Het kunstlicht in ons huis 4995.- IOOO f leerling-ambtenaar A. VOS Van der Ham Adverteren doet VERKOPEN laaghangende lampen geven een mooie gloed aan de planten en vullen de taak van het daglicht aan. Ook deze derde groep, die de plant de plaats en de waarde geeft welke haar in het woongeheel toekomt, benut de vensterbank. Zo zelfs, dat deze vaak verbreed wordt om de uitdrogende lucht van een verwar mingsradiator te ontwijken. Tropische plan ten daarentegen zal men juist van die op stijgende warmte laten profiteren door sleu ven in de vensterbank uit te zagen. Van vensterbank naar plantenvenster lijkt een kleine, maar betekent in uitvoering een grote stap. Kompas-ligging, breedte, hoogte, rechte of schuine plaatsing van het vensterglas: het zijn allemaal factoren die meetellen en die deskundig beoordeeld moeten worden. Wie het nóg lager zoekt en door middel van een verzonken plantenbak voor een tot de grond reikende glaswand de illusie wil wekken van een tuin, die in de kamer doorgroeit, dient zo mogelijk nog voorzichti ger te zijn. Kwa interieur eist een dergelijke aanleg wél overwogen beslissingen: vloer bedekking, binnenmuren naast de glaswand met planten, plafond. De verzonken planten bak op een gunstig punt in de kamer, zonder associaties met een tuin is gemakkelijker te verwezenlijken. Het is tegenwoordig echt niet moeilijk meer een mogelijkheid te vinden bloemen en planten een plaats te geven in de woning. We zien uitbouwtjes aan krantentafels, ver zonken middenvakken in langwerpige lage tafels, standaard met plantenbakken in veler lei vorm en afmeting. Als dat alles én de hoge of lage krukjes of tafeltjes om planten op te plaatsen nog niet bieden, wat u juist in üw huis zoekt, dan is er altijd nog de roodkoperen doofpot of andere willekeurige „bloempot'' om met planten te vullen en er de kamer mee te verlevendigen. Koken, wassen, srijken. eten, slapen, kle den, lezen, stofzuigen, spelen, huiswerk maken, televisie kijken, muziek makx of er naar luisteren, knutselen, borduren, ziek zijn, visite ontvangen enz. enz. zijn facetten van wat wij wonen plegen te noemen. Voor dit alles is licht nodig, overdag maar vooral ook 's avonds. Wanneer men een huis 's avonds even prettig bewoonbaar wil maken als overdag betekent dit een veelzijdige taak van het kunstlicht. Rr meet een goede ver lichting zijn van de kelder- en zoldertrap en de huisVrouw moet in de keuken een goe de werkverlichting hebben. De kleine letter- jes van een pocketboek moeten goed lees baar zijn, evenals met zwart garen op een zwarte stof moet kunnen worden gewerkt. Voor allerlei taken in huis moet het licht een zekere doelmatigheid hebben, maar bo vendien moet het sfeer en gezelligheid in de woning brengen. Bij een juist inzicht van de taak van het licht in huis, zal het gcede antwoord op het,hoezeker gevonden wor den. Nu is de visie op sfeer en gezelligheid een zeer persoonlijke. Maar bij alle discus sies over wat mooi en niet mooi is moet men bij het kopen van een lampekap of armatuur in de eerste plaats bedenken dat deze dingen gebruiksvoorwerpen zijn en geen kunstvoorwerpen. Zij dienen dus functioneel te zijn, wat niet wil zeggen dat veilig goed en mooi niet samen kunnen gaan. De Neder landse industrie maakt op dit gebied goede produkten. Helaas zijn er wanprodukten, ook op het gebied van de veiligheid. Laat u bij het kopen van dit voor uw woning zo be langrijke onderdeel dan ook goed voorlichten en bedenkt voor welk soort verlichting uw aankoop moet dienen. Een woonkamer is geen kantoor, daarom vermijde men een egale verlichting en ook de zgn. lichtdouche, d.w.z. één sterk licht punt in het midden van de kamer. Een cen traal lichtpunt mag er zijn, maar men krijgt pas volop profijt van het medium licht door plaatselijke lichtaccenten. De centrale ver lichting behoeft dan meestal geen dienst te doen. Men vrage zich dus af: „Waar moet ik licht hebben en hoeveel?" Een algemene raad men woont in de benedenste regionen van de kamer, verlicht die dan ook en breng de verlichtingsornamenten niet te hoog aan, maar liefst op of iets beneden ooghoogte. Er zijn lichtbronnen nodig met een „hoog" vermogen (10-200 watt) en voor de sfeer- of gezelligheidsverlichting met een kleiner vermogen (40-75 Watt). Dezelfde methode is bruikbaar voor andere vertrekken. VERLfCHTING NAAR LEEFTIJD Gebleken is dat de behoefte aan goed licht voor het verrichten van allerlei werkzaam heden groter wordt naarmate de mens in jaren toeneemt. Voor het lezen van een goed gedrukt boek of tijdschrift stijgt de behoefte aan licht tussen 20 en 30 jaar als met 40 pet. tussen 40 en 50 jaar met 82 pet en tussen 50 en 60 jaar met gemiddeld maar liefst 168 pet. Boven de 60 jaar worden de per centages snel hoger. Uit dit onderzoek is gebleken, dat een zestigjarige bif' het lezen 15 x zoveel licht nodig heeft als een kind van 10 jaar of 5 x zoveel als een veertig jarige. Niet alleen in bejaardentehuizen e.d. moet met deze groter wordende behoefte aan licht worden rekening gehouden, maar ook in de woning. De buitenverlichting moet zodanig zijn dat huisnummer, naamplaatje, brievenbus en sleutelgat te onderscheiden zijn. De licht bron moet niet verblinden en toch voldoende sterk zijn, bijvoorbeeld met een vermogen van 60-75 Watt. Een goede en prettige ver lichting van gangen en trappen betekent niet alleen een telkens weer goede thuiskomst en voor bezoekers een prettig welkom, maar is ook noodzakelijk voor de veiligheid in huis. Vele ongelukken gebeuren bij slecht ver lichte trappen. De algemene verlichtingssterkte van de woonkamer dient te variëren van ca 50-ca. 100 lux. Minder licht is onbehaaglijk en maakt de ruimte klein en somber. Lux is een eenheid van verlichtingssterkte op het tafel blad. te meten met een luxmeter. Een lamp van bijv. 100 Watt kan, gemonteerd in ver schillende verlichtingsornamenten dan ook andere luxgetallen geven. Voor al die plaat sen waar de oogtaak bepaalde eisen stelt aan het verlichtingsniveau zijn de aanbevo len waarden 350-600 lux. De verlichting moet doelmatig zijn èn sfeer geven en dit moet worden gevonden in een juiste lichtspreiding. Een aparte eethoek kan ook het beste apart worden verlicht. Staat de tafel tegen de wand, dan is met een of meer wandarmaturen een goed resul taat te verkrijgen. Het televisie kijken vormt wat de verlich ting betreft een probleem apart. Er moet licht in de kamer blijven branden en wel zo, dat het noch weerspiegeld wordt in het glas voor de beeldbuis, noch de kijkers in de ogen schijnt. Zonder verlichting is het contrast tussen het oplichtende beeldscherm en de donkere kamer te groot en op den duur ver moeiend voor de ogen. Bovendien worden alle huisgenoten gedwongen mee te kijken terwijl bij een goede opstelling van lampen een of meer gezinsleden iets anders kunnen doen. De keuken is de werkplaats van het huis en moet goed worden verlicht. Voor de al gemene verlichting is een centraal lichtpunt nodig aan het plafond met een lamp van 150 Watt in een plafonnier. Exra licht boven for nuis en aanrecht is dan aan te bevelen. Deze „pottenkijkers" moeten goed schoongemaakt kunnen worden. Is de keuken te klein voor deze „pottenkijkers" dan kan men thans ver lichten met behulp van een modern wit met geel of rood gekleurd metalen armatuurjte waarin een kopspiegellamp van 150 of 200 Watt is geplaatst. Een tweede methode is het toepassen van fluorescentielampen „TL" verkrijgbaar in verschillende lichtkleuren in vermogens van 20, 40 en 65 Watt. Voor keukengebruik is de enige geschikte kleur „TL" lamp kleur 32 (warmtint-de-lux)Is de keuken tevens eetkeuken dan hoort er een tafellamp boven de eethoek, met daar naast plaatselijke verlichting bij fornuis en aanrecht. Slaapkamers dienen veelal ook voor het ver richten van allerlei huishoudelijke werkjes; soms wort er door kinderen huiswerk ge maakt en het is de kamer waarin toilet wordt gemaakt. Bij ziekte is het tevens ziekenver trek en de patiënt moet dan niet in een hinderlijke lamp kijken. Voor de algemene verlichting is overwegend indirect licht (het meest tegen het plafond) het beste. Schaal- armaturen bijv. van polyester) die zijdelings en benedenwaarts voldoende zacht licht uitstralen zijn aan te bevelen. Voor het le zen in bed is een aparte verlichting nodig, waarbij het licht van achteren en van boven komt. Er zijn daarvoor o.m. spiegelbedlees- larnpjes voorzien van een kopspiegellamp. En dan de verlichting van de spiegels. Niet de spiegel moet worden verlicht, maar de persoon die ervoor staat of zit. Voor scheren en gezichtsopmaak is zij licht gewenst, voor .haarkammen is bovenlicht beter. De ideale oplossing: aan iedere zijde een Philinae- Iamp 50 Watt (lengte 50 cm) verticaal ge monteerd of ColorentaHampen 40 Watt (lengte 32 cm) en één lichtbron boven de spiegel, bijv. een ballon van opaalglas met een lamp van 40 of 60 Watt. Laat de alge mene verlichting in de ruimte waar de spiegel hangt ook branden, anders ondervindt men last van weerspiegeling van de onverlichte ruimte. Heeft men geen centrale verwarming in de bad- of douche ruimte dan komt een warmtestraler van pas, een inwendig verspie- gelde warmte lamp van 375 Watt in combi natie met een wit gelakt metalen veiligheids- armatuur. Deze lampen behoeven pas en kele minuten voor het douchen te worden aangestoken: Overige ruimten zoals zolder, kelder, bij keuken, schuur zijn ook belangrijk en vra gen een verlichting van 75-100 Watt ook mede uit veiligheidsoverwegingen. Goed licht bevordert hygiëne in de toiletruimte. Wij zouden nog door kunnen gaan met te pleiten voor een goede garageverlichting, een tuin- verlichting (practisch is het laten monteren tegen de gevel van een persgaslamp 150 Watt type „Flood"), het verlichten van plantenbakken enz enz. Dit zou te ver voeren Steekt uw licht op bij een vakman, die u de goede keus zal laten doen uit goede Ne derlandse produkten. Op 16 juni herdachten onze 1 geliefde, .ouders en tjroot- ouders C. Geuze en P. Geuze-den Engelsman i het feit dat zij 25 jaar ge- I leden in de echt zijn ver- j bonden. Dat ze nog lang gespaard i mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en achterkleinkind. Dirk en Corrie Ploni, Kees en Fransje Jan Nelleke Gelegenheid tot feliciteren I op 24 juni van half acht tot 1 half negen. i Poortvliet Stoofstraat 30 Met diep leedwezen geven wij u kennis van het over lijden in het Alg. Burger gasthuis Bergen op Zoom, na een langdurig doch ge duldig gedragen lijden van mijn geliefde vrouw en onze zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder mevrouw Cornelia Rijstenbil geb. Groenenboom in de leeftijd van 68 jaar en 3 maanden. Oud-Vossemeer: A. C. Rijstenbil A. J. Rijstenbil M. P. Rijstenbil-Vos St. Annaland: E. B. Overbeeke Rijstenbil Th. Overbeeke B. E. v. Dijke-Rijstenbil C. v. Dijke Bergen op Zoom: C. A. Rijstenbil T. M. Rijstenbil- van Poortvliet en kleinkinderen 0.-Vossemeerl9 juni 1963 Veerstraat 41 De begrafenis zal plaats hebben op D.V. zaterdag 22 juni a.s. om 1 uur. Gaarne willen wij vanaf deze plaats onze oprechte dank uit spreken tot allen, die tijdens de kortstondige ziekte en na het overlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootvader Gcrardus Quaak van hun deelneming en hulp betoon blijk gegeven hebben Fam. Quaak. Scherpenisse, 17 juni 1.963 Kleine Loo 6 Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm voorzien van de ge nademiddelen der H. Kerk onze zorgzame vader, be huwd- en grootvader Engclbertus Hubertus Mees weduwnaar van Dimphina van Dijk in de gezegende ouderdom van 91 jaar. Oud-Vossemeer: H. Hommel-Mees M. Hommel en kinderen P. Mees A. Mees-Rychler en kinderen A. Mees J. Mees-Heestermans en kinderen Moergestel: J. Mees P. Mees-Botermans en kinderen Steenbergen, 18 juni 1963 Kleine Kerkstraat 8 De gezongen H. Mis van Requiem zal plaats vinden a.s. zaterdaf 22 juni om 9.30 uur in de Kapel van Huize „Charitas" te Steen bergen, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar Bijeenkomst Rouwkapel Blauwstraat 38 om 9 uur. Rozenkransgebed in de ka pel van Huize „Charitas", woensdag en donderdag om 7 uur. Gelegenheid tot condoleren vanaf 12 uur in Hotel „Hof van Holland" te Oud-Vos- Heden nam de Heere van onze zijde weg, na een ge duldig gedragen lijden onze innig geliefde man en vader behuwd-, groot- en over grootvader Adriaan C. M. Overbeeke in de ouderdom van 81 jaar en 4 maanden. Uit aller naam, J. M. Overbeeke- Quakelaar Poortvliet, 1.8 juni 1963 Stoofstraat 32 De begrafenis zal plaats vinden D.V. 22 juni 1963 des nm 2 uur op de be graafplaats te Poortvliet. Heden nam de Heere, zacht en kalm, van onze zijde wég, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder Jannetje Bouwman, weduwe van Arie van de Ree in de ouderdom van 77 jaar en 7 maanden. St. Maartensdijk: D. P. v. d. Ree E. v. d. Ree-Heijboer M. Lindhout-v. d. Ree J. Lindhout P. A. v. d. Ree A. v. d. Ree-Koopman A. L. v. d. Ree D. v. d. Ree-Priem A. de Viet-v. d. Ree M. B. de Viet L. v. d. Ree C. v. d. Ree-Koopman G. C. v. d. Ree M. v. d. Ree-Knuist Arie v. d. Ree M. v. d. Ree H. v. d. Ree-Westdorp Johs. v. d. Ree J. v. d. Ree-Jasperse N. Koopman-v. d. Ree C. Koopman J. Hengstmengel-v.d. Ree P. M. Hengstmengel C. v. d. Ree B. v. d. Ree-o. d. Brouw Klein- en achteklein- kinderen St. M'dijk, 15 juni 1963 Hoge Weg 25 De begrafenis heeft plaats gevonden op woensdag 19 juni d.a. Voor de vele en grote be langstelling die wij van familie, vrienden en bekenden vanuit de gemeente en van ver daar buiten ontvangen mochten bij onze 50 jarige echtvereniging zeggen wij, namens onze kin deren, oprecht dank. S. Vermaas S. C. Vermaas-Bijl Anna Jacobapolder Beatrixstraat 15 Voor sléchts kunt u nu een echte auto kopen Hiermede betuigen onderge- kenden hun hartelijken dank voor de ontvangen cadeaux en bloemen en belangstelling ondervonden bij hun 50 jarig huwelijksjubileum. S. J. Polderman L. Polderman-Kodde Oud-Vossemeer, juni 1963 Voor de vele felicitaties bloemen en prachtige geschen ken die we bij ons huwelijk mochten ontvangen, zeggen wij ook namens wederzijdse ouders hartelijk dank. J. M. v. Treyen P. M. v. Theyen-v. Driel Oud-Vossemeer, juni 1963 Molenstraat 40 Voor de vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaux, ontvangen ter gele genheid van ons huwelijk zeg gen, wij allen ook namens onze ouders hartelijk dank. A. Goudzwaard A. Goudzwaard van Tiggele Poortvliet, juni 1963 Voor het blijk van medeleven ons betoond na het overlijden van onze geliefde vader, be huwd-, groot- en overgroot vader Adriaan Jacobus Deurloo betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie, M. A. Deurloo Scherpenisse, juni 1963 Voor de vele gelukwensen, bloemen en geschenken, die wij van familie, vrienden, beken den en clientele mochten ont vangen, zeggen wij mede na mens onze ouders hartelijk dank. I. C. Wielaard H. J. Wielaard-Oudesluijs Scherpenisse Spuidamstraat Dankbetuiging Langs deze weg willen wij mede namens onze kinderen hartelijk dank brengen aan onze burgemeester en mevrouw Eerw. heer Pastoor, bestuur en leden enz. van het R.K. zang koor, bestuur en leden van onze ommegangclub, bestuur en leden V.V. Vosmeer, alle personen en familie, die ons met telegrammen, bloemstuk ken, bloemen, kaartjes of brie ven hebben vereerd of op de receptie belangstelling hebben getoond en tevens de heer P. W. A. Mees, mevrouw en personeel. Dit alles heeft bij gedragen ons 40 jarig huwelijk als een onvergetelijke dag in ons geheugen te doen voort leven. Fr. Verhees A. J. Verhees-Hommel en kinderen Oud-Vossemeer, juni 1963 Hartelijk dank ook namens onze kinderen voor de grote belangstelling betoond bij onze 25 jarige echtvereniging M. J. Moerland J. T. Moerland-v. d. Kooi Oud-Vossemeer Veerstraat 50 Burgemeester en wethouders van Sint Annaland brengen onder de aandacht van belang hebbenden dat ter gemeente secretarie geplaatst kan wor den een Gegadigden dienen bij voor keur in het bezit te zijn van het diploma U.L.O. Schriftelijke aanmeldingen in te dienen vóór 15 juli 1963. Ook zij die dit jaar boven genoemd diploma hopen te be halen kunnen zich thans reeds aanmelden. TYPE 900 simca 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseer de versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km. Maak een proefrit bij: Oudelandsestraat 6 THOLEN Tel. 01660-565 VLUG KLAAR. Slavinken 3 voor 1.p. st. 35 ct. Soep- complet 1.85 en 1.18. Gel derse schijven 3 voor 98 ct. Keurslagerij M. v. d. Eijk. Vroeger had men er geen oog voor, maar nu Men kijkt naar U en Uw bril Wij hebben een enorme sortering komt U eens kijken. Opticien Bergen op Zoom Tel. 6121 Stationsstraat 12 (t.o. V. 6 D.) Roosendaal Tel. 5500 Nieuwe Markt 42 Ook voor alle ziekenfondsen DEZE WEEK 100 gr ham en 100 gr gebr. gehakt samen 90 ct. 150 gr boterhamworst Keurslagerij M. v. d. Eijk. 48 ct. 150 gr luchworst 42 ct. Ons nieuwsblad zat In de bus. Met al bet plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dat boeit hem zo, dat hij zijn vaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dat kan. Want wat in de naaste omgeving plaats heeft en wat daér ie kcoo is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant I Adverteren in dit blad - het kan niet anders moet wel succes geven. van deze krant wil men nieis missen, geen letter Publlfcatle van de Nedarlandscho Nieuwsbladpers TE KOOP V.W. de Lux met roldak radio en nieuwe motor 1961. V.W. de Lux 1955, Fiat 600 D 1963 slechts 7000 km. V.W. Pick Up open bestel wagen 1957, Vauxhal Victor Super de Lux twee kleur 1959, Chevrolet de Lux 1954. H. Bolier, Tel. 629, Scherpenisse. TE KOOP z.g.a.n. Koelstra kinderwagen. Te bevr. agent v. d. blad St. Maartensdijk. TE KOOP z.g.a.n. kinder wagen. Te bevragen bij bezor ger Eendrachtbode Scherpe- EEN SIGAAR.... per week kost u meer, dan een abonnement op de EENDRACHTBODE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 3