Eendrachtbode Plaatselijk nieuws 19e jaargang No» 21 DERDE BLAD 4 april 1963 STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE JAARVERGADERING GROENE KRUIS STAVENISSE Dinsdag 19 maart jl. hield de afdeling Stavenisse van de vereniging „Het Groene Kruis" in het Dorpshuis te Stavenisse haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, burgemeester A. Sluijmers, opende de ver gadering met een welkomstwoord. Het speet hem dat er zo weinigen waren opgekomen, want iedereen zal er wel van doordrongen zijn, dat het Groene Kruis een onmisbare in stelling is, die daarom ook zowel de morele als de financiële steun verdient. Het is verheugend dat de afdeling 463 leden telt, wat reeds een bewijs is van me deleven in het werk van het Groen Kruis en waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is. Zoals u bekend is, aldus de voorzitter, is in het afgelopen jaar zuster de Schip per op haar verzoek eervol ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de zeer goe de diensten aan onze afdeling bewezen. In haar plaats heeft het bestuur Zuster de Jon ge uit Abbenbroek benoemd. Gaarne wil ik van deze plaats Dr. Zoete- man hartelijk dank zeggen voor de wijze waarop hij de belangen van onze afdeling in het afgelopen jaar heeft gediend. Ook dhr. Moerland zegt hij dank voor de goede verzorging van de administratie. Met de wens dat het de afdeling in alle opzichten goed moge gaan en dat allen die het Groe ne Kruiswerk dienen, dit mogen doen in een harmonische sfeer, met toewijding en boven al met liefde, verklaart hij de vergadering voor geopend. Uit het verslag over het jaar 1962 bleek, dat zuster de Schipper en zuster de Jonge 2049 bezoeken hebben afgelegd voor de zie kenverpleging, 42 voor de prenetrale zorg, 122 voor de zuigelingenzorg, 83 voor de kleuterzorg en 72 voor de t.b.c. bestrijding. Het zuigelingenbureau hield 22 keer zitting en het kleuterbureau 6. Verder deelde de administrateur mede, dat er momenteel een moedercursus gegeven wordt door de districtswijkverpleegster, zus ter de Vries. Er zijn 26 deelnemers. De rekening over het dienstjaar 1962 ver toonde aan inkomsten een bedrag van 1 f 15163.92, terwijl de uitgaven een bedrag van f 161/5.63 beliepen, zodat er een na delig is van f 1011.71. Hierna deelde de administrateur mede, dat het in de bedoeling ligt om in de maand april de Emmabloemcollecte te houden. Dit zal dan een lijstcollecte zijn, daar 't bestuur wil proberen door middel van die collecte het tekort weg te werken. Dhr. P. de Rijke Martsz. informeerde naar de mogelijkheid een oud papier actie te voeren. De administrateur antwoordde, dat hij daar niet veel succes van verwacht, omdat het oud papier niet veel waard is. Hij ziet er eerder kans toe 5 of 8 meisjes voor die col lecte te krijgen, dan een aantal personen voor het inzamelen van oud papier. De begroting voor het dienstjaar 1963 geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 16558,te zien, met een onvoorzien van f 513. Het aftredende bestuurslid de heer M. Moerland Cz, werd bij acclamatie herbe noemd. Bij de rondvraag informeerde de heer Potappel of er reeds contact werd opgeno men met de Oud Geref. Gemeente omtrent een te verlenen gift. De administrateur antwoordde, dat over het jaar 1962 een gift van genoemde ge meente werd1 ontvangen. Daarna werd overgegaan tot vertoning van twee Rode-Kruisfilms. De aanwezigen konden zien op welke wijze ziekenverpleging enz. plaats vindt. Aanwezig waren 39 leden. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK Donderdag 28 maart jl. hield de Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier haar jaarver gadering in hotel Zeeland. Voorzitter J. van Beveren was verheugd ook de erevoorzitter A. G. van IJsseldijk en de oud-kassier de heer J. C. Hage onder de aanwezigen te zien. Gememoreerd werd het overlijden van C. L. Potappel en L. Potappel Jzn. Met ver slagenheid werd kennisgenomen van 't tra gisch ongeval, dat de heer A. J. van der Slikke overkwam. Met de familie werd deelneming en medeleven betuigd. In materieel opzicht was 1962 een goed jaar. Men sprak zelfs van ongekende op brengsten met lonende tot zeer goede prijzen. Dat was voor practisch alle landbouwpro- dukten het geval. Deze goede bedrijfsuit- komsten manifesteerden zich» ook in de stij ging van spaargelden. In procenten dan niet zo groot als bij de zusterbanken in de om geving, maar toch werd eind 1962 de vier miljoen bereikt. Een flink bedrag voor de niet grote gemeente Stavenisse. Men zit er nu al weer 3 ton boven. Op het gehele terrein vermeerderden de werkzaamheden. Steeds meer lopende reke ningen, ook voor betaling van telefoon elektriciteit enz. Elke dag blijft de boekhou ding bij. Snelle overschrijving van de op drachten der clientele is dus verzekerd. Ten slotte gaf de heer van Beveren nog een overzicht van de credietmogelijkheden in deze tijd. Maak daarvan gebruik zo spoorde hij de leden aan. Het totale spaargeld bij de Centrale Bank van de aangesloten ban ken in Nederland bedraagt 3307.6 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. Omge rekend is het 27.6% van het totale spaar geld in Nederland. Nog altijd dus de groot ste en steeds verder uitgroeiende spaarin- stelling. Voor de eigen bank stegen de cij fers eveneens behoorlijk. De totale omzet bedroeg 20 miljoen, één miljoen meer dan vorig jaar. De balanscijfers stegen met 500.000.Het saldo spaargelden per 31 decembre was f 4.139.643,78 inclusief bij geschreven rente, dit is een vermeerdering van f 484.504,79. Vergeleken b'ij het jaar 1961 is het inlageoverschot f 24.000.gro ter. Ingelegd werd f 1.488.904,55 en terug betaald f 1.069,353,40 meer ingelegd f 379.551,15.. Totaal wer.d _aan rente uitbetaald en bij geschreven f 1^3.703,73 Hieruit blijkt dat er bij de Bank veel gespaard is. Het tegoed per spaarder bedraagt f 3314.vorig jaar was dit f 3018.alzo een vermeerdering van f 296. Het aantal spaarrekeningen bedraagt 1249 alzo een vermeerdering van 38. 21 nieuwe jeugdspaarrekeningen werden er geopend. Het aantal rekeningcouranthouders be droeg op 31 december 1962 205, dit is een vermeerdering van 13 rekeningen. Van deze rekeningcouranthouders zijn er 30 met en 175 zonder crediet. De omzet van deze re keningen bedroeg totaal 9.7 miljoen, dat is ruim 1 miljoen meer dan vorig jaar. Het rekeningcourantverkeer neemt steeds toe. Aan voorschotten en hypotheken werd verstrekt f 183.155.en afgelost f 86.025. Aan beleggingen werd geplaatst f 234.500. en afgelost f 81.177. Het aantal dagboekposten vermeerderde met ruim 2300 en bedroeg 24.204. Hieruit blijkt dat de werkzaamheden der bank steeds toenemen. Het aantal leden der bank vermeerderde met 4 en bedraagt nu 252, 7 nieuwe leden traden toe en 3 leden werden afgevoerd wegens overlijden en vertrek naar elders. Met de opsomming van de diensten waar mede de bank zijn leden ten dienste staat, besluit de kassier zijn jaarverslag. De rekening over het dienstjaar 1962 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 10.013.373,95. Het kassaldo per 31 december 1962 bedroeg f 56.435,17. De balans heeft aan activa en passiva een bedrag van f 4.868.057,46 te zien. De winst over het afgelopen jaar bedroeg f 7.663,98. Het aftredende bestuurslid de heer J. C. de Rooij werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Ook het aftredende lid van de raad van toezicht, de heer D. Gaakeer wordt op de zelfde wijze herkozen. Het voorstel tot wij ziging van de artikelen 5 en 6 van het Huishoudelijk Reglement gaat onder de ha mer door. De rentetarieven zijn dezelfde als in het jaar 1962. Van de rondvraag wordt door geen der leden gebruik gemaakt. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL Het is al weer even geleden dat de open bare school ter plaatse een ouderavond hield. Dat gebeurde in de school. Men had goede belangstelling en er was een goede sfeet. Bij verhindering door ziekte van voorzitter P. Koopman opende de weede voorzitter de heer W. Stoutjesdijk de bij eenkomst met een bizonder welkomstwoord tot burgemeester en wethouders en tot raads lid H. P. van Zetten. Deze belangstelling van de burgerlijke overheid voor de gemeen te-school deed spreker goed. Ook dat de ouders met de school wensten mee te leven door hun tegenwoordigheid. Het huishou delijk gedeelte van de agenda kon vlot worden afgewerkt. Het niet herkiesbare lid van de oudercommissie, de heer W. L. Blindenbach werd vervangen door benoe ming van de heer A. L. Kampman. Er werd bij de rondvraag enige discussie gevoerd over het schoolonderzoek. Gehoord en gele zen hetgeen hieromtrent ook reeds in de raadsvergadering ter sprake was gekomen, kon men zich de moeilijkheden voor dit te grote rayon van de schoolarts indenken, maar daar bij kan men zich uiteindelijk niet neerleggen, omdat het hier om het belang van het kind gaat. Gehoopt werd, dat de stichting er kans voor zou zien een en an der te verbeteren. De pauze volgde met aanbieding van koffie en het houden van een verloting waar toe een 20 prijzen be schikbaar waren die belangstellenden be schikbaar hadden gesteld. Het werk der leerlingen werd bezichtigd en contact met het personeel onderhou den. Het hoofd der school de heer De Bruijn dankte in een speechje voor het van vele kanten betoonde meeleven tijdens zijn ziekte Men is dat echt niet voor zijn plezier, zo stelde spreker terecht en het gaat aan het hart, wanneer het dan niet loopt zoals het zou moeten gaan. Daarnaast zijn er blijven de personeelsmoeilijkheden door vertrek. Een schrale troost is dat men dan niet de enige school in ons land is, die hiermee kampt. Voor de verdere toelichting van de heer de Bruijn werd van ouderzijde volledig begrip getoond. Het ontspanningsgedeelte van deze avond bestond uit het vertonen van de prach tige film over het natuurreservaat in Zuid Afrika, hetgeen de aanwezigen bizonder boeide. De voorzitter dankte tenslotte voor die bi zonder goed samenzijn en voor de medewer king om deze ouderavond te doen slagen. WINKELIERSVERENIGING De laatste jaren was de aanvankelijk bloe iende afdeling van de Kon. Ned. Midden standsbond alhier in ledental behoorlijk ge daald. Naast de verplichte detailhandels contributie en de voor het merendeel der leden vaak verschillende vakgroepbijdragen voelde men het als een bezwaar daarnaast ook nog voor het lidmaatschap van de KN MB te moeten bijdragen, hoewel overtuigd van het nut plaatselijk te zijn georganiseerd In een dezer dagen gehouden bijeenkomst besloot de plaatselijke middenstandsvereni ging zich nog wel als KNMB afdeling te handhaven, maar daarnaast ook de mogelijk heid te scheppen alleen lid te worden van de plaatselijke winkeliersvereniging. Men hoopt hiermee weer tot het vroegere ledental te komen en dan weer gezamenlijke aktivi- teiten ter plaatse te ontwikkelen. Aan de niet meer aangeslotenen zal hiervan door middel van een circulaire kennis worden gegeven. Op deze bijeenkomst nam de heer J. C. Meul- stee afscheid als bestuurslid. De heer Meul- stee behoorde tot één der initiatiefnemers, welke een jaar of twaalf geleden tot oprich ting van de KNMB afdeling zijn gekomen. Door hem werd voor het plaatselijk midden- standsbelang veel gedaan en dat werd nu tot uitdrukking gebracht in een dankwoord door voorzitter P. W. Priem, die namens de leden dhr. Meulsee een cadeautje over handigde als stoffelijk blijk van waarde ring dhr. Meulstee was hiervoor erkentelijk, al wist men van hem, dat hij dit werk graag en belangeloos deed. De voorzitter hoopte dat hij nog lang van een bloeiende midden stand getuige zou mogen zijn. In zijn plaats werd de heer J. P. den Engelsman gekozen. Het bestuur bestaat uit de heren P. W. Priem, voorzitter, C. Lindhout, secretaris penningmeester en de leden W. Lagendijk, P. Potter en J. P. den Engelsman. He ligt in het voornemen om komend na jaar weer een gezamenlijke aktie te houden. BEJAARDENAVOND De Bond van Plattelandsvrouwen organi seert op 5 april in het verenigingsgebouw een avond voor bejaarden, die om half acht begint. Allen zijn daar harteijk welkom. RAADSVERGADERING Bij de hedenavond te houden openbare raadsvergadering komt het voorstel aan de orde de bouw van 23 woningwetwoningen te gunnen aan de firma C. van Gorp Zn te Wemeldinge voor f 248.860.-— voor wat het timmer en metselwerk betreft. Het lood gieters-. schilder- en electriciteitswerk wordt uitgevoerd door resp. de firma P. Potter alhier. J. M. Oudesluijs te Poortvliet en de firma A. J. Verjaal alhier. De prijs werd door volkshuisvesting goedgekeurd. Voor uitbreiding meubilair kleuterschool wordt voorgesteld f 2200.beschikbaar te stellen. Voor vergoeding vakonderwijzeres aan de chr. school wordt een principebesluit gevraagd. De brandweer vraagt de jaar lijkse subsidie van f 200.te verhogen tot f 300.De leden krijgen geen vergoe ding voor oefeningen, zodat b en w de gevraagde verhoging redelijk voorkomt. JAARVERGADERING N.V.V. VROUWENBOND De afdeling Scherpenisse van de N.V.V. Vrouwenbond hield haar jaarvergadering met vrijwel alle leden. Na de verslagen werd voorgesteld ook dit jaar weer een uit stapje te maken met de kinderen van de leden en wel naar klein Walcheren. Er werd koffie met gebak aangeboden en een verloting gehouden. SCHUTTERSVERENIGING Op 20 maart kwamen in hotel „De Gou den Leeuw" de besturen bijeen van de plaat selijke schietverenigingen uit onze gemeen ten op Tholen. De bedoeling was om een vriendschappelijke kringwedstrijd te houden Verder werd besloten een wisselbeker aan te kopen en voor deze wedstrijd beschikbaar te stellen. Op 25 mei zal de eerste wedstrijd te Sint Maartensdijk worden gehouden met een toegestane deelname op de 100 meter voor alle leden. Een werkcommissie zal het verder uitwerken, bestaande uit W. Potap pel te Scherpenisse, voorzitter; P. Oudesluijs te St. Maartensdijk secretaris; D. Verburg te Poortvliet; J. Overbeeke te Tholen; L. J. van Popering te Sint Annaland en P. C. J. Steendijk te Stavenisse. ALGEMENE VERGADERING DER ONDERLINGE VEEVERZEKERING Mij v. h. EILAND THOLEN (O.V.T.) Op dinsdag 19 maart jl. hield de O.V. T. haar Algemene vergadering in Hotel Sturris te Scherpenisse, 26 leden waren aanwezig. Voorzitter C. J. van Westen opende met een woord van welkom speciaal tot dieren arts Rinses. De sekretaris-penningmeester deed reke ning over 1962, waaruit blijkt dat de rubriek paarden had ontvangen aan premies op brengst uit onteigeningen enz. f 11,966. De uitgaven door uitkeringen enz bedroegen f 10.121.32 zodat het voordelig saldo van deze rubriek op 31 december 1962 f 1.844,68 was. De rubriek rundvee ontvangsten f 45.607,31 de uitgaven waren f 43.252,31 een voorde lig saldo dus voor deze rubriek van f2.355 Uit het jaarverslag der sekretaris blijkt dat de paardenstapel steeds kleiner wordt, maar de rubriek rundvee daarentegen groeit gestadig. Momenteel zijn bij 98 leden 155 paarden verzekerd en bij 122 leden 1740 stuks rundvee. De premie was voor paarden IJ'2% Per halfjaar en voor rundvee 1)4 De sekretaris wekt de leden op om vooral tijdig diergeneeskundige hulp in te roepen. Het bestuursvoorstel om voor de in 1963 te houden fokveedag f 100 beschikbaar te stellen krijgt algemene goedkeuring. De aftredende bestuursleden C. van Dalen en J. C. Kooijman worden wederom herko zen. In de plaats van het aftredend lid der financiële commissie C. H. A. Stoutjesdijk welke niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer L. J. v. d. Zande Tijdens de rond vraag vraagt de heer J. N. Noom of er een voorbehoedend middel is tegen longworm ziekte. Dierenarts Rinses deelt hier een en ander over mede waaruit blijkt dat er een middel is, maar het is nog in een zeker stadium van onderzoek. De dierenarts waarschuwt ver der nog tegen het gebruik van z.g.n. Veeolie dit heeft n.l. meerdere malen geleid tot af keuring van een geslacht rund. Na nog en kele vragen te hebben beantwoord, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en de gezellige be sprekingen. BOND VAN VERVOERSPERSONEEL In de zaal van dhr. W. Geluk vergaderde de Ned. Bond van Vervoerspersoneel afd. Tholen. Wegens vertrek van de heer M. Opree moest bestuursverkiezing plaats vin den, maar vanwege de geringe opkomst werd de benoeming tot volgende vergadering aangehoden. De heren P. van As en J. Vroegop werden voor de vergadering te Utrecht afgevaardigd. GROENE KRUIS Onder leiding van dokter Helleman werd de jaarvergadering gehouden van de Groe ne Kruisafdeling in hotel „De Gouden Leeuw". Er waren 26 leden aanwezig, ter wijl het ledental 280 bedraagt. Over 1962 was de exploitatierekening in totaal f 12.550.79. Het reserve bouwfonds op de balans f 39.161.77. Het saldo bedroeg f 86.14 het verlies 1961 f 2055.09. De bestuursleden D. Kleppe en G. van Popering werden herkozen, evenals penning meester J. Steketee. Lid van de financiële commissie werd de heer J. Kalkman in de plaats van de heer H. C. Verkerke. De con tributie werd verhoogd van f 10.tot f 12.Er werden na bespreking van de huishoudelijke zaken enkele filmpjes over rheuma vertoond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 9