EENDRACHTBODE Piet van Tilburg De Kloof Eerste O.K.-verkooppomp op Tholen in gebruik Tentoonstelling vrije tijdsbesteding te Poortvliet 19c JAARGANG No. 22 11 APRIL 1963 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK Drie en twintig woningen werden aan besteed - Hopenlijk nog dit jaar gereed Nadelen van terreinaanwijzing voor agra risch technische bedrijven - Toezicht op bioscoop- en cafébezoek - Kleuterschool nu drie leidsters Burgemeester van Doorn eerste tanker Tijdens Paasvakantie HERVERKAVELING Voor een snelle realisering van de bouw van 23 woningen bestond bij b en w het voornemen een spoedeisende raadsvergade ring te houden, zo begon burgemeester D. C. Bouwense donderdag 4 april de door alle leden bijgewoonde openbare vergade ring. Er kwamen evenwel nog enkele punten zodat van het spoedeisend karakter werd afgezien en het tot een gewone vergadering is gekomen, zij het met een niet groot aantal agendapunten. Goedgekeurd waren de raads besluiten tot verkoopgrond aan dokter J. M. van der Bel, de aankoop van de houten woning Beatrixstraat 2, de afkoop erfpacht grond door L. Bos, de aankoop grond van J. Oudesluijs en van het Kroondomein, de uitkering van de koudetoeslag, een wijziging van de bezoldiging der gemeentewerklieden en de werkclassificatie en prestatiebeloning voor de werklieden. ONDERHANDS AANBESTEED Door het architectenbureau Weertman uit" Goes werd het bouwplan voor 23 woning wetwoningen volgens besluit van de raad op 28 februari jl. onderhands aanbested. De firma C. van Gorp en Zn te Wemel- dinge schreef in voor het timmer- en metsel werk voor een totaal bedrag van 248.860.- de firma P. Potter te St. Maartensdijk voor het loodgieterswerk voor 17.250,- de Firma J. M. Oudesluijs te Poortvliet met 27.830,- voor het schilderwerk en de firma Verjaal te St. Maartsendijk voor aanleg van elec- triciteit voor 85100,In totaal dus 302.450.- voor de 23 woningen. B en w stellen voor de bouw voor dit bedrag te gunnen, nu volkshuisvesting zich met die prijs kan verenigen. Dhr. Koopman vraagt of er een opleve ringstermijn zal zijn. De voorzitter ant woord bevestigend. Dat komt of staat in het bestek. De bedoeling is dat die woningen 1 december a.s. klaar zijn. De heer J. L. M. Geluk stelde vast, dat het timmer- en metselwerk niet voor een plaatselijke aannemer is. Wat is daarvan de oorzaak De voorzitter: omdat het ter plaatse waarschijnlijk niet is gevraagd door de architect, die het in handen werd ge geven. De architect legt nu dit advies voor en vraagt of we daarmee akkoord kunnen gaan. Raadslid Geluk wijst er op, dat men nu dus ook niet weet, of men het ter plaatse op dit of een ander bedrag wilde doen. Hij meent dat er bijvoorbeeld toch ook geen klachten zijn geweest met de laatste plaatse- lije aannemer, de firma Rijnberg voor wat de oplevering betreft. De voorzitter ant woordt, dat genoemde firma nog met 14 woningen bezig is. Opleveringstermijn-klach ten zijn er inderdaad niet. Weth. Bazen wijst er op, dat het toch bij allen wel in de bedoeling zal liggen, die woningen zo spoe dig mogelijk te bouwen. Voor de plaatselijke aannemers is er nog al wat werk en hij is bang, dat men er dit jaar nog zoveel bij zal krijgen, dat het hen onmogelijk is het alle maal uit te voeren. Uit dien hoofde lijkt het hem dus wel gewenst met het advies van de architect akkoord te gaan. De heer Geluk kan zich na deze toe lichting met het voarstel verenigen. De heer Koopman vraagt zich af of het wel gewenst is met 4 aannemers van doen te hebben. Is het niet beter dat er één hoofd aannemer is. De voorzitter meent dat dit een zaak voor de architect is. Weth. Bazen voegt er aan toe, dat de architect toch ook het werk regelt, zodat het op elkaar inge speeld kan worden. Niemand heeft daarna meer bezwaar tot gunning van deze bouw aan genoemde aannemers. KLEUTERSCHOOLMATERIAAL Er zijn nu 3 leidsters op de kleuterschool en het is gewenst dat er materiaal bijkomt, omdat meer kleuters de school bezetten. Voor de nodige stoeltjes en tafels is een 11.00.- nodig en een zelfde bedrag voor leer- en hulpmiddelen. Voorgesteld wordt deze 2200.- te voteren en in 10 jaar af te schrijven. De inspectrice gaf een gunstig advies. Voor reisvergoeding van twee kleu terleidsters van elders zou men 15.- per maand (10 maanden per jaar) beschikbaar willen stellen, waartoe 300.op de ge wone dienst te ramen. De heer Lindhout informeert of de reis kostenvergoeding te verhalen zijn op het rijk. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer op den Brouw vindt het wat vreemd, dat er nu zo veel kleuters meer zijn. De voorzitter licht toe, hoe met 2 leidsters altijd een behoorlijke wachtlijst bestond. Men mocht dan niet verder gaan dan 80, nu is er geen wachtlijst meer en kunnen alle kinde ren, vallen in de bepaalde leftijd voor het voorbereidend lager onderwijs, geplaatst worden. Alle leden kunnen zich hierna verenigen met votering van de voorgestelde bedragen. VAKONDERWIJZER CHR. SCHOOL Het bestuur van de vereniging „De school met de Bijbel" vraagt een principiële be slissing van de raad inzake de te verlenen vergoeding voor 'n onderwijzers voor hand werken. Deze is nodig, omdat de school een vakature van onderwijzeres heeft. Het merk waardige hierbij is, dat het rijk wel zou uitbetalen, wanneer een onderwijzeres kon worden benoemd. Voor vakonderwijzeres wordt door het rijk echter niet vergoed. Dat moet, bij inwilliging van dit verzoek, de ge meente doen. Door die vakature bespaart het rijk de kosten van een onderwijzeres, maar de gemeente moet de daardoor nood zakelijk geworden vakonderwijzeres betalen. B en w hebben nochtans begrip voor de moeilijkheden van het schoolbestuur en stel len daarom voor die vakonderwijzeres te betalen volgens de geldende salarisschaal tot de aanstaande kweekschoolexamens achter de rug zijn. Daarmee voor het bestuur de prikkel latend om in de vakature te voor zien. Die voorwaarde vindt dhr. Koopman wat scherp gesteld van b en w. Het ligt toch voor de hand, dat wanneer het bestuur een ondewijzeres kan krijgen, men van de vak onderwijzeres geen gebruik zou maken. De voorzitter merkt op, dat er dienaangaande in den lande wel andere voorbeelden zijn. B en w dienen dit te voorkomen. Lukt het ook straks nog niet om een onderwijzeres te krijgen, dan kan een eventueel verzoek de vakondtrwijzeres te handhaven in over weging worden genomen. Overigens kan men zich indenken, dat dit niet prettig is voor een gemeente, die het geld niet terug krijgt. De heer op den Brouw zegt er zelfs tegen te zijn. Dat zijn consequenties voor het bestuur, zo meente hij en niet voor de ge meente. Hij merkt, al eens bedankt te zijn door de chr. school vanwege zijn loyale houding waarop hij heeft geantwoord, de school niets in de weg te willen leggen voorzover de wet zulks eist. Hier is het een andere zaak. Dit is geen wettelijke eis, dus wil hij er ook niet aan meewerken. De voorzitter: maar voor het bestuur de enige oplossing. Hij wil er niet verder op ingaan of op een eventueel beroep van het schoolbestuur bij afwijzing door de gemeente al of niet gunstig wordt beschikt. B en w stellen zich op het standpunt, dat het als gemeente aan deze moeilijkheden tegemoet dient te komen. industrieterrein wordt besloten het uitbrei dingsplan in hoofdzaak te wijzigen. CENTRALE VERWARMING IN GEMEENTEHUIS De restauratie van het gemeentehuis is nu in een dusdanig stadium, dat het nodig is maatregelen voor de verwarming te nemen. Daarvoor was 48.000,begroot inclusief bijkomende werken. Een installateur uit Breda is bereid de verwarming voor goed 21.000.aan te leggen. Alle leden zijn er voor dat dit wordt gegund. Op verzoek van het hoofd der openbare lagere school wordt mej. Markusse, tot dus ver tijdelijk onderwijzeres aan deze school, per 1 april jl. in vaste dienst benoemd. RONDVRAAG Dhr. Koopman informeert waarom de van dhr. A. de Wilde te St. Annaland aange kochte gronden, waarop de rioolzuivering werd gebouwd, nog niet betaald is. De voor zitter antwoord dat zulks een kwestie is van de notaris. Voorts meent dhr. Koopman, dat er ook nog verschil bestaat omtrent de geleverde oppervlakte tussen eigenaar en architectenbureau. Weth. Bazen erkent, dat zulks het geval is. B en w kunnen dit ook niet begrijpen, want het moet toch wel te meten zijn.. Wanneer daartoe het Kadaster komt, zal met het zeker weten. Eventuele verrekening kan dan altijd nog plaats vinden. Op een volgende vraag van dhr. Koopman of er een afrastering komt bij dhr. Langejan wordt bevestigend geantwoord. Dhr. Koop man begrijpt niet, dat wanneer er zoveel werk in de gemeente is voor de gemeente werklieden, men dat terrein nog zelf egali seert en niet uitbesteed. Wethouder Bazen antwoordt, dat zulks beloofd was en men ook niet heeft kunnen voorzien, dat het zo een lange winter zou worden en daardoor de werkzaamheden vertraagd. Dhr. Koopman wijst er op, dat er klachten zijn over bioscoopbezoek van kinderen bene den de voor een film aangegeven leeftijd. Hij weet, dat b en w hiertoe al eerder een brief hebben gericht aan de bioscoopcom missie of de politie opdracht gaf hierop iJovingsringenMorbers Ci Jenniskens ■■-v -iS streng toe te zien. Hij zou het echter het college opnieuw willen opdragen. De voor zitter wijst er op, dat niets valt op te dragen omdat het tot de competentie van b en w behoort, die overigens daarop gaarne willen doen toezien. Hetzelfde bezwaar brengt dhr. Koopman naar voren ten aanzien van café bezoek door jongeren beneden de 16 jaar. Het dooddoenertje van „onder geleide" kan toch niet altijd opgaan. Weth. Bazen meent dat dit een zaak is voor de politie. De voorzitter antwoordt dat er de laatste tijd geen klacht binnenkwam. Voorts ligt hier naar de mening van de burgemeester een niet geringe taak voor de ouders zelf, hetgeen dhr. Koopman beaamt. AGRARISCH „INDUSTRIETERREIN" De heer J. L. M. Geluk merkt op, dat men in de gemeente veel doet voor de industrie. O.a. is een industrieterrein beschikbaar.. Anders is dat echter met de eigen mensen, die bedrijfsgebouwen in de agrarische sector willen plaatsen, zoals garages, droogschuren, enz. Zou het niet goed zijn ook daarvoor een terrein aan te wijzen en grond beschik baar te stellen. De voorzitter en secretaris lichtten nader toe, hoe het college hiervan enigszins huive rig is. Bij gedeputeerde staten zal men ter zake ongetwijfeld een gewillig oor vinden. Maar dan is het ook uitgesloten, dat er buiten dat terrein agrarische vestigingen komen en dat kan met name voor die land bouw toch wel erg bezwaarlijk zijn. Weth. Bazen is van oordeel, dat het een stok achter de deur voor de agrariërs zou zijn en ook de voorzitter gelooft niet dat een dergelijke verplichting geanimeerd zou wor den. De heer J. L. M. Geluk kan zich deze bezwaren indenken, al blijft hij het wel be treuren, dat men in deze zo weinig voor de agrarische bedrijven kan doen. Daarna sluiting. Het heeft vorige week woensdag, 27 maart jl. plaatsgevonden. De eerste pomp voor de verkoop van O.K. hoogoktaanbenzine werd omstreeks half vijf in gebruik gesteld door burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet. Dit op uitnodiging van de Cavetho de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tholen". Mede aanwezig was het bestuur van de plaatselijke landbouwver- eniging „Ons Voordeel" en het dagelijks bestuur der Cavetho. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM VERHOOGDE SUBSIDIE VOOR BRANDWEER De brandweervereniging verzoekt het jaarlijks subsidie van 200.op 300. te brengen. De leden krijgen geen vergoeding voor oefeningen. B en w vinden het ver zoek wel redelijk en stellen voor tot inwilli ging te besluiten. Na enige discussie waarbij naar voren wordt gebracht, dat het toch ook nog wel enigermate een hobby is, wordt met algemene stemmen besloten de gevraagde subsidie te geven. Voor wijziging van de rooilijn op het De nieuwe Cavetho voorzitter, de heer H. van Gorsel uit Oud Vossemeer vond het na een welkomstwoord tot alle aanwezigen, prettig, dat de burgemeester bereid was aan deze opening een wat meer officieel tintje te geven door het verrichten van de eeste handeling Vervolgens belichtte de heer van Gorsel in het kort de geschiedenis van de Olie Co- operatie. Het begin daarvan ligt in Ameri ka, zon'n 40 jaar geleden. Toen werd de Internationale Coöperatieve Petroleum As sociatie, de I.C.P.A. te New York opgericht een coöperatie met uitsluitend leden uit het agrarisch bedrijf. Na een snelle ontwikkeling in Amerika, later ook in Zweden, heeft het Centraal Buerau (nu CEBECO) zich inten sief bezig gehouden met deze olie-afdeling vooral door de steeds groter behoefte bij de leden. Na de laa.tste oorlog is men begonnen onder de naam Co-op. Daar dit verwarring werkte met een centrale verbruikscoöperatie heeft men de naam O.K. overgenomen naar het voorbeeld in Zweden, waar deze nu on geveer 35 van de oliemarkt heeft. CEBECO heeft na de oorlog een onaf hankelijke verkoopmaatschappij gesticht met eigen depots, tankwagenpark en een uitge breide service afdeling. Thans zijn er in Nederland zo'n 500 O.K.-pompen voor de verkoop van benzine, dieselolie, enz. ge plaatst met nog vele industriepompen. Kwam de provincie Zeeland in dit opzicht nog ten achter bij Gelderland en Friesland, waar bijna 100 pompen zijn geplaatst, nu zijn er in Zeeland in enkle maanden 25 gekomen, waaronder grote „stations" bijv. te St. Kruis De Cavetho begon in 1946 met de verkoop van aardolieprodukten. De behoefte van le den-afnemers werd steeds groter en groeit nog altijd. Vooral in het laatste boekjaar steeg de omzet met duizenden liters. In 1960-61, werd een omzetverhoging van 120.000 liter geconstateerd, alleen op het ei land Tholen. Het boekjaar 1962-63 zal op nieuw een record lat enzien. De verwachting is dat de omzet van de Cavetho boven de 500.000 liter suitkomt. Waarom nu deze benzine pomp, aldus dhr. van Gorsel. Devraag van de leden en an dere particuliere autobezitters is aanleiding geweest om de pomp bij het filiaal aan de Molenstraat in Poortvliet te plaatsen. Een benzinepomp waaruit de coöperatie de hoog oktaan benzine levert dus met het oktaange- tal van ongeveer 95. Normale benzine heeft een oktaangetal van 76, super van ongeveer 90. De hoogoktaanbenzine wordt tegen de zelfde prijs verkocht als geldt voor gewone benzine. Vervolgens is de burgemeester aan het woord. Hij zegt de uitnodiging gaarne te hebben aanvaard, omdat het gemeentebe stuur steeds met aandacht elke aktiviteit volgt, die in zijn gemeente ontwikkeld wordt en daaraan zo nodig een steentje wil bijdra gen. De burgemeester meent eveneens te weten, dat de pomp gekomen is uit de vraag en behoefte van de leden van de coopera- ratie. Burgemeester van Doorn feliciteert voorzitter en nadere bestuursleden met deze totstandkoming. Hij hoopt, echter zonder andere soortgelijke bedrijven te gaan be concurreren, dat de pomp een goede en grote afnemersschare achter zich zal krijgen en wenst bestuur en pompbediende Dekker veel succes toe De officiële opening wordt daarna door de burgemeester verricht door ontslui ting van de pomp, waarna de tank van zijn auto voorzien wordt van de O.K.benzine Nadat de voorzitter van de Caveho de burgemeester dank heeft gebracht voor de goede wensen en verrichte opening, is men nog enige tijd bijeen in café „De Tol". Namens de directie van de Cavetho spreekt de heer J. de Boer zijn erkentelijkheid uit voor de bereidwiligheid van de burgemeester om deze eerste O.K.pomp op Tholen te wil len openen. Een teken dat de burgemeester de agrarische belangen ter harte gaan, wat trouwens ook nog blijkt uit het lidmaatschap van „Ons Voordeel", aldus dhr. de Boer. Namens de afdeling aardolieproducten van Cebeco betuigt de heer de Boer dank en overhandigt de burgemeester een aandenken. Hij is voort het bestuur van de Cavetho erkentelijk nu deze daadwerkelijk aan de vraag en behoefte van de leden heeft willen voldoen. „Hier is ook nooit wat te doen." Een wat negatieve opmerking, die zo nu en dan van Poortvliet's jongeren wordt gehoord. Mogelijk van die jongeren, welke zich niet serieus hebben afgevraagd, wat deze kleine gemeenschap toch nog aan ver enigingsleven te bieden heeft. Enkele aktieve dorpsgenoten hebben daarop eens een antwoord willen geven. Dat antwoord dan in de vorm van een tentoon stelling tijdens de paasvakantie op de bovenzaal van het gemeente huis. Als een soort visitekaartje van het verenigingsleven. Iedereen kan daar woensdag 17 en donderdag 18 april een kijkje gaan nemen. Jong en oud. En vrijdag het filmprogramma bijwonen. Als een bewijs dat er zo nu en dan toch wel wat te doen is in Poortvliet. Als een bewijs ook dat verschillende verenigingen met open armen nieuwe leden ontvangen. Waar men dan op nuttige wijze zijn vrije tijd kan doorbrengen. Ieder naar eigen liefhebberij. In zangkoor of op de gym. Straks op het nieuwe sportveld of als lid van de Vrouwenbonden. Of met een goed boek thuis. Gehaald uit de ter plaatse bloeiende bibliotheken. Wanneer men het wil zien, is er ook in Poortvliet heus wel wat te doen om de vrije tijd nuttig te besteden. TEKENWEDSTRIJD Het gaat wel niet alleen om de jeugd, maar die werd hier toch vooral bij be trokken. Mevrouw Kugel-Swart nam het initiatief tot het geheel, nadat ook haar de opmerking, dat „er hier nooit iets te doen is" niet helemaal onberoerd had gelaten. Ze kreeg in J. Blaas, Wim van Doorn jr. en in de heer P. Oudesluijs direct bereidwillige medewerkers. Het eerste onderdeel van een tekenwedstrijd voor de leerlingen van de beide lagere scholen. De uitslag is al bekend. De jury J. Blaas, W. van Doorn jr en P. Oudesluijs hadden een niet zo gemakkelijke, maar wel boeiende taak om er de besten uit te halen. Niet alleen beoordeeld naar technische tekenbekwaamheid, maar ook naar inspiratie, artistieke aanleg, enz.. Van de openbare lagere school was het Adri Boer die een eerste prijs kreeg en van de chr. school Johan Nieuwkerk. Er was voorts nog een prijs voor de senioren, waar onder dan valt te rangschikken leerlingen die voortgezet onderwijs volgen. Mej. A. Geuze kwam volgens de jury met de beste tekening uit de bus. En dus in de senioren categorie een eerste prijs voor deze jonge dame. De tekeningen van de winnaars en andere deelnemers krijgen volgende week een plaatsje in de expositiezaal, op het gemeente huis. Verder zijn daar attributen te zien als een representatie van de schietvereniging, gymnastiek, voetbal- en korfbal, jagersver- De eerste O.K.-tanker was burgemeester W. J. van Doorn eniging, landelijke ruiters en dan nog de bloemenverzorging door de Plattelands vrouwen. Zelfs het zangkoor zal haar visitekaartje presenteren als een uitnodiging haar geleden, met name voor het komende concours, te versterken. FILMDAG Achter deze expositie wordt een openbare leeszaal ingericht, waar deskundige voor lichting wordt gegeven, waar men kan „snffelen", waar men ook een keuze kan doen, terwijl via een paar boekenstands de gewenste boeken zelfs te koop zijn. Nadat burgemeester W. J. van Doorn de tentoonstelling woensdagmorgen rond elf uur enigszins officieel zal openen, waar schijnlijk in tegenwoordigheid ook van jhr. J. van Vredenburch uit Kapellen, zal de expositie die dag van 2 tot 10 uur geopend zijn en donderdag nog eens van 105.30 u. Vrijdagmiddag wordt om 2 uur voor de jeugd een filmprogramma vertoond, o.a. „Lassie komt terug", 's Avond „Fra Dia- volo" met Stan Laurel en Oliver Hardy. Zowel voor de expositie als voor de films wordt een kleine entreeprijs gevraagd, ver schillende voor kinderen en volwassenen. Nu er dus in de paasvakantie toch wat te doen is in Poortvliet, hopen de initia tiefnemers, dat er maar veel belang stelling voor zal zijn. Geen wonder, na al dat voorbereidende werk. Sinds 1 april is de personeelsbezetting van het op het eiland Tholen als de witte barak bekend staande Bureau van Uitvoering, drastisch verminderd. De overplaatsing van het Bureau Ruil verkaveling van het Kadaster naar het Bureau Ruilverkaveling te Middelburg is hiervan de oorzaak. Doordat de werkzaamheden gepaard gaande met de uitvoering der herverkaveling vrijwel zijn voltooid en llfet niet meer ver antwoord is een administratief apparaat te handhaven, is besloten het Bureau van Uit voering over te plaatsen naar Goes. Alle correspondentie betreffende de her verkaveling Tholen dient in het vervolg te worden gezonden aan: Het Bureau van Uit voering Herverkaveling Tholen, Landbouw centrum Zeeland, Westsingel 58, Goes. De heer P. C. J. Steendijk, v. d. Lek de Clerqplein 3 te Stavenisse, tel. no. 01663- 406, blijft met de afwikkeling van de cultuur technische werken belast. door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE 24 De bitse toon van haar vriendin trof haar, ze wendde haar blik af en haalde opnieuw haar schouders op. „Blij waarom zou ik blij zijn? Jij weet toch, net zo goed als ik, dat 't nog niet mag." „Mag?" bitste Hilda. „Voor wie niet?" „Je weet toch dat Karei Ze kon geen hoogte krijgen van Hilda was zij het niet uitgerekend ge weest, die haar die mooie raad had gegeven „Natuur lijk moet je wel oppassen dat er de eerste jaren geen babies komen." „Je praat wel anders dan toen, Hilda. Jij was 't, die me „Je bent een gans," luidde Hilda's commentaar, die een draad afbeet. „Nu het zo is, moet je blij zijn." „We hebben nog zoveel schuld van de meubels." „Laat die in beslag nemen, dan hebben wij thuis nog wel wat meubels voor je en dan hou je geld over voor een wieg en baby-uitzet." Maar Nora was niet gedisponeerd voor de galgen humor van haar vriendin, die overigens het gesprek over die boeg gooide om een vrolijker gezicht bij Nora te willen zien. Ofschoon toch ook bij haar angst was angst om het verlies van haar collega, met wie zij al die jaren zij aan zij had gewerkt. Hilda zag zich reeds alleen temidden van de andere meisjes, met wie zij nooit dat geestelijk contact had kunnen vinden dat haar met Nora had verbonden vanaf de allereerste dag bij Hagemeyer. Hilda huiverde bij de gedachte, dat ze straks zonder Nora de lange gruweldagen op het atelier zop moeten doorbrengen. Hemel, wat een vreemd schaap kon dat kind toch zijn dat liep al jaren rond met verlangen naar het moederschap en nu het zo was, maakte ze zich al weer zorgen. Het maakte haar nijdig. Bits voer ze tegen Nora uit: „Begrijp je dan niet, dat jij, als je straks de kleertjes voor je kind maakt, veel gelukkiger bent dan het hele stel hier bij elkaar, dat enkel maar moet ploeteren voor een stel rijke firmanten? Wat hebben wij allemaal hier bij Hagemeyed ooit anders gedaan dan alleen maar te zorgen de etalages van de modemagazijnen te vullen voor dames, die het geen lor kan schelen hoe en door wie al die mooie jurken worden gemaakt? Wat hebben jij en ik ooit anders gedaan al die jaren, dan onze ge zondheid en onze zenuwen slopen Straks mag je de kleertjes voor je kind maken met je hart inplaats van met je gesloopte zenuwen." Beschaamd om haarzelf waagde Nora nog: „Ja Hilda, dat is allemaal waar, maar het gaat om Karei ik weet niet hoe die het zal opnemen. Je weet toch..." „Onzin," bitste Hilda, „die is natuurlijk net zo blij als jij en zo trots als een pauw met zeven staarten Je bent een gans." Maar die hele lange dag, terwijl ze met pinkende ogen en pijn in haar rug over haar werk zat gebogen, liet de wroetende vraag Nora niet los, hoe Kareis reactie zou zijn. De managing-director van de A.T.C. mister Harrison was voor de meesten der bedienden de Grote Onbe kende. Het gros van hen zou bij benadering niet kunnen zeggen of de man nors, vriendelijk, dan wel een onuit staanbare bullebak was. Men wist alleen dit: hij is directeur-generaal en Amerikaan, wiens dag altijd bezet is en die geen tijd heeft voor de details van zijn maat schappij. Een allround businessman, die zich uitsluitend met de grote lijnen bemoeit en slechts één land kent: Amerika Men moch zich in het kleine prutslandje, dat Holland heet, gelukkig prijzen dat Amerika zo welwil lend was, zijn produkten ook hier te lossen. En de stad Rotterdam in het bijzonder. Zó hebben de bedienden van de A.T.C. het immer begrepen en zo geloven ze het ook. Ongeroepen verscheen een gewone bediende nimmer in het luxueuze privékantoor van de managing-director. „Zorg, dat de big boss je niet kent" was het parool. „Zolang ze aan de top niet weten wie je bent, ben je veilig." Ook Karei de Hoog kent de grote man niet van nabij, zijn stem heeft hij nog nooit gehoord soms, als mister Harrison terug knikte, als hij zijn hoed voor deze afnam, had hij dien trekken vaag gezien. En nu is de bediende de Hoog ontboden bij de grote man. ,,U moet direct komen", had de secretaresse hem door de tele foon gedicteerd. „Mister Harrison wacht op u." Verward en vervuld van een vreemde, vage angst, staat hij voor de deur, waarboven het rode licht brandt, als teken, dat de managing-director niet gestoord mag worden. Onderweg naar het privé-kantoor is het hart van de bediende de Hoog hevig gaan bonzen. Maar al te goed weet hij, dat er een grote achterstand is in het werk er zijn al waarschuwingen gegeven over de vele fouten, die zijn gevonden, ook wordt de achterstand niet snel genoeg ingelopen. Maar dit wist bediende de Hoog absoluut die fouten waren niet van hém. Maar waarom moest hij dan juist... Angstig staat hij voor de rode lamp het „boze oog" zoals de lagere bedienden het onveilig signaal veelbetekend noemen en dat ze zorgvuldig mijden, want het kan onheil bezorgen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 5