EENDRACHTBODE Een open oor voor ieder, wel dienaar, maar geen slaaf De Kloof Piet van Tilburg Bij de installatie van Sint-Annalands burgemeester 19c JAARGANG No. 24 25 APRIL 1963 TWEEDE BLAD Ongeveer 200 personen hadden bevestigend geantwoord op de uitnodiging van burgemeester en wethouders van de gemeente Sint-Annaland om op zaterdagmiddag 20 april 1963 de officiële installatie van burgemeester H. J. Smith bij te wonen. Voor velen is het daar een goede middag geworden. Voor de familie Smith in de eerste plaats, na een blijde incomste, enkele uren tevoren in de nieuwe gemeente, thans de vele goede woorden en wensen te mogen horen. Voor gedeputeerde J. van den Bos uit Middel burg met gezin, weer temidden van vele bekenden. Voor de organisatoren, die het soepele verloop met en blik op het uurwerk volgden en niet in het minst ook voor de loco burgemeester Moerland, die zichtbaar opgelucht de ambtsketen aan de heer H. J. Smith toevertrouwde. PLECHTIG De eerst ogenblikken waren van plechti ge aard. Voorzitter J. Moerland opende de bizondere raadsvergadering met voorlezing van het ambtsgebed en verzocht vervol gens de wnd secrearis de heer J. Leune het Koninklijk Besluit voor te lezen waar in de benoeming van de burgemeester was vervat. Vervolgens ook het bericht van de beëdiging door de Commissaris der Ko ningin te Middelburg. De jongste raads leden de heren A. J. Scherpenisse en v. d. Boogaard werden hierna verzocht de burgemeester binnen te leiden. De schare genodigden was daarvan staande een stille getuige. Onder hen ook velen uit Sprang Capelle, zoasl burgemeester M. van Proo- ijen, de voorzitter van de vereniging van secretarissen en ontvangers de heer C. W. C. Smits uit Made en Drimmelen, dr M. W. Rombout uit eZist met andere vrienden uit de illegaliteit, de burgemees ters van de thoolse gemeenten (verhinderd waren burgemeester D. C. Bouwense en W. J. van Doorn) en van St. Philipsland, vertegenwoordigers van de rijkspolitie, wa- terschau, eilandgemeenschap en alle plaat selijke kerken en verenigingen. WAT ZUZLLEN WE DOEN? De voorzitter van de raad de heer J. Moerland verklaarde te geloven, dat ieder een taak van Hogerhand is toegemeten de ene een taak als burgemeester, de an der als gemeentebode. Naarmate de maat schappelijke ladder hoger wordt beklom men stijgt de verantwoordelijkheid en daar om was spreker er ook van overtugid, dat de nieuwe burgemeester zich wel eens zou afvragen: „Wat zullen we doen?", wanneer zich moeilijke problemen voordoen. Ik waag het daarop een antwoord tet geven, aldus de locoburgemeester. Dat antwoord vond ik in Lucas 3: „Doet niemand overlast en ontvreemdt niemand het zijne met bedroeg en laat u vergenoegen met uw'bezoldigin gen. Moge u een goed burgemeester zijn, ook een vader der kinderen, het zijn alle inwoners der gemeente. Moge die onder uw bestuur groeien en bloeien. Worstelt u met problemen, vraagt u dan telkens: Wat zullen wij doen? U weet waar u daar mee terecht kunt. Vele plannen zijn ook in deze gemeente nog te verwezenlijken. Ik denkt aan de scholenbouw, de krotopruiming, afsluiting nieuwe riolering en aanleg nieuwe begraaf plaats om maar iets te noemen. Uw voorganger, burgemeester van den Bos was een ster om die bronnen aan te boren. Het leek als vond hij ze met de wichelroede, zoals men aardstralen ontdekt. Misschien zijn die bronnen nu uitgeput, maar het is ook mogelijk, dat er in de Krabbekreek zoiets te vinden is als de on langs aangekondigde schat de oliebron in de Oosterschelde. Met waardering voor het moeilijke ambt heb ik 10 maanden de ambtsketen gedragen. Ik ben nochtans blij dat ik ze mag overdragen. Het is een ke ten van gezag. U spreekt namens de Ko ningin, wanneer u dit teken draagt. Een ketting met een wapen, aan de ene kant het Rijk der Nederlanden symboliserend, aan de andere kant het wapen van Sint Annaland,. Een maar kleine gemeente, die evenwel ook bestuurskracht gewenst maakt Ik geef hierbij gaarne het roer aan u over zo besloot de heer Moerland bij het omhan gen van de ambztketting en wens u goede vaart en een goede landingsplaats. INSTALLATIE-REDE. Daarna hield burgemeester Smith zijn installatiereden, die we hier in extenso la ten volgen. Mijne Heren, leden van de raad der ge meente Sint Annaland, Dames en Heren. Nu u, mijnheer de loco-burgemeester mij of ficieel als burgemeester der gemeente Sint Annaland heeft geinstalleerd, zij het mij vergund allereerst woarden van dank te spreken. Dank jegens Hare Majesteit de Koning in, die het behaagd heeft mij het eervolle ambt van burgemeester dezer gemeente toe te vertrouwen: dank jegens Zijne Excellen tie de Minister van Éinnenandse Zaken en de Hoogedelgestrenge heer Commissaris der Koningin in dit gewest, die mij voor dit ambt hebben willen voordragen; dank jegens alle anderen die op enigerlei wijze mijn benoeming hebben wilen bevorderen. Boven dit alles uit echter rijst de dank jegens de Almachtige, Die ons leven leidt en bestuurt en Die in Zijn onnaspeurlijke grootheid mij tot deze taak heeft wilien roepen. Moge het z ózijn, dat dit ambt uit zijn hand wordt aanvaard; dat van Hem alleen ook voor de vervulling daarvan alle ding mag worden verwacht VOORGANGER DEED VEEL Heren leden van de raad, Thans sta ik hier voor het eerst voor U als burgemeester dezer gemeente en als voorzitter van uw college. Ik ben mij be wust van hoge en grote verantwoordelijk heid, welke hiermede op mijn schouders is gelegd. En dat temeer waar ik geroepen ben op te treden als opvolger van de heer van den Bos, onder wiens leiding, naar mij is gebleken in deze gemeente zeer veel tot stand is gebracht. Opvolger te zijn van een dergelijk eminent bestuurder is niet gemak kelijk. Niettemin hoop ik dat ik in een drachtige samenwerking met u, heren wet houders en raadsleden, de lijn die mijn voorganger heeft uitgezet te kunnen ver volgen. U zult mijne heren van mij geen uiteenzetting van een bepaald werk- gramma verwachen. De tijd, welke ik in uw gemeente mocht doorbrengen is, naar u zult begrijpen van een te korte duur ge weest om thans een duidelijk inzicht te hebben in de problemen, welke in deze ge meente een rol spelen. Zeer veel dank ben ik verschuldigd aan U mijne heren wethouders, die getracht hebben in dit korte tijdsbestek mij een beeld te geven van het geen in Sint Annaland leeft en heerst. Ik hoop in de komende jaren met u op een prettige vruchbare wijze te kunnen samenwerken en veel te profiteren van uw locale kennis. ALGEMEEN BELANG Ook met u heren raadsleden hoop ik als voorzitter van uw college een goede tijd tegemoet te mogen gaan. Een tijd waarin de onderlinge verhoudingen niet zul len worden verstoord, doch waarin slechts één richtsnoer onze gedachten en discus sies zal leiden, nl.l het belang onzer ge meente, waarbij scherp in het oog houd- dend, dat het AIGEMEEN BELANG de zer gemeente niet identiek is met de uit komst der optelsom van alle PARTICU LIERE belangen van de ingezetenen van Sint Annaland. Mijnerzijds kunt u er op rekenen mijne he ren dat ik er steeds naar zal streven bo ven de partijen te staan en zonder aanzien des persoons te handelen. U weet, mijne heren, dat ik persoonlijk de Anti-Revolu tionaire beginselen ben toegedaan, Gods Woord erkennnend als richtsnoer, niet al leen voor ons persoonlijk, maar evenzeer voor het politieke en maatschappelijke le ven. Een bekend staatsman heeft gezegd: Er is geeen terrein des levens, waarvan Christus niet heeft gezegd MIJN". Dit woord onderschrijf ik ten volle! Ik geef u de verzekering mijne heren, ieders gods dienstige en politieke overtuiging te zul len eerbiedigen, er daarbij op vertrouwend, dat u wederkering mijn levensbeschouwing zult respecteren. Persoonlijk is het voor mij een hoge eer werkzaam te mogen zijn in een streek in een gemeente als deze, waar de Godsdienst wordt hooggehouden. NIET ACHTER FEITEN AANLOPEN Mijne heren, wij leven in een periode, waarin alles bruist van leven en ex- pansie-drang. Een periode waarvan met name voor dit gewest zou kunnen wor den gezegd, dat zij een evolutie betekent welke normatliter een zeer geruime tijd zou vergen, maar die thans door de uitvoering van de Delta-werken als het ware wordt samengeperst in een tijdsbestek van enkele decennia. Het kan niet anders of deze gi gantische ontwikkeling zal ook onze ge meente en daarmede de ingezetenen, er gens beroeren. En in dit opzicht zullen van u heren raadsleden, belangrijke, wellicht verstrekgende besluiten worden gevraagd. Met name in een ontwikkeling als deze kan een gemeenteraad staande aan het hoofd der gemeente wil zijn taka en roeping worden verstaan, niet achter de feiten aanlopen en er genoegen mede ne men reeds getroffen maatregelen en tot stand gekomen ontwikkelingen te sanctio neren, maar dient aan de ontwikkeling, voorzover dat in zijn vermogen ligt, lei ding te worden gegeven. Slechts dan zal naar mijn bescheiden mening, van een goed beleid sprake kunnen zijn. Zo ooit, geldt thans dat regeren voor uitzien betekent! En dit mijne heren geldt uitsluitend en al leen met betreking tot de evoluering van dit gewest, verband houdend met de in uitvoering zijnde Deltawerken. Er is meer! Wij kennen momenteel het modewoord „schoolvergroting". Een begrip, waarmede men bedoelt te zeggen, dat onder andere door de intensivering van de communi catiemiddelen de dorpsgemeenschappen van karakter gaan veranderen, zich wijzigen en herzien. Wardoor eeuwenoude tradities en gebruiken gaan verdwijnen en plaats ma ken voor andere inzichten en leefgewoon ten. Men komt in aanrking, hetzij door werkzaamheden, televisie of anderszins met de grote steden en de voorzieningen het comfort etc. hetgeen men daar aantreft, wenst men evenzeer in eigen gemeente te genieten. Allerwege en dit is maar één facet van dit probleem kan men de klacht vernemen, dat plaatselijke verenigingen lij den onder een tanende belangstelling voor al bij de jeugd. VERENIGINGSLEVEN GROOT GOED Gelukkig en ik men dit oprecht is hier in Sint Annaland nog sprake van een zeer bloeiend verenigingsleven. Want dit mijne, heren is een groot goed! Nergens be ter dan in verenigingen, waar men slechts door samenwerking iets kan bereiken, wordt gemeenschapszin aangekweekt. Het komt voor dat het van eminent belang is om dit grote goed te stimuleren waar dit nodig is, te beschermen en te behoeden waar dit van de locale overheid wordt gevraagd. Sint Annaland is, naar mij is verzekerd een welvarende gemeente. Een gemeente, waar van de ingezetenen, nijver, arbeidszaam maar vooral vooruitstrevend zijn in handel, tuinbouw en nijverheid. Het »zal voor mij, mijne heren, een grote vreugde zijn, hieraan tae mogen medewer ken. Graag zal ik steeds bereid zijn om waar mogelijk voor de gmeente en haar ingezetenen te trachten het mogelijk haal bare te bereiken. Ik hoop dat velen de deur van mijn ka mer zullen weten te vinden om hun be langen te bepleiten; ik hoop er naar te stre ven voor een ieder een open oor te heb ben. Gaarnezal ik steeds uw aller die naar zijn, zonder echter iemands slaaf te worden Een speciaal woord van dank meen ik te moeten richten tot u mijnheer Moerland. Niet aïïeen voor de wijze waarop u mij tot het ambt hebt willen inleiden, maar meer nog in het bijzonder voor de wijze waarop u het ambt van burgemeester hebt waarge nomen. Op een leeftijd waarop men gewoonlijk rust na een arbeidszaam leven is u gedu rende een periode van negen maanden de last van dit ambt op de schouders gelegd, en heeft u daarvan ben ik overtuigd al uw kennen en kunen aan de gemeente gegeven. Ik meen u daarvóór, de wijze waarop u deze toaa hebt vervuld, dank te moeten brengen. Ook de heren Mosselman en Scherpe nisse die samen met de heer Moerland het dagelijks bestuur vormden hartelijk dank voor al hetgeen u verrichtte in het belang van onze gemeente. Niet minder wil ik dank brengen aan de heren ambtenaren die onder leiding van de waarnemend secretaris, de heer Leune, naar mijn volle overtuiging, hun kennis en werk kracht heben gegeven om de administratie der gemeente up to date te houden. Gaarne reken ik in de toekomst op Uw aller mede werking, daaronder begrepen die van de werklieden en de overige ambtenaren der gemeente. Zelf voortkomende uit de admi nistratie weet ik te goed dat een gemeente bestuur zonder een toegewijd ambtenaren korps niet tot een goed bestuur in staat is. Van ganser harte zeg ik u toe dat ik een open oog zal hebben voor uw gerechtvaardigde verlanges en Uwe belan gen waar mogelijk naar eer en geweten zal behartigen. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM Als het hoofd van de plaatselijke poli tie hoop ik op een goede samenwerking met het in deze gemeente gestationneerde personeel der rijkspolitie. Ik vertrouw op uw medewerking en plichtsbetrachting. De kerkelijke overheden geef ik de ver zekering, dat het welzijn van de kerken en de kerkelijke instellingen mij na aan het hart liggen. Voor uw zegenrijk werk kunt u te allen tijde een beroep op mij dien. Ook het onderwijs hoop ik waar moge lijk te kunnen dienen en zo nodig te sti muleren. Uit ervaring als lid van enkele schoolbesturen weet ik, dat het geven van goed onderwijs niet altijd gemakkelijk is. Ook in dit opzicht hoop ik iets voor de gemeente te kunnen betekenen. Dames en Heren, genodigden, vrienden, collega's en oud-collega's. U die uit Sprang Capelle of van eders gekomen zijt om met uw aanwezigheid deze plechtigheid luis ter bij te zetten, ik dank u zeer voor uw aanwezigheid waaruit uw sympathie blijkt. Ook u, leden van het plaatselijk comité dat de feestelijkheden ter gelegenheid van deze dag heeft georganiseerd en daarme de deze dag voor mij en mijn gezin tot een onvergetelijke heeft gemaakt. Wil ik graag mijn erkentelijkheid betuigen. Ingezetenen van Sint Annaland ontvangt u ons als vrienden, die er zeer ernstig naar zullen streven met U Sint Annalander te zijn. Laat ik mogen besluiten met de bede, dat Gods zegen rijkelijk op ons werk zal mo- gdh rusten. Ik hoop dat ik in de uitoefening van mijn ambt gedragen mag worden op de vleugelen des gebeds bij allen, die bidden hebben geleerd, aanvaard ik het ambt van burgemeester der gemeente Sint Annaland. VERSCHILLEND BEOORDELEN, MAAR ZAKELIJK BLIJVEN. Het oudste raadslid de heer F. J. Stols hierop het woord verkrijgend, verklaarde namens de socialistische fractie de nieuwe burgemeester gaarne te feliciteren. Poli tieke en beleidsvragen kunnen vantuit een verschillend oogpunt worden benaderd, maar men moet altijd de personen van de zaken gescheiden weten te houden. Zake lijke geschillen dient men ook op zakelijke wijze te benaderen. Ik hoop dat het u ge geven mag zijn de belangen van onze ge meente volledig te dienen, met hoogachting van de wederpartij en een niet nalaten te pogen onderlinge geschillen op te lossen Wij van onze kant geven u de verzekering als leden van de raad gaarne met u de belangen der gemeente te zullen behartigen, Burgemeester Smith verklaarde die woor den ten volle te kunnen onderschrijven. Mijn ernstig -streven zal zijn, zoals ook hiervoor al verklaard werd om boven de partijen aller belang te dienen, aldus burge meester Smith, die daarna de buitengewone meester Smith, die daarne de buitengewone raadsvergadering met ambtsgebed beëin digde, toen niemand der leden meer het woord verlangde. BEKWAAM BESTUURDER Gedeputeerde van den Bos was dankbaar voor de uitnodiging, omdat hij met zijn vrouw nu weer in de gelegenheid kwam temidden van goede bekenden te verkeren. Dat is ook de nieuwe Sint Annalandse burgemeester en zijn gezin. Voor het eerst ontmoeten we elkaar in 1946 in Sprang Ca pelle en sinds die tijd hebben we menig gesprek gevoerd over van alles en nog wat. Merkwaardig, dat het zo is gelopen: beiden burgemeester van sint Annaland te zijn geweest of te worden. U hebt dit ambt altijd geambieerd, aludus de heer van den Bos tot burgemeester Smith. Ik weet dat u hier komt als iemand met groot talent. Ik ben er dan ook van overtugid, dat de gemeente Sint Annaland in u een bizon der goed bestuurder heeft ontvangen. Een bekwaam bestuurder, die ook de expansie van de tijd begrijpt. God de Heere schenke u de kracht uit Zijn hand om zo het wel zijn van deze mooie gemeente te helpen bevorderen. Ik hoop en twijfel er niet aan dat uw gezin spoedig zal worden opgeno men in deze gemeenschap. Moge de dagen in Sint Annaland voor u en uw gezin rijk gezegende dagen worden, aldus gedeputeer de van den Bos, oud burgemeester van Sint Annaland. MEER DAN SECRETARIS SPELEN Burgemeester M. van Prooijen van Sprang Capelle zag de promotie van burgemeester Smith als een logisch gevolg van zijn existentie. Een goede leerschool doorlopen. U kunt meer dan secretaris spelen in Sprang Capelle. Ik geloof dat u zult slagen was de overtuigende uitspraak van de vroegere chef van de nieuwe Sint Anna landse eerste burger. ALTIJD ZEEUWSE BURGEMEESTERS Een openhartig woord kwam er van de wnd. secretaris de heer J. Leune. Natuurlijk is deze verandering ook voor ons wat vreemd. We hebben onder burgemeester van den Bos en bizonder goede tijd gehad. We kennen alleen maar Zeeuwse burge meesters in onze gemeente. Het verleden spreekt ons altijd meer aan dan het heden, maar er is volop vertrouwen, En waar lief de woont, gebied de Heer Zijn zegen, zo besloot dhr. Leune, die ook de wnd. bur- dank bracht voor de goede verstandhou ding die er in de afgelopen 10 maanden heerste, evenals met de beide wethouders. Een rij van twaalf sprekers volgde nog. Namens de hervormde kerk en een aantal chr. verenigingen voerde ouderling J. Over- beeke het woord. Een nog groter verte genwoordiger had de de heer C. J. C. Boot op zijn naam, voorzitter van de Dorpsgemeenschap, een feliciatie ook na mens het huldigingscomite en een reeks plaatselijke verenigingen. Gepoogd om u en de uwen een prettige dag te bezorgen, zo verklaarde dhr. Boot en al kunnen we dan onderling nog al es krakelen, naar bui ten is Sint Annaland één. Agrarische tolk was dhr. C. J. C. Kooijman, terwijl de heer G. J. Breas sprak als vertegenwoordiger van de chr. school en kleuterschool. Ho- penlijk spoedig nieuw scholen onder uw leiding was zijn wens. Mevr. Moerland-van Vossen verklaarde dat het burgemeesters gezin ook bij de dameskrans Tryfosa van harte welkom was en burgemeester mr A. J. van der Hoeven uit Tholen was tolk van de collega's in de streek, de vereniging van b.s. en o., de stichting" voor Maatschappe lijk werk en Gezinszorg en de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen en de Waterleidingmaatschappij. Dijkgraaf H. v. Gorsel van Oud Vossemeer sprak namens het Waterschap en de heer L. A. M. Elen- baas uit Scherpenisse verving voorzitter Bouwense van de Sichting Eiland Gemeen schap. Streekproblemen werden de nieuwe burgemeester voorgehouden en de wens geuit dat hij bereid was aan*een mogelijke oplossing mee te werken. Tolk van de collega's uit de Langstraat was oud-collega secretaris C. W. C. Smits uit Made en Drimmelen, die er zeker van was, dat hij ook Sint Annaland kon felici teren met haar nieuwe burgemeester. Als groot oud -illegaal, menigmaal ook ver gruist, mag u dit toch zien als een onge vraagde bekroning van uw werk in een zeer moeilijke tijd. Namens de vrienden van het verzet voerde dr M. W. Rombouts uit Zeist het woord. We zijn er allen trots op, dat u dit ten deel is gevallen, denkend aan de jaren in Breda, die ons gevormd hebben Namens de vrienden van het ver zet bood dr Rombout een ets van Breda aan. Tenslotte werd nog he woord gevoerd door het hoofd van de bijz. school van Loon op Zand, de heer E. Kamphorst als vriend en door burgemeester S. Hamer uit Oud Beijerland namens de familie. Samenvattend dankte burgemeester Smith 'alle sprekers, inzonderheid de heer Moerland, de heer Boot, de heer Leune en het overig secretarie- personeel, waarna de aanwezigen per soonlijk kennismaakten met de familie Smith en een verversing werd aange boden. door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE 26 „Ja", valt ze opeens driftig uit, „daar kon je wel eens gelijk in hebben, dat ik niet meer naar dat martelhol ga." Maar juist als hij, wrevelig om haar boze toon, haar wil vragen wat al die onzin eigenlijk betekent, ziet hij hoe zij zich opeens vast grijpt aan het fornuis, terwijl haar felle kleur van zoëven wisselt tot een vaalbleek. „Noor!" roept hij verschrikt. „Wat is er? Wat heb je toch?" Ze laat zich willoos door hem naar de kamer brengen, waar hij haar op de divan laat zitten. ,,'t Gaat al over, het was maar een duizeling." „Maar een duizeling herhaalt hij kregel. „Je bent overspannen Noor, maar de andere maand gaan we er eens helemaal tussen uit -met vakantie naar de bossen." En op haar niet-begrijpende, verbaasde blik (wat stond ie daar nou voor onzin uit te kramen over vakantie en bossen) gooit hij 't er ineens uit: „Ja, kindje, naar de bossen. Dat kan nu, want ik heb een flinke salarisver hoging gekregen." „Salarisverhoging stamelt zij. „Waarom? hoeveel?" „Waarom roept hij en hij schatert het uit om die gekke vraag. „Omdat de big boss me afdelingschef heeft gemaakt -- daarom Hij gaat tegenover haar staan, zet een hoge borst en zegt op geaffecteerde toon: „Vrouw, mag ik je verzoeken, voortaan met wat meer respect tegen je man te spreken, die vandaag chef is geworden bij de A.T.C. op een salaris van tweehonderd vijftig gulden." Nora is opgestaan en stamelt het hoge bedrag. „Maar jongen, dat is het dubbele van wat je eerst verdiende." Dan bevangt haar opnieuw een duizeling en begint ze heftig te schreien. Hij schudt het hoofd en zegt bezorgd: „Je bent over je zenuwen, kind, kom ga even liggen." Dan grapt hij: „Jij bent toch een rare, Noor. Inplaats van me lachend om mijn nek te vlieken bij zo'n geluks- tijding ga je een potje huilen." Dan slaat ze wild haar armen om zijn nek en terwijl ze haar hoofd tegen zijn borst verbergt, flapt ze haar grote nieuws er uit. Verschrikt neemt hij haar hoofd in zijn beide handen, dwingt haar, hem in zijn ogen te zien en overstelpt haar dan met allerlei verwarde vragen. „Wat zegt je nou moet je maar hoe weet je dat ineens... „Vind je 't leuk?" vraagt ze en ziet hem strak aan. „Of ik 't leuk vind schreeuwt hij luid. Hij trekt haar onstuimig naar zich toe en begint haar te strelen alsof hij haar moet troosten. Gek, maar nu voelt ie zelf een brok in zijn keel. Maar ook zóveel op één dag En wat een imbeciel was ie eigenlijk, dat ie nog niets had gemerkt, al die tijd. En een egoist, dat ie Nora dat alle maal alleen had laten verwerken. Om hém had ze 't natuurlijk verzwegen om zijn beroerde, laffe angst voor de toekomst. Lieve Noor, fijne vrouw „Hoelang weet je 't al, kindje?" „Twee maanden ongeveer, maar vanochtend wist ik 't zeker. Hilda had 't al aan me gemerkt, zei ze." Hij slaat zich op zijn knie en zegt lachend: „Natuurlijk had die kleine kat het allang gemerkt, alleen ik niet, je eigen man." En dan voelt hij opeens een vreemde, nog nooit gekende trots in zich opkomen hij werd vader Trots ook ziet hij zijn vrouw aan en zegt opgetogen: „Nu gaat ons leven eindelijk anders worden lieveling." Nora knikt, haar ogen glanzen blij. „Ja, jongen, héél anders. En mooier," VI De bevalling van Nora, die Karei in angstige span ning, grenzend aan radeloosheid, had gevolgd, had voor Nora enkel maar pijn betekend. Toen de dokter haar trots de rose baby in de uitgestrekte armen legde, was al het lijden echter als bij toverslag verdwenen. Zoals het gewoonlijk gaat bij een eerstgeborene leek de trots van de mannen de arts en de vader groter dan bij de jonge moeder, die, na haar lijden, enkel maar dat grote geluksgevoel kende. Maar toen ze het wonder van het jonge leven aanschouwden, waren ze beiden ont roerd geweest door het nieuwe, grote geluk. „Een zoon, Noorhad hij geroepen. De naam, Hans, was tevoren al bepaald voor het geval dat het een jongen werd. Het leven was nu werkelijk anders en mooier geworden. Het zonnige benedenhuis met de kleine tuin, waarheen zij op aandringen van Karei waren verhuisd, was door Nora dankbaar aanvaard. Maar nu vond Nora toch, dat al haar wensen en verlangens waren vervuld. Ze verlangde niet beter en vroeg niet naar meer. Hansje groeide voorspoedig van baby tot kleuter en probeerde reeds met zijn gebrabbel zijn stem in het men senkoor te laten gelden. Maar buiten Hansje groeiden ook andere dingen. Zo bevoorbeeld het debiet van de American Trading Company. De olie, het belangrijke produkt van de twinstigste eeuw, waarom niet in de laatste plaats een wereldoorlog was gevoerd, verspreidde zich nu als een ontzaglijke vlek over heel de wereld ook in Nederland. In alle belangrijke plaatsen was de A.T.C. bezig depots op te richten. En die depots moes ten worden beheerd en geinspecteerd. Als algemeen inspecteur fungeerde meneer Kamp, daarboven, als hoofdinspecteur, meneer Van Drunen. Meneer Kamp was nu overspannen er moest een tijdelijke vervanger voor hem komen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 5