WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSIAND Gedenken Geluk we Koninklijke onder scheiding en Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Een ridder, een gouden en een zilveren medaille DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD-VOSSEMEER 19e jaargang No. 25 2 mei 1963 Uitgevers C. J. ZAGHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Achttien jaar geleden is het, dat wij in die chaotische meidagen 1945 bevrijd werden Kunnen wij het vergeten? Dan zijn er toch weer telkens gebeurtenissen die de herinne ring hernieuwen. Ook heden ten dage. Het is alsof het elk jaar om deze tijd sterker op ons afkomt. Vorig jaar het proces Eich- man, nu de affaire dr Harster. En toch al achttien jaar geleden. Dat betekent dat nu ook al die jongeren, die de kinderjaren voor bij zijn, geen eigen herinnering meer hebben. Voor wie het zo uiterst moeilijk is daarvan iets te begrijpen. In dat opzicht staan er twee geslachten naast elkaar. Zij die het beleefden, zij die het van de overlevering horen. Het is goed, dat het de jongeren wordt voorgehouden. Dat, hoe schrikwek kend ook, processen het beeld van die tijd in herinnering houden, dat het in boeken aan hen wordt verteld, Wie we zaterdag moeten herdenken. Het waren de vervalsers van persoonsbe wijzen. Het waren de mannen, die Joodse onderduikers naar Spanje hielpen vluchten. Het waren de studenten die onder gesprok keld hout gedropte wapens vervoerden. Het waren boeren die met lantaarnseinen Engel se vliegtuigen de weg wezen. Het waren de drukkers van illegale bladen.. Het waren koeriersters die geld brachten en bonnen voor onderduikers. Geen volk van helden. Maar overal te midden van dat volk waren de pilaren, de rotsen in de branding. Pro testen in kerken. Hoogleraren die hun leer lingen stimuleerden. Artsen die de naziterreur trotseerden. Spoorwegmannen die bijna una niem op bevel van Radio Oranje staakten. Verraad en Englandspiel waren dolken in onze rug. Knokploegen werden opgerold, de een na de ander. Joden werden wegge sleurd uit hun schuilplaatsen, kinderep ook, veel kinderen. Vaders en moeders, wilt u het uw kinderen vertellen? Zeshonderd mannen weggevoerd uit Put ten, vijftig teruggekeerd. Repressailles. Bom bardementen van Rotterdam, van het Haagse Bezuidenhout, van Nijmegen, van Groningen Doden onder de mannen die gedwongen in Duitsland werkten. Doden in woningen en ziekenhuizen door de honger. Het leed van die tijd valt niet samen te vatten. Maar als destijds de uittocht uit Egypte kwam vcor ons land de dag der bevrijding. Zijn we nog genoeg Nederlander om hen. die vijf mei 1945 door hun inzet niet be leefden, te eren? Zijn we nog genoeg mens om dankbaar te zijn voor 5 mei 1945? Enkele streekbewoners deelden mee in de ook op Koninginnedag 1963 weer aan vele landgenoten toegekende Koninklijke on derscheidingen. Een ridderorde, een gouden en een zilveren medaille werd in onze omge ving uitgereikt. Men zou enerzijds kunnen stellen, dat het een toekennen was „zonder onderscheid des persoons". Dit dan omdat het lang niet allen landgenoten waren, die men tot de bovenlaag moet rekenen. Zowel een burgemeester als een polderwerker, e- venals een postbesteller viel een Koninklijke onderscheiding ten deel. Anderszijds was er wel degelijk aanzien des persoons. Een aan zien vanwege verdienstelijkheid. Tenslotte was er ook verschil in de onderscheiding zelf: Ridder, gouden en zilveren medaille. Met name over dit verschil wordt de laat ste tijd in den lande ook verschillend geoor deeld. Dat neemt niet weg, dat het krijgen van een onderscheiding een eervolle zaak is. En daarvoor is vrijwel iedereen gevoelig. Er zit voor ons nog altijd iets waardevols in, dat getoond ka.i worden erkentelijk te zijn jegens hen. zich jegens de maat schappij verdienstelijk hebben gemaakt. En daarom ook weten we ons de tolk van velen wamjeer we de strekegenoten welke op Ko ninginnedag 1963 hebben mogen delen in de Koninklijke ondei"scheidingen, langs deze weg gelukwensen. Met daaraan de toevoeging, dat ze de versierselen nog lang in gezond heid mogen dragen. Oud-Burgemeester B. J. VAN OEVEREN Te Poortvliet De heer A. J. OP DEN BROUW te St. Maartensdijk M. VAN DUUREN te Sint Philipsland RIDDER B. J. VAN OEVEREN „DIT OVERTREFT ALLES." In huize „Quo Vadis", de woning van oud-burgemeester en mevrouw Van Oeve- ren te Poortvliet was maandagmorgen 29 april 1963 rond elf uur een klein gezelschap bijeen. Het echtpaar Van Oeveren en hun twee dochters, twee kleinkinderen, burge meester en mevrouw Van Doorn, ds. D. J. van Dijk en de kerkvoogden der hervormde kerk ter plaatse, notaris W. L. Blindenbach als voorzitter van de Stichting huize „Ten Anker", de directrice mej. f. Engelvaart en oud dijkgraaf E. W. C. A. Geuze „Als oud collega begrijpt, u, dat er toch wel iets bi- zonders aan de hand is", zo begon burge meester W. J. van Doorn zijn toespraak tot de heer van Oeveren. De burgemeester wees er vervolgens op, welk een arbeidzaam le ven de oud burgemeester achter zich heeft. Niet alleen in het ambtelijke werk, maar ook een zich daarnaast getrooste moeite voor de samenleving, zowel op kerkelijk als bur gerlijk terrein. Geboren 4 decembre 1886 te Bruinisse kwam ook de eerste ambtelijke opleiding in die gemeente. De Zeeuwse tijd werd op 1 mei 1911 voor enkele maanden onderbroken, toen de heer Van Oeveren als ambtenaar ter gemeentesecretarie van Barneveld ging werken. Maar nog in het zelfde jaar keerde hij naar zijn geboorte plaats terug, want op 1 juli 1911 werd hij daar als gemeentesecretaris benoemd. Een Koninklijk goud voor de heer A. P. op den Brouw te Sint Maartensdijk, gepensi oneerd besteller 1ste klas bij de P.T.T.. De heer W. R. Eelsingh, directeur van het postdistrict Middelburg spelt de onderscheiding op. De echtgenote van dhr. op den Brouw kijkt, dankbaar voor hetgeen haar man ten deel viel, ernstig toe. Oud-burgemeester B. J. van Oeveren te Poortvliet: Rider in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden opgespeld door burgemeester W. J. van Doorn periode die tot 1 juni 1939 duurde en waar bij talrijke nevenbetrekkingen werden ver vuld o.a. als ambtenaar van de burgerlijke stand en president kerkvoogd in de hervorm de kerkvoogdij aldaar. Met ingang van laatstgenoemde datum werd de heer Van Oeveren eerste burger, tevens gemeentese- secretaris van Poortvliet. In de Poortvlietse periode was hij vele jaren secretaris kerkvoogd, thans president kerkvoogd, lid ook van het hoofdbestuur van de vereniging van Kerkvoogden en 29 jaar jaar secretaris van de provinciale afdeling, later ook lid van de provinciale kerkcom- missie voor de nieuwe Kerkorde. Menigmaal is de laatste tijd tot u het woord gericht, aldus vervolgde burgemees ter Van Doorn zijn toespraak, w&nneer door u een functie werd neergelegd, laatstelijk ook als voorzitter van Het Groene Kruis en als secretaris van de provinciale afdeling der hervormde kerk. Er is nog een levens werk overgebleven, nl. als secretaris van de Stichting huize „Ten Anker" en als presi dent-kerkvoogd. De burgemeester merkte op dat dit alles niet onopgemerkt voorbij is ge gaan bij de verschillende college's en ook niet bij de Kroon. Daarom vond spreker het een vererende opdracht te kunnen meedelen dat bij Koninklijk Besluit van 25 april 1963 no. 2 de oud-burgemeester B. J. van Oeveren te Poortvliet was benoemd tot Ridder in.de Orde van Oranje Nassau. Het was de heer Van Doorn een groot genoegen dit besluit van Hare Majesteit en namens de minister van Justitie de versierselen bij deze Ridder orde behorend te mogen opspelden. Na dit gebeuren feliciteerde burgemeester Van Doorn de heer en mevrouw van Oeve ren met deze hoge onderscheiding en hoopte dat God hen nog vele jaren gezondheid met en voor elkander zou mogen geven, opdat deze mooie onderscheiding gedurende die tijd met ere zou worden gedragen. In zijn antwoord erkende oud-burgemees ter van Oeveren, dat alle taken wel bizonder correct door de burgemeester waren gerele veerd. Juist zaterdag jl. werd het archief door de nieuwe provinciaal secretaris, de heer A. W. Nortier uit Stavenisse opgehaald en ach, zoiets doet dan nog even pijn, wan- meer men daarmee gedurende 30 jaar als het ware is vergroeid. Bij de vele goede af scheidswoorden, die me reeds ten deel zijn gevallen, overtreft deze Koninklijke onder scheiding wel alles, zo verklaarde de heer Van Oeveren. Hij dankte Hare Majesteit en allen die hiertoe hadden meegewerkt om te besluiten met de wens dat het hem en zijn vrouw gegeven mogen zijn nog enige jaren die onderscheiding te mogen dragen. Van zelfsprekend volgden hierna felicitaties van de gezinsleden en alle andere aanwezigen. Voor het gezin van Oeveren was het een goede uren, die door velen van harte was gegund. KONINKLIJK GOUD VOOR DE HEER OP DEN BROUW De echtgenote van de gepensioneerde P. T.T.besteller, oud wethouder en nog zittend raadslid A.P. op den Brouw te Sint Maar tensdijk had het wat voorzichtig voorgesteld. Er komen vanmorgen een paar heren op bezoek. Toen dat bezoek er was werd het nochtans voor dhr op den Brouw een vol komen verrassing. De directeur van het postdistrict Middelburg, de heer W. R. Eel singh, burgemeester D. C. Bouwense, de directeur van het ressort Tholen, de heer A. M. van Ginderen, de plaatselijk kantoor houder en de huidige bestellers waren hierbij aanwezig. De directeur van het postdis trict Zeeland releveerde de staat van dienst van de per 1 maart jl. op advies van de keu- ringsraad op 64 jarige leeftijd gepensioneer de P.T.T.besteller 1ste klas A. J. op den Brouw. Geboren in 1899 was hij op 20 ja rige leeftijd hulpbesteller ter plaatse gewor den en dat lange tijd gebleven. Met een korte onderbreking in 1945 te Bergen op Zoom en van 1946- 1954 te Stavenisse, was hij zijn woonplaats trouw gebleven. Eerst in 1945 kwam een vaste benoeming, want in die tijd liep dat allemaal niet zo vlot. De eerlijke en trouwe plichtsbetrachting, het raadslidmaatschap sinds 1935, een wethou dersperiode van 1958 tot 1962, het is met de 44 jarige P.T.T.dienstperiode voldoende om nog eens op het afscheid van 1, maart 1963 terug te komen, zo meende dhr. Eelsing. Dhr. op den Brouw nog een ambtenaar zoals men dat noemt, van de oude stempel. Met weinig woorden, maar met grote plichtsbe trachting. Zelfs de Stavenissenaars zullen dit tijdens de periode daar van dhr. Op den Brouw volmondig beamen. Het is mede daarom en vanwege de ambtelijke loopbaan in de gemeenteraad van Sint Maartensdijk dat ik u het besluit van Hare Majesteit mag meedelen, dat u bent onderscheiden met de gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau en met veel genoegen kwijt ik mij van deze opdracht, aldus de postdirecteur om de hierbij behorende versierselen op uw revers te spelden. Uw vrouw had bij dit alles een belangrijk aandeel zodat wij ook haar in deze felicitaties betrekken. U kreeg reeds goud van de P.T.T., u krijgt nu goud der Koningin, dus is het dubbel goud ge worden. Met de beste wensen ook van de directeur-generaal der P.T.T. professor Bast hoopte dhr. Eelsing, dat de onderscheidene het ere teken nog vele jaren zou mogen dragen en met zijn vrouw nog lange- tijd samen zou mogen zijn. Burgemeester Bouwense wees er in zijn felicitatie op, dat „goud" niet eens zoo vaak voorkomt. In de 15 jarige periode, in zonderheid tijdens de wethoudersperiode hebt u heel goed leren kennen, aldus de bur gemeester, die dhr. op den Brouw van harte met dit goud feliciteerde. In zijn dankwoord merkte de gouden me daille drager op, zijn functie te hebben ver richt om den brode. Men gaat geen 40 jaar werken voor een lintje, maar waarde ring en meeleven stemt me toch altijd tot er kentelijkheid. Ongevraagd ben ik met deze onderscheiding toch wel ingenomen, aldus dhr. op den Brouw, die zich verontschuldig de dat het hem zo overviel, dat men van hem ook geen voorbereide speech mocht verwachten. EN ZILVER IN SINT PHILIPSLAND Op 1 april 1963 was de heer M. A. van Duuren te St. Philipsland 50 jaar in dienst bij het waterschap „De Prins Hendrikpolder" Maandagavond jl. was hij met zijn familie aanwezig in het hervormd verenigingsge bouw, waar hem in tegenwoordigheid van burgemeester L. J. de Jonge de beide wet houders, de voorzitter van genoemde polder de W.C. van Nieuwenhuijzen en de andere besuurders de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver werd toegekend. De burgemeester voerde deze opdracht uit en herinnerde de aanwezigen er aan, hoe de heer Van Duuren reeds op 12 jarige leeftijd bij het waterschap in dienst trad en de waterkering ging verzorgen. Vijftig jaar lang. Dan kent men het ingeland van gaver tot gort. Vooral na de ramp van februari wis de heer Van Duuren zich verdienstelijk te maken, mede ook door zijn in vele jaren verworven praktische kennis. Daarom dan ook deze koninklijke onder scheiding, waarmee ik u van harte feliciteer aldus burgemeester De Jonge. Een geluk wens die ook werd onderstreept door de heer van Nieuwenhuijzen. Namens het wa terschap bood hij tevens een enveloppe aan met inhoud. De heer van Duuren was voor dit alles zeer dankbaar en hoopte met de sprekers, dat hij deze mooie onderscheiding nog vel jaren zou mogen dragen. Men was daarna nog gezellig bijeen. Een foto van dit gebeuren kunnen we de lezers tot onze spijt niet tonen. In vrijheid gedenken Gelukwensen Drie streekbewoners Koninklijk onderscheiden Korte raad te Sint-Annaland Politieke vergaderingen Koninginnedag-viering Het misbruik heft het gebruik niet op. dr L. D. A. Looljsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 5 mei tot en met 11 mei. zondag 1.34 14.07 maandag 2.20 14.50 dinsdag 3.00 15.26 woensdag 3.40 16.05 donderdag 4.15 16.35 vrijdag 4.46 17.39 zaterdag 5.18 18.08 woensdag 8 mei volle maan te 18.24 uur BURGERLIJKE STAND Getrouwd: 16 april Jacobus Pieter Koole oud 22 jaar matroos wonende te Yerseke en Tannetje Maria Verkamman oud 1,8 jaar zonder be roep wonende te Tholen 19 april Hendrik Schot oud 22 jaar bouw kundig opzichter tekenaar en Jansje Corne- lisse oud 21 jaar zonder beroep beiden wonende te Tholen. BEJAARDENMIDDAG Op Koninginnedag was er voor de Bejaar den een prettig uurtje in „Ten Anker" Me vrouw van der Hoeven sprak namens de vrouwenbonden ter plaatse het welkomst woord en na de thee las mevr. 5ngelvaart een verhaal voor uit het leven van Koningin Emma. Als antwoord hierop zongen de aan wezigen met pianobegeleiding het Wilhel mus. De dames Deurloo en Baaij zongen nog een paar mooie liederen en daarna werden de bejaarden zelf aktief met een hersengym nastiek wedstrijd. Het was al vlug 5 uur toen mevr. van der Hoeven met een woord van dank tot alle aanwezigen en medewerk sters de gezellige middag sloot. PROGRAMMA KONINGINNEDAG Bij elkaar was het in Tholen op 30 april een aardig programma dat werd geboden. Vlaggen en uniformen maar vooral de zan na de regenachtige maandag, brachten fleur in en rond de stad. Niet minder dan 563 deelneemsters en deelnemers jongeren en ouderen, had de Thoolse wandelunie voor haar wandeltochten op afstanden van 5 - 10 - 15-25 kilometer. Vooral de kleintjes te zien lopen in hun zomertenue was aantrek kelijk. En later waren het juist deze junioren die bizonder trots waren op de fraaie me daille die aan iedere deelnemer met een lint in de nationale driekleur, werd uitge reikt. Zo hebben organisatoren en deelne mers kunnen genieten. 's Middags was er op het sportterrein goede belangstelling voor de wedstrijden tus sen het eerste Tholense elftal en een team van Beckers. Na een goede, vooral span nende partij voetbal werd het 2-2. Deze ontmoeting werd gevolgd door een Vete- ranenwedstrijd tussen die van Tholense boys en W.H.S. van Sint Annaland, waarover in verband met de huldiging van de voorzit ter van Tholense boys hieronder nog iets meer. De uitslag was 3-2 voor de thoolse „be jaarden" Om 4 uur was er in Hof van Holland een gevulde zaal voor de kinderfilm en ook 's avonds was er goede belangstelling voor de vertoonde film van de ouderen. Het ge heel in het teken van het Oranjehuis. Een echt plezierig programma, waarvan velen hebben genoten. VOORZITTER VAN THOLENSE BOYS KREEG EEN FIETS Een bizonder ogenblik was het tijdens de pauze van de wedstrijd tussen de veteranen op Koninginnedag voor de heer M. C. Meer man toen hij werd gehuldigd in verband met zijn 40 jarige inspanning voor de plaatselijke voetbalvereniging. De nu 58 jarige voorzitter van „Tholense boys" gedenkt dat het feit op 3 mei, maar werd daartoe op Koninginnedag gehuldigd. Ieder bij de sport op het eiland betrokkene kent dhr. Meerman en de oude ren onder hen weten, wat hij in die lange periode voor zijn club in het bizonder heeft gedaan. Menig uurtje werd gstoken in het bijwonen van wedstrijden. Op 17 jarige leeftijd werd hij secretaris en in 1938 volgde hij dokter P. J. Duinker op als voorzitter tot op heden. In een hartelijke toespraak werd dit 30 april op de prachtige grasmat van het thool se sportterrein nog eens gereleveerd door de secretaris dhr. J. de Laater. Hij wist zich daarbij de tolk van sportminnend Tholen, wanneer hij de straks scheidende voorzitter voor dit alles dankte. Er kwam nog meer bij Een nieuw rijwiel was het blijk van waarde ring der sportvereniging voor haar zo vele jaren aktieve voorzitter. „Dat u nog vaak op de fiets een kijkje op ons sportveld mag nemen", besloot dhr. ds Laater zijn speech. „Dat is al te gortig" vond dhr. Meerman Zoiets had ik echt niet verwacht. Natuurlijk was het eerstens liefhebberij, dat me die tijd aan Tholense boys heeft verbonden, maar in derdaad komt de kritiek vaak op het hoofd neer van een voorzitter. Hij danke allen, die van deze huldiging getuige wilde zijn en de Kon. Harmonie „Concordia" voor de ge boden serenade. Tenslotte felicieerde ook de voorzitter van de voebalvereniging ,,W. H.S." uit Sint Annaland, de heer A. Soe- ters zijn thoolse collega en vond het plezie rig dat men door middel van deze veteranen- wedstrijd de heer Meerman mocht huldigen. De veteranenwedstrijd was op zichzelf ook bizonder plezierig. Sommigen al in geen jaar meer de voetbalschoenen aan, waren ditmaal bereid nog eens een balletje te trap pen. Men kon nog in een aardig tempo beginnen, maar dat zakte spoedig af. Jo- han Deurloo opende de score voor de thoolse veteranen met een beheerst doelpunt. Voor rust maakte Jan Verhoole voor W.H.S. uit een doelworsteling gelijk. In de tweede helft was het Izak Haverhoek die voor tho lense boys 2-1, aantekende, waarna de 51 jarige Jan Kurvink. linksbuiten een listig tikje uit een vrije trap doorgaf aan Briel Heijboer die er nog even doorflitste en ge lijkmaakte. 'n Fraai doelpunt uit een goede combinatie van links, benut door Kees Dijk- wel bracht de thoolse veteranen een over winning na een bizonder prettig spelleje met wat meer W.H.S. veldspel en dus meer doelpunten door de tholenaren. Bij Tholense boys stond Joh. Baaij in het doel. Verder waren Kees van der Velde, Jan Kwist, Hector Jansen, Izak Haverhoek Kees Dijkwel, Jan van Ooeffelen, Henk Dijk- slag, Johan Deurloo, Simon Jansen en Toon Deurloo. Bij W.H.S. Wim Rijnberg is doel verder Bram Soeters, Niek Burggraaf, Jo Kooijman, Briel Heijboer, Izak Vroegop, Jan Kurvink, Piet Scherpenisse, Jaap den En- geslman, Jan Verhoole en Joh. Scherpenisse Men wil het nog eens over doen, al zal men zich bij het lezen van dit verslag mo gelijk nog wat moeizaam oprichten. LIJSCOLLECTE N. H. KERK De lijstcollecte onder de leden der N. H. Kerk kon vorige week worden afgesloten met het mooie resultaat van totaal f 5199. De opbrengst is bestemd voor een ingrij pende vernieuwing (vooral ondergronds) der leiding van de centrale verwarming en herstel van het kerkorgel. De werkzaamheden aan het orgel zijn reeds in uitvoering. Hoewel de opbrengst niet voldoende is om alle onkosten te dekken, is hiermee het leeuwenaandeel in het totaal bedrag wel geleverd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1