Zonnige start van de zomermaand Groen kan het doen Verlovingsringen Herbers Jenniskens ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. PHILIPSLAND GESLAAGD DUS GEFELICITEERD U slaagt zeker bij PREDIKBEURTEN Voorjaar 1963 bleef te koel en te somber PLANTEN IN HUIS MODES Als 't regent, draagt men REGENKLEDING van Want grote keus in o.a. FOAM BACK (pepita) TERLENKA POPLIN en NYLON GEVONDEN Een grijze wollen sjaal. Inlichtingen op het Gemeentehuis of bij de Rijkspolitie. tïSV 'GD-.. VERHUIZEN Er is met spoed gewerkt aan herstel en onderhoud der ambtswoning van de burge meester. Het ziet er dan ook naar uit, dat het gezin van burgemeester H. J. Smith zich aanstaande woensdag in Sint Annaland kan vestigen. .1 GYMDEMONSTRATIES f_j ,-,-ï - De gymnastiekvereniging „W.I.K." is voor nemens op zaterdag 13 juli a.s. op het voet balveld van W.H.S. gymnastiekdemonstra- ties te. houden. Bij de laatste ledenvergade ring wisselde, de voorzitterszetel. De heer J. den Hollander hanteert nu de voorziters- hatger in plaats van dhr. Joh. Scherpenisse, die aLs bestuurslid blijft fungeren, evenals de heer A- van Driel De heer J. C. Moerland is secretaris en mevr. Moerland-Moerland Blijft de financiën beheren. Aan het be stuur werden toegevoegd de dames M. Rijn berg gn A. Goedegebuure teneinde in de gymvereniging een aparte wandelsportaf deling te formeren. ONTSLUITING In het laatste raadsverslag stond vermeld dat een bedrag van f 22.90 van de instal- latiekosten was overgebleven en dat restant Zou worden bestemd voor traktatie school jeugd. Daar was echter een 2 uitgevallen, zo dat het moest zijn f 222.90 waarmee de jeugd beter aan zijn treken zal komen. Het gaat immers met inbegrip van kleuterschool om zo n kleine vierhonderd leerlingen. Verder sprak raadslid A. J. Scherpenisse ovêr ontsluiting achterlangs van enkele be woners, waarbij door ons Zuidstraat was verstaan. Dit moest Tuinstraat zijn, t.w. tus sen d'e woningen van J. van Oost en M. Voshol. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stave nisse maken bekend dat tegen 1 september a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare school voor gewoon lager onder wijs in die gemeente van kinderen, die vóór 1 -oktober a.s. de leeftijd van zes jaar zullen hebben bereikt. 1 Ouders voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de voornoemde school wensen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan op woensdag 19 en donderdag 20 juni 1963 aangifte te doen van 19.00 tot 20.00 uur bij het hoofd, der school in de openbare school voor ge woon lager onderwijs, gelegen Juliana- straat 1 Burgemeester en wethouders voornoemd, Stavenisse 1,7 juni 1963 REIS OUDEN VAN DAGEN Het comité voorTfè ouden van dagen in deze gemeente is voornemens ook dit jaar weer een reis te organiseren voor haar in woners vanaf de leeftijd van 65 jaar. Het ligt in de bedoeling om D.V. woens dag 10 juli a.s. de Brabantse vennen in Oisterwijk te gaan bezoeken. Personen die met deze reis mee willen gaan kunnen hiervan vóór 25 juni a.s. ter gemeentesecretarie mededeling doen. Het Comité voornoemd Stavenisse 17 juni 1963 OUDSTE INWONER OVERLEDEN Op zaterdag 15 juni jl. is de oudste inwo ner van deze gemeente de heer Jac. Luijk in de ouderdom van 91 jaar en 10 maanden overleden. Behalve de periode van de eva cuatie van 1944-1945 en enige tijd na de watersnood van 1 februari 1953 heeft de overledene zijn gehele leven in de gemeente gewoond. De oudste inwoner is thans mevr. wed. M. Stcutjesdijk-Luijk, wonende in de Wil- helminastraat. OPBRENGST COLECTE De collecte die in deze gemeente ten bate van het Nederlandse Rode Kruis gehouden werd, heeft opgebracht het prachtige bedrag van f 608.75 ACTIE DO US AD J Op de eerste september 1962 kort voor 11 uur des avonds werd een gebied van 300 km2 ten westen van Teheran in Perzië door een zware aardbeving getroffen. De ramp was zo groot, dat er meer dan 13.000 doden te betreuren waren. 300 dorpen wer den totaal verwoest en 150.000 mensen wer den dakloos. Vele kinderen verloren hun ouders. Het is moeilijk voor ons, die in het welvarende West-Europa leven en nim mer een dergelijke natuurramp hebben mee gemaakt, te beseffen hoe groot het leed de ontbering en de angst van de zo zwaar getroffen bevolking is. De jeugd van Neder land wil meehelpen om het leed, dat da-ar nog steeds geleden wordt te verzachten en de ergste nood te lenigen. Zij wil het Perzische dorp DOUSADJ opnieuw opbouwen. Ook de jeugd van Stavenisse mag niet achterblij ven. Zo zal er op zaterdag 22 juni a.s. een oriëntatierit voor fietsers en bromfiet sers worden gehouden, waarvoor mooie prij zen beschikbaar zijn gesteld. Voor fietsers wordt om 3 uur nm gestart vanaf hotel „Zeeland". Het inschrijfgeld bedraagt f 0.75 en de te rijden afstand ongeveer 15 km. De bromfietsers starten om 4 uur van het zelfde hotel en de te rijden afstand bedraagt ongeveer 25 km. Opgave tot deelname tot uiterlijk 22 juni 1963 bij mej. A. Sluijmers Poststraat 41 te Stavenisse (tel. 01,663-300) Op zaterdag 29 juni 1963 wordt er een wan deltocht gehouden. De start vindt eveneens plaats vanaf hotel „Zeeland" om 2.30 uur nam. Het inschrijfgeld voor kinderen beneden 12 jaar bedraagt f 1.voor kinderen bo ven 12 jaar f 1.50 De te lopen afstand be draagt 5, 10, 15 en 25 km. Ieder die de tocht volbrengt krijgt een medaille. Opgave tot deelname tot uiterlijk 24 juni 1963 aan bo venvermeld adrs. Jeugd van Stavenisse toont dat het leed van uw medemens u ter harte gaat door mee te doen. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN Op 17 juni 1963 bracht de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot een officieel bezoek aan het waterschap Tholen te Sint Maartensdijk. In het programma was ook opgenomen de bezichtiging van de werk zaamheden betreffende de verhoging van de havendijken te Stavenisse. Omstreeks 4 uur nam. arriveerden de hoge gasten aan het ge meentehuis te Stavenisse, waar het colle ge van burgemeester en wethouders van die gemeente zich bij hen voegde om de werk zaamheden in ogenschouw te nemen. Nadat het gezelschap op het gemeentehuis was te ruggekeerd, heette de burgemeester de Com missaris en alle andere aanwezigen hartelijk welkom. Het verheugde hem ten eerste dat de Commissaris naast zijn veel omvattende taak, even de tijd genomen heeft om de ver betering van de havendijken van deze ge meente te bezichtigen. Door deze verbetering is een zwakke plaats in de waterkering weg genomen. De Ned. Heide Maatschappij, die deze werken heeft uitgevoerd verdient naar zijn mening een compliment. Van deze gelegenheid maakt spreker ge bruik om namens het gemeentebestuur dé Commissaris, het college van Gedeputeerde Staten, het Waterschapsbestuur, kortom al len die hebben medegewerkt om de verbete ring der havendijken te kunnen verwezen lijken hartelijk dank te betuigen. Want hier door is de wens om de 'haven te mogen be houden in vervulling gegaan Tenslotte hoopt spreker dat de 75 procent subsidie ook spoe dig uit de bus zal komen. De Commissaris sprak zijn tevredenheid over de verrichte werkzaamheden uit. Nadat nog enkele andere zaken besproken werden verliet de Commissaris met zijn gevolg om streeks 18 uur de gemeente. BURGERLIJKE STAND Geboren: 10 mei Diana Ellen dochter van Willem Adriaan Bijl en Greta Cornelia Jacoba Hage adres Molenstraat 8 13 mei te Bergen op Zoom Hendrika Cor nelia dochter van Hendrik Cornelis van Dij- ke en Neeltje Bazen adres Westpoort 2 18 mei Matheus Antonius Marie zoon van Antonius Petrus Matheus Marie van Gurp en Hendrika Gerda Polderman adres Hammers- kjoldstraat 2 27 mei Jan Marinus zoon van Dingenus van Gorsel en Jacoba Jozina Franke adres Koningin Julianastraat 2 Ondertrouwd: 4 mei Jan Hendrik Jacobus Sturris oud 26 jaar schipper binnenvaart wonende te St. Annaland en Elizabeth van Ast oud 20 jaar kantoorbediende wonende alhier. Getrouwd: 9 mei Marinus Jacobus Hage oud 25 jaar chauffeur wonende te Sint Annaland en Elizabeth Johanna Hartog oud 23 jaar win keljuffrouw wonende alhier. 10 mei Pieter Stoutjesdijk oud 23 jaar havenarbeider en Catharina Cornelia Koop man oud 19 jaar zonder beroep beiden wo nende alhier. 16 mei Matheus van Driel oud 24 jaar bouwkundig opzichter wonende te Oud Vos- semeer en Elizabeth Albertina Koopman oud 22 jaar zonder beroep wonende alhier. Overleden: 9 mei te Bergen op Zoom Marinus Corne lis Sonke weduwnaar van Adriaan van Luijk eerder gehuwd geweest met Thona Kloet oud 86 jaar zonder beroep. Ingekomen: Gerard J. Manneke van Goes naar Oost- vest 43 Mathaeus J. A. Otte van Tilburg naar D 64 Marinus L. Quist en echtgenote v. Poort vliet naar Jacoba van Beierenstraat 13 Vertrokken: Elizabeth J. Hartog ev Hage van Blauw- straat 4 naar Sint Annaland Willem K. Schot van Haven 16 naar Vo gelwaarde Elizabeth A. C. Koopman ev van Driel van Achter 't Bos 32 naar Hoek van Hol land. Clazina M. Lindhout van Haven 24 naar Hooge en Lage Zwaluwe Pieternella M. Geene van Oosterschelde- straat 3 naar Zeist Irene Herbonnet van Markt 13 naar Nu- mansdorp VERGADERING A.R.P. De antirevolutionaire partij hield haar jaar lijkse vergadering te Sint Maartensdijk. Na de vergadering werd een bezoek ge bracht aan de Technische School en een rondrit gemaakt door een gedeelte van het eiland Tholen. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het Dorpshuis te Sint Annaland waar de thee werd gebruikt. In Poortvliet werd de Banketfabriek van de fa. Nieuwkerk bezichtigd. Ieder ontving daar een blik koek jes ter kennismaking. VERGADERING GROENE KRUIS Op 13 juni kwam deze in vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Bou- wense. In zijn openingswoord betreurde deze dat zo weinigen waren opgekomen. Nog geen 2 pet van de leden was aanwezig. Inzonderheid heette hij welkom de heer L. Hage oud bestuurslid die op voorstel van de voorzitter werd benoemd tot ere-voorzitter. Er waren geen ingekomen stukken. Beslo ten werd dat aan diegenen die de ingebruik genomen artikelen niet op tijd terugbezorgen een boete zal worden opgelegd. Uit het ver slag van de penningmeester bleek dat het badhuis met verlies had gewerkt nl. f 3400. Opgemerkt werd dat het op den duur maar beter gesloten kon worden. Door het lid der kascommissie de heer Muller werd gead viseerd tot decharge van de penningmeester De heren Bouwense en van Gorsel werden bij acclamatie weer herkozen als bestuurslid waarvoor beiden dankten. Besloten werd de contributie te verhogen van f 7.50 op f 1,0. per jaar. Gehoopt werd dat hierdoor ook de gemeente de subsidie zal gaan verhogen. Aan de leden zal per circulaire worden uit gezet de noodzaak tot verhoging der contri butie, Na sluiting werden nog enkele films vertoond. VERTREK Met ingang van 1 juli gaat de vertegenwoor diger van de gebr. de Waal de heer Treur niet onze gemeente verlaten. In zijn plaats komt de heer Paans uit Werkendam. De heer Treurniet is 25 jaar alhier woonachtig geweest en is een zeer bekende figuur ge worden. die zich vele vrienden heeft verwor ven. Veel medewerking heeft hij verleend bij het verzamelen van gelden voor doelma tige instellingen alsmede voor getroffen per sonen en gebieden. Ook het werk voor het Rode Kruis had zijn volle belangstelling. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrika dochter van Anthonie Bolier en Marina W. Poot Eliza Jacob zoon van Adriaan de Graaf en Ploontje H. Keur. Cornelia Elizabeth dochter van Marinus J. Poot en Neeltje M. Tichem Getrouwd: Jacob A. Dake 24 jaar en Tannetje Geuze 20 jaar Overleden: Adriaan Deurloo 76 jaar gehuwd geweest met Catharina W. Jansens Gerardus Quaak 82 jaar gehuwd geweest met Wilhelmina Bolier Janna L. de Wilde 86 jaar gehuwd ge weest met Pieter Romeijn te Goes Jacob Bolier 52 jaar echtgenoot van Cornelia L. de Graaf. Vertrokken: Tannetje Dake-Geuze van Westkerkse- weg 5 naar Sint Annaland Gideon Suurland van Lenteplein 9 naar Bergen op Zoom Rachel C. Deurloo van Wilhelminastraat 17 naar Koudekerke (Z) CONCERT Bij goed weer zal zaterdagavond a.s. door de Muziekvereniging Eendracht een concert worden gegeven op de tent. e VERKEERSEEXAMEN yitslag van het verkeersexamen gereden dóór de leerlingen van de beide scholen: Openbare lagere school 17 leerlingen ge slaagd waarvan 1 deelnemer met lof, nul fout 2 leerlingen werden afgewezen. Christelijke school 11 leerlingen geslaagd waarvan 1 met lof, nul fout. VERLOREN Een portemonnaie inhoud ong f 25. Opgeven Rijkspolitie Scherpenisse. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA's Maandagmorgen werden door burgemees ter Van Doorn de verkeersdiploma's uitge reikt aan de geslaagde jongens en meisjes van de openbare en bijzondere scholen. De burgemeester feliciteerde allen en reik te de diploma's en de verkeersspeldjes uit. De jongens en meisjes kregen hun verkeers- lessen van de hoofdonderwijzers P. J. N. Visser, R. Weijler en de postcommandant D. de Lange. Geslaagden: O.L.School: Ina Kesteloo, Tineke Ligtendag, Rien Nor- tier, Rinus Goudzwaard, Alie Voshol, Kees van der Slikke, Kees de Rijke, Rietje Speijer Reint Geuze, Rinus van Dijke, Corrij Jeroen- se, Els Bijl, Joke Overbeeke, Piet Hage. Cor- rie Bevelander, Frans de Groen, Huib Mol, Mijneke Oudesluijs, Tonnie de Jonge. Ineke de Groen, Corrie de Groen, Ineke Mol, Ria Steketee, afgewezen 2. Bijzondere school: Nellij van Dieren, Jan van Dijke, Adrie van As, Wim de Rijke, Rob Bos, Maarten Quist, Corrie van der Slikke, Jannij Uijl, Hans van der Slikke, Kees van de Zande, Nelly Anthonisse, Han- na Hoogerbrugge, Janny Geuze, Gabbie Geuze, afgewezen geen. GESLAAGD Voor het monteursexamen te Schevenin- gen slaagden dinsdag 18 juni C. de Jonge en D. Geuze. BURGERLIJKE STAND Geboren Abraham zoon van A. Kosten en D. M. C. v. d. Est Janna Wilhelmina dochter van W. D. Faasse en M. Wagemaker Adriaan Pieter zoon van C. M. van Oudenaarde en L. Neele Getrouwd: W. A. Ligtendag oud 25 jaar en M. de Graaf oud 23 jaar Overleden Pieter Quist oud 76 jaar echtg van L. Noorthoek Willem Moeliker oul 87 jaar zv W. Moe- liker en J. J. Luijk. Ingekomen: D. C. Pronk en gezin van Vlaardingen Vertrokken: Chr. Abrahamse en gezin naar Westmaas P. van 't Hoog en gezin naar Zeist COLLECTE De collecte voor de christelijke school gehouden in de oud ger. gemeente te St. Philipsland heeft f 544.38 opgebracht. KLEUTERSCHOOL OP REIS De leerlingen van de kleuterschool Marijke zijn verleden week woensdag weer hun jaarlijkse middagje uit geweest naar het bos- bad Hoeve. Het dochtertje van de heer M. Geluk is daar nog kwijt geweest. Ze had de kans gezien om het troepje te verlaten en wou schijnbaar naar huis want ze was in de richting Hoeve gelopen. Toen zij daar ergens door een politiie werd gevonden heeft ze vertelt dat ze bij juffr. de Ruijter en de heer Rijstenbil was meer kon ze de po litie niet vertellen, deze heeft toen geinfor- meerd en zo is het kind weer bij de anderen terecht gekomen. Het is toch nog een gezel lige middag geweest. ONGEVAL Vorige week is de heer J. Kempeneers 'met zijn voet bekneld geraakt dokters hulp moest worden ingeroepen Hij is werkzaam aan de Rotterdamse havens. COLLECTE De Emmabloemcollece heeft de som van f 230.opgebracht. DUIVENSPORT Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. ,,De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Creil. De snelheid van de eerste duif 974.88 meter per minuut en van de laatste 858.66 meter per minuut. In concours wa ren 135 duiven. A. Faasse 1 2 13 18 19 31. 36 41 43 W. Neele 3 23 35 Joh. Reijngoudt 4 10 J. Geen- se 5 11 12 27 28 M. Geuze 6 38 J. Zuid- weg 7 16 20 C. Verwijs 8 9 17 37 44 A. Fonteijne 14 H. Kaashoek 15 30 33 40 Th. Bakker 21 25 26 29 32 34 39 42 Joh. Fonteijne 22 W. van Dommelen 24 J. C. Verwijs 45. Donderdag 14 juni jl. slaagden voor het eindexamen van de Rijkshogere burgerschool te Bergen op Zoom afd. B, W. Goedegebuu re te Tholen, W. C. Heijboer Gerardzn. te Sint Annaland, C. D. van den Ouden te St. Philipsland en C. J. Slager te Scherpenisse Er zijn voorts nog 4 leerlingen uit Bergen op Zoom geslaagd. Van deze acht geslaag den behaalde Kees van dên Ouden uit St. Philipsland het hoogste aantal punten. zondag 23 juni 1963 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds L. G. Zwanenburg 3 uur ds P. Alblas Collecte Noodl. kerken en personen Geref. Kerk 10 en 5 uur ds H. J. Swierts, Enkhuizen Chr. Geref. Kerk 10 uur ds van Doorn 6.30 uur leesdienst Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Ned. Prot. Bond geen dienst Herv. ver. Kerkelijk Leven 5 uur ds Hutting Rotterdam OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds Ph. J. Leenmans 6.30 uur ds Ph. J. Leenmans Coll. Noodl. kerken en personen Geref. Kerk 10 en 3 uur ds van Veen te Borssele- Driewegen donderdag 20 juni 7 uur cand. Kelder te Den Haag Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur leesdienst 6.30 uur ds van Doorn van Tholen Voorber. H. Avondmaal Geref. Gem. In Ned. 10 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds A. van Brummelen van Gies- sendam Bediening H. Avondmaal 6 uur ds A. van Brummeleen Dankzegging H. Avondmaal Extra collecte kerkvoogdij Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst donderdag 27 juni 7 uur dhr. J. C. Weststrate, Borsele Geref. Gem. In Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst 6 uur ds L. G. Zwanenburg Extra collecte P.I.T. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur ds J. W. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds J. van der Haar 2 uur ds J. van der Haar Collecte Kas chr. belangen Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rehoboth 7 uur ds J. H. Boerlijst te Den Haag SCHERPENISSE Ned. Herv, Gemeente 9.30 uur ds P. Alblas 6.30 uur ds P. Alblas Collecte Generale Kas Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds J. van Dijk 6 uur ds J. van Dijk Geref. Kerk 10 uur leesdienst 2.30 uur ds H. J. Swierts Enkhuizen Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur leesdienst 2.30 uur ds B. A. van Donkersgoed Bediening H. Doop Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 ur ds Gebraad ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds W. Haverkamp "Li BERGEN OP ZOOM (van onze weerkundige medewerker) De zomermaand juni heeft een veelbelo vende start gekregen, waarvan wij tijdens de Pinksterdagen volop hebben geprofiteerd In drie dagen (zaterdag, zondag en maan dag) bijna 45 uren zon, hetgeen meer is dan in een somber uitvallende wintermaand, Nu waren wij dit voorjaar allerminst ver wend, want tot eind mei was er maar één echte warme dag genoteerd (8 mei), toen het kwik tot boven de 20 graden C kwam. Van de 31 meidagen zijn er maar liefst 26 te koud ,gebleven. De gemiddelde etmaaltemperatuur bleef 1.5 gr. C onder normaal. Ook bleef mei veel te somber met 162 uren zon te De Bilt tegen normaal 211 uren. In de laatste dertig jaren was mei alleen verle den jaar nog somberder. HOGEDRUK ACTIEF Met een gemiddelde etmaaltemperatuur van 8.2 (normaal 8.6) gr C. was dit voor jaar iets kouder dan normaal met in De Bilt totaal 400 (normaal 501) uren zonneschijn Het was in deze eeuw nog niet voorgekomen dat de lente totaal 16 zonloze dagen bracht Mei was op de meeste plaatsen te nat en in De Bilt regende het 66 uren tegen nor maal 35 uren. Gemiddeld over het gehele land is er dit voorjaar 168 mm regen geval len tegen normaal 136 mm. Hogedrukge- bieden, die in de afgelopen winter uitzonder lijk actief waren, hebben dit voorjaar maar weinig van zich laten merken. Eerst eind mei begonnen deze hogedrukcentra boven het vasteland van Europa een nieuwe acti viteit aan de dag te leggen en blokkeerden de van de oceaan afkomstige depressies. EIGEN REGENMETER Het zomer- en herfstseizoen geven ge woonlijk de meeste regen; tijdens onweers buien kunnen er in korte tijd grote hoeveel heden regen vallen. Wanneer dit 1 a 2 mm per minuut is, dan is er al sprake van een stortregen. Velen, die zich voor het weer interesseren en ook zelf wel metingen ver richten, o.a. van de temperatuur hebben dik wijls ook een eigen regenmeter. Mochten er lezers zijn, die zich voor een eigen regenglas in hun tuin interesseren, dan willen wij hen met genoegen nader van ad vies dienen. De meest eenvoudige apparaten zijn de zogenaamde regenglazen met een mil limeterschaalverdeling, waarvan er bij ama teurs (dikwijls land- en tuinbouwers) meer dan 3.000 in ons land staan opgesteld. JUNI OP HET GOEDE PAD Juni is gemiddeld de droogste van de drie zomermaanden, welker normaalcijfers voor De Bilt de volgende zijn: juni 63 mm. juli 75 aug 84 mm. Recordnat was juni te De Bilt in 1927 met 147 mm, recorddroog in 1899 met 7 mm. In de zeer natte juni van 1927 kreeg Bergen op Zoom 207 mm. Ver leden jaar bleef juni droog tot zeer droog vooral in het Zuid-Westen (Vlissingen 5 mm Behalve de regenval is de zon van groot belang. In 1959 hadden wij een recordzon- nige zomer met in De Bilt 301 uren zon. tegen normaal 211 uren. Juni 1907 bleef met 102 uren zon recordsomber. De juni maand van de drie zeer teleurstellende zo mers (1960, 1961 en 1962) is over het alge meen nog de beste geweest. En wanneer de hogedrukgebieden voor lopig voet bij stuk weten te houden, zal de zomermaand ook dit jaar geen slecht figuur slaan. Als de vacantiemaand nog altijd de moeite waard om aan te bevelen. (Nadruk verboden) door Cocks van Eysden. „Een paar bloempotten" stond op een velletje van zo'n scheurblocje vol huis houdelijke verlangens, waarmee verloofde of trouwlustige paren hun familieleden of kennissen te lijf plegen te gaan. Een losbladige verlanglijst, die doublures voorkomt, verdient niets dan lof. M'n ver bazing gold dan ook niet het systeem, maar de vaagheid van de wens „een paar bloem potten" kado te krijgen. „Welk soort planten zouden Miep en Henk daarin willen zetten En hoe weten ze nu al op welke kleur vensterbanken die potten zullen staan?", vroegen mijn man en ik ons af, want we begrepen wel dat hier sierpotten werden bedoeld. We zijn naar het verlovingsfeest getogen, beladen met een droogrek en een beschuitbus plus de overtuiging, dat er altijd nog mensen zijn die de plant in huis als een onvermijdelijk kwaad beschouwen. Door die aantekening op dat verlang lijstje werd ik met 'mijn neus boven op het probleem „de plant in het interieur" geduwd. Wie er eens goed over gaat nadenken op welke manieren het levende en bloeiende groen een plaats toebedeeld kan krijgen, komt tot de conclusie, dat er drie soorten plantenbezitter zijn. Tot de eerste categorie, waarmee wij het vlugst klaar zijn behoren lieden als onze nicht Miep en verloofde. Er zullen later in hun huis planten ver schijnen, omdat ze die bij hun trouwen en bij andere feestelijkheden kado krijgen én omdat die er ook wel „bij horen", zoals ze beiden vinden. Vensterbanken bieden de geijkte moge lijkheid er een plaats voor te vinden, de sier potten staan er al voor klaar en daarmee is de zaak af. Misschien verschijnt er in die ene hoek van de zitkamer een hangplantje, dat in een sierlijke boog langs het raam words geleid, maar deze wanversiering is er meer omdat de huisvrouw het stekje van haar schoonmoeder niet durfde weigeren dan om de pure lief hebberij. Een ander genre plantenliefhebbers en dan in de ware betekenis van het woord zijn zij, die hun hele huis vol planten hebben staan en hangen met de weelderigste en fraaiste planten. Exotische soorten vaak, die het bij een ander slechts moeizaam tot twee of drie zij scheuten en zeker nooit tot bloemen brengen, royaal bloeiend alsof zij pas dezelfde dag uit hun moederland werden overgeplant. Zo'n kamer vol bloeiend schoon lijkt een verrukking; het kan tegelijk een verschrik king betekenen, wanneer elke decimeter ven sterbank en elk open plekje op tafeltjes, dressoir, radio, boekenkast en theetafel is uitgebuit om er planten of stekje kwijt te kunnen. Van enige harmonie in kleuren, vorm en opstelling valt niet te bespeuren. Een ideale toestand krijgen we, wanneer meteen al bij de inrichting van het huis rekening gehouden wordt met de planten, waarmee men zich wil omringen. Dat mag natuurlijk nooit een star schema worden, waarin niets valt te switchen of aan te vul len. Maar zoals een ander stelt: „Ik ben dol op huisdieren en daar in de hoek komt de hondemand, poes mag op haar kussen naast de kachel zitten trekkebekken naar de par kieten op hun eigen plekje boven op de kast", mag ook de plantenliefhebber ruimte reserveren voor z'n troetelkinderen. De planten kunnen zelfs zeer nauw bij het interieur betrokken worden door ze een wezenlijke taak op te dragen. Voor een niet al te massieve afscheiding tussen eethoek en zitje kan een plantenrek uitstekend dienst doen. Bij de bestaande wandrekken, die eveneens als afscheiding te plaatsen zijn, is er dikwijls de plantenbank als speels element. Ook in het wandrek aan de muur kan goed een plantenbak opge nomen worden. En wie geen officieel en omvangrijk rek maar wel planten langs de muur wenst, laat alles wat op een rek of stelling lijkt weg en geeft alleen de planten een plaats tegen de muur: op een tafel dan wel in een speciale bak, die weer op de grond of op poten kan staan. Even uitkijken of de achtergrond wel ge schikt is om een rustig decoratief effect te waarborgen. Hout, stroweefsel, ruwe bak steen, jute doet het vaak mooier dan ge woon behang. De plantenbak op poten of op wielen heeft nut in een grote kamer, waarin hij moet meedraaien met de zon. In ander gevallen kan het probleem lichtvalling op gelost worden met kunstlicht. Een of twee VV V VOOR DE ELEGANTE Grote Markt 12 - Bergenf op Zoom - Iel. 01640-6233 hnn 48 08,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 2