WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Geen kermis „De Houwer" toont wat samenwerking vermag WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse Dagen Burgemeester D. C. Bouwense opende Landbouwcentrum in Scherpenisse JACHTHAVEN IN BERGEN OP ZOOM Voor uw meubelen Fa. Potter-Bouwman - Poortvliet Voor de balie 19e jaargang No. 33 27 juni 1963 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen „Maak er geen kermis van", schreef on langs een landbouwkundige medewerker van een krant en hij doelde daarmee op de agra rische manifestaties. Met de „thoolse dagen" voor de deur herinnerden we ons deze uit spraak, temeer omdat een soortgelijke uit drukking vorig jaar werd gebruikt in een raadszaal van een der gemeenten in onze streek. Het klonk naar onze mening wat hard en onbillijk tegenover de organisatoren der „thoolse dagen". Immers, het doel van deze agrarische dagen is in het algemeen ver betering en verheffing van de boerenstand in de ruimste zin van het woord. Daarbij lag eerst de nadruk op de veekeuringen, waarom het in de volksmond nog altijd „fokveedag" heet maar wat jaarlijks een bre der terrein heeft gekregen. Dat doel kan al leen bereikt worden, wanneer er uit de streek in de eerste plaats grote belangstelling voor is. Het beperken tot veekeuringen alleen, zou eenzijdig zijn, belangrijk voor de veehouder maar buiten hem toch te weinig interesse opleveren. Het lag dus voor de hand, dat de organisatoren het geheel op breder basis schoeiden. Met de paarden, schapen, geiten kreeg men al een volledige veestapel-interes se. Daarnaast trekt men de aandacht van de huisvrouw door de huishoudelijke voorlich ting en de verschillende stands op dit ge bied. Voorts is er de ontspanning in de vorm van de wedstrijdjes met deelname ook door de jeugd en zoals vorig jaar gymde- mcnstraties, de rijvereniging en dit jaar weer een andere ontspanningsvorm, overi gens zeer wel passend in het agrarische ge heel. Van het programma kan men trouwens in dit nummer een volledig beeld krijgen, zodat een opsomming hier niet herhaald wordt. Het zou anders al te commercieel en zakenlijk zijn. Een bezoek aan 'n tentoonstel ling mag ook nog wel enige ontspanning be tekenen. Dat is neg heel anders dan een kermis. Er is niets tegen een goede ont spanning voor boer en tuinder. Maar als hij verstandig is, scheidt hij het „feesten" vvn het doel van de agrarische tentoonstelling. Het moet ook weer niet te uitgebreid zijn, want de bezoeker wil, nadat hij zijn entree heeft betaald, alles zien, waar voor zijn geld zien te krijgen. En dan zou het al te vermoeiend worden. Maar het nuttige me het aangename verenigen is juist. Door een goed ingerichte informatieve tentoonstelling door als variatie bij het toch wel ietwat ver moeiend kijken, enige ontspanning. Dat is heel wat anders dan kermis, ook dan een .verkapte" kermis. Wanneer men het daarop aan zou sturen, zou men het doel voorbij schieten. Tot dusver is dat zeker niet het ge val geweest. En het programma voor komen de „thoolse dagen" doet zulks evenmin ver moeden. Daarom hopen we, dat velen on der gunstige weersomstandigheden 5 en 6 juli in Poortvliet een kijkje zullen nemen. Om van het vele interessante kennis t» nem- men, om zich daartussendoor wat te ontspan nen door het gevarieerde programma. Om als thoolse mensen weer eens bij elkaar te zijn. Van gedachten te wisselen en onder vinding uit te dragen. De band van de streek te verstevigen, de band tussen boer en ar beider, middenstander en handelaar, veehou der en landbouwer .tuinder en fruitteler, huis vrouw en voorlichtingsdienst. In gepaste vorm, maar opgewekt, vrolijk en dankbaar voor veel goeds uit goede thoolse grond. Honderd en zestig genodigden waren getuige van de cfficiele opening van het Coöperatief Landbouwcentrum „De Houwer" op vrijdag 21 juni 1963 te Scherpenisse. Een veilinggebouw en aardappel-koelhuis onder één dak. Een bewijs van nieuwe en vergrote samenwerking in de agrarische sector. Vaak in theorie aangevoerd op talrijke bijeenkomsten als de noodzaak in deze tijd van arbeidsschaarste en materiaalduurte. Hier in de praktijk toegepast. Met gunstig gevolg. Gunstig ten aanzien van de bouw kosten, ten aanzien van personeels- en topbezetting, gunstig voor leden en handel, gunstig voor aan- en afvoer. Van een leien dakje? Aanvankelijk zeker niet. Maar nu ook met temeer voldoening het doel bereikt. „De Houwer" wacht met de andere thoolse veilingen op de eerste aardappelen. Het seizoen staat voor de deur. En het vloeit over in de sortering van uien en de bewaring en koeling van de late aardappelen. Rationeel werken. Efficient exploiteren. Het resultaat van deze samen werkingsvorm. De voorzitter van de Coop. Vereniging aardappelkoelhuis „Eiland Tholen" G. A. te Scherpenisse de heer G. D. Kloet sprak het welkomstwoord. In de eerste plaats tot burgemeester D. C. Bouwense, de wethou ders D. Kleppe en Joh. van der lagt en tot de secretaris A. L. G. van Doorn. Beide ver enigingen waren het gemeentebestuur dank verschuldigd zo meende de voorzitter voor de medewerking ot deze bouw en de burge meester in het bizonder voor de bereidwil ligheid de officiële opening te willen ver- rochten. Het verheugde spreker voorts, dat zovele vertegenwoordigers xan de veilingen van Tholen en West Brabant aanwezig waren, de directeur van het Coöperatief Bouwbureau van de Landbouw, de voorzit ter van de aardappelcommissie van het L.C. C„ het adviserend bestuurslid dhr. J. Hage en de heren De Jong en Verbeek van het Uitvoer Controle Bureau. Een deputatie uit Schouwen Duiveland waar men (te Zierik- zee) het moderne voorbeeld van koelhuis- bouw had gevonden, nadat zo ongeveer geheel Nederland was afgereisd. Tenslotte ook de voorzitter van de V.B.N.A, de ver enigde handelaren van Tholen en West Brabant, de controleurs van de P.D., aan nemer firma Ligtendag en het personeel van veiling en koelhuis. EEN GOEDE GREEP Nada de voorzitter he ontstaan der sa menwerking tussen beide verenigingen had geschetst, wees hij er op hoe na een seizoen draaien van het koelhuis al mag worden vastgesteld, dat het een goede greep is ge weest. In deze tijd van schaarste en duurte is samengaan nodig. Gezamenlijk is er meer rendabel te maken en het gevolg is een voor beide partijen voordeliger exploitatie onder de bekwame leiding van de heer Jagt. Het lijks ons de juiste weg, aldus de heer Kloet en richtingaangevend hoe we het ook in de toekomst moeten doen. MEDEWERKING De heer Kloet bracht vervolgens de dank over van de besturen aan burgemeester Bou wense voor de spoed waarmee achter de no dige vergunningen werd gezeten, de heer L. A. M. Elenbaas, die voor beide verenigingen al heel wat deed en voor de 12 jarige perio de, dat hij directeur van het koelhuis was, Deze bouw is voor een groot gedeelte uw werk, zo meende de voorzitter, zeker dat men afgelopen seizoen de produkten hier al vorst- vrij kon bewaren. Het heeft u heel wat tijd gekost, maar u kunt trots zijn op het resul taat. Evenzo de veilingmeester de heer Jagt, belast met de dagelijkse regeling van de werkzaamheden rond deze bouw. Bewonde- ringswaardig kweet hij zich van deze taak. Het tijdelijkkoelhuisbestuur. nl. de heren J. van Dalen, J. Hage Jzn, A. Brooijmans, I. Hage en A. C. Breure werd dank gebracht voor het effenen van de aanvankelijk wat moeilijke weg. Hulde inzonderheid aan dhr. Hage. Tenslotte dankte de heer Kloet ook aannemer Ligtendag en onderaannemer P. van As welke de lichtinstallatie had ver zorgd. VLOTTE AAN- EN AFVOER Een gedocumenteerd overzicht van de veilinggeschiedenis en de tot stand gebrach te samenwerking volgde van de secretaris der veilingvereniging de heer A. Hage. In ons vorig artikel zijn deze gegevens voor een groot deel verwerkt. Benadrukt werd, hoe groot de teleurstelling aanvankelijk was. dat men geen goedkeuring verkreeg te bou wen op een door de koelhuisvereniging aan gekocht perceel. eMt medewerking van een drietal leden-grondeigenaren kon men daar na 1.07 hectare kopen aan de Veerhoekse- weg. Het nieuwe gebouw zal, zo stelde dhr. Hage vast voor onze telers in een grote behoefte voorzien, nu de omzetten tot een miljoen gulden zijn gestegen en het ledental sinds de oprichting van 28 tot 220 met nog 60 gastaanvoerders is gestegen. Ook de afnemers kan men nu van een goede service voorzien, waar men in een geheel vorstvrije hal kan sorteren. De secretaris onderstreep te het belang van de samenwerking met de veilingvereniging Sint Annaland. VEILING KAN GERUST ZIJN De voorzitter van de Coöperatieve vereni ging Aardappelkoelhuis „Eiland Tholen" G.A. te Scherpenisse de heer M. A. van Til- beurgh gaf een kort overzicht van de ge schiedenis der koelhuisvereniging. Opge richt in 1,950 telden de laatste jaren wat de aardappelbewaring betreft dubbel mee. Het initiatief ontstond op een vergadering van de Groenvoederdrogerij, zodat men vanaf het prille begin aan samenwering met die coöpe ratie gewend was. Als „buren" toerde men over elkanders erf, ruilde men personeel, had dezelfde directeur en dezelfde hoge wa terstand. Een bizonder goede en vooral voor delige samenwerking. Als ik over het koel huis spreek, kan ik de heer J. H. Hage niet vergeten, aldus de voorzitter. De man met de eerste autowagen, maar ook altijd met de scherpste ideeën, het koelhuis werd voor hem een stuk levenswerk. Het werd aanvan kelijk pionieren. Toen we bouwden zou de stort hoogte 2.25 m bedragen maar twee jaar later waren het er al 3 meter 60. Eerst werden de uiten afgestaart, daarna was er weer te weinig lucht. Onze vereniging bouw de in 1951 een beter tweede koelhuis te Sint Annaland, het was ook heel wat duurder. In de winter van 1954 beleefden we in het koelhuis te Scherpenisse angstige dagen, door de strenge vorst. Door afdekking werd de zaak gered. In Sint Annaland kwam er een priordroger, gemakkelijk, maar ruimte- vergend. Ruimtetekort werd een steeds gro ter kwaal. Door het los aanvoeren van de aardappelen kwam er een probleem bij, wel ke in het oude koelhuis niet was op te los sen. Zo nam de noodzaak en de gedachte aan nieuwbouw steeds groter vormen aan. Men kent de geschiedenis. 4 januari '462 was een donkere dag voor de vereniging, toen de leden in meerderheid nieuwbouw af stemden. Het was op dat moment een geluk dat ook de veilingvereniging te Scherpenis se in moeilijkheden zat. Lang praten, grond kopen, ruilen hulp van vele kanten, had tot resultaat de overeenstemming tussen koel huis en veiling samen te bouwen. Zonder voor onoverkomelijke kosten te staan kreeg men hierdoor een gebouw, dat zeker aan de huidige eisen voldoet. Wat de samenwerking betreft, kan de veiling gerust wezen. We zijn dat gewend en het is nog maar een begin zo meende de heer van Tilbeurgh, welke ook voor de toekomst pertinent noodzakelijk is, wil men zich handhaven. HET DOEK VIEL Het gezelschap ging vervolgens naar bui ten, waar burgemeester D. C. Bouwense met het wegtrekken van een doek de naam van het landbouwcentrum onthulde. In zijn felicitatie merkte de burgemeester op, dat het niet dikwijls voorkomt, dat men zich tot twee voorzitters tegelijk moet richten. Nu kunnen velen misschien nog denken, dat Tholen van achter komt, telkens opnieuw worden bewijzen van het tegendeel geleverd en dat is nu weer zo vanwege deze samen werking. Al rijzen dan veel moeilijkheden, men blijft niet bij de pakken neerzitten. Deze opening is een voorbeeld van wat door eensgezind heid is te bereiken. Tholen is springlevend en I behoeft voor geen enkele andere streek on der te doen. We zijn trots op dit gebouw en danken allen die hieraan meewerkten, al dus de burgemeester. De voorzitter van de Coop. Groenvoe derdrogerij, de heer H. N. F. P. Brooijmans voegde bij zijn feliciatie de wens, dat hoge aardappelprijzen opnieuw de stichting van dit gebouw zou rechtvaardigen en daar mee de leden voorspoed brengen. eD oud voorzitter van het koelhuis de heer Joh. van Dalen maakte er een algebra som metje van, waarbij hij vaststelde, dat in dit geval niet 1 en 1 twee was maar drie en In de vrijdagavond te houden gemeente raadsvergadering van Bergen op Zoom zal o.m. ter sprake komen het voorstel tot het aanelggen van een jacht- en vissershaven. Reeds op 29 december 1961 werd een besluit genomen om in de omgeving van de schut sluis een jachthaven aan te leggen, waarvan de kosten destijds op f 313.500.werden geraamd. Hierop kreeg men evenwel geen gunstige rijks-subsidiebeslissing, terwijl de gronden ook geen eigendom van de gemeente waren. Nu is een nieuw plan uitgewerkt, De kosten van de vissershaven worden geraamd op f 61.700.en van de jachthaven, plaats biedend aan 87 jachten op f 141.000. buiten de algemene grondkosten. B en w vra gen de raad voor dit plan een krediet van f 215.720.Ook komt het voorstel ter ta fel tot het doen voltooien van de aanleg nieuwe haven in de Theoduruspolder en daartoe de beschikbaargestelde credieten te verhogen tot een bedrag van f 23 miljoen. DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: DE PRINS IS JARIG Iets anders dan kermis ,,De Houwer" kan nu officieel gaan draaien Waavschuwing voor brom-roekelozen Wat de thoolse dagen willen bieden De dames gaan zeker naar de costuumshow Aanbesteding Thoolse dubbele~school Jeugd- en bejaardenreizen May fair's kledingindustrie wil belangrijke uitbreiding Ook andere industriegrond-aanvragen Jachthaven in Bergen op Zoom De herinnering is het parfum der ziel. Zaterdag 29 juni a.s. hoopt Z.K.H. prins Bernhard zijn 52 ste verjaardag te vieren. Voor het gehele Nederland se volk zal deze zaterdag een feestdag zijn, want in de loop der jaren heeft onze prins met zijn vele voornamen (Bernhard Leopold Frederik, Ever- hard Julius Coert Karei Godfried Pie- ter) zich een speciale plaats verwor ven. Hij heeft aller sympathie gewon nen door zijn eenvoud, zijn sportivi teit, zijn vriendelijkheid en de wijze waarop hij zich voor ons land heeft ingespannen. Nederlands goodwill- ambassadeur numer 1 heeft voor de economie van ons land zeer veel ge daan door zijn reizen, het leggen van contacten, door de Bilderberg-confe- renties die de goede verstandhouding tussen de V.S. en Europa bewaarden, toen deze tot een breuk dreigden te leiden en wat al niet meer, waardoor hij de naam van Nederland in het bui tenland groot en bekend maakte. Wij wensen onze prins nog vele jaren in geluk, gezondheid en voor spoed toe temidden van ons volk. daarmee de samenwerking tussen koelhuis veiling en grasdrogerij symboliseerde. Nuchter uitgedrukt betekent het zo meende spreker, dat eendracht ook in dit opzicht macht betekent. De heer L. A. M. Elenbaas gaf een techni sche uiteenzetting, er daarbij op wijzend hoe de gehele ruime van het gebouw geisoleerd is. Ook hij dankte architect en aannemers en vooral ook de beheerder Jagt. Terwijl de leiding der vergadering over ging in handen van de veilingvoorzitter P. J. Noom werden de feliciaties vervolgd met de gelukwens namens de thoolse en verte genwoordigde West Brabantse veilingen door de heer J. L. M. Geluk, voorzitter van de veilingvereniging „Sint Maartensdijk Omstreken, daarbij gewagend van het voor deel door onderling overleg, om aan de zus tervereniging te Scherpenisse tenslotte nog een fraai schilderij aan te bie4en. Een collega uit Sint Annaland, de heer C. J. J. Kooijman kon eveneens gewagen van goede samenwerking wel in nauw verband tussen Scherpenisse en Sint Annaland. Hij had daarbij grote waardering voor het werk van zaakvoerder Jagt, die hij namens de veilingvereniging Sint Annaland een schrijf machine aanbood en nu dhr. Jagt 25 jaar zijn beste krachten aan het veilingwezen gaf tevens een enveloppe met inhoud. De heer P. Bijl was de woordvoerder van de handel, terwijl de heer P. C. J. Steendijk Dat is het onderwerp van de juni-nieuws- brief, die de lezer in dit nummer aantreft. De jaarlijks toenemende belangstelling voor dit thoolse agrarische evenement is dié ruimte en aandacht waard. Een samenkomen van de streekbewqners en velen van buiten om kennis te nemen van de keuringen, con tacten te verstevigen, gedachten uit te wis selen. Daarom ook streeft het werkcomité naar een atraktief programma. Afwisselend om die belangstelling ook gaande te houden naast de met name voor de veehouders be staande interesse voor de keuringen. Een programma niet alleen voor de veehouder, maar ook voor zijn vrouw met alle andere vrouwen uit de streek, voor de plattelands jongen en het plattelandsmcisje, voor degene die in een anverwant bedrijf werkzaam is en uiteraard interessant voor wie ook in de streek. Niet alleen het agrarisch element speelt er in mee, ook van middenstandszijde is er een toenemende belangstelling voor de Thoolse Dagen, al is het dan niet zover als het zou moeten zijn. Nu die „Thoolse Dagen" ten voeten uit worden getekend in deze nieuwsbrief kun nen we hier volstaan met slechts een enkel onderdeel daarvan te benadrukken. Het zijn nu twee volle dagen geworden, vrijdag 5 en zaterdag 6 juli. Naast de keuringen op vrijdag en het altijd weer machtige défilé is er een rondrit in sjees met dames in his torische dracht, terwijl we inzonderheid aan dacht vragen voor de historische costuum show van de heer F. van der Laken uit Den Haag, aanwezig in de grote tent van de Huishoudeüjke voorlichting, welke men zowel 's middags, vrijdagavond en ook za terdagmiddag kan bewonderen. Voor zaterdag zijn er de gewestelijke kam pioenschappen voor Landelijke Ruiters met een te verwachten spectaculair springcon cours. Daar is voorts de Thoolse Judoclub, een fotowedstrijd, de blijvend aantrekke lijke ponnywedstrijden, een concert van een thoolse muziekvereniging en de start van een orientatierit over het eiland. Begin met goede nota te nemen van hetgeen in deze nieuws brief naar voren wordt gebracht en zorg vooral, dat u 5 en 6 juli reserveert voor de „Thoolse Dagen" aan de Schapenweg te PocIrtvSïet, hopenlijk onder zeer gunstige weersomstandigheden. uit Stavenisse bij zijn felicitatie reeds kon bedanken voor de toezegging aan het bestuur van de Floratho dit gebouw te mogen ge bruiken voor de bloemententoonsteling 1963. De heer Jagt toonde zich voor de goede wensen en cadeaux zeer erkentelijk waarna de heer Noom het slotwoord sprak en alle aanwezigen nog eens voor hun belangstelling dankte bij de opening van dit gebouw. „De Houwer" gaat straks op volle toeren draaien. Het seizoen staat voor de deur. Volgende maal naar rijkswerkinrichting Brom-nozem kreeg twee-jarige waarschuwing Auto móet in orde zijn Meet-apparaat was wèl goed Het was deze derde juni vrijdag bij de maan delijks zitting van he Kantongerecht Zie- rikzee in de Thoolse raadszaal niet druk. Een vijftal gevallen moesten echter toch wor den afgewerkt, o.a. die van de vrachtwagen- chaufeur J.G.P. de B uit Nieuw en Oud-Gas tel Hij kwam met zijn truck-oplegger in een bocht bij St. Philipsland in aanrijding met een tegenligger. Proces verbaal werd opge maakt, waaruit de kantonrechter concludeer de, dat er onder die omstandigheden een glibberige weg door motregen ook met een snelheid van 30 tot 35 km te hard was gereden. De chauffeur kon niet tijdig afremmen wat de botsing tot gevolg had. Deze truck chauffeur hoorde f 40.— eisen en kreeg een boete van f 35.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1