WEEKB1P0 VOOR HET EIIRND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Landbouwcentrum n De Houwer'' te Scherpenisse VEILING EN KOELHUIS IN ÉÉN IïémMR Dodelijk ongeval in Poortvlietse weihoek Veertig jarige hoofd agent van politie te Bergen op Zoom gedood NieUWS UIT DE KERNGEMEENTE THOLEN DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: 19e jaargang No. 31 13 juni 1963 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Een honderd meter rechts van de provinciale verbinding tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, aan de goed verharde Veer- hoekseweg staat het nieuwe landbouwcentrum „De Houwer". Een imposant gebouw van 60 meter lang en zo'n 35 meter breed, met een ruim betegeld parkeerterrein en inrit. Brede en hoge deuren bieden ook de monstervrachtwagens van deze tijd de mogelijkheid het gebouw zo in te rijden. Een gebouw met de over de gehele lengte lopende en 18 meter brede veilinghal en aan weerszijden de 30 geisoleerde koelcellen, waarin zo'n 1800 ton aardappelen op de juiste temperatuur bewaard kunnen worden. Gedeeltelijk al in gebruik en met het seizoen voor de deur straks geheel in exploitatie. Op vrijdag 21 juni hoopt burgemeester D. C. Bouwense de officiële opening te verrichten en dat in tegenwoordigheid van honderden leden en genodigden van de Coöperatieve Vereniging Aardappelkoelhuis „Eiland Tholen" G.A. en de Veilingvereniging „Scherpenisse en Omstreken". Beide corporaties vonden elkaar een goed jaar geleden rond te tafel, nu in een modern ruim gebouw, waarover allen tevreden kunnen zijn. Aanvankelijk waren er zelfs drie coöpera ties bij betrokken. Die derde was de Coöpe ratieve Groenvoederdrogerij G.A. Tholen, gevestigd te Scherpenisse, in 1947 aldaar be gonnen. De groenvoederdrogerij bleek tien jaar later uit het jasje te zijn gegroeid en het naast dit bedrijf in 1950 gebouwde koel huis voor aardappelen zou voor de Droge rij een welkome aanvulling zijn voor opslag ruimte. Dat koelhuis was in die 12 jaar eveneens te klein en verouderd in vergelij king met de moderne apparatuur. eHt gevolg was dat de Groenvoederdrogerij het oude koelhuisgebouw kocht. Toen kwam er enig rpeningverschil naar voren, waar het nieuwe koelhuis zou moeten komen. Het door de zelfde Coöperatie in Sint Annaland gebouw de tweede koelhuis uitbreiden of een nieuwe in Scherpenisse bouwen. De oplossing kwam door een samenwerkingsvorm met de vei lingvereniging „Scherpenisse Omstreken" Ook deze vereniging kampte namelijk met grote ruimtemoeilijkheden. De om en nabij de dertig jarige veilingvereniging was met wat kisten begonnen zonder bergplaats. Men behielp zich met dekzeilen voor het bewaren van het aangevoerde produkt. Later werd een oude schuur in de Kaaistraat gekocht, midden in de dorpskom en zo is het tot voor kort gebleven. Een veel te kleine opslag ruimte en dan nog bizonder moeilijk gele gen met het oog op het doorgaande verkeer. In het seizoen waren opstoppingen dan ook aan de orde van de dag. De aan- en afvoer werd er belangrijk door vertraagd en van deze drie verenigingen was het ongetwijfeld de veiling, welke het meest aan vernieuwing en verbetering toe was. GEZAMENLIJK GEBOUW Het resultaat van de besprekingen staat nu aan de Veerhoekseweg. Een landt ouw centrum met op de voorgevel in duidelijke letters „De Houwer". Veilinghal en koel huis in één. Op 't terrein van 1.20 ha (3 ge meten) werd door aannemer W. Ligtendag 6 Zn te St. Philipsland een gebouw neerge zet van een 1800 m2. In het midden de vei linghal over de gehele lengte en een breedte van 18 meter of een totale opervlakte van 1080 m2. Dertig koelcellen aan weerszij den 15 van elk 60 ton inhoud. Volledig geisoleerd en reeds ten dele vanaf novem ber vorig jaar in gebruik genomen, heeft de beheerder en veilingmeester P. Jagt geen enkele klacht bereikt. Ondanks de bizender strenge winter en grote temperatuursverschil len. Het gebouw is trouwens geheel vorstvrij door een geisoleerd plafond. Aan de voor zijde beneden een kantine toiletten en tele fooncellen. Op de verdieping, enkel aan de voorzijde aangebracht, het kantoor van de veilingmeester en administratie met daarvoor een bordes, waarvanaf men een overzicht heeft op zowel de veilinghal als de koel cellen. Het bespaart een heen en weer lopen men kan vanaf dat bordes de werkzaamhe den dirigeren, aanwijzingen geven en het werk verdelen. Veilingmeester en koelhuis beheerder P. Jagt heeft zijn sporen bij de Veilingvereniging al verdiend. Op 24 juni a.s. vier dagen na de officiële opening van „De Houwer" zal hij een kwart eeuw in dienst van de veiling Scherpenisse staan. Een aktieve onderbreking was er slechts van wege vervulling dienstplicht, toen hij over de wereldzeeën zwierf, maar sinds vele jaren alweer als Scherpenissenaar is ingeburgerd met talrijke bestuursfuncties in plaatselijke en streekverenigingen. Een mooi jubileumgeschenk, deze prach tige outillage van „De Houwer". En met hem zijn de 225 leden van de veilingvereni ging „Scherpenisse Omstreken" plus het dertigtal aandeelhouders van de Coöperatie ve Koelhuisvereniging „Eiland Tholen" G.A. er mee gebaat. Een vooruitgang voor agra risch Tholen. Een verbetering vooral voor die twee verenigingen. De bijna 400 genodig den (leden, aandeelhouders, bestuurders, han del, afgevaardigden van zusterverenigingen en officiële instanties) kunnen er op vrijdag 21 juni om half drie getuige van zijn, wan neer burgemeester Bouwense het landbouw centrum „De Houwer" officieel gaat openen. En de reerds lang bestaande prettigee contac ten met veilingmeester, koelhuisbeheerder, aanvoerders en handel zullen worden onder streept in een gebouw dat aan de tegenwoor dige agrarische eisen zal voldoen. Vorige week donderdagavond omstreeks half zeven had op de kruising Engelaarsdijk- ZwartewegBram Groenewegeweg Paasdijkweg een zeer ernstig verkeersonge val plaats. Een personenauto, bestuurd door de heer P. Hoppenbrouwers uit Bergen op Zoom met naast hem de 44 jarige hoofdagent van de gemeentepolitie A. Hector, eveneens uit Bergen op Zoom, reed vanuit de Enge- laarsdijk genoemde kruising op. Van rechts naderde de autobus van Scaldis. bestuurd door de heer M. Poot uit Stavenisse, waarin 21 arbeiders uit Sint Annaland en Stavenisse die aan de Rotterdamse havens werken. De autobestuurder schijnt de bus niet te hebben gemerkt en reed er zo op in. Een hevige botsing was het gevolg en de beide inzittenden van de personenauo werden uit de wagen geslingerd. De hoofdagent van po litie Hector overleed ter plaatse, terwijl be stuurder Hoppenbrouwers zwaar gewond naar het ziekenhuis per ambulancewagen werd vervoerd. De auto kwam geheel ver nield in de sloot terecht. De bestuurder van de bus, die een oogwenk te voren de auto had zien naderen, kon nog zover mogelijk naar links uitwijken, tot het uiterste rem mend en sloeg na de botsing naar de linker kant van de weg, reed daar een betonnen paal af en zweefde als het ware over de sloot om nog rechtopstaande op het weiland terecht te komen. Van de 21 inzittenden, waarvan een deel ook van de ziplaatsen werd geslingerd, liepen er vier verwondin gen op. Het waren de heer P. de Wit uit Sint Annaland, die gekneusde ribben bleek te hebben, C. Eelenbaas eveneens uit Sint Annaland met verwondingen aan het gezicht en J. Quist te Stavenisse wiens tanden wer den losgeslagen, terwijl de heer A. Burgers van Sint Annland nog het meeste letsel op liep met een verwonding aan het gezicht en een gekneusde voet. De chauffeur en de andere inzittenden kwamen vrijwel met de grote schrik vrij. Ook de bus was beschadigd Politie, dokter Kugel, E.H.B.Oers en ambu lance was spoedig ter plaatse om hulp te bieden. De overleden Hectors, die maandag met korpseer te Bergen op Zoom werd begraven laat vrouw en 6 kinderen na. Het was een van de ernstigste verkeersongevallen welke in onze streek zijn voorgekomen. Het tweede industrieterrein te Sint-Maartensdijk, rechts van de Nijverheidsweg wordt met spoed in gereedheid gebracht voor de nieuwe vestigingen. Het eerste gedeelte is volgeboekt, het is en wordt nog meer één rij fabriekshallen. Vrijdag a.s. vindt de officiële opening plaats van het staal constructiebedrijf van de Gebr. van Lammeren, tot dusver aan de Bergse weg in de gemeente Halsteren gevestigd. Naar we vernemen kreeg de N.V. Gebr. Goedhart Koeltechnische Industrie te Rotterdam de telefonische mededeling, dat men in augustus a.s. de officiële rijksgoedkeuring tegemoet kan zien voor de vestiging in Sint-Maartensdijk. Dat betekent dat deze industrie verdere stappen kan ondernemen om in augustus bouwklaar te zijn en daarmee direct te kunnen beginnen. Een industrie van bouwchemicaliën en de grote vestiging van Louter N.V. te Waalwijk, die naar Sint-Maartensdijk komt met een fabriek voor landbouwvoertuigen, wachten nog op de rijks goedkeuring. Andere onderhandelingen zijn nog aan de gang. De kerngemeente zal dus het tweede industriegedeelte hard nodig hebben. Vandaar ook het met spoed bouwrijp maken, zoals het Pluimpot-plaatje toont. WÊmfëm "Vv. - V mÊKÊÊÊÊÊMëh s V- mmkm IIJS DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de we,k van 16 tot en met 22 juni 1963 zondag 10.24 22.54 maandag 11.40 23.50 dinsdag 12.53 woensdag 1.24 13.56 donderdag 2.20 14.48 vrijdag 3.06 15.35 zaterdag 3.54 16.23 vrijdag 14 juni Laatste Kwartier te 21.54 u. vrijdag 21 juni Nieuwe Maan te 12.46 uur WEDVLUCHT Er werd door de Trouwe Duif een wed vlucht gehouden vanuit Creil 281 km. in concours 123 duiven gelost om 9 uur. A. Burgers 1 16 20 35 L. Laban 2 3 25 A. Wagemaker 4 7 M. Vogel 5 27 31 P. Kegge 6 12 33 36 G. Soomers 8 29 30 40 D. Jansen 9 Joh. Deurloo 10 17 23 28 J. Praat 11 A. de Jonge 13 F. Koppenhol 14 22 L. Jansen 15 18 19 24 41 M. Laban 21 32 39 Gebr. Baaij 26 37 38 C. v. Luijk 34 aan komst eerste duif 1.54.20 uur aankomst laat ste duif 2.36.3 uur MISSCHIEN WORDEN HET ER DUIZEND In de tijd dat vermoeide wandelaars huis waarts keerden na een met succes volbrachte avondvierdaagse 1963, werden op het thool- se stadhuis nog vriendelijke woorden gespro ken door de voorzitter van de Wandelkring Zeeland-Brabant, de heer J. A. van der Lans die met zijn echtgenote mede aanwezig was tijdens de officiële ontvangst door de loco burgemeester 44. Jansen. De heer van der Lans dankte het gemeentebestuur en de Thoolse Wandel Unie voor het vele werk, dat ook weer aan deze avondvierdaagse is voorafgegaan, In korte tijd heeft de wandel sport in Tholen zich sterk ontwikkeld en wanneer dit zo doorgaat zo meende spreker dan ben ik er van overtuigd dat het nog eens een vierdaagse wordt met 1000 deelnemers. De loco burgemeester had de genodigden waaronder het bestuur van de Thoolse Wan del Unie, de helpers en leiders van de vier daagse verwelkomd. Aan deze oficiele ont vangst was 't défilé voor 't stadhuis voor afgegaan als een goed besluit van een dank zij het fraaie zomerweer prachtige avond vierdaagse. De eerste avond waren er 342 deelnemers en de laatste zaterdag kwa men er nog een 100 bij, die de 6 kilometer liepen. Deelneemsters en deelnemers, jong en oud, uit alle eiland gemeenten uit Bergen op Zoom en Halsteren. Zaterdagavond was het eindpunt de hofstede „Stadszicht" waar de honderden wandelaars door de Kon. Har monie „Concordia" werden afgehaald. Ge tooid met vele bloemen ging het in een wer kelijk grote optocht naar het stadhuis, waar langs het bordes werd gedefileerd voor beide wethouders en de voorzitter van de kring West Brabant-Zeeland van de K.N.B.v.L.O. „De HouwerCoöp. landbouwcentrum in Scherpenisse Kern Sint-Maartensdijk maakt nieuw industrieterrein bouwrijp Nog rookperikelen te Scherpenisse Dodelijk ongeval te Poortvliet Van het Reimerswaalplan Sportevenementen te Tholen Kogelvangers en W.H.S. 2 rolden naar het kampioenschap Hoe meer ik van de wereld zag, des te meer hield ik van mijn vaderland. U KRIJGT GEEN GEHOOR wanneer u volgende week de redactie belt. Wegens vakantie alle berichten voor het volgend nummer naar Eendrachtbode - Tholen. de voorzitter der thoolse wandelunie, de heer M. C. Meerman een woord van dank richtte tot het gemeentebestuur „Concordia" en al len die op enigerlei wijze aan het welslagen van deze mooie tochten hadden meegewerkt. VOOR DE A.V.O. In de week van 17-23 wordt door de plaatselijke vrouwenverenigingen een huis aan huis collecte gehouden voor de sociale zorg van de Ned. ver A.V.O, P.J.G.-SPORTDAG Behalve het slot van de avondvierdaagse was er zaterdag nog een sportgebeurtenis in Tholen, namelijk die van de Zeeuwse Plattelands Jongeren Gemeenschap. Ook hier voor was Tholen dit jaar uitverkoren en een betere accomodatie dan de thoolse sport velden, waaraan nog slechts het inmiddels aanbestede kleedlokaal ontbreekt valt nau welijks in te denken. Van alle Zeeuwse schier- en gewone ei landen waren de Landbouw Jongeren opge komen om op deze stralende, ook wat warme zaterdag eikaars krachten te meten. Voor de middag kwamen voetbal- en korfbalwed strijden aan bod. De uitslagen daarvan wa ren Tholen Walcheren (afd Koudekerke) 1-2; Noord Beveland O.-Z. Vlaanderen 1,-4 W.Z.-Vlaanderen Koudekerke 0 - 1 en in de finale O.Z.-Vlaanderen Koude kerke 3-1. Winnaar van dit toernooi was dus O.Z.-Vlaanderen met 6 punten. Koude kerke 4 punten en W.Z.-Vlaanderen 2 pun ten, nummer vier was Tholen en nummer 5 Noord Beveland. Korfbal: O.Z.-Vlaanderen Z. Beveland 0-2: W.Z.-Vlaanderen Schouwen 0-4: O.Z.-Vlaanderen W.Z.-Vlaanderen 2 - 0; Z. Beveland - Schouwen 2-3; O.Z.Vlaan deren Schouwen 1 - 2 en Z. Beveland W.Z.-Vlaanderen 2-0. Winnaar werd Schouwen, 2e Zuid Beveland 3 O.Z.-Vlaan deren en nummer 4 W.Z.-Vlaanderen. In de middaguren kwam athletiek aan bod. Hardlopen heren 100 meter 1 P. Provoost te Cadzand 2 J. Gaanderse 3 H. van Gorsel te Oud Vossemeer Hardlopen dames 100 meter: 1 P. van Mal degem 2 T. Roelse 3 R. van Hoeve 4 T. Polderman 5 A. van Kruise Hoogspringen heren: 1. P. Provoost met een sprong van 1.80 2 H. van Gorsel te Oud Vossemeer 1.80 m en 3 P. J. Provoost te Nieuwvliet 1.75 m. Hoogspringen dames 1 P. van Malde- ghem 1.40 m. 2 R. van Hoeve 1.35 m en 3 F. Roelse 1.30 m. Verspringen heren: H. van Gorsel Oud Vossemeer 5.18 m 2. A. Noordijke te Scher penisse 5.15 m en 3 P. Provoost te Cadzand 5.07 m. Verspringen dames: 1 T. Roelse 4.07 m 2 T. van Maldeghem 3.88 m en 3 R. van Hoeve 3.74 m. Touwtrekken teams: Winnaar het team van Tholen met F. van Oorschot, A. van Nieuwenhuizen, J. Hage en K. Deurloo. Kogelstoten heren: 1 H. Roelse 13.43 m 2 H. Klompe 13 m 3 P. Provoost 12.85 m 4 J. de Hulster 12.85 m 5 A. Noordijke te Scherpenisse 12.52 m 6 C. van Langeraad 12.50 m 7 A. Lindenberg 11.12 m. Balwerpen dames 1 R. van Hoeve 2 S. de Feijter en 3 T. van Maldeghem. Hardlopen 1500 m heren: P. Provoost te Cadzand 2 J. Jansen 3 J. van Hoeve. De publieke belangstelling was maar ge ring. Gelukkig dat het 100 tal deelnemers steeds voor de nodige aanmoedigingen zorg de wanneer de collega's aan het werk waren, Gezellig was het in elk geval. AANBESTEDING KLEEDLOKAAL Burgemeester en wethouders van Tholen hebben de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein aanbesteed. De inschrijvers wa ren de firma C. B. Bijl Zn voor f 16.675. de firma D. Burgers voor f 16.650.en de firma A. Schot allen te Tholen voor f 15.200.De bouw werd aan de firma A. Schot gegund. HOTEL „ZEELAND" KRIJGT ANDERE EXPLOITANT Met ingang van 1 juli a.s. komt er een eind aan het drukke leven van de familie Engelvaart alhier. Na ruim 33 jaar hotel „Zeeland" te hebben geëxploiteerd, wat in zonderheid de laatste jaren door het toene mend toerisme een bizonder druk bestaan meebracht gaat men er per 1 juli een punt achter zetten. De nieuwe exploitant is de fa milie M. Tichem-Geluk, waarvan de echtge note al gedurende een vier jaar als hulp in dit hotel werkzaam is en dus niet voor een enorme verrassing komt te staan, wat de werkzaamheden betreft. Toch nog wel een grote verandering. Dat is het ook voor de familie Engelvaart, die dit hotel wist op te werken tot het inzonderheid bij vertegen woordigers en toeristen overal in den lande en bij de zuiderburen bekend is geworden De keuken van mevrouw Engelvaart heeft naam gemaakt. Menigeen zal haar en de o- verige familie, in het hotel werkzaam de wel verdiende rust van harte gunnen. En de nieuwe exploitant veel succes. Het is voor de streek in het kader van de recreatie en het toerisme nuttig dat er hotels zijn van goede BEZORGER (STER) GEVRAAGD Door andere werkzaamheden is het onze huidige bezorgster mevrouw Tichem niet meer mogelijk de Eendrachtbode in Tholen rond te brengen. Wie deze werkzaamheden wil overnemen gelieve zich te wenden tot het adres Oudelandsestraat 34 FLINKE SHOWRUIMTE Het bedrijf van de heer A. Vos uit de Ou delandsestraat is sinds zaterdag jl. overge plaatst naar de Eendrachtsweg. Daar werd de grote garage van de vorige eigenaar de heer P. L. van der Zande overgenomen en hierdoor beschikt garage Vos over een op pervlakte van 350 m2. De officiële opening vond zaterdag jl. plaats in tegenwoordigheid van beide wethouders, de directeur van de Simca automobielfabrieken en die van de PAM. Bij de vele gelukwensen waren er ook talrijke bloemstukken en andere cadeaus Door de Aalsmeerse bloemenhandel ter plaat se was in het midden een bloemenvijver aan gelegd, welke het bizonder deed. Voor de ge nodigden en andere bezoekers was echter niet minder aantrekelijk de show van alle Simca-modellen. Nadat weth. H. Jansen met een kort speechje de officiële opening had verricht en daarbij de felicitaties van het ge meentebestuur had overgebracht voerden ook de directies van de Simca en Pam het woord. Tenslotte dankte de heer Vos allen die het woord voerden en door hun tegenwoor digheid van hun belangstelling blijk gaven. De gehele dag door was er druk bezoek om een kijkje in de garage te nemen, die in een fraaie showroom was omgetoverd. STRIJENVISSERS BODEN EETHOEK AAN Er zijn heel wat sportvissers in den lande want niet alleen te Sint Annaland werd op tweede Pinksterdag druk gevist, ook aan Strijenwerd de traditie van het internatio naal zeehengelconcours voortgezet. Behalve de hieronder vermelde uitslag was er hier de bizonderheid dat de 10 jarige Gerrit Oos- dijk uit Tholen via de eerste prijs in het bezit kwam van een eethoekset, bestaande uit 4 stoelen en een ronde tafel. Gerrit had er tijdens het mooie visfestijn nog geen notie van dat hij zo'n pracht cadeau aan z'n hen gel kreeg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1