EENDRACHTBODE Piet van Tilburg De Kloof Omzet bijna miljoen gulden meer dan vorig jaar 19e JAARGANG No. 32 20 JUNI 1963 TWEEDE BLAD Jaarverslag Sint-Annalandse veiling RAADSVERSLAG POORTVLIET Tegen bouw van noodslachtplaats in deze gemeente was (begrijpelijk) geen bezwaar - Grond hiervoor werd bij Paasdijkweg aangekocht - Deelname Waarborginstituut voor de tuinbouw - Te grote snelheid op polderwegen. Onrustige Zenuwen? VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Met de nieuwe oogst in het zicht verwacht mag worden dat volgende week de eerste vroege aardappelen worden geveild brengt de Sint-Annalandse veiling als naar gewoonte het jaar verslag van het vorig seizoen onder de aandacht van haar leden. Een gunstig jaarverslag, dank zij vooral de goede prijzen die in 1962/63 werden gemaakt bij een zeer behoorlijke opbrengst in kilo's. Dat was over het gehele land vrijwel het geval, maar Sint- Annaland kwam nog ver boven het landelijk gemiddelde. Terwijl de stijging ten opzichte van 1961 in den lande 13Yi bedroeg, was dit aan de Sint-Annalandse veiling 35 of in geld uitge drukt, een meerdere omzet van 917.369,22. Een nieuw record omzet met 3.544.818,41. De omzet in kilogrammen lag in totaal slechts 1 miljoen hoger dan vorig jaar (nu 16.8 miljoen kilo's en in 1961 was het 15.8 miljoen). Men kan die omzetstijging dan ook hoofdzakelijk toeschrijven aan de betere prijzen, die door de land- en tuinbouw zijn gemaakt. AARDAPPELEN De uitplan van aardappelen was, zo wordt in genoemd jaarverslag meegedeeld, in ver houding tot 1961 gestegen met 17 ha. Er werden 52 ha doré's uitgepoot, 8 ha eerste lingen, 95 ha eigenheimers en 174 ha bintjes. Het koude voorjaar bracht een late aanvoer, wat echter het voordeel had, dat de oude aardappelen geruimd waren, er zelfs in de steden al vele rijstgerechten de aardappelen compenseerden en men als het ware om de vroege thola's zat te schreeuwen. Op 22 juni werd de eerste veiling gehou den en daarbij de doré's een prijs genoteerd van 71.28 per honderd kilo, voor de eerstelingen 61.99. De laatste doréveiling op 31 augustus bracht nog altijd een prijs van 26.51 en de eigenheimerveiling van 14 september leverde 17.47 op. De afzet van late aardappelen verliep minder vlot en uiteindelijk zakte de prijs in elkaar tot er momenteel zo voor rond 6 cent wordt geruimd, een bij het overige vele goede nog wat teleurstellende afsluiting van een aardappel-seizoen, dat er toch wezen mag. In totaal gingen er via de veiling 11.949.726 kg aardappelen weg voor 2.210.826,12. UIEN De uitzaai van uien was in tegenstelling met 1961 toegenomen. Toen waren het 63 ha en in 1962 werden 79 ha uien uitgezaaid. Er was een hoge produktie en ook de kwaliteit viel niet tegen. Vanwege het EEG besluit moe'st in 2 klassen worden geveild, zodat voor export praktisch alle uien gedroogd moesten worden. Reeds in de maanden oktober en novem ber kwamen door de stevige prijs grote aan voeren, wat wel enige sorteermoeilijkheden met zich meebracht. In november werd een nieuw systeem in gebruik genomen voor het drogen van de uien, namelijk via kisten met een inhoud van 1 'm:! of ongeveer 550 kg, kisten die met behulp van een vorkheftruck tot voor de sorteermachine werden gereden en via een kantellaar op de schudhor gestort. Het bleek een efficiente methode te zijn. Slechts in de maanden maart en april zakte de prijs en dat was teleurstellend voor de telers, die er niet in geslaagd waren ze vorstvrij te bewaren en geregeld te kunnen veilen. Op 7 augustus werden de eerste zaai- uien geveild voor 16.50, terwijl de hoogste notering op 7 febr. 1963 werd geboekt met 39.50 voor de middelsoort, 36.01 voor de grove, 40.49 voor de drielingen en merkwaardigerwijze maar 28.50 voor de picklers, welke op 3 januari 40.09 noteer den .Gemiddeld is er voor de uien overigens eenAeste prijs gemaakt en menig teler zou zich contractueel wel voor eenzelfde uit komt willen vastleggen. In totaal werden 4.482.870 kg zaaiuien geveild voor 1.082.028,71. GROENTEN Op nieuw zag men bij de groenteteelt uit breiding. Er zijn al enkele warenhuizen en wanneer de nodige vergunningen afkomen zijn straks verschillende boeren van de land bouw of van de grove tuinbouw overgestapt op de glasteelt. De afzet van groenten vond ook in 62/63 plaats via de veiling te Bergen op Zoom. Aan de contractteelt werd een nieuw produkt toegevoegd, nl. de korten. De teelt van gladiolen onderging weer een kleine uitbreiding na een geringe terugloop in 1961. De prijzen waren ook hier be vredigend. Aan peen werd 136.668 kg geveild voor 22.940,60. Kroten 155.423 kg voor 12.434,56 en augurken 124.157 kg voor 54.884,91 om de voornaamste groente teelten te noemen. Het ledental daalde door vertrek en over lijden van 367 tot 362. Met erkentelijkheid wordt in het verslag gewag gemaakt van de prettige samenwerking met de groep Scherpenisse, handel, aanvoerders en per soneel en de Boerenleenbanken te St. Anna- land, Scherpenisse en Poortvliet. Het jaar verslag eindigt met de wens dat ook 1963 een goed jaar zal mogen zijn. 1962 kon er heus mee door. Op de Sint-Annalandse veiling werd in november 1962 een nieuw systeem in gebruik genomen voor het drogen van uien. Daartoe werden kisten met een inhoud van 1 m:! gebruikt, die met behulp van een vorkheftruck tot voor de sorteermachine worden ge reden. Het nieuwe systeem vergde een grote investering, maar heeft in de enkele maanden, dat er mee ge werkt is, zijn nut bewezen. Minder ruimte vergend, arbeidsbesparend en een mooier produkt, was het resultaat. Links op de achtergrond ziet men de kisten drie-hoog staan. als laatste gemeente van de vleeskeuringskring Sint-Maartensdijk waarbij alle thoolse gemeenten zkn betrokken, aanvaardde ook de raad van Poortvliet de voorstellen tot de bouw van een nood- slachtplaats en verhoging der keurlonen. Van deze gemeente was dat zeker begrijpelijk, nu de vestiging in Poortvliet zelf plaats vindt. En dit laatste was evenzeer billijk, nadat het gemeente bestuur van Poortvliet, met de noodslachtbeweging al enkele jaren sukkelend, daartoe het eerste initiatief had genomen. Boven dien woont er de keurmeester en tenslotte vindt men rond deze gemeente het grootste weidegebied van de streek. Behalve de gemeente Oud-Vossemeer hebben alle besturen de voorstellen tot bouw van een noodslachtplaats en verhoging der keurlonen aangenomen. Sint-Annaland had daarbij nog de restrictie dat alle gemeenten moesten meedoen, zodat het in feite op Oud-Vossemeer na rond zit. Deze raad wenste eerst nog geinformeerd te worden over de kosten, welke er zouden zijn, wanneer de noodslachtingen via Bergen op Zoom zouden lopen. Het schijnt echter, dat men er daar nu ook niet zo op gebrand is, nu men daar met de omstreken er bij, toch al een flink rayon heeft. Het is dus vrij zeker, dat het een streekdienst blijft en dat lijkt ons verreweg het beste oe. Alk leden waren voor de Poortvlietse raadsvergadering van donderdag jl. bijeen en 't voorstel tot wijziging van de rechtposi- hamerstuk. Vastgesteld werd de vergoeding voor de bijzondere school over 1962. Het bedrag per leerling was voor dat jaar vast tieregeling der ambtenaren werd al direct een gesteld op f 44.44, het gemiddel aantal leer lingen bedroeg 75. Het schoolbestuur kreeg f 3777.44 voorschot en maakt op f 3333. aanspraak, zodat het nog precies een be drag van één leerling of f 44.44 moet terug betalen. De heer Bijl constateert, dat het bedrag van uitgaven weer gestegen is. Weth. Krij ger vindt dat men hier per leerling heus niet zo hoog staat in vergelijking met som mige andere gemeenten, waarop de voorzit ter er op wijst, dat dit ook wel van de om standigheden afhangt. Men kan ook op art. 72 aanvragen, maar dat is de laatste tijd niet vaak gebeurt vanwege de vernieuwin gen bij de ingebruikname van de nieuwe school. Overigens meent hij dat het bedrag per leerling nog niet zo gek ligt in deze ge meente. Verder heeft er niemand bezwaar tegen vaststelling van genoemd bedrag. DE NOODSLACHTPLAATS. De voorstellen zijn langzamerhand voor de lezers van raadsverslagen bekend. Ze ma ken ook in de 6 andere gemeenten op Tho- len aan de orde. Voor Poortvliet zit er bo vendien nog wat aan vast, dat die nood- slachtDlaats daar wordt gebouwd, zoda took de benodigde grond beschikbaar dient te komen. Dat kan met een terrein tussen de Paasdijkstraat en Paasdijkweg bij het in dustrieterrein. De eigenaresse is bereid de grond voor f 4000.totaal (1460 m2) te verkopen. De drie voorstellen: grondaan koop, bouw noodslachtplaats en verhoging keurlonen komen gezamenlijk aan de orde. De voorzitter geeft er een toelichting op met te verklaren, dat het hierbij dus gaat om een gemeenschappelijke regeling van de veles- keuringsdienst Sint Maartensdijk. Destijds had hij pogingen gedaan dit op te lossen, omdat men ter plaatse al langer moeilijkhe den had. Toen was hem via Middelburg wel gebleken, dat het niet mogelijk zou zijn, dit zelfstandig op te lossen. Besprekingen zijn gevolgd met de keuringskring Sint Maar tensdijk en uiteindelijk kwam dit voorstel uit de bus. Men toonde er begrip voor die noodslachtplaats in Poortvliet te bouwen, omdat we het initiatief genomen hadden, de keurmeester hier woont en we midden in het weidegebied zitten. De voorziter was van mening, dat het ook mogelijk moet zijn in een kring van 16.000 mensen een eigen dienst te hebben. In alle gemeenten van de kring is dit voorstel besproken en tot dusver maak te alleen Oud Vossemeer de restrictie eerst te willen weten hoe de kosten zijn, wanneer men de nodoslachtingen in Bergen op Zoom laat verrichten. Vanzelfsprekend is het voor- onze gemeente aantrekkelijk, aldus de voor ziter dat die noodslachtplaats hier komt. Vervonlgens gaf hij nog enige toelichting op de verhoging keurlonen en merkte op, dat er ook dan nog een zeer groot verschil met Bergen op Zoom blijft ten gunste van de vleeskeuringsdienst Sint Maartensdijk. Te gen de gemaakte begroting kan men hier een goed geoutilleerd noodslachtplaats zon der overbodige ruimte of luxe krijgen. Tenslotte merkte burgemeester Van Doorn op, dat vanzelfsprekend het vlees niet alle maal in Poortvliet verkocht wordt, maar dit mogelijk bij toerbeurt onder de gemeenten komt of misschien in de gemeente waarvan het dier afkomstig is. De voor f 4000.te kopen grond zou men met inbegrip van overschrijvingskosten bouwrijp maken enz. kunen overdragen aan de vleeskeurings dienst voor f 5000.ongeveer, waarmee dit dan zonder verlies of winst kan ge beuren. Dhr. van Houdt merkt op, dat het hem een genoegen doet, dat men nu ook eens iets in de gemeente krijgt van gemeenschappe lijke aard. Men deed al vaak mee in een regeling zonder daaraan zelf direct iets te hebben. Miinhardt#s-Zenuwtab letten Dhr. Uijl wijst er op, dat ondanks alles niet elke gemeente zich onvoorwaardelijk achter de voorstellen plaatste en informeert wat er zal gebeuren, wanneer er één zou achterblijven. Men heeft toch allemaal de voorstellen gehad, zodat het niet zo moei lijk viel de financiële consequenties daarvan na te gaan. De voorzitter anwoordt, dat het uiteraard door geen enkele gemeente werd afgewezen. Hij hoopt dat ieder ook wer kelijk zal meedoen om ook op dit terrein tot een zelfstandige eenheid Tholen te komen. Men moet toch wel mans genoeg zijn een dergelijke zaak te kunnen realiseren, zonder dat spreker hiermee het recht van de gemeen tebesturen zou willen betwisten zics omtrent andere mogelijkheden op de hoogte te stel len. Wanneer één van de thoolse gemeenten niet zou meedoen, zal men het wel opnieuw gaan bekijken, maar er nog direct geen reden in zien het als van de baan te achten. Het is allemaal voldoende belicht en voor- besproken in de colleges van b en w. Lliter- aard dient het echter, zoas het ook gebeur de in het openbaar te worden behandeld en niet alles van te voren gaar te stoven. Dhr. van Houdt is er wel van overtuiqd dat ook Oud Vossemeer zal meedoen. De heer Geuze rekent er op dat ook de Onder linge Veeverzekering Tholen wel met de noodslachtingen naar Poortvliet zal komen. De voorzitter erken dat hierover reeds uit voerig is gesproken, maar dat vanzelfspre kend, geen verklaring of contract dienaan gaande is gemaakt. Dat moeten we dus maar afwachten. Dhr. Bijl kan zich wel indenken, dat som mige gemeentebestuurders aarzelend konden besluiten. Het zijn vrij hoge kosten. Is dit werkelijk zo goedkoop mogelijk gepland. De voorzitter anwoordt bevestigend. Men heeft die noodslachtplaats (op papier) zo eenvoudig mogelijk gehouden. Dhr. Bijl vraagt nog of het voor de eigenaren van de voor noodslacthing in aanmerking ko mende lieren verplicht zal zijn naar de thool se noodslachtplaats te komen. De voorzitter meent van wel, maar zal dit nader moeten onderzoeken en geeft dit antwoord daarom onder voorbehoed. Dhr. Geuze zegt dat wan neer men verzekerd is men zeker niet kan doen wat men wil, maar weth. Krijger merkt op dat de handel toch vrij is, ook in dit opzicht. Overigens blijken alle leden zich met de voorstellen ook ten aanzien van de grond aankoop, te kunnen verenigen. Algemene instemming krijgt eveneens het voorstel tot deelname aan de Stichting Waar borginstituut voor de tuinbouw in Zeeland. B en w achten de tuinbouw voor deze streek van groot belang o.a. voor 't schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen voor de a- grarische bevolking en willen alle tuinbouw- pogingen gaarne stimuleren. Dhrk Bijl vraagt of men enkel garant is voor gevallen uit de gemeente, waarop de voorziter bevestigend antwoordt. Daartoe informeerde hij nog te Middelburg naar aanleiding van elders ge stelde vragen of men alleen maar in de ge meente woonachtig moet zijn en dan het be drijf eventueel in Brabant kan hebben. Zo is het echter niet bedoeld. Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM ONDERWIJZERES Instemming is er met de tijdelijke benoe ming in de vakature mej. J. J. v. d. Maas als onderwijzeres aan de openbare lagere school van mej. N. C. Kesteloo te Poort vliet, welke binnenkort haar onderwijsakte hoopt te behalen. In deze tijd van schaars te aan leerkrachten moet men er wel bizonder vroeg bij zijn. Aangegaan wordt een kasgeldlening van f 150.000.Gedeputeerde Staten wensen het gevoelen van de raad te vernemen omtrent de verhoging van de wethoudersbezoldiging. Voor Poortvliet betekent dat van f 1080. op f 1260.per jaar. Dhr. van Houdt zegt dat het bij hem zeker niet gaat tegen de personen van de wethouders maar deze func tionarissen dienen door hun verkiezing in het belang der gemeente te werken en niet voor het daaraan verbonden salaris. Daar bij komt zij het dan als een bijkomstigheid dat de wethouders ter plaatse het financieel toch wel kunnen uithouden, waarom hij dan ook tegen de verhoging bezwaar maakt en zich tegen verklaart. De voorzitter wijst er op, dat het zeker niet van de wethouders zelf gekomen zou zijn. Men moet het ook anders zien, nl. zoals gedeputeerden zulks doen, namelijk dat er redelijke vergoeding voor wordt gegeven ook wanneer men in minder gunstige finan ciële positie verkeert en men er eigen werk zaamheden voor moet verletten. Dhr. Bijl zegt wel te kunnen meegaan met het voorstel van gedeputeerden, hoewel hij van mening is, dat de bezoldiging voor de wethouders in de kleinere gemeenten zoals Poortvliet vrij hoog te noemen is. Dhr. Uijl denkt er anders over. In Rot terdam komt een wethouder met een volle dagtaak aan de f 15.000.per jaar en dan is voor Poortvliet f 1260.al is het dan lang geen volle dagtaak toch niets te veel. Dhr. Geuze zegt ook niet te zullen tegen stemmen, maar is het wel met dhr. Bijl eens dat het voor de kleine gemeenten toch niet laag ligt. Dhr. van der Male zou ook liever maar de huidige salariëring handhaven, zonder direct tegen de verhoging te zullen stemmen. De voorzitter erkent, dat men de functie vrijwillig op zich neemt, maar daarnaast stijgt daarmee ook de verantwoordelijkheid en is men toch vaak gebonden en wordt men dikwijls geroepen uit het eigen werk. Met de stem van dhr. Van Houdt tegen kan de raad met het voornemen van gedeputeer den instemmen. Hierop aansluitend menen b en w dat ook de presentiegelden voor de raadsleden wel omhoog kunnen nl. van f 10.naar f 12.50 per lid per bijgewoonde vergadering. Voor het bijwonen van een commissievergadering wil men het presentiegeld van f 5.tot f 6.25 opvoeren. Dhr. van Houdt neemt het zelfde standpunt in als ten aanzien van de wethouderssalarissen, evenals de andere le den, wat betekent dat het met 6 tegen 1 stem wordt aangenomen. Het schijven betreffende de regeling der financiële gevolgen van de reorganisatie der Centrale Dienst Noord Zeeland, in ver band met de uittreding van een aantal ge meenten, heeft ook Poortvliet bereikt. De voorzitter vat het samen met er op te wij zen, dat de uittredende gemeenten gedurende 10 jaar staan voor een bijdrage van 40 cent per inwoner plus betaling wachtgeld direc teur. Het zal inzonderheid voor de minder grote uitgetreden gemeenten niet eenvoudig zijn, maar Poortvliet's raad acht het toch een billijke regeling. De uitgetrelenen heb ben er immers vrijwillig voor gekozen. De directeur van de Rijkshogere burger school te Bergen op Zoom vraagt een bij drage van f 7.70 per leerling (uit Poort vliet) voor bestemming bijzondere doeleinden De voorziter licht toe, hoe de mogelijkheden bij de bijzondere scholen in dit opzicht ge- makelijker liggjen ten aanzien van aplal, bezit, piano enz. maar men daarvoor op de rijksscholen geen gelden krijgt. Zonder dat b en w nu bepaald enthousiast zijn om hier te gaan bijdragen wil men zich hieraan toch niet onttrekken omdat het toch ook gaat om de verzorging voor de overblijvende leer lingen, waaraan inzonderheid die van buiten behoefte hebben. De heer Van Houdt zegt er direct voor te zijn, want het is van groot belang de jeugd op goede wijze bezig te hou den. Op een desbetreffende vraag, meent de voorzitter dat er uit Poortvliet vier leer lingen zijn en men alzo 4 xf 7.70 zal bijdra gen Niemand is er tegen. Bij de door de raad goedgekeurde slotwij- ziging van de begroting 1962 blijkt dat men nog beschikt over een onvoorziene post van f 7700.— ONDERGRONDS LICHTNET. Behalve de reeds uitgevoerde nieuwe ge deelten wil de P.Z.E.M. in de gemeente verder gaan met verkabeling van het lichtnet Van bovengronds naar ondergronds. Op het programma staan eerst een gedeelte Noord- weg, de Smidstraat en de omgeving daarvan tot een lengte van 338 meter. De houten pa len of masten gaan dan verdwijnen en wor den vervangen door metalen lichtpalen. Ook in de woning krijgt men dan aanslui ting via de ondergrondse kabel en ver dwijnen de draden aan de gevels. De ge meente zal dit onderdeel vanwege de nieuwe straatmasten f 4000.gaan kosten, Alle leden vinden het evenwel een noodzakelijke verbetering en maken geen bezwaar tegen beschikbaarstelling van dit bedrag. Bij vertrek naar Geertruidenberg vraagt mevr. Goffau-Sanders ontslag als kleuter leidster per 1, september a.s., hetgeen haar eervol wordt verleend. door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE 33 „Zo meneer De Hoog, u werkt dus ook bij een Ameri kaanse maatschappij, net als ik. Nou dan weet u dus ook wel, hoe u met die Yankee^ moet omspringen". Karei merkte op, dat hij niet veel met hen had om te springen. „Zij springen om met de employes." Meneer Kamphuis nam een slok van zijn borrel en maakte een protesterend gebaar. „O, nee ja, natuurlijk, met de kantoorbedienden, dat is bij mijn maatschappij net zo; kantoorbedienden zijn bij ons ook niet zo hoog aangeschreven, die worden beschouwd als een noodzakelijk kwaad- Maar ik ben geen kantoormens, ik werk in de buitendienst." „O, u bent reiziger." „Nou moet u niet beledigend worden meneer De Hoog Nora keek met een angstig gezicht naar de mannen. Wat was dat nu ineens, het werd toch geen ruzie Die meneer Kamphuis leek zo'n rare. Heimelijk dacht zij: Karei is niet tegen hem opgewassen, ze moes ten niet zo drinken: dat is niets voor Karei. Meneer Kamphuis was opgestaan en riep naar zijn vrouw, alsof ze in de andere kamer zat: „Hoorde je dat, Ans, meneer heeft me beledigd, hij schold me uit voor reiziger!" Waarop mevrouw Kamphuis haar boezem nog wat uitzette en Karei met een hautaine blik aan keek. Ze trok een pruimemondje en zei op deftige toon: „Pardon, meneer De Hoog, mijn man is hoofdvertegen woordiger bij de General Cash Company in Detroit." „Goed zo, mevrouw Kamphuis", prees haar man, „u weet de waardigheid van uw echtgenoot op te houden." Na dit vootreffelijk stukje toneeldialoog door het echtpaar klaterde het gelach opnieuw op. Wat een typische lui zijn 't toch, dacht Nora weer, terwijl ze zelf meelachend, naar de gastvrouw keek, die niet op adem kon komen. Maar dan begon meneer Kamphuis op docerende toon aan Karei uit te leggen wat hij eigen lijk voor een gewichtige baan had: „U hebt 't gehoord van m'n vrouw, meneer De Hoog, ik ben geen reiziger, maar hoofdvertegenwoordiger bij mijn maatschappij. Als ik het woord reiziger hoor, denk ik altijd aan iemand, die kruideniers of drogisten afleurt met biskwies of een of ander wasmiddel. Maar ik heb alleen maar besprekingen met directies van grote win kelfirma's, die ik, met al mijn talent dat ik weet op te brengen, onze dure machines verkeep. U zult toch moeten toegeven, dat dat heel wat anders is dan het werk van een reiziger- Zo'n man staat onderdanig, met zijn orderboekje in de hand en zijn koffer met allerlei rommel, in de winkels te wachten, tot hij zijn kans krijgt, als er geen klanten in de winkel zijn. Nee, zulk werk zou ik niet kunnen doen. Ik hoef nooit te wachten en heb niets bij me dan mijn actentas; de demonstratiemachine wordt apart gebracht: Ik maak vooraf mijn afspraken met een lid van de directie, soms ook een hele schaar machtige bazen, die 't er op aan leggen, mijn pleidooi te ontzenuwen net als bij de recht bank. Maar ik weet te goed wat ik hen heb te zeggen en last van een minderwaardigheidscomplex heb ik niet bepaald. Toch is het dikwijls een hele toer, eer ik ze voor de bijl krijg. Met steekhoudende argumenten pro beer ik ze te overtuigen van hun verkeerde Hollandse zuinigheid, om zich te laten bestelen door hun winkel personeel, dat maar raak kan graaien in hun dure geld in een toonbankla." Meneer Kamphuis nam weer een slok jenever en stak een nieuwe sigaret op. Daarna vervolgde hij zijn rappe betoog. Met een doodernstig gezicht zei hij: „Op overtuiging berust de hele psychologie van de goede verkoper. Onze maatschappij heeft een uitge breide handleiding samengesteld van hun vertegen woordigers; een geraffineerd werk van Amerikaanse psychologen uit de zakenwereld. Door grondige bestu dering van dat werk eigenlijk een bijbel voor de handel - ben ik geworden wat die Yankees bedoelen: missionaris en psycholoog." Alles goed en wel, dacht Karei de Hoog, maar die Duitsers zijn ook geen sufferds die vertellen natuur lijk hetzelfde van hun machines als hij van de Ameri kaanse. „Aber unsere kassamachinen sind viel besser als die Amerikanische meine Herren." „Zeggen uw concurrenten dat niet, meneer Kamp huis „Natuurlijk zeggen ze dat en al is het staal van Amerika beter dan het Duitse volgens die Yankees, de Duitse zijn toch beslist ook prima. Een paar jaar ge leden kon ik zo overstappen naar een Duitse fabriek, ze wilden me graag de helft meer betalen dan de Amerikanen deden. Ik had de hoogste verkoopcijfers in het rayon Amsterdam en voelde me safe. Ik stapte naar de directeur en zei hem, dat ik wel zin had naar de Duitse concurrent over te stappen. Hij vroeg een paar dagen bedenktijd, bood me toen het rayon Zuid-Hol land aan; ik werd hoofdvertegenwoordiger en kreeg vijftig procent meer salaris." „En als ze nou hadden geweigerd?" „Dan was ik naar die Duitsers overgegaan." „Maar dat zou u toch niet meegevallen zijn, want u bent overtuigd van de superioriteit van de Amerikaanse machines," (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 5