De Kloof Piet van Tilburg Zaaiwedstrijd Wat er gebeurd is - Wat er te doen is! Machinale melkerscursus Cursus Veebeoordeling RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Schoolartsendiersst werkt niet helemaal bevredigend - Als we geen nieuw ge meentehuis krijgen, zal er toch minstens wat aan de raadszaal moeten gebeuren Zo kan men er niet meer „in het open baar" mee komen - Restauratie herv. kerk en gemeente-toren gelijk uitvoeren Woningpolitiek wil kleine gemeenten de das omdoen. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN MODERNE PERMANENT WAVE Dames en Heren Kapsalon Engelsestraat 6 - TeL 5743 Bergen op Zoom (Wordt vervolgd) Onze groenteteeltmiddag hebben we achter de rug. Op 13 febr. kwamen we met 50 mensen bijeen in het „Holland Huis" te Scherpenisse. M. J. Noordhoek sprak over „De financiering van onze bedrijven" en M. Watted over „Welk teeltplan kiezen we op Tholen". De lezingen werden met grote interresse gevolgd. Jammer dat niet alle kleine ondernemers aanwezig waren. De verschillende gespreksgroepen en tuinbouwverenigingen kwa men in februari weer bijeen. De glastuinders bespraken op 4 febr. „De rassenkeus en ziekten- bestrijding van tomaten". Te Stavenisse sprak Ir. Vellekoop over „Practische bedrijfsvoe ring en ekonomisch inzicht" op 7 febr. Te St. Annaland sprak op 8 febr. R. Krijger over „De tijd schrijvingen van 1961-1962". Te Tholen spraken op 10 febr. de heren Balkenende en v. d. Akker over „De zietebestrijding in groenten en bollenteelt"). Te Poortvliet besprak op 21 febr. B. Baijense „De witloftrek en aardbeienteelt" met de gespreksgroep Scherpenisse-Poortvliet. De veiling Stavenisse belegde in samenwerking met de gespreks groep een avond over de „Augurkenteelt" op 1 9febr. waarop zfc 40 personen aanwezig waren. Het ligt in de bedoeling een der gelijke avond ook te beleggen op andere plaatsen. Werkgroep Tuinbouw Overzicht van enkele belangrijke voeder- en groenbemestingsgewasaen verbouwd als hoofd en/of stoppelgewas Naam groenbemestingsgewas Zaaitijd Gem. hoev. zaaizaad in kg per ha Zaaizaad kosten per ha Gem. stikstof gift in kg zuivere N per ha Kosten stikstof ben. per ha Kosten van zaai zaad en kunstmest per ha Gem. rijenaf- stand in cm Gezaaid in de stoppel Niet vlinderbl. 1. Westerwolds raaigras juli 20 aug. 50 (40-60) f 90 75 f 67 f 157 10-2C Vlinderbl. 2. Alexandrijnse klaver 3. Wikken juli 1 aug. juli 5 aug. 274 (25-30) 115 (100-1501 f 117 f 86 f 117 f 86 breedw. 15-25 Gezaaid onder erwten niet vl.bl. 4. Italiaans raaigras 5. Westerwolds raaigras juni 2e helft juni 40 (30-40) 50 (40-60) f 100 f 90 60 60 f 53 f 53 f 153 f 143 div. dekvruchten niet vl.bl. 6. Westerwolds raaigras i maart april (granen) 5 (4-6) f 9 75 f 67 f 76 Vlinderbl. 7. Hopperupsklaver 8. Rode klaver (stoppel) 9. Witte klaver (La dinotypen) maart april maart april maart -april 15(10-20) 12 (8 - 20) 7 (6 - 9) f 34 f 54 f 60 f 34 f 54 f 60 15-25 15-25 breedw. Vlinderbl. Hoofdgebr. in het jaar (de jaren) na het jaar V. zaaien 10. Luzerne 11. Rode klaver (H) april maart apiil 25 (20-35) 12 (8-20) f 138 f 84 f 138 f 84 8-25 8-25 TOELICHTING Bij de samenstelling van dit overzicht heeft de overzichtstabel zoals die voorkomt op de bladzijden 84 -m 87 van de rassenlijst voor landbouwgewasen 1963 als richtlijn gediend. De indeling van de gewassen in groepen is gemaakt, omda eenzelfde gewas soms meerdere teeltmogelijkheden biedt. In de kolom waar de ge middelde zaaihoeveeheden zijn opgegeven, geeft het eerstgenoemde cijfer per gewas de meest gebruikelijke hoeveelheid zaaizaad aan. De tussen haakjes geplaatste getallen vermelden de vaak voor komende speling. De zaaizaadhoeveelheid hangt o.a. af van het zaaibed, de grondsoort, de tijd en wijze van zaaien en de kwali teit en grootte van het zaad. In de kolom „zaaizaadkosten per ha" is bij Westerwolds raai- gras de gemiddeld prijs van he landras en de selekties genomen. Het zaaizaad van het land-ras is goedkoper dan van de selekties. In de meeste gevallen verdienen de laatste echter wel de voor keur. Voor de kosten van het zaaizaad van rode klaver vqoji ■groenbemesting is uitgegaan van de als stoppelklaver bekende soorten. Wordt rode klaver geteeld als hoofdgewas om te maaien dan liggen de zaaizaadkosten f 30.per ha hoger. De genoem de zaaizaad prijs van de witte klaver heeft betrekking op de Ladino typen. Als stoppelgewas voor uitzaai onder de dekvrucht worden deze typen aanbevolen. Bij de Alexandrijnse klaver; ge teeld als stoppelgewas, verdienen de één-snedige rassen, b.v. Tabor en Fahl de voorkeur boven de meersnedige, omdat ze snellerl groeien. Groenbemesting en bodemvruchtbaarheid gaan hand in hand De voor Westerwolds- en Italiaans raaigras aangegeven hoe veelheden stisktof zijn gemiddelden. Bij de verbouw van deze grassen uitsluitend voor groenbemesting wordt minder stikstof gegeven, dan wanneer nog een snede voor inkuilen wordt gemaald. De klaversoorten en de wikken kunnen ernstig te lijden hebben van vreterij door de bladrandkever. Bestrijding met D.D.T. heeft vooral zin direkt na het ruimen van de dekvrucht. De kosen hier van bedragen f 21.per ha (inklusief sproeiloon). ,De laatste jaren wordt in verschillende streken ook gemengde uitzaai van luzerne en wikken beprofd. Hirebij zaait men in het voorjaar en gebruikt dan 25 a 30 kg luzerne en 30-50 kg wikken per ha. R.L.V.D. te Goes J. M. van der Weele De cursus machinaal melken gegeven door de heer J. H. Lan- tinga werd ondanks de slechte (haast onbegaanbare wegen) met groot enthousiasme gevolgd. Om goed machinaal te kunnen melken is het noodzakelijk eerst een cursus te volgen om de fijne kneepjes van het vak te elren kennen. Het bleek dan ook dat de stof door de cursisten goed bestudeerd was. Op donderdag 28 februari 1.1. werden de getuigschriften uitge reikt aan 8 dames en 3 heren. Narda van Ast, Oudeland 5, Tholen Joke Bevelander, Hogeweg 29, Poortvliet Adri Elenbaas, Pelleweg 3, Poortvliet Ina Geuze, Bram Groenewegeweg 10, Poortvliet Jannie de Groen, Hogeweg 27 Poortvliet Jo de Groen, Hogeweg 27, Poortvliet Paulien Kleppe, Bran Groenewegeweg 2, Poortvliet Paulien Uijl, Paasdijkweg 15, Poortvliet Daaf Rijstenbil, Langeweg 61, Scherpenisse Frans van der Slikke, Postweg 2, Poortvliet Jac. Vroegop, Javadijk, Sint Annaland Van deze plaats willen wij de geslaagden nog eens van harte feliciteren met behaalde getuigschrift. De P.J.G. Tholen organiseert in samenwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst een zaaiwedstrijd. In voorgaande jaren werd deze wedstrijd met groot sukses door de streekverbeteringscmmissie georganiseerd. Wij vertrouwen dat vele P.j.G. leden doch ook niet leden en werknemers zich voor deze wedstrijd zullen opgeven vóór 30) maart 1963 bij de heren H, van Westen „Blauwe Bloem" Poortvliet J. vari Dalen (Jr) 1500 gem. polder, Tholen M. A. de Hond, Singel Tholen J. Boerma, Markt, St. Maartensdijk. Voor deze wedstrijd is het gewas erwten uigekozen. De perce len dienen minstens 80 are groot te zijn. Na uw opgave ontvangt u per omgaande een wedstrijdformulier, dat u ingevuld in dient te zenden aan een van bovenstaande adressen. H. van Westen Daar de belangstelling voor goed kwaliteits fokvee toeneemt en door de grote belangstelling voor de cursus veebeoordeling van vorig jaar zal er dit jaar weer een cursus in veebeoordeling gege ven worden door de heer C. den Engelsen, Hoofdassistent A, bij het Rijksveeteeltconsulentschap. In totaal omvat deze cursus 7 lessen waar van 2 theoretische en 5 praktische. Na het volgen van de lessen is het mogelijk deel te nemen aan de veebeoordelingswedstrijd. Laat ieder die belangstelling heeft voor de rund veefokkerij, maar vooral ook de jongeren zich melden vóer 6 april a.s. bij de bedrijfs- voorlichters van de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst. M. A. de Hond» De zeventien punten tellende agenda van de voltallig bijgewoonde raadsvergadering van donderdag 14 maart te Scherpenisse bleken hoofdzakelijk hamerstukken te zijn. In zijn openingswoord condoleerde burge meester D. C .Bouwense namens de raad wethouder Kleppe met het overlijden van zijn hoogbejaarde vader en feliciteerde ver volgens wethouder van der Jagt met zijn kerkelijk ambtsjubileum. Beide heren dankten de voorzitter voor dit blijk van meeleven. Bij de ingekomen stukken was ook het jaarverslag van de districtsschoolartsendienst voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. De heer J. Joppe verklaarde op het verslag als zodanig geen aanmerkingen te hebben. Wel meende hij er op te moeten wijzen, dat deze dienst niet loopt, zoals dat nodig zou zijn. Het is toch de bedoeling, dat zoveel mogelijk om de twee jaar ieder kind wordt onderzocht. Nu komt het voor, dat men bij voorbeeld in de tweede klas van ds H.B.S.- zittend niet meer is onderzocht sinds de derde klas van de lagere school. Dat is dan wel heel anders dan het streven. Naar zijn mening is hieraan niet vreemd, dat het district veel te groot is. Bovendien zijn er ook nog remmende factoren, omdat de schoolarts in Zierikzee woont, dus veel tijdverlies heeft bij veren, hetgeen trouwens ook in het jaarverslag wordt aangevoerd. De heer Joppe zegt wel eens te hebben ge hoord, dat er sprake was van een samengaan met oostelijk Zuid Beveland, waar 't district maar klein is voor één schoodarts. Kan dit alsnog worden verwezenlijkt. Hij zou er in elk geval wel prijs op stellen, dat het ge stelde doel het onderzoek om de 2 jaar meer nabij komt. De voorzitter zegt er niet zo heel veel vanaf te weten, omdat hij niet zelf in de comissie zit, maar er is toch wel aan gewerkt. Hij is het met dhr. Jope eens, dat een verbetering wel gewenst is al zal de artsenverwisseling en de strenge winter ook wel stagnerend hebben gewerkt. De secre taris, dhr. A. L. G. van Doorn leest uit het rapport voor hoe de schoolarts niet meer dan 10 minuten per kind kon uittrekken, maar hij in zijn district 7750 kinderen te on derzoeken heeft. De heer Joppe hoort hieruit de bevestiging dat Schhouwen, St. Philips land en Tholen voor één arts te groot is. Daarom zou hij willen voorstellen alsnog na te gaan of er samenwerking met oost Zudi-Beveland mogelijk is. De voorzitter zegt het bij de betrefende comissie nog eens onder de aandacht te zullen brengen. Ook in Scherpenisse kwamen brieven van de gemeente Buurmalsen en Finsterwolde om adhaesie te betuigen aan 'n motie inzake overname door het rijk van de kosten voor verpleging van geesteszieken, de toelagen voor de lange winter, enz. B en w wijzen er ap ,dat door het rijk reeds 80% wordt vergoed in de verplegingskosten van ge noemde zieken en menen dat er ook nog een gemeentelijke taak op sociaal gebied moet overblijven. SNELLE GOEDKEURING Van Gedeputeerde Staten werd op 18 ja nuari jl. reeds bericht ontvangen, dat de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 is goedgekeurd. Enkele opmerkingen kunnen bij begrotingswijziging worden vastgesteld. De voorzitter ondersreept deze snelle goed keuring met een woord van dank aan dege nen die hieraan met veel ijver werkten. Afgewezen wordt het subsidieverzoek van het Katholiek Mjljtajr Vormjngscentrum. Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM BADHOKJES AAN DE SCHELPHOEK De heer J. Hage, Noordstraat 5 vraagt om van gemeentewege over te gaan tot het plaatsen van badhokjes aan de binnenzijde van de zeedijk bij de Schelphoek. Van dit stukje zeedijk is dhr. Hage pachter en door de baders wordt nogal wat schade toege bracht aan 't hooigras. B en w stellen voor dit verzoekschrift eerst in handen te stellen van de districtsopzichter, opdat deskundig advies kan worden uitgebracht. D evoorz. voegt er aan toe, dat 't eigenlijk wat moeilijk ligt. omdat het hier gaat over uit Poortvliet recreatie zoekende inwoners. Bovendien is men er niet alleen met badhokje te zetten, ze moeten ook worden onderhouden. De be doeling van dhr. Hage is na 't plaatsen van de badhokjes op een perceel door hem ge huurde dijk de schade te beperken tot die plaats. De heer Polderman is het bekend, dat be trokkene eerst een aanvrage deed bij de burgemeester van Poortvliet. Die zal er wel op gewezen hebben, dat het gedeelte bij Scherpenisse hoort. De indruk werd geves tigd tijdens deze vergadering, dat ook de andere raadsleden niet bizonder geporteerd waren om daar badhokjes te gaan plaatsen maar de voorzitter meent, dat men beter eerst het rapport van de districtsopzichter kan afwachten, waartoe wordt besloten. Men zal ook meedoen aan de rijksregeling om voor koude toeslag maximaal f 50. uit te keren aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. De heer Joppe vraagt of dhr. Deurloo voor de sneeuwruim werkzaamheden op zondag extra werd be taald, dan wel exra vacantiedagen krijgt. De voorzitter anwoord dat dit nog niet is afgewerkt en hij wel nader zal informeren hoe dat werd of wordt opgelost. Aangegaan wordt een kasgeldlening van f 60.000.tegen 2H voor 3 maanden. Voor het openbaar onderwijs werd een uit gaaf begroot voor 1963 van f 5574.17. Het gemiddeld aantal leerlingen word op 90 ge schat, zodat per leerling een bedrag van f 61.94 werd vastgesteld, voor de bizondere school is dit in verband met onderhoud ge bouw f 55.27. Aan die school wordt een voorschot verstrekt van 86 leerlingen x f 55.27 is f 4753.22. Voor vakonderwijs f 963.70. Voor de kleuterschool Marijke 23.7 leerlingen x f 14.is f 331,80 over 1962, waarvan aan voorschot f 293.12 werd betaald. De school heeft dus nog f 38.68 te goed. Voor huurveroeding school kreeg het bestuur f 1585.terwijl het recht heeft op f 1580.Hier zal dus weer f 5.aan de gemeente moeten worden terugbetaald. De chr. kleuterschool krijgt voor 28.2 leer ling f 394.80.. waarvan f 369.92 aan voor schot werd betaald en men dus nog f 24.88 te goed heeft. Voor 1963 krlijgt de chr. kleuterschool een voorschot van f 394.80 leerlingen vergoeding en f 800.lokaalver goeding. De kleuterschool Marijke krijgt een voorschot van f 331.80 en eveneens f 800.— lokaalvergoeding. Tenslotte is er voor de chr. kleuerschool nog een zgn. eigendoms vergoeding (eigen gebouw) van f 180. Hamerstukken zijn voorts verplaatsingskos tenverordening, wijziging ambtenarenregle ment en wijziging bezoldigingsverordening. De heer M. Dijke, diaken der N.H.Ge- meente wordt als lid van Sociale Zorg her kozen met 4 stemmen tegen 3 voor de heer J. Mol, eveneens diaken. De 28st ewijziging der begroting 1962 is een hamerstuk. ALBERT STOETZER Nu nog maar een scheut of 'n steek. Maar strahs weet U zich geen raad van de slopende Rheumatische Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voorbeeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een betrekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naarmate het bloed gezuiverd wordt van de pijn ver wekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en gewrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloed zuiverende organen. KLEINE GEMEENTEN UITROEIEN Bij de rondvraag zegt weth. Kleppe te hebben gelezen wat in Oud Vossemeer is gezegd over de woningpolitiek. Het is er naar zijn mening om te doen de kleine ge meenten uit te roeien, gezien de uitspraken ■terzake door gedeputeerde Kaland. De voor zitter gelooft niet dat het helemaal zo juist is. Wel wil men versnippering voorkomen. En het is ook voor de gemeenten erg moei lijk een toewijzing van 2 of 3 woningwetwo ningen te realiseren. Dan ondervind ook Scherpenisse. Dhr. Bijnagte vindt dat men er ondertus sen toch mee zit, geen toewijzing te krijgen Weth. Kleppe vindt dat op die manier een andere gemeente profiteert van de belasting centen van de inwoners van Scherpenisse en van al die anderen, die geen toewijzing kregen. Wanneer er hier woningen waren toegewezen, zoals verlangd, dan waren er nu wel 200 inwoners meer. De voorzitter vindt dat wel een groot aantal, maar is het er wel mee eens, dat een gemeente groeit door woningbouw. Weth. Kleppe zegt tegen dit woningbeleid te willen protesteren. Wanneer meen een gedeelte voor industriewoningen wil bestemmen goed maar dan de rest ook billijk verdelen. Weth. van der Jagt onderstreept hetgeen de voorzitter al opmerke, dat het niet een voudig is 2 of 3 woningen te bouwen tegen de gestelde prijs. De voorzitter gelooft, dat het ook wel in vloedhad ,dat het in deze gemeente zo lang duurt eer de woningwetwoningen klaar zijn. Weth. Kleppe interumpeert, dat men in St. Maartensdijk al vanaf 1960 doende is met woningen die nog niet klaar zijn en daar kreeg men toch wel een „vrije" toewijzing. Het wordt door alle leden betreurt, dat er voor Scherpenisse geen toewijzing af kon. En daar blijft het bij. HET GEMEENTEHUIS Dhr. Polderman vindt dat er toch maar een plan gemaakt moest worden om het ge- gemeentehuis wat op te knappen, nu geen toestemming wordt verleend een nieuw te bouwen. De voorziter zegt dat b en w daar mee al bezig zijn. Het is wel ontzaglijk moei lijk want we weten allen, dat hier in feite een nieuw gemeentehuis nodig is. Het oplap pen zal veel geld kosten en misschien weinig effectief zijn. Toch dient er met name aan de raadszaal wat te gebeuren. Dat is toch geen representatieve zaal meer voor een gemeente. De voorzitter belooft dat een plan nader uitgewerkt zal worden en een kosten- begroting gemaakt. TORENRESTAURATIE De heer Polderman vraagt of de restauratie herv. kerk en de daarbijbehorende gemeente toren gelijktijdig word uitgevoerd. De voor zitter antwoordt dat zulks wel de bedoeling is, maar de zaak zit nogltiiet helemaal rond. De heer Kievit wijst er op, dat de raad zich toch eerst met het ontwerp akoord moet verklaren, al is in principe af o gelijktijdige restauratie besloten. Hij had verwacht dat het plan in deze raad al te rafel zou komen, en betreurt wel dat het zo lang duurt. Dhr. Polderman wijst voorts op de onhoudbare situatie bij de stortplaas waarbij dhr Joppe zich aansluit. Daar zijn nieet opge haalde kadavers neergesmeten en het is niet meer te harden. Het blijkt, dat door de op- dooi de dode dieren niet opgehaald konden worden. De eigenaars heben zich daarom op die wijze toch ontdaan en nu zit men er mee op de mestvaalt. D evoorzitter zal dit onderzoeken. Dhr. Polderman meent voorts, dat men de door vorst en dooi toegetakelde gemeente wegen zal moeten opknappen en dat het wel gewenst is alvast de schade op te nemen. Er zijn heel beroerde stukken bij. Weh. van der Jagt erkent dat het ook in dat op zicht een bizonder schadelijke winter was. Dhr. Polderman informeertt naar het gerucht dat b en w van St. Maartensdijk en Scher penisse verzoeken gekreken hadden, om grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een koelhuis en dat er bezwaren waren omtrent de plaats van vestiging. De secre- oaris licht toe, hoe destijds het veto werd uitgesproken over het bouwen aan de provin ciale weg. Wel kan voor agrarische doelein den onthefing worden verleend. Men achtte de meest geschikte plaats wel bij de huidige veiling-koelhuis van de Coöperatie. Daarna sluiting. door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE 21 Ontsteld brak Mulder zijn zin af en staarde naar zijn opstandige pleegdochter, die opeens beheerst hoewel trillend over heel haar lichaam, hem toevoegde: „Spaar uw verdere grote woorden maar, oom. Ik heb al die jaren, al zoveel preken van u moeten aan horen nu verdraag ik het niet langer. Ik ben meer derjarig en ga voortaan mijn eigen weg. Ik ga uw huis uit voor goed. Nu direct." Nora smeet de jurk, die zij in haar hand had, op de grond. Het leek Mulder, als was hij het kledingstuk, op de grond gesmeten door zijn pleegdochter. Toen Nora, aangekleed, beneden kwam, een koffertje in haar hand, deelde ze haar pleegouders mee, dat ze ging. Lijkbleek, ontsteld om de uitvoering van Nora's dreigement, stond Mulder op. Met een gevoel van meelij keek Nora naar tante, die snikkend haar gezicht in haar schort verborg. Ze zei met bevende stem: „Dag tante, dag oom, u zult me nog wel eens zien. Wat nog op mijn kamer van mij is, haal ik later wel." Mulder keek, niet bij machte een woord uit te bren gen, zijn pleegdochter verbijsterd aan. Hij besefte, dat hij haar voor goed had verloren. Zwijgend, met gebo gen hoofd stond hij daar, verslagen, de armen slap langs zijn brede lijf. Zonder enige bedenking was Nora opgenomen in het gezin van juffrouw Brand. Bij Karei thuis kon niet twee verloofden onder een dak gaf moeilijkheden. Op Hilda's kamer was toch een bed vrij, doordat Hilda's zuster, Lien, een paar jaar geleden was getrouwd. Juffrouw Brand behandelde Nora als een van haar dochters, doch bemerkte maar al te goed, dat Nora, andere verlangens had. Ze had haar gezegd, dat Nora zo lang mocht blijven als ze zelf wilde. Ze liet haar vol komen vrij. Wilde ze op een kamer bij anderen gaan wonen, ze mocht gaan en had ze spijt van haar ont vluchting bij haar pleegouders, wel, dan ging ze terug. Maar Nora schrok terug voor het leven op een kamer bij vreemden en terug naar haar pleegouders weigerde zij halsstarig. „Waarom gaan jullie eigenlijk niet trouwen opperde Hilda nuchter. „Trouwen...?" herhaalde Nora. „We hebben nog niets kunnen sparen". „Natuurlijk," viel Floor bij, „net als onze Lien". Hilda en haar moeder knikten instemmend. Hilda vertelde hoe „onze Lien" was gaan trouwen. Lien had, als kwekeling met akte, een salaris, dat de vorm van een ruim zakgeld had. Haar verloofde, onderwijzer, kon van zijn tracte- ment amper een paar nieuwe schoenen kopen. Toch wilden ze trouwen. Ze kochten wat meubelen en het verdere hoognodige op afbetaling en gingen toen naar het stadhuis, gewoon met de tram. Lien bleef er eerst bij werken. „Dat hadden die twee schoolfrikken allemaal prachtig geregeld", vertelde Hilda geestdriftig. „Ze hebben nu een schat van een baby, die jezelf gezien hebt, Noor. Ze zijn dolgelukkig. Jij en Karei moeten precies eender doen, jij blijft voorlopig nog bij Hagemijer werken". Nora had, niet anders dan zovele meisjes, zichzelf vaak een visioen voorgetoverd van de grote gebeurtenis in haar leven. Dan zag zij zich gaan aan de zijde van haar toekomstige man. Dat was dan een man, die zij nog helemaal niet kende, maar in elk geval was hij de bruide gom van haar. Ze was gekleed in een witzijde, bruids jurk met een lange sluier. En zó, met een krans van mirte op haar kapsel, schreed ze dan, aan de zijde van hèm, onder de bewonderende blikken van vele toeschou wers en vriendinnen, langzaam en plechtig naar het altaar. De juichende tonen van het bruiloftslied van Lohengrin uit het kerkorgel begeleidden hen. Zó zou het dus waarschijnlijk niet gebeuren, begreep Nora, als ze nu wilde trouwen. Goed, besloot ze, ze zou heel verstandig en nuchter zijn en afstand doen van haar meisjesdromen en net doen als „onze Lien". Ze zou het zaterdagavond, dat was over twee dagen, met Karei bespreken. Want buiten het weekeind, dat was zo afgesproken tussen hen, ontmoetten ze elkaar hoogst zelden terwille van Kareis studie. Het liep echter anders. Wel was er de dag tevoren, bij Karei thuis, over trouwen gesproken, maar niet over zijn trouwen. Midden onder het eten had Dora het er uitgeflapt op haar eigen, beslissende manier van doen: „O, ja, ik heb nieuws". En op de vragende blikken van moeder en hem: „Ja, ik ga trouwen". „Trouwen?" hadden hij en moeder gelijk gevraagd. „Ja, jullie weten toch, dat we plannen hadden? Gisteren zei Boy ineens: we gaan trouwen. Hij heeft al een huis gehuurd op een mooie stand in Hillegersberg. We gaan deze week al meubels en alles kopen. Boy is gewend, als zakenman, snel besluiten te nemen. De vol gende maand, zei ie". Karei had alleen gezegd: „Zo, dat weten we dan". Moeder had haar vork neergelegd en kon opeens niet meer eten. Omdat Dora het „reuzedruk" had met inkopen en zo was ze opgestaan van tafel en was na een kort „adie" vertrokken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 6