Staalconstructiebedrijf Gebrs. van Lammeren geopend ALBERT STOETZER Il;fala(le"ieu gdpuisfjes J PUROL-POEDER J au O ver eenk am goede reis. Burgemeester D. C. Bouwense lief fabriekssirene loeien: Van de grond af opgebouwd. CROMA SPECIAAL VOOR BAKKEN EN BRADEN Uien fijn bezit: een sterke, diepe braadpan (zwart van buiten, blauw van binnen) waarin u - zó van het vuur - kunt serveren. Kijkt u maar: het fraaie aluminium deksel is tevens onderzetter. Dat is een dubbel-praktische pan! Een oersterke aanwinst voor de keuken èn een gezellig gezicht op tafel. Het beste emaille is waarborg voor een lange levensduur, de stevige oren zijn goed te hanteren, de speciale hoogte (ÏO cm) maakt uw pan ook geschikt voor groot vlees, kip of wild. Vraag uw leverancier om een bestelbon voor de Croma braadpan! Daarop staat precies vermeld hoe u de pan in uw bezit krijgt. SPAAR w WATERVRÏ3 SPECIAAL BAK- EN BRAADPRODUKT brandt mooier- bruin on mnaUt olt'jdjijnoJu*! afgelegd eer men tot deze nieuwe vestiging was gekomen, wat men overigens nooit heeft kunnen dromen. Het voornaamste is nu te kunnen gaan draaien en we zijn zeer dank baar voor aller medewerking, inzonderheid die van het gemeentebestuur van Sint Maar tensdijk en van het E.T.I. HET ZIT GOED Op verzoek van de heer van Lammeren stelde burgemeester Bouwense de nieuwe fa briek hierna officieel in gebruik door het overhalen van de handel, welke de sirene deed loeien en richtte zich vervolgens met een toespraak tot directie en aanwezigen. Het deed de burgemeester veel genoegen dit fraai fabrieksgebouw te kunnen openen en namens het gemeentebestuur wenste hij de gebrs. van Lammeren veel succes met deze vestiging. Moge het van grote beteke nis zijn voor de verdere ontwikkeling van uw bedrijf, aldus de heer Bouwense. Zonder de gelukkige gedachte van wet houder Bazen, die u er op attent maakte, dat Sint Maartensdijk kerngemeente is, zou den we misschien hier niet aanwezig zijn. Een dergelijk besluit wordt niet zonder meer genomen en u zult heel wat hebben overwo- qen en besproken, eer de sbeslissing viel. Met dit resultaat zijn we blij. daar het voor onze gemeente en in het algemeen voor ge heel Tholen van groot belang kan zijn, zo vervolgde burgemeester Bouwense. Hij rele veerde vervolgens de ontwikkeling sinds het prille en moeizame begin van Smalstads industriële ontwikkeling. De strijd en moeite daartoe dateren reeds van voor 1950. Het eerste succes kwam met de stichting van de lagere technische school. Het optimisme daarover duurde maar kort, want spoedig bleek, dat er heel wat moest gebeuren, wil de uit die vestiging ook werkelijk resultaat voor de streek voortkomen. Voor elke voor uitgang in deze gemeente moest strijd gele verd worden, al waren er zowel in Middel burg als Den Haag altijd weer mensen, die onze strijd tegen het gebrek aan werkge legenheid met enthousiasme steunden. Graag wil ik de al eerder hiervoor betuigde dank nog eens onderstrepen. Moge de gehele be volking beseffen, dat wat thans gebeurt van bijzonder belang is voor ons aller toekomst. In deze tijd van hoogconjunctuur spreekt dit minder sterk tot ons, maar laten we niet vergeten, dat zelfs in deze tijd nog honderden inwoners van Tholen hun werk moeten vin den op vele kilometers afstand van de plaat sen waar ze wonen. De aanwezigheid van technisch onderwijs maakte onze kans op aanwijzing tot industriekern weer groter, maar ook toen kwamen teleurstellingen. Om streeks 1957 bleek dat we geen kernaanwij zing mochten verwachten, maar deze bittere pil werd verguld toen we uit Den Haag 'n flinke subsidie kregen voor de aanleg van een industrieterrein. Een stevige troostprijs, die we buitengewoon hebben gewaardeerd een basis-waarop we konden doorgaan. Toen een gezaghebbend man van Economische Zaken zijn twijfel uitdrukte ten aanzien van industrievestigingen hier hebben we zonder aarzeling gezegd daarvan zeker te zijn. Kort daarna volgde de aanwijzing tot B-kern. De blijdschap was groot, maar het tere plantje vertoonde hoegenaamd geen neiging tot ontwikkeling. Voortvarende lieden uit de eigen gemeenten werkten mee en ves tigden mooie bedrijven, daardoor grote steun gevend aan het gemeentebestuur, Het was niet voldoende om de aanwijzing tot kern te rechtvaardigen. MODERNE PERMANENT WAVE Dames en Heren Kapsalon Engelsestraat 6 - TeL 5743 Bergen op Zoom NU FLINKE GROEI Langzaam maar zeker kwamen echtek nieuwe wortels aan deze plant. De N.V. M.C.I. kwam met een vestiging, vandaag opent de firma Van Lammeren. De fabrieks hal voor de N.V. Thalassa Murexin groeit met de dag de N.V. Louter te Waalwijk heeft reeds monlelinge toezeggingen en hoopt binnen enkele weken aan de bouw van een vrij grote fabriek te beginnen, terwijl de firma Goedhart dezer dagen de rijksgoedkeu ring zal ontvangen en voor een ander bedrijf kan die vergunning elk moment worden ver wacht. Ook de hier al gevestigde N.V. Elvi heeft plannen liggen om de bestaande nood voorziening te vervangen door een modern gebouw. f1.60 - F1r Er is meer, maar dat is nog te weinig con creet om daarover nu te gaan spreken. Zelfs als het hierbij zou blijven, dan is er al vol doende om uitermate dankbaar te zijn, De bedragen die door de gemeente de laatste jaren zijn geinvesteerd hebben een hoogte bereikt, zoals we dit enkele jaren geleden niet durfden dromen. De woningnood was hier, met onze vele slechte en te kleine hui zen zeer nijpend, maar mede door de aanwij zing tot kern wordt er volop gebouwd en hoewel deze woningen in de eerste plaats zijn voor de industrie, geeft dit toch een belangrijke armslag. Terugkerend tot de opening van deze dag, besloot de burgemeester zijn toespraak aldus: „We hopen dat het alle werkgevers en industriëlen in deze gemeente goed mag gaan, maar vandaag wensen we dit speciaal toe aan de gebroeders van Lammeren. Naast uw succes in zaken veel geluk in het land van Tholen, aldus burgemeester D. C. Bou wense. Namens het personeel voerde de heer R. Henzinga het woord, er op wijzend hoe men 1 oktober vorig jaar de plannen voor de nieuwe vestiging klaar had, maar de lange winter nog heeft moeten doorbrengen in het tochtige koude oude perceel. De verhuizing naar deze moderne fabriek betekent ook voor het personeel een belangrijke verbete ring. Namens het personeel werd een fraai ingelijste foto aangeboden van het nieuwe be drijf op groot formaat. De heer J. F. van Lammeren dankte voor deze belangstelling, inzonderheid b en w van Sint Maartensdijk en drs. Baarspul van het E.T.I.de onderaannemers, de tekenaar de leveranciers en allen die op enigerlei ma niet tot deze vestiging hadden willen mee werken. Moge de goede samenwerking ook in de toekomst blijven voortduren, zo besloot dhr. van Lammeren zijn dankwoord. VAN KERKBOUW TOT CONSTRUCTIEBEDRIJF De industriële geschiedenis van de firma van Lammeren gaat terug tot grootvaders tijd, die van elders kwam om in Halsteren een kerk te bouwen. Daar vestigde hij met een gezin ook een borstelblokkenfabriek en houtzagerij. De vader van de drie gebroders Van Lammeren begon aan de haven te Ber gen op Zoom een machinefabriek, maar moest dat door ziekte verkopen. Even voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog richtten de drie broers A. M. W., J. F. en P. C. M. van Lammeren aan de Bergseweg te Halsteren een bedrijf op voor het repare ren en slijpen van landbouwwerktuigen. Na de oorlog werd dit een staalconstructiebe drijf. Het drie en twintig jaar oude bedrijf aan de Bergseweg werd te klein en men kon er niet meer efficient werken. De bedoeling was ter plaatse te verbouwen, maar de ge meente Halsteren achtte zulks te dicht aan de verkeersweg en gaf op het laatste mo ment geen toestemming. Zo kwam men naar Sint Maartensdijk, waar nu het gehele bedrijf komt en het pand in Halsteren nog enige tijd als bergplaats zal worden gebezigd en daarna afgebroken. Bij de door de gebroe ders zelf ontworpen en op het metsel- en loodgieters- en schilderswerk na ook geheel zelf gebouwde fabriekshal komt nog een houtloods voor de gordingen. Er is voorts een kantoor, kantine, tekenkamer en maga zijn. Met 13 man personeel werkend, wordt voor 75 procent geproduceerd voor land bouwcoöperaties e.d. en daarnaast is er afzet in de particuliere en overheidssector. De gebroders van Lammeren hebben ook de tijd mee. Er is veel vraag, ook voor deze onderdelen in de bouwwereld. Het zal inzonderheid de eerste tijd nog flink aanpakken blijven. Maar dan is dat niet de eerste maal. eD firmanten hebben in dit opzicht al ruime ervaring, wat in belangrijke mate tot een verder succes kan bijdragen. RONDVRAAG Dhr. van Houdt informeert naar het sta dium van woningwetwoning aankoop door particulieren. De voorzitter antwoordt dat het voor elkaar is tussen gemeente en rijk en nu nog taxatie wacht. Zoiets loopt nogal een poosje aan. Weth. Krijger vraagt zich af of er geen waarschuwingsbord geplaatst moet worden in de omgeving van dhr. Potter met aandui ding gevaarlijke kruising, mede na het zo ernstig ongeluk van de afgelopen week. De voorzitter merkt op dat 't maar een van de honderden gevaarlijke kruisingen van onze polderwegen op Tholen is en er dus geen doen aan is daar allemaal borden te gaan plaatsen. Wat nog wel eens mag worden benadrukt zo meente de voorzitter lat de snelheid waar mee dit soort wegen wordt bereden, veel te hoog ligt. Waarschuwingsborden helpen blijkbaar niet. Het allervoornaamste is voor zichtig rijden en voorrang geven waar dat geboden is. Dhr. Bijl vindt dat de hoofdverbinding tussen Poortvliet en Sint Annaland wel een voorrangsweg zou moeten zijn. De voorzitter antwoordt dat men zulks zomaar niet gedaan krijgt. Alle leden zijn het overigens met de burgemeester eens, dat vaak veel te hard en daardoor roekeloos wordt gereden. Dhr. van Houdt vraagt voorts naar de ontheffingsmogelijkheid, nu de contributie voor het lidmaatschap van Het Groene Kruis is verhoogd. De voorziter antwoordt dat zulks een zaak is van Het Groene Kruisbe- stuur, maar men wel mag aannemen, dat genoemd bestuur dit met soepelheid zal han teren. Na nog een enkele opmerking over de vleesafvalton en wat wateroverlast bij de gemeentetuintjes volgt sluiting. 't Is weer de tijd van goede daden, Die burgerrecht verkregen heeft, En elke zomer aan de oudjes Een onvergeeflijk dagje geeft. We zien weer echte naastenliefde, Wanneer re vele auto's gaan, En vele glundere gezichten Ze kijken ons zo hoopvol aan Ze weten, als ze feest'lijk rijden In volle zomerzonneschijn, Dat door de „jongeren" in 't leven De „oudjes" niet vergeten zijn. Eens is dit pracht-idee geboren, En jaren houdt het nu reeds stand. En elk jaar weer trekt naastenliefde Per bus of auto door ons land. en ook een witte boot ging varen Met hen, die dankbaar en voldaan, Opnieuw de vrije groene velden In volle pracht voorbij zien gaan. Die buiten stille, witte muren Wat vreugde vinden en vertier, Waar 't glanzend water verder kabbelt Van 'n brede, zilveren rivier... Omringd door heel veel lieve zorgen Vervulde men een schone wens Zich weer eens echt verbonden wete i Met anderen van mens tot mens. Met anderen, die d i t begrepen Een ziekenkamer is zo klein, Laat de gezonden voor de zwakken Nu eens de trouwe helpers zijn We zijn aan 't rijden en aan 't varen Al lijkt de tijd soms wat verward, We bdijven rijden, blijven varen, Want overal spreekt ook het hart. Bij vele grote, kleine dingen, Die telkens duid'lijk voor ons staan, In 't witte boot langs de rivieren, En als de oudjes feestdag vieren,, In zo'n lange auto-karavaan Dat laatste vooral is een onaantastbare logica, wanneer het gaat om het bouwwerk. Maar hier wordt het dan in meer figuurlijke zin bedoeld. Immers, wanneer men als groot aantal genodigden in een gloednieuwe, ruime fabriekshal bijeen komt, wanneer bloemen op de tafels prijken, wanneer over en weer vriendelijke woorden en goede wensen worden gesproken, wanneer tenslotte de glazen omhoog gaan als een heildronk op een succesvolle nieuwe periode, dan lijkt het alles zo vanzelf te gaan. Of men als eenvoudige fabrieksjongens als de gewoonste zaak van de wereld ergens op een industrieterrein in dit geval dan te Sint-Maar tensdijk een nieuwe industriehal weg zet, personeel aantrekt en maar draaien. De Gebrs. Van Lammeren, van Halsteren naar Sint-Maartensdijk gekomen, kunnen u echter een ander verhaal vertellen. Een ver haal van een moeizaam begin, talrijke persoonlijke en bedrijfs- tegenslagen, geleidelijke ontwikkeling, handen heel ver uit de mouwen, werken tot in de nachtelijke uren toe en ook nu nog hard aanpakken. Maar wel is daar de voldoening van een zodanige groei, dat de nieuwe vestiging er te Sint-Maartensdijk kon komen. Met een gevulde orderportefeuille de nieuwe periode beginnen. Waar burgemeester D. C. Bouwens ten aanzien van de industrie vestiging in deze kerngemeente nog wel de gebruikelijke uitdruk king wilde bezigen van „dankbaar, maar nog niet voldaan", maar dat eerst dan toch met een zekere juichtoon en daarop de nadruk, na de zo grote inspanning van dit gemeentebestuur, omdat nu geleidelijk aan door fabriekshal naast fabriekshal de Smalstad waarlijk de industriegemeente van de streek gaat worden. „Ook met het personeel komt het best in orde" was de mening van wethouder Bazen welke in de vestiging van de gebrs. van Lammeren zeker niet het minste aandeel heeft gehad. Van verschillende kanten wordt vernomen, zij het nog lang niet altijd „hardop" dat men toch toch wel graag dichter bij huis zou blijven en dat ook zeker zal doen wanneer er geen te grote loonver- schillen ontstaan. Men gaat de reisvergoe- ding, ogenschijnlijk gemakkelijk Verdiend, eerder als een zuurverdiende tegemoetko ming aanmerken, symptomen van pendelmoe heid. Weliswaar niet algemeen, maar hier en daar spatten die vonkjes op en ook uit een. Begrijpelijk. Het was en is een prach tige (nood)oplossing, wanneer men dichter bij huis niet terecht kan. Maar dat laatste gaat er steeds meer in zitten, dank zij de ontwikkeling op Tholen, dank zij .met name de industriële ontwikkeling in de Smalstad. In het nieuwe staalconstructiebedrijf van de Gebr.s van Lammeren zullen voorlopig 'n 13 personeelsleden werken, waarvan 4 uit Sint Maartensdijk en de overigen uit Halste ren en Bergen op Zoom. Wat betekenen 4 op de 1000 pendelaars? Niet zo heel veel, maar inplaats van verder verlies gaat het toch juist de andere kant op, naar de winst. Ook de gebrs. van Lammeren wilden vast vooruit, hoewel de nieuwe vestiging te Sint Maartensdijk nog niet geheel klaar was, toen burgemeester D. C. Bouwense daar vrijdagmiddag 14 juni de officiële opening verrichtte. De centrale verwarming (men heeft er in dit seizoen nog even de tijd mee) en enkele machines moeten nog worden ge plaatst. Maar men kon er haast niet mee wachten, omdat er wel veel werk ligt te wachten en er lan geen oficiele openingsdag meer af kan, wat bovendien het bezwaar heeft, dat men zulks moet doen in een be drijf, dat in volle exploitatie is. Van een en ander deed een der gebroeders de heer J. F. van Lammeren mededeling in zijn welkomstwoord, o.a. tot burgemeester en wethouders van Sint Maartensdijk, tot drs. G. J. Baarspul, bedrijfseconoom van het E.T.I. voor Zeeland, terwijl ook aanwezig waren de buren-industrielen uit Sint Maar tensdijk aannemers en familie. Het zou mosterd na de maaltijd zijn ge worden, wanneer we moesten wachten, tot alles was afgewerkt, zo vervolgde de heer J. F. van Lammeren, die er voorts op wees dat een zeer lange weg van vele jaren werd Da Croma braadpan is tevens serveerpan BRAADPAN Voor deze prachtige braadpan betaalt u slechts f 6.85. Dat is de helft van de normale waarde! de sterretjes die u op elk doosje Croma vindt!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 6