%hool$e dagen Judo be. THOOLSE DAGEN 1963 Programma Thoolse dagen 1963 Melkveehouderij op Tholen Schapenteelt Voorwoord mSÊmmm Tiet trekpaard 19c JAARGANG No. 33 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 27 JUNI 1963 RedactieLandbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58 Goes TEN GELEIDE Waarom gaat dc Thoolse vrouw naar de Thoolse dagen? Voeding I WoningI KledingI VRIJDAG ZATERDAG 6 JULI 1963 DE BETEKENIS VAN De SPORT voor jong en oud Nieuwsbrief streekverbetering Tholen Met inspanning en met medewerking van vele Thoolse krachten zijn wij er dit jaar wederom in geslaagd om een 2-daags programma voor de Thoolse dagen 1963 samen- te stellen, dat de tot nu toe gehouden Thoolse dagen verre zal overtreffen. Naast het agrarische element dat aanvankelijk zeer sterk overheerstegaat nu ook de middenstand een steeds belangrijker plaats in nemen. Zowel voor deze bevolkingsgroep als voor de agra rische geldt de aloude wijsheid van de bekende Zeeuwse dichter Jacob Cats, ,,De cost gaet voor de baet uit Naar onze mening is de Thoolse bevolking op dit punt nog wat terughoudend, want zowel bij de veehouders als bij de middenstanders blijven er mensen thuis die eigenlijk op deze dagen acte de presence hadden moeten geven. Want juist het naam maken als eiland, op veehouderij gebied in zijn totaliteit, zal in de toekomst ongetwijfeld zijn vruchten afwerpen. Zo ook met de middenstand, er kan niet voldoende aandacht worden geschonken aan de artikelen die de Thoolse middenstand kan aanbieden, en de daarbij verleende service. Nog teveel leeft de gedachte dat alles van ver moet komen omdat men te weinig vertrouwen heeft in de eigen middenstand. Juist deze Thoolse dagen zijn een prachtig middel om de Thoolse bevolking te tonen wat zij kunnen bieden. Dat de stad Bergen op Zoom een belangrijke plaats voor het Thoolse publiek is, blijkt uit de bijdrage van de middenstand uit deze stad, zonder dat daarvoor propaganda is gemaakt. Naast de traditionele fokveedag op de eerste dag is er als bijzondere attractie voor de dames, de historische modeshow door Fred v. d. Lakens Studio uit Den Haag, de eerste die in onze provincie gehouden wordt. Heus iets bijzonders Naast deze prachtige show die zowel op vrijdag middag als zaterdagmiddag plaats vindt, wordt zater dags het Gewestelijk kampioenschap voor Landelijke Ruiters verreden, waarvan in de namiddag vooral de Springkampioenschappen zo spectaculair zijn. De Thoolse Judo club demonstreert en één van onze Thoolse muziekverenigingen concerteert, terwijl de altijd weer actieve ponnies met hun actieve jeugdige berijdsters en berijders voor de nodige afwisseling zullen zorgen. Een orientatierit besluit het programma. Namens de Thoolse bevolking heten wij alle mensen die van buiten ons eiland komen, van harte welkom. Wij wensen hun prettige dagen toe op ons eiland. Vanaf deze plaats betuigen wij onze dank aan alle medewerkers, aan alle gemeenten, instellingen en per sonen die ons door middel van bijdragen in de vorm van geld en kunstvoorwerpen steunen, evenals onze adverteerder in de catalogus. Zonder deze hulp zou het ons bepaald onmogelijk zijn, een dergelijke grote Thoolse manifestatie te organiseren. Wij doen ons best om de Thoolse naam hoog te houden, ja zelfs haar naam steeds te verhogen. Doet U allen daaraan mee. Welnu dan tot weerzien op vrijdag en zaterdag 5 en 6 juli a.s. M. C, Kosten. Met de beste verwachtingen kunnen we weer uitzien naar de op 5 en 6 juli a.s. in Poortvliet te houden Thoolse dagen. Het door zijn veelzijdigheid aantrekkelijke programma dat in voorbereiding is en vooral is geconcentreerd op de resultaten van de landbouw huisdierenfokkerij, biedt daarnaast voor de gehele Thoolse bevol king en geinteresseerden buiten deze nijvere streek, op beide dagen velerlei. Bij verschillende vormen van voorlichting die op agrarisch gebied worden gepresenteerd is ook het huishoudelijke element met een boeiendz aan de kleding gewijde show aller aandacht waard. Het sportieve karakter dat overigens in de vee- en paardenkeuringen altijd besloten ligt en dat ook door wedstrijden in veebeoordeling en -opfok resulteert, vindt dit jaar wel een bijzonder hoogtepunt in op zaterdag 6 juli te verrijden wedstrijden van de Zeeuwse landelijke rijverenigingen voor het Provinciaal Kampioenschap. Al me al zijn deze dagen een jaarlijks terugkerend symbool van de vooruitstrevende koers van de gemengde landbouwbedrijven in dit gebied waarbij een steeds verdergaande samenwerking en goede organisatie op vaktechnisch gebied voor ogen staat. Zo zijn ook de rundveehouders op de gemengde bedrijven bezig zich middels een goede organisatie tot fokkers van kwaliteitsvee op te werken. Geen eenvoudige taak, maar haalbaar in de nu ge vestigde fok- en controlevereniging en een aan het definitieve her stel werkende K.I.-vereniging. Ook hier is het juiste samenspel tus sen melkcontrole, goede stierenkeuze, veeregistratie in het slectie- proces voorwaarde voor een economische ontwikkeling van de veeteelt. Handmelkeneen verdwijnend beeld? Sinds 1 juli 1962 steeg het aantal leden van de melkcontrole in het verband van de fokvereniging van 102 tot 111, waarmede een toename van de op produktie gecontroleerde veestapel van 698 tot 762 gepaard ging. Bij de tendens tot grotere produktie-eenheden melkvee op de gemengde bedrijven met ca. 2300 melkkoeien in Tholen en St. Philipsland tesamen moge dit overigens een aanmoe diging zijn tot nog snellere ontwikkeling. Een monster van 140 inzendingen, van naar we verwachten on geveer het beste thans aanwezige fokvee, zal op de eerst Thoolse dag in de ringen verschijnen met daarnaast een kleine collectie slachtvee. De schapenfokkerij, van de kuddeschapen geëvolueerd naar meer economische bedrijfsschapen van het moderne Texelse vlees-wol type, geënt op een kern van enkele ambitieuse Thoolse fokkers, ontbreekt evenmin met een inzending. De paardenstapel is wel sterk verminderd maar een 10-tal trek paardfokkers hebben nog zoveel kwaliteiten in hun adelijke dieren te bieden dat zij het pleidooi voor een voortgaand nuttig paarden- gebruik op de kleine bedrijven zullen blijven ondersteunen. Deze globale schets wil de wenst uitdrukken dat de organisatoren zij die dieren met de nodige zorg en toewijding voorbrengen en degenen die anderzins hun bijdrage aan de diverse evenementen leveren, zullen bereiken wat zij nastreven. Kortom waardering voor het goede dat geboden wordt, een stimulans tot verdere voortgang, tevens inhoudende een grote publieke belangstelling. Goes, juni 1963. Ir W. L. Harmsen De Thoolse dagen Zijn ze al zo bekend dat het een begrip geworden is? Voor hen die met de „Huishoudelijke Voqrlichting" te maken hebben wel. Ook voor diegene die met het fok- en stam- bee vee te maken hebben. En erg prettig dat nu ook vele winke liers de Thoolse dagen gaan leren kennen. Waarom gaan wij winkelen Alleen maar wanneer we boodschap pen hebben Of ook wel voor de gezelligheid en om te zien wat er voor nieuws gebracht wordt. Naar de Thoolse dagen komen ook vrouwen van elders De Thoolse vrouw gaat naar de Thoolse dagen omdat ze mee wil leven met haar omgeving en met haar eiland en voor velen blijft dat, waar de Thoolse dagen uitgegroeid zijn, „de fokveedagen", dus het vee, een grote aantrekkingskracht behouden, juist misschien omdat er al veel bedrijven zijn waar geen vee meer is, ook mis schien wel omdat men er van het hele eiland kennissen ontmoeten kan. En dan niet te vergeten „de Tent". De tent met zijn bewoners, met de stands van onze winkeliers en van de Huishoudelijke Voor lichting. Wist U, dat U daar werkelijk met alle mogelijke vragen, die maar betrekking hebben op de Huishouding, mag komen? En dat men daar ook bijna wel altijd raad op zal weten en men U dus van antwoord zal kunnen dienen. De Thoolse vrouw die al vorige jaren naar onze tent kwam zag eerst „DE VOEDING" in het middelpunt, daarna „DE WONING" Wie vergeleek verleden jaar oud en nieuw Nu is er weer oud en nieuw te vergelijken en wel in „DE KLE DING". Dus waarom of waarvoor U ook komt, voor nieuws, voor de gezelligheid of voor raad, dit alles zult U kunnen vinden op onze Thoolse dagen. Mevr. J. van Gorsel-van Westen 8.30 uur 9.00 uur 9.05 uur 9.30 uur 10.00 uur 11.00 uur 11.00 uur 11.30 uur 12.00 uur Wedstrijd in handmelken Opening door de voorzitter Rundveekeuringen fokvee Eindkeuring kalverenopfok- wedstrijd Keuring Texels ras fokschapen Keuring van vleesvee Keuring jonge paarden en stalgroepen van de Bond van Paardenfokkers Keuring van geiten Premiekeuring Koninklijke Vereniging Ned. Trekpaard 14.00 uur Opening défilé bekroonde dieren door de edelachtbare heer W. J. van Doorn burgemeester van de gemeente Poortvliet -14.15 uur Défilé paarden 2 jaar en ouder -14.30 uur Kampioenen en reserve kampioenen rundvee -14.45 Rondrit in sjees met dames in historische dracht -15.00 uur Keuring van vierspannen 16.30 uur Hist. Costuumshow van de heer F. van der Laken in de tent van de Huis houdelijke Voorlichting -15.30 uur le prijswinnaars rundvee -15.45 uur Hongaarse post -16.00 uur Défilé jonge paarden -16.30 uur Demonstratie werktuigen moderne aardappelcultuur -21.00 uur Hist. Costuumshow van de heer F. van der Laken in de tent van de Huis houdelijke Voorlichting 14.00- 14.15- 14.30- 14.45- 15.00 15.00- 15.30- 15.45- 16.00- 19.30- 9.00 uur Voorkeuringen dressuurproef der landelijke rijverenigingen 13.20 uur Marsmuziek door de muziekverenigingen 13.30 uur Opening door de Weledgestr. heer Ir. J. D. Dorst, voorzitter van de gewest, bond te Goes 13.35 uur Springconcours klasse L 14.00 uur Optreden ponnieclub „de kleppertjes" uit Axel 14.15 uur Springconcours klasse M om het provinciaal kampioenschap 14.35 uur Klavertje drie 14.50 uur Judodemonstratie door leden van de judoclub Tholen Optreden van de Muziekvereniging 15.20 uur Parade van alle deelnemende Landelijke Ruiters met prijsuit reiking van de in de morgenuren gehouden dressuurproef. 15.50 uur Attraktienummer ponnies 16.10 uur Springconcours klasse Z om het Provinciaal kampioenschap 16.25 uur Voltige nummer uit te voeren door leden van de Land. Rijver. „Oranje Ruiters" te Willemstad 16.45 uur Groepspringen door de Land. Rijverenigingen 17.10 uur Tally Ho 17.30 uur Concert door de muziek vereniging 18.00 uur Start Óriëntatierit vanaf het terrein in de Schapenweg te Poortvliet ±21.00 uur Prijsuitreiking Óriëntatierit in het Holland Huis te Scherpenisse 14.3016.00 uur Hist. Costuumshow van de heer F. van der Laken in de tent van de Huishoudelijke Voorlichting De sekretaris M. A, de Hond zijn oorzaak in de lage slachtprijzen, wat de aantrekkelijkheid van het 'mestvee doet verminderen. Het verruimen van de mestveestapel heeft weer nieuwe problemen, medegebracht voor de veehouder. De melkveehouderij op Tholen heeft de laatste jaren een belang rijke uitbreiding gehad, dit vindt zijn oorzaak in de verschillende belangrijke veranderingen die de laatste jaren op het eiland hebben plaatsgevonden, met name de Herverkaveling van ons Eiland, de betere kavel indeling en ontsluiting hebben het mogelijk gemaakt tijdens de weideperiode op de meest moderne manier het houden van vee mogelijk te maken, daarbij niet te vergeten de aansluiting op de waterleiding, hetgeen de drinkwater voorziening in vrijwel ieder perceel heeft opgelost. Door het totaal over de kop werken van het oude grasland is het grootste percentage oud weiland op nieuw ingezaaid met goede grassen hetgeen alleen al een belangrijke opbrengst vermeerdering van de weilanden heeft gebracht. Ook de sanering en verplaatsing der diverse bedrijven heeft het mogelijk gemaakt de rundveestapel belangrijk uit te breiden. Stalverbetering vindt en heeft reeds op vele bedrijven plaatsgevon- len. Machinaalmelken wordt steeds meer toegepast. Mechanisch mesten, vindt ook reeds ingang, mede door de stal verbetering. Op het gebied der veevoeding zien wij ook steeds toenemende vernieuwing der werkwijze, in het opdoen van de win tervoorraden o.a. graskuilen, hooipersen, het benutten van het bouwland dat vroeg bloot komt door inzaaai met een voedergewas. Wij kunnen rustig vaststellen dat er door bovengenoemde facto ren en gedaanteverwisseling van het eiland per ha meer vee gehou den kan worden. Dat er nu meer melkvee gehouden wordt per bedrijf vindt wel Kampioenskoe 1962 „Marijke II" van J. C. Moerland te Stavenisse Weren vroeger de kalfvaarzen en melkkoeien, zo maar van de veemarkt en handel gekocht op hun uiterlijk voorkomen. Thans heeft men toch wel algemeen de ervaring dat bij aankoop van een rund voor de melkproductie bestemd in de eerste plaats een goede productie afstamming zonodig melklijst(en) aanwezig moeten zijn en op de tweede plaats uiterlijk voorkomen goed MOET zijn. Wil men het melkveebedrijf uitbreiden en van zijn weiland een zo groot mogelijke productie halen, dan dient men daarbij zich aan te sluiten bij de fok- en controle vereniging ten einde van de beste dieren door te fokken en met spoed zijn slechte productie dieren op te ruimen, zonder controle op de melkgift is het ten eenen male onmogelijk de minder productieve dieren te scheiden van de hoog productieve. Het is dan ook niet te verwonderen, dat een 100 tal melkveehouders op Tholen hun melkcontrolevereniging hebben omgebouwd in een fok- en controlevereniging. Om langs deze weg als sluitstuk van het Herverkavelingsplan Tholen de graslanden te bevolken met produc tieve dieren van een goed exterieur ten einde een zo groot mogelijke productie te halen. W. A. de Wilde Het is duidelijk dat in de veranderde wereld van gejaagdheid en steeds minder arbeidsuren, die als maar duurder worden, de positie van het Trekpaard ook de invloed daarvan ondergaat. Het aantal paarden verminderd bijna evenredig aan het aantal arbeidskrachten op de bedrijven. Beiden gaan nog steeds door, economisch financieel verantwoord of niet. Het is een vraag reeds vele malen besproken en bestudeerd. Steeds meer komt naar voren, dat het Trekpaard naast of zonder motorisatie op vele bedrijven groot en klein financieel volledig verantwoord is. Dit is ook weer eens onderstreept op de Alg. Verg. der K.V.N.T. op 22 maart 1963, waar Ir van Logtenstein, Dir. Bedrijfseconomische Afd. van de N.C.B, te Tilburg duidelijk aantoonde dat op goed geleide paardenbedrijven tot ongeveer 25 ha een daarboven in samenwerking met de motor beduidend financieel voordeel opleve ren. Het is dus zaak goed uit te kijken en geen onverantwoorde motorisatie door te voeren met enorme investeringen, afgezien nog van het struktuur bederf. Dit moet voor ieder bedrijf nuchter zuiver financieel worden be zien. met alle facetten die daaraan vastzitten. Afnemend aantal.... Ook het Trekpaard tracht te fokken in een richting die is aangepast aan de omstandigheden van vandaag d.w.z. lichter, kleiner en vlotter met behoud van de goede eigenschappen als makheid soberheid, gewilligheid enz. De resultaten zijn duidelijk te zien op keuringen. Het Threkpaard is als steeds een waardevolle trekkracht die niet duur is. J. A. Stols Vooral de laatste jaren is voor hetjudo in ons land grote be langstelling ontstaan. Zowel door verslagen in diverse dagbladen als door T„ unitzendingen is meer bekendheid gegeven aan de judo- sport. Ook het feit, dat onze landgenoot A. Geesink in 1961 de wereldtitel voor zich opeiste heeft het zijne ertoe bijgedragen. Toch zijn er nog velen, die judo beschouwen als een gevaarlijke en ruwe sport en vergelijken haar met de bokssport. Niets echter is minder waar, judo heeft geen enkele verwantschap aan boksen en statis tieken hebben aangetoond dat met judo minder ongelukken gebeuren dan met welke sport ook. Het judo is ontstaan uit het jui-jitsu. Het jui-jitsu is n reeds eeuwenoude bestaande verdedigingsmethode. Meerdere sage's vertellen van de oorsprong dezer. In ieder geval is zeker bekend, dat de oorsprong China was en dat de samourais een Japanse militaire Kaste zich cvan het jui-jitsu bedienden. Zo ontstonden er verschillende scholen, waarvan bekende grootmeesters dc leiding hadden. Iedere school had zijn eigen grepen en hande lingen en het was zeer moeilijk om lid te worden van zo'n school en als dit lukte was geheimhouding der handelingen een vereiste. Zo groeide het jui-jitsu door de eeuwen heen in verschillende richtingen, totdat in 1880 de verdeeldheid ophield. Dit kwam door een zeer groot man, te weten Prof. Dr. Yigoro Kano hij was het, die in alle scholen doordrong. Hij bestudeerde alle richtingen en vormde de oude jui-jitsu basishandelingen om tot de aan de perfectie grenzende soepele en effectieve bewegingen, welke klemmen, worpen, wurgingen en houdgrepen omvatten, een systeem, dat door iedereen beoefend kan worden, groot en klein, jong en oud: het judo. Judo dat aan zeer strenge regels is gebonden, werd een gevechts- sport bij uitnemendheid, hoofdzakelijk door zijn paedagogische waarde, eigenschappen, welke deze in zich heeft. Enkele etiquette-regels zijn: Voor de aanvang van de training, les of wedstrijd begroepen de leraar of scheidsrechter en deelnemers elkaar door geknielde of staande te buigen, er wordt niet hardop gesproken en als men niet deelneemt knielt of zit men met gekruiste benen. Gekleed in judogi (judopak) vervallen alle verschillen in rang, stand, religie of politieke overtuiging. Allen hebben slechts een ideaal: een goed judoka te worden. „Mens sana in corpore sano een gezonde geest in een gezond lichaam. W Wuijts De schapenteelt in ons land is als regel een neventak op het agrarisch bedrijf: als hoofdzaak komt het sporadisch voor. De nuttige eigenschappen van deze dieren, die vooral tot uiting komen op de kwaliteit van de grasmat (gesloten zode, fijner gras bestand, verdwijnen van weideonkruiden), maken dat het houden van schapen naast rundvee een gunstig aspect vertoont. Eenzijdi ge beweiding met schapen is evenwel mogelijk, mits regelmatig om- weiden wordt toegepast, alsmede het verstrekken van bijvoer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 5