vorde ringen en schulden bijvoorbeeld. Veronderstel eens, dat u plannen tot uit breiding van uw bedrijf hebt. Of dat u moet overgaan tot aanschaf van nieuwe (moder ne) bedrijfsmiddelen en dat u zelf niet over voldoende financiën beschikt. U kunt dan een beroep doen op kapitaal van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalverschaffer te bewegen zijn tot het verlenen van krediet als niet uit uw administratie blijkt dat uw on derneming „goed" is voor het aangevhraag- de bedrag. En dan de fiscus - Ook die stelt zijn eisen. Die stelt ook belang in uw administratie en het geeft vertrouwen als blijkt, dat uw ad ministratie betrouwbaar en deugdelijk cijfer materiaal kan verstrekken. Dit zijn zo enige zaken bij lange niet volledig die wij u willen voorhouden met betrekking tot uw administratie en de nood zaak daarvan voor een verantwoorde be drijfsvoering. Als uw administratie niet in orde is, aar zel dan niet om u te laten voorlichten .De weg daarvoor hebben wij u in dit artikel aangegeven. Tot slot dan nog een korte opmerking over bedrijfsvergelijking De meest doelmatige weg totverbetering van uw bedrijfsvoering bestaat in het uitwisselen van ervaringen met uw collega's. Doch daarvoor is een goed verzorgde administratie een eerste vereiste. Op dit onderwerp komen wij binnen afzien bare tijd nog terug. Houd steeds het bekende gezegde voor ogen: „Wie schrijft, die bijft". Het is al niet eenvoudig voor een zangkoor door te dringen tot de Superieure afdeling, het is nog veel moeilijker om zich op die hoogte te handhaven. Het gemengd zangkoor „V.Z.O.S." uit Sint Maartensdijk onder de nog altijd vitale leiding van dirigent A. L. Riedijk heeft zowel het eerste als het laatste gepresteerd. Reeds vanaf 1952 komt dit in onze streek en ook daarbuiten zo bekende koor uit in de Superieure afdeling en heeft sinds die tijd 12 maal een eerste en éénmaal een tweede prijs behaald. Die eerste prijs was er ook zaterdag weer voor „V.Z.O.S." op het zang- en solisten concours te Souburg, georganiseerd door Souburgs mannenkoor ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan. Voor de zeven deelnemende verenigingen waren er 4 eerste prijzen, waaronder „V.Z.O.S.", dat bovendien door het hoogste aantal punten (421) de wisselbeker veroverde op „Cresendo" te Kruiningen. Het was een herovering van deze beker, want in 1951 kwam ze eveneens in het bezit van „V.Z.O.S." toen het koor te Hoek een eerste prijs met het hoogste aantal punten behaalde in de ere-afdeling. Bovendien was er zaterdag jl. een eerste prijs voor de solist Izak Riedijk met 171 punten in de afdeling Uitmuntendheid. Donderdagmiddag 11 juli omstreeks half drie werd de 23 jarige H. Uijl uit Poortvliet, sinds 14 dagen werkzaam bij de Cavetho te Sint Annaland na een val in de nieuwe silo van ruim 6 meter met een schedelbasisfractuur en anderè ernstige inwendige kneu zingen per ambulance naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij zondagmorgen aan zijn verwondingen is overleden. Met de heer Abr. den Haan uit Sint-Annaland was Uijl werk zaam in de nog niet geheel klaargekomen nieuwe silo van de Cavetho. Lopen over één der silomuren op een hoogte van een meter of acht boven de vloer, verloor hij bij het optillen van een balk zijn evenwicht en maakte een val van een zes meter, waarbij hij op gaas terechtkwam. De losse balk stortte mee en kwam op zijn hoofd terecht, wat mede een ernstige schedelbasis fractuur veroorzaakte. Nadat de plaatselijke arts de zwaargewonde jongeman had gezien, werd onmiddellijk de Rode Kruis zieken wagen gebeld, waarmee het slachtoffer naar Bergen op Zoom werd vervoerd. Zonder volledig bij bewustzijn te zijn geweest is hij daar zondagmorgen overleden. De heer Uijl was ongehuwd en sinds 14 dagen werkzaam bij de Cavetho, in welk bedrijf evenals in zijn woonplaats na dit gebeuren de ontsteltenis groot was. Dirigent Riedijk was ditmaal niet helemaal gerust naar het concours gegaan, hoewel er vooral de laatste drie weken hard was gerepeteerd en goede vooruitgang geboekt. Het is echter niet eenvoudig zich op een der gelijke hoogte te handhaven, temeer omdat men zelfs bij dit uitstekend koor moet kla gen over een te geringe aanvulling van de jongeren. Reeds vanaf 1952 uitkomende in de superieure afdeling en sinds die tijd 12 eerste prijzen te hebben behaald, waarvan driemaal op nationale en internationale con coursen is geen kleinigheid. Het lukte ook zaterdag weer, het ging uitstekend. Zowel het verplichte nummer „O Lam Gotter unschuldig" van Ernst Pepping als het vrije nummer „Psalm 90" van J. P Sweelinck brachten een uitstekende beoor deling van de jury. „Voortreffelijk gekozen kan een zo moeilijk werk alleen daarom al gewaardeerd worden", merkte de jury op en de koorleden letten goed op de directeur, die zeer goed is te noemen". Het is bij de behaalde 241 punten een veelzeggende uit spraak van deze jury voor „V.Z.O.S." MOOIE PRESTATIE VAN AMATEUR Van de elf deelnemende solisten behaalden er niet minder dan tien een eerste prijs. On der hen was zak Riedijk, die met 2 andere deelnemers uitkwam in de afdeling uitmun tendheid. Met 171, punten kwam Riedijk aan een eerste prijs in deze afdeling en lag maar 5 punten lager dan de hoogste van dit solis ten concours, de bekerwinnares mevr. A. Tamminga-Butfer te Goes, die in de ere-af deling zong. Solist Riedijk bracht een Aria uit het Ora torium „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn en als tweede nummer „Wohin" van Fr. Schubert. Hoge cijfers behaalde hij ook voor techniek, zuiverheid, opvatting, rhytmiek en nuancering. „Een mooie prestatie voor een amateur, uitstekend begeleid op de piano (door de heer A. D. Goedegebuure van Sint Annaland), indien ook hij amateur en geen beroeps is", aldus het oordeel van de jury Zo had „V.Z.O.S." een bizonder goede dag en met het resultaat willen niet alleen de inwoners van Sint Maartensdijk, maar onze gehele streek koor, dirigent en solist geluk wensen. Ook de landbouwhuishoudschool te Tholen was toe aan de vakantie. Voor zich de deuren sloten was er donderdag middag 11 juli nog het belangrijke uurtje van de diploma uitreiking. Van de 52 geslaagden, waren er 11 meisjes met lof aan de eindstreep gekomen. Ze kregen een extra felicitatie en een boekenbon. Zoals gebruikelijk was de „eindles" in de gymnastiekzaal van de school, waar de di rectrice mej. Ter Haar de feestelijke bijeen komst opende. Met vele ouders waren ook aanwezig mr A. J. van der Hoeven, burge meester van Tholen, de voorzitter van de commissie van het Z.L.M. huishoudonderwijs burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny uit Souburg, mej. A. v. d. Leeden en de heer J. van Dalen eveneens namens de commissie Landbouwhuishoudonderwijs der Z.L.M. eni ge dames van de Commissie van Toezicht terwijl de heer A. C. Breure uit Sint Maar tensdijk de Z.L.M. kring Tholen en St. Philipsland vertegenwoordigde. Uiteraard waren de geslaagden het middel punt van de belangstelling, zeker toen ze op het podium het diploma kregen overhan digd van de de directrice. De drie meisjes uit klas Ila en de 6 uit klas lib kregen met de 2 uit klas III een extra applaus vanwege het slagen cum laude. Een geestig speechje volgde van burge meester Ter Haar Romeny, die voorts wees op het belang van dit onderwijs, opdat de meisjes als volwaardige mensen in de maat schappij van onze dynamische eeuw wor den geplaatst, toegerust met een algemene en brede belangstelling, gezien de enorme veranderingen, die ook onze streek zal on dergaan, via Deltawerken en Schelde Rijn verbinding. Hierbij sloten zich aan mevr. Kooijman-Krijger namens de Commissie van Toezicht en de heer A. C. Breure namens de ZLM-kring. Voor de 3 geslaagden met het hoogste aantal punten was er een boeken bon. Wie schrijft die blijft Eer de vakanties begonnen was er nog een diploma-uitreiking en bevordering aan de l.t.s. aan de landbouwhuishoudschool een grote reeks geslaagden en bevorderen na andere studie Zijn er voorts verslagen van school- en bejaardenreizen Gebeurde er een dodelijk ongeluk Oogstte „V.Z.O.S." in St. Maartensdijk weer veel succes op een zangconcours Vindt u in dit nummer weer een nieuwsbrief En veel ander wel en wee uit de streek Plus de uitverkoop GediplomeerdeZie toe, waar gij de voeten zet, Veel hangt er af van d'eerste tred. GETUIGSCHRIFT ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING Hendrina Bazen, Adri Beukelaar, Ina Praat Coba Quist, Cathy de Rijke, allen te Tholen Sjaantje Duijzer te Poortvliet To Hartog (met lof) Jozien van Popering (met lof) van Sint Annaland Hiltje Koopal van Bergen op Zoom Adri Lindhout en Gerarda Minheere van Oud Vossemeer Coby Slager van Scherpenisse 4 leerlingen werden afgewezen. Na de pauze kwamen de gediplomeerden nog eens voor 't voetlicht met een toneel stukje, een ritmische oefening op muziek van Grieg, een uitbeelding van een gedicht van Annie Schmidt en een afscheidslied dat ge zongen werd door de Assistentenklas. Mej. ter Haar kon na een dankwoord van de klassenvertegenwoordigsters de feestmid dag sluiten, terwijl wij nog de namen van de geslaagde leerlingen laten volgen. GETUIGSCHRIFT PRIMAIRE OPLEIDING Willy Baay, Jannie Jansen, Francien v. d. Sande, Jo Schot, Annie Bijl, Tanny Geluk, Corrie Geuze, Hanna de Kok, Willy van Vossen (met lof) Anna van Oefelen allen te Tholen Lenie v. Bezooijen, Nelly Potappel (met lof) allen te Scherpenisse. Ria van Gorsel, Leny Hage, Ria Hartog, Meta v. d. Heide, Willy Hengstmengel, Adrie Koopman, Greta Lindhout, Adri Mul ler allen te Sint Maartensdijk Coba Lindhout (met lof) Willy Potter (met lof) Coba Wessels, Coba Poot allen te Poortvliet Laurina Aarnoudse, Woudrina Goudzwaard, Nelly Potappel, Corry de Ruiter (met lof) Christien Wessels, Nella den Hollander allen te Oud Vossemeer Adrie van Daalen, Willy Fase, Francien Lindhout, Jozien Polderman (met lof) Corry van Popering (met lof) Maria Rijnberg, He- leen Rijnberg, Saartje Scherpenisse, Cobi Soeters (met lof) en Dina de Witte (met lof) allen te Sint Annaland 4 leerlingen werden afgewezen. Het suppletiefonds „Draagt Elkanders Las ten" ter ondersteuning van hen die door ziekte in financiële moeilijkheden zijn gko- men, hield haar jaarvergadering in de „De pril" te Goes. Het jaarverslag gaf een uit breiding van de werkzaamheden te zien. Nog altijd valt er door particuliere steun veel nood te lenigen. De jaarrekening sloot met een batig saldo van f 841.06. Inkomsten bedroegen f 16450.59 uitgaven f 15609.53. n de vacature wijlen dhr. P. eKsteloo te Serooskerke werd gekozen dhr. P. Kasse te Veere. Wellicht ten overvloede is er nog eens op gewezen dat het fonds geen binding met de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft, maar dat gewerkt wordt voor alle noodlijdenden door ziekte of anderszins in de ruimste zin genomen. DOKTERSDTENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660-500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 Dr. H, Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 21 tot en met 27 juli 1963 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 3.48 4.36 5.20 6.05 6.44 7.19 7.58 16.16 17.00 17.45 18,24 19.00 19.37 20.18 20 juli Nieuwe Maan te 21.43 uur 28 juli Eerste Kwartier te 14,13 uur VERGADERING „THOLESE BOYS" Vrijdag hield de voetbalvereniging „Tholense boys" in „Hof van Holland" haar algemene jaarvergadering onder leiding van de heer M. C. Meerman. Het verheug de de voorzitter een zo grote belangstelling te mogen constateren. Voorts feliciteerde hij de leden J. C. A. Geuze en C. de Jonge met het behaalde basisdiploma jeugdopleiding. Moge de opgedane kennis in het belang der vereniging worden aangewend, zo hoopte dhr. Meerman In het jaarverslag van secre taris J. de Laater hoorde men de verenigings geschiedenis van het afgelopen seizoen, waarin o.a. werd gememoreerd het goede competitiebegin van het eerste elftal en de uiteindelijke teleurstelling, met name door de uitslag Kogelvangers Tholense boys. Tegen menige verwachting in kon hierdoor geen promotie plaats vinden. Voorts werd bizondere aandacht geschonken aan het 40 jarig jubileum van voorzitter M. C. Meer man en nog eens aangehaald, het geen deze nestor van „Tholense boys" voor zijn ver eniging gedurende vele jaren deed. De glastuinbouw staat in het middelpunt van de agrarische streekbelangstelling. Niet alleen hoort men daarover op voorlichtings- en andere organisatorische bijeenkomsten maar men ziet het ook in de praktijk gebeu ren. n vrijwel elke gemeente uit onze streek ziet men warenhuizen verrijzen, inzonderheid te Sint Annaland. Geen wonder, dat de tuin- bouw-assistent, de heer B. Baijense, dit onderwerp in een nieuwsbrief eens aansnijdt en begint met de waarschuwing, dat men niet zomaar moet aannemen, dat een kas een goudmijntje is. Zonder serieuze gegadigden te willen afschrikken, wordt in het eerste ar tikel van deze nieuwsbrief reeël voorgesteld wat er komt kijken om een warenhuis te bouwen en welke glasteelten aanbeveling verdienen. De eindconclusie van dhr. Baijen se is dan ook dat staandglas niet iets is om bang voor te zijn, maar wel iets om goed te overwegen. De heer Markusse vraagt de aandacht voor de mechanische uitmestinstal latie. waarvan nog maar één volledig auto matische op het eiland is te vinden. Be langrijk is de mededeling, dat in de laatste vergadering van de streekverbeteringscom- missie besloten werd gelden beschikbaar te stellen voor 2 voorlichtingsobjecten voor het trekken van witlof in een schuur. De graanoogst staat voor de deur De snel le omschakeling in de losmethode noopt ook op dit terrein voorlichting te geven. eMt een schema wordt één en ander verduidelijkt hoe een landbouwwagen voor losgestort graan kan worden omgebouwd. Verder staat het leerplan voor het onderwijs in de groen teteelt afgedrukt en worden mededelingen gedaan over de Floratho 1963, welke dit jaar met medewerking van de werkgroep tuinbouw een belangrijke uitbreiding onder gaat. Niet ieder veehouder blijkt nog over tuigd te zijn van het nut van een goede fokvereniging. Laten de nog niet aangeslo tenen het eens een paar jaar proberen en zich direct als lid opgeven. Daaraan kan men niet zo veel (contributie) toegeven en in die tijd zal men ondervinden, dat men er die contributie ruimschoots uithaalt door meer dere kennis en produktiever vee, indien men de verkregen voorlichting in de praktijk wil toepassen. De Tips voor Tuinders krij gen een veelzijdige belangstelling en voor aardbeitelers ie er de uitkomst van gehou den proeven. Tenslotte worden nog verschil lende mededelingen en tips gegeven om er weer een gevarieerde nieuwsbrief van te maken. De financiële positie was in het begin van dit jaar niet rooskleurig, ook al vanwege lange vorstperiode en het daardoor ontbre ken van recette. Door aktiviteiten van de leden o.a. via een verloting en een glas- aktie, was men nu toch weer aan een voor delig kassaldo van f 319.al moeten nog enkele rekeningen worden betaald. Voor gesteld werd in verband met de komende competitieplannen het bestuur tot 7 leden uit te breiden. Bovendien was er de vakature M. C. Meerman die de tijd gekomen achtte z'n taak aan 'n jongere over te laten. Een nog herhaald aandringen tot aanblijven kon geen wijziging brgen in 't terzake door de voorzitter ingenomen standpunt. Zo werden drie nieuwe bestuursleden gekozen t.w. de heren H. Dijkslag, J. Blaas en J. Geluk. Tot voorzitter werd de heer Jac. de Laater ge kozen, waarmee de heer Meerman de be noemde feliciteerde. Hij wees er op, hoe de nieuwe functionaris zijn sporen als verdien de als secretaris en hoopte dat hij nog vele jaren in het belang van de vereniging zal mogen blijven werken. Tot leden van de elf talcommissie werden de heren B. Baaij, J. van de Velde en W. Kurvink benoemd. Men had toen al zoveel gestemd, dat besloten werd als adviserende leden aan de elftalcom missie toe te voegen de heer M. van Pelt, trainer en de voorzitter J. de Laaer. Bij ac clamatie werden de kascommissieleden J. van Heuseveldt, A. Potappel en W. Schot her kozen. Op voorstel van het bestuur werd de donatie gebracht op f 6.per jaar voor degenen, welke geen vrije toegang tot het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1