Achtergrond Door felle brand hotel „Hof Holland" te Sint-Maartensdijk grond gelijkgemaakt van met Nieuwsbrief WEEISBLQD VOOR HET EILflHD THOLEN EN ST.FILIPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Weer adres van P.v.d.A.-fractie Sint-Annaland aan Gedeputeerden De Thoolse n 1963 dagei Commissieleden in het Provinciaal Bestuur Plaatselijk nieuws Dringend beroep om grondaankopen en verbouwingen in Noordstraat ernstig te onderzoeken* Koude-toeslag en alcoholgebruik. DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: In nacht van donderdag op vrijdag 12 april Brandweerkorpsen uit Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet met 15 stralen. Korps uit Sint-Maartensdijk was 15 uren in touw. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 19e jaargang No. 23 18 april 1963 Uitgevers C. J. ZAGHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 -F inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het Vrije Volk verwijt ons na het gele verde comentaar op haar artikel over de moeilijkheden in de Sint Annalandse raad, in dit geval de spreekbuis te zijn van het college van burgemeester en wethouders. Terwille van de soepelheid wil de Eendracht bode het niet zo nauw nemen met de wette lijke voorschriften wordt tenslotte aange voerd, zelfs al word daarmee de democratie ondermijnd. We laten dit maar voor wat het Vrije Volk uit ons commentaar te voor schijn toverde, gaan evenmin de uit het ver band gerukte citaten van ons artikel recht zetten, omdat we er van overtuigd zijn, dat de schrijver van de kritiek beter kan lezen, dan hij laat voorkomen. Hij weet nu overigens bij ondervinding, dat het in Sint Annaland (nog?) geen ge zagscrisis is geworden en het kan hem voorts tot troost zijn, dat er in den lande mogelijk wel zo'n duizend straten zijn aangelegd op de wijze, als door het college van Sint An naland gebeurde. Overigens kan één fout duizend te erg zijn. Maar de fractiegenoten waren te voren uitstekend ingelicht, zijn ter plaatse niet minder goed bekend en zou den het met ieder inwoner bizonder vreemd gevonden hebben, wanneer er vier meter diep in een straat nog een omheining van een omwoner was blijven staan. Ja maar, die goedkeuring? Wanneer we vorig maal (volgens het Vrije Volk) de spreekbuis waren iets wat we overigens ontkennen van bur gemeester en wethouders, willen we dat nu zij het dan meer bewust, wel eens zijn van de pvda-fractie in Sint Annaland. De achtergrond, zo verklaarde een partijgenoot De openbare raadsvergadering te St. Annaland trok vorige week donderdagavond een ongekende publieke belangstelling. Onder hen die zich op de „publieke tribune" hadden geschaard was ook het lid van Provinciale Staten, de heer P. A. Roels van Sint- Maartensdijk. Hij is er met zijn collega's op die „tribune" ditmaal naast gevallen. „Het komt namelijk herhaaldelijk voor", zo werd in een adres aan gedeputeerden door de PvdA-fractie geschreven, „dat ook het publiek rijkelijk van alcohol wordt voorzien". Gelukkig ontfermde een partijgenoot zich over het statenlid, zodat hij althans niet van koffie verstoken bleef. Anders was het wel bizonder karig afge lopen in vergelijking met het beeld, dat de fractie te Sint-Annaland gaf van de gulle gastvrijheid van het dagelijks bestuur van die gemeente. NIET GOEDGEKEURDE MANIPULATIES AAN NOORDSTRAAT Met elders in dit nummer een verslag van de raadsagenda, geven we hieronder een sa menvatting van he adres aan gedeputeerden zoals dat op het eind van de raadsvergade ring te Sint Annaland werd voorgelezen door de heer F. J. Stols, fractieleider van de PvdA ter plaatse. Deze brief van 4 april jl. was mede ondertekend door het andere PvdA raadslid J. v. d. Boogaard Eerstens wordt in het schrijven van 4 april dank gebracht aan gedeputeerden voor de aandacht, die werd geschonken aan de brief van 22 maart jl. Ook daarin was gewezen op de ongeoorloofde straataanleg en grond aankopen. Uit het antwoord van gedeputeerden con cludeert de PvdA fractie, dat GS de zaak ernstig neemt. Nu had de PvdA daarachter bizonder graag een punt gezet, ware het niet, dat nieuwe feiten aan het licht zijn getreden. Gebleken is namelijk, zo schrijven genoemde raadsleden, dat verschillende eige naren van gronden in de Noordstraat, waar trottoirs zijn aangelegd zonder goedkeuring van ^de raad en gs nog eens betalingen ontvangen hebben. Weliswaar niet in geld, maar in de vorm van diverse verbouwingen aan de eigendommen van deze eigenaars. Ook dat is uitgevoerd zonder kennis van de raad. Enkele voorbeelden van die verbou wingen worden gesteld. Een riool aangelegd op het perceel van wed. J. Gunter een garage verbouwd van J. H. van 't Hof, wat een f 900.kost, terwijl nog een verbouwing aan de landbouwschuur van de gez. Heijboer moet plaats vinden. Dit alles zal honderden guldens kosten. De fractie vraagt gs een nauwkeurig onderzoek in te stellen. En in dien deze gegevens juist zijn, hoe worden of zijn deze posten dan betaald. Is het mo gelijk dat verschrijvingen plaats vonden? Wie waarborgt ons, zo vraagt de fractie vervolgens, dat dergelijke methoden niet regelmatig in het verleden heben plaats ge vonden. Is het geen eerste belang voor onze ge meente dat b en w in staat en bereid zijn op juiste wijze leiding aan het werk der ge meente te geven en daarvan verantwoording af te leggen aan de daarvoor aangewezen instanties. NIET OPGEWASSEN VOOR TAAK Ook wordt ter kennis gebracht „omdat ook hieruit ons inziens duidelijk blijkt, hoe ondeskundig het colege van b en w te werk- gaat en niet opgewassen blijkt te zijn voor haar taak" hoe in de raad van 29 januari jl. een voorstel van de PvdA om koude toe slag te geven aan de gemeentewerklieden werd getorpedeerd, omdat de voorzitter van mening was, dat dit geen aangelegenheid was voor de raad. Men moest zich dan maar tot b en w wen den. Mogen wij uw college daarom de vraag voorleggen", zo blijkt verder uit het schrij ven van deze fractie aan gedeputeerden, „of de raad in deze is behandeld op de wijze die strookt met haar waardigheid". RIJKELIJK BEDEELD MET STOMME VERBAZING Juist met het oog op deze waardigheid stellen wij er prijs op een uitspraak te krijgen van uw college van het vaak overvloedig gebruik van alcohol tijdens de openbare raadsvergaderingen." zo vervolgt het adres. Op 11 december 1962 en op 29 januari 1963 werden zowel raadsleden als publiek rijkelijk met cognac bedeeld. Tot stomme verbazing van de beide pvda- raadsleden werd in de vergadering van 29 zoo verklaarde ook de raadsfractieleider, is wethoudersverkiezing „En nu gaat 't hard tegen hard". De manier waarop men er ons toen heeft buiten gelaten, een tweemans fractie, met bovendien nog de houding van de voorzitter, die ons commentaar belette, doet ons zo handelen. Maar is dit dan een gemeentebelang? Dat was onze vraag. Niet in het minst, was het antwoord. Dat is nu de achtergrond. We behoeven niet eens in het midden te laten of de houding van die andere frac ties tijdens de wethoudersverkiezing of daar vóór juist is geweest. Persoonlijk geven we de voorkeur, wanneer de „stem des volks" eenmaal heeft beslist aan gezamenlijk overleg Dat is echter niet onze zaak. Onze zaak was en is te bewegen, dat het gemeentebe lang niet uit het oog wordt verloren Na wel of niet geslaagde wethoudersverkiezingen. Dat het gevaar er in zat, dat die gemeente belangen werden geschaad, lijkt ons na de uitspraak van de betrokken partijgenoten duidelijk genoeg. Het kan moeilijk zijn, soms onoverkomelijk lijken, om boven de partijen staande het gemeente-, het streekbelang te willen dienen, ons streven is er althans op gericht. Dat noopte ons tot het bewuste commentaar op het lawaai, dat door Het Vrije Volk werd gemaakt. En opnieuw is gemaakt. Bij ons blijft de hoop, dat men op de „ou de paden" terugkeert. Toen evengoed en niet in het minst voor de pvda-fractie het belang der gemeente domineerde. Ieder dan maar zijn overtuiging. Geluk kig wel. Overigens groeit de hoop, nu de pvda- fractieleider eveneens met vreugde de schone lei begroet, die a.s. zaterdag wordt voorge houden. De hoop, dat weer gezamenlijk het belang van de streek van de gemeente wordt gediend. Desnoods of graag zelfs met medewerking ook van „Het Vrije Volk". januari zelfs nog een nieuwe fles gehaald om 11.00 uur 's avonds. Is dat nog te rijmen zo vraagt de PvdA fractie aan gedeputeer den (zij het dan in uitvoeriger bewoordin gen) met de waardigheid van een college dat zich „edelachtbaar" laat noemen? Gevraagd wordt tenslotte in di adres, uit welke middelen deze tractaties worden be taald. Gebeurt het uit de normale „onder- houds"(red) post, dan moet die wel schrik barend hoog zijn. Hoe komen in dat geval g.s. er toe zoiets goed te keuren. Of het via een andere post wordt betaald, valt voor deze pvda fractie niet uit te zoeken. Hopenlijk willen gedeputeerden dit wel voor ons doen, zo wordt als laatste vraag gesteld in een door de heren F. J. Stols en J. v. d. Boogaard ondertekend schrijven aan ge deputeerde staten van Zeeland. De voorzitter J. Moerland kon hierop niet veel anders uitbrengen, dan „een mooie brief". Hij had vanwege de laatste raadsver gadering onder zijn leiding - uit eigen portemonnaie - juist een glaasje cognac aangeboden. Er kwam na voorlezing van dit schrijven geen druppel meer uit. Zoals u al eerder heeft kunnen lezen zul len de Thoolse dagen gehouden worden op 5 en 6 juli a.s. Er staat heel wat op het programma. Behalve de kalveropfokwedstrijd melkwedstrijd en veekeuringen zullen we dit jaar kunnen genieten van judodemonstraties provinciale kampioenschappen voor de paar den, poneywagentjes en een muziekgezel schap van het eiland. In de tent van de huishoudelijke voorlichting zal veel op kle ding gebied te zien zijn, waaraan vele mid denstanders zullen meewerken. Er zijn reeds vele aanmeldingen binnen uit alle plaatsen op Tholen. In verband met het bestellen van de tent zal ik gaarne voor 1 mei a.s. de definitieve aanmelding van de winkeliers ontvangen met opgave van de gewenste grootte van de stand. Wilt u tevens opgeven of u elec- triciteit en-of water nodig heeft? Aanmelden bij mej. J. van Es Dalemse- weg 7 Tholen. Als gevolg van de nieuwe provincie wet werden enige werkcommissie gevormd uit de leden van de Provinciale Staten. In alfabethische volgorde zijn dat de heer C. Boender te Tholen (S.G.P.) als plv. lid van de Commissie van Advies en Bij stand met betrekking tot de Provinciale Stoombootdiensten, als lid van de Voorbe reidingscommissie voor Sociale Zaken, Volksgezondheid en Maatschappelijk werk en als lid van de Voorbereidingscommissie Landbouw en industrie (III) Achtergrond in Sint-Annaland Daar kwam scholenbouw aan de orde Een tweede adres aan Gedeputeerden Commissie Werkgelegenheid optimistisch In Sint-Maartensdijk bestaat „Hof van Holland niet meer Een nieuwsbrief Wat gemakkelijk is, is zelden voortreffelijk. voor Onderwijs, Culturele Zaken, Monumen- Jeugd- en Sportzaken. De heer P. A. Roels te Sint Maartensdijk (PvdA) lid van de Commissie van Advies en Bijstand met betrekking tot de Waterstaat (Polders en wegen), plv. lid van de Voorbe reidingscommissie voor de Financiën, plv. lid van de Voorbereidingscommissie voor Onderwijs, Culturele Zaken, Monumenten zorg, Archeologie, Volksontwikkeling, Jeugd- en Sportzaken. De heer P. W. C. van Westen te Oud- Vossemeer (C.H.U.) plv. lid van de com missie van Advies en Bijstand met betrekking tot de Waterstaat (polders en wegen) en lid van de Voorbereidingscommissie voor Agrarische en Visserij-aangelegenheden. Goede Vrijdag 1963 was nauwelijks drie uur oud, toen de Markt in Sint Maartensdijk een angstaanjagende aanblik bood. Het bijna drie eeuwen oude hotel „Hof van Holland" stond in lichte laaie. De bewoners - drie in getal - nauwelijks aan de dood ontsnapt. De buurtbewoners in grote ongerustheid voor overslaan van de brand. Het brandweerkorps, snel ter plaatse, later aangevuld met die van Scherpenisse en Poortvliet in volle aktie, wist uiteindelijk te voorkomen, dat de belendende panden ook niet geheel in vlammen opgingen. En een duizendkoppige menigte volgde het verloop met schier ingehouden adem. Van „Hof van Holland" bleef vrijwel niets over. Met uitzondering dan van de exploitant, de twee gasten en - naar later bleek - de kat in de kelder. KAMERDEUR BRANDDE AL Eén van de drie op die nacht van donder dag op Goede Vrijdag in „Hof van Hol land" aanwezigen was de grondwerker P. L. van Dijk uit Erp, een naar hij zelf ver klaarde lichte slaper. Daaraan is het mense lijkerwijs te danken, dat de bewoners het hotel nog tijdig hebben verlaten Het was om streeks kwart voor drie dat de heer Van Dijk verschrikt wakker schrok van vreemde geluiden. Tot zijn ontsteltenis stond de wand boven de deur van zijn kamer knetterend te branden. Met achterlating van alles rende hij naar beneden, waar de hotelier de heer C. W. A. Herbonnet sliep. Ook daar stond de kamer al vol rook. Terwijl de hotelier de andere pensiongast de monteur J. van der Woude uit Veendam, werkzaam bij Mayfair's Kledingindustrie, waker maakte belde Van Dijk de brandweer op en liep vervolgens naar de sireneknop bij het ge meentehuis. Dat ging niet zo glad en toen hij zag dat de buurtbewoners, de familie G. H. Polderman gealarmeerd waren, riep hij daar hulp in. waarna Kees Polderman voor het in werking stellen van de sirene zorgde. De echtgenote van de heer Polder man was ook tevoren ontwaakt door een vreemd rossig schijnsel door het slaapkamer raam. Het ging echter allemaal zo snel, dat het de vraag was of die familie nog vol doende tijd had gekregen de hotelbewoners wakker te maken, indien de heer Van Dijk al niet eerder de schrik van z'n leven te pakken had gekregen. GEEN BLUSSEN AAN Het oude voornamelijk uit hout bestaande interieur van het hotel was in weinige ogen blikken een vlammenzee. Waarschijnlijk ontstond de brand op de bovenverdieping door onbekende oorzaak en de kamer waar het vuur het eerst om zich heen greep lag dicht bij de trap naar de bovenverdieping Daarom ook was het voor de eerste ontdek ker, de heer van Dijk ook niet meer mogelijk nog iets te halen uit zijn kamer, nadat hij de gemeente had gealarmeerd. De 53 jarige hotelier slaagde er nog in zijn geldkistje en waardepapieren mee te nemen, terwijl de derde bewoner van die nacht, de heer van der Woude kans zag de helft van zijn ba gage te redden. Al spoedig bleek het de kordaat en snel ingrijpende plaatselijke brandweer, dat het hotel zelf niet meer te redden viel, maar ook, dat hulp gewenst zou zijn om de aan grenzende percelen te redden. Daarom werd ook de brandweer van Scherpenisse en Poortvliet opgeroepen, met gevolg dat het ook in die gemeenten geen rustige vrijdag morgen is geworden. Uiteindelijk werd 't ge val met 15 stralen aangepakt en hoezeer dat nodig was, blijkt uit de beschadiging van de woning van dhr. G. H. Polderman aan de rechterkant van het hotel. Ook die woning is op het ogenblik onbewoonbaar en de fa milie kon elders in de gemeente een nieuwe woning betrekken. Veel waterschade kreeg ook dhr. P. M. Koopman,, maar daar was het toch al vlug weer in orde, zodat de hotelier en pension gasten daar later op hun verhaal konden komen. Dat de schade bij dhr. Koopman belang rijk geringer was, kwam door het gangetje tussen zijn woning en het hotel, via welk pad meny toegang heeft vanaf de markt tot de hervormde kerk en het gebouw Rehoboth Enkele uren later waren van het hele hotel alleen de gevaarlijk hellende muren overge bleven en daarmee werd door de brandweer van Sint Maartensdijk korte metten gemaak. Het korps bleef van 3 uur 's nachts tot 's avonds 6 uur paraat en bij het doven van vuurhaarden en het opruimingswerk kwam het keldergat bloot, waar in de kat was gevlucht en nu, niet weinig schichtig uit haar isolement werd verlost. DE LAATSTE BEURS De wijzers van de klok waren nauwelijks rond geweest tussen het moment dat de laatste beursbezoekers donderdag 11 april „Hof van Holland" verlieten en het uur dat het pand in lichte laaie stond. Vele jaren een trekpleister voor de vreemdelingen, de laatste jaren zelfs in toenemende mate. Ook voor de paasdagen had een groep Duitse hengelaars in „Hof van Holland" logies be sproken. Ze aanschouwden vrijdag op de Markt stomverbaasd de overblijfselen van het door hen ,in goede welstand" besproken hotel. Jaren achtereen was net donderdag het middelpunt van agrarisch Tholen. De beurs- dag, eenmaal per jaar verzet nl. op Hemel vaartsdag. Donderdag 11 april is de laatste beurs geweest in het oude „Hof van Hol land" en degenen, die al 30 of misschien wel 50 jaar hun wekelijks bezoek brachten zul len zich komende donderdag onwennig voe len, nu „Hof van Holand" hen niet meer kan ontvangen. Herinneringen aan oude ho teliers zijn bij hen nog levendig: Hage, Pol derman, van Iwaarden, Slingerland, Gaakeer Herbonnet een rijtje dat mogelijk nog kan worden aangevuld. De tegenwoordige eige naar is de heer A. Gaakeer, die na dhr. Slingerland het hotel overnam en het 14 jaar beheerde, om het vervolgens voor 10 jaar te verhuren aan de Z.H.B. Vijf jaar werd het in de pachtperiode door dhr. Ro- zendaal beheerd, bijna 3 jaar door dhr. Her bonnet. Het gebouw en de inboedel is ver zekerd. Hotel „Hof van Holland" op de Markt in Sint Maartensdijk bestaat njet meer dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 Laat aan de gang gekomen, is de inzaai en inpoot nog in volle gang. Hoewel nooit plezierig laat te kunnen beginnen, weet men als insider uit jarenlange ervaring dat er maar weinig tijd nodig is voor de grond. Misschien zit er aan deze late inzaai het voordeel, dat we de nachtvorsten hebben gehad, eer de jonge plantjes zich laten zien. Dat zou dan weer een winstpunt betekenen en snellere groei. Nachtvorst kan immers zo veel vertragingen geven, dat een latere in zaai nog een beter produkt geeft. Van die kant moeten we het maar bekijken om op timist te blijven. Optimistisch is men ook van tuinbouwzijde, nu de eerste „kern" cur sisten van de groenteteeltvakschool met hun diploma in de zak in de praktijk zijn. Na hetgeen hieromtrent reeds in de krant is verschenen, wordt van de eindles in deze nieuwsbrief nog eens uitvoerig verslag ge geven. De jagers gunnen we graag een behoor lijke wildstand. Maar met de toenemende tuinbouwteelten, waaronder we dan ook de gladiolen mogen rekenen kunnen die haasjes nogal wat schade veroorzaken. En dat ziet geen teler met welgevallen aan. Het kan dan wel eens zijn dat hij die haasjes naar de pool wenst, poolhaasjes dus maar. Wel, men kan er iets aan doen om die schade te voorkomen, c.q. te beperken. Daarover vertelt de heer A. Spruit. Een oud cursist vertelt van zijn ervaringen op de Groente teeltvakschool te Scherpenisse. Een aanbe veling. Binnenkort zal weer een nieuwe cur sus beginnen. Men kan zich daartoe reeds aanmelden zo staat er verder in deze nieuwsbrief. De heer R. Bayense, tuinbouwassistent nam een groot deel van deze pagina voor zijn rekening. Tip voor tuinders, witloftrek- ken en nieuws van de werkgroep tuinbouw. Aandacht wordt verder in deze nieuwsbrief besteed aan „Chemische onkruidbestrijding in gladiolen, en aan de Snijmais. De tuin bouw kreeg dus bij elkaar in de april- nieuwsbrief ruim haar deel. HOOGWATER in de week van 21 tot en met 27 april 1963 zondag 1.28 14.00 maandag 2.28 14.53 dinsdag 3.12 15.40 woensdag 3.54 16.21 donderdag 4.35 17.00 vrijdag 5.14 17.40 zaterdag 5.55 18.1.8 23 april Nieuwe maan te 21.29 uur ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN Dinsdagavond werd een bijeenkomst ge houden van de thoolse oranjevereniging onder leiding van de heer M. G. Meerman. Na opening werd een programma voorgelegd van de te houden onafhankelijkheidsfeesten in begin september. De kosten daarvan wer den op f 5000.geraamd. De grootste uit gaafpost is de raming voor het te organise ren openluchtspel in de plantage. De kosten hiervoor worden tussen de f 4000.— f 4500.geraamd. Voorgesteld wordt via een nadere uiteenzetting op een folder gel den uit de gemeente bij elkaar te krijgen en voorts entree te vragen bij bezoek aan de voorstelling. De aanwezigen vonden het een hoog bedrag, dat voor een avond program ma moet worden geinvesteerd. Men had niet veel hoop dat men dit bij elkaar zou krijgen. Toen ook burgemeester van der Hoeven ter vergadering aanwezig was, gaf deze nog eens een uiteenzetting en verzocht de verga dering om het toch eens te proberen. Ieder die een bijdrage schenkt van f 25.krijgt een gratis toegangsbewijs. De vergadering kan zich daarmee verenigen, waarna werd besloten a.s. maandag nog eens bij elkaar te komen om de collectantenwijken in te de len. Dan is het voor ieder maar een kleine wijk om de strookjes van de folders op te halen. Men kan aan de hand daarvan bepa len, hoever men komt en zien of het bedrag voldoende is om desnoods nog wat reduk- tie te geven op de entree. Ieder inwoner wordt maandagavond om 8 uur in de zaal van dhr. J. van Boven" verwacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1